Turksche Loten 1870. EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE, EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE Buitenland. APVERTEIMTIË1M. EENE K EEK E A H E l I). EEN KINDERMEISJE. België. J Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Amerika. Beweg-ing-en van Zr. Ms. schepen in Neclerl. Oost-Inclië, dato 15 Jan. 1872. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. SCH AG Eli MARKT van HEDEN. M e vrouw BOURICIUS VERLANGT Mej ufv rouw VAN GIJN waai 5 kon 'g iet it vaci 'gelijli De Kamer van Vertegenwoordiging heeft met 63 tegen 32 stemmen den post goedgekeurd, die op de begroqting van Buitenlandsche Zaken voor het Belgische gezantschap kij den Paus is uitgetrokken. Volgens het Journal de Bruxelles, kan de bevalling van c"' H. M. de Koningin als zeep kort ophanden zijnde, worden ;°n?f beschouwd. in de De Prins en de' Prinses van Wallis werden jl. Dinesdag te Calais verwacht, van waar zij zich over Parijs naar Nizza zullen begeven. Toulon is, volgens la Patrie, door de regering als centraal punt voor de vereeniging en het vervoer der wegens den Parijschen opstand tot deportatie veroordeelden aangewe zen. Door twee transportschepen, de Oise en de Isère, zullen de gcvonnisden, die zich thans te Brest, te Cherbourg, in het. fort Boyard, bij la Roebelle, en te Lorient bevinden, naar danlToulon worden overgebragt. Er is last gegeven tot liet 3 hel zeilree maken van drie groote transportschepen (zeilvaar- tuigen met stoomverraogen), bestemd om met een tusschen- verloop van veertien dagen de veroordeelden naar de plaats hunner bestemming te vervoeren, zoodra de aanhangige wet tot aanwijzing der oorden van deportatie zal zijn aangenomen. Men zou niet ligt raden, waarmede dr. Rastoul, de commune-man, die op het oogenblik met Rochefort en andere veroordeelden op het fort Bayart zijn straf onder gaat, zich onledig houdt. Rastoul is bezig zijn doctors rekeningen te schrijven en zoo mogelijk te incasseeren. Daarmede heeft hij een zaakgelastigde te Parijs belast, die nu het geld ophaalt van de visites, welke de doctor sedert de jongste vijf jaar in zijn tamelijk drukke practijk heeft gemaakt. En de commissionair kwijt zich zeer goed Tan zijne taak; hij bedreigt de schuldenaars, die niet onverwijld willen betalen, dat de doctor zich genoodzaakt zal zien tot strenge maatregelen zijn toevlugt te nemen. Rastoul's kameraad, Rochefort, verrigt werkzaamheden sch. j in de keuken en zorgt uitmuntend voor de pot.Assi ver- Dc vaardigt oorknoppen en broches en zoo houdt ieder zich lgd, naar zijn aard bezig. De te Rome gevestigde correspondent van het Journal des Débats schrijft in een brief van 1 Maart o. a. het volgende: „Prins Frederik Karei van Pruissen heeft dezer dagen bij zijn bezoek aan Koning Victor Emmanuel, dezen de verzekering gegeven, dat Italië door Duitschland zou worden ondersteund, indien het te eeniger tijd door Frankrijk bemoeijelijkt mogt worden. Dit is geen los gerucht, ik kan voor de waarheid van dit berigt instaan." Het zooveel gerucht gemaakt hebbende Tichborne— regtsgeding is gisteren geëindigd. De advocaat van den eischer heeft verklaard, dat zijn cliënt van het verder voortzetten van zijn eisch afziet. De regter heeft daarop last gegeven, den voormaligen eischer in hechtenis te nemen, die vanwege de Kroon zal worden vervolgd. De officiëele Moniteur van Nieuw-Caledonië berigt, dat in de kolonie zijn ten toon gesteld twee klompen goud, ter waarde van 16,000 a 17,000 francs. Beide stukken wegen zamen 164 ons en zijn, met eenige kleinere, in den tijd van veertien dagen gegraven. Een ingenieur zal nu de mijnen gaan onderzoeken; hydraulische werktuigen worden overgebragt, enz.; kortom, men