1872. N". 33. Zondag 17 Maart. 30 Jaargang. KENNISGEVING. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Benoeming-en, enz. 5 HELDERSCIIE E\ IEI WEI)IEPEII COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per l:\varlaal1.30. M franco per post - 1.65. VERTREKDAG EIS" DER BRIEVENMALEN Naar Oost—Indiê: via Triêst 19 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 28 Maart's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 21 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiè: viaSouthampton 31Maart's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 April, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea21 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Maart's morg. 6 u. 25 m. u via Triêst 22 Maart 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende a e h t werk dagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: a. Het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1872. J. Het voljaarskohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1872. c. Het suppletoir kohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 14 Maart 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Maart. Volgens telegram van Aden, dd. 14 Maart, is de mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, aldaar van Batavia gearriveerd. Het had den 2 Maart, op 56° 50' O.L. en 12° 38' NB. de schroefbladen verloren en was gedurende de laatste 360 mijlen door het Engelsche oorlogsstoomschip Serapliis gesleept. Passagiers en equipage varen in den besten welstand. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli de vijfde volksvoordragt van wege het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Zeer talrijk was ook thans weêr de opkomst; de zaal was eivol. Als eerste spreker trad op de heer Mooij, die eene lezing hield over de verschillende stelsels tot hervorming van den maatschappelijken toestand, over de pogingen aangewend tot verbetering van 't lot der werkende klassen, en eindigde met opwekking tot onderzoek, om het ware van het valsche te onderscheiden. Daarna trad op de heer Weber met eene lezing over de spreuk: "Een goed begin doet een goed einde verwachten." Onderscheidene nuttige, behartigens waardige wenken werden daarin gegeven ten opzigte van de opvoeding der jeugd, terwijl door den spreker krachtig werd aangedrongen op een goed voorbeeld, door de ouders aan hunne kinderen te geven. Eindelijk werd door hh. onderofficieren der infanterie ten tooneelo gebragt: „De lekkerbek zonder geld," blijspel met zang in één bedrijf. Op flinke wijze kweten zich die lreeren van hunne taak en zeker kunnen zij zich overtuigd houden, dat zij zeer veel hebben bijgedragen om de volksvoordragten voor dezen winter op aangename wijze te doen eindigen. De proeve, door ons departement genomen, om op zulk eene wijze volksvoordragten te organiseren, is, blijkens den grooten bijval, uitnemend geslaagd en verdient in een volgend winter-saizoen wel te worden voortgezet. Het bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij heeft het verslag over den toestand en de verrigtingen dier maatschappij gedurende het jaar 1871 openbaar gemaakt. Het bestuur is door ruime bijdragen en eenige legaten in staat gesteld, voort te gaan met het onderhouden en vernieuwen van het materieel en het in volkomen bruik- baren staat te houden. De stormen, die in het najaar zoo vele schaden en ongelukken in andere landen ver oorzaakten, hebben onze kusten niet geteisterd, zoodat de hulp der reddingbooten niet zoo dikwijls vereischt werd als in de landen, die meer aan de zuidelijke en oostelijke stormen blootliggen. Er zijn in 1871 te Egmond, Petten, Ameland, Schiermonnikoog, Nieuwediep, Callantsoog, Zand- voort, Terschelling en Wijk aan Zee te zamen 11 pogingen tot redding gedaan, waarvan 6 zijn gelukt, waardoor 58 schipbreukelingen zijn gered, zoodat sedert de oprigting der maatschappij 2049 personen door hare bemiddeling gered zijn. Sedert 1864 heeft de maatschappij, met het doel om haar in staat te stellen booten, wagens, peiltoestellen en boothuizen overal naar den eisch van den tijd in te rigten, 16,051 in giften voor eens ontvangen, en sedert dien tijd heeft zij aan vernieuwing van haar materieel ruim 42,000 besteed. Bureau: MOLEN PLEIN, N°. 