Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. en die gezegende twisten met elkander en de een plaatst zich dreigend tusschen zijn broeder en God. Daarom uit het. blad don wensch, dat de eerste April aan 't Nederlandsche volk ook moge schenken meer ver draagzaamheid, als de beste feestgave, die de blijde dag kan aanbieden. Mogten alle Nederlanders, vrolijk en dank baar gestemd, op 1 April aan zichzelven de belofte doen: „ik wil niet meer twisten met mijn broeder over dingen, die niet van deze aarde zijnik wil hem op kerkelijk ge bied nergens vijandig tegentredenik wil met hem de vrijheid genieten onder dezelfde wetten en zoo, met allen, door eendragt zamenwerken tot waarachtig heil van ons dierbaar vaderland", mogten alle Nederlanders op 1 April diit beloven en zóó handelen, dan zal 1 April 1872 in onze geschiedenis blijven een merkwaardige, een geze gende dag. .Tl. Zondag had aan sluis No. 5 der Zuid-Willems vaart te Veghel een verschrikkelijk ongeluk plaats. Bij het uitvaren der passagiersboot van 's Bosch naar Maastricht verloor de 12jarige zoon van den sluiswachter v. P., bij het overhalen van de losse leuning der sluisdeuren, het evenwigt en viel in de kolk. Dit niet opgemerkt zijnde, geraakte hij tusschen de schroef der in gang zijnde boot en werd bijna geheel vermorzeld, zoodat men zelfs veel moeite had het vreeselijk verminkt lijk tusschen de schroef uit te halen. ITet Prov. Gercgtshof in Zeeland heeft jl. Donderdag, uitspraak doende in de vroeger vermelde zaak, Jacob Walker, oud 22 jaren, werkman, wonende te Groede, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en hem ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren en in de kosten. Voor eenige dagen zijn te Nijmegen eenigo onge regeldheden voorgevallen naar aanleiding van de aanstaande feestviering. Een paar onverdraagzame personen wierpen de ruiten in bij enkele ingezetenen. Dit heeft zich eergisteren herhaald; 2 der vermoedelijke belhamels zijn door de politie gearresteerd. De burgemeester heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle zamenseholingen van meer dan 5 personen en het luidruchtig zingen op straat wordt verboden op strrffe bij de wet bepaald. De raad, jl. Donderdag middag ten drie ure tot eene buitengewone vergadering opgeroepen, heeft met algemeene stemmen deze handeling van den burgemeester goedgekeurd. Een sterke militaire magt is naar de hoofdwacht opgetrokken en sterke patrouilles doorkruisten dien avond de straten. De maat regel blijkt goed effect gesorteerd te hebben. Geen enkele zamensclioling heeft plaats gehad, geen enkel gezang is op straat vernomen. Ter geruststelling van hen, die door ons berigt aan gaande het gevaar, waarmede de groote toren te Arnhem wordt bedreigd, eenigzins bevreesd zijn geworden, kunnen wij mededeelen, dat van wege het gemeentebestuur maatregelen worden genomen om met den meesten spoed het gevaar af te wenden. Het voorbeeld, door een paar vrouwen bij het lezen van dat berigt gegeven, namelijk van in onmagt te vallen, kunnen wij niet ter navolging aanbevelen, 't Spijt ons dat we bij het schrijven niet aan de mogelijkheid van zulk een ontsteltenis gedacht hebben; men moet toch maar overal met de zenuwen rekening houden. (Arnh. Crt.) Door een industrieel van Zwolle zal, tot opluistering van het feest op 1 April, meer dan ƒ,800 worden uitgegeven. Als een bijzonder voorbeeld van langdurige en trouwe dienst kan worden medegedeeld, dat de heer J. Meeth