Benoemingen, enz. Buitenland. De heer W. D. van Mourik, te Druir.pt, heeft het laagst ingeschreven op de werken ter verbinding dei- stations van den Rijn- en Staatsspoorweg te Utrecht en wel voor 101,000. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 15 April 1872: „Op de voorjaarsmarkt alhier waren aangevoerd 1494 stuks vee. De prijzen waren zeer hoog; ƒ260 a 270 werd dikwijls voor goede rnelkkoeijen besteed." Door de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is dezer dagen aan L. P. van der Waal, te Alkmaar, de zilveren medaille toegekend voor betoonden ijver en trouw, waarmede hij gedurende 37 jaren werkzaam is geweest ter drukkerij van de firma H. Coster en Zoon. Het huis van den heer P. Bakker, te Winkel, is jl. Zaturdag nagenoeg geheel afgebrand. De inboedel is gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Bij de Evang. Luth. gemeente te Zaandam is het volgende zestal predikanten geformeerdGonlag te Ilar- lingen, Kindermann te Helder, Lolir te Kampen, Manssen te Amersfoort, Meiners te Bergen op Zoom en Domela Nieuwenhuis te Beverwijk. 1 Te Amsterdam werd gisteren aanbesteed het' bouwen van een uitwateringsschutsluis, aan het einde van de Nieuwe vaart, binnen, den .oostelijken afsluitdijk, nabij het huis Zeeburg. Minste inschrijver de heer M. D. Broekman, te Harainxveld, voor f 151,500. Bij den boekhandelaar K. H. Schadd, te Amsterdam, zal weldra een nieuwe uitgave van Huet's Lidewijdc het licht zien. Bij gelegenheid van de paarden- en ledermarkt, die den 7 Mei te Haarlem zal gehouden worden, is door de Rotterdamsclie Jockey-club voor het beste rijpaard 100 en voor beste rijpaard, geschikt voor remontepaard van 5 tot 7i jaren de prémie van 50 uitgeloofd; de paarden moeten van inlandsch ras zijn. Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. K. IJ. Prins Hendrik aan de commissie, die gelden inzameld ten behoeve der slagtoffers van de overströomingen. op Java, 2000 doen toekomen. Het D. v. Zb. en 's Gr. doet naar aanleiding van de verplaatsing van den luitenant Keyser opmerken, dat de betrekking van luitenant-adjudant, welke hij bekleedde, eene onderscheiding was, aan den officier die zich het gunstigst had gekenmerkt, terwijl die van luitenant plaat- selijk-adjudant, behoudens enkele gevallen, in den regel wordt opgedragen aan officieren, die niet langer geschikt worden geoordeeld eene plaats in het aetive leger in te nemen, en die men niet broodeloos wil maken. Het Handelsblad erkent dat èn de majoor Gisser, die op non-activiteit is gesteld, èn de luitenant Keyser eéniger- mate zijn gestraft, maar vraagt of nu, terwijl de heer Janssen niet eervol blijft ontslagen, de billijkheid is betracht en elk van hen, die eene rol hebben gespeeld in de gerucht makende zaak, naar evenredigheid is gestraft. Meil schrijft uit Amsterdam aan ligt Vaderland „Jl. Donderdag avond mogt in den Grooten Schouwburg van Amsterdam de lieer L. Ja Weltftiaii de herinnering vieren van den dag, waarop dijj jsjjf-en—tivintig jaar ge leden in datzelfde gebouw voor de eerste maal op de planken was verschenen. Hij was toen 26 jaar oud, maar had, als klerk op het bankierskantoor, dat toenmaals Rothscbild in ons vaderland vertegenwoordigde, doch nu reeds lang niet meer bestaat, zelfs nooit iets van het tooneel gezien. Daar gingen in het jaar '47 de coripheën van liet Amster- damsch tooneel plotseling deserteeren en de heer Veltman nam een der leege plaatsen in, niet alleen als speler, maar ook, zoo luidt ten minste liet geschiedverhaal, reeds onmiddelijk als coriphé zelve. Reeds Van af den eersten keer vielen de zwaarste rollen hem ten