1872. N°. 72. Zondag 16 Junij. 30 Jaargang. Kiezers en Verkozenen, Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. H. f 211; n'g vei. it- f 391 70, 34 Erwta f 13.50, om jevoerd; 5 c. pg 401 mmeiü handt 6a); delbirt Kieviti- 1 ;n, 421 prijzen a 84c. «v. c., 2de i 76 c, logram, N. vil, -pa kilogt eld iringa prijza ebodei f marla it irs te: HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." (^Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLE NPLEIN, M°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN.' Naar Oost-lndië: via Triest 25 Junij's avonds 6 u. 25 m. Marseille20 Junij 's avonds 6 u. 25 m. f i/ Brindisi 27 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 30Junij, 's morg. 6 u. 25 m. t Suriname via St. Nazaire 4 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Junii, 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Junij, 's m. 6 u. 25 m. 3l. Ge» ie ilijt a Heit m vu ancien, Tunij. I6i i6f 181 19} Hl 91 ill 9 Ei 71 0 5A De afstemming der financiëele voorstellen van den minister Blussé en de afkeurende motiën der kiesvereenigingen te Amsterdam en te Winschoten nopens de stemmen, daar omtrent door de heeren Godefroi en Jonckbloet uitgebracht, vestigen de aandacht op de verhouding tusschen de kiezers en hunne afgevaardigden. De kiezers ijveren natuurlijk voor het brengen van zulke leden in de Vertegenwoordiging, die hunne staatkundige meeningen zijn toegedaan en van velke mag verwacht worden, dat zij overeenkomstig hunne wenschen zullen handelen, overeenkomstig hunne bedoelingen zullen stemmen. De verkozen leden zijn echter, volgens de grondwet, verplicht te stemmen volgens eed en geweten, zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen. Zij mogen dus niet bij elke kwestie het gevoelen hunner last- inwinnen, zooals in Frankrijk door sommige radi- met het mandat impératif bedoeld wordt, maar moeten j, naar eigen overtuiging van hetgeen oirbaar en noodig is, hunne stem uitbrengen. De kiezers kunnen dus hunne vertegenwoordigers niet binden om in elk geval ingevolge hun verlangen te stemmen. In het algemeen kunnen zij zich vóór de verkiezing verzekeren, of de tot candidaten gestelde personen met hunne beginselen een stemmig zijn, maar voor het overige moeten zij het aan de wijsheid en eerlijkheid der benoemden overlaten, hoe deze in eenig geval zullen stemmen. Doen deze het eens of meermalen anders dan men van hen verwacht had, of veranderen de benoemden van richting, den kiezers staat het vrij, dezulken niet weder af te vaardigen; maar zoolang het eens gegeven mandaat duurt, moeten zij zich de hande lingen van hunne vertegenwoordigers getroosten. Is dit voor de kiezers verre van aangenaam, 't moet hen des te meer dringen om vóór de keuze te bedenken wat zij doen, en zich zooveel mogelijk omtrent de gevoelens der candi daten te vergewissen; maar hebben zij dit en hunne keuze gedaan, dan mogen zij niet te veeleischend zijn door te vorderen, dat de verkozenen steeds en in elk geval de weerklank hunner wenschen zullen zijn. Eenstemmigheid dus in de hoofdzaak, met vrijlating van beweging omtrent hijzaken of onderdeelen. Trachten de kiezers wel steeds in tijds met de gestelde De Waarzegster, (Slot.) Hij werd zeer verlegen, de goede man. „Ja wel," stotterde hij, //ja wel; daarom kom ik natuurlijk ook." Maar dat „natuur lijk" klonk zeer onnatuurlijk en, als ik me niet geheel en al bedrieg, zag ik, dat zijne wangen zich even kleurden. Hij onder vond echter zelf den komischen indruk, dien hij op dit oogenblik maakte, want in de hoeken van zijn mond zag men een trek van 'pot over zichzelven, terwijl hij halfluid tot zichzelven zeide: „Ja, vragen, als ik maar wist hoe?" Vervolgens bedacht hij zich «tuigen tijd, ging recht op zijn stoel zitten en zeide: „Genadige vrouw! gij zijt verstandig (de oogen van mevrouw von Krey schitterden van voldoening). Gij zijt verstandig en hebt veel door zicht. Gij hebt mij leeren kennen, ik heb mij tegenover u getoond zooals ik ben, want gij hebt mij