Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Rusland Italië. Amerika. Burgerlijke Stand, Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. toezigt in de kolonie moesten verblijven, en 26, die er vrijwillig verblijf hielden. Yan die 5269 veroordeelden bevonden zich 1311 op de groote ponton of drijvende irevangenis te Cavenne, waaruit zij dagelijks naar den wal worden gebragt, om aan de openbare werken te arbeiden. Ongeveer 1780 veroordeelden waren in het landbouw- strafgesticht te Saint-Laurent-du-Maroni geplaatst. Onder de veroordeelden bevonden zich 3298 Europeërs, 1271 Arabieren, 511 negers en andere kleurlingen; 163 blanke en 26 zwarte vrouwen. De jaarlijksche onderhoudskosten beloopen gemiddeld 440 fr. per hoofd. De arbeid der gevangenen heeft over 1871 opgebragt 1,177,534 fr. De sterfte bedroeg over dat jaar 4.57 pCt., het aantal ver pleegden 6,99 pCt. Er waren 402 veroordeelden ontvlugt vau deze waren echter 261 weder gevat. Het effectief der veroordeelden in de andere straf kolonie, Nieuw-Caledoniëv beliep op hetzelfde tijdstip 2735, waaronder 274, die enkel onder toezigt verkeerden. Onder de veroordeelden bevonden zich 2483 Europeërs, 205 Ara bieren, 38 Aziaten en 9 Australiërs. In deze kolonie bedragen de onderhoudskosten gemiddeld 381 fr. De arbeid beeft in 1871 opgebragt ruim 766,000 fr.; de sterfte be droeg 1.99 pCt. en het aantal dagelijks verpleegden 3.09 pCt. Van de 66 ontvlugten in 1871 waren 61 weder gevat. Het Journal Officiel bevat een wet, waarbij een crediet van ruim 53| millioen fr. wordt toegestaan tot teruggave aan de gemeenten van de haar door de Duitschers opge legde schattingen. Te Parijs bevindt zich thans, om er voor goed te blijven, de Persische Prins Abdullah-Mohamed-Mirrakhan, die uit zijn land gevlugt is, om het doodvonnis te ontgaan, over hem uitgesproken omdat hij getracht heeft, zich in het bezit te stellen van een der vrouwen van den Shah, zijnen neef. In het Palais de 1'Industrie te Parijs zal van 5 Augustus tot 1 November a. s. eene groote internationale wedstrijd worden gehouden van harmonie- en fanfaren- muziek, bij gelegenheid van de tentoonstelling der vereeni- ging tot aanmoediging van industrieëlen arbeid- Aan dien wedstrijd zullen deelnemen muziek-vereenigingen uit Oostenrijk-Hongarije, België, Denemarken, Spanje, Engeland, GriekenlandNederlandItaliëLuxemburgPortugal, Kusland, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Turkije, Rumenië, Elzas-Lotharingen, Algerië en Frankrijk. De commissie, belast, met de uitvoering, draagt de meeste zorg voor de noodige toebereidselen, en zal tevens verlaging van prijzen trachten te verkrijgen op de spoorwegen voor hen, die dezen wedstrijd zullen bijwonen. Vereenigingen, die nog wenschen deel te nemen, worden verzocht hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk te willen inzenden. Nog verneemt men, dat ter zelfder gelegenheid een wedstrijd zal plaats hebben tusschen componisten der ver schillende natiën, die tot onderwerp zullen hebbencom posities van koren voor 4 mannenstemmen (tenor en bas); composities voor harmonie- en fanfiiren-muziek. De geleverde stukken mogen niet den naam van den componist vermelden, maar enkel bevatten een letter of ander kenteeken op een bijgaande enveloppe, waarin een onderteekend briefje moet bevat wezen. De bekroonden blijven eigenaars van hun werk. Vó<5r 25 Julij moet dit worden ingeleverd aan de commissie van organisatie. Dezer dagen wilde vrouw Bardou uit een der banken van leening te Parijs een ring lossen die tijdens de Commune tegen 5 frs. beleend was. Bij nader onderzoek bleek dat de ring van een prachtige brillant voorzien was ter waarde van 600 frs. De vrouw scheen niet met de waarde bekend te zijn, daar ze namens haar man kwam die tot deportatie was veroordeeld. Verder heeft men bij deze vrouw nog een ring gevonden ter waarde van 40 frs. waarop de letters G. D. gegraveerd waren. Beide ringen hebben behoord aan den waardigen abt Gaspard Deguerry, die in de gevan genis van la Roquette gefusilleerd werd. De vrouw is in hechtenis genomen. Met veel succes wordt dezer dagen te Parijs in de opera-comique