ADVERTENTIE N. TE HUUR: Duitschland en Oostenrijk. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. 278ste STAATS LOTERIJ. Correspondentie. ALKMA A RSCIIE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. UITVERKOOP. 33 ES V UT. HET HUIS VERHUURD ZIJNDE, EEN WINKELHUIS expeditie. Ieder deelnemer moet 100 p. st. als inlage betalen ter bestrijding der kosten. Er is, zegt de Times, in de Oostelijke zeeën geen land zoo belangwekkend, en zoo weinig bekend aan Engelschen als bet groote eiland Nieuw Guinea. Gisteren was het de geboortedag van den Duitschen Keizer, die zijn 76ste levensjaar intreedt. Te Iserlohn, eene fabriekstad in Westfalen, welke ruim 12,000 inwoners telt, hebben dezer dagen inzakkingen van den grond plaats gehad. Het noordoostelijk gedeelte, een vierde der stad, is door hare bewoners verlaten. De internationale conferentie tot het nemen van maat regelen tegen de veepest is jl. Zaturdag (16 Maart) te Weenen geopend door den minister van landbouw. Het aantal te behandelen vragen is 65. De leden hebben zich verdeeld in twee helften, waarvan de eene (13 leden) de vragen betreffende de preventieve middelen, de andere (10 leden) de vragen betreffende de repressieve middelen onderzoeken zal; beide commissiën zullen voorstellen aan het congres doen. Op het congres zijn deze gedelegeerden uitgenoodigdBelgië, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Rumanië, Rusland, Servië, Turkije en Zwitserlanden Nederland niet. Het proces Baudvan der Does. Jl. Donderdag stond voor de correctioneele kamer der arrond.- re«tbank te 's Hage teregt de beer H. W. L. Baud, oud 19 jaren, student te Delft. Den beklaagde was ten laste gelegd: 1. dat hij in den nacht van 6 op 7 Jan. jl. in een café-chantant den beer T. van der Does, muziekonderwijzer te 's Hage, twee slagen met een stok met looden knop heeft toegebrngt, waaruit een beletsel om te werken van langer dan 20 dagen is voortgesproten, en 2. dat hij in den avond van 23 Jan. in hetzelfde koffijhuis den beer Dierks met een stok op bet hoofd beeft geslagen, zonder dat daardoor echter bloedstorting beeft plaats gehad. Uit het verhoor der elf getuigen, waaronder de beide belee- digden, mevr. van der Does (de moeder), drie deskundigen en eene vrouw „zonder beroep," waarover de twist ontstaan was, bleek, dat de beklaagde op genoemden avond,in het café-chantant vau der Does zag zitten met feeue gezellin, die hij uitnood igde liever met hem mede te gaan. Op bare weigering bezigde bij de uitdrukking: „Blijf dan maar zitten bij dien ploert, en na die uit drukking herhaald te hebben, heeft bij v. d. D., die opstond en opheldering van die woorden verlangde, met een stok met looden knop, zoogenaamden „ploertendooder," dien hij van een zijner vrienden geleend had, twee achtereenvolgende slagen op het hoofd toegebrag't. De getroffene bloedde hevig uit twee wondeu op bet hoofd en begaf zich naar den geneesheer dr. Campbell, die de eerste zorgen verleende. Twee weken lang bleef v. d. D. zijne lesseu waarnemen, hoewel twaalf dagen na de verwonding de ab cessen ontstonden, doch den 20 Jan. werd zijn toestand van dien aard, dat hij bet bed moest houden dien dag bad de operatie van den verwonde plaats. De drie deskundigen verklaarden echter «eene verschijnselen waargenomen te hebben, waaruit bleek, dat het niet tehuis blijven nadeeligen invloed op de ziekte gehad heeft, onmogelijk achtten zij het echter niet. De heer v. d. D. is thans ioo goed als hersteld, hoewel nog zwak. De beklaagde bekende de feiten, doch beweerde, dat