deel. En thans: „ik kan .mijn haren tellen", zegt dedichtert maar geldafpersing. Wij leiden den lezer nu liet geregtshof binnen, waar. Jozepliiue Mansfield, gekleed iu een prachtige zijden japon en schitterende van goud en diamanten, zoo even getuigenis heeft afgelegd tegen den gevel' dezer s.chatten. Zij wordt nu door den advocaat van Fisk in verhoor genomen, dat wil zeggen, men pijnigt haar zedelijk op alle mogelijke wijzen. Met een onbarmhartige koel bloedigheid woelen de mannen der wet in haar verleden. Ieder tijdperk van haar leven wordt ontleend en zij zelve moet hare geschiedenis herhalen in de antwoorden, die de advocaat haar in den vorm van vragen in den mond legt. Een Amerikaansch advocaat die iemand in verhoor neemt kan verschrikkelijk zijn. Stokes gaat het niet beter; slechts bereid men hem voor op een voortzetting der foltering in de volgende regtszitling. Hij weet, dat dan zijne verbindtenissen met spelers van beroep, vervalschers van geschriften en dieven aau het licht gebragt zullen worden. Met tranen van woede in de oogeü verlaat Jozepliiue, met, bitteren haat in het hart Stokes de geregtszaal, Zij gaan Jozephine's boudoir binnen, toen een hunner vrienden binnen kwam en hun meldde, dat Stokes in staat van beschuldiging was, en dat het bevel om hem iu hechtenis te nemen reeds in handen van den sherif was. „Was ik een man," fluisterde de,vrouw; „dan wist ik wel wat ik doen zou." I>e moordenaar ijlde weg om zijn oil'er te zoeken. Hij vond Fisk in het Grand central Hotel, juist toen deze den trap opging om de weduwe van een man te bezoeken, die hem in vroegeven tijd een weldaad bewezen had, waarvoor hij nooit ophield dankbaar te zijn. Boven van den trap af trof de kogel, dien Stokes uit zjjn hinderlaag op hem 'afschoot, midden in de borst. Het was nog niet lang geleden, dat men hem gevraagd had. om een geldelijke bijdrage voor de omheining van een kerkhof in het dal van Vermout, „Waarom toch," zeide hij schertsend, .terijl, hij tegelijkertijd diep in ziju beurs tastte, „een nieuwe omheining? Voor. hen die er binnen zijn is de oude omheining sterk genoeg, eu zij die er nog buiten zijn zullen er niet zooveel moeite toe doen om er binnen te komen." Daar op het kerkhof van zijn vaderstad is nu. zijn graf'. De ver- wenscliingen, die hem gedurende zijn leven om zijne daden ver volgden, zijn verstomd, en slechts zijne goede eigenschappen en zyne goede daden zijn levendig gebleven in dc herinnering zijner mede burgers. Het is een sohoone trek iu liet Amerikaansch karakter, het slechte te vergeten en zich aan de zijde der zwakken en ver volgden te scharen. Öf nu in liet regtsgediug tegen Stokes het regt gestreng geiolgd, of dat er van zal afgeweken worden, is iets, dat de lijd zal fberen. wie zou het durven ondernemen dat te doen, met die, welke hij, sinds dien tijd,, als schurk, moordenaar .of gift menger te berge heeft, doen rijzen? Dien avond trad hij op in de rol van Jago in den „Moor van Venetië,"' een rol welligt niet eens de zijne par excellenco en toch was de tegenstelling even verkwikkend als groot, toen; in. den afloop bleek hoezeer het publiek, zoowel a's zijn mede spelers, Veltman, van Jago te onderscheiden wisten, Zoowei geschenken als woorden van welsprekende getuigenissen voor de achting, door beiden hem toegedragen, niet slechts als speler maar ook, wat nog meer zegt, als mensch, en toen hij in korte,# doch welsprekende woorden voor die blijken zijn dank betuigend, daarbij zeide, dat zulk een ovatie aan hem, die haar ontving, vaak evenveel smart als vreugde gaf, „'omdat zij voor menigeen een teeke'n was dat zijn