1872. N°. 58. Woensdag 15 Mei. 30 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. AANBËSTËDÏNa Binnenland. HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." hihii ii ii Verschijnt Dtngsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per 1;wartaal1.30. M franco per post - 1.65. SI OLENPLEI K°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte bereken VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 28 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 23 Mei 's avonds 6 u. 25 m. n Brindisi 16 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndiè: \ia.Southampton 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazairek Junij, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. san u via Triiist 22 Mei,'s m. 6 u. 25 m. Op Vrijdag den £-5 Mei 18J3, des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alléén bij inschrijving, worden aanbesteed Het veriigten van eenïg VEBFVEKK enz. aan de gemeente-gebouwen, inet bijlcverlng van Materialen. Het bestek ligt ter Secretarie ter lezing. Nadere inlich tingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, door wien op Woensdag den 22 Mei 1872 aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen aan het Bureau voor Gemeentewerken, des mor gens ten 9 ure. Helder, den 14 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Mei. Met belangstelling worden tegemoet gezien de mede- deelingen der Britsche regering in het Parlement, omtrent den stand der onderhandelingen met Amerika. In de laatste dagen evenwel maakt men zich in 't geheel niet meer ongerust over ernstige verwikkelingen, die uit de Alabama-kwestie zouden voortvloeijen. In de staatkundige wereld baart het langdurig verlof, dat Prins Bismarck zich veroorlooft, een vrij groot opzien. Bij gebrek aan belangrijker nieuws verdiept men zich in beschouwingen en gissingen, omtrent de oorzaken van zulk eene langdurige non-activiteit van een zoo onontbeerlijk staatsman. Men brengt er meê in verband de min-aan- gename verhouding tusschen het hoofd der Duitsche regering en den Paus, ter zake van de weigering van laatstgenoemde om kardinaal Holienlohe als Duitsch ambassadeur te ontvangen. De Spaansche berigten spreken van de gevangenneming der voornaamste aanvoerders van de Carlistische benden met hunne volgelingen. Volgens die tijdingen zouden die lieden aan de grenzen aangehouden en ontwapend zijn. De laatste tijdingen deelen mede, dat Serrano het voor naamste deel zijner troepen uit Navarre naar Biscaye heeft overgebragt, waar hij welligt eerstdaags den beslissenden slag zal slaan. De regering zal bij de Cortes een wetsontwerp indienen, waarbij 40,000 man onder de wapenen geroepen worden. Naar wij vernemen, is de mailboot Prins Hendrik aan genomen voor den overvoer van een detachement sterk 125 militairen naar Java. Embarkement einde dezer maand alhier. (Amst. Crt.) Onder den titel: „Iets over eene regtspleging bij de Marine," bevatte de Arnh. Cour. van Dingsdag 7 Mei 11. een ingezonden artikel, waarin het verhaal wordt medegedeeld fan eene strafoefening, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, op den 4 Mei 1872, op last van den kommandant, den kapt.-luit. ter zee J. A. II. Hugenholtz. Volgens die mededeeling goldt die regtspleging een jong matroos, de Loome genaamd, die wegens eene disciplinaire overtreding met 18 knuttelslagen op het bloote ligchaam werd gestraft, in presentie van alle schepelingen. Bij den 12den slag werd het jonge rnensch geheel buiten kennis weggedragen en na zijn herstel werden hem de resteerende slagen op dezelfde wijze toegebragt. Bovengenoemde courant bevat in haar nommer van Maandag 13 dezer een ingezonden stuk, waarin de heer Hugenholtz de beschuldiging, tegen hem ingebragt, volgender- wijze beantwoordt //De genoemde strafoefening heeft plaats gehad op de fermelde wijze en op mijnen bepaalden last. Het delict echter, waaraan de patiënt zich had schuldig gemaakt, en dat de philanthropische anonym bestempelt met den naam van „disciplinaire overtreding," was „diefstal onder de meest verzwarende omstandigheden," waarvoor lij door eenen krijgsraad, even als door den burgerregter, zeker tot eenige jaren tuchthuisstraf zoude zijn veroordeeld geworden. Zoowel de moeijelijklieid het bewuste individuvan Afrika's Westkust, naar Nederland op te zenden, als zijne jonge jaren, hebben mij doen besluiten gebruik te maken van de bevoegdheid mij bij de wet gegeven en den dief met knuttelslagen af te straffen. Uw anonyme berigtgever heeft verzuimd te vertellen, dat na voltrekking der genoemde straf, de patiënt nog geruimen