ADVERTENTIËN. EEN DEPOTHOUDER Duitschland en Oostenrijk. China en Japan. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ATTENTIE s. v. p. LOKAAL TIYOLI. SNORKEN IS 'T CONSIGNE. jog zooveel te meer de hebbelijke dronkenschap, welke ie beschouwen is als eene bepaalde ziekte, die de lijder jelf met den besten wil niet in staat is te genezen, tenzij een krachtige invloed van buiten hem de hand reike. De ziekte, zog4 z'j> doodt alle geestkracht en werkzaamheid, joet het besef van zedelijke verpligtingen inslapen en maakt Jen lijder ongeschikt voor de vervulling van huiselijke en maatschappelijke pligten. Tegen eene zoo bedenkelijke ziekte acht zij het noodig Jat de wetgever zoowel preventief als repressief te werk ga: preventief, door de eerste aanleiding tot de hebbelijke Jronkenschap, namelijk die welke van tijd tot tijd voor komt, te straffen; repressief, door al het mogelijke te doen om de ziekte zelve te genezen. Keeds langen tijd (sedert de regering van Koning Jacobus I) wordt in Engeland de openbare dronkenschap gestraft met eene boete van 5 shilling. Deze boete, ofschoon op het oogenblik van de invoering dezer wet welligt voldoende, acht de commissie echter voor onze dagen veel te gering. Zij meent dat het cijfer behoort verhoogd te worden tot een maximum van 40 shilling, met subsidiaire gevangenisstraf van 30 dagen of minder, voor den eersten of tweeden keer, en inschrijving van den veroordeelde op een door de politie te houden register van dronkaards. Bij een derde veroordeeling van denzelfden persoon binnen het jaar, zou borgstelling kunnen verlangd worden, even als van rustverstoorders. Aan tappers behoorde het verstrekken van sterken drank aan de op het register ingeschrevenen te worden verboden, en tevens moest een streng toezigt op de Joor hen verkochte waar worden gehouden, daar de com missie ervaren heeft dat in zeer vele gevallen dronkenschap niet zeo zeer is toe te schrijven aan het misbruik zelf van den drank, als wel aan de in den drank aanwezige voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen, waarmede hij ver- valscht wordt. Wat de genezing van de ziekte der hebbelijke dronken schap betreft, raadt de commissie de oprigting aan van gasthuizen, waarin de lijders behandeld worden. De resul taten, in de landen waar zich zoodanige instellingen bevinden, vooral in de Vereenigde Staten, daarvan verkregen, maken de proefneming daarmede in Engeland tot pligt. Met een gemiddelden tijd van behandeling van 12 tot 16 weken loch, was in de Vereenigde Staten het getal als genezen ontslagenen 33 tot 40 pCt. van dat der opgenomenen, en men meende aldaar dat het cijfer der genezenen nog grooter zou zijn, wanneer de wet slechts toeliet de nog niet genezen verpleegden langer in de gasthuizen te houden. Dergelijke gasthuizen voor personen uit den gegoeden stand want, zoo als de commissie opmerkt, de dronken schap in al hare graden wordt bij alle standen der maat schappij, even als bij de twee geslachten zonder onderscheid aangetroffen kunnen met gunstige financiële resultaten Joor particulieren worden opgerigt. Doch voor minver mogende lijders behoorde de regering, hetzij de centrale, hetzij de plaatselijke, in de behoefte te voorzien. Verder geeft de staatscommissie kortelijk aan op welke grondslagen de bedoelde instellingen behooren te rusten. Op eigen aanvrage of op die zijner huisgenooten (het laatste behoudens zekere waarborgen) behoorde de lijder te kunnen worden opgenomen, zoodra het bleek dat hij buiten staat was zelf zijne zaken te beheeren of zijne maatschappelijke verpligtingen naar behooren na te komen, en dat die onbe kwaamheid was toe te schrijven aan veelvuldig