v. d. D. na de uitdrukking „ploert" met de band dreigend opgestaan was. De getuige Suze verklaarde dat ook, maar overigens niemand, en v, d, D. ontkende het stellig. Het tweede punt der aanklagt betreft het toebrengen van een slag in hetzelfde koffijhuis aan Dierks, na eene woordenwisseling. Uit het proces bleek voorts, dat vroeger reeds, eveneens wegens het toebrengen van slagen, een prooes-verbaal tegen 15. werd op gemaakt, waaraan echter, op verzoek der beleedigde partij, geen gevolg was gegeven. De officier van justitie begon zijn requisitoir met te wijzen op liet losbandig karakter èn van beklaagde cn van beleedigde, en tchilderde de smart van beider ouders. Tot de feiten overgaande achtte hij het bewezen en dit trachtte hij breedvoerig aan te toonen dat de verzwarende omstandigheid (dat de ziekte langer dan 20 dagen beletsel om geregeld werkzaam te zijn had veroor- makt) aan den beklaagde toegerekend moest, worden. Hij requi- reertle ten slotte de schuldigverklaring van B. aan: T. bet moed willig toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor ziekte en beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt; 2. liet moedwillig toebrengen van een slag, zonder verzwarende om standigheden en veroordeeling met bet oog op de geaardheid van den beklaagde tot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De verdediger, mr. W; kVintgens, wees op de gelegenheden tot verderf, in onze maatschappij voorkomende; de maatschappij oor deelde hij de handlangster tot dit ongeluk. Hierna trachtte hij de taak in het ware licht te stellenEen jougeling van 19 jaren gevoelt spoedig een soort van affectie, hoe verkeerd ook, voor schepselen die deze gevoelens niet waardig zijn. En worden dan die wezens den jongeling ontrouw, ligt ontvlamt zijn gemoed en kbjft hij zich in woede geen meester. Dit was z. i. ook bier het geval geweest. Heer breedvoerig behandelde pleiter vervolgens de vraag, of art. 309 Wetb. v. Strafr. op den beklaagde van toepassing wasof deze aansprakelijk kon worden gesteld voor de indirecte gevolgen fijner daad. Volgens zijne meening was dit hier niet bet geval. ï'en slotte vroeg hij, of zeven weken voorloopige hechtenis van den bekl. geen gewigt in de schaal mogen leggen, terwijl, Gode tij dank, de zaak voor den heer v. d. D. niet de rampzalige ge volgen heeft gehad, die men aanvankelijk vreesde. Vertrouwende op de menschelijkheid en het welwillend oordeel van den regter, hoopte hij, dat deze zaak voor den jeugdigen bekl. een geduchte los zij, al kon pleiter in geenen dtele zijne daad vergoelijken; maar hij kon de verzekering geven, dat bekl. opregt berouw gevoelt. Keu vader, een gansch gezin wacht met angst en vertwijfeling den afloop dezer zaak af. Moet een kind van 19 jaren gestraft worden met de straf van een mensch van jaren, van rijp overleg? llij wenscht hem tot de maatschappij, tot zijne studiën teruggebragt en tijue toekomst niet gebroken te zien. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op den 28 dezer. Mijnheer de Redacteur, mag ik UEd. vriendelijk verzoeken het navolgende te plaatsen. Met genoegen beeft ondergeteekende vernomen, dat de gedenkdag, 'warop voor 300 jaren het eerste heldenfeit ter verkrijging onzer onafhankelijkheid plaats vond, ook in deze gemeente feestelijk zal "orden gevierd. Dat zich daartoe eene commissie gevormd beeft er door de goede bijdragen der gemeentenaren iets goeds van «n komen, dit doet velen en ook mij groot genoegen. Hetgeen mij echter minder genoegen deed, is, dat ik het betreur dat