Benoemingen, enz. STATEN-GEAERAAL Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland eu Oostenrijk. Denemarken. China en Japan. Jl. Woensdag morgen liad te Hellevoetsluis op den monitor de Tijger de matroos 1ste kl. Kaan het ongeluk door zijne onvoorzigtigheid in den klein te raken tusschen een stuk geschut en den wand des torens, terwijl men bezig was met oefeningen in de bediening van het kanon. De man was dadelijk dood. Uit het Westland meldt men het volgende: „De oude aardappelen zijn hoog in prijs en de nieuwe, waarvan gaande weg met de aspersie-schuiten verzonden worden, zijn nog niet te best voor het gebruik. De nachtvorsten hebben dit jaar het gunstig vooruitzigt voor de tuinders veel verminderd, zelfs groote uitgestrekte akkers met aard appelen zijn geheel afgevroren. De meeste veldvruchten die niet van nachtvorsten te lijden hadden, zijn traag voor uitgegaan, daar de maand Mei vele koude dagen heeft opgeleverd, waarbij hagelbuijen niet zeldzaam zijn geweest. Thans is het weer groeizaam en de appelboomen beginnen vrucht te zetten. Men schrijft uit Vlissingen, dd. 29 Mei: Het is hoogst belangrijk om in oogenschouw te nemen al de hier in aanleg zijnde spoorweg- en kanaalwerken, te meer nu vele daarvan allengs hun voltooijing naderen. Herhaaldelijk komen hier vreemdelingen aan, vooral uit Engeland en Duitschland, om zich omtrent de gunstige ligging dezer stad voor den wereldhandel te vergewissen. Dezer dagen is men begonnen met den bouw van een houten hulpspoorwegstation, zoodat men zich mag vleijen dat de trein 1 Aug. a. s. hier zal doorloopen. Sinds eenige dagen bevindt zich in het dok te Vlissingen het Russische oorlogsschip Almaz, waarvan de bemanning behoort tot de divisie der Russische vloot, waarvan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden bevel hebber is, bemand met ongeveer 200 koppen, terugkee- rende van een reis rondom de wereld en laatstelijk van China. Jl. Woensdag avond is ter eere van het état-major een bal in den Prinsentuin georganiseerd, voorafgegaan door een soirée-musicale van de muziek van de Almaz, daar toe door den kommandant welwillend aangeboden. Eiken avond tusschen 6 en 8 uur speelt de muziek aan boord. Met leedwezen ziet Vlissingen het oogenblik van vertrek van deze geachte gasten tegemoet, waarmede voortdurend wederzijds beleefdheden worden gewisseld, en die aldaar de algemeene sympathie genietenwaarschijnlijk verlaat de Almaz reeds heden of morgen Vlissingen. Te Annen heeft men 7 voet onder het veen een vilten hoed gevonden. Den heer van Bemmel Suijk, predikant te Keppel, is dezer dagen, op zeer aannemelijke voorwaarden, het aanbod gedaan, om hem over te halen de betrekking van leeraar bij de Gereformeerde gemeente te St. Petersburg te aan vaarden. Na ernstig beraad heeft hij echter gemeend voor die uitnoodiging te moeten bedanken. Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden paarden markt waren niet meer dan 90 stuks aan de lijn. De handel toonde zich levendig, vooral in goede werkpaarden, die tot 400 per stuk van de hand gingen. Een jongmensch van goeden huize heeft zich door een pistoolschot, nabij het graf van zijnen vader, op het kerkhof te Ommen, van het leven beroofd. Een aanzienlijke boer te Oldenzaal, wiens huis voor vier weken afgebrand is en wiens gewas door hagelslag is vernield, heeft zich in een schaapskooi opgehangen. Naar men zegt heeft de heer L. Houtsma, te Harlingen, het voornemen om zich van de beslissing van Gedep. Staten betrekkelijk de kwestie van indirecte levering ten behoeve der gemeente, in hooger beroep te begeven. Op de jl. Woensdag te Sneek gehouden voorjaars paardenmarkt werden ruim 200 paarden aangevoerd. Zij was druk bezocht en de handel over het geheel levendig. De prijzen voor werkpaarden liepen van 50 tot 150; die van tuigpaarden van 300 tot 600. Te Middelstum heeft het vierjarig knaapje van den landbouwer Wol dring de jeneverflesch uit een kast gehaald en zooveel gedronken, dat hij aan de gevolgen is overleden. Onlangs werden drie jongelieden van een dorp in den omtrek van Maastricht gebeten door een dollen hond. Thans is, naar men verneemt, een der verwonden na hevig lijden bezweken. Hebben wij, nevens onderscheidene andere bladen, de stelselmatige vernieling van kraaijen afgekeurd, in België wordt die vernieling op niet minder groote schaal gepleegd en organiseert men zelfs kraaijenjagten