Benoeming-en, enz. u ite n I a n d. Frankrijk. ft Naar men verzekert, is van Engeland liet voorstel uitge gaan om eerlang eene conferentie te houden, ten einde te bewerken, dat er voor goed een einde kome aan de schan delijke vervolging, waaraan de. Israëlieten in Rumanië dagelijks blootstaan. Rusland zou, meent men, zich tegen zoodanige conferentie verzetten en op eene gemeenschappe lijke nota aan de Rumaansche regering aangedrongen hebben. Frankrijk heeft thans zijn verpligte wapening. Het vijf jarig stelsel is aangenomen en de Franschen staan dus met Pruissen gelijk wat aangaat de inrigting van het dienst- stelsel. Trochu heeft, en op duchtige gronden, geijverd voor een diensttijd van drie jaren, doch te vergeefs. Thiers wist na hem zoo mooi te praten, dat er besloten werd (met 462 tegen 228 stemmen) om het voorstel der commissie aan te nemen. Door de aanneming van dit voorstel heeft de president uitgecijferd, dat Frankrijk, als het moet, een leger van 1,100,000 man op de been kan brengen. „Maar," zei Thiers, „ziet ge, als het moet; Frankrijk wil geen oorlog, zoo lang mogelijk niet." (De Pruissisclie gezant was gedurende de zittingen over de legerorganisatie steevast tegenwoordig en niet weg te slaan.) Europa om ook eens een groote mogendheid verantwoordelijk te stellen voor eene gezindheid zal ongetwijfeld niets- gelooven van de verzekering van den president, „dat Frankrijk geen oorlog wil." Frankrijk wenscht niets liever dan hoe eer zoo beter in staat te zijn, dat leger van 1,100,000 man wel gewapend, goed gedisciplineerd, uitstekend geëxerceerd en strijdvaardig, naar den Rijn te zien oprukken. Het is te hopen, dat de Franschen niet zoo heel spoedig tot zulk een standpunt van militaire volkomenheid zullen zijn opge klommen, om des lieven vredes wille namelijk. Met ieder oogenblik wordt alhier binnen verwacht Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, komende van de Kust van Guinea. In een Duitsch blad leest men het volgende omtrent den heer Thorbecke, gedateerd: Osnabrück, 7 Junij: „De minister Thorbecke, op 4 dezer te 's Gravenhage overleden, stamt van Osnabrückers af. Hij is te Zwolle geboren in het jaar 1796; zijn vader was afkomstig en vermaagschapt met den voormaligen burgemeester Thorbecke alhier, die eveneens verwant was aan de nu nog bloeijende familiën Henrici en Wüste (firma gebr. Thorbecke)." Het sub-comité van den NoordhollandschFrieschen spoorweg zal eene laatste poging wagen, om die nuttige zaak tot stand te brengen door een beroep te doen op de hoogst aangeslagenen in de provincie Friesland. Beroepen te Rotterdam de heer E. H. G. van Hoo- genhuijzen, pred. te Steenwijk; bij de Christ. Geref. gemeente te Dordrecht J. Schotel, cand. te Rotterdam. Aan het provinciaal gouvernement van Noordholland te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: 1. het herstel der zeeweringen op Markenaannemer de heer C. Blankevoort, te Monnickendam, voor 10,748; 2. idem op Wieringen, aannemer de heer B. Beukenkamp, op Wieringen, voor 8792. Drietal voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Burgerbrug:Rijnders, waarnemend hoofdonderwijzerteBurger- brug; Greidanus, hulponderwijzer te Helder; van der Werff, hulponderwijzer te Nieuwendam. Jl. Dingsdag werden te Oudcarspel het kinderfeest en andere vermakelijkheden gevierd ter eere van den 1 April, welke op dien datum uitgesteld waren uithoofde van de mazelen-epidemie, welke in die gemeente lieerschte. De kerkeraad en de consulent der Hervormde gemeente te Broek op Langedijk, zich gewend hebbende tot de Syno