Benoemingen, enz. STATR\-fiF.XE!lAAL. België. Frankrijk. Engeland. niet aan medewerking tot bereiking van het vermelde doel zal ontbreken. Het gerucht, als zou de burgemeester van Loosduinen in zijne betrekking geschorst zijn is onhegrond. Den 8 dezer is de pastoor van daar bij ZExc. den minister van Binnenl. Zaken toegelaten. De volgende bijzonderheid omtrent de feestviering te Brielle in 1772 is misschien dezer dagen de vermelding wel waard. De vroedschap en eenige genoodigden hielden een prachtigen maaltijd, waarbij de schotels op curieuse wijze waren gearrangeerd. Men had ze namelijk in blikken bussen gesloten en deze zoo opeengestapeld, (lat de figuur van den hertog van Alva in volle wapenrusting het midden van den disch versierde. De feestgenooten konden dus in letterlijken zin hunnen vijand verbreken en vermalen. Als tegenhanger van het gebeurde te 's Heerenberg maken wij met genoegen melding, van hetgeen uit Delfzijl aan het Utr. Dagb. wordt medegedeeld. Ongeveer twintig bewoners uit de Pruissische plaatsen Einden en Leer kwamen per extra stoomboot daar aan, voorzagen zich van oranjestrikken, bezigtigden in de beste orde de stad, en verzuimden geen gelegenheid om den inwoners hunne sympathie te betuigen over de wijze van feestvieren en de aanleiding tot de feestvreugde, 's Avonds heeft een van hen op een feestelijke bijeenkomst, die gevoelens in hartelijke bewoordingen lucht gegeven. Het detachement veld-artillerie, dat acht dagen geleden naar IJsselstein was vertrokken om de orde aldaar te helpen handhaven, is jl. Maandag te Utrecht terug gekomen. Een ingezetene uit Deventer werd op den lstcn April van dit jaar een zoon geboren. De gelukkige vader ijlt naar het stadhuis en geeft zijn zoon bij den burgerlijken stand aan met de namen: Willem van Oranje Nassau B. De ambtenaar maakt zwarigheid het kind onder die namen in het register te schrijvener wordt om :s Konings toe stemming getelegrafeerd, en deze is weldra gevolgd, zoodat ook Deventer thans een Willem vau Oranje Nassau onder hare bewoners telt, schoon niet van „Duitschen en Prinse lijken bloede." In de jl. Maandag te Harlingen gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den heer L. Houtsma, voor welk raadslid schorsing is aangevraagd door den burgemeester, wegens middelijke levering van hout ten behoeve der gemeente. De heer Houtsma bedankt de leden van den raad voor de goede meening omtrent zijn persoon en karakter, door die leden zoo eenparig uitge sproken 'en deelt mede dat hij eerst dan weder zitting zal nemen, als hooger autoriteit hem zal in het gelijk gesteld hebben. Het bedankje van den heer Houtsma is door de gemeente met zeer gemengde gevoelens ontvangen, vooral door hen, die meenen dat raad door zijne uitspraak geen gunst te bewijzen, maar volgens geweten een vonnis had te vellen; in allen gevalle spreekt uit die dankmissive wel eenig wantrouwen in het rigtige der zaak. (Arnli. Crt.) Dezer dagen had te Kommerzijl een allertreurigst voorval in de nabijheid ven het schoolgebouw plaats. Bij het afbreken van de oude onderwijzerswoning in de vorige week, had de aannemer van het oude spantwerk eene loods laten oprigten, ten einde bij de wederopbouwing dier woning tot kalkhok te .dienen. Terwijl tusschen de middag en avondschool een viertal kinderen onder de loods aan het spelen was, viel zij door een hevigen rukwind omver en werden de vier spelende kinderen er onder bedolven. Hoewel twee hunner niet zwaar gewond zijn, werden de twee anderen in beklagenswaardigen toestand te voorschijn gehaald. Men vreest