tijd geloopen heeft met het woord dief op borst en rug, opdat, in die kleine drijvende maatschappij, waaruit hij door omstandigheden niet te verwijderen was, een ieder bij zijne nadering op zijne hoede zoude zijn, en hij zijnen kameraden als het ware zoude toeroepen: „pas op uwe zakken." Zeker zal het ieder, die er eenigen prijs op stelt, ge makkelijk zijn de waarheid dezer mededeeling te toetsen, daar Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen spoedig in Nederland zal zijn teruggekeerd, en daar aan boord niet alleen de officiëele bescheiden, deze zaak betreffende, berustende zijn, maar ook de opvarende 200 manschappen het door mij medegedeelde wel zullen bevestigen. Den ouders die hunne kinderen naar boord van oorlog schepen zenden, en waarvoor uw waarheidlievende anonym zich zoo bezorgd maakt, zal het waarschijnlijk niet onwelkom zijn te weten, dat er aan boord van een oorlogschip een zeer groot verschil wordt gemaakt tusschen oppassende knapen en tusschen boeven, wier plaats in een rasphuis, niet onder den Nederlandschen wimpel is." In eene openbare zitting van den krijgsraad van jl. Vrijdag is te Haariem het vonnis uitgesproken, gewezen in de zaak der militairen, die in den nacht van 9 op 10 Jan. jl. den Engelschen scheepsgezagvoerder Atkins, in het wacht huis te Willemsoord, hebben bestolen. De korporaal- kommandant van de wacht is veroordeeld tot drie jaren, een der mariniers tot één jaar en twee mariniers ieder tot negen maanden gevangenisstraf. De eerstbedoelde twee zijn bovendien vervallen verklaard van den militairen stand. De leden van de Eerste Ivamer der Staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 16 dezer, des avonds ten acht ure precies. Door den minister van Binnenl. Zaken is nogmaals een verlenging toegestaan van den termijn tot voorbereiding van het tot stand brengen van den Noordh.-Frieschen spoorweg, doch voor een betrekkelijk zeer korten tijd. Het totaal der inschrijving bedraagt thansin aandeelen 1,701,240, en subsidie 19,855. Daarenboven is nog in verschillende Friesche gemeenten voor p. m. ƒ119,800 ingeschreven. -Jl. Zaturdag heeft te Schagerbrug in de Zijpe plaats gehad het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Burgerbrug, in die gemeente. De voordragt is nog niet opgemaakt. Het volgende is een verslag der toegekende premiën op de Haarlemsche paardenmarkt van den 6 Mei jl.1. Voor het beste paard, van inlandsch ras, 6 jaren oud; bekroondGebroeders Kardol te Haarlemmermeer. 2. Voor het beste paard van inlandsch ras, 5 jaren oudbekroond J. de Mol te Haarlemmerliede. 3. Voor het beste paard van inlandsch ras, 4 jaren oud; bekroond: van der Hoef te Oegstgeest en van der Vangen te Bloemendaal. 4. Voor het beste chaispaard van inlandsch ras, van 4 tot 6 jaren oud; bekroondvan Haren te Amsterdam. 5. Voor den besten hengst van gekruist ras, minstens 4 jaren oud; bekroondYoung Clyde van den heer H. van Wickevoort Crommelin te Heemstede. 6. Voor het beste span paarden van gekruist ras, van 4 tot 6 jaren oud; bekroond: baron van Ittersum te Bennebroek. 7. Voor het beste paard van gekruist ras, 6 jaren oud; bekroond: A. A. van den Berg te Haarlem. 8. Voor het beste paard van gekruist ras, 5 jaren oud; bekroond: N. J. Immink te Haarlemmermeer. 9. Voor het beste paard van gekruist ras, 4 jaren oud; bekroond: de heer de Decker te Antwerpen. 10. Voor het beste zadelpaard, gekruist ras, van 4 tot 6 jaren oud; bekroond: G. J. A. A. baron van Heemstra. 11. Voor het mooiste luxe rijpaard van 4 tot 6 jaren oud, inlandsch gefokt, uitgeloofd door de Sociëteit de Jocky-Club te Rotterdam; bekroond: baron van Verscliuer, te Bennebroek. 12. Voor het beste paard, geschikt voor remonte, van 4 tot 5 jaren, inlandsch gefokt, uitgeloofd door de Sociëteit de Jockey—Club te Rotterdam; bekroond de heer II. van Wickevoort Crommelin, te Heemstede. (Haarl. Crt.) De te Rotterdam gevestigde Nederlandsche Zendings- Vereeniging hield jl. Donderdag hare 14de openbare ver gadering. 