1872. N". 75. Zondag 23 Junij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. metiln 3 en »t;: I" f li iets be|| eondiï i 3de 1 er kilc< id f8!,. ie Krr; n f 13.!. ijen 1« 43 me i en Ui -ammerr. hand 5 a ddelln» '0 kiloj Kieiii HELDËRSCHË U M1EUWEDIEPËR COURANT „Whuldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per hwartaal 1.30. M franco per post - 1.65. Burean: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN.' Naar Oost-lndiê: via Triest 25 Junij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 4 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 27 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. West-ludië: viaSouthampton 30Junij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23Junii, 's morg. 6 u. 25 m. u u n h via Triest 7 Julij, 's m. 6 u. 25 m. ren, 41 prijit 0 a kw. II c.t li a c, ilogrii rN.vt ■■-F rreemi nog tfhaln pip ;eld ivinj 2 in last IK ;eld lil ns si en w Junij. >6j 584 29H 84} Ui 19 181 15} •74 19} '6A 3} VERGADERING var den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Dingsdng den 85 Junij 1878, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, 21 Junij 1872. De Voorzitter, C. E. PERK. Punten ter behandeling 1. Benoeming Hulponderwijzer. 2. Ontslag Vroedvrouw. 3. Mededeeling ingekomen stukken. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Junij. Over de ontruiming van 't Fransche grondgebied door de Duitsche troepen duren de onderhandelingen nog steeds voort. Men vleit zich, dat ze wel tot een goed einde allen gebragt worden, 't Eenige waarover men het nog niet eens is, is de meerdere of mindere sterkte van het bezettingsleger naarmate de voldoening der oorlogsschuld. De Fransche regering verlangt, volgens de Indépendance je, dat de sterkte van het bezettingsleger verminderd al worden al naar de ontruiming voortgezet wordt. De Duitsche onderhandelaar, de heer von Arnim, daarentegen, houdt vol, dat de Duitsche troepen hare tegenwoordige sterkte moeten behouden, zoolang nog slechts een enkele plaats in Frankrijk bezet blijft. Inmiddels heeft de Fransche regering de noodige stappen gedaan bij den grooten geldman Rothschild, om de vereischte drie milliarden bij wijze van J in handen te krijgen. Ondertusschen is men in Duitschland peinzende wat te beginnen met deze lang niet agrijke som, die tusschen het keizerrijk en de onder scheidene staten moet worden verdeeld. Toch meenen wij, in dit geval het ontvangen heel wat prettiger is dan let geven, ofschoon ons wel eens het tegendeel is voor gehouden. In Oostenrijk zijn de onderlinge geschillen tusschen de «ationaliteiten nog niet geheel geëindigd. De nu onlangs gehouden verkiezingen schijnen evenwel nog al gunstig voor de regering te zijn uitgevallen. Mogelijk brengt dit stap nader tot de zoolang gewenschte bevrediging. Jl. Donderdag is ten raadhuize te Amsterdam aan den heer D. de Roever, kapitein van het Nederl. barkschip Jan van Brakel, door den burgemeester, namens de lords der Britsche admiraliteit, overhandigd een gouden chrono meter, als erkenning voor de diensten door dien gezagvoerder bewezen bij de schipbreuk van het Engelsche stoomschip Megaera, op de St. Paulusrots. Wij zijn uitgenoodigd te berigten, dat ds. Kindermann p morgen, des voormiddags ten 10 ure, voor zijne gemeente •ptreden zal. Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen wordt gereed gemaakt voor de reis naar Oost-Indië. De mailboot Prins Hendrik, gezagvoerder Hendriks, '!i na te Port—Saïd de voor die plaats bestemde lading piest en steenkolen ingenomen te hebben, den 18 dezer, s morgens ten 4 ure, het Suez-kanaal ingestoomd, den 194en des middags te Suez aangekomen en ten 6 ure vandaar naar Batavia vertrokken. - Z. M. de Koning heeft den luitenant Grant, zoon van i president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, rhór diens afreis naar Amsterdam jl. Donderdag namiddag Wi gehoore ontvangen. (Vad.) Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland is jh enderdag aanbesteed, het met zinkstukken bezetten van "sn oever langs den zuider vleugel te Terschelling. Daar door was de minste inschrijver de heer Jac. Oldenburg, te «rgen, voor 5848. Het DL D. verneemt uit goede bron, dat reeds een som van ongeveer 70,000 bij de verschillende commissiën To°r het Zeemanshuis te Brielle beschikbaar ligt. Het feestprogramma voor de eerste steenlegging van den ,'llemstoren. *e Nassau-Dillenburg, vermeldt o. a. het VO UOnJ. 0p Vrijdag 28 Junij, 's avonds ten 6 ure, ontvangst der .oomdelingen aan het station te Dillenburg, die ten 8 ure 50 'f1 .Hieenkomst worden verwelkomd. Op Zaturdag Junij, ten ,6 are 's ochtends, het luiden der klokken en het doen van salutschoten; ten 85 ure godsdienstoefening in de Hervormde kerk; na afloop (9J uur) begin van de feestelijke grondsteenlegging. De optogt verzamelt zich op het stadhuis, trekt door de hoofdstraten van Dillenburg naar de Slotruïne en wel langs den lindenboom, beroemd in de geschiedenis, door dat Willem van Oranje onder dezen boom de Nederl. deputatie op 14 April 1568 ontving, die zijn hulp kwam inroepen tegen Spanje. Op het bouwterrein aangekomen, wordt gezongen, een feestrede gehouden en de steen gelegd. Vervolgens heeft er een feestdiner plaats, terwijl des avonds een harmonie in een tuin wordt aangekondigd, waarna de dag met een feesthal wordt besloten. Omtrent de arrestatie van den conducteur Dikkens verhaalt de Arnh. Crt. het volgende: „De heer de Klopper, hoofd-commissaris van politie te Amsterdam, had, waarschijnlijk uit onvoorzigtige woorden van Dikken's vrouw vernomen, dat haar maD, die verdacht werd de brieven met waarde bij het vervoer met den spoorweg te hebben gestolen, zich te Londen bevond. Hij reisde derwaarts, maar Dikkens was reeds naar Liverpool vertrokken en bevond zich op eene stoomboot, welke een paar uur later naar Amerika vertrekken zou. De heer de Klopper begaf zich aan boord en ontdekte weldra den persoon dien hij zocht. Hij sprak dezen in het Engelsch aan, waarop de ander in het Hollandsch antwoordde, dat hij geen Engelsch verstond, dat hij Hollander was en zich naar New-York begaf. De heer de K. betuigde zijn ge noegen, dat zij zamen de reis konden maken; maar eenige oogenblikken later, na met een van het stoombootpersoneel te hebben gesproken, deelde hij hem mede, dat zij op eene verkeerde boot waren. Dikkens trok dit eerst in twijfel, maar eindelijk sloeg hij geloof aan de verzekering. Zij gingen nu op een andere boot over, en toen de hoofd commissaris zich daar met den conducteur bevond, werd de Hollandsche vlag geheschen, want het was eene Holland- sche boot en Dikkens werd op Hollandsch terrein gearresteerd. Van de ontvreemde som is, volgens de KI. Crt., slechts een klein gedeelte in zijn bezit gevonden. Welligt zal het nader blijken öf hij nog meer hier of daar verborgen heeft, dan wel aan anderen toevertrouwd. Jl. Donderdag vierde Zeemanshoop te Amsterdam zijn vijftigjarig bestaan. Dit collegie heeft gedurende zijn bestaan IJ millioen gulden aan behoeftige zeelieden of aan hunne weduwen en weezen geschonken. Onder de ingekomen adressen van sollicitanten naar de betrekking van kommandant der op te rigten brandweer te Amsterdam, bevond zich ook een van