Msclilaad en Oostenrijk. Denemarken. INGEZONDEN, Marine-Haven Nieuwediep. 1 Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. SCHAGER MARKT van HEDEN. In 1871 zijn in Engeland 13 doodvonnissen uitgesproken over 11 mannen en 2 vrouwen; alleen aan 4 mannen werd de doodstraf voltrokken. Jl. Maandag morgen is de zaak van den zich noe menden Koger Tichborne, die thans reeds meer dan een maand in de gevangenis heeft doorgebragt, door het centrale crimineel Geregtshof in behandeling genomen. Naar aanleiding van zijn openbaar verzoek om geldelijke hulp, ontving hij een bedrag van 700 ii 800 p. st. In eene jl. Dingsdag gehouden bijeenkomst van ver tegenwoordigers van Arbeiders-vereenigingen te Londen, js" besloten, de landbouwarbeiders die den arbeid gestaakt hebben, bij te staan. Een telegram aan de Londenschc Times niclddj dezer daven, dat de stad Antiocha door eene aardbeving voor de helft was verwoest, bij welke gelegenheid 1500 menschen liet leven verloren. Het blijkt nu dat het is het stadje Antakich, dat binnen de oude muren van het verwoeste Antiocha aan den Orontes is gebouwd en een kleine 10,000 inwoners heeft. De Engelsche bladen gewagen van het huwelijk der vreemdsoortigste vrouw, die misschien in geheel Europa is aan te wijzen. Mabel Gray, the Gispy queen, de Koningin der Zigeuners, een bewonderenswaardig meisje van vier— of vijf-en-twintig jaar, is de erfelijke Koningin van alle Zigeuners (Gipsies) van Engeland, Schotland en Ierland. Zij beweert de lijnregte afstammelinge te zijn van de Egyptische Pliaraonen en aanbidt, evenals deze, Isis en Osiris. Haar magt is volstrekt niet te versmaden. Zij regeert in werkelijkheid over drie a vier duizend bedelaars, pick-pockets, goochelaars en kunstemakers, meesters in de hoogere zakkerollerskunst, dentisten, kooplui in elixers en schurken van allerlei soort, die haar blindelings gehoorzamen. Zoo het Mabel Gray' in het hoofd kwam om zulks te wenschen, zouden zij iedereen vermoorden, zonder de minste opmerking te maken. Mabel Gray is de beroemdste waarzegster van het Ver- eenigd Koningrijk. Voor twee shillings zegt zij uw verledenvoor drie shillings voorspelt zij u de toekomst. Het jonge mensch met wicn zij in het huwelijk treedt, heet Middleton en behoort tot een zeer gegoede en geachte familie. Hij zelf bezit een groot vermogen in landgoederen. Of hij nu de 20on der Pliaraonen en de Koning der Zigeuners zal worden staat misschien in het huwelijks-contract te lezen, maar dat document hebben wij niet ingezien. Zeker is het, dat het op den huwelijksdag feest zal zijn voor alle bedelaars en kwakzalvers van geheel Groot—Brittannië en Ierland. Aan een reizigster, die 18 maanden geleden bij een ongeluk op de Midland Railway zoodanig werd gewond, dat haar ruggestreng werd beleedigd, is door de regtbank een schadevergoeding van 1100 pd. st. toegewezen. In de Augsburger Abend-Zeitung vindt men gewag gemaakt van een nieuwen remtoestel voor spoorwagens, uitgevonden door den Beijerschen ingenieur Heberlein waarmede een spoortrein, zelfs in zijne snelste vaart, na weinige, seconden tot staan gebragt kan worden. Eene in tegenwoordigheid van een aantal deskundigen ingestelde proefneming heeft, zegt de genoemde courant, zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat allo spoorweg—maatschappijen ook om de geringe aan de invoering verbonden kosten, welke bovendien door de besparing van personeel ruimschoots zullen worden opgewogen voorzeker zeer spoedig een stelsel zullen invoeren, hetwelk de veiligheid van het reizend "publiek in ruime mate verhoogt. Professor Colding in Kopenhagen heeft in een Deenscli wetenschappelijk tijdschrift de theorie der stormen op eene wijze opgelost, die voorzeker de grootste belangstelling bij alle meteorologen zal gaande maken. Deze uitstekende geleerde heeft een aantal proeven en