Benoeming-en, enz. Frankrijk. Engeland. Twee en twintig honden namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs voor den verstkomenden, als ook voor den grootsten hond, viel te beurt aan een persoon uit Gendringen (Gelderland). De eerste prijs voor den hardstloopenden behaalde een persoon uit Stratum. Verder bekwamen nog 7 anderen verschillende prijzen in geld, tot een gezamentlijk bedrag van 30. Na afloop van het feest werd er een vuurwerk ontstoken. Duizenden nieuwsgierigen bewogen zich den geheelen dag en avond in Gestel, en alles liep in de beste orde af. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Neder- landsch Rederijkersverbond zal in de maand September a. s. te Zutphen worden gehouden. Is men wel onderrigt, dan zal, met medewerking van eenige leden van onderscheidene rederijkerskamers, het treurspel Floris V in de schouwburg zaal aldaar worden opgevoerd. Aan een belangstellend publiek zal het niet ontbreken. Bij wijze van proefneming, heeft men verleden jaar aan den straatweg tusschen Winterswijk en Groenlo kersen- boomen geplant. Deze jonge boomen zijn zeer goed aan gegroeid en men heeft uitzigt op gewenschte voordeelen, zoodat wij kunnen verwachten, dat dit voorbeeld elders navolging zal vinden. Jl. Woensdag is te Dalfsen de eerste nieuwe wol aangevoerd. De Synode der Chr. Geref. kerk in Nederland, van den 5 tot den 19 dezer te Groningen, onder presidium van ds. W. H. Gispen, gehouden, heeft o. a. ter behartiging der zending onder de Heidenen, een commissie van tien leden benoemd, terwijl de zendeling-kweekelingen voorloo- pig aan de Indische school te Leiden de taal- en volken kunde zullen bestuderen en hun theologische vorming bij ds. J. H. Donner aldaar zullen ontvangen. Een reglement werd gearresteerd voor een algemeene kas tot ondersteuning van predikants-weduwen en weezen en emeritus-predikanten, en naar aanleiding der vereeni- ging van de Chr. Afgesch. en oud-Geref. gemeenten, op de vorige Synode in 1869 getroffen, al de Synodale be sluiten der vroeger afzonderlijk bestaande kerken herzien, en wat van den nieuwen toestand uit de vroegere bepa lingen van beide kerken bruikbaar was, op nieuw vastge steld en eene commissie van redactie benoemd voor de verzameling en uitgave. Staande de Synode werd een adres van sympathie verzonden aan de Synode der Geref. kerk in Frankrijk, wegens haar besluit om de Christelijke leer te handhaven. Nadat vastgesteld was, dat de volgende vergadering zal gehouden worden in de provincie Noordbrabant, werd de Synode op de gebruikelijke wijze gesloten. De Standaard verneemt van goed onderrigte zijde, dat prof. Oosterzee, reeds eenige weken geleden, bedankt heeft voor de uitnoodiging om de openingsrede te houden op het aanstaande noordelijk zendingsfeest te Assen. Het is nog niet bekend aan wie die taak thans zal worden opgedragen. Volgens een particulier schrijven uit Batavia was aldaar het gerucht verspreid, dat de jeugdige moordenaar Varkevisser, die den 22 April is ter dood gebragt, vóór zijn teregtstelling aan een predikant, die hem in zijn laatste oogenblikken bijstond, zou hebben bekend, dat hij behalve den doodslag op van der Burgh, vroeger nog twee andere moorden zou hebben gepleegd, een op een kind en een op een inlander, aan wien hij geld schuldig was; alsook dat hij verleden jaar een geheele dessa in brand had gestoken, om in de verwarring te kunnen stelen. (Zw. Cour.) Berigten uit de Kaapkolonie van 18 April jl. doen zien, dat nog voortdurend vele personen zich naar de diamantvelden begeven, maar ook zeer velen vertrokken weder. De kolonie werd onlangs in rep en roer gebragt door een zeer brutalen diefstal, waarvan de daders nog niet zijn gevat. Ongeveer