er in deze plaats verschillende andersdenkenden een kleur aan wenscheu te geven, die er niet aan behoort en die mij en al mijne geloofs- genooten, ja ieder onpartijdige, diep moet grieven. Zou werd mij o. a. Donderdag afgevraagd door een achtenswaardig persoon, of bet waar was, dat op de Zusterschool alle kinderen op dien dag geconsigneerd zouden worden? Tweedens van een ander geloofwaardig persoon, dat er aan een mijner vrienden gevraagd was om lid der commissie uit te maken en deze zoude bedankt hebben met het navolgende: ik wil vau die Geuzenboel niets weten. Derdens is mij persoonlijk een klad op den hnls geworpen, die ik echter direct heb kunnen doen logenstraffen. Ter voorkoming echter van meerdere hatelijkheden, „die in deze plaats vooral direct onder drukt moeten worden," wil ik mijne meeniug, die ik vertrouw dat bijna door alle Roouisch Catholieken zal gedeeld worden, openbaren. 1 April is een feestdag voor alle Nederlanders, die, trotseh op bunnen geboortegrond, met een dankbaar gemoed nederzien op bet geen onze voorouders gedaan en goed en bloed opgeofferd hebben om uit cfe knellende banden cn afpersingen, waarin zij door Alva en de zijnen gehouden werden, ontslagen te worden. Dien dag in het jaar 1572 was het begin waarop later onze onafhankelijkheid is gevolgd, en als zoodanig zijn wij verpligt, wat zeg ik, neen, voelen wij ons gelukkig feest te kunnen vieren. Dat in die worsteling veel is geschied, getuigen de Martelaren van Gorcum, wat ons als Catholieken niet alleen, maar ieder weldenkende diep moet treffen, daarom kunnen wij als Nederlanders niet wegcijferen, dat de afpersingen, moorden, enz., door Alva en de zijnen op onze voorouders gepleegd, de verontwaardiging niet alleen deed gevoelen, maar de vurige ijver in het hart van C'atholiek zoowel als Protestant deed ontbranden om zich van dat juk te bevrijden. En waar is ooit oorlog gevoerd of er zijn van beide zijden wreedheden ge schiedt; daarom als Nederlanders zullen wij een algemeen feest vieren. Begint men echter hier ter plaatse een kleur er aan te geven en zouden wij als Catholieken verpligt worden feest te moeten vieren, manifestatiën bij te wonen, die doelen of wijzen op de onderdrukking destijds der R. C. en den bloei der Protestanten, geef ik de verzekering, dat de spreuk onzer voorouders, waarmede zij hunne vrijheid verkregen hebben, dat krachtige woord Eendragt maakt Magt, tusschen de Catholieken van den Helder bewaarheid zal worden en wij als één man verachtelijk op de domheid en onkunde diergenen zullen nederzien, die van eene nationale en vaderlandsche zaak eene religietwist maken. Laat ons, burgers! in deze tijden alle geloofsaangelegenhedeu laten rusten, bet is wel noodig dat die eendragt, die onze voorouders zoo sterk heeft gemaakt, dat de geheelc wereld steeds met de grootste bewondering op Nederland zal blijven neerzien, dat die eendragt onzer vaderen ook ons alle bezielen, dat de herinnering aan die feiten alle laauwe Nederlanders moge opwekken oin voortaan meer te hechten aan het beginsel van het vrije, onafhankelijke Nederland, opdat in de uren des gevaars wij als eene vaste rots in zee mogen staan om die onaf hankelijkheid te behouden en te bewaren. Ik hoop dat de commissie er in zal slagen, om al wat aanstootends aan verschillende geloofs- gezindheden kan zijn, te beletten en te voorkomen, waartoe ik volgaarne mijne medewerking wil verlecnen. II. JANZEN Ez. Van 15 tot 22 Maart 1872. ONDERTROUWD: A. van Veen, bootsman bij de Marine en A. Feijerabend. H. Bender, bootsman