Benoemingen, enz. STAT E X - G E X ERA A L Buitenland. België. Frankrijk. De vreemdeling, die gisteren deze gemeente bezocht, kon spoedig tot de opmerking komen, dat hier feest gevierd werd. Het terrein rondom de E C. kerk was met tal van vlaggen getooid, van de woningen van een aantal gemeente leden en ook van andere ingezetenen wapperde mede de vaderlandsclie driekleur. De heer J. S. van Buchem vierde het 25jarig jubilé van zijne ambtsbediening ter dezer plaatse. De waardige man ontving tal van blijken van belangstelling- Eene menigte bezoeken, een zeer groot aantal kaartjes, en dat voor een groot deel ook van personen, niet tot de gemeente des feestvierenden behoorende. Onderscheidene cadeaux werden den jubilaris vereerd, waaronder een canapé, een beker met goud gemonteerd, een priesterkleed, enz. enz. 's Middags werd door het stafmuziekkorps der Marine eene aubade voor de pastory gebragt. Des morgens was dit feest op kerkelijke wijze gevierd. Altaar en koor waren regt smaakvol versierd met groen en bloemen, waartusschen eenige schilden met toepasselijke inscriptiën. De feestvierende geestelijke werd het kerk gebouw binnengeleid door 18 kinderen, waarvan door een een banier werd vooruitgedragen met het opschrift: /Hulde aan J. S. van Buchem." De jubilaris hield eene toepasselijke rede tot zijne gemeente, terwijl aan 't einde der godsdienst oefening een Te Deum gezongen werd. Geheel deze feestviering getuigde van de achting en genegenheid der gemeenteleden voor hunnen waardigen pastoor en van den aangenaamsten geest van eensgezindheid en verbroedering tusschen de leden van onderscheidene kerkgenootschappen alhier. Zooals we in ons vorig nommer reeds meldden, vierde de heer J. H. Huijbers jl. Woensdag zijn 25jarige ambtsvervulling bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Het personeel, alhier werkzaam, had gezorgd voor eene regt smaakvolle versiering van het plaatsbureau met vlaggen en guirlandes. Er was eene trophée aangebragt, waarop1 deze inscriptie: /Hulde aan den heer J. H. Huijbers, bij gelegenheid van zijne 25jarige ambtsbetrekking bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, 18471872." De jubilaris ontving te dezer gelegenheid van den raad van administratie] der maatschappij ten geschenke een keurig zilveren servies, terwijl hem door de gezamentlijke geëmployeerden van liet station een fraaije canapé werd aangeboden. Beide cadeaux geven zeer duidelijk te kennen hoezeer de heer Huijbers bij zijne superieuren wordt geacht en gewaardeerd, maar tegelijk ook bij zijne inferieuren zich in de algemeene hoogachting en toegenegenheid verheugen mag. Het staf muziekkorps der marine bragt ook aan dezen jubilaris een aubade en verhoogde daardoor de feestelijkheid van den dag. De nieuwbenoemde kommandant der Marine alhier, de schout-bij-nacht F. A. A. Gregory, aanvaardde gisteren zijne betrekking, ter vervanging van den schout-bij-nacht J. van der Meersch. Laatstgenoemde nam des voormiddags afscheid van de hoofd- en verdere officieren van de zee- magt, van de ambtenaren der Werf en van het Kon. Instituut voor de Marine en stelde deze aan zijn opvolger voor. Des namiddags ten 1 u. 50 m. vertrok hij per spoortrein van hier. Aan het station werd hem door een aantal bekenden en vrienden uitgeleide gedaan, terwijl het stafmuziekkorps der Marine door zijne invoeringen aldaar hulde bragt aan den vertrekkenden vlag-officier. Gisteren had ter hoogte van den Oesterput alhier een noodlottig ongeluk plaats. Zekere P. C. Brust, geholpen door een aankomend jongeling, in een boot bezig zijnde met het ophalen van ganzen-netten, kantelde met zijn vaartuigje om. Hij grijpt den jongen, doch de krachten begeven hem en hij zinkt weg; de jongen weet echter op de omgekantelde boot te komen en wordt spoedig door een viertal knapen, die een vlet wisten magtig te worden, uit zijn benarde positie gered. Het lijk van den verdronkene werd spoedig daarna door J. de Ruiter opgehaald. De opvoering van het drama: ,/Joan Woutersz" van H. J. Schimmel, door de rederijkerskamer Olympia alhier, voor de corporatiën, die aan den optogt van 1 April hebben deelgenomen, zal plaats hebben op Woensdag 15 Mei e. k. Jl. Zaturdag is aanbesteed het éénjarig onderhoud van de geniewerken alhieraannemers de heeren gebr. Moorman voor de som van 19 800. Jl. Dingsdag werd aan het Departement van Oorlog aanbesteed de levering van de benoodigde brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in