dale Commissie met verzoek om cassatie van het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Noordholland, waarbij zij voor eenigen tijd in hunne bedieningen geschorst zijn, zijn in dit verzoek ontvankelijk verklaard. De zaak zal dus op nieuw behandeld worden door het provinciaal kerk bestuur van Overijssel. Op de jl. Woensdag te Beverwijk gehouden gras verpachting hebben de zoogenaamde etgroenen, zoo men zegt, door gebrek aan vee, p. m. 50 pCt. minder opgebragt dan het vorige'jaar. Door Natura Artis Magistra te Amsterdam zijn voor 3000 aangekocht twee fraaije Javasclie koningstijgers, uit de dierentuin te Dresden en aldaar grootgebragt. Het is een mannetje en een wijfje, niet ouder dan 16 maanden. Dit moet, naar men verzekert, de eerste maal zijn, dat in Europa geworpen tijgers met den besten uitslag zijn groot gebragt. De jongen sterven meestal kort na de geboorte. Tegelijkertijd met deze tijgers zal te Amsterdam aankomen hun voedster en pleegmoeder, een schoone witte jagthond. De liefde der zoogdieren tot de moeder is zoo groot, dat toen onlangs het zomerhuis in den Dresdener dierentuin werd opengesteld, beide tijgers volmondig weigerden hun winterwoning te verlaten, dan voorafgegaan en begeleid door die pleegmoeder. De voortteeling van leeuwen gaat gemakkelijker. De dierentuin te Dresden heeft reeds voor een waarde van 15,000 aan leeuwen verkocht. In de vergadering der Maatschappij van Landbouw, afdeeling 's Hage, gisteren gehouden, werd de waarschuwing gedaan geen versche melk, doch alleen gekookte en niet te veel boter te gebruiken, daar het gebleken was dat de longziekte en tongblaar, die thans zeer'hevig onder het vee heerschende zijn, ook op den menscli kunnen overerven en ontstekingen in mond en keel kunnen doen ontstaan. Een smidsknecht te 's Hage stond jl. Woensdag voor de regtbank te Rotterdam teregt. Deze man was aange klaagd van op 7 Mei jl. drie diefstallen te Overschie te hebben gepleegd. Een) daarvan, het wegnemen van een hamer uit een schuur, bekende hij. Den tweeden diefstal, van een broek uit een stal, ontkende hij halsstarrig en „wenschte nooit gezond de geregtszaal te verlaten, indien hij dien diefstal had bedreven." Toen twee getuigen echter mededeelden, dat zij den beklaagde in het bezit van die broek uit den stal hadden zien komen en hem aangehouden, bekende hij zijn schuld ook aan dit feit. Maar van den derden diefstal, van een offerbus uit de R. C. kerk, „wist •hij hoegenaamd niets af en kon dien niet erkennen, al moest hij voor de voeten der regters sterven." Deze ontkentenis hield hij vol, ook na het verhoor van 9 getuigen, die de meest afdoende verklaringen aflegdenzij hadden hem in'het bezit van het 'gostolene gezien en aangehouden hij had aan drie hunner zijn schuld beleden en op de knieën om vergiffenis gesmeekt. Niettemin bleef hij perti nent ontkennen; doch nadat de officier twee jaren gevange nisstraf had geëischt en de voorzitter hem ernstig voor het laatst had vermaand de waarheid te zeggen, bekende hij ook den laatsten diefstal te hebben gepleegd.. Deze man houdt volgens een der getuigen godsdienstoefeningen en bijbellezingen. Donderdag a. s. uitspraak. Op de dezer dagen te Delft gehouden vergadering van de Algemeene Nederlandsche Vrouwcn-Vereeniging „Arbeid adelt", is een voorstel behandeld tot ondersteuning der poging van mevr. de wed. L., om te 's Gravenhage eene gelegenheid ter inwoning te openen voor dames, tegen billijke voorwaarden. Mej. Betsy Perk schetste in breede trekken de bedoeling van dergelijke stichting. Het zou niet worden