Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Zweden en Noorwegen. Zwitserland. Italië. Amerika. I VUUJAI I Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Correspondentie. SCHACER MAK KT van HEDEN. In een wetenschappelijke revue van liet Fransche dagblad le Temps wordt melding gemaakt van een boom in Australië, de Eucalyptus Ulobulus, die trossen bolletjes voortbrengt, waarvan liet aftreksel een uitmuntend middel is tegen schele hoofdpijn. Wanneer die plant werkelijk deze heilzame kracht blijkt te bezitten, verdient hij over de gelieele aarde verspreid te worden, want schele hoofdpijn is wel een der onaangenaamste bezoekingen. De republikeinsche Siècle kenschetst de algemeene pathologische beteekenis van het proces Janvier de la Motte met deze woorden„Sédan was het laatste woord van het militaire keizerrijk; het hof van assises doet ons een blik slaan in de verborgenheden van het beheer des keizerrijks." Dat de vrijgesproken ex-prefect door genoemd blad ge hekeld wordt, kan geen bevreemding wekken, en de wijze ivaarop dit geschiedt blijkt o. a. uit de volgende woorden „Het proces welks held zijne beurs met die van het depar tement verwart, die zijnen huiselijken haard prostitueert, die den arme, welke om brood smeekt, zijne dochter afvraagt, die zich om zijne grootmoedigheid laat prijzen en verheerlijken ten koste van het geld van anderen, en hierover zelfs niet schaamrood wordt voor zijne regters, die met echt keizerlijke zorgeloosheid van de eene in de andere verkeerde en oneerlijke handeling in zijne betrekking vervalt en ten laatste de schandelijkste ontrouw pleegt." Ver volgens herinnert de Siècle„dat die man twaalf jaren lang door de regering met gunstbewijzen als overladen is gewordendat een omwenteling noodig is geweest om aan de justitie te gedoogen met zijn wanbeheer bekend te wordendat die man onder Napoleons bewind als een modelprefect geacht en geëerd werd; dat hij schitterde als specialiteit in de cultuur van officieële candidaten, ten hove een persona grata was en de plebiscietcommissiën presideerde; dat hij, na in de Lozere verbruikt te zijn, naar de Eure, en toen hij zich daar door zijn privaat leven onmogelijk had gemaakt, naar den Gard gezonden werd." De pas onthoofde Lemettre, de Troppmann van het Noorden, gelijk hij genoemd werd, heeft den staat 0020 fr. 75 c. gekost, als voor het proces 5885 fr. 45 c.voor voeding 57 fr. 20 c.voor zijne overbrenging naar de plaats der teregtstelling en begrafeniskosten 135 tr. en voor het transporteren van de guillotine en verdere kosten van de executie 325 fr. Het te Parijs veel besproken feit van den dag is de verkoop voor de som van 81,000 fr. van een schilderij van Hobbema: „De ingang van een Bosch." Donderdags, riep een houtkooper, die de verkooping bijwoonde, in mijn departement zou men voor dien prijs een geheel bosch hebben. Men zegt wel eens dat zomers de hersens verhitten en menschen, die van nature niet slecht zijn, boosaardig en misdadig maken. In een ander genre heeft ook Kobinson Crusoë op de verbeelding van sommige jeugdige lezers geen zeer heilzamen invloed. Twee knapen van goeden huize uit Parijs kunnen dat getuigen. Die jongens toch zijn op zekeren dag, buiten weten der ouders en zonder iemand iets van hun voornemen te zeggen, naar Asnières gegaan en hebben daar het eilandje, genaamd La Grande Jatte, in bezit genomen. Daar woonden zij in een soort van grot met een gat als schoorsteenhadden een hoop dtooge bladeren tot bed en leefden van jagt en vischvangst. Toen men hen verraste zij waren er reeds eenige weken geweest - waren zij bezig met het braden van aardappelen in de ascli, terwijl een waterrot, die zij geharpoeneerd liadden, reeds gebraden was. Visch was echter hun voor naamste voedsel geweest. Men heeft die knapen naar het huis hunner ouders, door wie zij reeds beweend werden, teruggebragt. Zij hadden elkaar werkelijk Robinson en Vendredi genoemd en bekenden aan hun nu van blijdschap weenende ouders, dat de lezing van Crusoë's avonturen hen op het idee had gebragt en dat zij zich op het eiland zeer goed hadden geamuseerd. Dezer dagen bemerkte men te St. Nazaire in zee een vaartuig, dat op 't punt was te