Provinciale Staten van Noordholland. Benoeming-en, enz. zitten, en die van ongeveinsde ellende huilen, terwijl niemand voor hen in de bres springt, zelfs niet de leden tot bescher ming van dieren. En toch is 't lot dier kleinen veel deerniswaardiger dan dat van een trekpaard. Ze worden afgesnaauwd door de eigen moeders, al wordt de natuur lijke moederliefde door de dichters nog zoo hartroerend bezongen; ze worden op ruwen toon of met de daad van het geweld door de wettige vaders bejegend; bij een klein vergrijp klinkt scherp en krassend 't verwijt, of onzacht grijpt 't gezag hen bij den arm en een klap of stoot volgt, die 't hart doet krimpen van wee. Die ruwheid merkt men 't meest op, als de ouders pleizier hebben, bij kermis bijvoorbeeld. De ouders stellen dan de kinderen soms bloot aan 't gevaar van doodgedrukt te worden, otn toch maar mede te kunnen genieten, en de vaders slepen de stumperts voort, als ze reeds lang te bed moesten liggen en vloekende, wanneer de trage voetjes niet mede kunnen. Zou daar de politie niet raadgevend tusschenbeiden moeten treden? Zou dat niet strijden met de Christelijke beginselen? Er zijn er duizenden, die anders hun pligt betrachten om trent hun kroost, wier grootste genot het is de kleinen aangenaam of nuttig bezig te houden; daarbij is zekere ruwheid bij den werkman eerder te vergeven dan bij den bewoner der voornaamste grachten. Een wenk, op be schaafden toon gegeven, zou echter, meent 't N. v. d. D., vanwege de politie geen kwaad doen, al erkent men, dat verbetering op zedelijk gebied de vrucht moet zijn van opvoeding en onderwijs. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed het uitbaggeren van het middengedeelte van het open havenfront te Amsterdam in 2 perceelen. De eenige inschrijver voor het eerste perceel was de heer van den Stebnhoven te Dordrecht, voor 287,000; minste inschrijver voor het tweede perceel was de heer de Borst, voor 188,000. Jl. Donderdag namiddag is in de Koninginnegracht nabij den Dierentuin te Y Hage een treurig ongeluk ge beurd. Het zoontje van een Amsterdamschen schipper, die met zijn pakschuit aldaar lag, viel door eepig toeval over boord. Dadelijk sprong de vader den zoon na. Dikwerf had de man zoowel eigen betrekkingen als andere personen gered. Maar ditmaal werd hij, helaas! het slagtoffer zijner menschlievendheid en ouderliefde; hij zonk plotseling in de diepte. Spoedig waren vader en zoon nu wel uit het water gehaald, de zoon kreeg ook zijn bewustzijn terug, maar de vader kwam niet meer hij, niettegenstaande er terstond geneeskundige hulp werd aangewend. Te 's Hage is weder het plan opgevat om eene concertzaal te stichten. Het terrein daarvoor heeft men gevonden op den Zwarten Weg. Er zal eene naamlooze vennootschap worden tot stand gebragt met een kapitaal van 260,000, gesplitst in 520 aandeelen van 500 ieder. Naar men verneemt heeft de persoon van v. R., te Utrecht, beschuldigd deel genomen te hebben aan den diefstal van effecten van jonkvrouw v. W., vóór zijn ver trek bij een kassier aldaar nog een Russisch stuk van 1000 voor 900 verkocht, tegen overgifte van een recu. Ook zijn door de dieven eenige diamanten medegenomen. In Noordbrabant, teregt de bakermat genoemd der Nederlandsche beetwortelsuiker-nijverheid, en waar de cultuur van beetwortelen steeds in hooge waarde wordt gehouden, zullen dit jaar, met de vier in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken, niet minder dan 20' fabrieken alléén in het arrondissement Breda in werking zijn, de móesten met het nieuwe stelsel van zuivering (carbonisation doublé). Berekent