Benoemingen, enz. STATEi\-(iEi\FJiAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. verleenen, de voornamen Hendrik Jan door te slaan in de registers van den Burgerlijken Stand en Willem Oranje daarvoor in de plaats te zetten. Op de jl. Dingsdag te Deventer gehouden veemarkt was de aanvoer buitengewoon groot (bijna 200 stuks koeijen) en de handel zeer levendig. Plet grootste gedeelte van het aangevoerde vee ging weder tegen verhoogde prijzen van de hand. Guste koeijen golden van 70 tot 165; melk- koeijen van 110 tot 230; dragtige koeijen van 115 tot 245; pinken van J 50 tot 115. Bij de aangifte voor het trouwen deed zich te Deventer een zonderling incident voor. Zekere Jannetje zou in het huwelijk treden. De geboorte-acte, door haar ingeleverd, spreekt echter niet van een Jannetje, maar van een Jan, en daarin staat zij als man vermeld. Het huwelijk is voor- loopig uitgesteld tot de niet identiteit van gezegde jonge- dochter met den Jan van de geboorte-acte zal zijn bewezen. Bij den veehouder S., te Beesd, is de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Nadat de veeartsen de ziekte geconstateerd hadden, is cr dadelijk last gegeven om de paarden af te maken en daarna op eene afgezonderde plaats te begraven. De stal is afgebroken en de afbraak nog gedes infecteerd; zelfs de kleederen der personen, die met de besmette dieren in aanraking geweest zijn, zijn onteigend en vernietigd. Het koolzaad in de provincie Groningen staat over het algemeen uitmuntend. Hier en daar bespeurt men reeds een aanvang van den bloei. Een landbouwer heeft bevonden, dat hij door zijne groenten en vruehtboomen te begieten met een oplossing van sulphas jerri, (het in den handel voorkomende ijzer vitriool) de beste uitkomsten verkreeg. Snijboonen werden 60 pCt. grooter en wat nog meer zegt, de smaak was veel lekkerder. Onder de vruehtboomen wint vooral de peren boom veel. Volgens de Pfalzer Landw. Blatter heeft Schmidt, apotheker te Edenkoben, met goed gevolg eene verdunde oplossing (1 500) van zwavelpotassium tot het verdelgen van rupsen aangewend. Hij besproeide daarmede, door middel van eene kleine handbrandspuit, de door de rupsen talrijk bezochte boomen. Dit middel, dat Guyot het eerst tegen de druivenziekte in het zuiden van Frankrijk aan wendde, is door Schmidt en na hem door anderen ook bijzonder aanbevelenswaardig tot het verdelgen van rupsen bevonden. De besproeijing met deze oplossing zal volstrekt geen nadeeligen invloed op den groei der boomen uitoefenen. Te Capua heeft men onlangs een vaas ontdekt, die in het jaar 332 v. C. aan den overwinnaar in de athletische spelen te Athene werd uitgereikt, volgens de daarop nog aanwezige opschriften; in de nabijheid lag een mensclien- geraamte. Jl. Woensdag had te Napels een groote uitbarsting van den Vesuvius plaats;' de lava stroomt in verscheidene rigtingen naar beneden en veroorzaakt een uitgebreiden brand. Aan een oud handschrift is ontleend de volgende aanhef van een adres aan den schoolmeester van een boerendorp Half eerwaarde, half geleerde, halve heer capitein van een regement A. B. C.-volk, superwagter van de vier elementen, regter van het klijne gepeupel, executeur van het houten placcaat, opperdrilmeester van de jeugd, griffier, pluymgraaf en vendumeester in wit en zwart, kramer en heilige in prenten, groot kasteleijn en sleuteldrager van de Tempel, regent van het knekelhuis, ridder van de klok, gouverneur van het uurwerk, schildknaap van den predik stoel, deurwaarder van de consistorie, rekwest-inbrenger van de nooden der gemeente, aflezer van de Souvereine bevelen, orgenist en Zondag-officier over de honden en baldadige jongens, ceremoniemeester der begrafenissen, houtvester van de kerkelijke waranden, opper-jagermeester van het kleine wild, mitsgaders van de uylen en bonte