als uitspanning voor den adel. In de afgeloopen week werd door den baron de Selys Longchamps op zijn landgoed een jagt gehouden, in navol ging, zegt het berigt, van gelijksoortige jagten, welke van clen Oostenrijkschen Keizer uitgaan. De jagers waren ten getale van dertien en zij schoten in vijf uren tijds in een bosch, dat te midden van eene vlakte lag, 1755 kraaijen. De baron Walthère de Selys alleen trof er 230. middel tegen tongblaar. De heer Weisenborn, arts te Oudkarspel geeft het volgende middel, dat her haaldelijk een zeer spoedige genezing teweegbragt, aan de hand. „Men koope", schrijft hij, „een hektogram (Ned. ons) salpeter-zuur, hetwelk men gewoonlijk voor 25 cents kan bekomen, vermenge voorzigtig deze hoeveelheid met 16 hektogrammen gewone bruine stroop, en besmere hiermede eenige malen daags de aangetaste deelen van het vee. Bij de aanwending van dit middel doet men het best een dunnen stok te gebruiken, aan het einde met eenige lappen omwoeld. Die aanwending houde men vol tot de kwijling van het aangetaste vee is bedaard en de verzweringen aan de uijer of de pooten en den bek zelf zijn genezen. Wil men het salpeter-zuur ook als drank aan het vee toedienen, dan ga men aldus te werk: men neme 1 decagram (Ned. lood) salpeter-zuur, vermenge dit met 4 eetlepels keukenstroop in zooveel water tot men er een wijnflescli mede kan vullen en geve elke koe of paard tweemalen daags een halve flescli van het mengsel. Ook deze inwendige toediening van het zuur is zeer bevorderlijk aan de genezing. r een nieuw redmiddel voor zeevarenden. Weder is het groot aantal middelen om de scheepsbemanning. bij ongelukken ter zee, voor verdrinken te redden, met één vermeerderd, dat doorifeenvoudijdieid zoowel als doelmatig- bi o o beid uitmunt. De vice-admiraal Ryder heeft namelijk aan de Engelsche admiraliteit den schranderen voorslag gedaan, om in plaats van de kleine paardenharen matrassen, die een gedeelte uitmaken van de hangmatten op schepen, matrassen met gekorrelde kurk gevuld in te voeren. Elk dier hangmatbelegsels is in staat bij het. drijven een man boven water houden, en is bovendien minder kostbaar dan een met paardenhaar gevuld. De Russische marine moet ook van zulke matrassen voorzien zijn," en onlangs werd, bij een botsing, de helft van de bemanning van een fregat daardoor gered. De luits. ter zee 2de kl. II. van Broekhuyzen en C. "Vreede worden, met den 11 Junij a. s., geplaatst respectivelijk in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en aan boord van de monitor Heiligerlee. De 1ste luit. der infanterie J. L. A. C. de Boek alhier is benoemd tot lsten luit.-adjudant te Utrecht. Tot officier der orde van de Eikenkroon is benoemd dr. Dumontier, te 's llage. Tot regter in de arrond.-regtbank te Haarlem is benoemd de heer mr. T. L. L. Prins, thans regter-plaatsvervanger in die regtbauk. Aan den heer E. L. baron Bengers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Utrecht, met dankbetuiging voor de diensten, door hem gedurende meer dan 50 jaren in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen en behoudens aanspraak op pensioen. Aan den heer J. P. van Steenbergen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van bet post kantoor te Zevenaar. De minister van Marine heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat krachtens 's Konings besluit van den 17 Mei 11., onder anderen de voorwaarden, waaronder artsen als officieren van gezondheid bij de koninklijke Nederlandscbe zeeraagt knnnen worden aangesteld (opgenomen in de Ned. Staatscourant van IS Jan. jl.,) in zooverre zijn gewijzigd, dat de gratificatie, vroeger bepaald op f 3000, voortaan f 4800 zal bedragen en dat de verpligte diensttijd, in plaats van 8 jaren, vastgesteld wordt op 6 jaren in active dienst en 6 jaren bij de reserve. In dit laatste tijdvak worden de officieren van gez. uitsluitend voor de dienst bij de binnenlandscbe en kustverdediging te water gebezigd, in tijdsomstandigheden, wanneer het leger en de vloot op den voet van oorlog worden gebragt. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 30 April. Achtereenvolgens worden aangenomen deze wetsontwerpen: 1. tot goedkeuring eener over eenkomst met de gemeente Venlo over 't afstaan van vroegere vestinggronden2. tot bekrachtiging van een verkoop van vesting- grond te Maastricht aan den heer Regout aldaar; 3. tot verlenging van Indische tarieven; 4. tot wijziging der begrooting voor Binnenl. Zaken, dienst 1871, en 5. tot nadere verstrekking van tijdelijke hulp aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. In laatstgenoemd ontwerp wordt aan bedoelde maatschappij een crediet van 1 milli oen toegestaan. Een amendement, om dit cijfer nog met 1 millioen te vermeerderen, werd met 35 tegen 23 stemmen verworpen. Aan de Fransche munt worden proeven genomen met aluminium, ten einde te onderzoeken of dat metaal als muntspecie kan worden gebezigd. In le Siècle wordt medegedeeld dat de regering, ter gemoetkoming aan de door de Britsche regering ingebragte bezwaren, besloten beeft aan alle veroordeelden tot ver banning bij hunne uitleiding over de Fransche grenzen, eene geldsom ter hand te stellen, waardoor zij in staat worden gesteld om gedurende eene week in hun onderhoud te voorzien. De toevloed van belangstellenden bij de jl. Dingsdag in Belleville gehouden lijkdienst voor de vijftig gijzelaars, die in de rue Haxo werden omgebragt, is niet minder groot geweest dan bij de treurplegtigheden der vorige dagen. Ook deze dienst werd niet door den heer Thiers en niet door de ministers bijgewoond. Onder de volks menigte, die de kerk vulde, bevonden zicli vele officieren en manschappen van de Parijsche gardetwee onderoffi cieren dier garde lagen gedurende de gansche plegtigheid ter weerszijden van den katafalk geknield. De pastoor der kerk van Belleville werd o. a. bijgestaan door een dei- gewezen vicarissen dier kerk, pater Carré, die, gelijk men zich herinnert, aan den marteldood der gijzelaars ontsnapt is, door zich den 27 Mei met de overigen in de boven vertrekken van la Roquette te barricaderen en zich daar te verdedigen totdat de troepen van Versailles opdaagden, waardoor hij niet alleen zijn leven, maar ook dat van 144 anderen heeft gered. Op zijn priesterrok werd met leven dige voldoening door het publiek liet ridderkruis van het Legioen van Eer opgemerkt, dat die kloeke geestelijke zich niet slechts door de hierboven vermelde handeling, maar ook door verscheidene andere daden van menschlievendheid en zelfopoffering heeft waardig gemaakt. In 1866 heeft hij bij de overstroomingen van de Loire tien menschen- levens geredop een andere plaats werd door zijn beleid een geduchte waterramp voorkomen, dewijl hij in zijne pastorie ruim vijftig gezinnen herbergde en van het noo- dige voorzag. Volgens het Journal des Débats kocht een uitdrager uit Auvergne te Parijs vóór 15 jaar, op een publieke ver- kooping voor 10 fr. een partij oud glaswerk, waaronder een kleine beker van rotskristal, dien hij spoedig aan een kunstkooper voor 500 frs. overdeed en die, van de eene hand in de andere overgaande, dezer dagen op de verkooping der verzameling Allégre 19845 frs. opbragt. De Birmansche ambassade, die gisteren naar Londen is vertrokken en uit vier personen bestaat met een gevolg van tien, wekte te Parijs de algemeene nieuwsgierighei i op. De eerste gezant, Mengye-Maha-Saytkoo-Kenworm is de eenige die Fransch verstaat, doch Engelsch verstaan zij allen. De vier ambassadeurs dragen een lang onder- gewaad van roode, gele of roozeroode zijde, waarop vreemd soortige figuren zijn afgebeeld, en daarover een ruim overkleed of tuniek van kastanjebruine mousseline. Hun hoofdhaar is chignonsgewijze op het midden van de kruin opgebonden of ineengedraaid, en bun hoofddeksel bestaat uit een mousselinen foulard, die aan de achterzijde van het hoofd is vastgeknoopt. Bij wijze van concessie aan de Europesche zeden dragen de gezanten bestendig wit katoenen handschoenen. De Prins van Wales is jl. Maandagmiddag te Parijs aan een groot ongeluk ontkomen; juist op het oogenblik dat hij voor zijn hotel in een rijtuig wilde stappen, gingen de paarden op hol en werden eerst op de Place de 1'Opéra in hun woeste vaart gestuit. De mede-arbeider van den Pays, Paul de Cassagnac, de vurige aonbidder van het keizerrijk, die onlangs verklaard heeft met ieder te zullen duelleeren, die de keizerlijke familie beleedigt, heeft in den bekenden brief des ex-keizers aanleiding gevonden plegtig te verkondigen, dat het keizerrijk zal terugkeeren. „Het zal terugkeeren", schrijft hij in den Pays; „ik zweer het bij den haat, die ons vervolgt; ik zweer het bij de vrees, die wij inboezemen. Het keizerrijk, dat terugkeeren zal, zeg ik, zal zijn regt van bestaan vinden in het diep en