bij de Marine en G. Bontes. GEHUWD: J. L, Dambriuk en H. A. ten Cate Huender. T. Keineling en J. M. Steeher. J. G. Daane en V. van Stelten. BEVALLEN: D. J. de Graaf, geb. Giltjes, (D.). A. M. Felix, geb. Backer, (D.). J. P. lCeijzer, geb, Luijken, (Z.). M. Bot, geb. Meijer, (2.). A. Koning, geb. de Boei', (D.). M. van der Fluit, geb. Slijkerinan, (Z.). A. C. Margadant, geb, de Bruijne, (Z.). J. A. Blits, geb. Hollenbach, (Z.). A. Heerdt, geb. Roos, (Z.). G. de Ruijter, geb. Quak, (Z.). M. C. van den Bosch, geb. Kwak- kennaat, (Z,). C. J. Filmer, geb. Marchand, (Z.). C. de Vries, geb. Meijer, (D.). M. M. Schnitzelhuber, (Z.). A. Blinkhoff, geb. Dekker, (Z.). OVERLEDEN: W. J. de Haas, 11 maanden. A. van de Velde, geb. Raar, 75 jaren. K. Blom, 5 jaren en 9 maanden. J.Meijer, 3 maanden. J. Hopman, 3 jaren en 6 maanden. Levenloosaa n- gegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Nov. 22 Maart. Voorlichter. A. de Willigen. Bat. via Newc. 11 Febr. 23 Conrad. E. Oort. Bat. viaSuez. 20 Maart. 22 Johaana. J. T. Wilmink. Triest. 29 I, 23 ii Fenna. J. H. List. Messina 21 u Jupiter. W.A.F.Stokhuizenqq. Batavia. 22 ,i 23 n Gezusters. T. J. Ridder. Montevideo. 22 Nederlaud&Oranje. P.Haasnoot. Padang. 23 ii 23 ii Bérénioe. II. Rutters. Livorno Passagiers voor de mailboot Conrad, kapt. E. Oort. De hecren gen-majoor Whitton en echtg., P. C. Simon en echtg.,»A. Riet veld; M. A. Thieme, 1ste luit. der inf., detachements-kommandant; D. Morcau, 2de luit. der art. en J.F. de Vries, 2de luit. kwartierm.,begel, off. van het detachementM. N. J. Kroeff, I). A. J. R. de Graaf, H. B. Stenfert, W. vau Hasselt, W. Hoogendorp, M. J. Reeringh, J. C. A. van Elder, A. F. G. Hoff, M. H. W. Nieuwenhuijs, G. C. van Vught, J. J. E. van Bergen, Eschauzier, A. v. d. Leeuw, H. vau der Leeuw, S. Berends, D. Eisitiger, W. Alhers, James Osborom Edwards, J. II. van Noppen, Andreas Homfeld, A. Stuur, F. H. Hulk, Herman D. J. Rijnenberg, J. J. de Boer, L. Verschuur, Julius Heiueke; mejufvrouwenN. F. E. Filet, Teerbeek, A. D J. Nissen, Neurdenberg, van Koetsveld, W. P. L. de Roos, A, Theu- nisseu Loos en Nahapiet; 4 geestelijke zusters; 3 kinderen en dienstmeisje van den heer Eisinger; een detachemeut suppletie- troepen, sterk 125 man, waaronder 6 onderofficieren. Passagiers aan boord van de Prins Hendrik, op reis naar Nederland: ass.-res. van Heeckeren van Brandsenhurg, echtg. en 2 kinderen, Canter Visser, echtg. en kind, off. van gez. Alken, echtg. en 2 kinderen, van den Burg, Cannegieter, kapt. Vervloet, Vineent Farensbach, echtg" en 2 kinderen, Verhey, echtg. en 3 kinderen, Dyoa Bahrens, Ross, Giltay en zoon, Steevert, echtg. en 4 kindereu, de Visser en 3 kinderen, Backer, van den Burg, Stooker, Martens, Tromp, Neuhnus, Sollewijn, Gelpche, echtg. en 3 kinderen, Soullon, echtg. en 5 kinderen, Meijer, echtg. en 3 kindereu, Evers, echtg. en kind, Butteling, Orisius, Bierman, de Groot, van Leeuwen, Yzelenburg en dochter, Warnaar, Stort, mevr. de Wilde, van Vloten, Bachman, Bondit., Humme en 4 kinderen, Martens, jufvr. Doyer, Bouricius, Wieseman, Roeque, Behr, wed. Berkhout en 3 kinderen, 2 kinderen van den heer Kiug, 2 kinderen van den heer Blume, Wieseman en echtg., Vierdag met echtg. en kind, Hajje en 3 kinderen, van Delden en echtg., van der Gon Netscher,- echtgen. en kind, Scharp de Visser, echtg. en 3 kinderen, 6 ouderofficieren, 75 militairen en 10 gccondemneerden. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Maart. IlelenaScIIenriette. M.Jansen. lIoogl.&v.Herw. Macassar. 