kraaijen. Nieuwe diamaxt-ontdekkingen. Sedert den aanvang van den diamant-uitvoer uit Zuid-Afrika, zijn volgens matige berekening minstens ruim vijf millioen gulden, alleen voor deze edelgesteenten, uit Europa naar Kaapstad gevloeid. Naar de opgave, der aldaar verschijnende bladen waren in 1869 141 diamanten tot eene waarde van circa 60,000 tb., in 1870 reeds 5061 tot eene waarde van 1 millioen tb. verzondenmaar daar volgens ondervinding de ge dwongen aangiften voor een handel in zoo moeijelijk le constateren zaken meerendeels te laag zijn, mogen wij meer geloof hechten aan een zaakkundigen schrijver in de Edinb. Eeview van Oct. 1871, die als waarde vau den diamant-uitvoer van Zuid—Afrika een bedrag van niet veel minder dan 1,750,000 tb. berekende. Uit nu is het eerste begin, want niet vroeger dan 1867 drongen de eerste geruchten van het vinden van diamanten tot Kaapstad door; de exploitatie der velden geschiedt nog zeer oppervlakkig en het is tamelijk zeker, dat de diamantvelden ook in de breedte grootere uitgestrektheid hebben dan men tot nu weet; men schat de grootte der diamantstreken, voor zoover deze bekend zijn, op 200 vierkante geogr. mijlen. In alle geval is sedert de ontdekking der Braziliaansche diamantvelden in 1727 geen streek gevonden, zoo rijk aan deze edele steenen als die in Zuid-Afrika; steenen van 107 en 83' karaat, zoo als men hier in de eerste jaren aan het licht bragt, behooren overigens tot de groote zeldzaamheden. De Zuid-Afrikaansche diamautstreek ligt aan de beide oevers der rivier Baal, maar ongelukkig in een gebied, waarover een heftige strijd wordt gevoerd tusschen de twee republieken dei- boeren en Engeland. Nadat dit rijk reeds voor 20 jaren nu eens de landstreek geannexeerd dan weder prijsgegeven had wegens de ongeschiktheid der kolonisten, hebben onlangs de onophoudelijke oneenighedeu tusschen deze, de inboorlingen en de kleurlingen, een zeer welkome aanleiding tot interventie gegeven, en in de hoofdplaatsen der diamantstreek, Pniel en Klipdrift, resideren thans, onder protest van de zijde van den Transvaalschen- en Oranje- Vrijstaat, Eugelsche commissarissen. Eeue naauwkeurige beschrijving van deze streek bezitten wij nog niet, maar volgons enkele partiële opgaven, die tot dusverre tot Europa zijn doorgedrongen, laat het zich aanzien, dat de ligging dezer diamautlagen met die welke tot dusverre is ontdekt, eene zeer groote overeenstemming oplevert. Ook hier vindt men ze in sekundaire lagen, van graniet, bazalt, agaat, jaspis, granaat, ijzer erts en veeltijds ook kiezel, die öf vrij liggen bt door een ijzer houdend leem omgeven zijn. Deze laagvorming wijst waarschijnlijk terug op een ouder bedding der Baai-rivier, gelijk dan ook in deze diamanten zouden aanwezig zijn. Ook zou men itacolumiet, dat, in Brazilië en andere' streken gewoonlijk in vereeniging met de diamanten gevonden wordt, evenzeer in deze steenlagen hebben aangetroffen In N.-Z.-Wales (Australië) worden ree ls gedurende eenige jaren diamanten ontdekt uit de steenlagen van een oud stroomgebied aan de Cudgening, in vereeniging met goud - dat, zcowel in Zuid-Amcrika als in Indië en Australië, zeer dikwijls in de nabij heid van diamanten wordt gevonden en verschillende steen soorten, als: kwarts, agaat, jaspis, safier, robijn, enz., die aldaar zeer talrijk zijn, maar niet zwaarder dan 5ij karaat. Australië bezit bovendien onderscheidene streken, waar men, hoewel geheel op zich zelf, enkele diamanten vindt. In het vroeger tot Mexico behoorende gebied van Arizona waren, benevens robijnen en granaten, vóór korten tijd ook diamanten gevonden, die, naar men zegt, goed geslepen tot 700 thalers waard waren. Het vinden van diamanten in Bohemen, dat zooveel opzien ver wekte, is nog niet tot helderheid gebragt, en heeft geen verdere gevolgen