1872. N°. 73. Woensdag 19 Junij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. ■vir. o°r 1) Teven taai ibrio HELDERSCHE U NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per Is wartaalf 1.30. ti franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 00 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten vrorden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN: Naar Oost-lndië: via Triest 25 Junij's avonds 6 u. 25 m. Marseille20 Junij 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 27 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. f Went-Indik: viaSouthampton 30Junij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Junii, 's morg. 6 u. 25 m. via 1'riiist 22 Junij, 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Junij. Het is reeds onderscheidene malen gebleken, dat de heer Thiers, hoezeer ook geschikt om voor het oogenblik orde rust te doen bewaard blijven, toch in lange niet aller sympathie wegdraagt. Zijne houding tijdens de jongstge- liondene verkiezingen, zijne voorliefde voor de radicalen heeft de regterzijde der Nationale Vergadering van hem vervreemd. Een dezer heeren was zelfs onlangs voornemens een voorstel te doen, dat vrij wel gelijk stond met Thiers te willen aan den dijk zetten. Datzelfde lid der Nationale Vergadering deed in eene volgende zitting opmerken, dat de president reeds in 1848 een voorstander was der radicale republiek, en in 't geheel moet er in 't kamp der hevige uonarchalen eene ernstige bezorgdheid heerschen omtrent den ouden heer Thiers en zijne staatkundige gevoelens. In den Duitscken Rijksdag worden dezer dagen gewigtige beraadslagingen gevoerd. Het geldt de wet, strekkende tot beperking van de vrijheid van bestaan en werken der godsdienstige vereenigingen, meer bepaald der uitramontanen. Wordt die wet door onderscheidene leden met kracht ver dedigd, het ontbreekt ook niet aan heftige bestrijders. De lieer Schultzebehoorende tot de meest geavanceerde liberalen, bestreed het wetsontwerp, doch alleen daarom, omdat het niet ver genoeg gaat en dus het doel niet zal treffen. Tusschen Londen en Washington is de toestand van het oogenblik minder aangenaam. De staatslieden van beide landen kunnen het nog maar niet eens worden over de oude bekende kwestie. Inmiddels houden de scheidsregters te Genève geheime zittingen en vermoeijen zich de weder- zijdsche ministers met het opstellen van nota's en het ver dedigen van de regerings-handelingen in het Parlement. Vrees voor ernstige verwikkelingen schijnt er evenwel niet te bestaanwant ofschoon met eenige belangstelling van de inededeelingen daaromtrent wordt kennis genomen, verneemt men gelukkig niet van vrees voor 't uitbreken van een oorlog. Brieven uit Kenneinerland. Alkmaar, 16 Juni. Gelukkig het land, waar de scholen eu gasthuizen paleizen zijn," heeft zeker geleerde gezegd, ten spijt van allen die, ook in ons land, heiveren, dat er te groote sommen voor de oprichting van athoolgebouwen besteed worden. Gelukkig dus ook de gemeente, waar dergelijke paleizen te vinden zijn. Gelukkig Alkmaar, waar ten minste wat de scholen betreft, voor doelmatige localen tracht te zorgen, en waar een groot deel der gemeenteschuld, nu weder met eene leening van f 40,000 te vermeerderen, is aange- i voor de stichting van scholen, die aan de eisehen van het onderwijs en van de gezondheid beantwoorden en zich, wat som mige aangaat, door uitwendigen bouwtrant onderscheiden. De armenschool alleen bleef eene ongunstige uitzondering maken geplaatst in eene voormalige doopsgezinde kerk, tusschen de huizen staande en door eene steeg toegankelijk, met eene omgaande galerij, waarop, tot storing van het onderwijs in het benedenruim, ook kinderen geplaatst waren, met eene later bijgebouwde annexe, wolke uit het groote locaal niet te overzien was, miste zij dat luchtige en vroolijke, dat zoo gunstig op het gemoed der leer lingen werkt, en bovendien de door deze bij de wet bepaalde luhondsruimte, zoodat