men het product witte suiker voor elk gemiddeld op 700,000 kilogram, dan zal het geheel 14 mlllioen kilogr. bedragen, waarvan de accijns, ad 27 de 100 kilogr., de enorme som van 3,780,000 aan de schatkist kan opbrengen. Vierduizend behoeftige arbeiders worden daarbij in de wintermaanden gebruikt en van den bedelstaf tot een werkzaam en onafhankelijk leven gebragt. In ons vorig nummer deelden wij een verhaal mede van een paar Amerikaansche dames, Victoria en hare zuster, welke laatste kolonel wilde worden van een regiment nationale garde. Men heeft dit misschien voor eene Ame rikaansche buitensporigheid, zoo niet voor' onwaarheid gehouden. Ziehier nu wat de Arnh. Crt. hieromtrent nog berigt: Thans meldt men uit New-York, dat inderdaad jufvrouw E. G. Clafln, zuster van Victoria Woofhull, benoemd is tot kolonel van hef 35ste regiment nationale garde van New-York, hetwelk bijna geheel uit negers bestaat. Dit regiment telt 900 man, waarvan slechts 250 uniform dragen. Het had verklaard als kolonel te zullen aannemen j, den persoon, die een uniform zou geven aan diegenen, welke er geen bezaten. Jufvrouw Claflin heeft zich daartoe verbonden en zij is bij acclamatie aangenomen. Zij hield eene redevoering, waarin zij sprak over de regten der vrouw, over Jeanne d'Arc, over het regt der arbeidende klassen, over den arbeid van acht uren en zelfs over haar huisbaas, die haar huur had opgeslagen. Het voornaamste is dat zij benoemd werd. De eerste maal dat dit regiment in het publiek verschijnt, zal het niet aan toeschouwers ontbreken. De vraag rijst nu echter, of in een regiment, dat door eene vrouw gekommandeerd wordt, de vrouwen in de gelederen mogen ontbreken Het negende Algemeen Nationaal Zendingsfeest is jl. Woensdag onder begunstiging van het fraaiste zomer weder te Wolfhezen gehouden. Duizenden men schat het getal bezoekers op 15,000 waren uit alle oorden van het land zamengestroomd, deels uit godsdienstzin, deels om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Het feest is zonder de minste ongeregeldheid afgeloopen; ook aan het station werd de orde voortdurend, hoe buiten gewoon groot het aantal reizigers ook was, geen enkel oogenblik verstoord. Over de organisatie van het toezigt op het terrein zelf kan ook niet anders dan met lof gesproken worden. Wie jl. 'Woensdag, met welken trein dan ook, zegt de Arnh. Crt. in haar verslag, want elke gelegenheid bragt honderden feestgenooten aan dien onafzienbaren drom van belangstellendenden en nieuwsgierigen gevolgd heeft, door de lange, regte, warme en stoffige laan, naar het welbekende prachtige Wolfhezensche bósch, of in zijn rijtuig deel uitmaakte van de file van voertuigen in allerlei gedaante en soort, die van den Utrechtschen straatweg af de hoeve bereiktenwie een blik geslagen heeft op die ontzaggelijke menigte, die het feestterrein in alle rigtingen doorkruiste, moet reeds terstond tot de overtuiging gekomen zijn, dat de bewering onjuist is, dat zij, natuurlijk de nieuws gierigen, die het zendingsfeest éénmaal bijwoonden, er „genoeg van hebben"; want, aangenomen, dat de helft der daar tegenwoördigen vromen en godvruchtigen zijn, die „komen om te hooren", 't is der andere helft genoegzaam aan te zien, dat zij grootendeels bestaat uit „oude bekenden," zich beijverende om de hen vergezellende nieuwelingen in deze feestvreugde aandachtig te maken op al wat volgens hem of haar het meest de aandacht waardig is, en wat natuurlijk blijkt veel van elkander te verschillen. Deze vindt het natuurlijk schoon en de reis dubbel waard, en de duizendjarige boom zoo prachtig