stranden; toen de bemanning, uit 4 personen bestaande, aan land was gebragt, bleek het dat zij ontvlugt waren uit de gevangenis van Bougie in Algerië en met dit vaartuig, waarvan zij zich in een onbewaakt oogenblik hadden meester gemaakt, verscheidene (lagen in de open zee hadden doorgebragt; natuurlijk werden zij terstond op nieuw in hechtenis genomen. Dezer dagen zijn te Constantine 150 Elzassers aan gekomen, die zich in Algerië komen vestigen. Een aan zienlijke menigte, zamengesteld uit alle klassen der bevolking, ontving hen aan het station met muziek aan het hoofd en begeleidde ze naar hunne woonplaatsen, waar te hunner eer een feestmaal gereed stond. Le Pays leverde dezer dagen een reeks staaltjes, die getuigden, dat ook in het tijdperk der groote revolutie, 1793, de kleingeestigheid in Frankrijk niet gering was. Dezelfde liefhebberij oiii namen, titels, enz. enz. naar tijds omstandigheden te veranderen, die in latereu tijd tot de eerste zorgen scheen te behooren, heerschte ook toen. Zoo stelde zekere Urbain Domerque in vollen ernst, als er bij zulke dwaasheden van ernst sprake kan zijn, voor, om het woord royaume in loyaume te veranderen, dewijl de wet in plaats van den koning getreden was. In de rue de la Harpt werd een uithangbordau boetif couronné, om den wille van het laatste woord, verboden. Het volk kon zelfs een ge kroonde ossekop niet dulden! Overal moest natuurlijk het woord royal voor national plaats maken, en le Pays ver zekert, dat de direkteur van den Jardin des Plantes, den grand tigre royal liet verdoopen en dat men boven het hok ks: grand tigre national. De heer Ferd. de Lesseps heeft zich, door de omtrent het Kanaal van Suez in omloop zijnde geruchten en de naar aanleiding daarvan bij hem ingekomen talrijke aan vragen om inlichtingen, genoopt gevoeld om in eene door (le dagbladen openbaar gemaakte circulaire te verklaren, (lat van de zijde der Kanaal-Maatschappij geenerlei aan biedingen tot verkoop van het Kanaal zijn, noch worden gedaan. Mogten van de zijde der mogendheden, uit kracht van het deswege door het Italiaausche gouvernement of liever door het Italiaansclie Parlement genomen initiatief, aanbiedingen tot een afkoop worden gedaan, dan zouden deze, in een algemeene vergadering, onderworpen worden aan het oordeel van de aandeelhouders der Maatschappij, „de uitsluitende beschikkers over een pand, waarvan de reeds zeer groote waarde nog met den dag toeneemt." De ontvangsten van het Suez-kanaal hebben bedragen: in 1870 5,152,000 francs; in 1871 9,993,000 francs; in Jan. en Febr. jl. 2,577,000. Door den heer William Jamracli is van Borneo naar Londen overgebragt en aangekocht door het zoölogisch genootschap in Regent's Park, een merkwaardig exemplaar van de rhinoceros sumatrensis. Do ijzeren loge, waarin het dikhuidige monster de zeereis gemaakt heeft, was zoo reusachtig van afmetingen, dat er in de gelieele Engelsclie menagerie geen deur te vinden was, waardoor zij kon passeren. Er moest een opening gemaakt worden in de palissadering die de tuinen omringd. Gelukkig bleek liet dier een goedaardig karakter te bezitten. Zoodra de kolossus met zijn huis, na het over winnen van velerlei moeijelijkheden, op de bestemmings plaats was aangekomen, werd de zware deur die de kooi sloot, geopend en het ontzaggelijke zoogdier trad er lang zaam uit, zijn weg besnuffelende, brullende en overal rond kijkende. Na eenige minuten aarzelen trad het logge dier, geleid aan een zware ketting, vastberaden voorwaarts en gedroeg zich onder het traject zoo ordentelijk mogelijk, behalve vier of vijf stooten met den kop, waardoor telkens een tiental mannen omvergeworpen werden. Zoo bereikte het dier ten slotte zijn nieuw domicilie, de groote pagode der olifanten. De Army and Navy Gazette, een aan het krijgswezen gewijd weekblad van eenig gezag, verzekert dat het gouver nement heeft besloten de inrigting van het hoofdbestuur der Britsche zeemagt, de Admiraliteit, te veranderen en te Greenwich aan de Theems eene school voor zeeofficieren te stichten. Wegens het mishandelen van zijn paard, dat aan de gevolgen stierf, is dezer dagen te Londen zekere Philip Palme tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. Te