voor bet behoud van hun leven. (V.) Een treffend ongeluk heeft dezer dagen te Caune, nabij Maastricht, plaats gehad. Een herdersjongen liep, ondanks alle waarschuwingen, beneden in de opgravingen voor fondamenten van een oud huis, waar de oude muren nog omheen stonden. Naauwelijks was bij er in, of de muur viel plotseling op hem en toen men den ongelukkige wilde redden was hij reeds een lijk. Veertien dagen vroeger verloor ook een arbeider o.p zoodanige wijze het leven in dat dorp. Te Parijs is onlangs een werk versche'nen, getiteld: „l'Allemagne aux Tuileries de 1859—1870." In dit boek zijn 1821 brieven opgenomen, door Duitsche onderdanen aan Napoleon III gezonden. Vele andere van denzelfden aard zijn bij den brand der Tuileriën te loor gegaan, terwijl (1e uitgever Beauvais in de voorrede zegt, een zeer groot aantal gewone bedelbrieven en aanzoeken van oude soldaten uit het eerste keizerrijk te hebben weggelaten. Vele politieke onthullingen zijn echter niet in deze correspondentie te vindenhet eenige dat van belang is, is een in 1863 door een groot aantal burgers uit de stad Landau aan dpn Keizer gerigt verzoek de Pfalz bij Frankrijk te annexeeren, of het verlangen van het Duitsche genootsehap Der Bund- Schuh, in 1865 gedaan, waarbij den Keizer verzocht wordt paal en perk te stellen aan de brutale handelwijze van Pruissen. Er zijn zeer vele verzoeken, die de moeite waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. Zoo vraagt een Weener meisje, Marie, of de Keizer niet wil zorgen dat de oorlog ophoude, omdat het zonde is van al die lieve jongens die doodgeschoten worden; verscheidene bezitters van oude Fransche assignatiën vragen inwisseling van hunne papieren zonder waarde, ja er zijn Velen wien het regelregt om een leening te doen is, dikwijls om sommen van 100,000 fr. en hooger. Een barones von Wildschütz is niet ongenegen 160,000 florijnen ter leen te ontvangen; de heer Ed. Baurath, te Leipzig, vraagt 50,000 fr, zonder renteberekening of een jaarlijksclie toelage van 20,000 fr. tot het uitgeven van een tijdschrift voor godsdienstige muziek. Niet altijd echter is geld de drijfveer. Een pijpenfabrikant herinnert den Keizer, dat hij hem een meerschuimen sigarenpijp cadeau heeft gemaakt en verzoekt daarom beleefd 's Keizers tusschenkomst bij den Sultan, óm een paar kisten Turksche meerschuim, die hij echter niet betalen kan. De heef C. Gudera, te Leipzig, vraagt zeldzame postzegels, de heer Legler in Niirnberg om afdrukken van zegels. Om het Legioen van Eer vragen de meesten en daaronder ook de geheimraad Bülsche in Brunswijk, Ifacidiirider te Stutt- gart, terwijl de geheimraad C'arus in Dresden den Keizer herinnert aan het kruis, dat zijn oom aan den adressant beloofd heeft op bet slagveld bij Leipzig. Een bekend Berlijnsch patriot Behrend zond aan Napoleon III een verzameling zijner toasten. (Het Vaderland.) In Petermanns geografische mededeelingen vindt men eenige bijzonderheden vermeld omtrent verscheidene Noord- pool-expeditiën, die in den loop van dit jaar ondernomen zullen worden of reeds een begin van uitvoering verkregen hebben. Eene Oostenrijksche expeditie, waarvoor 175,000 gulden door vrijwillige bijdragen is bijeengebragt, zal in het laatst van Junij, onder aanvoering der twee' bekende Noordpool-onderzoekers Weyprecht èn Payer in zee gaan om in de poolstreken tweemaal te overwinteren en derhalve eerst in het najaar van 1874 terug te keeren. Voor deze expeditie is eene afzonderlijke schroef boot gebouwd; een tweede schip zal medegaan om op het verste gedeelte der kust