zes pond diamanten zijn bij die gelegenheid verdwenen. Te Luik is weder eene dame het slagtoffer geworden van de onvoorzigtige gewoonte om petroleum-lampen uit te blazen. De vlam sloeg in het reservoir, dat uiteen sprong en in een oogenblik stond de ongelukkige in brand. Zij is nog denzelfden nacht overleden. In Rusland heerscht allerwege geweldige hitte en droogte. Men vreest dat de oogst zal mislukken. De invloed van het wateb op de melkvobming. Men wil opgemerkt hebben, dat het water van grooten invloed op de melk- vorming i9. Eene koe, die weinig of geene melk geeft, heeft aan 12 tot 20 kan water en minder genoeg. Geeft ze echter volop melk, dan zijn 30, 40 en 50 kan naauwelijks voldoende. De hoeveelheid melk zou, bij gelijk voeder, steeds in'verhouding staan tot de hoeveelheid water, die de koe tot zich genomen heeft. In de weide zullen die koeijen de meeste melk geven, welke het meest drinken. Komen de koeijen van de wei in den stal, zoo geven ze een vierde gedeelte melk minder, omdat het drooge voeder veel minder water bevat dan het groene in de weide. Daarom behoort men ze dan veel water te geven. Het is;dus zeer aanbevelenswaard zulks bij een grooten veestapel wel in het oog te houden. Daar alle spijzen, om goed te kunnen verteerd worden, in vloeibaren toestand in het bloed worden opge nomen, zoo volgt hieruit, dat men met het toedienen van droog voeder, als lijnkoek, enz. niet te rijkelijk moet zijn, maar dii liever met zuiver water tot een pap bereiden. Oin die zelfde reden heeft men dan ook wel eens voorgeslagen, het hooi met kokend water te laten aftrekken en dit aftreksel onder den naam van hooi-thee toe te dienen. Doch deze voedering is nog al omslagtig en tijd- roovendte meer, daar alle herkaauwende dieren toch eenig vast voedsel moeten gebruiken bij de verrigtingen der verteerings- werktuigen. Het meeste heil moet men daarom verwachten van goed drinkbaar Water: want geljjk het voor den mensch een behoefte is, steeds zuiver drinkwater te gebruiken, zoo moet men niet meenen dat het vee gezond kan blijven bij het drinken van met vele onreinheden bezwangerd water uit greppels of half drooge slooten. Zeer zeker zjjn vele ziekten onder het vee het gevolg van slecht drinkwater. Zoo veel mogelijk moet men er daarom steeds naar trachten om dit zuiver te maken, hetzij door middel van duikers, die eene strooming in het water te weeg brengen en het alzoo met meer levenslucht bedeeleahetzij dat men hisr en daar kuipen met goed water in het land pluatst, zooveel mogelijk op eene schaduwrijke plaats, waartoe het planten van eenige boomen op een klein plekje de gelegenheid kan aanbieden. Van zuiver drinkwater en gezond voedsel kan men met eenig regt eene rijkelijke hoeveelheid gezonde melk verwachten. Ik houd mij overtuigd, dat juist hierin de betere of slechtere hoedanigheid van het zuivel afhangt. Daarom, in de eerste plaats gezorgd voor zuiver water, zoowel tot drenking van het vee, als ook bij de behandeling van het zuivelwant ook bij dit laatste is het even onmisbaar. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt dr. J. F. Manikus is, op verzoek, met den laatsten Julij a. s. eervol uit de zeedienst ontslagen. In de provincie Noordholland zijn benoemdtot hoogheemraden van Waterland, de heeren J, Honingh en N. Honinghtot hoogh. van den Hondsbossche en duinen tot Petten, van wege de stad Alkmaar, mr. 1). F. van Leeuwen; tot heemraad van den polder VVieringerwaard, de heer A. Waiboerj tot heemraad van het water schap Eijerland, mr. P. L. F. Blusséen tot heemraad van den Anna Paulownapolder, de heer Th. J. Waller. Tot directeur van het postkantoor te Zevenaar is benoemd de heer B. Boom, thans directeur van het