Berlijn heeft de heer Friedel in het Antropologisch Genootschap een rede gehouden over de schedels der Nederlanders en daarbij aangetoond, dat de rondkoppige Friezen van Friesch-Germaanschen oorsprong zijn, terwijl de Hollanders veel Keltisch bloed in de aderen hebben. Spreker roemde het cthnologiescli museum in Artis te Amsterdam en het museum voor natuurlijke historie te Leiden. De afgevaardigden van de stad Metz hebben, alvorens huiswaarts te keeren, een openbaren brief geschreven, waarbij zij het van hun pligt rekenen om na het volbrengen van hun taak, het afleggen van getuigenis voor den raad van onderzoek, belast met de beoprdeelihg der handelingen van maarschalk Bazaine hun levendigen dank te brengen aan den hoofdofficier van het Rijnleger, schrijver van het werk, getiteld: „Metz, Campagne et Négociations. Want niet alleen behelst dit werk het getrouwe relaas van de feiten, die geleid hebben tot de betreurenswaardige capi tulatie van het leger en van de ongelukkige stad Metz; maar het doet ook ondubbelzinnig uitkomen het bij uitstek misdadig gedrag van maarschalk Bazaine. Dit boek, zeggen de briefschrijvers, is een goede daad. Het verlicht de openbare meening en heldert de zaak op, zelfs voor de meest ongeloovigen. En nu onze pligt vervuld is, aldus eindigt het schrijven, nu wij onze stemmen, onze getuigenissen en onze tranen voor den regter hebben gebragt, wachten wij met volle vertrouwen de straf van den schuldige, die het sombere drama, genaamd de capitulatie van Metz, zonder weerga in de geschiedenis, tot vervulling heeft gebragt. Die straf zal voor de schandelijk beleedigde openbare zedelijkheid, een noodzakelijke en groote vertroosting zijn. Den 16 dezer wordt te Weenen het internationaal congres geopend van veeartsen, om te spreken over maat regelen tegen de runderpest. De boerenpartij in Noorwegen heeft een nieuw middel te baat genomen om het ministerie omver te werpen en een nieuw Kabinet onder leiding van den heer Sverdrup te doen optreden. Een van de voornaamste hoofden dezer partij, de heer Jaabak, uitgever der radicale Yolkszeitung, heeft in overleg met een paar andere hoofden een soort van plebiscit doen houden, om te beslissen of het tegen woordig ministerie moest blijven, dan wel of het voor een ministerie Sverdrup plaats moest maken. De stemming werd gehouden bij de 300 vereenigingen der boerenpartij en jegens haar gunstig gezinde partijen. Deze vereenigingen tellen te zamen ruim 22,000 leden, die ieder een stem- billet ontvingen, om daarop te vermelden welk der beide ministeriën zij verlangden. Een aantal personen hebben geweigerd aan de stemming deel te nemen, maar eene overgroote meerderheid heeft zich voor een ministerie Sverdrup verklaard, en nu is de heer Jaabak voornemens, op grond van dat plebiscit bij de Volksvertegenwoordiging een voorstel in te dienen, om het tegenwoordig ministerie af te danken. De boerenpartij stelt zich o. a. ten doel: uitbreiding van het stemregt, als middel om aan de boeren partij de meerderheid in de Kamers te verzekerenafschaffing der classieke studie, althans bij de opleiding van staats ambtenaren; opheffing tot benoembaarheid van beambten tot leden van den Stortingh, enz. Het gerucht, dat in het kanton Tessin werd geworven voor eene bende, die eeneu gewapenlen inval in Italië zou beproeven met het doel om er eene republikeinsche be weging gaande te maken, heeft het Zwitsersche gouver nement genoopt om eenen hoogen ambtenaar naar Tessin te zenden, met last om op de plaats zelve een onderzoek te doen. De uitkomst van het onderzoek is dat de bedoelde geruchten, althans voor alsnog, overdreven zijn. Prins Napoleon bevindt zich sedert eenige dagen te Rome. Uit Genua is het berigt ontvangen dat Mazzini de man, wiens naam jaren lang een schrik was voor Europa als het non-plus-ultra der radicale volksleiders, als de zamenzweerder bij uitnemendheid, die zelfs den vorsten moord durfde verdedigen Zondag morgen te Pisa is overleden. Langzamerhand is ook dit schrikbeeld verbleekt; er hebben zich andere figuren op het tooneel vertoond, die in heftigheid Mazzini overtroffen. Toen Italië's eenheid tot stand was gekomen trad hij op den