1872. N°. 29. Vrijdag 8 Maart. 30 Jaargang. 1T 3ET. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. 73. A. A. BAKKER Cz. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Binnenland. iur. HELDERSCHE E\ MËUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. Abonnementsprijs per l war taal 1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: M O L E X 1» L F. I X, X°. 103. Prijs der Adverteutiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. arken! VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oosl-Indiê: via Triest 19 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. „nu Marseille 14 Maart's avonds 6 u. 25 m. u Brindisi 21 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. u West-Indiè: viaSout/iamplon löMaart's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 April, 's avonds 6 u. 25 m. de Kxist van Guinea9 Maart 's morg. 6 u. 25 m. s Kaap de Goede Hoop: 8 Maart 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Maart 's m. 6 u. 25 m. nmen, f2!, fit .3,75, 5,5) 55 lend- ïmer indel acijo 5,-j rimi taire irijt jkei ïere vat, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal honden te ALKMAAR, en wel zoover deze gemeente betreft op DONDERDAG den VEERTIENDEN MAART 1872, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: Be versohenen Vrijwilligers voor de Militie De Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De Lotelingen in de artt. 55 en 58 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen 1. De Vrijwilligers voor de Militie; 2. De Loteling die vrijstelling verlangt wegensïiekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Februarij 1872. L. VERIIEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingen van de ligtiug van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstannde ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede, van de dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings- vnartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het ltijk in andere werelddeclen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone om standigheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten pefeningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te ver binden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Vis- acherij verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met. verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buiten landsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergun ning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den hoven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geene ver gunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Maart 1872. L. VERIIEY, Secretaris. gedragen, de zaak persoonlijk te onderzoeken. Een voorstel, door een der leden van 't Lagerhuis ter tafel gebragt, strekkende om 't contingent voor 1872 niet 20,000 man te verminderen, lokte langdurige discussiën uit. De minister van Financiën in Frankrijk, de lieer Pouyer- Quertier heeft zijn ontslag genomen. De beide wetgevende Kamers in Zwitserland hebben bij meerderheid van stemmen bet ontwerp eener nieuwe grond wet aangenomen. Eerlang zal dit ontwerp aan eene volks stemming worden onderworpen. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Maart. In bet Britscbe Lagerhuis heeft lord Enfield, secretaris generaal van Buitenlandsche Zaken, in antwoord op eene luterpellatie van den lieer Davenport, uit naam der regering gezegd, dat aan lord Lyons is opgedragen om bij de Fransche regering ten nadrukkelijkste te protesteeren tegen het feit, 'lat zij oogluikend toelaat dat Eransche gevangenen naar Engeland ontkomen. Op eene interpellatie van den heer Vivian, deelde lord Enfield mede, dat op den 2 Julij een Engelschman te San Juan, in Spanje, door den zoon van den tweeden alcade is vermoord, en dat de moordenaar, 1 ondanks de deswege gehouden vertoogen, op vrije voeten ls- Engeland heeft zijn vertegenwoordiger te Madrid op- Met het oog op de vele toebereidselen die in de meeste gemeenten van ons land gemaakt worden om op den 1 April e. k. feest te vieren, vinden wij het niet onaardig eene opgave te leveren van het weder zooals het in de 27 laatste jaren op den eersten dag van Grasmaand is geweest. We danken die mededeeling aan eene vriendelijke hand, die ons waarborg is, dat de opgaven juist zijn. 1845 46 47 4S 49 1850 51 52 53 54 55 56 57 58 59 a e -zZ a !r/= r-5 e 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 2.