dan ook de schoolopziener, talmensmoê, het gebouw afkeurde. Wat te doen? De bestaande tusscbenscbool was, denkelijk tengevolge der concurrentie van de roomsche en christe lijke scholen, te groot voor haar aantal leerlingen, en men was bj spoedig eens, de meer bevolkte armenschool daarin over te beogen; maar waar dan de tusschenschool te plaatsen? Eene Menigte plannen werden geopperd en den gemeente-architect, wiens stoïcisme er gelukkig niet onder bezweek, opgedragen ze op het papier te brengen. Op 1 Mei jl. werd men het in den Raad eindelijk eens, door het voorstel van B. en W. te verwerpen en aan te nemen dat van den heer Conijn, strekkende om de onge- inkkig geplaatste armenschool tot tusschenschool te verbouwen, t Was zeker het goedkoopste, maar ook het beste? De tekst, waarmee wij dezen brief begonnen, was er zeker bij vergeten. De schoolopziener, over bet aangenomen plan geraadpleegd, vond geen aanleiding om het af te kenren, maar ook niet om er zijne goed keuring over uit te spreken. De onderwijzer der tusschenschool was er ook niet zeer meê ingenomen om zijn flink huis te ont rennen en de beperkte kosterswoning te betrekken. Wat er verder volgde blijkt uit het, in uw No. 71 uit het Haagsehe 'Dagblad Het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. J. Boelen, komende van de kust van Guinea, is jl. Zondag alhier aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduin, onder hevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. E. H. Cramer, is den 14 Mei jl. te Cura^ao aangekomen. Aan hoord was alles wel. Volgens ontvangen telegram is de mailboot Prins van Oranje den 14 dezer, 's avonds, van Aden naar Suez vertrokken, na nieuwe schroefbladen aangezet te hebben. De mailboot Prins Hendrik is jl. Vrijdag morgen te 3 ure te Port Saïd aangekomen. Gisteren werd de 54ste verjaardag van H. M. de Koningin alhier op de gewone wijze gevierd. Met het geschut der oorlogsvaartuigen werd het koninklijk salut gegeven, van de vaartuigen in onze havens, van de openbare en eenige bijzondere gebouwen wapperden de vlaggen en oranjewimpels. Aan hoord der oorlogschepen werd des voormiddags en door het garnizoen des middags ten 12 ure in het fort Erfprins parade gehouden. Door het Artillerie-Vrijkorps alhier werd jl. Zondag namiddag een huishoudelijke schietwedstrijd gehouden op het schietterrein nabij Kijkduin. Ruim 30 leden wed ijverden met elkander om de uitgeloofde prijzen, die ten slotte behaald werden door de navolgende werkende leden Op 200 passen: 1ste prijs het werkend lid C. Vis, die tevens den rozenprijs behaalde; 2de prijs het werkend lid P. J. Kries; 3de prijs de majoor D. P. II. Aberson; 4de prijs het werkend lid L. J. Jansen. Op 100 passen: 1ste prijs de sergeant M. P. Polak; 2de prijs het werkend lid Joh. de Waard. De uitreiking der prijzen geschiedde des avonds in de net versierde zaal van Musis Sacrum. De lieer J. Schuijt, president der regelings-commissie, hield eene toespraak en reikte vervolgens de bekrooningen aan de overwinnaars uit. De heer Aberson stelde zijn behaalden prijs ook nu weder beschikbaar voor een volgenden wedstrijd. De heer schout bij-nacht Gregory en een aantal officieren van land- en zeemagt vereerden deze feestelijke reünie met hunne tegenwoordigheid. De avond werd verder onder dans en zang genoegelijk door- gebragt. Ten 12 ure werd door fanfares het aanbreken aangekondigd van den verjaardag der Koningen, aan wie door den heer Aberson een heildronk werd toegewijd. Door onderscheidene aanwezigen werden voor en na toasten ingesteld, toepasselijk op het doel der zamenkomst. Heden is liet de 57ste verjaardag van de overwin ning hij Waterloo. Bij den boekhandelaar de Buisonjé alhier is dezer dagen in het licht verschenen een werkje van den heer J. G. R. overgenomen bericht, waaromtrent wij opmerken, dat het slot: „men is alzoo op dit oogenblik weder even ver als vóór anderhalf jaar," niet juist is. Op 27 Jan. '71 schreef de schoolopziener zijne eerste