1872. N°. 51. Zondag 28 April. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Tritst 30 April, 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 9 Mei 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 2 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. u West-lndië: via Southampton 30April 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea3 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. n a u via Triest 7 Mei, 's m. 6 n. 25 m. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULO WNAop Dingsdag den 30sten April 1872, des namiddags ten één ure. De Voorzitter, C. E. PERK. Punten ter behandeling: J. Aanbieding van het jaarverslag over 1871. 2. Vaststelling der Instructiën voor den Secretaris en Ontvanger. 3. Ontslag van een Hulponderwijzer. 4. Mededeeling ingekomen stukken. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAU LOWNA maakt bekend, dat bij hem is gedeponeerd en voor den regthebbende, tegen betaling der advertentiekosten, is terug te bekomen: Een HOOPLOT in de 278ste Stnats-Loterij, den 6den Maart jl. op de Hofstede I,NIJVER VELD," te Anna Paulowna, gevonden. De Burgemeester voornoemd. C. E. PERK. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 April. Het staatkundig nieuws der jongstverloopene dagen bepaalt zich hoofdzakelijk tot de staatkundige positie, waarin Spanje verkeert. Ten aanzien van de in verzoenenden geest ge stelde troonrede, waarmede de Koning de zitting der Cortes geopend heeft, verwijzen wij naar de rubriek Buiten- knel hierachter. Omtrent de Carlistische woelingen verneemt men, dat eene oproerige bende bij Monteagudo verslagen en een 30tal manschappen gevangen genomen is. In Bar- celona was het, blijkens de jongste tijdingen, rustig. De Alabama-kwestie is nog steeds onbeslist en daardoor des te geschikter om tot breedvoerige beschouwingen in dagbladen stof te leveren. De Amerikaansche courantiers redeneren er dapper op los; zij willen nu de vergoeding van niet-regtstreeksche schade althans in beginsel hebben uitgemaakt, daar zij niet kunnen verwachten, dat Engeland geneigd is ook zelfs één dollar aan Amerika te betalen. Gisteren is alhier van Slieerness aangekomen de Oosten- rijksch-Hongaarsche korvet met stoomvermogen Dandolo, kommandant kapt. ter zee Stephenson. Genoemde bodem, lieden in de haven liggende, maakt met de adelborsten een instructie-reis. De bestemming is Edinburgb. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen telegram, is het transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. H. Bakker, den 23 dezer ter reede van Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De mailboot Prins Hendrik is gisteren morgen ten 6 ure van Brest naar hier vertrokken. Alhier is voorloopig een afdeeling tot stand gebragt van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting, onder het bestuur van de heeren H. L. Oudenhoven, voorzitter, dr. D. Hellema, secretaris en S. Braaksma, penningmeester. Het schip Amphitrite, kapt. Turnbull, in ballast van Her naar Shields, is den 21 dezer aan den mond van de Tyne gestrand, doch het volk geredliet werd afgetuigd on men hoopte het bij gunstig weder af te brengen. Deze Wem heeft 96 jaren dienst gedaan en is gebouwd in 1776, te Shields. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat Prinses Hendrik sedert eenige dagen door eene vrij ernstige borstziekte aangetast. De toestand der lijderes zou echter niet ge vaarlijk zijn. Sedert 20 April zijn briefkaarten met betaald ant woord in gebruik gesteld. Zij bestaan uit twee aan elkander verbonden afzonderlijke kaarten, waarvan de eene voor liet geven van antwoord bestemd is. Dit gedeelte wordt door ie geadresseerden van het dubbel gevouwen formulier af gescheiden, en afzonderlijk verzonden. Zij zijn echter geheel vrij, het te gebruiken tot zoodanig einde en op het tijdstip als zij verkiezen. De briefkaarten met betaald antwoord ujn op de rijkspostkantoren en op de hulpkantoren der posterijen tegen zes cent per stuk verkrijgbaar. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Rijp de heer S. Kutscli Lojenga, van Westzaan op het Zuid. In eene vergadering van de commissie der Nederl.