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.3 4 4 5.0 2 o* 2 WEERSGESTELDHEID. v 0.4 7.0 2.2 1.4 2.4 3.0 6.0 6.6 7.4 3.4 6.8 5.6 1.5 16.3 28.1 1S60 0.0 11.7 61 1S.1 3.5 62 2.2 12.0 5.5 Helder, mooiweer. 11 0 Bewolkt, helder weer. 5.2 Bewolkt, helder weer. 12.8 Helder, schoon weer. 10.7 Bewolkt, goedweer. 6.2 Bewolkt, goedweer. 6.4 Helder, mooiweer, een weinig regen. 5.5 Bewolkt, goedweer. 8.3 Betrokken, bewolkt en helder. 9.0 Helder, mooiweer. 3.9 Bewolkt, koclweer. 7.6 Helder, schoonweer. 6.9 Betrokken, goedweer, een weinig regen. 5.3 Regenbuijen, onstuimig, wind. 5.0 Helder, ligtbewolkt, goedweer. 's Nachts storm, regen. 7.4 Wind, bewolkt, helder. 6.8 Regen, onweder, dikke mist. 8.2 Betrokken, helder, winderig, 's Avonds regen. 63 0.0 0.8 6.6 Helder, schoonweer. 64 1.0 14.8 6.2 Helder, wind- en regenbuijen. 65 2.8 1.2 3.3 lligtbetrokken, zachte regen, mooiweer. 66 0.2 3.0 6.7 Bewolkt, goedweer, een weinig regrn. 67 0 2 9 4 6 3 Los bewolkt, goedweer, een weinig regen. 68 0.0 0.3 7.7 Helder, ligtbewolkt, schoonweer. 69 0.0 1.1 4.9 Bewolkt, helder, goedweer. 1870 0.0 0.2 4.9 Helder, mooiweer. 71, 1.3 14.2 8.6 Los bewolkt, wind, onstuimig, regen. Uit bovenstaande opgave blijkt alzoo, dat het op elf dagen geregend heeft, doch op een dag daarvan was dit slechts belangrijk, op twee dagen was het bijna niet noemenswaard. Op zes eerste Aprildagen was de gemiddelde winddruk boven de tien kilogram (matige wind). De meeste gemiddelde winddruk was 28.1 kilogram. De gemiddelde temperatuur van 1 April is 6M Celsius. Op 13 dagen was het dus te koud. De gemiddelde temp. was evenwel nimmer onder de 3°3. De beschrijving van het weêr doet zien, dat „helder mooiweer" verreweg de overhand heeft. Onstuimig kwam tweemaal voor. Het heeft ééns gestormd, maar dit was 's nachts. Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van YVassenaer vertrok gisteren van hier naar de Kust van Guinea. Spoedig zal nu Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, mede derwaarts bestemd, volgen. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de vertrekdag van genoemden bodem bepaald zijn op den 12 dezer. Het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier heeft in zijne den 5 dezer gehondene vergadering uit het bestaande twaalftal het navolgende alphabetisch gestelde zestal zamen- gesteld: Bonman, te Kolhorn; Geerts, te de llijp; Jentink, te Terwispel; Mackenstein, te Haastrecht; Oort, te Har- lingenPool, te Oostzaan. Aan een particulier schrijven wordt het berigt ont leend, dat de heugelijke verjaardag des Konings ook op het stoomschip Prins van Oranje, hetwelk naar Indië op weg is, niet onopgemerkt voorbijging. Dit nationale feest werd op bedoeld vaartuig met vreugde gevierd door een prachtig feestmaal en een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde. Men bevond zich toen in het kanaal van Suez. Tevens verneemt men, dat de togt zeer naar wenscli gaat een spoedig hersteld gebrek aan de schroef uit gezonderd - en dat de gezondheidstoestand der reizigers niets te wenschen overliet. (Dagblad.) Jl. Dingsdag werd aan het ministerie van Marine aanbesteed: het bouwen van een lichtwachterswoning op liet duin aan de zuidwestkust van Texel, alles met den aankleven van dien. Vier billetten van inschrijving waren I ingekomenlaagste inschrijver was de heer Plavier, van Texel, voor 3970. j In de gemeente Callantsoog heeft in de laatste drie maanden geen enkel sterfgeval plaats gehad, terwijl tevens in de maand Februarij, in de registers van geboorte geen werd ingeschreven. Een twintigtal jongelieden te Terschelling, zoowel meisjes als jongens van 11 tot 16jarigen leeftijd, bestudeert met den meesten ijver een paar tooneelstukken, met de bedoeling om daar een voorstelling té geven ten voordeele van de oprigting eener zeevaartkundige school. Een