aanmaning, en op 8 Juni jl. werd het besluit genomen op een geschikt terrein, nabij het Doelenveld, een nieuwe school te bouwen. Dat is o. i. ganseli niet even ver; maar dat bokje in commissie hebt gij begaan, door uit zoo onzuivere bron, als het Dagblad is, te putten. Wij noemden straks onzen gemeente-architect. Tegen deze is onlangs een storm opgestoken van de timmerbazen, die zich, door zijn toezicht over particuliere bouwwerken, in hunne belangen, laten wij er bijvoegen in hunne vrijheid om te rekenen wat zij willen (en dat is soms zeer grof) verkort achtten. Zij richtten zich dus tot den gemeenteraad met het verzoek, de bepaling der in structie van den architect, waarbij hem de bemoeiing met particulier iverk verboden werd, te handhaven. De raadsleden, die meest alle de kennis van den architect voor eigen bouwzaken wel eens inge roepen hadden, oordeelden, dat het belang der ingezetenen mede bracht hem als hun bouwkundigen raadgever te behouden, te meer, wijl zulks nooit den ijver van den architect voor de gemeente werken verkort had. Men kon echter niet besluiten, eene veror dening niet te handhaven, en vond daarom goed haar te wijzigen. Voor het uitwendig aanzien der stad is dit besluit van veel belang. Onze timmerlui missen smaak en begrip van stijl (ik zag onlangs ten uwent staaltjes in overvloed van hetzelfde euvel), en onze architect heeft in weeshuis, hoogere burgerschool en tal van kleinere werken getoond, die onmisbare kwaliteiten wel te bezitten. De timmerbazen zijn, hunne pretentie ten loon, wederkeerig bedreigd door eene werkstaking hunner knechts, die 16 in plaats van 14 centen per uur verlangden; 62 brachten hunne eisehen schriftelijk ter kennis der patroons en verlangden eene gemeen schappelijke samenkomst, maar een en ander vruchteloos. De bazen vreesden, dat hunne klanten bezwaar in de loonsverhooging zouden maken. Sedert hoorde men meermalen, dat de staking zou beginnen, maar men schijnt wijselijk voor dit uiterste middel terug te schrikken. Een ander plan, dat vooralsnog in de schoenen gezakt is, is de oprichting eener maatschappij voor vleeschhouwerij, waartoe een ineezeten, wegens de duurte van het vleesch en de z. i. overdreven winsten der slagers, zijne stadgenooten vruchteloos opwekte. Wij zijn met dergelijke maatschappijen, die aan eenige vermogenden gelegenheid geven om hun geld te plaatsen en tot totale vernie tiging van den nijveren tussohenstand strekken, volstrekt niet ingenomen. Maatschappijen achten wij slechts weuschelijk voor Vos, leeraar bij het Kon. Instituut v. d. Marine, onder den titel: „Engelsch in den Conversatie-stijl. Woorden en zamenspraken." Op die uitgave vestigen wij de aandacht van belanghebbende». Blijkens het voorberigt is het doel des schrijvers geweest om door dit werkje bij te dragen tot bevordering der kennis van de Engelsche spreektaal, die in den regel bij de jonge lieden, welke zich op vreemde talen toeleggen, veel geringer is dan de bekendheid met de Engelsche boekentaal. Ofschoon liet aantal spraakkunsten en vertaalboeken voor beoefenaars van het Engelsch schier dagelijks toeneemt, schijnt het getal verzamelingen van woorden en zamenspraken niet groot, en wordt er blijkbaar zeer weinig gebruik van gemaakt. Is het van buiten leeren van zulke zamenspraken steeds als een belangrijk hulpmiddel beschouwd om zich vreemde talen eigen te maken, dit werkje, dat zich door een goede rangschikking van onderwerpen bijzonder aanbeveelt, verdient onzes inziens door jeugdige beoefenaars der Engelsche taal aangeschaft en tot het aangewezen doel gebezigd te worden. Aangenomen het beroep naar Breda door ds. van der Vies, pred. te Kedichem; naar Beauvais, in Frankrijk, door ds. G. Bonet Mauiy, pred. bij de Waalsche gem. te Dordrecht. Door den bisschop van Haarlem zijn benoemd: tot pastoor te Akersloot, de heer J. H. Muller; tot pastoor te Oude Schild op Texel de heer H. P. Zeegers; en tot kapellaan te Alphen de heer G. H. Rengs, die de