163. Bij de gewone inspectie van alle stations, die in den loop van den laatsten zomer is gehouden, is gebleken, dat de plaatselijke besturen op uitstekende wijze zorg dragen voor de hun toevertrouwde belangen. In de zitting van de Arrond. Regtbank te Alkmaar werd jl. Donderdag in gepaste bewoordingen door den president hulde gebragt aan de nagedachtenis van den overleden oud-officier van justitie mr. G. van Leeuwen. Gisteren morgen heeft te Alkmaar de gehuwde dienst bode M. V., die sinds eenige jaren van haar man gescheiden leeft, terwijl haar meesteres ter kerk was, door ophanging zich het leven benomen. Tot heden is de aanleidende oorzaak onbekend. (N. A. C.) Dezer dagen is in het huis van correctie te Hoorn overleden een der oudste kostgangers, zekere T. H. W. Apeker en wel in den ouderdom van 74 jaren, van welke hij bijna het grootste gedeelte in de gevangenis heeft doorgebragt. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht voor Amsterdam de schepen: Aurora, Kitty en Prinses Amalia. Mevrouw S., die zich dezer dagen bij de Willems poort te Amsterdam heeft verdronken, had zich met haar rijtuig in het plantsoen laten brengen en tot den koetsier gezegd, dat zij verder wensclite te wandelen. Daarop wist zij hare kamenier met een gemaakte boodschap te ver wijderen en schijnt toen in het water te zijn gesprongen. In de hand van het lijk vond men een kaartje met den naam der ongelukkige. (Het Vaderland.) Te Amsterdam zal 1 April door een groot aantal werklieden-vereenigingen een historisch allegorische optogt worden gehouden, waaraan ongeveer 5000 personen zullen deelnemen. Om den optogt zoo allegorisch en afwisselend mogelijk te maken, heeft de regelings-commissie besloten dat iedere corporatie voor een gedeelte haar bedrijf in costuum, voorzien van gereedschap, zal vertegenwoordigen. In verband hiermede heeft de vereeniging tot veredeling van volksvermaken 3 premiëu uitgeloofd voor die groepen, welke het best en schilderachtigst in hun werkpak gecos- tumeerd zijn, en de beste orde in hunne gelederen bewaren. Te 's Hage is jl. Donderdag herbesteed het aanplempen van het midden-gedeelte van het open havenfront te Am sterdam, ten behoeve van den Staatsspoorweg Nieuwediep- Amsterdam. Minste inschrijver de heer Kalis te Sliedrecht, voor 1,347,500. Te 's Gravenhage zal men, ter gelegenheid van de feestviering op 1 April des avonds in de Maliebaan eene aanschouwelijke voorstelling van de inneming van Brielle geven. Een groot cliasinet zal de poorten dier stad en hare omgeving voorstelling; het historisch getal van 250 manschappen zal als Watergeuzen en soldaten optreden. Naar het Vaderland verneemt, is de zoo gunstig bekende geschiedschrijver John Lotlirop Motley, te's Hage, op verzoek van Z. M. den Koning door de hoofdcommissie te Brielle uitgenoodigd aan het op het Raadhuis aldaar te houden feestmaal deel te nemen. Jl. Woensdag ochtend vroeg heeft een gehuwde vrouw, te Hellevoetsluis, moeder van drie jonge kinderen, getracht zich het leven te benemen door in een welput te springen, waaruit zij met zeer veel moeite is gered. Jl. Dingsdag morgen gebeurde aan de haven- en kanaalwerken te Vlissingen een verschrikkelijk ongeluk. De stoomboot Zeeland, bezig zijnde modderschuiten te slepen, voer tegen een der hoorntouwen van een zwaren bok, waardoor deze op de stoomboot viel en den gezag voerder de heide beenen verbrijzelde. -In verscheidene plaatsen leest men dat in Augustus a. s. in de legerplaats bij Millingen een groote troepen beweging zal plaats hebben. Hoe voor ruim drie eeuwen door onze voorvaderen werkstakingen bestreden en tot uitbreiding van het defensie wezen benuttigd werden, leert het volgend verhaal eener grève der verwers te Kampen in 1507, zooals dit in de charters van het oude archief van die stad voorkomt. „Daar de verwers tegen het raadsgebod onder elkander, ten nadeele van het gemeentebestuur, een traktaat gemaakt hadden, dat men Monopolium noemt, en daarop genade begeerden, veroordeelt de raad .ieder in eene boete van 20,000 steenen ten behoeve der stadsmuren, en Johan van Hardenberg, die met spijtige woorden tegen den raad ge sproken had, in eene boete van 30,000 steenen. Hiertoe zouden zij terstond borgen moeten stellen naar stadsregt, en dan weder verwen mogen, zooals de raad uitgewezen had. De raad dreigt een scherpe correctie bij vernieuwing van de onbehoorlijkheid. Die het besluit van den raad niet wilde volgen, zou binnen twee jaren geene nering mogen doen bij 80 p. „Des Donderdages post Assumptionem." j Men had vooraf te Harderwijk berigt gevraagd, wat de verwers daar erlangden." i Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De jl. Donderdag te Meppel gehouden tweede jaar- lijksclie Palm-paardenmarkt