loopbaaW ten einde liep"- toen was er niemand die niet zou hp'oben ingestemd met deze gedachte: „hij voorzeker behoeft daarin zulk een teeken niet te erkennen, die, zoo dan niet de beste, dan toch ten minste een der beste acteurs van zijn vaderland is." Des te meer bewon dering moeten wij daarvoor gevoelen, aangezien de souffleur, die magtige helper voor zoo menig acteur, hem, die een weinig hardhoorig is, zelden of nimmer bij het spel tot steun kan verstrekken." De vorige week is melding gemaakt van de inhechte nisneming van een man, die eene vrouw peper in 't gelaat had geworpen. Deze daad had plaats tengevolge van een som van 75 cents, die de vrouw, een waschvrouw, aan den man, een winkelier, schuldig was. De vrouw is blind en men zal, naar het uitvoerig Verhaal, dat 'een'ooggetuige van de zaak in de Delftsche Crt. geeft, blij zijn als het daarbij blijft en de ongelukkige niet krankzinnig wordt, daar de hersenvlièzefi aangedaan schijtiëfi. De buurt is diep verontwaardigd op den man, die zijn onverantwoorde lijke daad, volgens bedoelden ooggetuige, niet in drift, maar op verraderlijke wijze pleegde. Hij wachtte nl. de vrouw, die met tal van buurvrouwen een praatje hield, op, toen zij reeds zijn winkel verlaten had, en schoot op haar toe, toen zij er weder langs kwam. Een vrouw, die een andere vrouw peper in het gezigt gegooid had, uit een pot, die juist voor haar stond, is door het Prov. hof van Groningen deswege veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf, en dit vonnis is door den Hoogen Raad bevestigd. Naar men verneemt heeft de heer Waldeck, burge meester van Loosduinen, in de laatst gehouden vergadering van den raad zijner gemeente, medegedeeld dat hij zijn ontslag aan Z. M. den Koning had aangevraagd. De raad heeft daarop met vijf tegen één stem besloten, bij een adres aan Z M. te verzoeken, dat ontslag aan den burgemeester niet te willen verleenen. (D). Vrijdag namiddag zijn eenige Engelsclie visschers te Scheveningen aan wal gekomen en hebben aldaar zooveel baldadigheden gepleegd, dat zij met Scheveningers hand- geineen zijn geraakt en de hulp der politie en van troepen uit don Haag is ingeroepen, daar het poiitie-personeel te Scheveningen niet sterk genoeg was om de onrustmakers in hechtenis te nemen, die ook het gezag van den Britschen consulairen agent, den héér Maas, niet wilden eerbiedigen. Men is er eindelijk in geslaagd, zeven Engelsclie visschers te arrresteeren de overigen namen de vlugt en zij zijn Zaturdag—ochtend naar Rotterdam gezonden, omdat intussehen hunne vaartuigen zicli van wal hadden ver wijderd. Zondag .ochtend zijn zij van daar te Scheveningen teruggekomen en met hunne kotters, die. toen weder voor de kust lagen, vertrokken. Naar men zegt, zijn eenige Scheveningers bij de vechtpartij ligt gekwetst; geworden. Het Utr. Dagblad bevat onder de rubriek ïjigezonden een hoogst belangrijk artikel van den heer H. Buysman, te 's Hage. Het draagt tot opschrift„De nieuwe 'waterweg voor Amsterdam en Rotterdam." De schrijver herinnert aan hetgeen hij ten jare 1862 reeds omtrent beide voor genomen werken had in het midden gebragt en merkt thans op dat zijiie vrees voor mislukking blijkbaar niet overdreven is geweest. Omtrent den nieuwen Rotterdamschen waterweg zegt de schrijver o. a.