- Amerikaansche Landbouw- en Emigratie-Maatschappij, waar ongeveer 350 aandeelen waren vertegenwoordigd, is besloten tot het zenden van afgevaardigden naar Californië, ten einde aldaar met de regering en met de directiën der spoorwegmaatschappijen onderhandelingen over den aanbouw van land aan te knoopen. De heer J. A. Obreen, öud-kapitein der infanterie, die in de maand Mei naar Californië vertrekt tot het aanknoopen van bedoelde onderhandelingen, zal eerlang door anderen met hetzelfde doel worden gevolgd. (Y.) De leening der stoomvaartmaatschappij Nederland is niet geheel volteekend gewordende ondersteuning, zegt de Arnh. Crt., die haar echter vooral van de zijde van ernstige houders ten deel is gevallen, waarborgt eene spoedige plaatsing van het ontbrekende; men verwacht dan ook weldra het berigt, dat de inschrijvingen voldoende zijn. Volgens de N. R. Crt. worden de gedane inschrijvingen in haar geheel aangenomen en blijft de inschrijving nog open. In de jl. Donderdag avond gehouden gewone maan- delijksche vergadering van de afdeeling Amsterdam der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank trad als spreker op de heer A. de Vletter, van 's Gravesande. Hij behandelde de onderscheidene heelden van de bekende „prent de trap des ouderdoms" en schetste alzoo 't menschelijk leven in de onderscheidene tijdperken van de wieg tot aan het graf. Die onderhoudende voordragt werd met onverdeelde aandacht gevolgd. De voorzitter voegde daaraan nog een kort woord toe en deelde o. a. mede, dat volgens officiële opgave te Amsterdam in het jaar 1871 aan sterken drank was uitgegeven 3,626,000eene ontzettende som, die aan de huisgezinnen onttrokken en aan de kroegen ten offer gebragt was. (Amst. Crt.) Aan het commité voor de belangen der Ilaarlemsche paardenmarkt is vergunning verleend tot het houden van eene verloting van paarden, rijtuigen, harnachementen, enz., aan te koopen op de paardenmarkt, die den 26 Julij e. k. te Haarlem zal worden gehouden. Het aantal loten is wederom bepaald op 25,000 stuks tegen 1 per lot. Aan het Prov. gouvernement van Noordliolland is jl. Donderdag aanbesteeda. het voortzetten der versterking van de rijkszeewering henoorden Petten; minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 17,400; - b. het aanbrengen van duinbeplanting en het stellen van rietschut tingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelenminste inschrijversperceel 1, de heer A. Kapitein, te Zijpe, voor 4250perceel 2, de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 9350; perceel 3, dezelfde voor 7340. De wakkere schipper J. Gouda voer 11. Dingsdag met zijne schuit in de wateren van Langedijk bij de spoor wegbrug. Hij bevond zich in het vooronder en wilde zich naar boven begeven, doch op hetzelfde oogenblik streek de mast en werd zijn borstkast tusschen het gewigt der mast en het onderdeel van het dek gekneld De ongelukkige, die een paar weken later dacht te trouwen, was dadelijk een lijk. Men verzekert, dat het aanbrengen van zinkstukken in het nog open gebleven gedeelte van den afsluitingsdijk te Schellingwoude gestaakt is. De Arrondissements-Regtbank te Leiden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der 5 personen, die beklaagd zijn van deelneming aan de ongeregeldheden te Bodegraven, toen daar in het vorig jaar de kermis geschorst werd verklaard. De opgelegde straffen zijn respectivelijkJan Turks, een jaar cellulair; Corns. Verdouw, drie maanden cellulair en eene geldboete van 25, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen; Cornelis Scheen, twee maanden cellulair; Willem v. d. Neut, 6 maanden gevangenisstraf en Chris- tiaan v. d. Heuvel, 3 maanden cellulair en eene boete van 8, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. Te Rotterdam stond jl. Donderdag voor de regtbank een heer teregt, met een deftig voorkomen en elegant gekleed. Hij wordt beschuldigd in een zilversmidswinkel een juweelen ring gestolen te hebben. La France geeft een allercurieust verhaal van het testament van zekeren heer van Klaës te Rotterdam, die, zoo als het blad vertelt, in den ouderdom van 94 jaren onlangs op zijn villa aldaar is overleden. Deze lieer van Klaës werd door zijne vrienden en land- genooten de Koning der roolcers genoemd. In het bezit van een ontzaggelijk vermogen, had hij zijn villa tot een museum ingerigt, 'twelk geen vreemdeling, die Rotterdam doortrok, ooit verzuimde te bezoeken. Dat museum bevatte geen van Dijk's of Teniersen, maar een groote collectie pijpen uit alle oorden der wereld. Een paar dagen vóór zijn dood liet hij een notaris roepen en maakte zijn testament in deze bewoordingen: „Ik wil, dat de voornaamste rookers uit het land bij mijne begrafenis tegenwoordig zullen zijn. „Ieder zal dan moeten ontvangen tien pond tabak en twee Hollandsche pijpen met mijn naam, wapen en den datum van mijn sterven. „Alle bloedverwanten, vrienden