was reeds behoorlijk voorzien, met gretigen aftrek en tegen stevige prijzen. Chais- en rijtuigpaarden, 1ste kwaliteit, liepen tot 400, werkpaarden tot 370, jarige paarden tot 200, gewone soort tot 100. Het leveren op crediet is, zegt o. a. de KI. Crt. in een hoofdartikel getiteld: Een gebruik ook een misbruik? in ons land zoozeer een gewoonte geworden, dat contante betaling onder de zeldzaamheden behoort. Dat gebruik heeft slechts in zooverre reden van bestaan, als het personen geldt, die zelf per kwartaal of per jaar worden uitbetaald, zooals bij voorbeeld met verreweg de meeste ambtenaren het geval is. Dat deze het voldoen aan hun geldelijke verpligtingen uitstellen tot den vervaltijd hunner bezoldi gingen, laat zich eenigermate begrijpen. Maar welke ver klaring is er te geven aan de handelwijze van verscheidene bemiddelde menschen, die zelfs met de betaling hunner jaarrekeningen wachten, totdat het volgend jaar reeds bijna is verstreken? Niet zelden geraakt daardoor de werkbaas, wien dat geld toekomt, in ongelegenheid hij moet wekelijks zijn werklieden betalen; manen durft hij niet, uit vrees van „de klandizie te verliezen," een vrees, die niet ongegrond is, en dikwerf moet hij dan geld leenen om zijn zaak gaande te houden, hetgeen hij niet zou behoeven te doen, indien hij slechts dadelijk kon beschikken over hetgeen wettig het zijne is. Ook voor het publiek heeft de gemakkelijkheid waar mede crediet wordt verleend, dikwijls bedenkelijke gevolgen. Hoe menigeen liet zich, in slaap gewiegd door de gedachte, dat hij de betaling nog wel eenige maanden kon uitstellen, verleiden tot het doen van uitgaven, die zijn financiëele krachten te boven gingen. Is eenmaal de tijd van betalen daar, dan staat men voor een stortvloed van rekeningen, door Bellamy zoo eigenaardig „Koningen der verschrikking" genoemd, en er is heel wat overleg noodig, om onder die noodlottige epistelen het zoo gewenscht „voldaan" geplaatst te krijgen. Ja, niet zelden moet er jaren lang getobt worden, om het aldus verloren terrein te herwinnen. De ondervinding van honderden is daar, om te gewagen van geldelijke ongelegenheden a la Micawber, waarin men nooit zou geraakt zijn, had men niet in het begin gezwicht voor de verleidelijke aanlokselen van het crediet. Er is nog meer. Het „op den pof halen" is ook aan onze mindere standen niet onbekend. Gebrek aan overleg maakt, dat in den zomer alles wat verdiend werd, wordt uitgegeven; en als dan de kwade dagen komen, moet er wel geborgd worden, met vooruitzigt om in het aanstaand gunstig saizoen weder „schoone lei" te maken. De gevolgen zijn gemakkelijk na te gaan. De werkman, die zoo weinig te missen heeft, komt telkens een jaar ten achterin plaats van te besparen, moet hij alle krachten inspannen om in te halen. Daarbij blijft hij overgeleverd aan den willekeur van denzelfden winkelier, die somtijds van zijn bekrompen omstandigheden misbruikt maakt om hem slechte waar tegen hoogen prijs in handen te stoppen, wel wetende, dat zijn klant geheel afhankelijk van hem is. Zou het niet in het belang van de algemeene welvaart zijn, indien contante betaling regel was en crediet slechts in bijzondere gevallen verleend werd? Uit zeer goede bron verneemt de Amst. Crt., dat de Turk- sche regering een waren kruistogt tegen Perzië organiseert. De reden of het voorwendsel is.... de pest, tegen welke geen krachtige maatregelen in het Perzische Rijk genomen wordt. De Ottomanische Porte verlangt dus dat de Europesche mogendheden zich met haar vereenige, om den sjah in mora te stellen, de uitbreiding van de verschrikkelijke epidemie tegen te gaan, of haar (de Porte) te magtigen zelve en alleen het noodige te verrigten in aller belang. In het onlangs tusschen het Chineesche en Japansche rijk gesloten verdrag is, volgens eene mededeeling van het half-officieële Journal de Saint-Pétersbourg, o. a. bepaald: dat zoo een van deze twee staten door een vreemde mogend heid verongelijkt of beleedigd wordt, het andere rijk met zijne goede diensten zal tusschenbeide komen tot herstel des vredes en de goede verstandhouding, en dat, zoo een der twee rijken in oorlog met een vreemde mogendheid geraakt, het andere zijn havens voor deze mogendheid zal sluiten. De kapt. Her zee J. E. Buys, laatst bekoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 10 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Onderdendam is benoemd de heer F. H. Kok, thans te Sckagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1