Cz., bode bij het Provinciaal, bestuur en conciërge in het gouver nementshuis te Leeuwarden, op den 1 April a. s. onafge broken 60 jaren in dienst is geweest, eerst als klerk, toen als bode en de laatste jaren in zijn tegenwoordige betrekking. Naar aanleiding der berigten, in verschillende dagbladen opgenomen aangaande de behandeling welke Jacob de Vletter in de strafgevangenis te Leeuwarden heeft ondergaan, ont vangt de Prov. Grn. Crt. van daar een schrijven, waaraan o. a. het volgende is ontleendDe gewezen gevangene J. de Vletter werd gedurende zijn verblijf te Leeuwarden in de gevangenis in eene ruime, goed verlichte en des winters flink verwarmde cel verpleegd. Hij sliep des nachts in eene krib, zoo als die, welke bij de militairen in ge bruik zijn, en had twee dekens tot dekking volgens de bestaande voorschriften. De kleeding, voeding en verple ging der gevangenen zijn thans zoodanig, dat in het laatste jaar geen twee procent der bevolking stierf; terwijl in de gemeente Leeuwarden de gemiddelde sterfte onder de bevolking drie procent bedraagt. Wat het gedrag van de Vletter in de gevangenis betreft, hijjwas voor de hoogere ambtenaren een geaffecteerd, lastig en onaangenaam persoon. Met de geneeskundigen sprak hij steeds over ziekten, waar aan hij voorgaf te lijden, maar die niet bestonden. Dit had evenwel tengevolge, dat hij gedurende het, grootste gedeelte van zijnen straftijd ziekenvoeding genoot, bestaande 's morgensin eene goede snee- tarwebrood met boter en thee, te tien ure in soep, 's namiddags in aardappelen met groenten, vleesch en bier en 's avonds in tarwebrood met koffij. Men gaf hem deze voeding om het voorwendsel tot het spreken over zijne kwalen te doen ophouden; hetgeen hij wijselijk deed. De predikant mogt ook niet gaarne met hem in gesprek zijn. Behalve dat hij somtijds aan ligte catarrhale en rheumatische affectiën leed, is hij nooit ziek geweest, en deze ongesteldheden werden door zijné dwaze handelingen om altijd ongekleed te zijn en voor het open raam te staan veroorzaakt. Tijdelijk werden hem zelfs drie dekens tot dekking verstrekt op verzoek der geneesheeren. Voor de lagere ambtenaren was hij gevaarlijk, getuige zijne handeling in de maand Nov. 1871 met een dier mannen, welke hierdoor bijna zijne betrekking verloor en waarvoor de Vletter 14 dagen cachotstraf ontving, zijnde dit de eerste maal dat hij gestraft werd, ofschoon hij het bepaald vroeger, had verdiend. Wat het vochtige en donkere kerkerhol aangaat, waarover de briefschrijver uit 's Gravesande iets gelieft mede te deelen, tot zijne geruststelling zij gezegd, dat het wel een donker vertrek is, maar een vertrek van 24 kub. meters groot, verwarmd tot 50 a 60°, waarin eene houten brits is geplaatst, 11 voet boven den beganen grond. Neemt men nu in aanmerking, dat de temperatuur der buitenlucht in genoemde maand gemiddeld 36 a 38° Falirenlieit was, wat blijft dan van de bombastische beschrijving over? De bewering, dat de Vlotter zwak en ziekelijk in de gevangenis te Amsterdam is aangekomen, is onwaar. Hij vertrok uit Leeuwarden als een gezond man. Omtrent het verblijf van Jacob de Vletter inliet tucht huis te Leeuwarden meldt men nog aande KI. Crt., dat hij,wel verre van mishandeld te zijn, afzonderlijk geplaatst is in een cel aan de groote binnenplaats, noch vochtig, noch onhebbelijk; dat hij eten kreeg van de ziekenzaal, dat hij bezoek van zijne vrouw ontving in de kommandants-kamer, dat hij zijn