's Middags ten 12 ure vergaderde het bestuur met afgevaardigden, zoowel van de vereeniging als van onderscheidene zuster-Vereenigingen. Na onderlinge ge- dachtenwisseling over verschillende onderwerpen op het gebied der zending, sprak des avonds ten 9 ure, in de Groote kerk, de heer J. J. P. Valeton, hoogleeraar te Groningen, de zendingsrede uit, welke door eene talrijke schare werd aangehoord. Den volgenden dag hield het bestuur met een 50tal afgevaardigden der afdeelingen eene vergadering, waarin over de belangen der Vereeniging werd gesproken. Uit het jaarverslag over 1871 blijkt, dat de vereeniging 8 zendelingen werkzaam heeft, op 5 stations, in de Preanger Regentschappen op Java. Het aantal afdeelingen is met ééne vermeerderd. Het totaal der uitgaven bedroeg^ 30,52,881, en dat der ontvangsten 28,142,08. (N. R. Crt.) -De afdeeling Woerden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is voornemens eene verloting te organiseeren, waarvan de hoofdprijs zal bestaan in eene hofstede met completen inventaris. Er zullen 70,000 loten, a 1 het lot, worden uitgegeven. Men meldt uit Vianen, dd. 11 dezer: „Begroette de Meimaand ons bij haar optreden met gulle lachjes, reeds op den derden dag vertoonde zij een minder vriendelijk gelaat en tot op heden hebben wij ons nog niet weder in een liefelijken dag mogen verheugen. Koud, schraal, buijig weder belemmert sinds voormelden dag den groei van planten en vruchten. Van de kersen en peren, die zoo schoon gezet waren, zijn velen afgewaaid; de oogst van appelen zal zeer waarschijnlijk ook al zoo groot niet zijn als men verwachtte, en bij de trage ontwikkeling van den wijnstok blijkt het, dat ook deze gepasseerden winter grootendeels doodgevroren is, even als vele noten-, perziken en abrikozenboomen. Zoo zien wij dus al weder, dat, in ons veranderlijk klimaat vooral, niets vooruit te berekenen valt en, zongen wij bij de intrede der Mei: „wat is 't vooruitzigt schoon," wij moeten er thans op laten volgen„niets is op deze aarde bestendig, enz." De gearresteerde post- en telegraafdirecteur uit Oss heeft een tekort in zijn kas van p. m. 3300. Men maakt aan de Arnh. Courant de opmerking, dat het vinden van geld in den kop van een paard niet zulk eene zeldzaamheid is. Wanneer paarden door de zoogenaamde faarziekte zijn aangetast, beschouwt men als geneesmiddel een stukje metaal, gewoonlijk een zilveren muntstukje, onder de huid te brengen. Daarvoor maakt men eene insnede onder de kuif, die men daarna weder sluit. Hoogstwaarschijnlijk is ook bij het paard, waarvan vroeger in deze courant gewag werd gemaakt, het dubbeltje op die wijze in liet hoofd gekomen. Jl. Woensdag avond laat is te Zutphen teruggekeerd het detachement huzaren, dat onlangs naar 's Heerenberg was gezonden bij gelegenheid der herhaalde branden. Ge lukkig is hunne tegenwoordigheid in die stad voldoende geweest om den kwaadwilligen ontzag in te boezemen, en hen van alle rustverstoring te doen afzien. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 451 paarden aangebragt; de handel voor het buiten land was zeer druk, terwijl die voor het binnenland lusteloos was. De beste paarden werden door Fransche kooplieden voor 600 a 700 gekocht. (U. D.) Men schrijft aan het U. D.: Een brutaal feit had in den nacht tusschen jl. Donderdag en Vrijdag te Enspijk (gem. Deil) plaats. De heer C. kwam van een bezoek, dat hij in 't naburige Leerdam gebragt had, in zijn huis, nadat hij tilburry en paard bezorgd had. De voordeur ontslui tende, moet hij door drie of vier mannen aangegrepen zijn, die, na hem één of meer slagen te hebben toegebragt, hem een zakdoek in den mond gewrongen en handen en voeten gebonden hebben. Zóó althans werd hij des morgens ge vonden door een der bedienden, die in zijne brouwerij hem ten dienste staan. Bij onderzoek bleek, dat de booswichten hem ontnomen hadden, behalve eene porte-monnaie met eenig geld, een som van 1700, die hij bij zich droeg, en dat zij verder met den sleutel van het bureau, dien zij hem uit den zak genomen hadden, uit gezegd meubelstuk hadden ontvreemd een som van 200, toebehoorende aan de diaconie der Herv. gemeente, welker tijdelijke admi nistrateur de heer C. was. De regtbank van Tiel heeft een onderzoek in loco inge steld, doch de uitslag daarvan is nog niet bekend. De heer R. Dojes, landbouwer te Uithuizen, heeft dezer dagen 160 lammeren verkocht aan den veekoopman J. Bergman te Kantens, voor de som van 1920. - Toen jl. Donderdag het drijvend paardenspel voorbij Ammerstol kwam, liep iedereen uit om het te bekijken. Het was juist omstreeks etenstijd en dus stond hier en daar het middageten op tafel. In een der huizen, waar dit het geval was, drongen een paar grappenmakers binnen, deden zich kostelijk te goed, en lieten voor de nieuwsgierige bewoners den hond in den pot achter. Door den heer S. Rinia te Cornwerd, in Friesland, is aan den slagter P. Postma, eene koe verkocht voor de enorme som van 530. Het Noord-Nederlandsch zendingsfeest zal ook dit jaar te Assen in het stadsbosch worden gehouden en wel op den 3 Aug. a. s. Te Batavia zijn valsche rijksdaalders in omloop,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1