22 Maart. Guiletta. 11. Langobardo. ZurMiihlenSiCo. Napels. 22 Pyrrha. J. B. Dixon. Duiuker&Goedk. Konstanje 22 Gebr.v.d.Beek. H.v.d.Woude. Batavia. 22 Antonio. O. Calducoi. ZurMiihlen&Co. Taganrog 22 JeuneAlexandre. P. A. C'auzie. Catania. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Trijggve. Aart&Cornelia. Europa. St. Bede. Orb. Silkstone. Witton Castle. O.Wilhelmsen. M. T. Sanne. H. C. Lorentzcn. J. Ahernethey. G. Field. W. Coibridge. '1'. Mauson. Krageroe. Hout. Eredrikstad. Drammen. Sunderland. Steenk. n n Huil. Newcasll Cargadoor. Amons 8c Co. ii Order. de V l ies Sc Co. Order. Duink.ScGoedk. de Viies Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet).. I Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. ozo. 1.5k. noto. 6 ,i noto. 7 u 754.95 Afw. Thermometer O. Stand. I Afw. 6.63 758.80- 2.76 758.82 - 2.74 3.2 2.2 3.6 3.7 2.8 3.4 IfB O O O O Toestand van de zee. 0.70 Slechtw. 0.82, Golvend. 0.70 Weerstgesteldheid 22 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, goedweer. 23 Maart S u. Helder, winderig, koudweer. 23 Maart 12 u. Helder, winderig koud. EERSTE KLASSE. vierde lijst: No. 905 20,000; No. 16259 400; No. 11903 100. Twee ingezonden artikelen moeten we wegens plaatsgebrek tot Aangevoerd 40 stapels Kaas, wegende 6593 kilogram. Prijzen Kleine f 27, ii Commissie f 22, Middelbare f 37, Laagste prijs f 11, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 2000 hectoliters, waar onder 1200 Haver eu 400 Gerst. Bij trage handel en fiksche aanvoer heeft Haver toch prijs gehouden, Gerst was iets lager, goede Tarwe ontbrak. Tarwe f 12,50, Rogge f 8,75, Gerst 55 kilo f 4,50, 60 kilo f 5.—, 64 kilo f 5,50, idem chev. 70 kilo f 6,50. Haver 40 kilo f 2,75, idem 45 kilo f 3,40, idem 50 kilo f 3,75, idem 55 kilo f 4,25. Paardenhoonen f 6,75. Kanariezaad f 8,50. 5 Paarden hov.'tjaar f 45a230 Veulens - a 6 Koeijen 4 160a225 Vette Kalveren - a 93 Nuchtere dito - 3a 12 424 Schapen - 16a 42 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 140 Magere dito - 12a 25 110 Biggen ben. 10 w.- 7a 12 6 Bokken en Geiten - 2ja 6 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. c 70a82$ Ondertrouwd L. ROGGEVEEN en C. BAKKER. Texel, 17 Maart 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd J. L. DAMBRINK en H. A TEN CATE HUENDER. Den Helder, 22 Maart 1872. Wij betuigen, zoo in 't algemeen, als in 't bijzonder, onzen innigen dank, voor de vele ontvangen bewijzen van belang stelling, bij 't berdenken van ons voor 25 jaren gesloten huwelijk. J. F. GROEN en D. BOONACKER. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan den Heer J. A. DE JONGH, vroeger gewoond hebbende te Helder, laatst woonachtig te Amsterdam en aldaar onlangs Overleden, gelieve daarvan ten spoedigste Ol'GAVE of B KT AH Hf© te doen ten kantore van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT, te Helder, Dijkstraat, H, No. 384. Ondergeteekende verklaart dat hetgeen door hem gezegd is in liet Koffijhuis van A. G. J. DE VRIES en elders omtrent het antwoord door den Heer II. JANZEN Ez. op aanvraag naar oranjelint gegeven, geheel onwaar is, daar onder geteekende bovengenoemde Heer in het geheel niet gezien of gesproken had. Nieuioediep, 22 Maart 1872. DE GRAAF. Door kwitering van zaken nog eenige dagen C. D A L M E IJ E R, t Wcststrnat. zoo zullen alle nog voorradige goederen voor op nieuw verminderde prijzen worden OPGEniHiMO. aan de Bnssingrnctat, tegen 1 Mei a. s. Te bevragen bij V. HOOGENDIJK, in de Spoorstraat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3