hoopt van de nieuwe vondst alles goeds. In het Heerenhuis is gisteren beraadslaagd over de wet tot regeling van het toezigt op de scholen. De minister van Eeredienst heeft de grondwettigheid en de noodzake lijkheid van het ontwerp betoogd. Prins von Bismarck heeft op den voorgrond gezet, dat het onderhavige ontwerp eene nood-wet is, omdat niet gewacht kan worden op het tot stand komen eener algemeene schoolwet. Tot de conser- vative partij heeft de Prins gezegd, dat de regering het voornemen niet heeft om met haar te breken, maar dat zij zich evenmin door eenige partij dwingen laat. Pruissen, zeide hij, heeft vroeger geleefd onder het genot van een confessionelen vrede; maar deze is na den Oostenrijkschen oorlog en eigenlijk eerst volkomen na de nederwerping eener tweede Katho lieke mogendheid, van Frankrijk namelijk, gestoord ge worden. Prins Bismarck heeft eene dépêche van een der Pruissische gezanten voorgelezen, waarin gewaagd wordt van het ijveren van het invloedrijke deel der Katholieke geestelijkheid in het belang van Frankrijk. Ten slotte heeft de Prins de conservativen vermaant om vertrouwen in de regering te stellen, en de hoop uitgesproken, dat het wets ontwerp, indien mogelijk, met eene groote meerderheid van stemmen, zal worden aangenomen. De voor dotatiën beschikbare gelden zijn verdeeld. Prins Frederik Karei, graaf von Moltke, graaf von Roon en graaf von Manteuffel erlangen ieder 300,000 thaler; de minister Delbrück 200,000 thaler en generaal von Werder dezelfde som. Aan den Koning van Beijeren zullen 150,000 thaler ter verdeeling worden in handen gesteld. Het voornemen om aan den oever van den Rijn een gedenkteeken te stichten, ter herinnering aan de zegepralen door de Duitsche legers behaald, zal spoedig worden ver wezenlijkt. De Rijksregering heeft daarvoor reeds een prijsvraag uitgeschreven. Het gedenkteeken zal worden opgerigt in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de Nahe zich in den Rijn stort. Op een der toppen van liet Niederwald, 500 voet boven den spiegel der rivier, zal het worden gesteld. Alle Duitsche kunstenaars worden opgeroepen om aan den wedstrijd deel te nemenhet staat rnj een architectonisch ontwerp of een plastische voorstel ling te kiezen ter mededinging. De kosten der vervaardi ging van het monument mogen 250,000 thaler niet te boven gaan. Aan den overwinnaar in dien wedstrijd zal een prijs van 3000 thaler worden geschonkenaan het tweede ont- ïn soort slacht enter jaren pen, eent allen it ir op toe wij, iigen Otticr nog dan heid, :heid den van rond van dien dien gen, ter Ier-! eële ele- gen erd werp in rang zal een promie van 1000 en aan het derde een premie van 500 thaler worden toegekend. Vóór den 1 Sept. e. k. behooren de mededingende ontwerpen, hetzij in pleister of in teekening, indien het een bouw kundig ontwerp geldt, ter grootte van li meter, te zijn ingeleverd. Alvorens de keuze door de commissie van beoordeeling plaats heeft, zullen de mededingende ontwer pen minstens gedurende een paar weken worden ten toon gesteld; dit geschiedt ten einde het belangstellend publiek de gelegenheid te verschaffen om de stukken te beoordeelen. De ventsters met chinaasappelen, die te Berlijn in de bierlokalen den meesten aftrek vinden, zijn begonnen hare waar te verloten. Niemand zag daarin een strafbaar feit. Evenwel heeft een restaurateur hiervoor een boete van 3 tli. beloopen, wegens het toelaten van hazardspel. Wordt dit niet wat al te nietig, als in naam der zedelijkheid de politie tusschenbeide treedt tegen een overoud volksgenoegen! Het is onverstandig en belagchelijk. Maar het is meer en erger, als men niets doet of doen kan tegen het hazardspel in het groot aan