30 Jaargang. 1872. N". 31. Woensdag 13 Maart. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. A. A. BAKKER Cz. Binnenland. IIELPE1ISCHE KV VIEUWEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per 1.wartaal1.30. M franco per post - 1.C5. Uitgever Bureau: 51 O L F, Si I' I, E I X. 103. Prijs der Advertentiën: Vau 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 eent. Groote letters of vigiietten worden naar pluatsruirate berekend. Naar VERTREKDAG EN DER BRIEVENMALEN Oosl-Indië: via Triest 19 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. Afarseille 14 Maart's avonds u. 25 ra. Brindisi 21 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiè: v'mSouthampton 15Maart's morg. 6 u. 25 ni. Suriname via St. Nazairc 4 April, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 15 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede IIoop: 23 Maart's morg. 6 u. 25 m. h via Triest 22 Maart 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kennis vau de belanghebbenden, dat van de geldleening groot f S0.000, ten laste der gemeente aangegaan, op den 8 dezer zijn uitgeloot de aandeden No. 1 en No. 71. 1'ejen overgifte der aandeden en daarbij belioorende coupons zal de aflossing en rentebetaling, van den 1 Julij a. s. plaats hebben ten kantore van de Associatie Cassa te Amsterdam. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, deu 11 Maart 1872. L. VERIIEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst der Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 12 Maart 1872. L. YERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Maart. Tot ons leedwezen vernemen wij, clat mr. Ch. Bosch lleitz, majoor-commandant der dd. artillerie schutterij alhier, als zoodanig zijn ontslag heeft aangevraagd. Men verzoekt ons te berigten, dat omtrent de bestem ming van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, tot op heden nog niets zekers bekend is. Voor de gemeente Helder is het contingent voor de ligting der nationale militie van dit jaar bepaald op 43 man, dat is 6 man minder dan voor de ligting van het vorige jaar werd vastgesteld. Z. M. de Koning lieeft, naar het Dagblad verneemt, kwijtschelding van verderen straftijd verleend aan Jacoh de Vletter, die dientengevolge heden op vrije voeten zal worden gesteld. Z. M. de Koning zal van het monument en Asyl te Brielle, den eersten steen leggen. Van goedonderrigte zijde verneemt de Amst. Crt., dat de komst van Z. M. den Koning te Amsterdam voor- loopig bepaald is op 8, 9 of 10 April. Het voornemen des Konings zou zijn, eenigen tijd langer dan gewoonlijk in de hoofdstad te vertoeven en zelfs is er sprake van een hal in het paleis. Volgens een ontvangen telegrafisch herlgt, zegt de Middelb. Crt. is de veepest uitgebroken op eene hofstede gelegen tussclien de Belgische gemeenten Damme en Oost- kerke, en alzoo op een afstand van slechts anderhalf uur gaans van onze grenzen. Dit heeft den commissaris des Konings in Zeeland aanleiding gegeven, om eene circulaire aan de burgemeesters dier provincie te rigten, welke is opgenomen in het provinciaal blad no. 32, waarin hij de meeste waakzaamheid tegen het overbrengen der zoozeer en teregt gevreesde ziekte aanbeveelt. In verhand hiermede zijn ook ingetrokken de verleende doorloopende ontheffingen van de bepaling van art. 1 van het koninklijk besluit van 8 December 1870, tot het invoeren van straat-en stalmest, alsmede van versch en gezouten rundvleesch. In de provincie Friesland zijn de burgemeesters door den commissaris des Konings, namens den minister van Binnenl. Zaken aangeschreven, dat het van longziekte ver dacht vee niet van den stal naar de weide zal mogen ver voerd worden zonder vergunning. Vóórdat de vergunning door den burgemeester wordt verleend, zal de districtsvetarts omtrent de te nemen voorzorgsmaatregelen geraadpleegd moeten zijn, onder welke maatregelen zal beliooren eene voorafgaande inenting van al het verdacht vee. Te Sprang deed men onlangs het twintigste beroep van een predikant, doch weder te vergeefs. Met 1 Julij wordt een eervol emeritaat verleend aan ds. D. W. de Roo, pred. te Enkhuizen. In eene jl. Zaturdag gehouden vergadering der sociëteit „de Hereeniging" te Anna Paulowna, is besloten tot liet houden van feestelijkheden aldaar op 1 April a. s. Het doel is om aan de leerlingen der heide openbare j scholen platen en feestboekjes te doen uitreiken en om volksfeesten, enz. te doen plaats hebben. Ten einde de noodige fondsen bijeen te verkrijgen, stellen de leden der j sociëteit zich voor, zich tot de ingezetenen te wenden met verzoek om geldelijke ondersteuning. Ter bevordering van i eene goede