1872. N". 38. Vrijdag 29 Maart. 30 Jaargang. De inneming van den Briel, AA, BAKKER Cz. PROVINCIAAL BLAD NOORDHÖLLAND. 1872. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. IIELDERSCHË EV MEUWEDIE COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever lïureau: HOLE KI'IE IN, N°. 163. Prijs der A dvert en tiënVau 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oosl-Indië: via Triest 2 April, 's avonds 6 u. 25 m. „nu Marseille 11 April 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 4 April, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiiyia. Southampton 31Maart's morg. 6 u. 25 m. u Suriname via St. NazdireA April, 's avonds 6 u. 25 m. u de Kust van Guinea: 3 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 April,'s morg. 6 u. 25 m. i/i/i/ u via Triest 7 April, 's m. 6 u. 25 m. Ter bespoediging der expeditie berigt de BRESa» ondergeteekende, dat hij met het Postkantoor alhier is overeengekomen, om alle Couranten, bestemd voor Anna Paulowna, Koegras en Wieringen (met uitzondering van die welke aan den Heer M. Koorn worden geleverd) te verzenden voor rekening van voormeld Kantoor. Belanghebbenden aldaar worden alzoo verzocht aan de Brievengaarders van hunne gemeenten bestellingen op te geven en betalingen te doen. De Couranten, welke voor andere deelen der provincie bestemd zijn, worden op den ouden voet verzonden. A. A. BAKKER Cz. van j\To Qh! Besluit van den 1'Men Maart 1872, n". 53, betreffende den herijk der malen, gewigten en weegwerktuigen. Gedeputeerde Staten der Provincie Noordholland; Gelet op art. 15 der wet van 7 April 18G9 (Staatsblad n°. 57) en op liet koninklijk besluit van den llden December 1871 n°. 16; Gelet op hun besluit van 28 December 1871, n°. 10 (prov. blad n° 70); Hebben goedgevonden: I. Te bepalen dat de herijk in de hierna te vermelden gemeenten zal plaats hebben als volgt: in de gemeente Warmenhuizen op 16 April van des voorm. 10 tot des nam. 2 uur; te Dirkshorn, gemeente Harenkarspel, op 17 April, van des voorm. 8 tot des nam. 1 uur; in de gemeente Nieuwe Niedorp, op 18 April voor de ingezetenen dier gemeente des voorm. van 8 tot 12 uur, en voor de ingezetenen van Oude Niedorp, (welke gemeente met Nieuwe Niedorp voor den herijk wordt zamengevoegd) des nam. van 1 tot 4 uur; in de gemeente Winkel op 19 April van des voorm. 9 tot des nam. 2 uur; in de gemeente Barsingerhorn op 20 April voor de ingezetenen van Barsingerhorn, des voorm. van 7| tot 10 uur; voor de bewoners van Colhorn, des voorm. van 10 tot des nam. 3 uur en voor de bewoners van Haringhuizen des nam. van 3 tot 4 uur; te Schagerbrug (gemeente Zijpe) op 22 April voor de ingezetenen van Anna Paulowna en Petten des voorm. van 9 tot 12 uur, en voor de bewoners van Burgerbrug (ge meente Zijpe) des nam. van 1 tot 4 uur; op 23 April voor de bewoners Van St. Maartensbrug (gemeente Zijpe) des voorm. van 8 tot 12 uur en voor de bewoners van het Zand (gemeente Zijpe) des nam. van 1 tot 4 uur; op 24 April voor de bewoners van Oude Sluis (gemeente type) en voor de ingezetenen van Wieringerwaard van des voorm. 8 tot des nam. 3 uur; op 25 April voor de bewoners van Schagerbrug (gemeente typedes voorm. van 8 tot 12 uur en voor de ingezetenen van Callantsoog des nam. van 1 tot 3 uur, wordende de gemeenten Zijpe, Anna Paulowna, Petten, Wieringerwaard en Callantsoog voor den herijk zamengevoegd; in de gemeente Schagen voor de ingezetenen dier gemeente °P den 26 April des voorm. van 8 tot 12 en des nam. van 1 tot 4 uur en op 27 April des voorm. van 8 tot 10 voor de ingezetenen van St. Maarten op 27 April van des voorm. 10 tot des nam. 1 uur; wordende de gemeente Maarten met de gemeente Schagen voor den herijk Hmengevoegd; in de gemeente Hoogwoud, vooi' de ingezetenen dier gemeente en van de gemeenten Opmeer, Spanbroek en Obdam op 29 April van des voorm. 9 tot des nam. 1 en des nam. van 2 tot 5 uur en voor de ingezetenen der gemeenten Hoogwoud en Hensbroek, op 30 April van des voorm. 