groote aebting ingeboezemd. Zie als het u belieft niet in mijn handzie in mijn gelaat, bezie mij van alle kanten en antwoord mij dan eerlijk en openhartig op de 'raag, die ik u heden, nadat ik, tengevolge uwer voorspelling, mijne verloving met een zeventienjarige dochter van een mijner naburen en vrienden heb opgegeven, zal voorstellen. Dus open hartig en eerlijk, mevrouw de priesteres van Apollo! Ben ik er wel bestemd en geschikt toe om een goed echtgenoot te worden, of niet?" Hij deze woorden van mijnheer Bitrwald spitste ik mijne ooren goed te luisteren; mijne oogen rustten onafgewend op het gtlaat van mevrouw von Krey, dat, in weerwil van alle zelfbe- heersching, die deze dame in zoo hooge mate bezat, achtereen volgens de teekenen van verwondering, voldoening en de bekoor- hjkste beschroomdheid vertoonde. Arme Pythia! Verzamel nu al "we beminnenswaardige scherpzinnigheid, al uwe bewonderens waardige opmerkingsgave en menschenkennisnu wordt u een "aag voorgelegd, waarbij ge niet alleen hem die vraagt, maar uzelven en uw binnenste moet onderzoeken, want bet antwoord heeft niet alleen betrekking op zijn, maar ook op uw volgend 'even. Zoo iets hadt ge toch niet verwacht, toen ge, vertrouwende °P uiv geestkracht, dit gevaarlijk beroep ter hand naaint, dat ge au ten laatste uzelven het geluk of het ongeluk van uw leven zoudt moeten voorspellen. Wat brengt deze vraag u reeds in Poote verlegenheid, wat bloost uw gelaat van echt vrouwelijke als hij nu maar door wilde spreken, als gij nu maar candidaten vertrouwd te worden, om met oordeel te kunnen kiezen en zich voor teleurstelling te vrijwaren Daar ontbreekt, dunkt ons, zeer veel aan. De kiesvereenigingen laten zich te weinig aan dit punt gelegen liggen, en de candidaten hullen zich meestal in eene voorname ver borgenheid, zonder het de moeite te achten, te doen weten wie zij zijn. Zij dienen minder lijdelijk te zijn, meer op den voorgrond te treden. Indien het met onzen volksaard strijdt, dat de candidaten in het openbaar tot de kiezers spreken, of duidelijke, ondubbelzinnige verklaringen nopens hunne beginselen geven, dan zou daardoor het parlementaire regeringsstelsel hier te lande veroordeeld zijn. Er zijn mannen, door hunne daden of geschriften zoo bekend, dat zij als tot vertegenwoordigers aangewezen en van hen geene nadere verklaringen noodig zijn, maar wij kunnen voor onze Tweede Kamer geen 80 zulke beroemdheden aanwijzen en vragen daarom bij onze keuzen „meer licht." Hoe gaat het in den regel met het stellen van candi daten? De bestuursleden eener kiesvereeniging, of soms een enkel invloedrijk bestuurslid, worden het met elkander of met zich zeiven eens, om te trachten Mr. A. tot de vaceerende betrekking te doen kiezen. In eene vergadering der leden worden deze uitgenoodigd, candidaten op te geven, en zoo komt, nadat al een paar anderen genoemd zijn, ook Mr. A. op de lijst. Men bespreekt de ver schillende candidaten en de voorstellers van A. weten diens aanspraken zoo duchtig te doen gelden, zijne bekwaamheid en zuiverheid van kleur zoo te verheffen, dat de meeste leden, hoewel ze A. nooit gezien, kwalijk ook van hem gehoord hebben, meenen, dat er geen geschikter candidaat bestaat en dat het vaderland schade zou lijden, indien deze niet gekozen werd. A. erlangt dus de meeste stemmen en wordt straks op alle mogelijke wijzen aanbevolen. Er valt niets tegen te zeggen, dat de candidaat koning kraait van hem, die de meeste argumenten aangevoerd of zijn cliënt het best verdedigd heeft; maar 't is minder goed te keuren, dat de meeste leden der kiesvereeniging door de oogen van den welbespraakten verdediger zien. In enkele gemeenten van het kiesdistrict bestaat mede eene kiesvereeniging. Ook daar komt men samen om te beraadslagen, maar 't is eigenlijk nutteloos: in de hoofd plaats is alreeds een candidaat gesteld. Niemand kent hem, maar die hem voorgedragen hebben kennen hem ver moedelijk des te beter. Een hunner heeft ten minste aan een vriend geschreven, dat