gebruik van sterken drank of bedwelmende middelen. Daarenboven moest ieder, die binnen een jaar driemaal wegens dronken schap veroordeeld was, op bevel van den regter in zoodanig gesticht voor hoogstens twaalf maanden worden geplaatst. In de van overheidswege opgerigte gestichten zouden de verpleegden, op gelijke wijze als dat in de gevangenissen geschiedt, aan het werk gesteld, en de vruchten van dien arbeid zouden tot goedmaking der verplegingskosten ver kocht wordenwat boven het bedrag dezer kosten gewonnen werd, zou aan de betrekkingen van den verpleegde worden uitgekeerd. Voorts behoorden alle dergelijke gestichten, hetzij die van overheidswege of door bijzondere personen opgerigt zijn, onder een streng en speciaal politietoezigt te staan, en moest bij de wet aan de bestuurders of aan de magistraten de noodige magt verleend worden, opdat het vertrek der verpleegden vóór de volledige genezing zoo veel mogelijk voorkomen wierd. Jl. Maandag gebeurde op de Theems weder een ongeluk, dat aan drie jongelieden het leven kostte. Zij dden eene zeilschuit gehuurd, die door een windvlaag nsloeg. Geen hunner kon gered worden. De man, Taylor, die zijne vrouw en een kind de hersenen verbrijzelde, terwijl de lieden op straat het klaag geschrei hoorden, doch zonder de politie te kunnen bewegen het gesloten huis open te breken, leeft nog, ofschoon de wonde, die hij zich toebragt, bedenkelijk is en zijnen dood tengevolge zal hebben. Het drinken van drie bierglazen rum moet, naar men zegt, de oorzaak zijner moordwoede zijn. Zijn zoontje van 13 jaren, dat hij insgelijks bezig was het hoofd te verbrijzelen, toen men eindelijk het huis binnen jong, is stervende, zoo zwaar zijn de wonden welke zijn vader hem toebragt. Toen Taylor met een ver honden hals in het gasthuis te bed gelegd, en aan ie zorg eener oppaster toevertrouwd was geworden, omdat Hen onbekend was met de aanleiding zijner opneming, ver- tocht hij om een lei en een griffel en schreef dat zijne wonde hem door een soldaat toegebragt was. Den volgenden ochtend ten 8 ure sprong hij eensklaps op, liep de zaal die der vrouwen in, en greep een tang. De oppaster m die zaal (welke op de tweede verdieping is) werd zoo verschrikt, dat zij het raam uitsprong, doch gelukkig geen letsel bekwam. Taylor wierp den tang weg, greep de gewigten van de klok, rukte ze af en wierp ze in de zaal. "'j liep toen in een der gangen en de hevigheid zijner bewegingen veroorzaakte het opengaan der halswonde, toodat liet bloed stroomdeeen zijner vingers in het bloed dopende, schreef hij op den muur„dood mij, laat mij uterven, maak een einde aan mijne ellende." Vervolgens hij naar een venster in het benedenste gedeelte van het gebouw, dat zes voet van den grond is en sprong er uit. Hij bezeerde zich echter niet en werd door de knechts van het gasthuis bemagtigd en vastgebonden. Iets gruwelijkers is onder al de Londensche gruwelen niet voor gekomen. Taylor leefde met eene vrouw, die vroeger met zekeren Hebden was gehuwd geweest. Later huwde zij zekeren Israël. Deze werd als veroordeelde misdadiger getransporteerd. Taylor en Israël waren van hetzelfde ambacht en Israels vrouw was eene zuster van Taylors vrouw. Nadat Israël weggevoerd was, haalde Taylor diens vrouw over met hem te leven. Bij de terugkomst van Israël, na het eindigen zijner straf, begaf deze zich, onbe wust wat er van zijne vrouw geworden was, naar Taylors vrouw en bleef met deze zarnen wonen. Ziedaar weder een zwarte bladzijde in de cronyken van het Londensche zedebederf en der misdaden. Stanley heeft reeds aan den New-York Herald uit voerige berigten doen toekomen omtrent Livingstone. Daaruit blijkt, dat