IV 1872. N". 27. Zondag 3 Maart. 30 Jaargang. Uitgever 15 u r e a u A. A. BAKKER Cz. inen- ld), 2. Binnenland. ns zijn worden !NS ei D, HELDERSEHE U NIEUWEMEPER COURANT. de ver-j r».8. „Wij huldigen het goede." ?CHIP*= ONGZi IP. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. JI O L E N 1» E E IIV, Iï°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent., Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. SZelfs VERTREKDAGEN DER BRIEVEN MALEN ieteilPar Ooat-Indië: via Triest 5 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 14 Maart's avonds G u. 25 m. Brindisi 7 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indièvia Soutliamplon 15Maart's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 3 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Maart 's morg. 6 u. 25 m. i, via Triest 7 Maart 's m. 6 u. 25 m. elder. .ART vunst, voor- KK. met emde van f is ajanr 193. dito Op laar! 470, kw mui, 2,- ivteu 3,— HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. Een belangrijke tijding, de Alabama-kwestie betreffende, wordt door de Times wereldkundig gemaakt. De Ameri kaansche regering heeft in haar antwoord op de vriend schappelijke mededeeling van Engeland verzekerd, dat de Amerikaansche pleitmemorie niet gewijzigd kan worden dat het Washingtonsche tractaat in voldoende mate de middelen aanbiedt om alle moeijelijkheden door de scheids- regters op vreedzame wijze uit den weg te ruimen, daar toch de beide partijen overeengekomen zijn om in de uit spraak der vierschaar te berusten en haar aan te nemen als eene volkomene eindbeslissing omtrent alle aan haar oordeel onderworpen vragen. Het Huis van Afgevaardigden te Berlijn heeft de be grooting voor dit jaar met algemeene stemmen aangenomen. Blijkens eene mededeeling van den minister van Binnenl. Zaken in de Nationale Vergadering te Versailles, verwacht de Fransche regering tot het spoedig doen ontruimen van Frankrijk's grondgebied alleen heil van de uitgeschreven leening, die reeds aanvankelijk goede resultaten oplevert. De heer G. E. 'Kloosterhuis is gisteren geïnstalleerd als hoofdonderwijzer der gemeente-school No. 3. Uit het Heldersclie kanaal is gisteren opgehaald het lijk van den korporaal van het korps mariniers, W. Poel, die sinds vijf weken werd vermist. Heden morgen is eene vrouw, wonende in 't Land nabij de Spoorstraat alhier, levenloos uit een regenbak opgehaald. Ten voordeele van de wed. A. de Wijn, die dezer dagen haar echtgenoot aan de heerschende ziekte verloor, West-Friesche Correspondentie. md ette I tere I oog ette en are. 'gr- f- iks. YI. T)e zaak van den Friesch-West-Frieschen spoorweg, of zoo als men tegenwoordig begonnen is te schijven, van den Noordhollandsch- Priesehen spoorweg, is eene nieuwe periode ingetreden. Men heeft er eerst een geruiinen tijd over gesoest, toen wat over gepraat, eindelijk over gaan schrijven en nu gaat men er overkibbelen. Onze West-Friesche boeren zouden zeggen Hammen. Dat komt, recht weet ik het niet, maar ik zou haast zeggen, omdat men nu gekomen is tot het liedje: „"Wie zal dat betalen, Lieve Och 't is toch zoo veel niet, één millioec vrijwillige bijdragen en twee en een half millioen inschrijving, wat is dat voor twee provinciën als Friesland en Noordholland Ho, ho,.... roept Noordholland, niet zoo heel Noordholland als je blieftHet drie vierde deel dezer provincie heeft bij den geprojecteerden weg geen het minste belang, integendeel moeten die plaatsen, die aan of dicht bij het staatsspoor liggen, deze nieuwe lijn veeleer als eene concurrente beschouwen, die het beginnende vertier hunner markten eer belemmeren dan bevorde ren zal. Van Noordholland heeft dus alleen West-Friesland Beemster en Furmerland er belang bij, en dan natuurlijk Amsterdam! Amsterdam schijnt bier echter niet zoo geheel doordrongen te tijn en meende zelfs de zaak niet in den raad te mogen behandelen, want.... het