een hofje voor zoogenaamde oude jongejufvrou- wen, maar een woning voor dames, die zich meer op intel lectueel gebied bewegen, zoo als artiston, onderwijzeressen, gouvernantes, kortom voor allen, die zich van lieverlede werkkringen zullen zien geopend, welke haar beletten om zich, ware het slechts voor eigen persoon, in te laten met meer materiële zaken, waarbuiten niet eene vrouw het nogtans stellen kan. Zulk een inrigting zou tevens der 0 vereeniging op intellectueel gebied tot een pied-a-terre kunnen strekken. Bijv. door een Vertrek tot gezelschapszaal in te rigten, alwaar een- of meermalen per week, met vrijen toegang voor de leden der vereeniging, eenige uren aan het spreken over gewigtige onderwerpen zouden kunnen worden gewijd, en waarin tevens aankomende artisten soirees zouden kunnen geven, om kennis te doen nemen van hare ontluikende talenten. Daarbij zouden dergelijke soirees meende mej. Perk, niet weinig tot uitbreiding van het ledental toebrengen, want men wil wel iets meer genieten voor de contributie dan het bewustzijn van een goed doel te bevorderen. De moeijclijkheid om zulk een plan uitte voeren bij ont stentenis van kapitaal zou bijv. zijn te overwinnen door er eene andere inrigting aan te verbinden. Te Londen is men op het denkbeeld gekomen om er eene huishoudelijke school aan te verbinden. Mej. Perk was van meening, dat het ook in het belang der vereeniging zou zijn, het initi atief te nemen tot dergelijke school, omdat vele tegenstanders, daardoor eene betere opvatting zouden krijgen van het streven der vereeniging. H. i., zou het ook wenschelijk zijn, er op kleine schaal eene opleidingsgelegenheid voor dienstboden aan te verbinden. Het plan werd met bijval begroet en bij acclamatie aan genomen, en er is onmiddelijk eene commissie benoemd om het uittevoeren. Die commissie bestaat uit de dames mevr. van Olpen-FIuygens, te 's Hage; mevr. Cazaux van Staphorst-Dunnes, te Delft; mej. Mounier, te Nijmegen, en mevr. Hijmans-Hertzveld, te Arnhem. Naar men verneemt, wordt er een streng onderzoek ingesteld naar den verkoop van melk in de gemeente Utrecht, in hoeverre zij schadelijk voor de gezondheid is, daar het meerendeel der veehouders melk verkoopt van beesten, die aan tongblaar lijden. Te Zwolle was jl. Dingsdag op de tentoonstelling van vee o. a. te zien een stier van zuiver Engelsch ras, welke het verbazend gewigt had van 3000 halve kilo's. Den eigenaar werd er te vergeefs tot 2500 voor geboden. Ook was er een koe te zien, die ruim 18 kan melk per dag gaf. Dat is, berekend tegen 12 cent per kan, voor 2.16. Een groot gedeelte van het kader onderofficieren en korporaals der dd. schutterij te Leeuwarden (43 personen) maakte jl. Donderdag, even als ten vorigenjare, in uniform een uitstapje naar het Oranjewoud, doch niet per spoortrein zoo als toen, maar met rijtuigen. Eenige muzikanten ver gezelden den stoet tot opluistering. Van Heerenveen de eigenlijke plaats van bestemming, ging de reis te voet naar het Oranjewoud, terwijl de muziek zich nu en dan liet hooren, In het woud gekomen, werd den heer mr. J. Bieruma Oosting, burgemeester van Leeuwarden, tijdelijk daar op zijn buitenplaats aanwezig, eene kleine ovatie gebragt. In het meer bij Heerenveen vertoefde men een paar uren om schijf te schieten, 's Middags ten 5 ure vereenigde men zich te Heerenveen aan een broederlijken discb, waarna men op gelijke wijze als 's morgens huiswaarts keerde. De besmettelijke longziekte onder het rundvee heeft in den loop van Mei te Baarderadeel aanmerkelijk veld gewonnen. Zij heerscht