postkantoor te Tliolen. Buitenland. Het is zonderling met welke verschillende gevoelens de Duitsche troepen, die nog in Frankrijk zijn, hier en daar worden beschouwd. Te Rheims b. v. ziet men ze wel verachtelijk aan, maar niet met de bitterheid van andere plaatsen, en beschuldigingen tegen de veroveraars hoort men niet aan iedere table d'höte. Men begint langzamer hand te gewennen aan de tegenwoordigheid van vreemde troepen. Te Epernay, digt bij Rheims, neemt men de aanwezigheid van de „Prussiens" zoo gemakkelijk op, dat er niet weinig kameraadschap bestaat tusschen de arbeiders klasse en de soldaten, die bij hen ingekwartierd zijn. Menig „ouvriei" drinkt en snatert in de straten met den Duitscher als vroeger met den Fransehen soldaat en de officieren worden dikwijls op zeer vriendschappelijken voet in de burgerfamiliën ontvangen. Te Chalons daarentegen is de grenslijn tusschen de beide rassen zeer sterk getrokken, terwijl in het kamp van Chalons, een paar mijl verder, de Duitschers op nog vriendschappelijker voet staan met hunne Fransche buren, dan te Epernay; ze zijn er bijna populair. Gaat men van daar, het kan in één namiddag, naar Charleville en Mézières, dan is men te midden der onver- zoenlijkste vijandschap en verachting, zoo als men voor ruim een jaar overal vond, toen al de tegenspoeden, onge lukken en vernederingen nog versch in het geheugen lagen. Men ziet er geen de minste toegeeflijkheid. Iedere partij heeft nog hare eigen verzamelplaatsen en café's en geen „ouvrier" zou het durven wagen met een Pruis broederschap te drinken. Het bombardement van Mèzières en het be schieten der open plaats Charleville zijn de oorzaken van dezen meer dan gewonen haat. Hoe ook gestemd, erkennen zij steeds, dat de discipline der Duitschers voortreffelijk en dat bij de nu en dan voorvallende twisten tusschen de over winnaars en overwonnenen de laatsten de beleedigers en uitdagers zijn. Toen onlangs de prijsverhooging van den tabak en van de sigaren men weet, dat die handel in Frankrijk een staatsmonopolie is ter sprake kwam, heeft de admi nistratie getracht statistieke gegevens te verzamelen, om tot eene begrooting van het aantal rookers en de hoeveel heid van den verbruikten tabak in Frankrijk te komen. Die curieuse statistiek is thans ten einde gebragt en zij levert o. a. de volgende resultaten: Van de vijftien rookers gebruiken acht de pijp, vijf de sigaar en twee de cigarette. Van deze laatsten worden per jaar 294 milliard verbruikt, dat is 805 millioen per dag, 33 millioen per uur, 559,000 per minuut en 9323 per seconde. Het gebruik van absinth begint in Frankrijk, sedert de nieuwe belasting op de likeuren, niet te verminderen. De hoeveelheid van dit groenachtige, bittere, weinig aan trekkelijke en zeer nadeelige vocht, dat in Parijs alleen wordt gebruikt, is enorm groot. In Zuid-Frankrijk neemt de consumtie er van eveneens zeer toe. Alleen in het noorden schuwt men het meer. De wijze, waarop deze geestrijke drank in gebruik kwam is merkwaardig genoeg, om meer bekend te worden. Vóór de expeditie naar Algiers ten tijde van Louis Philippe, was absinth alleen bekend in geneeskundige kringen. In Oran en Constantine maakten koortsen groote verwoestingen in de gelederen en, daar de gewone drank der soldaten witte wijn was, raadden de dokters aan om die met absinth te mengen als een voorbehoedmiddel tegen miasmata of moeraskoortsen, in plaats van quinine, die veel te kostbaar was om algemeen voor te schrijven. Gedurende den geheelen veldtogt dronk het leger dat mengsel en voegde zelfs absinth in den brandewijn. De gewoonte hield stand en werd te Marseille bekend. Absinth werd a la mode in die stad. Vandaar verbreidde zich langzaam het