berekeningen gedaan teil aanzien der beweging van het water, de snelheid der waterstroomeii, alsmede de .vorming en. snelheid van water- hoozen, en nu stelt hij als eenvoudige wet vast, gelijk reeds lang bekend is, daar de lucht- en waterdrukking dezelfde wetten volgen, er evenzeer alle grond bestaat dat de bewegingen van het water en van de lucht volgens dezelfde wetten geschieden. Prof. Colding is zeer bekend met de wetten voor de beweging van het water, en die tracht hij toe te passen op de lucht, namelijk op twee oorzaken, dié zich op St. Thomas vertoond hébben; men wordt verrast door de in het oogvallende overeenstemming, die zijne berekeningen met de gemaakte waarneming opleveren. Da theorie van professor Colding is zoo eenvoudig en treffend, dat het te beklagen is dat hij nog niet in staat is gesteld geworden om de juistheid zijner berekeningen ten aanzien der oorzaken in noordelijke); deelen van Europa te kunnen aantoonen. In hetzelfde tijdschrift heeft een jong wetenschappelijk geleerde, de cand. P. la Cour (die zich in 1870 eenigen tijd te Utrecht heeft opgehouden om met het meteorologisch observatorium bekend te worden), eene bijdrage geleverd hoé men door verschillende waarnemingen van de afspiegeling der gasverlichting eener stad (waartoe hij Kopenhagen gekozen heeft) op de. wolken, de hoogten der verschillende wolkenlagen kan berekenengelijksoortige berekeningen kan hij ook maken uit de afspiegelingen van het water, der bossclien en sneeuwvelden op wolkenlagen. De heer H. W. Jacobaeus geeft in hetzelfde tijdschrift eenige waarnemingen op, betreffende de afwijkingen der magneetnaald. Volgens hem hebben onweerslucht en regen alsmede zonneschijn daar veel invloed op. Feestviering te Vlieland, op 1 en 2 April. Even als •Nederland klein is onder de staten yan Europa, even zoo is Vlieland klein onder 'de gemeenten van ons vaderlanden 'nogt men elders door grootesomrA'èn gelds en voortbrengselen van kunst en wetenschap iets grootseh daar te stellen, van zulke groote plaatsen werd ook iets grootseh yeryvackt;. doch van het kleine Vlieland venvacht niemand iets; in de eerste plaats omdat bijna niemand aan liét kleine Vlieland deukt en in de tweede plaats omdat zij die Vlieland kennen, wel weten dat het niet tot groote opofferingen in staat is en de leden der commissie tot organisering der feestelijkheden van de gelegenheid verstoken zijn voorwerpen van kunst te bestuderen, om die, zij het ook van verre, na te bootsen. Toch heeft Vlieland waardig feest gevierd en wel op eene wijze, die niet alleen de volkomene tevredenheid van toevallig daar aan wezige vreemdelingen mogt wegdragen, maar zelfs hunne uitbundigen lof mogt erlangen. Den eersten dag werd het feest kerkelijk gevierd en had er een schoolfeest plaats. Van dit laatste zou het verslag moeten luiden even als dat van andere schoolfeesten, optogt met vaandeltjes en vlaggetjes, consumptie van chocolade en krentebrood, uitreiking van feestplaten, enz enz. In. de beste orde liepen deze feestelijkheden af, begunstigd als ze werden door het fraaiste voorjaarsweder. Den 2 April was het feest voor allen. De commissie tot regeling der festiviteiten bestond uit de heereu B. Snooij, president; J. Smit, vice-presidentA. de Carpenticr, 1ste secretaris; J. Kooij, 2de secretaris; J. Zeijlemaker Jr A.Molenaar en C. Zeijlemaker Pz.f commissarissen van orde; J. de Waard, penningmeester. Het feest werd geopend met de proclamatie van een heraut, welke functie werd uitgeoefend door den dorpsomroeper, tevens fungerend doodgraver, porder, nachtwacht en vischafslager. Ilij was tot deze werkzaamheid behoorlijk uitgedoscht. De muziekkapel was zamengesteld als volgteen oude harmonica voor den kapelmeester, een misthoorn, een koehoorn, een arren tuig met bellen, een triangel, een omgekeerde theestoof als trom, een trommel