hij werkelijk den reiziger heeft gevonden en niet deze hem, gelijk de heer Rawlinson, president van het Aardrijkskundig Genootschap, heeft beweerd, 't Verhaal van den correspondent is allerbelangrijkst en hier en daar zeer vermakelijk, vooral waar hij zijne eerste ontmoeting met Livingstone verhaalt. Na een gevecht met eenige Arabische stammen trok hij met grooten praal, en terwijl zijne manschappen, om te imponeeren, elke minuut hunne wapenen afvuurden, het stadje Ujiji binnen, toen hij plot seling, te midden van eenige Arabische stamhoofden een Europeaan gewaar werd, verbrand van tint en grijs van baard, maar toen hij hem zag wist hij dadelijk: dit is Livingstone! Zijn vreugde was natuurlijk groot, maar tegenover de Ara bieren, die elkeen verachten, die zich aan zijne aandoeningen overgeeft wilde hij zijn prestige bewaren. Hij reed dus naar den Europeaan toe en zeide eenvoudig: „De heer Livingstone, vermoed ik;" waarop deze, die volkomen op de hoogte was van den toestand, eenvoudig met een glim lach antwoordde: „Ja!" Later zagen ze elkander zonder Arabieren, en toen was het onderhoud natuurlijk vrij wat hartelijker. Eenige maanden hebben ze zamen gereisd en toen verliet Stanley den reiziger, die, zoo als we reeds hebben gemeld, eene goede gezondheid geniet en van plan is nog veel verder te trekken. De aan den heer Stanley toevertrouwde schrifturen be vatten het verhaal der jongste reizen van Livingstone, noordelijk van het meer Tanganyska. De Engelsche expeditie, die eenige maanden geleden uit Londen vertrokken is om Livingstone op te sporen, maakte zich gereed de kust te verlaten, om in het hart des lands door te dringen. De zoon van Livingstone maakt, naar men weet, deel uit van die expeditie. De Koning van Beijeren was dezer dagen gaan varen op de Kochel-See, een der schoonste Beijersche meren, toen de boot kantelde en Z. M. in het water viel. Gelukkig kon hij zich aan een paal zoolang boven water houden, totdat de nabijzijnde boeren tot zijn redding waren toegeschoten. Het huwelijk van den Keizer van China, den zoon des Hemels, den broeder der zon, den neef der maan, gelijk zijn volledige titel luidt is, wegens redenen van sterre- kundigen aard, nog een maand uitgesteld, 't Zal nu plaats hebben den 24sten November a. s. Volgens telegrafische berigten uit New-York heerscht in Amerika tegenwoordig eene bijna ondragelijke hitte. In genoemde stad zijn, volgens die berigten, den 1 dezer 50, den 2den 75 en den 3den 45 menschen tengevolge van zonnesteken gestorven. Van 28 Junij tot 5 Julij 1872. ONDERTROUWD: G. M. Kist, vuurstoker, gedivorceerde echtgenoot van F.. L. W. Brouwer en M. B. Winkelman. D. Bielsma, matroos bjj de Marine en A. Steggerda, weduwe van H. Bielsma. C. de Rover, werkman en T. Blom. GEHUWD: G. B. J. de Barbanson en M. J. Vennix. J. Frelier en H. C. Gerritsen. J. van Booren en F. Sloot. H. F. van Vugt en B. Zarkel. D. Flens en G. Gorter. D. Pluister en A. Freeman. J. Morrien en A. Wessel. W. Mooijman en A. de dong. T. Kikkert en C. Roodt. V. Konijn en M. M. Roodt. J. E. Heepke en A. Cornet. BEVALLENB. Hoogendijk, geb. van Pelt, (D.). K. Wessel, geb. van der Schaaf, (D.). W. Bakker, geb. van de Poll, (Z.). M. W. de Wijn, geb. Groeneveld, (D.). W. F. Assenbroek, geb. van Es, (D.). A. E. de Jongh, geb. Beemont, (D.). S. J. Dorlijn, geb. van Hoek, (D.). C. Riesebos, geb. Vonk, (Z.). L. Heespe- link, geb. van den Berg, (D.). A. Burger, geb. Quast, (D.). A. Bobeldijk, geb. Smit, (Z.). OVERLEDEN: G. Grin, 46 jaren. P. Fransen, geb. vaD Oosten, 49 jaren. J. Bruin, 2 maanden. N. Dobber, 10 jaren. J. Bakker, 3 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 15 tot 30 Junij 1872. ONDERTROUWD: A. de Hartog, weduwnaar van H. Stam en G. Otto, weduwe van J. Wessel. GETROUWDGeene. BEVALLENG. Keuris, geb. Zwaag, (Z.). A. E. Neuvel, geb. Pijl, (D.). G. Scknitger, geb. van Sehoorl, (D.). OVERLEDEN: D. Hoogvorst, 22 jaren. J. Kuiper, bijna 2 jaren. P. Romar, 13 maanden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Junij. 