gebruik over het geheele land, zetelde zich te Parijs en werd de lievelingsdrank. Absinth stak daarop den oceaan over en handhaafde haren naam in de Fransche koloniën. Hoe verwoestend het gebruik van dit vocht in Frankrijk werkt, haalt dit nog niet bij de treurige gevolgen die het gebruik er van in lieete koloniën, als Cayenne, Nieuw-Caledonië en Port-Saïd, heeft. De kolonisten drinken het onversneden, in groote hoeveelheden, en de sterfte- lijsten toonen een daarmede evenredig hoog cijfer. De thermometer van den ingenieur Chevalier, die al gedurende ongeveer eene eeuw dag aan dag de Parijzenaars op de hoogte hield van de graden koude of warmte in de atmospheer, bestaat, helaas! niet meer. En door wien of wat vernield? door een mestkar. Dezer dagen moest zulk een kar den winkel voorbij, maar dwaalde af, stortte er in, vernielde de voorhanden instrumenten en daaronder den befaamden thermometer. Het Nijlpaard in den Jardin des Plantes te Parijs is weder ernstig ziek, en de veeartsen wanhopen aan ])el behoud van het merkwaardige dier. De kwaal gaat d: magt der wetenschap te boven. Zij zijn namelijk van meening, dat het dier aan een soort van heimwee wegkwijn) en vermits het nu niet wel doenlijk is, het Nijlpaard tot herstel van gezondheid een twee- of meerjarig verlof naai zijn vaderland te geven, zal hij eerstdaags in den Jardin des Plantes, waar geen kruid voor zijn kwaal gewassen is zijn graf wel vinden. Een Parijzenaar, die juist een erfenis van 250,000 fr, had gekregen, vond in zijn tuin een volkomen gave boni, Hij begon het projectiel te onderzoeken, met het ongelukkige gevolg dat het, waarschijnlijk doordien de onderzoeker rookte, ontplofte en den ongelukkigen erfgenaam doodde. Men leest in het Journal de Rouen: Zeker hebben onze lezers het oordeel nog niet vergeten dat door de commissie van enquête omtrent de kapitulatien geveld is over het lofwaardige gedrag van den sergeant majoor Boeltz, van het 96ste linie-regement, die kommandant was van het fort Petite-Pierre en den vijand zulk een geduchten tegenstand bood. Men meende, dat dit schoone gedrag beloond was gelijk het verdiende; er was sprake hem voor te dragen voor den rang van luitenant, eene voorstelling aan den heer Thiers aanbieding van een eeresabel door zijne medeburgers en benoeming tot ridder van het Legioen Eer. Dit lag in den aard der zaak, maar niets van dit heeft er plaats gehad. Boeltz, die zich niet alleen onderscheiden heeft te Petite- Pierre, bewees ook zijn moed te Pfaltzburg, waar hij, zonder officieren, aan het hoofd van 68 man, met zooveel beleid en kracht zijne kleine bende aan den strijd deed deelnemen, dat zes van zijne manschappen, dus een tiende gedeelte, de militaire medaille ontvingen. Wat den dapperen sergeant-majoor betreft, naar zijne haardstede teruggekeerd, is hij weder klerk geworden bij een notaris te Besanipon. Terwijl anderen op schitterende belooningen voor hem bedacht zijn, arbeidt de voormalige kommandant van Petite- Pierre, met eene zelfverloochening, die de achting welke zijn gedrag inboezemt, slechts kan verhoogen, tien uren daags op een notaris-kantoor. Jl. Maandag heeft in de nabijheid van Marseille een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De stoomketel van het Spaansche stoomschip Guadayra is gesprongen. Vier en veertig menschen vonden daarbij den dood. Het weder was, toen het ongeluk gebeurde, prachtig. De zee was kalm. 