thans bij 14 a 15 veehouders, waaronder bij wie reeds meer dan tien runderen zijn afge maakt. Vreemd is het dat de ziekte zich bijkans niet ver toont dan bij veehouders, die in het voorjaar hun vee hebben doen inenten. O. a. was deze operatie bewerkstelligd in een stal van omstreeks 40 stuks rundvee, met uitzondering van 6 a 7 der beste jonge koeijen. En juist onder deze komt de ziekte, zdó, dat ze alle successievelijk zijn afge maakt. Op een anderen stal was een koe gestorven aan de gevolgen der enting. Ook daar verschijnt de longziekte en wel bij de koe waarnaast de gestorvene was gestald geweest en die de operatie niet had ondergaan. En zoo was 't bijna op eiken stal waar de ziekte uitbrak. Veel veehouders in die streken gelooven dat het voorjaar geen geschikte tijd is voor enting. Zooveel is zeker, dat ver scheidene koeijen er daar aan zijn gestorven en een groot aantal door de hevige reactie de staarten hebben verloren. De enting in dit saizoen wordt nu maar door zeer weinigen voorgestaan. Velen zouden 't gelukkig rekenen wanneer deze algemeen en zonder uitzondering was bewerkstelligd. Gemoedsbezwaren er tegen bestaan daar echter slechts bij weinigen meer. Jl. Woensdag ochtend is eene zeilboot, waarin zich drie zeeloodsen bevonden, op de Eems, nabij Delfzijl, toen zij bij een schip kwam om een der loodsen af te zetten, onklaar geraakt en gezonken, met het noodlottig gevolg, dat twee der loodsen verdronken zijn. De derde is gered. De overledenen laten vrouw en kinderen na. Bij gelegenheid van een onlangs ontstaan over een voetpad tusschen een landbouwer en de gemett, Diever, kwam de commissaris des Konings in Drenthe eens dien weg in oogenschouw nemen. De landbou», den hoogen titularis niet kennende, vroeg hem met i regt hij op zijn land liep. De commissaris des Koni maakte zich hierop bekend en zeide wat hij deed. man, een liefhebber van jagen, had de gewoonte altijdd? jagtopzieners, die hem aanhielden te vragen naar aanstelling, en zei dus nu„Ja dat kan iedereen wel zeg ik ben commissaris des Konings, maar, waar is je aanste] ling?" De commissaris glimlachte, antwoordde niets verwijderde zich. Bij het feestelijk inhalen van den burgemeester te enfin, dat doet er niet toe zou een der wetboy hem met een aanspraak verwelkomen, die hij reeds eenii dagen te voren in gereedheid gebragt had en om welt van buiten te leeren hij wanhopige pogingen inspande, 0 den feestdag was hij zoo ver gevorderd, dat hij het eetsj gedeelte vlot van buiten kende, maar met de rest hapert het. Met het opstel in den zak dacht hij echter geris de zaak te kunnen ondernemen; als 't niet anders kon,» hij immers de toevlugt tot zijn geschrift kunnen nen» Nog eenmaal repeteerde hij zijn speech, kleedde zich zijn Zondags en begaf zich naar het gemeentehuis. ToenJ burgemeester kwam, begon hij zijn redevoering voor dragen, maar helaas, hij bleef steken.... hij tastte in i zakken om het vervolg, maar vond niets. De man we; bij die ontdekking zoo ontsteld, dat hij om niets meerdacl dan waar hij zijn opstel gelaten hadeindelijk wist hij en riep op klagenden toon uit: „De rest zit in mijn daag schen broek!" Volgens officiële berigten uit Soerakarta, hebben de jongste uitbarsting van den Merapi 42 menschen lij leven verloren, zijn 284 woningen ingestort en 300 rnndem, schapen en paarden verbrand. Een Zwitser was dezer dagen getuige van een gesprtl tusschen een paar Franschen. Een van deze zeide: D, ware oorzaak, dat Pruissen overwonnen heeft is, dat Frank rijk Zwitserland bezet moest houden en daarheen leger had