zwager mogt zien in eene kamer, dat hij vooral ten aanzien van zijr.e vrouw heeft ondervonden hoe groote welwillendheid jegens hem bestond. De Vletter bleef echter de ontevreden man en bediende zich -van scheldwoorden tegen de personen die hem zoo groote diensten bewezen. Cachotstraf moest op hem toe gepast worden, wegens het uitsmokkelen van brieven; een bediende was daardoor bijna ongelukkig geworden. De algemeene indruk onder allen, die in Leeuwarden met hem in aanraking kwamen, is, dat hij een opgeblazen, onhandelbaar, brutaal menscli is, een echte gevaarlijke rai sonneur, waarmede niets is aan te vangen. Dikwerf hoeft hij allerlei ongesteldheden voorgewend; bij onderzoek bleek dat er niets van aan was. De getuigenis van de directie der gevangenis te Leeuwarden aan den minister van Justitie luidde: gedrag slecht. De vorige week heeft op de Hannoversche-westbaan niet verre van het station Aschendorf een vreeselijk voorval plaats gehad, waarvan de oorzaak aan verregaande roe keloosheid wordt toegeschreven. Een van de twee loco motieven, door welke een zwaar beladen goederentrein was gebragt in de rigting van Rheine, keerde zonder eenig ander rollend materieel terug, geen ander personeel met zich voerende als den machinist en den stoker en boven dien als gast een particulier persoon. Naar allen schijn heeft de bestuurder van de machine willen bewijzen, met welke verbazende snelheid een locomotief kan worden voortgestuwd, althans in de nabijheid van de halte „Cluse" zouden de rails over eenige meters lengte de in vliegende vaart voortstoomende locomotief zijn nagesprongen, terwijl kort daarop het geheele stoomschip derailleerde, kantelde en zich voor een gedeelte in de aardebaan werkte; de machinist zou geheel zijn verpletterd, terwijl van den stoker niets als het verkoold lijk is teruggevonden. Van de derde persoon is nog geen spoor ontdekt, zoodat men in het onzekere verkeert, welk lot hem is wedervaren. (D.) In een ingezonden stuk -in het U. D. deelt de heer J. H. van Lennep eenige wenken mede betreffende het Invalidenhuis voor zeelieden te Brielle. O. a. wenscht hij „dat de onnederduitsche naam van Asyl (door de zeelui waarschijnlijk uitgesproken „A-zeil") worden vervangen door den naam van Zeemanshuis of iets dergelijks." Benoemd tot kapt. 3Je kl, bij liet 1ste reg. vesting-artillerie (naar ouderdom van rang) de 1ste luit. G. F. van Houtum, van het korps. De luit. ter zee 1ste kl. J. F. van Kervel, belioorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, Wordt met den laatsten April a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en commandant der Marine aldaar, en met 1 Mei daaraanvolgende gedetacheerd bij de torpedo-dienst. Voorts worden, met evengemelden -datum, de luits. ter zee 2de kl. L. C. Rovers en L. P. D. op ten Noort, tot gelijk einde, geplaatst in de rol van meergenoemd wachtschip. Eindelijk is het rapport van den heer Chasseloup Laubat over de reorganisatie van het leger aan de leden der nationale vergadering rondgedeeld. In het stuk, niet minder dan 140 bladzijden druks bevattende, worden zeven punten ontwikkeld, waarmede Je commissie zich met algemeene stemmen heeft vereenigd. Deze bepalingen, op genomen in de eerste afdeeling van het rapport, luiden als volgt: Art. 1. Elke weerbare Franschman is persoonlijk dienstpligtig. Art. 2. Het stelsel van premiën of andere belooningen tot aanmoediging van de militaire dienst is afgeschaft. Art. 3. Elke weerbare