inet gebroken kapjes, beplakt met graauw papier, een viool en een Turksohe schel, vervaardigd van een hoepel over een stok gebonden en met groen versierd, waartusschen medieijnfleschjes om te rammelen. Nadat de heraut een hartroerende aanspraak had gehouden, vingen de feeste lijkheden aau, opgeluisterd door de prachtige muziek. Een keurig nette optogt had er plaats; dé inneming van den Briel werd nagebootst; terwijl 's avonds een gezellige bijeenkomst in het gede coreerde lokaal van J. Molenaar werd gehouden. Ten 10 ure vuurwerk. (Plaatsgebrek noopt ons van 't welgeschreven uitgebreid verslag der feesten op Vlieland slechts het bovenstaande op te nemen. B.ED.) Texel, 10 April 1872. Bij de beschrijving van 't hier gehouden Aprilfeest, werd in het vorig nummer wel is waar met regt hulde gebragt aan de inge zetenen van het Oude Schild, Ocsterend en de Koog, die door hunne schilderachtige en nette optogten, z.ulk een goed effect maakten en tot het laatste oogeublik onderling de beste orde en eensgezindheid wisten te handhaven. Van de wijze waarop aan den Burg de 1 April 1572 werd herdacht, werd nog geen verslag gegeven. Daartoe nu diene het volgende: Des morgens, hij prachtig zomerweer, was den Burg door talrijke versieringen, door eerebogen, vlaggen en wimpels, naauwelijks te herkennen. Van alle kerken, ook van de Boorascli Catholicken, wapperde de nationale driekleur. Na afloop der morgen-godsdienstoefening werden de schoolkinderen in de openbare school onthaald en verkwikten zich een honderdtal personen, die gedurende den winter van wegc de Werkverschaffing arbeid hadden ontvangen, voor het gebouw der directie aan een eenvoudigen maar krachtigen maaltijd, terwijl daarbij een corps muziekanten zich booten liet. Daarna had de groote optogt plaats, die des avonds hij fakkellicht werd herhaald, en waaraan zich behalve de schoolkinderen, ook de mannen der Werkverschaffing alsmede de leden van het lloode Kruis, alle niet'hunne banieren en insignes, aansloten. Het middelpunt van den optogt, die door muziek begeleid, voorafgegaan en gevolgd werd door afdeeliugen ruiterij met vaandels en banieren, was een triomfwagen, even smaakvol als rijk met bloemen, guirlandes, vlaggen, wapenschilden en zinnebeelden versierd en gedrapeerd, en waarop door vijf per sonen eene allegorische voorstelling werd gegeven. Terwijl vóór op den wagen de faam staat, om der volke kond te doen van de glorievolle aanleiding tot het feest, verheft zicli midden in de groep, door Neptuiius, Mcrciirius en Ceres omringd, het statige en rustige beeld der Nederlandsche maagd, met den helm op het hoofd en gepantserd, de regterhaud de speer omklemmende, waaraan het Nederlandsche vaandel is .gehecht en met de linkerhand steunende op het schild, waarop de leeuw is afgebeeld. Alle deze figuren, schitterend gekleed en door bijbehoorende zinnebeelden omringd, vormden te zamen een treffend geheel vol frischheid en leven, dat wel een zonnestraaltje in plaats van afwisselende regenvlagen had verdiend. De fakkel-optogt met Bengaalsche verlichting was niet minder prachtig. Des avonds werd een toepasselijk vuurwerk onder begunstiging van schoon weder afgestoken, waarna zich vele feest vierenden in de gedecoreerde feestzaal vereenigden en waar tot laat in den nacht de beste harmonie bleef heersclién. Eere de feestcommissie, die liet feestprogramma ontwierp en uitvoerde, eere de burgerij die daartoe medewerkte Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Sunderlaud. Schip. Gezagvoerder. Essay. J. Kettle. Londonderry. W.'Sinter. Elizabetli. .1. Wilson. Ceres. A. Calder. Fritz. O. Christensen. Christiania. IJs. Robert Stride. W. Bootli. Seaham. Steenk llebecca. J. Manson. Newcastle. Esther. J. Eiskine. Sunderland. Hoogl.8tv.Herw. Puinker&Goedk. Zur Miihlen Co. de Vries Co- Weerkundige Waarnemingen te'Helder (Landskeet). Wiudrigting eu Kracht. 