epistel aan de commissie ad hoe was niet op zegel Kapitaal bezwaar «En daarenboven," schrijft een Noordhollander in bet Handelsblad: «Je hoofdstad heeft op het oogenblik wel wat anders te doen, dan een voor kaar ondergeschikten zijtak van een spoorweg tot stand te helpen brengen. Noordbolland en Friesland zijn de eerste belanghebbenden en rijk genoeg om niet elders, maar bij zichzelven bnlp te zoeken." Nu is het eenigzints duister wat de Noordhollander met het 'jjke Noordholland en Friesland bedoelt. Heeft hij het oog op de rijke bewoners dier provinciën? Dan moet hij bedenken, dat die njkdommen in den regel bestaan in vruchtbare en kostbare landerijen en dat er eigenlijk weinig kapitaal onder onze boeren stand gevonden wordt. En al waren er veel kapitalisten oiuler, dan moet men bedenken, dat onze landlieden nog niet gewoon zijn bun geld tegen onzekeren interest uit te zetten, vooral niet als zij '"et eens verzekerd kunnen zijn, dat het kapitaal zijn waarde blijft nebouden. Zoo als zeker vele lezers dezer courant reeds zullen ffeten, heeft Medemblik ingeschreven voor een halve toune gouds aandeelen. JAN GARMOND, zoo noemt zich zeker Medemblikker "Is hij in de courant schrijft, heeft hierin aanleiding gevonden den loftrompet over zijne gemeente op te steken en in „cierlijke vaerzeu" aan hoera! voor Medemblik in de Purmerender Courant te plaatsen. H'j rekent uit, dat Medemblik tot Amsterdam staat, als vijftig zal eerstdaags door liet gezelschap Ernst en Scherts eene voorstelling worden gegeven, 't Is wel noodig dat men hier helpe, wanneer men nagaat dat die weduwe tien kinderen te verzorgen heeft. Aan het ministerie van Binnenl. Zaken werd jl. Woensdag aanbesteed: het maken van een brugwachters woning bij de brug over het Noordzeekanaal en van eene wachterswoning aan den Noorder-IJdijk te Zaandam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Van de twee ingekomen billetten was het minste dat van den heer G. Gerritsen, te Utrecht, voor 20,774. Het comité van het Roode Kruis Lochem-Laren heeft besloten eene kleine verplaatsbare hospitaal-barak, volgens het Amerikaansche stelsel, te doen aanmaken, met liet doel om ook in vredestijd daarin lijders aan besmettelijke ziekte te verplegen. Moge dit voorbeeld ook bij andere afdeelingen navolging vinden. De directeur van Nederl. Metray, de heer J. W. Sclilimmer, deelt in de Landb. Grt. den uitslag mede van het verschil in melkgeven tusschen gehoornd en ongehoornd vee. Ongehoornde koeijen leveren j meer melk, terwijl die melk bovendien op 30 liter 0,145 kilogr. meer boter gaf. De Werkmansvriend wijst er op, dat de Internationale door hare aanhangers als een dood onschuldige vereeniging wordt voorgesteld, terwijl de bewering dat zij de vader landsliefde en nationale geestdrift uitdooft, laster harer vijanden wordt genoemd. Intussclien heeft de in Amsterdam bestaande lithograplien- vereeniging geweigerd aan den optogt op 1 April deel te nemen, op grond dat zij een afdeeling vormt van de Inter nationale en het doel dier vereeniging in gevaar zou worden gebragt door het zoogenoemde „nationale" feest. In de jl. Dingsdag gehouden raadsvergadering te Hoogwoud is op voorstel van den burgemeester besloten, de kinderen op de drie scholen der gemeente ter gelegen heid van het aanstaande Aprilfeest, een genoegelijken dag te bereiden. In de Beemster zal een crediet- en depositobank, ten dienste van den landbouwenden stand, worden opge- rigt. Reeds hebben belanghebbenden onderling zoo veel kapitaal bijeengebragt, dat de onderneming hare werkzaam heden kan aanvangen. duizend gulden totvijf millioen en verwacht, nu, dat Amsterdam voor dit laatste bedrag zal inschrijven. „Vijf millioen," roept de Amsterdamsche Noordhollander, „vijf millioen, dat is onzinnig! Medemblik behoeft zieli waarlijk niet te beroemen op haar halve ton inschrijving. Denkt men dat Medemblik arm is? Ja, de