bet geheele Rijk, over het tijdvak van den 1 Julij 1872 tot en met den 30 Junij 1873. Drie billetten van inschrijving waren daartoe inge komen; laagste inschrijver was de heer C. Giltjes, te Helder, de 100 kilogrammen steenkolen voor 2.05, de 100 stuks takkebossen voor ƒ2, en het kilogr. kaarsen voor 84 cents. Beroepen te Wageningen ds. J, Kooij, pred. te Zelhem. De berigten omtrent den stand der gewassen zoo meldt men aan de Leidsche Crt. luiden van alle kanten even gunstig. In het Westland staan de aardappelen geregeld in het loof en bloeijen de ooftboomen met een schoon voor- uitzigt. Uit de moezerijen worden reeds meer groenten aangevoerd dan het vorige jaar in het laatst van Mei. Een blik over tuinen en kweekerijen geeft de overtuiging hoe er alle gewas groeit en zich krachtig ontwikkelt. Het koolzaad bloeit en de granen staan overal bijzonder gunstig op den akker. Stond de landman het vorige jaar nog in Junij verlegen over zijn weilanden, tevens geringe hoop koesterende op voldoenden wintervoorraad, thans graast er liet vee op de goed voorziene weiden en laat zich een ruime hooibouw verwachten. De markten worden reeds met een keur van allerlei bloeijende planten bezocht en uit Aalsmeer o. a. vertrekken goed geladen schuiten met eene menigte van allerlei bloemen naar de voornaamste steden. Bejaarde tuinlieden herinneren zich eens in het laatst van April de séringen in bloei te hebben gezien en roemen de lente van dat jaar als eene bijzonderheid. Het verschilt misschien eenige dagen, doch de seringen staan ook thans op het uitkomen of' reeds in bloei. Als op zooveel heerlijken zonneschijn en vroegtijdige ontwikkeling geen donkerheid en ruw weêr volgt, belooft Mei in allen deele haren naam als bloeimaand zich getrouw te zullen toonen. Jl. Zondag zijn door de politie te 's Hage een apothekersbediende en diens medepligtige aangehouden en naar liet huis van arrest overgebragt, die sedert ecnigen tijd uit de geneeskundige inrigting tot Nut van't Algemeen aldaar sulphas-chinine, ter waarde van p. m. 700, hadden ontvreemd, welke door hen weder ver heneden de waarde, werd verkocht. De regthank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de twaalf jongelieden uit Maasland, die teregt stonden wegens het inwerpen van glasruiten en het vermelen van huisraad op 1 April 11. 9 beklaagden zijn veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van tiep dagen en drie beklaagden tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf dagen; acht hunner bovendien tot eene geldboete van j 5.50. De regtbank heeft de bewezen feiten gequalificeerd als opzettelijke verbreking van afsluiting en liet opzettelijk aan eens anders roerende eigendommen toebrengen van schade, en heeft de opregte bekentenis der beklaagden en de opge wondenheid, waarin ze naar aanleiding eener feestviering op dien dag verkeerden, als verzachtende omstandigheden aangenomen. De vier arbeiders, die op denzelfden dag te Waddinxveen dergelijke feiten hebben gepleegd, zijn mede eergisteren veroordeeld, een tot eene maand en de drie anderen tot veertien dagen gevangenisstraf en allen in eene geldboete van 5,50. De heer, die aangeklaagd was van het ontvreemden van een juweelen ring uit den winkel van de firma D. Romain, te Rotterdam, is vrijgesproken, omdat het onder zoek ter teregtzitting liet wettig en overtuigend bewijs zijner schuld niet heeft geleverd. Vier personen zijn ieder veroordeeld tot eene gevangenis straf van drie dagen, omdat zij op 1 April te Schiedam lieden die geen oranjestrik droegen, hebben geslagen. De Provinciale Staten van Noordbrabant hebben de tollen op de Provinciale wegen afgeschaft. Het besluit trad jl. Maandag in werking. Te Tilburg had dezer dagen een zonderlinge regts- pleging plaats. Het was bekend dat zeker daglooner in een achterbuurt zijn vrouw en kinderen schandelijk mis handelde, zoodat de politie er zich ook reeds mede bemoeid had. Toen de man onlangs bij zijn tehuiskomst weder baldadigheden wilde plegen, stormden eenige buurvrouwen, met knuppels gewapend, zijn huis binnen en dreven hem de deur uit, waar hij werd opgewacht door een nog grooter aantal gewapenden. Men joeg hem naar een nabijgelegen akker waar men hem voor den ploeg spande, een straf in vroeger tijden meermalen op zulk misdrijf toegepast. Onder het gejoel van honderden toeschouwers werd de man door stompen en slagen zijner buurvrouwen gedwongen een paar malen den akker rond