opgevoerd een dramatisch gedicht van den heer Louis Gallet met muziek. De held is een Neder- landsch doctor, met name Kornelis die zijn geheele leven slijt met het doorsnuffelen van allerlei Japansche reis verhalen. Een tweeden Don Quichote gelijk, wordt zijn verbeelding medegesleept door die fantasmagorieën, en hij eindigt met smoorlijk verliefd te worden op een Japansch Princesje, wier portret in zijn studeervertrek hangt. Van (laar la princesse jaune de titel vau het stuk. Daar 'ir. Kornelis zijn beminde niet kan bereiken, komt hij er even als Faust toe, een zekeren wonderdrank te nuttigen, die hem naar de beemden van Japan moet overbrengen. De tooverdrank doet zijn pligt, en dr. Kornelis bevindt ach op eens in een Oostersch vertrek, a la Japonnaise ingerigt, met tal van porseleinen zaken en een Japansch landschap in het verschiet. De held vindt er natuurlijk ajn heldin, doch hetgeen hem dubbel aangenaam is: in haar ontdekt hij een nichtje van hem, een aardig Friezinnetje, dat hem teeder bemint, doch dat hij voor de princesse Jivne verstooten heeft. Hij wil haar in zijn armen drukken, doch de verschijning verdwijnt. Dr. Kornelis komt tot het hesef der werkelijkheid terug, en neemt ten slotte zijn nichtje m genade als zijn vrouw aan. Met valsch bankpapier werden en worden vele menschen bedrogen, niet altijd echter onder omstandigheden als de volgende: Een tuinier nabij Parijs kreeg bezoek van iemand, die hem vroeg of zijn huis tijdens de commune niet ge plunderd was geworden. „Ja," antwoordde de tuinier met een zucht. „Ik word door de wroegingen mijns gewetens tot u gedreven," hernam de ander; „ook ik ontnam u iets: aie dit zilveren medaillon." De tuinier stak de hand uit; «het is eene gedachtenis van mijn eenig kind." „Neem het terug, goede man!" zeide de vreemde met gebroken stem, „en veroorloof mij dat ik, tot kalmering van mijn geweten, er 100 fr. bijvoeg." Daarop nam hij een billet van 500 fr. uit zijn portefeuille, en de tuinier, nog altijd met tranen van gevoel in het oog, gaf hem 400 frs. terug. De schalk had deze als netto winst! De onlangs door den gewezen Koning van Araucanie, Orelius I, den voormaligen, thans te Marseille als publicist gevestigden procureur van Périgneux de Tonneins, gedane huwelijks-aanvraag heeft vrucht gedragen. Uit eerstge noemde stad wordt althans gemeld, dat de lieer de Ton neins eerstdaags met de jeugdige dochter van een schoen en laarzenmaker in het huwelijk zal treden. De berigtgever zegt niet, of de heer de Tonneins er in geslaagd is eene bruid te verwerven, die al de door hem in zijn blad de Stalen Kroon opgegeven vereischten in zich vereenigt. Er zijn in de dagbladen verscheidene gissingen gemaakt en pogingen tot gevolgtrekkingen op geografisch gebied gedaan naar aanleiding van de onlangs hier te lande ont vangen telegrafische berigten omtrent dr. Livingstone. De Globe keurt dit af. „Gissingen omtrent hetgeen iemand ontdekt of gedaan heeft zijn volstrekt zonder waarde (zegt zij), vooral indien zij gebouwd zijn op een onvolledig telegram. Wij hebben altijd geduld gepredikt en er is geene reden om nu van tekst te veranderen. Indien dr. Livingstone behouden is, indien hij inderdaad de netelige Nijl-kwestie heeft opgelost, zullen wij alles vernemen, wanneer hij te huis komt. Intusschen is het eene volmaakt ijdele vraag, of eene onbekende rivier al dan niet in een onbe kend meer uitloopt." De actrice Swanborough ontving 1600 pd. st. schade vergoeding wegens kwetsuren, den 2den Augustus 11. bij het South Kensington-station tengevolge eener botsing van twee treinen bekomen. De Times bevat eenige ijzingwekkende bijzonderheden omtrent een vreeselijke slagting, die de reizigers met een spoortrein van San Antonio naar het fort Stockton van een bende Indianen, Mexicanen en negers hebben onder gaan op den 20 April jl. De spoortrein werd geheel vernield en verbrand en de moordenaars wierpen de reizi gers voor het grootste gedeelte in de vlammende waggons. De overigen werden op eenigen afstand van den trein gedood en gevild; onder hen was een oude vrouw, wier kleinkind men de ooren had afgesneden; alleen de moeder van dat