Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Spanje. Amerika. Marine-Haven Nieuwe diep. rootste derden goede tuigen, 'ischen urden, erking angen. toonde voort 1, haai ngvan kelijk, leche- j> den i plan g van opme- het in auto- lveren aardig n wij: volle i ver- enge- ikkige p het ïg uit elkaar val is! :omen 'onen. De ebben edene speeld ankte ivelen itieke zien, man, door irden, nam- egen- i en geven nuigs ïage- ook den ijken kort staat die 'sche liter ader. reidt smet ikele a zij ook ren; j tot agd. jers, Irijk het van van snd; •ing tot ïer, rie Te Asten heeft men dezer dagen een wolfshond, die successivelijk p. m.50 kippen en kuikens had verorbend, in een -roote voetklem gevangen. Vijf minuten gaans had hij de klem meêgevoerd. Te Wijhe zijn de wolprijzen sedert den laatsten tijd aanmerkelijk dalende. Jl. Woensdag is de Synode geopend der Chr. Geref. kerk, onder voorzitterschap van den heer Gispen te Kampen. Er zijn veertig leden uit verschillende deelen onzes vader lands aanwezigook hebben de True Reformed Chureh in h'oord-Amerika en de oud-Geref. kerk in Pruissen afge vaardigden gezonden. De doopbediening is tot dusver het onderwerp van vele besprekingen geweest. Men heeft besloten, dat alleen zij tot de Chr. Geref. kerk kunnen overgaan, die weten te verklaren, dat zij zonder twijfel met de echte formule gedoopt zijn. Als eene bijzonderheid en tevens als een bewijs van belangstelling in den bloei van den landbouw, verdient vermelding, dat door den grondeigenaar A. Kuipers, te Steggerda, aardappelen zijn gepoot van Russischen oorsprong, welke zich, volgens mededeeling, ten zeerste onderscheiden door bijzondere groeikracht, sterke vermenigvuldiging en grootte. Dat de grond zeer dankbaar is en landverbetering in den regel voor den eigenaar goede uitkomsten geeft, blijkt ook te Nijehaske. Een kamp weiland toch, groot 1.67 hectaren, kon tot aan het jaar 1869 gemiddeld jaarlijks slechts 79 opbrengen. Woensdag jl. bragt hetzelfde land bij publieke verhuring op de som van 252. In zekere kerk in de provincie Groningen leest men op eene zerk onderstaand grafschrift, waarvan wij de namen en de stippen achter de woorden hebben weggelaten Hier rust het stoffelijk deel van Mjnevens haar dochtertje, waarvan HaarEd. in het kraambed bevallen is den 6 augustus en langs desen weg gestorven den 19 augustus 1786, sijnde HaarEd. nog geen 5 maanden over 24 jaar oud. Eene vrouwe in haar leven door haar man.... pastor aldaar, seer hoog geacht als eene uit 1000 als eene goede saak als eene kroon wegens HE. sachtmoedigen, sorgdragenden, toegevelijken en opbeurenden in 't cate- chiseren, hulptoebrengenden geest, huisvestende in een telgemaakt hertbetooverend lichgaam. (Arnh. Crt.) Het artikel „Onze kleine fabriekarbeiders", waarin de KI. Crt. zegt, dat over het algemeen voor onze jonge musschen en spreeuwen beter gezorgd wordt, dan voor onze kleine fabriekarbeiders, en waarin naar aanleiding van het deswege uitgebragt rapport den toestand in verschillende fabrieken wordt nagegaan, besluit aldus: „Niet schoolgaan en niet spelen! Wat is erger? En welk een geduchte tegen onze maatschappelijke verhoudingen, als twee te zamen optreden't Kind beneden de 12 jaar aan beiden gelijkelijk behoefte en op beiden regt. Vereenigd nemen zij zijn geheele jeugd in beslag en bepalen ie zijn toekomst. Wat moet er worden van kinderen zonder jeugd? Laat ons dan toch toezien, dat er niemand in üederland gevonden worde, die deze kleinen verachte of in bun regt verkorte. Geeft ons een wet op den arbeid der kinderen in de fabrieken, gij hoogmogende heerenprotesteert tegen de onmenschelijkheid en het onverstand van die fabrikanten, wien de schoen, in dit artikel uitgezet, past, gij mannen en vrouwen! die eenigen invloed kunt uitoefenen, die magtig zijt door uwen toorn en verontwaardiging. Straks als 't warm is en de jonge vogels zich voor uwe raranda om en om komen wentelen in het zand en den glans der vriendelijke zon, denkt dan eens om onze kleine abriekarbeiders, voor wie diezelfde zon eer. onbekende of «en vloek is. Och, ik bid u, denkt eens om hen Het was altijd nog een onoverkomelijk bezwaar Chi- esche telegrammen over te brengen, daar er omtrent