Benoeming-en, enz. België. Frankrijk. vee en op Buitenlust, van den heer Smit, die van bloemen, landbouwwerktuigen, enz. geopend. Op beiden zijn vele en belangrijke voorwerpen ingezonden. Tusschen de inwoners van Zaamslag en Axel bestaat sedert geruimen tijd eene veete, die nog al eens tot onaan gename ontmoetingen aanleiding geeft. Zoo moesten het op een verkooping van vee, den 13 dezer te Zaamslag, de maréchaussees uit Axel misgelden. Tegen 11 ure in den avond trachtte een scheldende en tierende troep Zaamslagers de maréchaussees uit de gemeente te drijven. De brigadier- kommandant sommeerde hen daarop, in naam der wet, uit elkander te gaan, wat de boeren niet verkozen te doen. De kommandant beval daarop twee maréchaussees te paard een charge op den tierenden hoop, die nu uit elkander stoof, waarna het dien nacht overal rustig bleef. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft de artillerie-schutterij, te Zutphen, 's avonds tusschen 9 en 10 ure eenig zelf-vervaardigd vuurwerk afgestoken, onder begeleiding harer muziek. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat dooi den heer I. B. Hugenholtz, te Apeldoorn, een proef ge nomen is met het telen van St.-Jansrogge. In Julij 1871 werd een hoek met deze rogge bezaaid. Tweemalen werd ze gemaaid tot veevoeder en in den winter nog tot weide voor de schapen gebruikt. Thans heeft deze rogge eene lengte van 2 meter bereikt, terwijl het stroo zwaar is als fijn riet. Van 16 Aug. tot en met 14 Sept. e. k. zullen in de legerplaats bij Milligen worden vereenigd circa 11,000 man en ongeveer 1300 paarden. De grasverpachtingen zijn in de omstreken van Deventer in vollen gang. De prijzen, die er voor het nieuwe hooi betaald worden, zijn buitengewoon hoog. Men berekent, dat het hooi op stam verkocht wordt tegen 20 de 500 kilogram. De arrondissements-regtbank te Deventer heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den heer van Vloten en hem veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf, benevens eene geldboete van 300 en in de kosten van het geding, met bevel dat het vonnis zal worden aangeplakt te Groningen, Winschoten, Deventer en Bloemendaal. De eisch van liet O. M. luidde, zoo als men weet, een maand cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 300. Het vélocipède-rijden blijft te Deventer een geliefde uitspanning voor jongelieden. Een smid aldaar heeft reeds 180 vélocipèdes afgeleverd en maakt daarmede goede zaken. De Kamper Crt. geeft uit Tubbergen (Twenthe) dit berigt; „In het naburige Albergen hebben voor een jong gehuwd paar de traditioneele zes wittebroodsweken nog te lang geduurdluciferskoppen op jenever konden den gemaal niet smaken; ook vergiftigde tabak hielp niet, zoodat de vrouw, om van haren man ontslagen te worden, tot schiet geweer de toevlugt nam; door een gat in de bedstede werd een, tot den tromp geladen, geweer gestoken, dat met in petroleum gedrenkt vlam en spiet omwonden was, hetgeen, terwijl de boer te bed lag, aangestoken werd; doch ook deze toeleg mislukte, daar de brand geen voortgang had en de boer, gelukkig niet getroffen, door een gat in twee wanden te maken, den dans ontspringen kon. De justitie heeft wel de liefhebbende vrouw opgepakt, doch tot grooten spijt weer losgelaten, wegens gebrek aan bewijs. Men zegt, dat de oude lui alleen met de vrouw te huis waren, zoodat men genegen is het er voor te houden, dat het edele drietal onder één hoedje speelt." Naar men verneemt, breidt de tongblaar onder het vee in Friesland zich op eene onrustbarende wijze uit. Uit Sneek meldt men, dd. 