Franschman kan van 20- tot 40jarigen ouderdom opgeroepen worden deel te nemen aan het aktieve leger of aan de reserve, volgens de regelen bij de wet te bepalen. Art. 4. De plaatsvervanging is afgeschaft. De vrijstellingen, door de wet in speciale gevallen aangewezen, gelden niet voor den geheelcn duur van de dienst. Art. 5. De soldaten, die onder de wapenen zijn, oefenen het stemregt niet uit. Art. 6. Elk georgani seerd gewapend korps is onderworpen aan de militaire wetten, maakt een deel uit van 's lands strijdmagt, en staat onder bevelen van den minister van oorlog of van marine. Art. 7. Niemand wordt onder de Fransche strijdmagt opgenomen, die geen Franschman is. Van de militaire dienst zijn uitgesloten1zij, die een krimineel vonnis te hunnen laste hadden2. zij, die bij een korrektioneel vonnis tot twee jaren of langere gevan genisstraf waren veroordeeld en bovendien onder het toezigt der Politie waren geplaatst en geheel of ten deele van hunne burger- en burgerschapsregten vervallen verklaard zijn. Voor den 18den krijgsraad van Versailles heeft dezer dagen teregtgestaan zekere Prenat, een zeeman, die den generaal Chanzy, toen deze met den generaal de Langou- rian, na zijn gevangenneming te Parijs, den 18den Maart 1-871, in een open rijtuig uit hunne voorloopige gevangenis naar het stedelijk raadhuis werd overgebragt, op eene grove en handtastelijke wijze beleedigd heeft. Die zeeman is namelijk tot twee malen toe op de trede van het rijtuig geklommen, en heeft den generaal, onder het gejuich der tallooze en verwoede volksmenigte, die het rijtuig omringde, vuistslagen in het aangezigt toegebragt. De laatste maal heeft hij den generaal den rotting, dien hij in de hanl hield, ontrukt en hem daarmede zulke geduchte slagen op het hoofd toegebragt, dat hij bewusteloos naast den generaal de Langourian is nedergezegen. Hoewel omtrent de identi teit van Prenat eenige twijfel bestond en de generaals Chanzy en de Langourian niet konden verklaren, dat zij hem herkenden, heeft de raad evenwel de schuld van Prenat bewezen geacht en hem tot dwangarbeid voor den tijd van tien jaren veroordeeld. De gewezen Koning van Patagonië en Araucanië, Orelius Antonius I (de voormalige Fransche procureur de Tonneins), heeft in het door hem, na het ten tweede male mislukken zijner restauratie-plannen, te Marseille opge- rigte dagblad dezer dagen eene oproeping aan het schoone geslacht in Frankrijk en in het buitenland gerigt, ten einde eene levensgezellin te bekomen, „waardig en begeerig om met hem dë kroon de „ijzeren kroon" te deelen van een Kijk, door zijne geografische ligging en door zijne natuurlijke hulpbronnen bestemd om een der eerste Rijken van de wereld te worden, en om hem zoowel bii het ten uitvoer leggen van zijne staatkundige en dynastische als van zijne maatschappelijke en familieplannen de behulpzame hand te reiken. Vereischten zijn: deftige (honorable) afkomst, goed karakter, verstandelijke vorming, schoon en lieftallig voorkomen, aanleg en lust voor het koningschap; terwijl op alle verdere eigenschappen, die eene zooveel mogelijk volmaakte Koningin kunnen doen verwachten, zeer zal worden gelet. Aan fortuin schijnt de gewezen Patagonisclie Koning geen behoefte te hebben. Daarvan maakt hij althans in zijn „epitre d'amour" geen gewag. Met inzending of ruil van photografische portretten zal elke onderhandeling over den te sluiten koninklijken echt een aanvang nemen. Gedurende een voorstelling in den