6 Julij. Amstelstroom. J. Appel. Batavia. 5 'Julij. Willem&Jacobus. H.W.deVries. Suriname. 6 6 Julij. Castor.* P. A. de Boer. Middell.Zee. *Heeft in het Bassin gelost en geladen. Vertrokken per Amstelstroom: de hh. B. van Delden en echtg., H. van Delden, A. M. W. Jutting, G. van Ende, mejufvrouwen Stap en Willems en zoontje. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 [Jren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh.! procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 w. Ik. 765.97 f 5.65 1.92 f 0.1 0.75 Vlak. 6 8 zto. 0.2„ 762.99 f 2.70 21.3 f 4.0 0.81 6 12 zoto. 0.5 762.74 f 2.45 23.1 f 4.0 0.61 Weersgesteldheid: 5 Julij 12 u. Helder, schoon. 6 Julij 8 u. Ligtbewolkt, beneveld. 6 Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. Aangevoerd 628 stapels Kaas, wegende 137827 kilogram. Prijzen: Kleine f 34,50. Commissie f 30,25. Middelbare f 32,25. Laagste prijs f 17, Bij het afdrukken hadden wij de opgaaf der veemarkt van heden niet ontvangen. LIJST VAS IIIII HVE.V, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 1 tot 16 Junij 1873. A. Vermeulen, P. J. de Ridder, Touchien, J. Stoelter en T. W, Dekker, alleu te AmsterdamGerau en Kasper, beiden te Rotterdam A. Meewies, te Workum; J. de Kievit, bestemming niet vermeld. Be Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R. CQOCX?QO'QOQQI30'QOQOQO(D)30QOQOQOQOQOGOIQOQOC^ Vijf-en-twintigjarige Ectatvereeniging VAM JACOB TEGEL EN AALTJE BUIS. Helder, 8 Julij 1872. Getrouwd: ROELAND JAN ADRIAAN BOURICIUS, Onder-Inspecteur van het Loodswezen, Ridder der M. W. O. en ADOLPHINE FRÉDÉRICA ELISABETH BUIN. Batavia, 16 Mei 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon G. BAKKEREELMAN. Texel, 5 Julij 1872. Algemeene kennisgevingv Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en onze vier nog jeugdige kinderen, mijne onvergetelijke Echt- genoote NEELTJE BOOTS, in den ouderdom van 44 jaren. Een-en-twintig jaren was zij mij eene liefdevolle gade. Hoe zwaar haar heengaan ons valt, kunnen zij beseffen, die de overledene, niet alleen als Echtgenoote en Moeder, maar ook in den omgang met hare medemenschën gekend hebben. Koegras, gem. Callantsoog, 3 Julij 1872. CORNs. HOOGSCHAGEN. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank aan de leden der Werklieden-Vereeniging, voor de collecte, ten haren behoeve gehouden. Wed. C. A. DE GROOT, van Leeuwen. In het lokaal voor E V ANGEL ISA /'/-/.'alhier zal op Zondag den 7 Julij, op de gewone uren, D. V., als spreker optreden de Wel-Eerw. Heer T. DE BRUIN, Predikant te Leiderdorp. Het Bestuue. TE HUUR gevraagd: Een geschikte BVHGGB. WOMISTG, van niet al te grooten omvang, liefst in het midden der gemeente. Adres, onder het motto „II u i s," bij den Boekhandelaar W. JONKER Jr., Spoorstraat alhier. De Werklieden-Vereeniging „Door Orde en 1Spaarzaamheid tot Welvaart" zoekt tot verkoop van Brood. Alleen zij die borg kunnen stellen komen in aanmerking. lieden der Vereeniging (mits aan bovenstaande voor waarde kunnende voldoen) genieten de voorkeur. Inlichtingen te verkrijgen des avonds na zes ure bij E. A. BRUIJNZEEL, 1ste Vroonstraat, vóór Woensdag 10 Julij a. s. HET BESTUUR. Tot slot der voorstelling op Dingsdag 9 Julij 1872: Vaudeville in één bedrijf.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3