en bijzonder, dat hij met genoegen het geld er voor over heeft, zich de photografie er van aan te schaffengene buigt zich met zekere bevreem ding over de beek heen, die met Zoo'n mooije zwarte streep op den omslag afgedrukte kaart geteekend was, en die hij toch ter naauwernood opgemerkt had, als niet een paar bruggen hem den weg er over gewezen hadden: de Amsterdammer had, hij bekende het in stilte, zich eene grootscher idee van een beek gevormd. Weer een ander vindt de spreekgestoelten wel wat erg prozaïsch, maar den redenaar en de in vervoering luisterende menigte wezenlijk interessant. Dat de wat verder afzittenden niet geheel oog eh oor zijn, kan hij zich begrijpende wind kan toch de klanken niet naar alle streken heen geleiden. .Hier ziet men iemand al sedert een kwartier bij een spreekpaal staan, om toch eens te zien of er werkelijk menschen zijn, die elkander daar rendez-vous gegeven hebben: hij vergeet, dat er vijf dergelijke palen zijn opgerigt. Ginds bewondert' men het pittoreske gezigt, dat de heuvelen opleveren, waar tegenaan eene bonte menigte achteloos, bij groepjes, verspreid zitten of liggen. Dan valt dit, dan weer dat in het oog, wat men nog niet opgmerkt had. De tent voor de bazuin blazers vooral ziet men voortdurend door een digte schare omgeven: hier klinkt dan ook het stichtelijke lied het schoonst. Ook de cantines, de bewaarplaats voor kleederen, enz. worden niet vergeten; de stroom keert zich en wendt zich nu naar deze, dan naar gene buffettafel, het liefst naar die waarop de sierlijke, marmeren Amerikaansche room-ijs-machines prijken, die, om den verfrisschenden drank dien zij leveren, zeer gezocht zijn. Op de boerderij Eusebrug te Angerlo is een korenaar gegroeid, waarvan de halm 2.2 meter lang is. Toen op 29 Junij jl. te Usquert, in de provincie Groningen, op het balkon van het gemeentehuis de prijzen aan de overwinnaars bij de harddraverij, op dien dag aldaar gehouden, door den doktor van het dorp zouden uitgereikt worden, bezweek het balkon onder het gewigt van de vele belangstellenden, die zich daarop verdrongen. Bijna allen kwamen gelukkig met den schrik vrij, en slechts enkelen ontvingen kwetsurën, en daarbij niet één die gevaarlijk werd gekwetst. Het is intusschen een leer voor anderen. Het veenbranden met zijn onaangename gevolgen is in den laatsten tijd aan de orde van den dag. De zaak zelve is zeer oud; de oudste daarop betrekkelijke oirkonde die men tot dusver vond, bevindt zich in het archief te Olderiburghij is van graaf Johann XYI en gedagteekend 3 Maart 1567. Het stuk dient eigenlijk tot bescherming van het: wild en luidtNiemand mag ook veen aansteken ten tijde dat het gevogelte eijeren heeft, en zulks op poene van een haring. De Kaapsche berigten melden de inhechtenisneming van den vermoedelijken dief der brievenpost met de ver zending diamanten, ten minste de man had 2000 steenen bij zich. Jl. Dingsdag werd te Haarlem de zomervergadering der Staten van deze provincie door den Commissaris des Konings geopend. Onderscheidene onderwerpen werden aan de orde en in handen van Commissiën gesteld, die daarover in de zitting van eergisteren verslagen uitbragten. In de zitting van gisteren zijn de Werkzaam heden der Staten geëindigd met het nemen o. a. vap de navol gende besluiten Het voorstel tot het aangaan eener gelleening van f 20,000 en de verdere voorstellen tot regeling der uitgaaf van het subsidie der tegemoetkoming in de kosten der versterking van de Ilondsbossche zeewering over 1872 zijn aangenomen. Op het adres van kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente te Watergang om subsidie voor de verbetering der kerk en pastorie van die gemeente, is afwijzend beschikt. Voor de beharding van een gedeelte weg tussehen Schagen en St. Maarten is een subsidie verleend van een derde der kosten, hoogstens tot een bedrag van f 459. Na langdurige discussie en na verwerping van een amendement, voorgesteld door de heeren Asser, van der Kaay en Hulst, is besloten, als beschikking op het adres van het comité voor den Noord-Hollandsch Friescben spoorweg, aan de adressanten te kennen te geven, dpt de onderneming, door hen ontworpen, van zooveel belang wordt geacht, dat voor de uitvoering daarvan kan worden gerekend op krachtige ondersteuning van wege de provincie, doch dat het bedrag en den vorm van die ondersteuning eerst dan kunnen worden vastgesteld, wanneer een plan van uitvoering zal zijn aan genomen en voldoende zekerheid zal zijn gegeven, dat dit plan werkelijk zal worden tot stand gebragt. De vergadering heeft besloten gunstig te adviseeren op eenige adressen om subsidiën voor het lager onderwijs, o. a. ten behoeve der gemeenten Egmond aan Zee, Texel en Avenhorn. Aan den heer J. H. Ferguson, gewezen gezaghebber van Bonaire, laatst waarnemend gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, zijn voor den tijd van vier jaren de functiën opgedragen van consul-generaal en zaakgelastigde der Nederlanden in China. Buitenland. België. Jl. Maandag zijn in het succursaalgebouw der Nationale Bank te Antwerpen gestolen 185 bankbilletten, ieder vu 1000, en een van 500 fr., ten nadeele der firma Corneillt David. Deze heeft thans eene premie van 10,000 frs. uit geloofd aan dengene, die haar in staat stelt, dit bedrag geheel of gedeeltelijk terug te verkrijgen. Er hebben te Berchem, bij Antwerpen, jl. Zaturdag ongeregeldheden plaats gehad, tengevolge van een twist tussehen militairen en burgers bij gelegenheid van de k Eenige personen werden gekwetst, 's Maandags kwam liet op nieuw tot een botsing. Straatjongens jouwden de daten uit en dezen, ofschoon zij in de kazerne geconsigneerd waren, stoven naar buiten, dreven de burgers op de vlugt en drongen verscheidene huizen binnen. Óp het vernemen van dezen inbreuk op de krijgstucht, begaf zich de mandant met zijne officieren, aan het hoofd 'van gendarmes en linietroepen, in de stad. Eindelijk gelukte het hem soldaten te doen gehoorzamen. Men zegt, dat er v personen gekwetst zijn en er zelfs dooden zijn gevallen. Volgens de Antwerpsche Opinion waren de door c telegraaf vermelde ongeregeldheden te Berchem toe te schrijven aan de omstandigheid, dat ingezetenen dier eenen sergeant-schermmeester van de aldaar in garnizoen liggende troepen der genie mishandeld hadden. Ten einde wraak te nemen hadden de genie-soldaten jl. Maani gemeenschappelijk de kazerne verlaten, alle burgers die op straat ontmoetten mishandeld en alle voor het publiek toegankelijke gebouwen uitgeplunderd. De militaire overheid was echter krachtig tusschenbeide gekomen, had de hersteld en de genie-troepen in de kazerne geconsigneerd, Toen echter den volgenden dag het gerucht tot de kazerne doordrong' dat op nieuw èen kameraad door burgers was mishandeld geworden, braken de soldaten, vermits de poort der kazerne streng bewaakt werd, een gat in een der muren, waardoor zij op nieuw eenen aanval op het dorp deden, vele vérwoestingen aanrigtten en een aantal personen verwondden. Zoodra de overheid echter' twee bataillons infanterie te hulp geroepen had, werd de orde weder hersteld. Frankrijk. Dejournalisten de Cassagnac en Ed. Loekroy wegens hun onlangs gehouden duel, veroordeeld