16 dezer: „Tot ons leed wezen moeten wij berigten, dat de tongblaar in vrij hevige mate in deze provincie lieerscht. Onze gemeente, die er tot heden van verschoond was, is thans ook door die plaag bezocht. Zij heerscht ook onder de kalveren, die daaraan in groote menigte sterven. De berigten over den hooioogst, die thans in vollen gang is, luiden allezins gunstig. Er zal een vrij groote voorraad worden ingezameld. Het schoone weder der laatste dagen werkt den boer zeer in de hand." De heer Leeuw, te Roermond, een beeldhouwer, door de Koningen van Nederland, België en Pruissen gedecoreerd, als eene hulde aan zijne verdiensten, houdt zich bezig met het vervaardigen eener buste van Tliorbecke, waarvan afgietsels voor het publiek zullen worden verkrijgbaar gesteld. Het Dagblad neemt woordelijk uit een Zwitsersch blad de volgende curieuse advertentie over: H..., van Bern in Zwitserland Muziekdoozen. Pennen houders mét, 'muziek. Degens met muziek. Kan men zich wel een origineeler uitvinding denken 1 Hebt gij een politiek tweegevecht met een radicaal, dan speelt uw degen onmiddellijk het Wien Neêrlandsch bloed of iets anders, naar gelang uwer politieke overtuiging, terwijl het wapen van uw tegenpartij de Marseillaise doet hooren. Op het oogenblik, dat uw degen den tegenstander in de borst treft, verwisselt de melodie door den schok en de toonen van een lijkmarsch of van een De Profundis komen uit het staal voort. Men make zich een voorstelling van de heerlijke afleiding, die deze inventie aan de getuigen zal kunnen verschaffen. Het Handelsblad wijst in twee artikelen op een werkje van een Duitscli officier„Bildung und Mannszucht im Deutschen Heere," waarin o. a. betoogd wordt, dat het woord „de Pruissische schoolmeester heeft den slag van Königgriltz gewonnen," niets dan eene phrase is. De schrijver beweert integendeel, dat het lager onderwijs in Pruissen zeer veel te wensclien overlaat. Van de 40 recruten zijn er volgens een door hem ingesteld onder zoek wel bezien slechts 21 a 25 die lezen en schrijven kunnen. In de officieële staten wordt opgegeven, dat zij bijna allen die kennis bezitten. Het Handelsblad merkt aan, dat ten onzent de officieële opgaven omtrent de kennis der recruten ook geen vertrouwen verdienen en het zou een speciaal onderzoek wenschen. De Duitsche schrijver meent verder, dat de waarde van onderwijs voor den gewonen soldaat wel eens overdreven wordt. De uitkomst der ooorlogen en van de veldslagen en gevechten hangt, volgens hem, voor af van de aanvoering, de leiding. Het gehalte der troepen komt slechts voor in aanmerking. Van groote waarde zijn echter, volgens zijn oordeel, bij een leger de werkelijk ontwikkelde en wetenschappelijk gevormde mensclien. Dat zijn zij, die ten onzent door de plaatsvervanging buiten het leger gehouden worden. Deze zijn in critieke oogenblikken door liunne moreele kracht en hunnen moed de steun van allen. Op de grootere ontwikkeling van het oordeel komt het aan. Maar juist daarvoor heeft, beweert de schrijver, de volksschool in Duitschland zeer weinig gedaan. Met name wordt daal de vaderlandsche geschiedenis geheel verwaarloosd. De schooltijd wordt veel te veel ingenomen door allerlei kerkelijk onderwijs. Men ziet, indien wij reden hebben, de Duitsche legerorganisatie te benijden, op het Duitsche volksonderwijs behoeven wij niet naijverig te zijn. De schrijver wenscht dat onderwijs verbeterd te zien; het moet degelijker en daartoe in de eerste plaats onttrokken worden aan den invloed der geestelijkheid. Hij wil beter onderwijs, niet zoozeer om betere