achtergrond, en velen van zijne partij ontvielen hem toen hij zich aansloot bij het koningschap van Victor Emmanuel en de stichting eener Italiaausche republiek prijs gaf. Mazzini heeft dit besluit meer dan eenmaal verdedigd, op grond van de ongeschikt heid der Italianen zeiven om het aangevangen werk thans te voltooijcn. Misschien was hij daarvan overtuigd, maar mogelijk was zijne moedeloosheid en zijn gebrek aan ver trouwen in het „Giovine Italia," waarvan hij de stichter was, ook toe te schrijven aan het gevoel, dat hij zelf niet meer de krachtige man was van voorheen. Van 1831 af had hij dag en nacht gearbeid om de groote revolutie voor te bereiden, en thans was hij, op zijn vier-en-zestigste jaar, afgeleefd en zwak en beschouwde hij de gebeurte nissen, waarop hij geen invloed meer uitoefende, uit een philosophiscli oogpunt. Hij heeft zijn tijd overleefd. Tien jaren geleden zou zijn dood eene Europesche gebeurtenis zijn geweest; thans trekt het telegram, waarin het einde van den eenmaal zoo gevreesden man wordt vermeld, ter naauwernood de aandacht. In het Itali'aansch Parlement is jl. Maandag met alge meene stemmen eene motie aangenomen van dezen inhoud „De Kamer betuigt haar innig leedwezen over dit sterf geval." De president der Kamer hield eene redevoering, waarin Mazzini werd verheerlijkt als schrijver en als pa triot, en de diensten werden in 't licht gesteld door hem aan de eenheid en onafhankelijkheid van Italië bewezen. Een berigt omtrent een voorval, hetwelk van de groote omkeering van den lieerschenden geest in New-York ge tuigt, is bij de Londensche Daily News ontvangenhet is vervat in een telegram uit New-York van den 11 dezer en luidt aldus: „De coterie of bent, die zich meester van de leiding der zaken van de Erie-spoorwegmaatschappij had weten te maken, is omvergeworpen en uiteengevallen, en wel door de uitvoering van een plan, beraamd door de zoogenaamde Engelsclie partij, dat zijn de Engelsche aandeelhouders en die Amerikaansche aandeelhouders welke reg't aan de buitenlanders willen laten wedervaren. Zes van de directeuren der maatschappij werden gedrongen om hun ontslag te nemen en plaats te maken voor den generaal Mac Clellan, den generaal Dix en andere regt- schapene mannenen alzoo is er eene reorganisatie des bestuurs tot stand gekomen. De generaal Dix staat nu als voorzitter aan het hoofd van dat bestuur, eene betrek king die zoo lang door den bekenden Gould is vervuld. In de vergadering van het bestuur ging het zoo wanordelijk en heftig toe, dat de tusschenkomst der politie moest worden ingeroepen." Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. Windrigting en Kracht. Barometer min. Thermometer C. Vochtigh.' procent, j Toesiand van de z e e. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zwtz. 0.5k. 760.33;- 0.S5 8.0 f 24 0.92 Vlak. 14 8 zo. 0.1 753.23 - 8.12 5.6 t 2.0 G.97 14 12 zo. 0.1 752.36- 8.99 6.6 f 0.9 0.94 r/ Weerslgesteldheid13 Maart 12 u. Digtbewolkt, beneveld mooi. 14 Maart 8 u. Nevelig, mistig, mooiweer. 14 Maart 12 u. Nevelig, mistig, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Febr. Conrad. E. Oort. Bat. via Suez. Van 6 tot 13 Maart 1872. ONDERTROUWD: Jan Koorn en Jantje de Jager. Dirk Boon en Cornelisje Eeltuau. GETROUWD: Jan van Sikkelcras en Jannetje Zegel. Pieter Zegel en Flora den Braven. GEBOREN: Aaltje, dochter van Cornelis Knaap en Hendrikje Brouwer. Kaatje, dochter van Jan Buis Pz. en Maartje Bruin. Pieter, zoon van Adrianus Blom en Adriana Alderliestc. OVERDEDENJohan Dirk 8 maanden, zoon van Dirk llenkes en Aatje Duijnmaijer. Jacoba Johanna Sauerborn, 2 jaren, dochter van Pietertje Jans Sauerborn. Het ingezonden van B. le 1'. komt ons niet geschikt voor ter plaatsing. PElt TELEGRAAF. 2 Paarden f 40 a 00 Veulens - a Stieren - a 27 Geldc-Koeijen - 73 a215 1 Kalf-Koeijen -112 a Vaarzen - 90 all5 Hokkelingena Nucht.Kalveren - 3£a 10 VctteRaminen - a 410 Schapen - 18 a 34 Lammeren f Bokk. euGeiten - 10 Magere Varkens - a 2|a 4 8 a 13 -8a 10 Eenden c. 90 nl25 Kippen -100 a!75 Boter per kop - 97|a Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -250 a260 Eend-Eijeren -300 e305.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3