gehad dan dat er veel papier en inkt door vermorst is. De ontdekking vau kleine, bijna steeds microscopische diamanten in het xanthophylliet, dat in het Uralgebcrgte gevonden wordt, door prof. von Jereraejcw te St. Petersburg, is in zoover van belang, dat zij misschien eenig meerder licht zal werpen op de nog zeer duistere geschiedenis van het ontstaan en de ontwikkeling der diamanten. De grootste dezer steentjes zijn van 0.5 millimeters. Genoemde professor zelf hecht daaraan geen waarde voor handel of nijverheid. De mijnen vau Goleonda, waarin eens 60,000 menschen zich met diamantzoeken onledig hielden, zijn tegenwoordig voor eenige ponden sterling verpacht. Indic levert over het geheel weinig diamanten meer. Ook is de uitvoer van diamanten uit de provincie Bahia sedert 1862-64 steeds verminderd; uitgestrekte vlakten zijn geheel uitgeput. (Amst. Crt.) Herbenoemd zijntot plaatsvervangend kantonregter te Alkmaar mr. .1. I'. Kraakman; tot kantonregter te Helder mr. W. L. IC. A. Gey van Pittius; tot kantonregter te Hoorn jhr. mr. A. van Aker laken; tot plaatsverv. kantonregter te Purmerend de heer C. A. B. L. van Ghert; tot plaatsverv. kantonregter te Beverwijk de lieer J. E. Halder. Als kommandant. is op de instructiebrik Ternate geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. P. ten Bosch. De luit. ter zee 2de kl. J. II. Mijer en de off. van adin. 3de kl. .1. P. van Goethem worden met den 6 Mei a. s. geplaatst aan boord vau het wachtschip te Willemsoord, laatstgemelde met bestem ming om gedetacheerd te worden aan boord van het instructie vaartuig Urania. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 25 April. De beraadslaging over de inkomstenbelasting wordt vervolgd. Dè heeren Bergsma en van Houten betoonen zich voorstanders van de wet, verdedigen haar en bestrijden de argumenten der tegenstanders. De heer Dumbar verklaart zich bereid vóór art. 1 te stemmen, doch zal zijne stem over het ontwerp in zijn geheel doen afhangen van de beslissing omtrent de ingediende amendementen. De heeren van der Maesen de Sombreff en Pijls verklaarden zich op onderscheidene gronden tegen de wet. Er waren nu geene meerdere sprekers ingeschreven, de minister van Financien was aan het woord, doch de beraadslaging werd verdaagd tot den volgenden dag. Zitting van Vrijdag 26 April. In deze zitting heeft de minister van Financiën in eene rede van ruim twee uren de inkomsten belasting verdedigd, op grond van de noodzakelijkheid zoowel tot ontheffing der mindere klassen door meer gelijkmatige verdeeling der lasten, alsook wegens de eischen der schatkist. Hij heeft vooral de patentbelasting en die op het geslagt in hunne nadeelige werking ge schetst en de meerdere billijkheid en gelijkmatigheid van den incometax doen uitkomen. Een ontwerp tot herziening van het kadaster, verklaarde hij, is gereed. Ook het bedrag van 2 pCt. komt den minister niet te hoog voor; hij zal echter afwachten wat omtrent het amendement oin den aanslag op 1 pCt. te bepalen, zal wor den aangevoerd, maardan, meende hij, kan de accijns op het geslagt niet afgeschaft worden. 11e heer van Lijnden heeft hierna de wet be streden als onnoodig en impopulair. De heer van Kerkwijk, hoewel niet 'geheel tegen eene inkomstenbelasting, wenschte liever een ander plan tot gedeeltelijke afschaffing van het patentregt, door terugname van een vijfde van het rijkspersoneel, van de uitkeering aan gemeenten, herziening kadaster, enz. Heden wordt de beraadslaging voortgezet. België. In de maand October jl. is te Brussel een Belg, de ridder du Bois de Bianco, in zijn bed verbrand gevonden, en het ingestelde geregtelijk onderzoek heeft bewezen, dat hij ver moord en bestolen is. Do vermoedelijke dader is zekere Stupp, geboortig uit den omtrek van Keulen, die onder den valschen naam van Carl