soldaten te verkrijgen, als wel om den geest van bet leger te verheffen. De werking zoowel van de ultramontanen als van de socialisten is, naar onze Duitscher meent, in het Duitsche leger niet te miskennen. Hij haalt incidenten aan uit de verschillende mobilisatiën van 18591870. Alles is zoo ordelijk niet gegaan als officieel beweerd is. Dagbladen en ambtenaren hebben gezwegen. Maar meermalen is gebleken van de tegen werking der ultramontanen en ultra-democraten. Er is veel wanorde, veel tegenkanting, zelfs feitelijk verzet geweest, en deze gevallen waren niet zoo sporadisch als men wel gelooft. De schrijver, eerlijker in dit opzigt dan vele zijner land- genooten, erkent verder o. a. volmondig, dat vele baldadig heden, vele nuttelooze verwoestingen door de Duitsche soldaten zijn gepleegd. Men heeft hoog opgegeven van de voortreffelijke discipline, die in het Duitsche leger heerschte, en die ook al toegeschreven wordt aan den elelen geest, welke in het Duitsche volk woont. Maar ook hierbij heeft men weder met eene phrase te doen. De krijgstucht was over het geheel genomen goed. Maar wijt dat, zegt hij, aan de strenge dienstvormen, aan de strenge reglementen en wetten, aan de ernstige toepassing dier wetten en aan het gehalte van het officierscorps; zeg nooit, dat die discipline een gevolg hiervan was, dat onze soldaten zooveel beter, zoo veel zedelijker, zooveel meer ontwikkeld zijn dan andere. Hij acht het volk nog veel te weinig ontwikkeld. En hij verwacht alleen heil van beter onderwijs. Vooral ten opzigte van gevaarlijken ultramontaanschen en socialistischen invloed. Gevaarlijk kon die worden. Met Frankrijk toch weet men nooit wat gebeuren zal. De ultramontanen, vooral in Zuid— Duitschland, konden ingeval van een nieuwen oorlog wel eens beproeven, de mannen van landweer en reserve van de vervulling van hunnen krijgsmanspligt af te houden. En hunne pogingen zouden in verband met die der socialisten wel eens zeer gevaarlijk kunnen worden. De werklieden konden wel eens eene strike maken. De schrijver terwijl de Duitsche staatslieden geweld tegen de Jezuiten willen gebruiken beveelt verbetering van de volksschool aan. Dat is meent het Handelsblad dan ook het beste wapen tegen de kampioenen dei- duisternis. (Haarl. Crt.) Uit Ritzebüttel wordt aan de Arnh. Crt. de volgendeniet onaardige historie gemeld: Bij de terugkomst van een der vele bezoeken, die Niebur, de bekende reiziger in Afrika, den wilden stammen in den omtrek der Tschadzee gebragt had, vond hij bij een der kleinere vorsten van het rijk van Tunis een buitengewoon vriendelijke ontvangst. Die vorst, geheel vertrouwd met de Turksche beschaving, bezat, over eenkomstig de aan den Bosphorus in zwang zijnde gebruiken, een harem met uitgelezen schoonheden, doch hij was in zooverre verstandiger dan de evenzoo gelukkige Turksche grooten, dat hij bereidvaardig den hem met een bezoek vereerenden vreemdeling het bezigtigen zijner levende schatten veroorloofde. Daardoor werd Niebur in de gele genheid gesteld om op zekeren dag een in de Tunische taal gevoerd wordenden huiselijken twist tusschen zijn vorstelijken gastheer en eene der acht favoriten, eene rijzige gestalte met breede schouders, maar zeer aanminnige gelaatstrekken, bij te wonen. Hij verwonderde zich niet weinig, toen die dame plotseling den vorst den rug toe keerde en aan den twist een einde maakte met de woorden: „Du oller bullerballerich!" (Jou oude bullebak!). Niebur, in het dorp Lüdingworth geboren, was opgetogen, toen de vaderlandsche klanken in zijn oor drongen en vroeg in de