ieder tot dagen gevangenisstraf en hunne getuigen tot 100 frs. b Het Parijsche blad le Soir deelt een brief mede van den onder-directeur van het muziekkorps der Parijsche republikeinsche garde, 'twelk, zoo als reeds gemeld js, naai Amerika is vertrokken om zich bij de feesten te doen hooren, welke dezer dagen te Boston, ter viering van den veijaardag der tussehen het Noorden en het Zuiden tot stand gebragte verzoening, gegeven worden. De brief schrijver wijdt zeer uit over het hartelijke en feestelijke onthaal, dat het korps in Amerika en inzonderheid te Boston gevonden heeft. Te New-York hadden de naaf Amerika uitgeweken Parijsche Communisten en hunne vrienden getracht eene manifestatie tegen de vertegenwoor digers van het Fransche leger uit ie lokken. De politie was echter op hare hoede, en zoodra de kreten„Leve de Commune! Weg met de gendarmes!" aangeheven werden, waren de belhamels in verzekerde bewaring genomen en de Fransche muzikanten konden ongestoord hunnen weg vervolgen. Te Boston waren twee derde gedeelten der bevolking (uit 300,000 zielen bestaande) op' de been het korps in te halen. Over de feesten sprekende, zegt schrijver: „Er worden nog een Engelsch en een Iersch muziekkorps, het orchest van Straüss uit Weenen en eet orchest uit New-York verwacht. Een groot colliseum, 'twelk 120,000 personen kan bevatten, wordt gebouwd en zal den 17 Junij gereed zijn. De feesten zullen tot den 4den Julij, den verjaardag der onafhankelijkverklaring van Noord-Amerika duren. Aan de Bostonsche muziek-uit- voeringen zullen niet minder dan 20,000 zangers uit geheel Amerika en 2000 muzikanten, ongerekend de buitenland- sche, deelnemen. Alleen de Amerikanen zijn in staat om zulke reusachtige ondernemingen te volvoeren!" Markies de B., een echte Parijzenaar, die boven Frascati op een der boulevards eenige gemeubeleerde kamer had gehuurd, kwam voor een'igen tijd op de gedachte, om, als middel tegen de drukkende warmte, een zijner kamen tot zwemkom te doen inrigten. Hij liet den vloer geheel met zink beleggen, alle openingen van deuren en vensters hermetisch sluiten en een leiding maken om water af en aan te brengen. Op die wijze vulde hij zijn kamer zoo hoog als hij wilde en zwom er dan in rond; als er vrienden bij hem kwamen, verzocht hij hen zich vóór de badkamer te ontkleeden en liet hen door een luik naar binnen om in het water te converseren. Op zekeren nacht kwam ei echter een lekkaadje in den „badkuip" en al het water liep naar beneden in de kamers der bewoners, wier meubelair totaal bedorven was en waarvan door den markies betaald moest worden. Sedert dien tijd heeft hij van zijn zonderlinge gewoonte afstand gedaan. De ten vorigen jare benoemde staatscommissie, belas.' met een onderzoek naar de beste maatregelen tegen hel misbruik van sterke dranken, heeft onlangs haar rappor uitgebragt. Zij had bij haar onderzoek een aantal personei zoowel uit Groot-Brittannië als uit de Vereenigde Statei gehoord, en haar president had zich opzettelijk naar Ameriki begeven om op de plaats zelve de werking van de ii Kanada en in de Vereenigde Staten tegen de dronkenschap bestaande wetgeving, en vooral van de gasthuizen voor dronkaards gade te slaan. De commissie deelt als resultaat harer bevindingen meife dat de van tijd tot tijd bij een persoon voorkomen® dronkenschap al zeer spoedig tot geregelde dronkenschap kan overslaan; dat dronkenschap op zich zelve de moed® is van misdrijf, ziekte en armoede en uit dien hoofde de aandacht van den wetgever niet behoort te ontgaan, doek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2