12 jzw. l,2k. 8 zwtz. 51, 12 zwtz. 6, Barometer Stand. Afw. 767.24f 7.80 765.38 f 5.90 765.32 j- 5.94 Thermometer C. Stand. Afw. 8.9 8.2 10.6 - 0.2 f 1.2 f 1.5 0.77 0.91 0.83 Toestand1 van de zee. Vlak. wein golv Weersgesteldheid IC April 12 u. Ligthewolkt, beneveld, goedweer. 11 April 8 u. Helder, ligthewolkt, goedweer. 11 April 12 u. Helder, ligthewolkt, goedweer. Van 3 tot 10 April 1872. ONDERTROUWD: Meindert Visser en Reiuoutjellenkes: Maarten Kuiper en Aafje Kunst. Maarten Daalder en Trijntje Kuiper. Gerrit Roosendaal en Calharina van den Bosch. Eredrik Gaas en Aafje Eelman. GETROUWD: Dirk van der Werf en Guurtje de .lager. GEBOREN: Grietje, dochter van Klaas van der Kooi eu Fijtje List. Neeltje, dochter van Johannes Hemelrijk en Antje Geus. Pielertje, dochter van Willem Drijver en Engeltje Plaatsman. Aaltje,! dochter van Leendert de Blok en Maria van Houten. OVERLEDEN Hendrikje Gólleristein, weduwe van Willem Hemel rijk, 83 jaren. Col'nelis Huisman, 25 'jaren, zoon van wijlen Reijer Huisman en Jannetje Kuiper. SimonVos, 72 jaren. Grietje Dekker, 7 maanden, dochter van Jan Dekker en Martje Zeijlemaker. Trijntje List, 83 jaren, weduwe van Jacoh Kunst. GEMEENTERAAD. Zitting van Dingsdag den 9 April 1872. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren Jaitzen, Groen, van Bruggen, de Lange, Werendlijn Smit en Berghuijs, eerstgenoemde wegens ongesteldheid, de lnatsten uithoofde van beroepsbezigheden. P:: aantrekeningèü van liet verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ter tafel worden gebragt de jaarverslagen over 1871 van de gemeente, het middelbaar- en liet lager onderwijs, liet ziekenhuis, alsmede de administratie der gemeente-apotheek. In plaats van de gewone ncderlegging dezer stukken tér secretarie ter inzage voor de leden, wordt, besloten om ze hij de leden aan huis rond te zenden. De Voorzitter herinnert, hoe nu onlangs eenige bouw-tei reinen nabij het spoorweg-station alhier zijn verkocht aan verschillende eigenaren, terwijl het plan gevormd is daardoor een nieuwe straat, de Koningstraat, te doen ontstaan. Hij deelt verder mede, dat aan het gemeentebestuur lirt voorstel is gedaan om den weg lusscheu die gebouwen, met der tijd de straat vormende, aan de gemeente over te doen voor de som van f 3. Er wordt besloten dat aanbod aan te nemen en dan tevens met de eigenaars van andere openbare negen in overleg te treden, die gezind zijn om den weg langs hunne woningen loopende aan de gemeente af te staan. Door den Voorzitter wordt herinnerd aan den aandrang, reeds vroeger bij herhaling door de Hooge Regering gebezigd, om den Raad tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen in deze gemeente te bewegen. Tengevolge van dien aandrang, zien B. en W. zich gedrongen tot het doen van het voorstel om, met uitzon dering der kinderen van bedeelden en onvermogenden, te bepalen, dat van de leerlingen op de bestaande zes gemeente-scholen een schoolgeld zal worden geheven van f 4 per jaar voor het eerste kind uit een gezin, van f 3 voor het tweede, en van f 2 voor ieder kind meer uit hetzelfde gezin. Aan dit voorstel knoopt het Dag. Best. vast het plan, oin hij het tot stand komen eener nieuwe school in de Oostslootstraat, die te bestemmen uitsluitend voor betalende leerlingen, die dan een hooger schoolgeld zullen hebben te voldoen. De Voorzitter doet uitkomen, dat, om tot den houw van laatstbedoelde school over te gaan, de gemeente een subsidie zal moeten vragen aan liet Rijks- en Provinciaal bestuur, en dat zulks niet zal worden verleend, indien niet schoolgeld helling is ingevoerd. De heer Maalsteed verklaart zich tegen dit voorstel. Hij vindt de tegenwoordige regeling van het onderwijs zeer goed. en zou vreezen, dat sehoolgeldhefling een nadeeligen invloed zou uitoefenen. De heer Boom vraagt inlichting omtrent het aanvragen der subsidie, of die is uilsluitend voor den aanbouw van het school gebouw. Hij gelooft aan de mogelijkheid, dat de bepaling van sehoolgeldlielfing den aanbouw eener nieuwe school minder noodig zou maken. l)e lieer Braaksma vraagt of de Plaatselijke Schoolcommissie over dit voorstel is gehoord. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Hij zegt, dat aan de opmerking van den heer Braaksma zal worden gevolg gegeven erkent liet goede van den bestaanden toestand, den ijver en de geschikt heid der onderwijzers en de degelijkheid van 't onderwijs en wijst er op, dat hier zelfs geene commissie tot wering van schoolverzuim noodig is. Het ingediende voorstel echter is een noodzakelijk gevolg van den aandrang der regering oin hier schoolgelden te doen hellen. Hoezeer ook hij vreest dut door die nieuwe bepaling het schoolverzuim aanzienlijker zal worden, ziet hij toch niet in, dat dit een reden mag zijn oin niet naar meerdere localiteit om te zien. De heer Graat brengt mede in herinnering, hoezeer de regering, ondanks de vertoogen van den Raad, is blijven aandringen op 't nemen van den maatregel, waartoe nu een voorstel is ter tafel gebragt. Hij doet opmerken, dat het schoolgeld niet hoog is te noemen, eu zeker niet bezwarend zal zijn, als men bedenkt, dat vroeger, toen liet onderwijs ook kosteloos was, voor schoolbehoel'ten ongeveer evenveel werd betaald. Hij betreurt het wel, dat tot di'e bepaling moet worden overgegaan, maar gevaar voor het ouderwijs ziet hij er toch niet in. De discussie liep hiermede ten einde, doch wegens de onvoj- talligheid der vergadering, wordt besloten eerst in de volgende zitting ten deze een besluit te' nemen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat hij de jongstgehoudene verificatie van de hoekeu en de kas van den gemeente-ontvanger, een eu ander is in orde bevonden, in kas zijnde de sotn van f 43,187-96 Er wordt; gelezen eene missive van den heer G. Folkcrtsma, houdende verzoek om met 16 dezer uit zijne betrekking van hulp onderwijzer aan eene der gemeente-scholen te worden ontslagen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten het gevraagde ontslag op eervolle wijze te verleenen. Verder wordt gelezen een schrijven van den heer S. Th. Beets, de kennisgeving bevattende, dat hij, wegens zijne benoeming tot notaris te Zaandam, zijne betrekking als makelaar nederlegt. De Voorzitter deelt mede, dat tot heden toe reeds drie verzoekschriften yoor de benoeming zijn ingekomen, als van de heeren L.C.E.v.d.Brugh, VY. Appel Jr. en G. Wijs Jr. en stelt voor om in de volgende vergadering tot die benoeming over te gaan. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat dankbetuigingen zijn ingekomen van de gewezen ambtenaren Boll, Amse en de Boer voor de aan, hen verleende wachtgelden en van den hulponderwijzer G. Mulder, voor de ontvangene buitengewone toelage. Aangenomen voor kennisgeving. Eindelijk doet de Voorzitter mededeeling, dat hij hem is inge komen een schrijven van de Commissie voor de gchoudeite Plaat selijke Feestviering, ten geleide van eene gratificatie aan de politie beambten, groot f 50, voor de wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten hij de 'feestelijkheden op 1 April jl. Aan genomen voor kennisgeving." De vergadering wordt hierop gesloten. IiAATSïIi llIlKKiïLV Ds. 'Pool, te Oostzaan, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vetteltainmen - 480 Schapen 200 29 55 it 120 a240 120 a240 120 a240 140 a220 110 »160 110 al60 4 a 9 a 22 a 46 Lammeren f a 11 Bokk. eu Geilen - 1 a 5 15 Magere Varkens- 14 a 24 52 Biggen - 7 a 11 12 Eenden c. 70 allO 24 Kippen - 75 al20 Boter per kop - 77 ia Kaas per K.G. - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -250 a Eend-Eijeren u -300 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3