Hoogduitsche taal: „Mijn kind, waar zijt ge vandaan?" „Uit Lüdingworth in het land Hadeln," luidde het ant woord. Verbaasd over deze zeldzame ontmoeting, deed Niebur zijne vriendelijke dorpsgenoote het voorstel haar te bevrijden en naar haar vaderland terug te doen keeren. Doch de gelukkige Tunische antwoordde: „Ach, lot mi man hie, die Manslüü bi uns sin ooch nich biiter, als min oller bullerballerich." (Ach, laat mij maar hier, de manslui bij ons zijn ook niet beter, dan mijn oude bullebak). En met dit genadig bescheid moest Niebur zich tevreden stellen. Aangaande den door den heer Heberlijn uitgevonden remtoestel wordt aan de Augsburgsche Abend-Zeitung uit Muncheil nog het volgende gemeld: „De volledige uitrusting van een van 10 remwagens voorzienen spoortrein volgens het stelsel-Heberlijn kan voor een prijs van 450 gulden verkregen worden. Door dezen toestel kan de machinist eiken goederen- of sneltrein zonder medewerking van verder personeel zeer spoedig tot staan brengen en de bovengenoemde uitgaaf zou derhalve door besparing van het bij andere remtoestellen vereischte personeel binnen een jaar gedekt zijn. 't Is in de tegenwoordige omstandigheden niet onbe langrijk het lijstje eens na te gaan van de politieke partijen in Spanje, zooals de Avenir National het opgeeft, 't Is eene fraaije staalkaart. Vooreerst heeft men de legitimisten, die Don Carlos als Koning willen; hun aanvoerder is we- Candido Nocedal; hunne organen zijn de Esperanza, j, Reconquisto, de Iiegeneracion en de Pensamiento Espaj 2. De Alfonsisten, aanhangers van den oudsten zoon Isabella. Hun hoofd is Esteban Collanteshunne orgaric- zijn de Tiempo en de Eco de Espana. 3. De Canovisp (zoo genoemd naar hun leider Canovas del Castillo), vroegen Alfonsisten, die thans Amedeus aanhangen. De Ecopa hun dagblad. 4. De ex-Montpensieristen. Daar de hei-tej van Montpensier zich voor Alfonsus verklaard heeft, eenigen zijner aanhangers Alfonsisten geworden, terwijl anderen, onder Rios Rosas, zich voorloopig voor Amedei verklaard hebben. Hun orgaan is de Politica. 5. De Moe fronterizos, eene op de grens der progressisten partij. Hun hoofd is Serrano; hun orgaan de Debate, De historische progressisten, onder de leiding van zij willen den „historischen vooruitgang"de Iberia vee dedigt hunne belangen. 7. De democratische progressisten Zorillaen andere staatslieden, hebben zich van de laatsten gens eene verschillende uitlegging van de grondwet van 18 afgescheiden. Hun orgaan is de Universal. 8. De kimberen voormalige republikeinen, die zich met de monarchie verzoen! hebben. Hun aanvoerder is de advocaat Martos, hun dagbladde Imparcial. Zij verklaarden eens in een manifest, dat strijden zouden, aan elkander geketend als de kimben 9. De democraten zijn vroegere republikeinen, die met hu hoofd, den advocaat Ribero, tot de monarchie zijn ove;. gegaan. De uitgave van hun blad, de Constitucion, gestaakt. 10. De economisten, eene tusschenpartij tusschei kimberen en democraten, die zich soms aan het hof vet. toonen. Hun aanvoerder is Gabriël Rodriguez. 11. unitarische republikeinen, onder Garcia Ruiz, met de Puebls 12. De federale republikeinen, onder Castelar. 