te gaan, en eerst, nadat hij belofte van beterschap had afgelegd, werd het hem vergund huiswaarts te keeren. In sommige streken van Gelderland vertoonen zich de kevers in onrustbarend groot aantal. Jl. Maandag werd te Zutphen de eerste der twee jaarlijksche linnenmarkten gehouden. Er waren niet minder dan 1241 rollen aangevoerd, welke tegen de volgende prijzen gereede koopers vonden: wit linnen 45 a 60 cent, ongebleekt dito 45 a 50 c,, grijs- of zakkenlinnen 35 a 40 c per oude el of 69 duim Nederlandsch. De uitvoer van vee in de omstreken van Deventer is buitengewoon groot en in de noordelijke provinciën niet minder. In de afgeloopen week gingen eenige wagens met koeijen geladen per spoor naar elders, waarvan enkelen voor 400 a 500 waren aangekocht. Zij waren voor Polen bestemd. Jl. Maandag is te Kampen aanbesteed: Het maken van den onderbouw van de brug over den IJssel en het daarop stellen van portieken. Laagste inschrijver voor de massa de heer F. van Wijlick te Ketel ad 180,800. Het schaap van den tuinman G. Bothe, te Pluizum, hij Leeuwarden, heeft dezer dagen vijf levende lammeren geworpen. Uit Groningen werd voor korten tijd berigt, dat het geslacht der koeijen grovelijk belasterd werd, als men zeide„zoo dom als een koe," Nu wordt uit Veendam gemeld, dat men ook geen regt heeft, zoo maar te zeggen „dom als een eend," want eene in een mand van Groningen naar Veendam verzonden eend had haar weg reeds den volgenden dag naar Groningen teruggevonden. Nu is die bekendheid met den weg wel de normale toestand bij de wilde eenden, maar bij de tamme was van zulk. eene „schranderheid" nog geen sprake. De luit, ter zee 2de tl. P. Bool is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De off. van adm. 2de kl. W. Hanegraaff, laatst gediend hebbende aan boord van liet stoomschip Citadel van Antwerpen ter Kuste van Guinea, en vandaar den 25 April jl. in Nederland terugge keerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Tot regter in de arrondissements-regtbank te 's Hertogenbosch is benoemd de lieer mr. W. D. Bosch Hz., IhanskantonregterteHeusden. Tot ontv. der dir. hel. en nee. te Midwond c. a. is benoemd de heer G. J. van Kerkwijk, thans ontv. te Wijhe. Tot notaris binnen het an-ond. Zwolle, standpl. Zwartsluis, is benoemd de lieer W. A. Ilalberstadt, eand.-notaris te Velp. Aan den heer A. M. Molhuysen is eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Tilburg. Aan den heer G. J. F. Tijdeman is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Julij a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Naaldwijk. Oost-Indië. Benoemd: tot machinist bij het marine-etablis sement op Onrust P. G. Haverkamp. Belast: met het gezag over het stoomschip Sailoos de lsle stuurman J. W. de Wit. Bij kon. besluit van 1L April jl. is aan art. 9 van het voorloo- pig tarief van het kanaalgeld op het Groot Noordh. Kanaal, vast gesteld bij besluit van 28 Febr. 1S53, toegevoegd de volgende zinsnede: „De inning der sluisgelden kan door den minister van Financiën ook aan andere personen dan desluiswachters worden opgedragen, in welk geval het sluisgeld aan die personen moet worden betaald, zelfs wanneer zij elders gestationeerd zijn dan aan de sluis, waarvoor de heffing geschiedt." Tweede Siamer. Zitting van Dingsdag 30 April. De discussie over de inlcom- sten belasting wordt voortgezet. De heer Begram verklaarde er zich zeer tegen op de bekende gronden dat de kleine burgerij en de middelklasse ér te zeer door gedrukt worden en dat het patent kan verbeterd en uitgebreid worden. De heer van Beyma heeft veel bezwaren en zou de percentage gaarne minder hebben en de be- lasting niet toegepast zien op den grondeigendom; hij is echter bereid over die bezwaren heen te stappen. De heer Arnoldts was er tegen, op gelijke gronden als de heer Begram en and e rem pe minister van Financiën heeft breedvoerig gerepliceerd allen die sedert jl. Vrijdag het wetsontwerp bestreden hij zette het doel, de strékkiiw en de urgentie der wet nader uiteen. Hierna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten en die over art. 1 met de aniéndémentcii daarop geopend. H -L Zitting van Woeusdag 1 Mei. De beraadslaging over de inkomsten-belasting wordt vervolgd. Aan de orde is art. 1 met de drie daarop voorgestelde amendementen van de lieeren v. Delden Schmidt en Tak; op het amendement van laatstgenoemd lid wordt door den heer de Bruyri Kops een sub-amendement voorgedragen, Heden voortzetting. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Amsterdarasche Kanaal-Maatschappij, De gemeenteraad van Brussel heeft een crediet van 30,000 francs toegestaan voor de feestelijke ontvangst der Noord-Nederlanders. De politie te Antwerpen heeft jl. Zaturdag op dc vogelmarkt.il nachtegalen In beslag genomen en laten vliegen. Er is proces-verbaal tegen den verkooper opgemaakt. De correctioneele regtbank van Gent heeft beslist, dat de beleediging per briefkaart strafbaar is als eene openbare beleediging. Te Oostkamp beeft de vrouw van den landbouwer de Cock, in 1858 gehuwd, reeds 18 kinderen, waaronder 7maal tweelingen, en de vrouw van den landman Looten, in 1866 gehuwd, reeds 8 kinderen, waaronder 3maal twee lingen, ter wereld gebragt. Te Lyon zijn zeven personen in hechtenis genomen, beschuldigd leden te zijn van een geheim genootschap, genaamdcomité van het republikeinsch verbond. In de statuten van deze vereeniging wordt als haar doel aangegeven, de handhaving van de radicale republiek door alle mogelijke middelen. Men zegt, dat onder de in beslag genomen papieren stukken zijn, waaruit blijkt, dat aanzienlijke kooplieden 5 en 6000 francs hebben betaald, als assurantie bij mogelijke gebeurtenissen. De te Lyon gevestigde maatschappij totbescherming van dieren beeft een prijs van 200 fr. uitgeloofd voor de beste beantwoording van de vraag: „Den oorsprong en de oorzaken van de wreedheid, vooral jegens dieren, op te sporen, daarvan met groote trekken den historischen loop te schetsen en de natuurlijkste en krachtigste geneesmid delen daartegen aan te wijzen." Wij kunnen nu mededeelen, zegt de correspondent der Times te Philadelphia, dat de kwestie der indirecte Alabama-eischen nog deze week zal worden opgelost op eene voor beide landen bevredigende wijze. De vrouwelijke dienstboden te Dundee hebben een tweede vergadering gehouden met 't oog op verbetering van baar lot. De presidente hield een lange redevoering over de grieven van hare mede-domestieken. Slavernij, meende zij, bestond niet minder in Schotland dan in Afrika. Indien de werkuren niet beperkt werden van zes of zeven uur des morgens tot zeven of acht uur des avonds en niet één vrije namiddag per week en één vrije Zondag per veertien dagen werden toegestaan, dan moest al wat dienstbaar is in Dundee de banden ineenslaan tot eene algemeene werk staking. Het verwonderde de spreekster niet, dat hare collega's soms al te goed den weg wisten in etenskast en wijnkelder, in aanmerking nemende boe „vrekkig" ze gevoed werden. En wat de huisvrouwen betrof, die haar dienst boden zoo har.d lieten werken en zoo schraal op rantsoen hielden, waarlijk, zoo ze nog een geweten bezaten, moest hare gemoedsstemming niet te benijden zijn. Intusschen schijnt de hoofdgrief van de misnoegde maagden minder te liggen in werken, eten of drinken, dan wel hierin, dat de meesteressen baar zekere beperkingen in 't toilet blijven opleggen: d. w. z., dat ze baar niet vergunnen chignons, diamanten en dergelijke versierselen te dragen, „waaraan ze eerlijk gekomen zijn." Deze en andere jegens de blanke slaven gepleegde verongelijkingen te wreken, is 't edele doel van de Dundee. and District Domestic Servant's Protec- tion Association. Wij zullen op de werkzaamheden dier belangwekkende vereeniging een aandachtig oog gevestigd houden, overtuigd als we zijn, dat 't werkelijk hoog tijd geworden is om de rollen in 't maatschappelijk leven eens te verwisselen: de dames voor dienstboden, de dienst boden voor dames te doen spelen. Uit de Chinesche bladen verneemt men, dat de Engelsche minister in een der straten van Peking door een hoop jongens is aangevallen, die hem met het liefelijke scheldwoord „vreemde duivel" begroette. Een van hen ging zelfs zoo ver, dat hij den minister met een stok om de ooren sloeg. Echter schijnt hier een vergissing plaats gehad te hebben; men heeft den minister niet gekend en hem voor een vreemdeling aangezien, die niettegenstaande het verbod de heilige stad was binnengegaan. Dit bespaart alweder de moeite van diplomatieke nota's, doch met dat al heeft de belhamel van dat standje toch een goede roffel van de politie-magistraat gehad, en als een noodzakelijk gevolg-van liet spreekwoord „waar gehakt wordt vallen spaanders", werden er ook drie politie-agenten, die bij die gelegenheid niet op hun post waren geweest, met een warm pak naaf huis gestuurd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2