Vogt naar Amerika gevlugt en aldaar gearresteerd is. Bij gemis van een met de Noord- Amerikaansche Unie gesloten tractaat tot uitlevering van boosdoeners, is België niet bij magte den schuldige regt- streeks op te eischen. Daar echter zulk een verdrag tusschen Pruissen en de Vcreenigde Staten wel bestaat en Stupp ingeval van uitlevering voor de Pruissische regtbanken vervolgd kan worden, heeft het Belgische gouvernement, naar verzekerd wordt, de Pruissische regering uitgenoodigd de uitlevering vau den arrestant te eischen en hem te Keulen te doen teregtstellen. De eerste stappen tot dat einde zijn, meent men, reeds gedaan. Sommige Belgische bladen, met name le Nord, twijfelen er aan, of de Belgi sche regering hare pogingen in deze wel met een goeden uitslag bekroond zal zien. Zoo als we reeds in ons vorig nummer meedeelden, is in de Nationale Vergadering de wet tot beteugeling der dronkenschap aangenomen. Ziehier de wijze waarop de heer Testelin die wet heeft bestreden. Hij zegt o. a.: „De dronkenschap behoort tot het zedelijk gebiedzij is de zaak van den godsdienstleeraar, niet van den wetgever; do catechismus spreekt van doodzonden, waarom zou men nu een dier doodzonden strafbaar stellen? Welk regt heeft de wet om zich bezig te houden met de zonden, die de mensch tegen zichzelf bedrijft? Wetten doen overigens niets af tegen de dronkenschap; zij hebben nooit eenig resultaat opgeleverd. Wat wil men door een gevangenschap van eenige dagen den dronkaard verbeteren, die zeljj tegenover den dreigenden dood van zijn hartstogt noggeeil afstand doet. De dronkenschap bestaat van het begin der wereld af; de beschaving alleen doet haar verminderen Noach was de eerste dronkaard; in de Vercenigde Staten heeft men reeds 534 wetten tegen de dronkenschap ge. maakt en in elke zitting van liet Congres treedt een lid van het matigheids- of afschaffings-genootschap op met een nieuwe wet, op grond dat de vorige de dronkenschap no» meer heeft verergerd. In een door het Amerikaansche weekblad the Nation onlangs openbaar gemaakt en door vele Engelsche bladen overgenomen artikel is beweerd, dat de Protestantsche leert in Frankrijk eene hoogst onbeduidende figuur maakte; dat haar aanzijn enkel in eenige 'weinige groote steden opge. merkt werd, en dat zij, behalve in eigen boezem, nergens steun had, noch invloed uitoefende. De liberaal-protes- tantsche bladen van Parijs maken thans gewag van een, ter beantwoording daarvan, door den predikant Revillc geschreven en in de Unitarian Herald van den 12 April opgenomen artikel, waarin de waardigheid der Protestantsche kerk in Frankrijk gehandhaafd wordt. In dat betoog wordt aangetoond, dat de Protestanten een belangrijken invloed op staatkundig, wetenschappelijk, militair, financieel en commer cieel gebied in Frankrijk uitoefenen, en o. a. geconstateerd, dat in de Nationale vergadering 70 Protestanten worden aangetroffen; een aantal, 'twelk in verhouding tot de geringe getalsterkte van hun kerkgenootschap, zeer aanzienlijk kan worden genoemd. Op den Pont-neuf te Parijs bedelde onlangs een blinde. „Heb toch medelijden met een ongelukkigen blinden man, vader van 2 kinderen." Eenige dagen later verlegde hij zijn standplaats nabij bet station van den spoorweg van Asnières en smeekte aldaar de voorbijgangers om een aalmoes, zeggende: „Geef toch wat aan een armen blinden, vader van 4 kinderen." „Wat," vroeg hem iemand, die hem dikwijls cp de Pont-neuf een aalmoes had gegeven, „hebt gij sedert de vorige week 2 kinderen meer?" „Neen, monsieur," antwoordde de blinde, „doch in Parijs is het leven reeds zoo duur, dat twee kinderen voldoende zijn 'om het medelijden op te wekken, doch op het land heb ik daartoe 4 noodig, en toch gaan de zaken allerslechtst." In het grand hotel de Lyon te Marseille is een gezelschap van 35 