de beurs. De Munchener hoogleeraar Düllinger vierde de vorige week zijn 73sten geboortedag. De thesaurier der stad Philadelphia, Joseph F. Marcer, en zijn medepligtige C. T. Yerkes Jr., zijn schuldig ver klaard aan verduistering van gelden tot de stedelijke kas behoorende en veroordeeldde eerste tot 4 jaren en 9 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 300,000 dollarsde tweede tot 2 jaren en 9 maanden gevangenis straf en eene geldboete van 500 dollars. Bij het uitspreken van dit vonnis betuigde de regter zijn leedwezen, dat de wet hem niet de bevoegdheid toekent zwaardere straffen op te leggen, ofschoon het meer dan tijd is, paal en perk te stellen aan het steeds toenemende kwaad van geldver- duistering door openbare ambtenaren. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. P. van der Velden Erdbriuk, Prinses Amelia, kapt. J. E. Bnys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Iloogenhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Djambi, kapt. J. F. Koopman, tijdelijk gest. ter VV.kust van Sumatra. Curaijao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, ondergaat te Onrust de noodige voorzieningen voor de aanstaande tehuisreis. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, ondergaat in het dok te Onrust de noodige voorzie ningen. Mamix, kapt.-luit. W. Enslie, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. W. J. Adams, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. jhr. C. C. van der VVijck, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Maas en Waal, luit. Iste kl. J. Spanjaard, gest. ter VV.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Amster dam, kapt.-luit. H. P. Klerck, wordt te Batavia verwacht. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. P. J. Rosenwald, ligt te Soera baija om nieuwe ketels in te nemen. Borneo, luit. lstekl.K. O. van der Veen, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. in de wateren van Riouw en Linga.Timor, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduiu, gest. in de wateren van Menado. Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. A. J. baron van Geen, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. 1ste kl. E. B. Bonn, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kins- bergen, luit. 2de kl. G. van Herwaarden, tijd. komm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen en neemt een nieuwen stoomketel in. Stavoren, luit. 1ste kl. C. L. van Woelderen, ligt te Palein- bang om eenige voorzieningen aan de ketels te ondergaan. Soerabaija, luit. 1ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, wordt verwacht te Batavia. Van 28 Febrnarij tot 6 Maart 1872. ONDERTROUWD Klaas Velthuis en Rengedina de Boer. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Adriana, dochler van Klaas Slot en Aagje Dekker. Elleko, zoon van Reier Vermeulen en Antje Smit. Petronella Isabella, dochter van Johau Karei Gustaf Möller en Isabella Petro nella Krab-Henning. Cornelis, zoon van Maarten Visser en Cornelia Dros. Aagje, dochter van Jacob Tuinder en Maaijke Koudcnburg. Kors Jan, zoon van Jacob Bruin en Aagje Roeper. OVE11LEDENJacobus, 13 dagen, zoon van Jan Dijker en Neeltje Dijt. Van 1 tot 29 Februarij 1872. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Simon Minnes en Elisabet Wagemaker. Arie Heijblok en Maartje Slikker. GEBORENCatharina, dochter van J. Dovis en M. Zasburg. Maartje, dochter van J. Halfweeg en N. Mostert. Stoffelina Jacoba, dochter van P. van der Welle en A. van der Weel. Neeltje, dochter van E. Gorter en M. A. van Keulen. Maria Susatina, dochter van M. Vroone en J. Koning. OVERLEDENJan Mooij, 9 maanden, zoon van G. Mooij en G. Bakker. Hendrik Bakker, 52 jaren, weduwnaar van M. Visser. Van 1 tot 29 Februarij 1872. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Arie Schouten en Antje Bras. GEBOREN en OVERLEDEN: Geene. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Febr. Conrad. E. Oort. Bat. viaSuez. 28 7 Maart. Waterloo. J. J. Wr. Steevert. Soerabaija. 1 Maart. 7 Maart. Stad Lcijden. C. W. Hissink. Samarang. 2 BarbaraHenderika. K.H.Meijer. Triest. 6 Santa Rosa. J. de Waard. Curapao. 6 Auth.Hend.Carol.H Hoedemaker.Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 5 Maart. Esmeralda. D.Trompetter. Zur Al ühlen&Co.Soerabaija. 5 Carmelita&Ida.L. Jensen. Araons Co. FoochowFoo. 5 IJstroom.(ligtquar.)S.P.deVries. Blikman&C'o. Mobile. 6 I, Henr.Gerard.Susann. P.J.Dam.v. d.Brugh&G'o. Batavia. 6 Maart Henriëtte. 6 u Libra. 6 Vesta. W. B. Schill. Hoogl.&v.Herw. Suriname. H. Jorgensen. Amous Co. Dariën. J. H. Meijer. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. I Afw. 12 ozo. 8 .zo. 12 'zo. 0.3k. 0.7 4.0„ 762.75 f 2.39 752.96 - 7.52 751.69!- 8.79 Thermometer c. Stand. 9.8 5.6 9.4 Afw. f 4.6 f 2.4 f 4.3 Toestand van de zee. 0.76 Vlak. 0.81 0.79 Wecrstgesteldheid 6 Maart 12 u. Helder, ben., sehoonweer. 7 Maart 8 u. Helder, mociweer. 7 Maart 12 u. Helder, mooiweer. PER TELEGRAAF. Paarden f a Veulens - a Stieren a 9 Gelde-Koeijen -130 n220 Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Hokkelingcn - a 25 Nucht.Kalveren - 6 a 12 VetteRammen - a 530 Schapen - 20 a 33 Lammeren f a 4 Bokk.enGeiten - 2Ja 6 3 MagereVarkens- 10 a 18 10 Biggen - 7a 9j Eenden c. 75 al25 Kippen - 80 al50 Boter per kop -110 a KaasperK.G. - 27ja 30 Kip-Eijeren per 100 -250 a Eend-Eijeren -300 »325 De Directeur van het Postkantoor te Helder maakt bekend, dat er een Brievenbus is geplaatst aan het lokaal het Centrum en de busligting, te beginnen met Vrijdag den 8 Maart e. k., zal plaats hebben op de navolgende uren 5.20 's morgens 12.50 's middags* 5.20 's avonds. Des Zondags heeft deze ligting niet plaats. De Directeur voornoemd, H E R W E IJ E R. LIJST VAS BIlIEVESr, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 15 tot 31 Jan. 1878. Catharina Bornholt, te Altona; mej. AL Beijzman, Waagmans, J. G. lleissing, M. A. Broekman, W. Franze, J. van der Drift, E. van der Wijde, Wed. Bos en van der Pol, alle 9 te Amsterdam; Rechman, nee Pasteur, te Breda; J. Tromp, te Callantsoog; mej. van der Veen, te Delft; J. de Vries, te Durgerdam; Dientje Smit, wed. Scholten, te Enkhuizen; B. Louw, te Harderwijk; C. Smit, te Hoogeveen; Al. de Bckker, te Nijmegen; van Neukirchen, K. Hoorn. mej. A. C. den Arend, Tijsen, wed. P. Kooien, mej. AL Bakker en mej. Maria Bakker, alle 7 te Rotterdam; P. Bruin, te Valkoog, (2 stuks)Jochems, te Zaandam. De Directeur van het Postkantoor, PI E R W E IJ E R. Getrouwd P. W. BUSCH K EISER EN J. C. SE IJ BEL. Nieuwediep, 7 Maart 1872. Heden overleed alleronverwachtst, na eene echt vereeniging van slechts twee dagen, mijn geliefde Echtgenoot GRIETJE KONING, in den ouderdom van 21 jaren. Anna Paulowna, 2 Maart 1872. R. TUINMAN, uit aller naam. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunne Moeder en Behuwdmoeder, betuigen de ondergeteekenden hunnen welmeenenden dank. Helder, 5 Maart 1872. H. BITTER, Genees—, Ileel— en Verlosk. J. L. BITTER, geb. van D.vmme. Men vraagt tegen 1°. Mei a. s. die een burgerpot koken en huiswerk verrigten kan. Adres bij den Boekhandelaar L. A LAUREIJ. VRAAGT EN De gelegenheid tot opzending der recepissen Turksche Loten 1870 a frs. 400.ter verwisseling in Originele Obligatiën met Coupons is van af heden opengesteld ten kantore van den Makelaar P. GROEN. Nieuwediep, 6 Maart 1872.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3