uitvoering is onmiddelijk eene feestcommissie zamengesteld, bestaande uit de lieeren J. van Gijtenbeek, j J. A. Zur Mülilen, A. 11. Dekker en P. Wilms, terwijl de lieer burgemeester aan de uitnoodiging lieeft gehoor gegeven om zich aan liet hoofd dier commissie te plaatsen. Reeds hebben de aanwezige leden der sociëteit voor een belangrijke som ingeschreven. De gemeente Anna Paulowna geeft op die wijze aan anuere, zelfs aan grootere gemeenten, een navolgenswaardig voorbeeld. Het concert, dezer dagen te Anna Paulowna gegeven ten voordeele van de Herv. Diaconie aldaar, heeft netto opgebragt 37.10 Dezer dagen werd te Hoorn onder voorzitterschap van dr. Agliina, een vergadering gehouden door de vereeniging voor volksvermaken, bijgewoond door 183 leden. Er is besloten den dag te herdenken, welke den eersten stoot gaf aan „de verkrijging onzer staatkundige en burgerlijke vrijheid," doch niet op 1 April, wat belet wordt door onoverkomelijke hinderpalen, maar in de eerste helft dier maand; de middelen tot de feestviering zullen gevonden worden uit vrijwillige bijdragen: staande de vergadering werd voor een vrij aanzienlijk bedrag ingeschreven. De feest viering zal voornamelijk bestaan in een allegorischen optogt, herinnerende aan gebeurtenissen uit dien tijd, met vertegen woordiging van mannen van beteekenis dier dagen, ook van deze plaats. Men denkt daarbij een opgetooid vaartuig dat mede aan dien tijd herinnert, rond te voeren. De talrijke, uitnemend geleide vergadering kenmerkte zich door de grootste eendragt en mag als een.gunstig voorteeken voor het feest beschouwd worden. (Het Vad.) Door particulieren en de besturen der twee Hervormde kerk-administratiën te Midwoud is in de geldleening voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg deelgenomen voor 23,950. Te Medemblik is door verschillende ingezetenen ingeschreven voor 34,000. Te Amsterdam zal heden (Dingsdag) publiek verkocht worden een parelsnoer met grooten smaragd en 158 brillonten, van het schoonste water, afkomstig van de ex- Keizerin van Frankrijk. Men schrijft uit Breda aan de Amsterd. Crt: „Sedert mijnen vorigen (5 Maart) is er niets bijzonders aangaande den graaf van Chambord en zijne bezoekers te vermelden. Ook in dit opzigt is het „les jours se suivent et se ressemblent." Hij blijft voortgaan om, zooals ik u reeds meldde, eiken avond zijne hotel-rekeningen te be talen, zoodat liij steeds op staanden voet zou kunnen ver trekken. Het volk, vooral ten platten lande, is zeer met hem ingenomen, al noemt het hem ook „zonder arg of list" den graaf van Schandborden meent dat hij spoedig den Franscheu troon beklimmen en den Paus herstellen zal. De geestelijkheid behandelt hem met de grootste deferentie. Immers zijne aanwezigheid hij de mis geeft reden tot groote blijdschap, niet alleen om de belangrijke geldelijke offers die hij brengt, ten behoeve van kerk en armen, maar ook door de devotie die hij toont, zelfs hij het verlaten van het kerkgebouw. Aan den uit gang keert hij zich altijd nog eens naar liet hoofdaltaar, groet het en neemt eerbiedig wijwater. Niets van dat alles ontgaat der menigte en hij verwerft er levendige sympathie door. Reeds schreef ik u, dat hij geen enkelen brief aan neemt. Zelfs heeft hij een voor hem bestemden aange- teekenden brief niet van liet postkantoor willen afhalen, toen men daar weigerde dien af te geven aan zijnen secretaris, dien hij van eene procuratie had voorzien, en hij verzocht alstoen den brief maar terug te zenden." Uit Breda wordt dd. 11 dezer aan de N. Rott. Crt. gemeld, dat de graaf dien morgen met een gevolg van elf personen via Luik naar Keulen is vertrokken. De gemeenteraad van Wijk aan Zee heeft dr. J. F. Halder, te Beverwijk, een fraaije electriseer-macliine aan geboden, als blijk van erkentelijkheid voor de vele en belanglooze diensten, door hem tijdens de pokken-epidemie aan de gemeente bewezen. Het vonnis der arrond. regtbank te Leiden, waarhij IV. H. schuldig verklaard is aan het arglistig wegnemen van een rottingje uit een bewoond huis en te dier zake veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan II. in liooger beroep is gekomen bij den Hoogen Raad der Nederlanden, is gisteren bevestigd. (D.) -Aan den burgerlijken stand te Leiden is dezer dagen aangifte gedaan van de bevalling eener veertigjarige vrouw van drie welgeschapen kinderen, twee zoons en eene dochter. De moeder is ongehuwd en verkeert in behoeftige om standigheden. Aan de Leidsche Crt. ontkenen wij het volgende berigt uit Leiden van 7 Maart: f De heeren J. J. Tavenraat, F. II. J. Tavenraat en J. de Hoop, studenten, verzoeken ons het volgende berigt