de gekozen candidaat van top tot teen blauw is, zonder eene enkele speling naar het gele. Men had wel eens over Mr. B. gedacht, maar thans zou 't tot stemverbrokkeling en dus tot zege der gelen kunnen leiden, men kan niet anders doen dan A. helpen en procla meert hem dus desgelijks. En nu spreken, schrijven, draven, kampen en maken zich hoos tal van mannen voor A., dien zij niet kennen, en tegen C., dien zij evenmin kennen, niet antwoorden moest Mevrouw von Krey sloeg hare oogen neder; eerst na een lang durig stilzwijgen sloeg zij ze weder op en zag met hare groote openhartige oogen den met angst op antwoord wachtenden man in het gelaat. En langzaam en ernstig, helder en zuiver als de toonen van een klok, klonken op nieuw de woorden, die hij reeds een maal uit haren mond vernomen had: „Slechts bij volkomen weder- zijdsch vertrouwen en een vast geloof aan den gelukkigen uitslag van uw voornemen kan het iets worden, dat geluk aanbrengt." Ik zag, dat mijnheer Barwald hare hand greep. Zou hij de rollen willen verwisselen en haar nu willen voorspellen? En mevrouw von Krey Het hare hand in de zijne en boorde half voorover gebogen en met neergeslagen oogen naar de woorden, die hij haar op zachten toon, maar met diep gevoel toefluisterde. Toen sloop ik zonder gedruiseh te maken door de kamer, waarin ik was, naar de zich tegenover mij bevindende deur, opende die onhoorbaar en ijlde door de keuken naar de deur van liet huis om bet paar alleen te laten. Ik geloof, dat hij nog veel gevraagd en zij nog veel geantwoord heeft! Waarom zou ik ook het einde afwachten? De geest der profecy was ook in mij gevaren en ik kon het einde zelf wel voorspellen. Ongeveer acht dagen later ontving ik van mevrouw von Krey een brief, waarin zij mij hare verloving met den landeigenaar Barwald mededeelde en mij uitnoodigde haar in hare nieuwe woning, die zij nog voor den korten tijd van haar verblijf in Berlijn gehuurd had, te komen opzoeken. Ik spoedde mij naar haar toe en werd met niet minder vriendelijkheid dan vreugde ontvangen. Ze verhaalde mij, hoe ze haar verloofde hare ge- heele levensgeschiedenis meegedeeld had, en toen hij, in weerwil van dat alles, om hare hand bleef vragen, had zij hem ook hare bezorgdheid niet verborgen, dat het toeval eenmaal haar zonderling beroep, waartoe de nood haar gedwongen had, aan zijne vrienden bekend kon doen worden en hem in verlegenheid zou kunnen brengen. Hij echter had haar lachend geantwoord, dat hij zelf het eerst zou verhalen, dat hij een waarzegster getrouwd had, en als de menschen dan uit vrees voor de heks niet zouden nalaten haar te lasteren, zou de man haar wel achting bij de menschen weten te verschaffen. Kort daarna verscheen haar bruidegom; zij stelde hem aan mij voor en spoedig ontstond er tusschen ons zonder dat A. of C. eenige moeite doen om die onbe kendheid te verminderen en den lieden meer te laten weten dan de kiesvereenigingen hun verteld hebben van de blauwe kleur van Mr. A. en de gele van Mr. C. En het gros der kiezers, dat zoo mogelijk nog minder weet van de beide candidaten dan de leden der kiesvereenigingen, stemt voor een van beiden, naarmate van het aanzien, den goeden naam, enz. enz der personen, die de blauwe of gele adver tentiën en strooibiljetten onderteekend hebben. Kiesvereenigingen zijn bij het verkiezingswerk niet te missen en kunnen daarbij van groot nut wezenmaar hare handelingen moeten geene schijnvertooningen zijn. Hare candidaten moeten, zoo niet in de vergaderingen verschijnen, dan minstens een duidelijk programma geven. Aanbevelingen, zonder vermelding van redenen waarom, beschouwe men liefst als niet gedaan. De Vertegenwoordiging moet de zuivere uiting der volksmeening zijn, zal zij bij de natie steun, achting en vertrouwen vinden. Aan de kiesver eenigingen worde het opgedragen te zorgen, dat dit geschiedt, en dat alzoo conflicten vermeden worden tusschen kiezers en verkozenen, welke slechts ten nadeele kunnen strekken van den parlementairen regeeringsvorm. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Junij. Waar is Don Carlos? Die vraag, zoo herhaaldelijk reeds gedaan, blijft nog steeds onbeantwoord. Daar de chef van den opstand blijkbaar geheel zoek is geraakt, kan het niemand verwonderen, als hij verneemt dat de insur- genten al meer en meer in de engte gedreven en verstrooid worden. De staatkundige toestand van Spanje is overigens verre van bevredigend. De onafhankelijke afgevaardigden hebben de Kamer van Vertegenwoordigers verlaten; de overgeblevenen zijn nagenoeg allen gekozen door den invloed der regering. Hunne keuze is met veel geld mogelijk gemaakt. De aanwezigheid van zulk een volksvertegen woordiging is eene ware parodie op de constitutionele instel lingen, geneigd als zij is om te stemmen, zoo als de regering het wil. Men verzekert dat de Koning, die zich een tijd lang met de reactie heeft laten medeslepen, zulks nu moede is, en dat hij niet geneigd is te treden in den door de ministers gestelden eisch, dat eenige bepalingen der grondwet zouden worden geschorst, ten einde op die wijze aan de tegenstanders der regering het zwijgen te kunnen opleggen. Men vertrouwt, dat de Koning, handhaaft hij op die wijze de constitutfonele regten zijns volks, kans heeft van slagen, waar hij zoodoende de demoralisatie van Spanje in haren voort gang stuit. De Alabama-kwestie zal naar alle waarschijnlijkheid vooreerst nog niet opgelost worden. De oplossing wordt zeker voor onbepaalden tijd uitgesteld. een levendig gesprek, waarin hij toonde, dat hij een verstandig en beschaafd man was, die veel had nagedacht en op zijne ver ver wijderde Pommersche bezittingen de lange winter-avonden door letterkundige studiën verkortte, en die ook niet minder belang stelling toonde voor de politieke vraagstukken van den dag, dan voor de natuurkundige wetenschappen. Des te onbegrijpelijker scheen het mij toe, dat een man van zooveel kennis naar Berlijn had kunnen reizen, om een waarzegster te raadplegen over zijne verloving met een jong meisje, en ik kon niet nalaten hem dit te zeggen en hem te verzoeken dit raadsel op te lossen. Hij antwoordde mij openhartig, dat hij er eigenlijk niets raadsel achtigs in kon vinden. „Gij hebt," zeide hij, „zeker dikwijls de ervaring opgedaan, dat er, wanneer ge u in den onaangenamen toestand bevondt een stap te doen, die u velerlei voordeelen aan bood, maar over welks rechtvaardigheid gij in twijfel waart, geen ander zeker middel bestond om dit te onderzoeken, dan zich op reis onder vreemde menschen te begeven en dan uit de verte, als uit de vogelvlucht, de dingen te bezien, waarover men in de na bijheid niet goed kan oordeelen. Dit was dan ook wel de voor naamste reden mijner reis, en ik was nauwelijks 24 uren te Berlijn geweest, toen ik reeds tegenzin tegen mijn oorspronkelijk huwelijks plan had, en deze tegenzin vermeerderde niet alleen door mijne kennismaking met mevrouw von Krey, maar ook door hare voor treffelijke voorspelling, waardoor het gebrekkige van mijn plan mij volkomen duidelijk werd. Vraagt ge nu echter waarom ik er toe besloot naar een waarzegster te gaan, dan was dat niets anders dan wat zoo velen in besluiteloosheid doen, namelijk: hunne knoopen tellen om te weten of zijja, of: neen zullen antwoorden. Inderdaad werpt men zich daarmede niet in de armen van het fatalisme, maar volgt zijne aanwijzing slechts in het geval, dat het met onzen geheimen, ons zeiven nog onbekenden wensch overeenstemt." „Ei, ei!" zeide mevrouw von Krey lachende en met den vinger dreigende tot haren bruidegom. „Het onbeperkte vertrouwen op en het vaste geloof in mijne bekwaamheid schijnt reeds vóór de bruiloft verdwenen te zijn." Mijnbeer Barwald greep bare hand, kustte die en antwoordde: „Aan uwe bovennatuurlijke gave van voorspelling heb ik nooit geloofd en geloof ik ook nu nog niet, maar mijn onbeperkt ver trouwen op u en mijn vast geloof) dat gij mij gelukkig zult maken, wU en zal ik nooit opgeven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1