bewoners zijn arm, maar de stad is rijk I ja, rijk, want men heeft er inschrijvingen op het Grootboek en int er nog tienden. Wat heeft Amsterdam er mee te maken? Amsterdam moet zorgen dat het een goed rioolstelsel krijgt en dat kost schatten. Noordholland zal Amsterdam niet aan verscb water helpen, wat verwacht Noordholland van Amsterdam voor zijn spoor! „Wie zal dat betalen, Lieve Als er van liet heele spoor niets komt, wat ik echter niet geloof en ook vooral niet wensch, dan hebben wij er al vast een beetje pret van. Kurieus is een noot van den „Noordhollander," waarin hij zijn verwondering te kennen geeft., dat Medemblik nog niet voor den dag is gekomen, om van de ledig staande gebouwen der O. I. compagnie een asyl te maken voor Brielsclie Zeenimfen Als de oude heer Gerdenier nog leefde, vervolgt hij, was zulk een voorstel al lang voor den dag gekomen. Zooveel is zeker, dat die „Noordhollander" een pik op Medem blik heeft, daar bij zelfs de doode burgemeesters dier stad uit hun graf haalt. Ik denk, als de jongeheer Gerdenier, de schoolopziener, deze tirade op zijn vader gelezen heeft, hij wel eens eventjes tusschen zijn tanden zal gevloekt hebben Gelukkig komt er zelfs in Amsterdam eenige reactie tegen de blijkbare onverschilligheid, zoo niet onwilligheid, van hetdagelijksch bestuur. In de jongste nummers der in de hoofdstad verschijnende bladen wordt algemeen de wensch te kennen gegeven, dat Amster dam bij de inscbrijving voor het Noordhollandsch-Fricsche spoor zich haar waardig gedragen mag, al gaat het niet op, dat zij ver plicht zou zijn, juist zóóveel maal meer te geven dan Medemblik, als zij deze plaats in zielental overtreft. Ik geloof dan ook dat het rijmpje van Jan Garmond beschouwd moet worden als een half mislukte, half ongepaste aardigheid, en meer niets. Het argument van den „Noordhollander," als zou Amsterdam weinig of geen belang bij dezen zijtak hebben, is veel ongerijmder, daar bet wel degelijk het belang van de hoofdstad is, zich langs den koristen weg met alle provinciën te verbinden. Door het verkorte traject van Friesland naar Amsterdam en vooral door de zooveel gemakkelijker verbinding met het meest productieve gedeelte van Noord hollandmoeten noodzakelijk de markten van Amsterdam gevoed en daarenboven een nieuwe toevloed van personen naar de hoofdstad in het leven geroepen worden, die niet dan zeer voordeclig voor hare bewoners kan zijn. Een ander bezwaar ver toont zich in Friesland. Harlingen met zijne fraaie, op staats kosten vervaardigde, havens is jaloers op een spoorwegplan, waarin zij niet betrokken is, en komt thans met een ander voor den dag, In verband met liet onlangs gerigt protest tegen de uitbreiding van liet staande leger, werd in de jl. Dingsdag te Amsterdam gehouden vergadering van liet Internationaal Vredebond met nagenoeg algemeene (45) stemmen aange nomen een adres, aan de volksvertegenwoordiging te zenden, waarin de wensch wordt te kennen gegeven, dat geen gelden tot uitbreiding van het militaire defensiestelsel door de Kamers zullen worden beschikbaar gesteld, maar dat integendeel zal worden getracht trapsgewijze de uitgaven ten behoeve van het oorlogsbudget te verminderen, en zoo spoedig mogelijk te komen tot afschaffing der conscriptie. Dit adres zal over het geheele land ter teekening worden verspreid. Tengevolge der afscheiding van het Algemeen Neder- landsch Vredebond hebben de lieeren jhr. mr. J. de Bosch Kemper, dr. E. Laurillard en F. C. A. Pantekoek hun ontslag als leden van liet bestuur en van liet Internationaal Vredebond genomen. Bij de werken voor den houw van het centraal station in het open havenfront te Amsterdam ondervindt men moeijelijkhedende bodem van het IJ blijkt een ge vaarlijke kameraad te zijn, op wien men weinig staat maken kanverschuivingen en uitzakkingen dreigen met groot oponthoud. Al de vindingskracht en ervaring der ingeni eurs