op 1 te nemen: „Morgen, Vrijdag, viert onze stadgenoot Sara j Rosier liet sclioone feest van veertigjarige trouwe dienst bij mejufvrouw de wed. J. Landa-Muller, thans Noordeinde 34. Den 8 Maart 1832, juist op haar dertienden verjaardag, trad zij als loopmeisje daar in dienstzij is er sedert onaf gebroken gebleven. In lief en leed heeft zij hare meesteres gedurende dien langen tijd ter zijde gestaan en met on kreukbare eerlijkheid en nooit volprezen ijver haren pligt betracht. Een reeks van studenten van verschillende generatiën heeft zij achtereenvolgens opgepast; èn hij deze èn bij een groot aantal hunner vrienden is de oude trouwe Saar een onvergetelijk figuur, en in oost en west zal dit berigt door velen met belangstelling worden gelezen. Zeldzaam zijn de dienstboden, die de zaken harer meesters als hare eigene behartigen, maar zij bestaan nog. Eere aan hen, erkentelijkheid en algemeene achting zij haar loon." Uit Breda wordt aan liet Vaderland gemeld, dat de luitenant v. M., die onlangs op den openharen weg een op zijn wagen gezeten hoer, bij diens weigering om hem vuur te verschaffen, den doortogt betwistte en, toen hij een zweepslag ontving, den hoer door een sabelhouw ligt ver wondde, door den krijgsraad van 's Hertogenboseli wegens dat feit tot vijf maanden en niet, zoo als ook door ons ahusivelijk is gemeld, tot 3 maanden cellulaire gevangenis straf is veroordeeld. De veroordeelde is reeds naar 's Bosch vertrokken, om daar zijne straf te ondergaan. De nieuwe waterweg van Rotterdam naar zee schijnt gelukkig aan de verwachtingen te voldoen. Zaturdag 9 dezer zegt de N. Rott. Ct. is in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de eerste zeestoonihoot, de Richard Young, (kapt. G. Rivers), van de Great Eustern Railway-Company, varende tusschen Rotterdam en Harwicli, door den nieuwen Maasmond naar zee gestoomd. Het schip had 29 decimeters diepgang, en vond overvloed van water. Met dit groote feit, zegt liet blad wenschen wij Rotterdam van harte geluk. Eergisteren middag is wederom eene stoomboot, de Feijen- oord, met een diepgang van 32 decimeter door dezen waterweg naar zee gestoomd. Bij hoog water was do peiling dien dag minstens 13 voet. Den 4 November jl. had te Sliedrecht een bruilofts partij plaats. Toen na afloop daarvan de gasten huiswaarts keerden, ontdekten zij hij de gasfabriek iemand, die bezig was met liet verleggen van zijn schuit, doch die (zijn naam bleek later te zijn van de Vlies) op hun vriendschappelijk „goeden avond" ten antwoord gaf, dat Ilij zicli niet voor den gek liet houden (scheldwoord). Dit gaf aan een van de jongelieden, die liet ergste beschonken was, aanleiding te zeggen: „wil ik je eens met een steen de hersenen in- gooijen?" waarop dadelijk de daad volgde. Den 2 Dec. jl. is genoemde v. d. V., tengevolge eener belangrijke ver wonding aan de regterzijde van het hoofd, overleden. Naar aanleiding daarvan stond de dader, zekere J. C. Dekker Jz., oud 19 jaren, jl. Donderdag teregt, en erkende, dat de zaak zich op de beschreven wijze had toegedragen, maar ontkende, dat hij met het doel om te dooden, den steen van den toen naast hein liggenden hoop heeft afgenomen en naar v. d. V. geworpen. Hij kon zijn slagtoffer niet zien en meende ook niet te hebben geraakt. Aangaande den verslagene wordt verklaard, dat deze zich na de ont vangen wonde niet genoeg heeft rustig gehouden, dat hij den heelkundigen raad, hem gegeven, niet heeft opgevolgd en dat daaraan grootendeels de ongunstige uitslag is toe te schrijven. Ten slotte requireerde de adv.-generaal schuldigverklaring van den beschuldigde aan het hem ten laste gelegde en veroordeeling tot gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren. De verdediger, mr. Kraeutler, geloofde niet, dat men hier met een wezenlijk misdadiger te doen had, hetgeen reeds uit het requisitoir is gebleken, en meende dat v. d. V. zelf tot zijn dood had meegewerkt; hoogstens zou den heseli. liet toebrengen van een wonde kunnen worden ten laste gelegd. Bij de uitspraak, die jl. Vrijdag in deze zaak gedaan is, lieeft het hof den toegehragten steenworp niet als de eenige oorzaak van den dood van v. d. V. beschouwd, en daarom den beschuldigde Dekker alleen schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een kwetsuur en hem veroor deeld tot gevangenisstraf van één jaar en eene geldboete van 25. Op onrustbarende wijze lieerschen te Vlissingen mazelen en roodvonk. Geen huishouden of het is door die ziekte aangetast. Niettegenstaande deze treurigheid hoort men dat de feestviering op den 6 April a. s. schitterend zal zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1