den bekenden oud-kapitein der infanterie Janssen. Volgens door de Amst. Crt. ingewonnen informatiën, zijn de berigten van het bezoek van Keizer Napoleon III te Amsterdam onjuist. Eenige gelijkenis van den persoon, die van twee anderen vergezeld, sommige plaatsen van ons land bezocht, op den ex-Keizer der Franschen, heeft tot het onjuist berigt aanleiding gegeven. Gisteren is te Leiden op het voetstuk geplaatst het standbeeld van Boerhaave, 12 voet groot, 4000 kilogrammen zwaar, gemaakt door den Hollandschen kunstenaar Joh. Th. Stracké en gegoten in de fabriek van Enthoven te 's Hage. Eerstdaags zal het door de commissie onthuld worden. Jl. Donderdag is de algemeene vergadering van het 26ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Utrecht voortgezet. In de jl. Woensdag gehouden vergadering was o. a. aan de orde het rapport der commissie voor de verbetering van de vervoermiddelen in ons land in het algemeen en van die voor den landbouw in het bijzonder. Die commissie stelde als slotsom van haar verslag het volgende voor: 1. Er zal eene vereeniging opgerigt worden ter bevordering en gemakkelijk making van de transportmiddelen voor den landbouw, met een centraal-bureau, dat te Utrecht gevestigd is. 2. In de hoofdsteden worden zelfstandige afdeelingen opgerigt. 3. Het centraal-bureau te Utrecht bestaat uit 6 leden. 4. De besturen der afdeelingen bestaan insgelijks uit 6 leden. 5. Het bestuur van het 26ste Landhuishoud kundig Congres wordt uitgenoodigd, zoo mogelijk, invloedrijke personen te verzoeken, zich tot eene commissie te vormen, om deze zaak tot stand te brengen. De vergadering besloot, dit rapport ter inzage te leggen van de leden, ten einde het in eene volgende vergadering te kunnen behandelen. Als plaats voor het bijeenkomen van het eerstvolgende Congres is Delft aangewezen. De uitbreiding van den landbouw, zegt de heer Boer, voorzitter van het landbouwkundig congres te Utrecht o. a. in zijne openingsrede, en van de productie hangt voor een groot deel af van het goedkoop en gemakkelijk bekomen van de grondstof voor allen landbouw: mestspeciën. Juist op het tijdstip, dat dit door de landbouwkundigen wordt ingezien, komt men meer en meer tot de overtuiging, dat de groote steden ware verzamelplaatsen van mestspeciën zijn, tot meer en meer dreigend gevaar voor de gezondheid der ingezetenen en zonder voordeel voor iemand. Het is voor mannen van wetenschap en praktijk een bepaalde studie geworden, hoe de fecale stoffen der steden van dood kapitaal het schadelijke voor de gezondheid er nog geheel buiten gelaten tot een hoogst vruchtdragend kapitaal kunnen worden gemaakt. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten en voor den landbouw nemen de getijen een vreemden loop. De landbouw heeft zich dit ten nutte gemaakt, maar moet er meer en meer op letten. Spreker wees op de gunstige ligging van ons land voor fijne kuituur, warmoezerij, tuin bouw, enz. en deed de vraag of aan de verbetering van ons paardenras en van onzen veestapel niet ook nog veel gedaan kon worden Ons vee is zeer gezocht, maar Bakkewell heeft bewezen wat bij een oordeelkundige opvoeding van het rundvee te verkrijgen is. Moeten naast de gebruikelijke ook nieuwe kuituurgewassen ingevoerd worden? Is ook door landver- betering een grooter opbrengst van den bodem af te dwingen Yoor de ontwikkeling van landelijke nijverheid is als voor eiken anderen tak van nijverheid de vraag der uitbreiding en verbetering van vervoermiddelen een vraag van uitnemend belang. Het is daarom gelukkig dat ons vaderland op dat gebied ook niet heeft stil gestaan. Spreker