zullen noodig wezen om den ouden vijand, onzen eigen grond, het hoofd te blijven bieden en dezen ten langen leste tot onderwerping te dwingen. Een hoogst belangrijke zaak trekt te Zaandam zeer de aandacht, namelijk de verbinding van het Noordhollandsche Kanaal, langs de Zaan, met liet Kanaal door Holland op zijn smalst. Op eene vergadering van belangstellenden, dezer dagen op liet stadhuis aldaar gehouden, werd algemeen de wenschelijkheid van zoodanige verbinding erkend, en werd eene commissie van 10 personen benoemd, om een onderzoek in te stellen en plannen van uitvoering voor te bereiden. Een werkman in de fabriek der lieeren Boers Co. tusschen 's Hage en Delft, is tot een jaar cellulaire gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij opzettelijk grondstoften van de fabriek heeft bedorven. -- De gemeenteraad van Dordrecht heeft dezer dagen besloten tot liet aanleggen van verschillende werken in het tot verbinding van Heerenveen en Sneek met Harlingen en het staatsspoor. Kwam dit plan tot stand dan was aan den wensch van Sneek voldaan en had Friesland, aldus redeneeren de Harlingen, geen de minste behoefte aan eene verbinding met Noordholland. Daarenboven is dit een echt Triesch plan, zeggen ze, wij Friezen hebben geen behoefte aan een verbinding met Noordholland, zelfs niet inet Amsterdam. Harlingen voldoet aan alle eischcn eener koopstad en is veel beter gelegen dan Amsterdam voor den transito-handel. De noordelijke provinciën hebben recht op een zelfstandig bestaan en moeten zich niet immer wenden tot Amsterdam, wanneer zij de noodige voorwaarden in eigen boezem vinden. Zoo redeneert en schrijft men in Friesland en Amsterdam mag er uit leeren, of het misschien niet eenig belang heeft bij een Noordholhindsch-Friesch spoor. Willen wij hopen, dat, niettegenstaande deze ongunstige voor teekens, want zóó mogen we ze toch wel noemen, het zoo zeer gcwenschte spoor toch tot stand komt, maar laten de voornaamste gemeenten, die zeker het meeste belang bij de zaak hebben, dan beter voor den dag komen, want, daar heeft de „Noordhollander* wel gelijk aan, vijftig duizend gulden inschrijving voor Medemblik en honderd duizend voor Purmerend is veel te weinig. Als de overige gemeenten naar dezen maatstaf inschrijven, dat is aandeelen nemen, komt men nooit tot de twee en een half millioen, en waar moet dan nog het millioen van daan komen, dat als don gratuit bedongen is? Maar ik hoor nog niets van officieële aanvrage om staatssubsidie; in eene vorige correspondentie heb ik er reeds op gewezen, dat alleen het kleine West-Friesland jaarlijks aan rijksbelastingen een millioen in de schatkist stort. Was het zóó erg als de belasting van ééu jaar eens afgestaan werd om een werk tol stand te brengen, waar zulk een behoefte aan is, te meer daar audere streken, die oneindig minder belasting opbrengen, zulke kostbare rijkswerken ontvangen? Dan, geloof ik, kwam het spoor zeker tot stand, want dan zouden de twee en een half millioen aandeelen zooveel te gereeder geplaatst kunnen worden. In verschillende plaatsen van West-Friesland worden voorbe reidende maatregelen genomen tot viering van de aanstaande April feesten. Hopen wij, dat ze zoodanig getroffen worden, dat geheel het Nederlandsclie volk er aan deel kan nemen. In Hoorn worden, naar ik verneem, daartoe loffelijke pogingen gedaan. Waarlijk, het is geen tijd om de Nederlandse/te natie in twee of meerdere vijandige partijen te verdeelen en schrap tegenover elkander tc plaatsen. Laat ons punten van aanraking en sympathie zoeken en vergeten wat vóór drie eeuwen misschien niet had behoeven te geschieden. De geschiedenis van een volk behoort een band te zijn, die zijn leden nauw aaneensluit; nooit mag ze een arsenaal worden, waaruit men telkens wapenen zoekt om de burgers strijdend tegenover elkander te plaatsen. GÉRARD.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1