algemeen besef, dat de rooden moeten getucli- tigd worden. Voor de eerste maal is het op't geschal van de krijgstrompet verschenen, maar ditmaal, zal het met den vreedzamen doedelzak of de veldschalmei in de voorhoede, in het land terugkeeren. Tengevolge der overwinningen van Napoleon I zag December het keizerrijk komen. Ten gevolge van den achttienjarigen diepen vrede( een vrede, waarvan men sedert honderd jaren geen voorbeeld had zal het keizerrijk door het plebisciet teruggeroepen worden. En wij verstouten ons openlijk te zeggen, want het ligt op den bodem van veler harten: zoo wij niet meer de kanonnen van Austerlitz hebben, waarmede onze nationale trots kan gestreeld worden, dan hebben wij toch de kanonnen van Vendémaire, om onze bezittingen en personen te beschermen." Reeds eenige dagen vertoont zich de vierspan-club in Ilydepart, tot groot genoegen van alle paarden-lief- hebbers. Een en twintig schitterende koetsen met vier en tachtig uitgelezen schoone paarden is zelfs in Londen geen alledaagsch verschijnsel. -Uit Preston wordt gemeld dat daar, bij gelegenheid der Pinksterfeesten, niet minder dan 50 a 60 kinderen dagelijks verloren en aan het politiebureau gebragt zijn. Al die kinderen waren verloren, ten gevolge van den staat van dronkenschap waarin de moeders verkeerden. En de meesten dier moeders stonden bij de politie nog te boek met de epitheta „zeer achtingswaardig." Aan de Echternachsche springprocessie op Pinkster- Maandag hebben dit jaar deelgenomen 24 geestelijken, 20 banierdragers, 1245 biddende en 8638 springende bedevaart gangers, benevens 98 muziekanten en 764 zangers. De overstrooming in Bohemen, welke dezer dagen tengevolge van wolkbreuk plaats had, heeft vele menschen- levens gekost en ontzaggelijke schade aangerigt. Alle akkers en weiden te Kreisern, Gross Holetstz, Dobritschau en Trowan zijn onder eene dikke laag zand en steen bedekt. De meeste huizen zijn aldaar letterlijk geheel weggeslagen, In de drie eerstgenoemde plaatsen zijn een aantal menschen omgekomen. In het park van het kasteel Liboritz, onder Lischnitz, liggen eeuwenoude boomen ontworteld en heeft de stroom alles medegevoerd. Veertig menschen zijn aldaar verdronken. Te Schlehofen bedroeg het aantal slagtoffers ruim dertig. Van dat geheele dorp en de nabij gelegen spoorwegbrug is niets meer te vinden. Ook het dorp Welletitz is als tot den bodem geslecht. Aldaar zijn 12 en te Ilolletitz ruim 50 personen omgekomen. Te Dorbsan wordt niemand vermist, maar er is geen enkel huis over gebleven en op de hopvelden isalles uit den grond gerukt. De Keizer heeft uit zijne particuliere kas eene som van fl. 10,000 aangewezen tot ondersteuning der noodlijdenden. Een te Kopenhagen gevestigd groothandelaar, de heer Pedersen, heeft in vereeniging met den Engelschen ingenieur, den heer Edwards, bij de regering een zeer opmerkelijk plan ingediend. Zij wenschen een tunnel te boren onder ae Sond, ter verbinding van Denemarken met Zweden. Het punt, van waar men zal uitgaan, is Elseneur, om aan de overzijde te Helsingborg aan te komen. Groote zwarigheden staan daarbij niet in den weg, terwijl de voordeelen, daar door te verkrijgen, van verbazend groot gewigt moeten geacht worden. De beide punten van uitgang zijn gelegen aan het naauwste gedeelte van de Sond, welke zeeëngte daar slechts een breedte heeft van een halve Duitsche mijl. Volgens de jongste berigten uit Shanghaï is een Chinees, die in Amerika opgevoed is en er langen tijd vertoefd heeft, met name Yung Wing er in geslaagt om het bij de Chineesche regering bestaande vooroordeel tegen de Wes- tersche beschaving tot zekere hoogte te overwinnen, en haar te bewegen een plan goed te keuren, volgens hetwelk een aantal jonge Chinezen, op kosten van den staat naar Amerika gezonden zullen worden teneinde aldaar hunne opvoeding te ontvangen. De zaak heeft naar gemeld wordt, zoo ver haar beslag gekregen, dat nog in dit jaar de eerste afdeeling naar Amerika zal vertrekken. De jongelieden zijn bereids uit gekozen en in de voorbereidende school te Shanghai opge nomen de regering heeft de ambtenaren, welke hen moeten vergezellen, benoemd, en voor de uitvoering van het plan eene som van 2 millioen Mexicaansche dollars aangewezen. -De New-York Herald van 18 Mei bevat het volgende berigt: „De leden van het Japansche gezantschap i11

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2