aanzienlijke Japanners aangekomen, die geenerlei officieële zending hebben, maar alleen voor hun onderrigt of vermaak reizen. Uit overweging dat de procureuf-generaal verklaard heeft, dat liet regtsgeding 'van den staat tegen den zich noemenden sir Roger Tichborne, omdat een drom van getuigen onder anderen uit Chili en Australië, gedagvaard moeten worden, niet vóór 1 November zal aanvangen, heeft de regter van het Hof van Queens-bench uitgemaakt den beklaagden tot borgstelling toe te laten voor een gezamenlijk bedrag voor hem en zijne twee borgen voor 10,000 p. st. De beklaagde heeft borgen voor het vereischte bedrag ge vonden, en wel: lorei Rivers, het Parlements-lid Onslow, dr. Attwoot en de heer Lamont, die echter, alvorens de borgstelling wordt aangenomen, zullen moeten bewijzen, dat zij voor het bedrag goed zijn. Lord Kimberley gaf dezer dagen in 't Hoogerhuis een beschrijving van liet aanlengen van porterbier. Hij sprak van 't aanlengen; maar hoe het aanlengen geschiedt, daar van weet de Echo meer te vertellen. Niet slechts, zoo verzekert dit blad, op grond van tallooze scheikundige onderzoekingen, wordt kopervitriool gebruikt om het bier te doen schuimen; doch pale ale en stout danken huil bekoorlijk bitteren smaak hoofdzakelijk aan een inmenging van strychnine, en dit wel in zulk een hoeveelheid, dat bij naarstige bierdrinkers zich al spoedig de eerste verschijnselen van verlamming beginnen te openbaren. Waar toch blijven de enorme jaarlijksclie aanvoeren van cocculus indicus in Engeland. Tot verfstof wordt die bes weinig meer gebezigd; en in de geneeskunde nog minder. De inmenging van zout en tabak in stout heeft natuurlijk 't gewenschte resul- raat. van des drinkers ongezonden dorst te prikkelen. Erger is het met de zoogenaamde „Hamburg sherry" en andere kunstwijnen, aan welke de meest schadelijke stoffen, tot zelfs canthariden, den vereischten geur moeten schenken. Hoeveel ligcliamelijke en zedelijke ellende al dergelijke vergiftigde dranken aanrigten, is niet te berekenen gerustelijk mag men drie vierden van de moorden en beest achtige gruwelstukken van onzen tijd wijten aan de dol- makende uitwerking niet van den alcohol: want diens invloed is betrekkelijk onschuldig, maar van de brandende en prikkelende gifstoffen, die den alcohol in bier en spiri tualiën moeten vervangen. Zóóveel tot waarschuwing van de klanten des tappers. Zien we thans, wat hun te wachten staat, die leden zijn geworden van den onthouders-bond. Koffij en chocolade bestaan voor de helft uit chicorei, stof, half verkoolde beenderen, enz. De thee, die geliefkoosde volksdrank, wordt schandelijker vervalscht dan al 't overige. „Maloe" heet een kostje, dat met gansche ladingen uit China wordt aangevoerd, en als uitmuntende zwarte thee a 2 shillings per pond verkocht wordt. Het is zamen- gesteld uit 't grondveegsel van de theekamërs, wilgebladeren en afgetrokken theeblaren (die in China eertijds tot varkens voeder dienden), daarbij wat dierlijke kleurstof, wat alöe- blaren en 't geurig mengsel is gereed: the fineet tea in the world met zorg uit 't andere einde van den aardbol verscheept! Schier elk ander artikel lijdt onder den gruwel der vervalsching. Geneesmiddelen baten den zieke niet, omdat ze vervalscht zijn. De meststof, waarmede de boer zijn land wil vruchtbaar maken, 't graan dat hij koopt om in de voren te strooijen ze zijn vervalscht. De veehouder neemt een proef met de zoo hooggeroemde lijnkoeken een vierde van zijn kudde schapen sterft vergiftigd gelijk 't kort geleden in een der zuidelijke graafschappen gebeurde, en 't vleescli van de overgeblevenen is ongeschikt tot voedsel. Sterken en zwakken, gezonden en zieken, allen worden ze opgeofferd aan gewetenloos winstbejag. Zelfs 't kind

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2