van Nova-Zembla een dep't van proviand aan te leggen. Voorts zal dit jaar eene Zweedsche expeditie ondernomen worden, die op Spitsbergen denkt te over winteren, om in het voorjaar van 1873 met rendieren den Noordpool op te zoeken; deze expeditie wordt bijna uit sluitend door de stad Gothenburg bekostigd. Twee Noor- weegsche stoomschepen vertrekken dezen zomer naar de Siberische IJszee. De Noorweegsche vloot, die in Febr, in zee is gegaan voor de zeebonden vangst, maakt hare reis tevens aan wetenschappelijke doeleinden dienstbaar. Eene Amerikaansche expeditie onder Hall en Bessels heeft reeds in de Amerikaansche Poolstreken overwinterd en zal in den loop dezes jaars van die zijde den Noordpool trachten te bereiken. .Eene Fransche expeditie, die den weg der Oostenrijksche nemen wil, zal in den loop dezer maand uit Hfivre in zee gaan; bovendien is reeds geruimen tijd geleden eene expeditie onder den Franschman Pevy uit San Fran- cisco vertrokken, waarvan men sedert nog niets gehoord heeft. Onder de flaters, waaraan zich correspondenten van Engelsche bladen naar aanleiding van ons 30Öjarig bevrijdings feest wederom óp zulk een ergerlijke wijze schuldig gemaakt hebben, verdient er vooral één met een enkel woord te worden aangestipt. De berigtgever van de Globe van 4 April meldt o. a., dat een Amsferdamsclie burger zóó getroffen werd door bet kerkgezang, dat hij zijn hoed. afzette en zijn groote pijp uit den mond nam, „want", voegt de correspondent als opheldering er bij, „het rooken in de kerk is een gewoonte in Nederland Geeh wonder, dat het niet onderwezen volk in Engeland berigten over Nederlanders leest, als waren wij Chinezen of Japanners. - Uit St. Petersburg méldt men van de 2 dezerDe winter is aldaar bijzonder zacht geweest. De laatste vier weken was het bij afwisseling droog weder öf geringe' vorst. Thans schijnt het te bijven dooijen. Het ijs op de Newa droeg altijd nog, maar het zal wel spoedig te vertrouwen zijn. Garribaldi heeft het voorzitterschap aangenomen van de commissie ter oprigting van een gedenkteeken voor Mazzini. - Zoolang het mens'clien heugt, is dit jaar voor het eerst het meer Michigan in Noord-Amerika toegevroren; op sommige plaatsen was het ijs acht duim dik. Het volgende mengsel neemt uit zijde, linnen, wol, katoen, enz. alle vlekken weg, die door inkt, vruchten, zuren, kleurstoffen, enz. veroorzaakt werden: vier theelepels ammoniakspiritus, een gelijke hoeveelheid alcohol en een theelepel keukenzout, een en ander goed gemengd en in een flesch bewaard. Bij het uitwasschen bediene men zich van een spons. (D.) Een Duitseh-Amerikaansch blad, dat 200 tlialer aan den Duitschen soldaat, die het eerste Fransche vaandel zou veroveren, nog voordat de officiële oorlogsverklaring van Frankrijk aan Pruissen gedaan was, had uitgeloofd, heeft er zich over beklaagd, dat het, in weerwil van de vele aanvragen, dat het nog altijd onbekend was met den naam van den soldaat, die de uitgeloofde belooning ontvangen had. De Norddeutsche Allgemeine-Zeitnng zegt in ant woord op dat beklag dat het ministerie van Oorlog alle daarbij ingekoihen giften en belooningen verdeeld heeft, met uitzondering van die, welke voor het verevenen van .vaandels, adelaars, standaarden enz., waren uitgeloofd! daar het uiterst moeijelijk onderzoek naar del regtheb- benden op die belooningen nog niet is afgeloopen. Zoodra dit geschied is, zullen de giften verdeeld en de gevers met den uitslag bekend gemaakt worden. Benoemd; zijn: tot heemraad van don polder Hoornder Nieuwheid, op Texel, dé heer J. i). Witte; tot dijkgraaf van den Zuidpolder bij Edam, de heer P. Plas Az.tot heemraad van den polder West- zaan, de heer' K. Kuijt Uz.van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk, de heer P.' Hoek Spaansvan den polder Waard en Groet, de heer N. Lödervan den polder de Zeevang, de heer IC. Vink Cz.van den polder Waard Nieuwlarid, op Wieringen, de heer J. Tool. Aan den heer J. E. Mispelblom Beijer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen lsle kb, te Amsterdam. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd, mr. F. Teding van Berkhout, te Haarlem. Tot plaatselijk adjudant te Dordrecht is benoemd de luit.-adj. Keijser, van het 1ste rog. infanterie. Tot kapt.-kwartierm. (naar ouderdom van rang) is hij het Ode reg. infanterie benoemd de 1ste luit.-kwartieren. E. M. A. Oosterinan, van het 7de reg. infanterie. Volgens bij het departement van Koloniën ontvangen berigten van Elmina, loopende tot den 9 Maart jl., bestaat er moer en meer grond voor de verwachting, dat de overdragt der Nederlandsche bezittingenter Kuste van Uuinea op vreedzame wijze zal kunnen plaats hebben. Ook de vroeger tot verzet geneigde kwartieren zijn thans tot andere inzigtcn gekomen. Van die zijde is achtereenvolgens, uit vrije beweging, aan den waarnemenden gouverneur Ferguson de verzekering gebragt, dat zij in geen geval tegen Europeanen, hetzij Nederlanders of Engelschen, zullen vechten. In eene den 4den Maart belegde vergadering, waartoe alle Elm;- nesche hoofden en vrijburgers waren uitgenoodigd, is eenstemmi» verklaard, dat de Ashantijnsche grootvaandrig Atjcmpon, die oej gedeelte der bevolking trachtte op te ruijen, thans naar zijn land moest terngkeereh. Daar Atjeiupon tegen zijn vertrek bezwaar maakte, is hij op nieuw in het fort in verzekerde bewaring genomen en, in verband tot de tegen hem ingebragte beschuldigingen, eene strafregterlijke vervolging tegen hem ingesteld. In verband tot dit een en ander en naar aanleiding van de vele besprekingen inet verschillende negerhoofden, ook van buiten Elmina, gehouden, meende de waarnemende gouverneur omtrent den geest dei bevolking de meest geruststellende verzekeringen te kunnen geven en liet jcr voor te mogen houden, dat zij nu haar eigenbelang inziet en zich niet feitelijk tegen de overgave zal verzetten. Boerste Hamei*. Zitting van Din&'sdag 9 April. De Kamer heeft heden de wet tot af koopbaars! elling van de tienden, nadat deze door den minister van justitie was verdedigd, aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Al de overige kleine ontwerpen, waaronder die op baiaterie en wijziging der postwet zijn ingelijks aangenomen. Zitting van Dingsdag 10 April. De Kamer- heeft liet wets ontwerp op de coaliticn aangenomen met 24 tegen 11 stemmen. Heden komt het wetsontwerp betrekkelijk de Kanaalmaatschappij aan de orde. Buitenland. Naar liet Journal de la Société Agricole du Brabant j mededeelt, zijn thans, tengevolge van bet geheel verdwijnen i der veepest in België, de verschillende regeringsmaatregelen j van voorzorg ingetrokken; het cordon rondom de vroeger j besmette streek is opgeheven; alleen de grenzen worden door tijdelijke ambtenaren met naSuwkeurigheid bewaakt. Dat dit laatste, vooral langs de zuidoostelijke grens, noodig is, blijkt uit. de berigten die betzelfde blad uit de grens gemeenten van Frankrijk mededeelt. De ve'epest heerscht nog in twaalf gemeenten van bet departement du Nord, en krachtige maatregelen tot beteugeling worden er niet genomen. De veemarkten Worden daar als naar gewoonte gehouden en de maatschappij van Landbouw te Rijssel heeft zelfs tegen den 2 S.