kind, die haar echtgenoot in de vlammen had zien werpen, werd gespaard, om door de ontaarde woestelingen te worden medegevoerd. Het getal slagtoffers is 17, 9 mannen en 8 vrouwen. Men onderstelt, dat al de moorde naars deserteurs zijn van het leger in Mexico. Een officieel telegram uit Berlijn meldt, dat de koninklijke oorlogsbooten Vincta en Gazelle den 11 Juuij de regering van Haïti, die weigerde een Duitsch koopman schadever goeding te geven, daartoe gedwongen heeft door het weg nemen van twee korvetten. Er is niemand gewond. Over het aanstaande bezoek des Keizers van Oosten rijk te Berlijn zegt een officieus blad van Pesth: In weerwil van alle voorbarige tegenspraak bevestigt het zich, dat Z. M. de Keizer in de eerste helft van de maand September aanstaande de gast van het Berlijnsche hof zal zijn. Reeds terstond na de ontmoeting der monarchen in het vorige jaar te Salzburg en te Ischl was er sprake van een tegenbezoek, waarvoor destijds eene der steden aan den Rhijn was aangewezen. Het vergevorderde jaargetijde en de politieke omstandigheden in Oostenrijk schijnen ver leden jaar tot het uitstellen van dit plan geleid te hebben. Het werd daarom echter niet vergeten, en zoo wij wel onderrigt zijn was het gedurende het verblijf, hetwelk Z. M. in April 11. te Ofen hield, dat wederkeerig de tot uit voering van hetzelve vereischte afspraken gemaakt werden. De Keizer Wilhelm zal de maanden Julij en Augustus deels aan den Rhijn deels te Gastein doorbrengen. Bij zijne terugkeer te Berlijn beginnen aldaar de groote herfst- manoeuvres, en bij de bekende belangstelling van onzen monarch in militaire zaken werd het. tijdstip voor zijn bezoek waarschijnlijk ook met het oog op deze reeds op zich zelve zeer belangwekkende militaire oefeningen gekozen. Voor zoo ver wij ons herinneren is het sedert 1852 de eerste maal dat onze Souverein de Duitsche hoofdstad :der bezoekt. Wat verder verhaald wordt omtrent ontmoeting der drie Keizers, welke bij gelegenheid der onthulling van het monument van Stein in Nassau zou plaats hebben, is van allen grond ontbloot." Gedurende den loopenden zomer-cursus wordt de Landbouwschool te Kleef door 57 leerlingen bezocht, waaronder 7 uit Nederland. Te Petersburg is den 11 dezer de 200ste verjaardag van Peter den Groote gevierd. De Keizer en al de leden der keizerlijke familie woonden een lijkdienst bij in de Petrus- en Pauluskerk, waar Peter begraven is. Een gedenkpenning werd op de kist nedergelegd, onder het lossen van 31 kanonschoten. Op drie tabouretten met kussens van goudstof lagen voorwerpen van herinnering aan den veldslag bij Pultawa, en wel op de eerstede uniform en de ringkraag welke Peter I bij die gelegenheid gedragen heeft; op de tweede: zijn in die slag doorschoten hoed en degenop de derdede door hem gedragen insignia der St.-Andreasorde. Op een kussen waren met zilver gestikt de volgende woorden, ontleend aan Peters dagorden in den slag bij Pultawa: „En van Peter weet dat hem het leven onverschillig is, als slechts Rusland, u tot heil, in roem en geluk leeft!" Na afloop der kerkplegtigheid trok een indrukwekkende stoet naar de kade van de Newa, waar de personen, die den stoet vormden, plaats namen in eene talrijke reeks van versierde vaartuigen, waarbij zich de boot bevond, die door Czaar Peter zelf gebouwd is en te Petersburg bewaard wordt. Op het Newa- of admirali teitsplein was Peters kolossaal ruiterstandbeeld onder bloemen en bloeijende heesters als bedolven. Daar werden door de geestelijkheid de feestgebeden verrigt. De plegtigheden eindigden met het defileeren der troepen voorbij het stand beeld, bij hetwelk de Keizer en de leden van zijn geslacht zich geplaatst hadden en- voor de boot van Czaar Peter, die aan de kade lag. Later hadden volksvermakelijkheden plaats op het veld van Mars, welks ééne zijde geheel werd beslagen door groote schilderijen, episoden uit het leven van den grooten Czaar voorstellende. In geheel Rusland is die dag gevierd; in sommige steden door het stichten van nieuwe scholen, het instellen van studiebeurzen en het toekennen van bijdragen voor wetenschappelijke doeleinden. Circa 4000 personen, uit