8 tot des nam. 1 uur; wordende de gemeenten Hoogwoud, Opmeer, Spanbroek, Obdam en Hensbroek voor den herijk zamengevoegd; in de gemeente Wognum, voor de ingezetenen dier gemeente en van de gemeenten Sijbekarspel en Nibbikswoud, welke gemeenten met Wognum voor den herijk worden zamengevoegd, op 1 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 2 uur; in de gemeente Blokker, voor de ingezetenen dier gemeente en van de gemeente Westwoud, op 2 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 uur, wordende de gemeente Westwoud met de gemeente Blokker voor den herijk zamengevoegd; in de gemeente Grootebroek, voor de ingezetenen dier gemeente en van Bovenkarspel, op 3 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 en 's nam. van 25 uur, en voor de ingezetenen van Grootebroek en Hoogkarspel op 4 Mei, van des voorm. 8 tot des nam. 1 uur, wordende de ge meenten Grootebroek, Bovenkarspel en Hoogkarspel voor den herijk zamengevoegd in de gemeente Enkhuizen voor de ingezetenen dier gemeente en voor do bewoners van liet aangrenzende gedeelte der gemeente Andijk, welke gemeente voor dat gedeelte met de gemeente Enkhuizen voor den herijk wordt zamengevoegd op 13, 14 en 15 Mei, des voorm. van 8 tot 12 uur en des nam. van 2 tot 5 uur en op 16 Mei des voorm. van 9 tot 12 uur; in de gemeente Venhuizen op 17 Mei, van des voorm. 8 tot des nam. 1 uur; in de gemeente Twisk op 21 Mei, van des voorm. 8 tot des nam. 3 uur en tevens des voorm. van 8 tot 12 uur voor de ingezetenen van Abbekerk en Midwoud, wordende de gemeenten Twisk, Abbekerk cn Midwoud voor den herijk zamengevoegd in de gemeente Medemblik op 22 en 23 Mei, des voorm. van 8 tot 12 en des nam. van 2 tot 5 uur, tevens voor de ingezetenen van Opperdoes, welke gemeente met Medem blik voor den herijk wordt zamengevoegd, en op 24 Mei alleen des voorm. van 8 tot 12 uur; in de gemeente Wcrvershoof, tevens voor de bewoners van het aangrenzend gedeelte der gemeente Andijk, welke gemeente voor dat gedeelte met Wervershoof voor den herijk wordt zamengevoegd, op den 25sten Mei van des voorm. 8 tot des nam. 2 uur; te Grosthuizen, gemeente Avenhorn, voor de ingezetenen dier gemeente en van Beets, Oudendijk en Ursem, op 27 Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 en des nam. van 2 tot 5 uur en op den 28sten Mei van des voorm. 8 tot des nam. 2 uur mede voor de ingezetenen der gemeente Berk hout, wordende de gemeenten Avenhorn, Beets, Oudendijk, Ursem en Berkhout voor den herijk zamengevoegd; in de gemeente Schellinkhout voor de ingezetenen dier gemeente en van Wijdenes, welke gemeente met Schellink hout voor den herijk wordt zamengevoegd, op 29 Mei des voorm. van 8 tot 11 uur; in de gemeente Zwaag op 29 Mei des nam. van 2J tot 5 uur; II. De besturen der hiervoren genoemde gemeenten, onder herinnering aan de circulaire van 10 Januarij 1872, n°. 66 (Provinciaal Blad n°. 9) uit te noodigen hunne ingezetenen met liet bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeenten betreft, bekend te maken en voorts te zorgen dat de belang hebbenden aan liet tijdstip van den herijk tijdig worden herinnerd, opdat zij aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 13den Maart 1872. Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, R o l l, Voorzitter. van Vladeracken, Griffier. Op Ponderdag den llden April 1872, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord- holland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: a. Het verbeteren van het beslag vóór het paalseherm der Fettemer Zeewering. h. Het leveren van brik, zet- en stortsteen en het bestorten der Heldersebe Zeewering, in twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op de O. Z. Achterburgwal over het Walepleintje te Amsterdam en bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Pr. DE KRUIJFF te Helder. Nadere inliehtingea kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. 