épt. eene groote internationale Fransch-Belgische tentoonstelling van vee te Roubaix aangekondigd. De 37ste verjaardag des Konings is jl. Dingsdag te Brussel op de gebruikelijke wijze gevierd. In navolging van de gewoonte, die in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaat, heeft Thiersjl. Maandag eene receptie gehouden500 personen bezochten baar, Waaronder bijna alle diplomaten, vele,'leden der linkerzijde en de beroemde mannen op bet gebied vair kunst en wetenschap. De 'runderpest woedt nog steeds in de noordelijke departementen en, daar ér aan de maatregelen tot bestrijding der ziekte niet krachtig genoeg de band wordt gehouden, is bét einde er Van niet te voorzien. Geen enkel schilder in Duitscliland heeft een zijner werken naar de Parijscliè tentoonstelling' gèzonden; anders was bet aantal schilderijen uit Duitscliland, daar ten toon gesteld, meestal 2000 stuks. Gisteren is de geneeskundige school te Parijs, die j wegens de ongeregeldheden dor studenten voor óenigen tijd gesloten was, heropend geworden. In de' vorige week is te Parijs een man overleden, die een zonderlingen levensloop beeft gehad. Hij heette Charles Fierce en was van Amerikaansche afkomst. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd in China gekomen, was bij aldaar bij de keizerlijke hofhouding in dienst gesteld, en liij bragt het van lieverlede zoo ver, dat de Keizèr, de vaclei^Van dentègenwO'ordigën beheers.cber van het Hemelsche Rijk, hem tot zijnen eersten minister benoemde. Verzadigd van de Cliinesche grootheid, witarin hij een tijd lang geleefd had, gaf Fierce eindelijk aan zijn heimwee naar zijn vadér- land toe en vestigde .zich als advocaat t® New-York. Ten gevolge van een tweegevecht., waarin hij zijne partij had gedood, genoodzaakt de Vereenigde Staten te verlaten, begaf hij zich naar Europa en kwam te Parijs aan op liet tijdstip, waarop de Commune aldaar regeerde, en deze maakte van den gewezen Cliinesclien minister een staf-officier van bet 17de legioen der gefedereerde». In Julij 1871 werd bij door de Parijscliè politie gearresteerd, maar in Januari] jl. weder op vrije voeten gesteld. Eenige dagen geleden is te Bordeaux de wet tegen de Internationale voor liet eerst toegepast. De politie lieeft aldaar een persoon in hechtenis genomen; die zich aan het verspreiden van oproerige geschriften schuldig had gemaakt en verdacht werd van tot de Internationale in betrekking te staan. Dit vermoeden' is bevestigd; men heeft onder zijne papieren een livret van liet arbeidersgenootschap in beslag genomen. Men meldt uit Maiseille, dat aldaar bij het jougste academische examen een diploma als doctor in de letteren is uitgereikt aan eene dame, en wel aan eene Afrikaanschc dame, mejufvr. Cornebois, van Constantine, in Algerië, die van daar naar Marseille is overgekomen om zich aan liet examen te onderwerpen. Eene deputatie uit Ulster bood gisteren den heer Glad- stone eene missive aan, onderteekend door 3000 personen uit alle standen van de Iersche bevolking, houdende eene uitnoodiging tot een feestmaal te Belfast. In die missive worden, namens de Iersche natie, dankbaar de diensten herdacht, door den premier aan Ierland bewezen. De j lieer Gladstone antwoordde, dat het hem zeer grieven zou indien i hij de uitnoodiging niet aannemen kon. Hij hoopte Ierland j in geheel bevredigenden toestand weder te zien. Later zou hij den dag bepalen, waarop het hem schikken zou 1 aan de uitnoodiging gevolg te geven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2