schouwburg te Toulouse is dezer dagen een actrice op het tooneel plotse ling dood gebleven. Het Naauw van Calais wordt sedert kort door elec- trisch licht verlicht, zoodat de zeelieden behalve bij mistige weersgesteldheid, niet slechts de kusten, maar ook de andere het kanaal bevarende schepen des avonds en des nachts duidelijk kunnen onderscheiden. Daardoor is het gevaar van aanvaren voor de 200,000 vaartuigen, welke deze zeeëngte gemiddeld jaarlijks passeren aanmerkelijk ver minderd. De drie electrieke kustlichten of vuurtorens, die het kanaal verlichten zijn, die van kaap Gris-Nez, in Frankrijk, en van de kapen van Duncheness en van South- FJreland, in Engeland. In het zuiden van Frankrijk en vooral in Savoye is dezer dagen een ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw gevallen; op sommige plaatsen ligt zij (men zegt zelfs 12 meters) hoog. De zich noemende Roger Tichborne roept het publiek in de dagbladen op tot het geven van bijdragen, ten einde hem in staat te stellen tot het voortzetten zijner verdedi ging; hij verklaart daarin geen stuiver te bezitten, betuigt ernstig de echte Tichborne te zijn en drukt zijn vertrouwen uit, dat het Engelsche publiek zal wenschen dat hem regt geschiede. Het berigt, dat mevr. Harriet Beecher Stowe over leden zou zijn, wordt door de Times tegengesproken. De schrijfster heeft een ernstige val van een tafel gedaanhaar leven verkeert echter niet in gevaar. Te Kiel heeft een adelborst met een dolk twee jonge lieden, veelbelovende zoons van kooplieden, omdat hij met hen in twist geraakt was, vermoord. De algemeene bijeenkomst van Heidens, die alle zeven jaren gehouden wordt, heeft den 15 dezer te Canstadt, bij Stuttgartt plaats gehad. Daar waren de gitanos van Spanje, de cignam van Italië, de gipsies van Engeland, de Zigeuners van Duitschland, de zingaris van hot Oosten en de bohémiens van Frankrijk. De koning der Heidens is op het oogenblik een 98jarig grijsaard, Reinhard, en alleen omdat men hem niet wilde blootstellen aan de vermoeijenis aan een verre reis verbonden, werd besloten, de vergadering te Canstadt te houden. Reinhard presideerde. Van 22 tot 29 Maart 1872. ONDERTROUWD: L. M. C. Giebels, waterklerk en H. Tliolcn. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: A. Slijkerman, geb. Stokman, (D.). A. M. Borsch, geb. Kruger, (Z.). J. Smit, geb. Mazereenw, (Z.). E. Goos, geb. Meijsscr, (Z). C. J. Maas, geb. Mouton, (D.). C. Bruin, geb. Voet, (Z.). T. Kuiper, geb van der Moolen, (D.). A. Roerdomp, geb. Govers, (D.). E. Hillen, geb. de Reus, (D.). C. M. van Straten, geb. Vergragt, (I).). N. Leendertsen, geb. Krijnen, (Z.). A. E. Valkenburg, geb. Henkes, (Z.). J. W. Suk, geb. Louws, CZ.). A. C. Krijnen, geb. Bijl, (Z.). OVERLEDEN: J. Hin, 23 maanden. W. E. Quak, 3 jaren- en 4. maanden. A. Abbenes, 4 jaren en 8 maanden. J. H. Sonstral, circa 72 jaren. J. S. van Campen, 53 jaren. 11. J. Leijer, 7 jaren. J. C. van Straten, 2 dagen. T. Crabtree, 50 jaren. Levenloos aangegeven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). CZ s Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 zwtz. 15k. 748.79j—12.25 12.7 f 5.2 0.85 Hol in zee 30 8 zzo. 1 ii 745.54-15.06 10.4 f 4.9 0.95, Vlak. 30 12 zzw. 8 744.75 -15.85 13.5 f 5.9 0.75j\veingolv Weerstgesteldheid 29 Maart 12 u. Betrokken, windenregenbuijen. 30 Maart 8 u. Digtbewolkt, mooiweer. 30 Maart 12 u. Ligtbewolkt,winderig,goedweer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2