vijftig duizend afzonderlijke teekens in de Chineesche taal bestaan. Dit vraagstuk is echter opgelost. Op houten Hokjes is aan de eene zijde een Chineesch karakter en aan de andere zijde een doorloopend nummer gesneden elk station heeft een stel. Wordt nu een Chineesch telegram gepresenteerd, dan drukt een Chinees de nummers, die met de karakters een geheel uitmaken, achtereenvolgens op een strook papier, de telegrafist brengt de nummers over en op let station van ontvangst wordt eveneens gehandeld, met verschil, dat hier de karakters op papier worden afgedrukt, aan de belanghebbenden wordt afgegeven. De luit. ter zee 1ste kl. E. B. Bonn, laatst behoord hebbende tot be' escader in Oosl-Indië en, wegens langdurig verblijf, van daar dra 6 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op ion-activiteit gesteld. De 2de luit. Potter is van het 7de bij het 2de reg. infanterie overgeplaatst. Tot directeur van het postkantoor te Tilburg is benoemd de beer W. König, thans commies van de posterijen 1ste kl. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. W. van Kenterghem, off. van gez. bij de Marine, geboren te Goes, na verdediging van een akademisch proef- wrift: „Eenige beschouwingen betrekkelijk de leer der oorzaken van Beri-Beri." Generaal Uhrich heeft 14 dagen arrest gekregen, hij zijn bekenden brief over de capitulatie van mrg heeft openbaar gemaakt, zonder vergunning 'jner superieuren. Napoleons brief, aan de generaals die een kommando het leger van Sédan hebben gehad, heeft een anderen nef uitgelokt, gedagteekend Metz 26 Mei 1872, geschreven °°r een ooggetuige van de gebeurtenissen aldaar op 3 en 4 September 1870, en openhaar gemaakt in het Journal de Lyon. Die ooggetuige komt op tegen hetgeen de ex-Keizer geschreven heeft over de diepe smart welke de groote ramp hem veroorzaakte en verklaart, dat Napoleon gelogen heeft. Ziellier wat hij schrijft: „Tijdens de gebeur tenissen bij Sédan heeft de man, aan wiens handen Frank- rijks lot was toevertrouwd, in zichzelven niet de zedelijke middelen gevonden, vereischt om de ongelukken des vader lands te beseffen. Reeds lang was de verzwakking, zoowel intellectueel als physiek, van den ex-Keizer onmiskenbaar, en de inwoners van Metz, welke in staat waren de vreemde manier van leven aan het keizerlijke hof bij te wonen, waren er verontwaardigd en bedroefd over. Te Sédan gebeurde het volgende: Napoleon zond eenige generaals af om bij den Koning van Pruissen den stap te doen, waar van in het boek van generaal Ducrot een zoo treffend verhaal voorkomt, en ging slapen. Toen de generaals terugkwamen, vonden zij hem in bed en zeer kalm. „Sire," zeiden zij, „Koning Willem eischt, dat het geheele leger krijgsgevangen zij." De Keizer, leunende op zijn elleboog, hoorde zwijgend hen aan. „Is dit alles wat ge mij te zeggen hebt vroeg hij, „Ja," antwoordden de verbaasde generaals. „Het is goed." „Maar hebt gij dan geene instructie te geven?" „Neen." En Napoleon keerde zich om en liet hen staan, verontwaardigd over een zoo buitengewone onverschilligheid op dit oogen- blik. Verscheidene getuigen van dit vreemde tooneel konden hunne gevoelens niet verbergen, en van een hunner heb ik het bovenstaande vernomen. Dit verhaal, echt en waar, verdient, mijns inziens, meer bekend te worden dan het reeds is, want ten duidelijkste blijkt er uit dat Napoleon onwaarheid sprak, toen hij in zijnen brief aan generaal de Wimpffen gewaagde van zijne diepe smart, en, in zijnen brief aan de generaals van het leger van Sédan, van de verbrijzeling van zijn hart." Eerstdaags zal in het Parlement in behandeling worden genomen eene bill, door een der leden voorgelegd, strek kende om de straf van geeseling te doen toepassen op „wife beaters," en in het algemeen op personen die zich schuldig maken aan ruwe mishandeling van vrouwen en kinderen. Deze bill, in 't leven geroepen door treurige noodzakelijkheid, moest, zou men meenen, de onverdeelde goedkeuring vinden der zwakke sekse zelve. Verwondering moet 't dus baren, wanneer men verneemt, dat er door 500 dames bij 't Lagerhuis een verzoekschrift ingediend is tegen dien beschermenden maatregel. Die 500 dames be zitten gewis teedere harten, of voortreffelijke