prijzens waardig voorbeeld is het voorzeker, waar de prille jeugd op die wijze medewerkt om de nog ontbrekende stichting bevorderlijk te wezen, welke de levenskwestie uitmaakt van 300 zeelieden van dat eiland. Eerstdaags zal bij den uitgever C. F. Stemler, te Amsterdam, verschijnen een werkje van den zoo gunstig bekenden auteur P. van Diest, getiteld: „Een reistoytje van Batavia naar Buitenzorg en omstreken." De uitgave geschiedt ten voordeele van de noodlijdenden bij de jongste overstroomingen op Java. Men schrijft uit Breda aan de Amst. Crt. „Chambord's verblijf is onbepaald verlengd. Men ver haalt dat, als de bevolking te zijnen opzigte zich zoo rustig blijft gedragen tot a. s. Dingsdag als zij tot dusver deed, dat wil zeggen, weinig of geen notitie van hem neemt, hij voornemens is een week of zes te vertoeven in onze stad. Zijn geheele gevolg bestaat uit acht of negen personen, van wie er soms een enkele zich voor een paar dagen verwijdert, om dan terug te keeren. Met eiken trein komen er vreemdelingen aan om hem te begroeten, die dan 's avonds, na door hem ontvangen te zijn, weder vertrekken of wel een nacht overblijven. Niemand onzer stadgenooten, geen enkel Bredasche geestelijke, evenmin als de bisschop of de zeer streng ltoomschgezinde pastoor der St. Anthoniuskerk, waar Chambord dagelijks de mis gaat bijwonen, heeft den graaf bezocht. Zijn secretaris is alleen zijn opwachting gaan maken bij den burgemeester, die deze beleefdheid beantwoord heeft met het zenden van twee visite-kaartjes naar het liótel. Niet dan zelden gaat Chambord uit, meestal in een rijtuig. Zoo bezocht hij gisteren de omstrekenook heeft hij de Groote kerk, waar liet praalgraf van Engelbert van Nassau prijkt, en de nieuwe R. C. kerk op de Haven bezigtigd. Van tijd tot tijd ziet men hoeren van zijn gevolg de stad doorwandelen en hier en daar een winkel binnentreden om aankoopen te doen." Onder dagteekening van 5 dezer wordt nog aan genoemd blad gemeld De graaf van Chambord laat lederen avond zijn rekening in liet hotel betalen om terstond, zonder door eenig beletsel te worden weerhouden, als hij het noodig acht, te kunnen vertrekken. Hij bezoekt nu geregeld de drie Catholieke kerken, waarschijnlijk om geen jaloezy tusschen de parochiën te verwekken. Aanhoudend stroomt het bezoekers bij hein. Men ziet hier soins de meest vreemdsoortige toiletten. Zoo waren er heden een paar monniken, in witte pijen, maar blootshoofd, waarschijnlijk dominikaners, die hun opwachting zijn komen maken. De logementen varen er wel bij en dus indirect ook de stad. De aanzienlijke geldelijke otters, die de graaf brengt in de kerk, waar hij de mis bijwoont, worden loffelijk vermeld. De graaf van Chambord ontving dezer dagen te Breda een bezoek van een correspondent van de Liberté. Het gesprek, dat deze inet het zich noemende hoofd der Bour bons heeft gehouden, liep grootendeels over den laatsten oorlog. De graaf deelde daarbij onder anderen mede, dat hij te Antwerpen een bezoek had gehad van den kolonel Charette, ex-bevelhebber der Pauselijke zouaven, dien hij met warmte de hand had gedrukt; de kolonel is volgens den graaf „een held." De correspondent vroeg, of het waar was, dat de graaf vertrok naar 's Hage, waarop deze antwoordde, dat hij nog volstrekt geen plannen had gemaakt; dagelijks kwamen er nog „vrienden" naar Breda, in weerwil van zijn ver zoek om in Frankrijk te blijven. Een honderdtal afgevaar digden hebben te Antwerpen den graaf een bezoek gebragt, waaronder velen die niet tot 's graven partij behooren. Toen de correspondent den graaf van zijn opvolger sprak, antwoordde deze: „Gij kent mijn erfgenaam. Ik heb geen keuze: 't is hij, dien de Voorzienigheid heelt aangewezen, omdat deze heeft uitgemaakt, dat de oudere tak der Bourbons met mij zal uitsterven. Bestaat de fusie niet? De Prinsen van Orleans zijn mijn kinderen." De graaf gaf de correspondent vrijheid dit onderhoud te publiceeren, op voorwaarde dat hij niet zou handelen als de correspondent van de Times, die hem dingen liet zeggen die nooit over zijne lippen gekomen waren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1