13. De alistische republikeinen, die ten deele tot de International behooren. Hun hoofd is Garido en hun orgaan de Combati. Tot kapelmeester van het militair muziekkorpi Ilawaki (Sandwichs-eilanden) is benoemd de heer Ileiime Berger, hoboïst van het 2de Pruissische garde-regiment, een tractement van 3600 thaler 's jaars. De vervaardiging van papieren rijtuigwielen treil tegenwoordig de aandacht tot zich. Het papier wordt schijven gesneden ter grootte van het wiel en dan aans drukking blootgesteld van een en een halve ton per viert duim. In dien toestand wordt er een ijzeren band om gelegd die met bouten er vast aan verbonden wordt dezen band wordt later de velling vastgemaakt. Er word: beweerd, dat deze wielen geen leven maken, veerkrachtigs zijn, door den invloed van het weder geen veranderin; ondergaan en sterker zijn dan van eenig ander materiaal bij gelijk gewigt. De off. van adm. 2de kl. L. F. C. Seelking en C. J. Lag» worden met den 1 Julij a. s. geplaatst respectivelijk aan boorchi het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen en ramschip Sehorpios Aan den off. van gez. 2de kl. H. E. Korndörffer, van het 7detq infanterie, is vergund het aannemen en dragen der versierselen de Pi'uissische Kroon-Orde 4de kl., aan het herinneringslint i het Roode Kruis. Herbenoemd tot burgemeester van Krommenie de heer K. van Tot schoolopziener in het 1ste schooldistrict der provincie Git ningen is benoemd de heer G. van Milligen aldaar. Door den gemeenteraad van Zijpe is benoemd tot hoofdonderwijl! te Burgerbrug, de heer P. Greidanus, hulponderwijzer te Helder. Van wege het ministerie van Marine is bekend gemaakt, èl tengevolge van het lieerschen der cholera in het Zuidelijk g- van Rusland, de toepassing van quarantaine-maatregelen is berolti ten aanzien van de schepen, die na 7 Junij de Russische haven aan de Zwarte zee en de zee van Azof hebben verlaten en Nederland binnenvallen. De kon. bewilliging is verleend op het ontwerp der acte i oprigting van de naamlooze vennootschap „Beemster Bank", vestigen in de Beemster. Het doel dier vennootschap is11 gemoet te komen aan tijdelijke behoefte aan geld aan den re» en het rentegevend maken van geld aan den anderen kant, voorai in de Beemster en vooral voor den landbouwenden stand. Hoew de deelneming als vennoot niet tot Noordholland wordt beperkt, zullen de gelduitleeningen niet daarbuiten mogen gaan. De kon. goedkeuring is verleend op de statuten der Nelerl Maatschappij van Landontginning en Landbouw in Minnesoti Vereen. Staten van N.-Amerika, genaamd Minnesota-Lani Company", te vestigen te 's Hage. Buitenland. Een hoefsmid te Braine-l'Alleud had sedert geruin» tijd een oude geweerloop in zijn bezit. Herhaaldelijk b hij er stukken van afgezaagd, om ze tot verschillend doeleinden te gebruiken. Bij de kulas werd hot ij» dikker en, om welke reden weet men niet, op zekeren di legde de smid het overgebleven deel in het vuur. De lol was geladen! Eene ontploffing volgde en de ongelukkii man kreeg den kogel in zijn ligchaam. Het merkwaard)' in deze is, dat de loop, naar men zegt, geladen was gewen sedert 1815, den dag waarop de veldslag van Waterloo geleverd. De doctor, die den kogel uit het ligchaam b« gehaald, constateert, dat hij kegelvormig was. De onlangs in Frankrijk, in verband met het te Lowfe te houden Penitentiair Congres, benoemde commissie vt enquête naar den toestand van het Fransche gevangenis wezen heeft reeds verscheidene bijeenkomsten gebood'- waarin belangwekkende mededeelingen zijn gedaan. Dingsda! jl. is door die commissie gehoord de heer Michaux, ondfl' directeur voor de Koloniën aan het departement der Mar» die omtrent het gevangeniswezen in de strafkolow® Guyana en Nieuw-Caledonië uitvoerige bijzonderheden heeft medegedeeld. Het blijkt daaruit, dat zich op 31 Dm- 1871 in Guyana bevonden 5269 veroordeelden, waart 1455, wier straftijd geëindigd was, maar die nog f

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2