„Het nieuwe kanaal zal in zooverre be vaarbaar blijven, dat het nu eens meer, dan eens minder door gevaarlijke zandmassa's versperd, nooit eene. veilige haven zal aanbieden; en wel het allerminst voor zwaar geladen, diepgaande Oost-Indië-vaardérs en dergelijke alzoo ware het getal gebrekkige waterwegen van Rotterdam met één verhoogd, zoo de afdamming van het Scheur ze niet met één had verminderd. Want de zandschuiving bm den Iloek van Holland zal voortduren, tot in den loop der eeuwen de aarde een nieuw tijdperk van vervorming zal zijn ingetreden. Van het Noordzee-Kanaal zegt de schrijver o. a.: „Zelden toch werd eene zaak begonnen en voortgezet ouder ontmoedigende!- omstandigheden en meer verwarring 't was de eene mystificatie op de andere gestapeld: De in het Water gevallen primitieve leening. Van de oor spronkelijke concessie, op de Kanaal-maatschappij. Eeii solide aannemer die niet solied was. Latere aannemer- die voor millioenen werk zouden leveren, doch geen waars, borg-kapitaal wilden storten; en toch we|.;k leveren, onder waarborg en voor eens anders millioenen. Aanhoudend geldgebrek, en hoe dientengevolge alle bij de wet vast gestelde bepalingen worden losgelaten en over boord geworpen of door andere vervangen, totdat eindelijk: de huid misschien tweemaal zal zijn verpand en de beer nimmer geschóten. Eindelijk wijst de schrijver op de vorming eener zand- massa om 't noorderhavenhoofd bij Wijk aan Zee, die zich meer dan 1000 meters in zee uitstrekt. Het slot vau dit artikel luidt als volgt In het kanaal en aan Pampus kan men uitbaggeren en wegruimen, doch een zandplaat aan stranden en op eenigen afstand in zee weg te ruimen, is den Moriaan gewasschen en alzoo berust de zoo hooggeroemde zekerheid van wel slagen, ecnig en alleen op een door niets gestaafd, onge motiveerd vertrouwen op de werking der natuur, die zoo grillig is op onze kusten, dat wat zij heden geeft, zij niet zelden morgen terugneemt. En wat zou men ons tegen werpen, wanneer wij, ook door de ervaring der feiten hierin versterkt, thans pertinent durfden verklaren, dat ook de nieuwe waterweg voor Amsterdam een hersenschim is?! Doch wij leggen andermaal de pen neder, tot de werken zullen zijn voltooid, of de wetenschap hare taak als geëindigd zal Beschouwen. Bij vonnis dd. 14 Maart jl. nam de Arrond. Regtbank j te Zwolle aan, dat een beëedigde baanwachteres mede ge- I rangschikt moet worden onder de beambten en bedienden, ver- 'meld in artt. 53 en 62 der wét van 21 Aug. 1859 (Stbl. 110/ 9), „houdende bepalingen omtrent het gebruik dor spoorwegen;" dat zij derhalve bevoegd is om bij proces-' i verbaal te constateeren spoorweg-overtredingen, en aan'dat stuk-wettige bewijskracht moet worden toegekend. Zeker zal deze uitspraak aan de voorstanders van do emancipatie der vrouw veel genoegen doen. (P. v. J.) i Te Zwolle is de lieer N., wegens het niet aangeven eener kinderjufvrouw als dienstbode, veroordeeld tot eene boete ten bedrage .van het vijfdubbel der gesloken belasting, 94.20 en de kosten. De koeweiden hebben dit jaar te Deventer opgebragt 56.20 tegen f 55.75 (per koe) in het vorige jaar. ,-r- De Ilarl. Crt. bevat twee advertentiën waarbij, in de eene 1, in de andere 20 ingezetenen hun ingenomenheid betuigen met de houding van den burgemeester, in zake het voorstel tot schorsing van den lieer Houtsma als lid vajj. den - raad. Deze adv. zijn een antwoord op de schrif telijke dankbetuiging van den heer Houtsma aan de raadsleden. rEen 25tal burgers te Woivega hebben aan den hoofd onderwijzer Weber aldaar, uit, erkentelijkheid voor zijne vele en doeltreffende bemoeijingen, ter bevordering eener luisterrijke viering van het feest op 1 April gehouden, een, fraai gouden dames-horölogie vereerd, als een geschenk en tot verdere aanmoediging zijner zestienjarige dochter, die op het feestconcert door hare schoone piano-muziek veel heeft bijgedragen tot het genot van den avond. De baron von Clo, op het