alle oorden der wereld, bragten jl. Zondag op het Vaticaan hunne hulde aan den Paus, zoodat men elkander letterlijk verdrong. Z. II. werd bij zijn verschijnen met luide, lang aanhoudende vreugdekreten begroet. Óp het adres van Prins Campagnana heeft hij het volgende geantwoord: „God zendt aan zijn plaatsver vanger vooitdurend vertroosting te midden van zijn verdriet. Het volk der Hebreërs vroeg een Koning in plaats van Zijn vaderlijk bestuur; gij integendeel blijft trouw aan het Pausdom. Gaat zoo voort en vormt als 't ware een bronzen muur tegen de onregtvaardigheid. God is voor ons. Ein delijk zal hij het licht wel doen schijnen." Na deze woorden gesproken te hebben heeft de Paus, onder algemeen gejuich, de verschillende zalen doorgeloopen. Het gelaat van Z. H. blonk van vreugde. Talrijke offer anden werden hem gebragt en nooit, zegt een berigtgever, sedert de Italianen Rome hebben bezet, ontving Z. II. zoovele bezoekers. Het groote muziekfeest te Boston is jl. Maandag met eene door den heer Banks uitgesproken feestrede geopend. Het koor telde niet minder dan 16,000 en het orcliest 1500 personen, onder directie van de heeren Gilmore en Strauss. Het aantal toehoorders bedroeg 30,000. De groote trom, die ter gelegenheid van dit monster- feest wordt gebezigdis volgens een Amerikaansclr blad te Frammington (Maine) vervaardigd. Zij is van ahornhout gefabriceerd en heeft een middellijn van 12 en een hoogte van 6 voet. Daar geen enkele spoorwagen breed genoeg was, om dit reusachtig instrument te vervoeren, is het op een door paarden getrokken wagen naar Hallowen en van daar, per stoomboot, naar Boston vervoerd. Van 12 tot 19 Junij 1872. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Philip Pelgrim Everls en Catharina Geertruida Keijser. GEBOREN: Jannetje, dochter van Jan Vos en A'ntjeHillenius. Johan Sijbrand, zoon van Jacob Dijksen en Pietertje Mantje. Marretje, dochter van Willem de Wijn en Antje Kooijman. Jakob, zoon van Nan Kikkert en Jannetje Bakker. OVERLEDENJan Flens, 54 jaren, echtgenoot van Jannetje Roeper. Bartel Houtwipper, 63 jaren, weduwnaar van llendrikn Smit. Neeltje Kuiper, 72 jaren, weduwe van Gerrit Schraag. Van 1 tot 15 Junij 1872. ONDERTROUWD: Pieter Ploeger en Trijntje Marees, wonende te Schagen. GETROUWDHendrik Hopman en Geertruida Henriette Gies. Cornelis Quak en Neeltje Visser. GEBORENPieter, zoon van C. Broekhuizen en IJ. Blaauw. Pieter, zoon van E. de Boer en N. Otto. Bernardus, zoon van J. Haring en A. Haker. OVERLEDEN Ariaantje Schotvanger, 62 jaren, weduwe van W. Jongebloed. Neeltje, 14 maanden, dochter van P. Marees en T. Stekelbos. Wijbrand, 2 maanden, zoon van A. Schouten en G. Polder. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'S [Jren. jj Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. AP n -Ö CJ O 0 Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 19 20 20 12 8 12 zoto. 5k. OZO. 1:2 ozo. 0.8„ 762.15!-}- 1.03 759.83- 0.23 760.04- 1.02 21.0 20.2 22.3 f 3.0 t 4.1 t 4.2 0.44 0.72 0.64 wein golv Vlak. v O 20 Junij 8 u. Helder, schoonweer, droog. 20 Junij 12 u. Helder, schoonweer, droog. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart, Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Mei. 20 Junij. Cornelia. J. R. de Boer. Bat.viaNewcastle. 17 Junij. 19 Junij. Java. W.L.Bakker.Bat.viaBirkenhead. Binnengekomen Schepen bestemd hünfte lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hebrides. J. C. Pedersen. Nerva. Solon. T. Jorgensen. Sundswall. Nora Sophie. E. Zachariassen. Kasko. Margaretha. J. Auensen. Sundswall. Freija. C. C. Kuudsen. Nerva. Londonderry. W. Slater. Sunderland. Steenk. ijounig. ^urguüoor. c. Hout. Blikman Cot.r Amons 8t Co. v. Vliet Co. Duink.&Goedk. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 7 Nncht.Kalveren- VetteRammen - 140 Schapen 80 a200 100a220 96 a 200 a220 180 a a 8 a 13 a 19 a 33 325 Lammeren f 10 a 17 4 Bokk. en Geiten - l^a 7 10 MagereVarkens- 12 a 18 40 Biggen - 7 a 9 Eenden c. a Kippen a Boter per kop - 80 a 92 Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -300 a320 Eend-Eijeren -325 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3