's Morgens had er een digte nevel gehangen, waardoor de vaart der stoomboot eenigszins was vertraagd; ware dit niet het geval geweest, dan zou het schip veilig in de haven van Marseille zijn gearriveerd. De Guadayra, komende van Sevilla, had 58 passagiers en 26 man equipage aan boord. De passagiers, waaronder twee Italiaansche opera-gezelschappen, stonden op het dek, in afwachting dat zij land zouden zien. Plotseling wordt ieder door een geweldigen slag verschrikt. Alles was in stoom gebuid, zoodat men letterlijk niets kon zien. De meerderheid der personen waren, zwaar gewond en gebrand, in het water geslingerd. Zij, die niet gekwetst waren, trachtten zich te redden het stoomschip zonk. Er werden een paar booten uitgezet, waarin onmiddelijk een tal van ongelukkigen heil zochten. Een andere boot zonk. De kapitein was een der eerste slagtofferehij was een uitmuntend zwemmer en had zich kunnen redden, zoo hij niet had getracht eene jonge vrouw aan den dood te ontrukken. Beiden verdwenen in de golven. De ontploffing werd natuurlijk van verre gehoord en onmiddelijk togen bootjes en een sleepboot naar de plaats des onheils. Ware dit niet geschiedt, het aantal slagtoffere zou veel grooter zijn geweest. De oorzaak van het onheil is onbekend. Tien minuten na de ontploffing was de stoomboot in de diepte verdwenen. Over de Britsche eilanden heeft in geen jaren zulk een verschrikkelijk onweder gewoed, als jl. Maandag en Dings- dag. Groot zijn de verwoestingen, door hagelslag, regen en bliksem aaugerigt. Een aantal personen verloren het leven en de schade, aan oogst en boomen geleden, moet onbe rekenbaar zijn. Een bijzonder streng vonnis, in zake een der tegen woordig herhaaldelijk voorkomende vrouwenmishandelingen, werd dezer dagen uitgesproken door een Londensch regter 't Luiddezes maanden dwangarbeid en zes maanden politie- toezigt. Vijf gevallen van denzelfden aard dienden te ge lijker tijd voor een ander geregtshof, maar geen van de mishandelde vrouwen was opgekomen en de regter sprak toen de vijf helden vrij. Dezer dagen werden van het terras bij het Kristallen Paleis te Londen door de vereeniging van duivenliefhebbers een lOOtal duiven naar Brussel en een 50tal naar Manchester en andere noordelijke plaatsen opgelaten; tegelijkertijd werd in het gebouw een tentoonstelling gehouden van al wat op die liefhebberij betrekking heeft, waaronder ook een aantal microscopische telegrammen, door duiven gedu rende het beleg naar Parijs overgebragt. Ook te Kensel New Town hebben de waschvrouwen den arbeid gestaakt. Een van hare grieven is deze, dat ook mannen in dit vak werkzaam zijn, hetgeen ze niet willes gedoogen. Dit heeft de ergernis der waschmannen opge wekt en een hunner is reeds door den regter moeten ver oordeeld worden, wijl hij twee van de vrouwen had mishandeld. Van de strike der vrouwen te New-Castle geeft Pall Mali Gazette de volgende beschrijving: De vergadering was tegen 10 ure bepaald en bij de opening waren 300 bijeen. Maar een half uur later was dat aantal aanzienlijk geklommen, daar er van alle kanten andere opdaagden met banieren, blaasbalgen asschoppen, potten en pannen, waarop zij een helsch concert uitvoerden. Er werd een stoel geplaatst onder een groote banier en mrs. May Hetherington werd met acclamatie tot presidente gekozen. Onder daverende toejuichingen nam zij plaats en sprak de volgende woorden: „Wij zijn bijeengekomen om onze aandacht te wijden aan de prijzen van het de a bloed weig< vleesi een in't| ianW' Ik h maai' Als De terwijl stelde artikel verbra met e Grc ,gw n di onin Abyss met iep k: Het triburn Anxur njn g In er mi forst lij zie e Mai edreig aam i ider tij WOJ kei gesc «j mo phi li flthol: otrinj ikbeii in d oor 1 lathol odsdii as, i uiteni agen, it oc féls ar vi rersi daj vei Fi m ao nsti I Fri -1 vin ar lj emoci ngere hr de «gen n de iei 'aan j ieve i len i w inder gente tiding erstei «ndgi erson hec De Mi K to feRo is ie C voortc

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2