gezonden. De Zwitser merkte op, dat dit leger niet gezonden w» om zijn land te bezetten, maar derwaarts de wijk hu] moeten nemen na de wapens te hebben nedergelegd. „Wat! riep de Franschman uit, gelooft gij dan ookil aan dat sprookje, dat 30,000 Franschen de wapens zoude» hebben nedergelegd en zich zouden hebben overgegeven! Hieruit blijkt hoe thans reeds, nog geen twee jaren het plaats gehad heeft, een algemeen bekend feit wordt geloochend. Men kan er uit afleiden hoe volgende Fransclt geschiedschrijvers de gebeurtenissen zullen voorstellen. In het Handelsblad komt de volgende advertentie voot: „De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank vo« de vele blijken van belangstelling, die hij bij zijn overlijdei heeft ondervonden. Tot geruststelling zijner talrijke vriendei heeft hij de eer hun zijn volmaakten welstand te meidei en tevens de verspreiders van het gerucht van zijnen don te verzekeren, dat zij hem daarmede het ongekend genoe gen hebben verschaft, te mogen ondervinden, hoeveel dei neming en sympathie deze tijding heeft doen ontstaan. 13 Junij. N. Jüdels." I!e off. van gez. 3de kl. J. Messemaker, laatst gediend hebbende bij de zeemagt in Oost-Indië en tot herstel van gezondheid i dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non- activiteit gesteld, Bij het 3de bat. 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, zijl geplaatst, de nieuw beuoemde 2de luits. A. C. H. Alma, van lil 4de reg., A. M. Klerk de Reus, van het iustruetie-bataillon a J. D. van der Vijver, van het korps. Oost-Indië. Belast: met de waarneming der -betrekking val 2den mach. bij de gouv.-mariue, de 3de mach', bij de Kon. Ne/lert marine A. W. van den Berge. Overgeplaatstbij de dienst der kustverl., van het kustlichl- etablissement op het Noordwachter-eiland naar dat op Java's 4de punt, nabij Anjer, de lichtopz. 2de kl. L. B. C. van Rooijen. Tegen het midden der maand September aanstaande te Gent een groote internationale schietwedstrijd hebben, waartoe de Nederlandsche schutterijen en scherp- schutters-vereenigingen door den raad en de burgerwacht dier gemeente worden uitgenoodigd. Burgemeester en schepenen zullen aan degenen, die zich daartoe mogten aanmelden, in tijds mededeeling doen, zoo van de juist! dagteekening, van den aanvang en het einde van den wed strijd, als van allo noodige inlichtingen omtrent reis, huis vesting, enz. Door den minister van Oorlog is voorgesteld het kruis van het Legioen van Eer te schenken aan de heldin der Vogezen, Mlle Lix, die in den jongsten oorlog aan hel hoofd van 25 franc-tireurs menigen Pruissischen plunderaai en achterblijver doodde, en zelfs een officier der uhlanen gevangen nam; daarenboven heeft zij haar geheele ver mogen opgeofferd aan het verzorgen der gevvonden De minister van Marine heeft bij besluit het ontvangen van lager onderwijs verpligtend gemaakt aan boord va" oorlogschepen en in de kazernes van de bemanning der vloot. De heer Savile, eigenaar van het paard dat den grootea prijs van Parijs won, heeft tienduizend francs gegeven, om te verdeelen onder de behoeftigen der twintig arrondisse menten van Parijs. Jl. Dingsdag heeft zijn paard aanleiding gegeven tot een geweldige opschudding in Mabille. Eenige Engelschen hadden de aardigheid ieder oogenblik hip Hf hoerah! aan te heffen ter eere van Cremon, den renner. Dit begon den Franschen eindelijk te vervelen. Het kwam tot een boxpartij. De gewapende magt moest tusschen beide komen en.... het gevolg was, dat een paar pick-pockets

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2