servitor was te Akersloot. Op het strand te Texel is dezer dagen gevonden een haai van ongeveer 6 voet lengte. In de maag van dit dier bevond zich o. a. een Berlijnsch zilveren vork, eenig zeil doek en touw. Jl. Donderdag is te Schagen door burgemeester en wethouders aanbesteed: het vernieuwen en herstellen van straatwerk in de kom der gemeente aan D. Ootus, van Wognum, voor 3450; het timmerwerk aan gebouwen, schoeijingen en verdere gemeente-fabrikaadje aan Klaas Blom, te Schagen, voor 813; het verwwerk aan de schoollokalen door Jb. Klerk, verwer te Schagen, voor/175. Te Barsingerhorn had Zaturdag een herbergier het ongeluk onder een zwaar beladen hooiwagen te geraken en zich deerlijk te bezeeren. Zijn toestand is zorgwekkend. Jl. Woensdag heeft de ex-Keizer Napoleon eenige uren te Haarlem vertoefd en in het hotel Funckler een collation gebruikt. Hij was vergezeld van twee heeren. Op Donderdag den 4den Julij zal te Haarlemmermeer een landbouwfeest plaats hebben, zooals misschien moeijelijk elders kan gehouden worden. De heer mr. J. P. Amers- foordt biedt aan de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw kosteloos gelegenheid aan, onderscheidene ondernemingen, waarvoor de krachten van enkelen te kort schieten, b. v. voor eene duinwaterleiding e. d. g. Voor de hier te vestigen stoom-constructiewinkel is de vereischte goedkeuring van Gedep. Staten nog niet ontvangen. De Rijks betaalmeester schijnt bezwaar te maken, zoodanige fabriek in zijne nabuurschap te hebben. Het verlangde gebouw diende tot nu toe tot timmermans-werkplaats en wij meenen, dat hout een meer brandbaar materiaal is dan ijzer. De door de kamer van koophandel belegde vergadering van veehandelaars en veehouders, op 15 Mei, is goed bezocht geweest, en heeft tot het besluit geleid om de mededinging naar de van gemeente-wege uitgeloofde premiën voor het aanvoeren en koopen van vette koeien op de bloeiende Maandagsohe veemarkt reeds met Juni te beginnen en het geheele jaar voort te zetten. Men diende het advies der belanghebbenden te volgen, al meende men overigens, dat met 1 Juni de tijd voor het vette vee nog niet gekomen was. Ongelukkig, dat nu de alom in de. omstreken heerschende tong- blaar vele veehouders belet, hunne runderen te zenden, andereu weerhoudt om ze op eene nieuwe markt, waar de verkoop nog weinig zeker is, aan het gevaar van besmetting bloot te stellen. De lOOjarige feestviering van het Roomsch-Catholiek weeshuis heeft een goeden en aangenamen indruk gemaakt, zoowel de feestrede, in tegenwoordigheid van regenten en regentessen der beide weeshuizen, het collegie van burgemeester en wethouders, geestelijken en besturen der 2 parochiekerken, uitgesproken door den heer J. A. Peeters, die sedert 42 jaren het gesticht bestuurd heeft, als de ruime gift van regenten om ook (de Protestantsche) kinderen van het burgerweeshuis in de vreugde van den dag te doen deelen. Bij de vele hatelijkheid en verwijdering, die er om des geloofswille in de wereld bestaat, doen dergelijke blijken van welwillendheid en toenadering ons goed. Te dien aanzien hebben wij ook de beste verwachting van het feest, dat Alkmaar in het volgend jaar denkt te vieren, bij het derde eeuwgetijde van de dappere verdediging der stad tegen het Spaansche leger. Reeds is eene commissie gevormd van een twintigtal leden, waarin alle richtingen der burgerij vertegenwoordigd zijn, ter voorbereiding van een luisterrijk feest. Die samenwerking belooft eene algemeene deelneming, ook van de platteland-bewoners, die tot hunne vrien delijke marktstad zoo veel betrekking hebben, en van anderen, die prijs stellen op eene waardige herdenking van roemvolle feiten uit 's lands geschiedenis. Wie intussehen gevoel voor natuurschoon heeft, waehte liefst niet met een bezoek onzer thans in vollen zomer- dos prijkende plantsoenen en omstreken tot October 1872, maar make gebruik van het tegenwoordig zoo prachtige weder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1