en genoodigden zullen mijn lijk naar het kerkhof vergezellen onder het rooken hunner pijpen. „Aan 't einde van de plegtigheid zullen allen hun pijp op mijn graf uitkloppen. „De armen van de wijk, die mijn uitersten wil hebben helpen ten uitvoer leggen, zullen hun leven lang op mijn sterfdag tien pond tabak en een vaatje best bier krijgen. „Mijn lijk moet besloten worden in een kist, vervaardigd uit mijn leége sigarenkistjes. „Een pakj'e Fransche en een dito Hollandsche tabak moet in de kist gelegd worden, en mijn geliefkoosde pijp met een doosje lucifers en een vuurslag daarbij. Men kan nooit weten hoe een en ander kan te pas komen." La France besluit dit wonderlijk verhaal, dat hij zeker aan zijn particulieren correspondent te Rotterdam te danken heeft, met een berekening van den enormen voorraad tabak en bier, die de interessante heer van Klaës in zijn leven noodig gehad heeft, naar de basis van 15 liters bier en 150 grammen tabak per dag. Te Nieuwkoop is jl. Woensdag avond bij een lievig onweer een jongmensch van twintig jaar, terwijl hij bezig was op het land aardappelen te poten, door den bliksem getroffen en gedood. Jl. Donderdag heeft de arrondissements-regtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak der vrouw, welke verleden week teregt stond, wegens drie wanbedrijven van afsluiting (inwerpen van van vensterglazen op 2 April jl.) en haar veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en 3 geldboeten, ieder van 25. Men meldt uit Huissen van 25 April: Gisteren sloeg hier in de nabijheid, digt bij het dorp Angeren, de bliksem in eene boerenwoning. Oogenblikkelijk sloegen de vlammen er uit, zoodat bijna alles verloren ging. De twintigjarige dochter des huizes, die nog poogde iets te redden, werd door een instortenden balk getroffen en is mede verbrand. Er wordt hier een verdelgingskrijg gevoerd, zoo schrijft men uit het land van Maas en Waal. Een verdelgings krijg tegen de zwartrokken, die in onze steden, dorpen en gehuchten zich hebben genesteld en in den laatsten tijd sterk zijn toegenomen. Er zijn gemeentebesturen, die zelfs premiën hebben uitgeloofd voor hunne uitroeijing. Te Winsum is dit aanbesteed voor 12. Het gevolg er van is, dat de kraaijen van het eene dorp vlugten naar het andere, en de wijk nemen naar de bosschen maar ook daar laat men haar geen rust. 's Avonds en 's nachts hoort men gedurig schieten of er een guerilla- oorlog gevoerd wordt, of moorden worden gepleegd, en vraagt men naar de oorzaak, dan verneemt men dat de boerenjongens op de jagt zijn van de kraaijen, die uit eene andere gemeente zijn overgekomen. Wij gelooven aan deze zaak publiciteit te moeten geven, niet zoozeer om het feit zelf, maar vooral om de gevolgen. De kraaijen zijn de beste veldwachters, voor zooveel de bescherming van den oogst betreft. Duizenden en millioenen insecten, die aan de veld- en boomvruchten schade toe brengen of ze vernielen, worden door de kraaijen ver slonden, terwijl zij zeiven aan den oogst geen kwaad doen. Het is daarom onvergeeflijk van onze hoeren, dat zij zulk een jagt maken op deze nuttige dieren, en het ware te wenschen dat van hoogerhand aan het vernielen van deze vogels paal en perk wierd gesteld. Vooral thans zullen wij hnnne hulp alleszins noodig hebben, nu dezen winter het land niet onder water stond en er dus veel meer insecten zullen komen dan in natte jaren. De vraag is zelfs hij ons gerezen of de gemeentebesturen, die premiën voor de uitroeijing hebben gesteld, die sommen wel op hunne begrooting zullen kunnen verantwoorden en Gedeputeerde Staten den post voor zulk een ondoordachten dierenmoord niet zullen schrappen. Ik hoop het; dan zal de manie wel wat verminderen en wat men in domheid doet, zal men misschien nalaten uit zuinigheid. Dit echter is zeker, dat de gemeentebesturen, die 12 voor het uit- roeijen van kraaijennesten betalen, den ingezetenen bovendien duizende guldens schade doen. Dat een inzender in het Haagsche Dagblad die uitroeijing wil, omdat de uitwerpselen van de kraaijen, indien zij in iemands oog vallen dezen blind maken, is aan den stedeling misschien nog te vergeven, maar op het platte land moest men toonen ook in dit opzigt hooger te staan dan het Dagblad en zijne getrouwe lezers. (Arnh. Crt.) De regtbank te Deventer heeft bij vonnis van den 19 dezer besloten, dat aangezien Z. M. de Koning per missive den heer B. heeft toestemming verleend zijn op 1 April jl. geboren zoon den naam van Willem Oranje te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1