buitengoed Lievendijck hij Maastricht wonende en die, een der schoonste verzame lingen op het gebied van natuurlijke historie bezit, had onlangs van een matroos het geraamte eener gorilla gekocht voor 1500 francs. Het toeval wilde, dat het bedoelde geraamte, waarop de baron zeer trotsch was, dezer dagen ook door den directeur van het museum te Berlijn werd bezigtigd, die echter verklaarde, dat het niets anders is dan het geraamte van een 12jarig kind. De baron bleek alzob bedrogen te zijn. Het museum van madame Tussaud is dezer dagen verrijkt met een beeld van Mazzini. Het opperhoofd dèr Spaansche rooverbende, die dezer dagen een spoortrein uitplunderde, is met 6 zijner man schappen gevat. Het is een jong mensch, die tot een aanzienlijke en zeer geachte familie behoort. I Jl. Zaturdag hebben vijf gewapende-personen den machi nist van den trein naar Andalusie gesommeerd te stoppen, waaraan door den machinist niet is voldaan. Te Siguenza zijn twee pogingen om een spoortrein te doen ontsporen, mislukt. ■-Reeds is in Italië oen wedstrijd onder de kunstenaars geopend voor het vervaardigen van een levensgroot wit marmeren standbeeld van Mazzini. Het stoomschip Oceanus is op de Missisippi verbrand vau de 100 personen aan boord zijn er 60 bij omgekomen. j Om bloemen met smaak in een ruiker te schikken is een groote kunst, die maar. zeer weinigen verstaan en zelfs niét alle tuiniers (of tuiniersters) hebben ér begrip j van. Het hangt geheel van den smaak af, of bloemen harmonisch of contrasterend gegroepeerd zullen worden. In den regel bevalt het contrast meer. Zoo is groen de tegenovergestelde kleur van rood, hemelsblaauw contrasteert „met oranje, geel met violet, blaauw met oranjerood, indigo met oranjegeel, violet met sapgroen, wit met blaauw of oranje, of nog béter met 'rood or violet én daarbij moet vooral niet vergeten worden, dat wit en rood steeds veel groen bladerwerk om zich moeten hebben. Een .gemakkelijk middel om het contrast zelf te vinden bestaat hierin, dat men een bloem, op een stuk wit papier legt, een tijdlang strak daarop ziet en dan plotseling den blik op een andere plek van het papier rigt. Hier ziet men dan de contrasterende kleur verschijnen. Tot militair lid van den militieraad in liét 1ste district van Noordliolland is benoemd de majoor van Overveldt, en tot plaatsv. lid van' dén militieraad in dat district de kapt. van Loo, beiden van bet 7de re», infanterie. De beer C. C. Tromp, resident der Z.- en O.-afd. van Borneo, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tot belöonin» dergenen die zich bebben onderscheiden bij de in de maanden Nov. en Deo. 1870 en Jan. 1871 plaats gehad hebbendé 'krijgsvei'rigtingen in de Znider- en Ooster-afdeeling van Borneo, zijn van de zeemagt eervol vermeld de luit. ter zee 2 de kl: H. O. Feith, de kwartterm. H. C. van Dijk en de matrozen 2de kl. 1'. G. L. Schippers eu K. van den Houten. Aan den heer II. C. Waldeck is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Loosduinen. Frankrijk. Het feest door Thiers op het Elysée gegeven Is zper naar weaisch afgeloopen. Het aantal tegenwoordige personen was vrij groot, en de toiletten waren smaakvol, schoon over. het geheel genomen hoogst eenvoudig. Een groot aantal dames was in het zwart gekleed. Zwart I namelijk is de kleur, welke mevr. Thiers thans meestal draagt, en gelijk men vroeger de keizerin in alles naaapte, zoo neemt men thans mevr. Thiers tot voorbeeld. Jlot feest werd gegeven in zes salons van de benedenverdieping, die met bloemen versierd warén. Ondanks al de pracht

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2