ging de uitbreiding na, die de wegen van verkeer hebben bekomen en wees tevens op het zonderling verschijnsel, dat de waterwegen, een zoo bijzonder voor ons land geschikt middel van verkeer, niet zijn toegenomen. Dit vloeit, naar sprekers inzien, voort uit de vele soorten van heffingen op die wegen, even als op vele binnenlandsche kunstwegen drukkende, wat inderdaad weinig strookende is met den geest van onzen tijd en met de milde beginselen van de gemeentewet. Het zijn ware hinderpalen, beletselen voor het gebruik van werktuigen, tot uitbreiding en verbetering van de landelijke nijverheid bestemd. -Dezer dagen overleed te Oudewater een welgesteld winkelier, na een hevige ongesteldheid van een paar dagen. Er deden zich bij hem blaren en opzwellingen van den tong met bijkomende koortsen voor, zeer waarschijnlijk ver oorzaakt door het gebruik van melk van aan tongblaar lijdend vee. ir De politie te 's Bosch heeft jl. Maandag nacht een persoon gearresteerd, die in den tuin van den heer L. H. Rouppe van der Voort bezig was jonge ooijevaars uit te halenhij was reeds tot aan het nest geklommen en stak er zijn hand in om zijn prooi te pakken, toen de politie toeschoot en hem uitnoodigde naar beneden te komen; in plaats van ooijevaars uit het nest te halen, werd hij zelf tijdelijk in het nest gebragt. Een medestander nam de vlugt. De ooijevaarsuithaalder is uit Rotterdam en schijnt er op te reizen, om die vogels te bemagtigen en daarna te ver- koopen. Een der oudste soldaten van de eerste Fransche Re publiek, van het eerste Fransche Keizerrijk en eindelijk van het Nederlandsche- leger is te 's Bosch ten grave ge daald, Joannes Nereus de Pie, geboren te St. Amands (België), den 12 Mei 1783. Op ruim 17jarigen leeftijd trad hij in dienst van het Fransche leger als huzaar bij het 9de regi ment; hij maakte als zoodanig van 18031814 9 cam pagnes mede. In 1814 werd hij krijgsgevangen te Dantzig. Na zijn vrijlating trad hij in Nederlandsche dienst bij de oprigting van het korps, nu het regiment rijdende artillerie, Waarmede hij in 1815 den veldslag van Waterloo en de daarop gevolgde campagne in Frankrijk medemaakte. Voor zijne diensten verkreeg deze oud-krijger in het jaar 1830 een gagement van.... 90 'sjaars. Hij droeg de St. Helena- medaille, het Zilveren en Eerekruis van Waterloo en de medaille van 12jarige Nederlandsche dienst. Men meldt uit Eindhoven, dd. 18 dezer, aan de Pr. Nbr. Ct.Het zoogenaamd hondenconcours, gister in het naburig Gestel en Blaarthem gehouden, heeft aller verwach ting overtroffen. Reeds des voormiddags werd de wedstrijd door een eigenaardigen optogt geopend. Voorafgegaan door muziek en gevolgd door een voor de omstandigheden ver sierden praalwagen, door twee honden van „zessen klaar" getrokken, en door de deelnemende concurrerende honden elk voor zijn karretje gespannen, trok de stoet, door honderden gevolgd en omgeven, door de straat der gemeente. Het gezigt van dezen optogt was, zoo al niet hij uitstek fraai, toch niet onaardig. Des namiddags ten 5 ure begon de eigenlijke wedstrijd en moest elke hond, in de volgorde bij loting vastgesteld, naar zeker punt, ongeveer tien minuten afstands, heen en weêr loopen. De honden mogten wel door woorden worden aangezet, maar niet door slagen worden geprikkeld; op verschillende punten waren personen geplaatst om daarop te letten. Een die, ondanks die nuttige bepaling, zijn hond herhaaldelijk met slagen tot loopen had aangezet, had hierdoor zijn regt op een prijs, dien hij anders zeker zou hebben géwonnen, verloren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1