echtgenooten. Maar wat opmerking verdient, en 't feit heeft in de bladen aanleiding gegeven tot heelwat spottend commentaar, is, dat bovenaan op de petitie den naam prijkt van eene wel bekende oude vrijster! Afgezien nu van die 500 weekhartige jufvrouwen, wint de overtuiging meer en meer veld, zelfs onder de ijverigste voorstanders van 't liumaniteitsbeginsel op lijfstraffelijk gebied, dat een meer gevoelige straf noodig is om bar- baarschheden te onderdrukken, die letterlijk een tweede natuur van de lagere klassen in Engeland dreigen te worden. Geen dag gaat er voorbij, of men hoort van beestachtig geweld, door den sterke op den zwakke gepleegd, van wreedheden, die geen Amerikaansche roodhuid zijn vijand aan den martelpaal zou aandoen, doch waaraan vrouwen en kinderen elk oogenblik van de zijde van echtgenooten, minnaars en vaders blootstaan. En men weet dan niet waarover zich meer te ergeren en te bedroeven: over de ontaardheid van den misdadiger, of over de goeder tierenheid waarmede wet en regter den booswicht behandelen. De honden-tentoonstelling, die dezer dagen in het Kristallen Paleis te Londen gehouden wordt, bevat ongeveer 1100 exemplaren. Fabelachtige prijzen worden voor sommige nummers gevraagd. Een groot aantal variëren tusschen 250 en 500. Die van 1000 zijn niet zeldzaam. Een hondje geldt niet minder dan 5000. 't Is moeijelijk in Londen uit de handen te blijven van ijveraars voor deze of geene mogelijke of onmogelijke vereeniging. Het is er dan ook het land voor. Ontkomt ge den grooten afschaffers-bond dan staat ge bloot aan de hinderlagen van de strijders voor 't stemregt der vrouw, de evangelisatie-mannen, de anti-tabaks-mannen, de anti- vleescheters, enz. En hebt ge die allen ontloopen, dan bestormt u, althans zoo ge 't gewaagd hebt vrijgezel te blijven, de pas opgerigte vereeniging tot bestrijding van den onge- huwden staat, die u, op straat door hare zendelingen, haar nieuw orgaan, de Matrimonial News, een Courant uitslui tend gevuld met huwelijks-annonces enz., in de hand laat stoppen. Deze zendelingen schijnen vooral hun prooi te zoeken in de straten nabij de Pall Mali, op de uren, dat de heeren zich van en naar hunne clubs begeven. Ze moeten alle andere proselieten-jagers in indringendheid overtreffen. Te Egremont, in het Engelsche graafschap Cbeshire, is jl. Woensdag ochtend, 5 Junij, op eene waterplas een ijsvlies duidelijk zigtbaar geweest. Te Newton, in hetzelfde graafschap, heeft men, omstreeks te zelfder tijd, op ver scheidene plaatsen ijs gevonden, ter dikte, naar men zegt, van een shilling. Uit Tessin wordt gemeld, dat het bestuur van de St. Gotthard-spoorwegmaatschappij den 1 Junij bij de rege ring van dat kanton de uitgewerkte plannen voor drie gedeelten van dien spoorweg ingediend en tevens magtiging gevraagd heeft om binnen den bij de concessie daarvoor gestelden termijn een begin met de werkzaamheden te maken. Volgens hetzelfde berigt worden thans bij Göschenen, ter plaatse waar de tunnel door den St. Gotthard aangelegd moet worden, proeven genomen met eene door Engelsche ingenieurs aangeboden boormachine, met welke het werk binnen zes jaren te volbrengen zou zijn, terwijl voor alle andere machines een tijdvak van acht jaren daarvoor gesteld wordt. De Senaat heeft de handelwijze van den maarschalk Serrano ten opzigte der Carlisten goedgekeurd. De heer Pi y Margall heeft jl. Zaturdag in de Cortes eene totale conversie der staatsschuld aangeraden en een donker tafereel opgehangen van den toestand derlandsfinanciën. De min. van Financiën, de heer Elduayen, heeft toegegeven, dat de toestand der finantiën niet gunstig is, maar gezegd, dat eene conversie, het kapitaal der staatsschuld zou ver meerderen, en dat hij, indien de Cortes de door hem aangevraagde middelen niet vóór 30 Junij toestond, zijn onislag zou nemen, niets goeds voorspellende omtrent de toekomst des lands. James Gordon Bennett, de befaamde hoofdredacteur van de New-York Herald, het rijkste, meest gelezen blad van Amerika, zoo niet van de wereld, is overleden. Deze oude, energieke, ongezellige, maar in het laatst van zijn leven niet onbeminde Schot, gaf het eerste nommer van genoemd blad uit op vijf en