1'n. DE KRUIJFF, te Helder. IV. Zal de aanstaande feestviering aan hare bestemming beantwoorden en een blijvenden en heilzamen indruk achter laten, dan moet zij een sterk sprekend karakter bezitten en eene duidelijke manifestatie onzer vaderlandsliefde, blijd schap en dankbaarheid zijn. Zij drage een historisch en nationaal karakter. Waar men vermakelijkheden wil aanrichten, zonder op de beteekenis van liet feest te letten en dat helder te doen uitkomen, waar men slechts eene gelegenheid zoekt tot uitspanning zonder meer, zij liet liever gelaten dan gedaan. Toespraken, opschriften, liederen, versieringen en illuminatiën zelfs, alles moet heenwijzen naar liet feit, waarvan de herdenking gevierd wordt, en op de goede vruchten welke het voor Nederland gedragen lieeft en nog draagt. Vooral de jeugd worde zulks voor oogen gesteld en daardoor de liefde tot het vaderland en de vrijheid in onze toekomstige staats burgers aangewakkerd. De geliefde driekleur siere op het nationale feest onze woningen, het niet minder geliefde oranje zij ons eenige tooisel, tot getuigenis onzer gehecht heid aan het Huis, dat het symbool onzer eenheid is. Leuzen en teekens, die verdeeldheid kunnen opwekken, blijven geweerd. Het feest zij zoo algemeen mogelijk, niemand meene, dat de triumf zijner partij of zijner richting gevierd wordt. Onze blijdschap openbare zich op bezadigde wijze. De goede geest van orde, waardoor onze nationale feesten in 1863 en 1865 zoo uitnemend geslaagd zijn, beziele ons weder. Gedragen wij ons als vrije lieden die hunne vrijheid waardig zijn, zich zeiven weten te bewaken en den teugel van policie kunnen missen. Ongebondenheid en uitspattingen, die onze kermissen ontsieren, blijven verre van ons. Het feest van den Briel zij geen feest van Schiedam. Onkiesche straatliederen worden niet vernomen, alleen onze volks liederen of de talrijke voor het feest vervaardigde gezangen. Gaan op den tweeden Paaschmorgen de bedienaren der godsdienst hunne gemeenten voor in dankzeggingen tot den Allerhoogste, voor de zegeningen gedurende drie eeuwen over Nederland uitgestort, en in gebeden voor het behoud en het welzijn van vaderland en Koningshuis, zij zullen daarmede handelen in den geest van de overgroote meerderheid des volks, zij zullen aan de feestviering eene hoogere wijding geven en de goede stemming van den dag bevorderen. Maar de dankbaarheid voor de door ons genoten weldaden toone zich ook op tastbare wijze. Meer- gegoeden mogen hunne ondergeschikten en de minder bedeelden in staat stellen, de zorgen des levens voor cén dag ter zijde te zetten en onbekommerd in de algemeene vreugde te deelen, het zal den broederband versterken, die tusschen de zonen en docliteren van denzelfden volksstam behoort te bestaan. Onze giften mogen ook toevloeien aan de stichting, die tot blijvende herinnering aan de feestviering in den Briel zal verrijzen. Daar, waar de Helderschc en Nieuwedicper Courant gelezen wordt, zal het wel allerminst ontbreken aan sympathie voor eene instelling, welke voor oude schepelingen een toevluchtsoord zal zijn. De gelden, alom in den lande verzameld, zullen misschien kunnen strekken tot oprichting van het gebouw, om bet voortdurend aan zijn doel te doen beantwoorden is veel meer noodig. Bewoners der gemeente Helder, die hare opkomst en bloei te danken beeft aan onze marine, aan onze koopvaardij, gij allen die uw bestaan, uwe welvaart aan de zeevaart verschuldigd zijt, gij, die liet moeitevolle leven van den zeeman, de gevaren waarmede hij vaak te worstelen heeft, kent, wakkere Texelaars en andere eilanders, die dit evenzeer weet en aan de zeevaart zoo nauw verwant zijt, Noordhollanders, die haar beschouwt als de onmisbare helpster van uwen bloeienden landbouw en handel, gedenkt de hulpbehoevendheid en verlatenheid van den zeeman in zijnen ouderdom, wij vragen uzonder eene feestgave af voor het asyl. Nog één verzoek ten slotte: onze feestviering zij geheel vrijwillig en daardoor des te oprechter: men dwinge niemand zijns ondanks tot deelneming. Hoe meer er zich toe aan gespoord gevoelen, des te nationaler karakter het feest zal bezitten, des te meer zal het getuigen, dat ons volk één wil zijn en blijven. Maar zijn er, bij wie de in ons vorig artikel besproken bedenkingen zoo zwaar wegen, dat voor hen de hoofdzaak alle belang en beteekenis verliest, niemand valle hen daarover hard, maar men eerbiedige hunne ont houding. Het beste gebruik toch, dat wij van onze vrijheid kunnen maken, is wel dit, dat wij de vrijheid van anderen niet verkorten. Dat blijke vooral op het feest der vrijheid, op 1 April!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1