dertigjarigen leeftijd (6 Mei 1835), in een kelder als bureau. Zijn schrijflessenaar bestond uit twee meeltonnen en een plank. Bij zijn dood woonde hij in een paleisvoor eenigen tijd was hij op het punt om voor eigen rekening een Atlantischen telegraafkabel te leggen. Volkomen beginselloos, zonder eenige overtuiging in godsdienst of staatkunde, was het hem, die de bitterheid der armoede gekend had, alleen om geld te doen. Over zijne beginselen schreef hij zelf in de Herald: „Beginselen zijn slechts vallen om het publiek te vangen. Wij wenschen op dit punt goed begrepen te worden en versmaden openlijk alle vallen, alle beginselen, of hoe men ze noemen wil, alle partijzucht, alle politiek. Wij zullen ons alleen door het gezond verstand laten leiden, zooals het in ieders zaken en naar ieders gevoelen te pas komt. Wij zullen geene partij ondersteunen, niet het orgaan eener coterie zijnwij bekommeren ons om geen kandidaat ter wereld, noch om een president, noch om een politie-beambte." Bij het uitbreken van den burgeroorlog was hij persoonlijk op de hand van het Zuiden en sprak zijn gevoelen onver holen uit. Maar toen op een avond een dreigende menigte voor zijn bureau zamenschoolde veranderde hij onmiddelijk van kleur en spuwde den volgenden morgen vuur en vlam tegen de separatisten. Het was hem volkomen onverschillig waarmede hij geld verdiende. Eens dat er een paniek heerschte onder de kooplieden van New-York, kondigde hij een lijst in de Herald aan van al de handelaars die nog in staat waren te betalen. Het is noodeloos te zeggen, dat men storm liep met geldaanbiedingen om een plaatsje op die lijst. Een paar dagen later maakte hij bekend, dat het eerstvolgend nommer van zijn blad een opgaaf bevatten zou van alle kooplieden wier soliditeit twijfelachtig was. Natuurlijk was weer geen bedrag van dollars te veel om van die noodlottige opsomming te worden uitgesloten. Zijn eigen persoon ontzag hij evenmin. Toen eens een vrouw, die zich door hem verongelijkt achtte, hem te lijf was gegaan en hem geducht had toegetakeld, liet hij in de stad groote plakkaten ronddragen met de woordenJames Gordon Bennett, afgeranseld door een vrouw!!Te lezen in de Herald." In de laatste jaren legde zich de Herald meer toe op een uiterlijk vertoon van godsdienstigheid; de slimme Reintje wist met den stroom van zijn tijd meê te varen en zoo dischte het blad dan ook trouw eiken morgen uitvoerige verslagen op van hetgeen er in de verschillende kerken gepreekt was, evenwel niet zonder eene enthousiastische beschrijving van de elegante dames-toiletten te doen voor afgaan. Hij hing gaarne den katholiek uit; hoe opregt dit gemeend was, toont de aanvang van een zijner artikelen: „De heilige Roomsch-Katholieke kerk (wij Katholieken zijn allen verduiveld heilig)" enz. Toch had zelfs deze man, van alle besef van waarheid, alle eergevoel, alle vaderlandsliefde ten eenemale verstoken, sommige goede éigenschappen. Hulpbehoevenden zond hij zelden ongeholpen weg. Sommigen, die lang bij hem in dienst waren geweest, heeft hij met weldaden overladen, gelijk hij weldaden, hemzelven bewezen, hoe klein en lang geleden ook, nooit vergat en waar hij kon duizendvoudig vergold. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). •fiurif Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 zwtz. 7k. 752.15 - 9.15 17.0 - 0.6 0.68 wein golv 10 12 zwtz. 10, 752.04 - 9.29 15.2 - 2.5 0.71 Golvend. 11 8 zwtz. 5„ 755.42 - 5.94 13.8 - 2.1 0.75 wein golv 11 12 zwtz. 7 755.49 - 5.87 15.1 - 2.7 0.76 ii Weersgesteldheid: 9 Juuijl2u. Ligtbewolkt, mooiweer. 10 Junij 12 u. Ligtbewolkt, helder, winderig. 11 Junij 8 u. Zwaar en losbewolkt, winderig. 11 Junij 12 u. Zwaar en losbewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Henriëtte. W. B. Scbill. Suriname. 6 Trio. J. Westerveld. BuenosAyres, Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 8 Junij. Vesta. J. Muntendam. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Ladiug. Cargadoor. Joblings. 11. Scarfe. Newcastle. Carbon. G. Heston. GoedeVerwachting.D. Dekker. Pikala. Bamborough. G. Beams. Sulina. Steenk. ZurMühlen&Co. Hout. Hoogl.&v.Herw. Eogge. Duink.&Goedk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3