1872. N#. 84. Zondag 14 Julij. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. Een Ministerie-de Vries. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEÜWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco i>er post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 eent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-lndië: via Triest 23 Julij 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 18 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 25 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 15 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. if yia Triest 22 Julij, 's m. 6 u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op °DINGSDAG den 16 JULIJ 1872, des AVONDS ten ZEVEN ure. PUNTEN TEK BEHANDELING: 1. Aanbieding rekening Gemeente 1871. 2. Weeshuis. 8Burgerlijk Armbestuur. 4. Schutterij. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 12 Julij 1872. STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt ter voorkoming van ongelukken aan de ingezetenen bekend, dat in deze gemeente Artillerie-Schietoefeningen zullen plaats hebben. Dat die oefeningen zullen bestaan in het schieten met kanon van de batterij KAAPHOOED en het schieten en werpen van het fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein ten zuiden van dit fort, ter breedte van ongeveer 200 en ter lengte van 1200 meter, tijdens het vuren onveilig zal zijn. Dat de schietoefeningen den 15 dezer maand aanvangen en drie weken zullen duren. Op de dagen dat gevuurd wordt zal eene roode vlag op het fort KIJKDUIN en eene roode vlag aan het einde der rooilijn op ten uit den omtrek zigtbaar punt geheschen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, 12 Julij 1872. STAKMAN BOSSE. De ministeriële crisis heeft een einde genomen. Zeven mannen hebben den moed gehad, de neêrgelegde portefeuilles op te nemen, den last der regeering op hunne schouders te torschen. De wijze, waarop de crisis is opgelost, geeft de liberale partij reden tot blijdschap. Zij meende wel te mogen verwachten, dat het nieuwe bewind gekozen zou worden uit die richting, welke in de Kamer de meerder heid heeft, dewijl een kabinet, van welke andere kleur dan ook, zou moeten overgaan tot een hier te lande zeer in miscrediet geraakt geneesmiddel eene Kamer-ont binding maar zij was niet verzekerd of ten Hove geene invloeden in een anderen zin werkzaam zouden zijn, te meer, omdat de conservatieve dagbladen zoo triumfantelijk verkondigden, dat het liberale regeeringssysteem in de Kamer geslagen was en thans, naar constitutioneel gebruik, «en conservatief kabinet de teugels van het bewind zou moeten aanvaarden. Hoe onwaar deze bewering ook was, hoe dikwijls zij wederlegd werd, men ging voort, haar even hooghartig te verkondigen, den regel gedachtig, dat iets, wat gedurig herhaald wordt, ten laatste kans heeft, kier of daar geloofd te worden. En zelfs nu nog, nu de liberale meerderheid regeeringspartij gebleven is, hoort men spottend roepen: „een ministerie uit de minderheid!' Wij gunnen den teleurgestelden het vermaak dezer spotternij wij zijn den Koning dankbaar, dat hij uit eigen oogen gezien of zich door wijzen raad voorgelicht heeft, dat hij beeft kunnen goedvinden een ministerie te benoemen, 'twelk sun de eischen van den tegenwoordigen toestand, aan den stand der partijen beantwoordt, en in zijne leden waar borgen bezit voor eene krachtige regeering. De vorige ministers van buitenlandsche zaken en van tnarine, de heeren Gericke van Herwijnen en Brocx, zijn toot ontslagen, maar in hunne betrekkingen gehandhaafd: ui) vonden tot nog toe 't minste tegenkanting en zijn bij ue diplomatie en het zeewezen gunstig aangeschreven. De Portefeuille van justitie is opgedragen aan den heer de 'des, het doorkundig en hooggeacht lid van den Kaad Van State, die reeds bij het leven van Thorbecke waardig Werd genoemd om diens taak voort te zetten, die van toianciën aan het ijverig Kamerlid voor Deventer, den beer van Delden, oorlog is toevertrouwd aan den generaal- majoor van Limburg Stirum, binnenlandsche zaken en Moniën zijn te beurt gevallen aan de heeren Geertsema en Fransen van de Putte, eerstgenoemde lid van den Raad van State, laatstgenoemde van de Tweede Kamer, die in het tweede ministerie-Thorbecke aan het hoofd van dezelfde departementen stonden. Het meerendeel der ministers is alzoo aan de regeerings- zaken niet vreemd, slechts drie hunner zijn geheel nieuwe mannen. Aan de bekwaamheid van het zevental valt niet te twijfelen. Zal het, bij bekwaamheid en goeden wil, ook het geluk hebben om veel goeds tot stand te brengen, om de groote zaken, die sedert lang op afdoening wachten, tot beslissing te brengen? Dit zal hoofdzakelijk afhangen van de medewerking, welke het bij de Vertegenwoordiging, inzonderheid bij de liberale partij, ontmoet. Die partij heeft thans op nieuw ondervonden, dat gebrek aan aansluiting, aan voldoende overeenstemming, hare kracht dreigt te breken, dat zij haren invloed op den gang der regeering, haar aanzien bij het volk, 'twelk het eindeloos haarkloven moede is, geheel zou verspelen, indien zij wederom aan een uit haar midden voortgekomen kabinet het leven bitter, het regeeren onmogelijk maakt. Mogen hare leden het ministerie op loyale wijze steunen en daardoor blijk geven, het belang des lands te stellen boven eigen, misschien zeer goede, maar bij velerlei verschil van inzicht onmogelijk in toepassing te brengen meeningen. De optreding van den heer van de Putte wordt het meest besproken. Men herinnert zich zijn vroeger verschil over de Indische aangelegenheden met Thorbecke, die, als zoo velen hier te lande, toenmaals schroomvallig was om de in onze maatschappij heerschende beginselen van recht en billijkheid in eene oostersche maatschappij over te planten. Van de Putte verkreeg daardoor, ook bij sommige liberalen, den naam van al te doldriftig ij veraar voor her vorming in Indië, van iemand die het er op toelag om de zoo groote winst afwerpende gouvernements-koffiecultuur hoe eer hoe beter op te ruimen. Sedert zijn de oogen van velen omtrent de toestanden en behoeften van Indië meer geopend gewordensedert zijn de „zoo bedachtzame' hervormingen van den minister de Waal, die met de eene hand terugnam wat hij met de andere gaf, gebleken van niet veel beteekenis te zijn; is de zoo wonderlijk aan 't bestuur gekomen gouverneur-generaal Mijer teruggekeerd en vervangen door een krachtig en voortvarend landvoogd, den heer Loudon, verschillende omstandigheden, welke den heer van de Putte thans tot den rechten man op de rechte plaats mogen maken. Men merkt hem meermalen aan als tot de zoogenaamde geavanceerde Kamerleden te behoorendoet hij zulks werkelijk, dan was het van den samensteller van het kabinet eene goede gedachte, ook aan een lid van die richting eene portefeuille aan te bieden, en daardoor de eendracht onder de nuances der liberale partij, welke niet in beginselen, maar in bijzonderheden verschillen (weshalve hier ook geen sprake kan zijn van verzaking van beginselen ter wille van den vrede), te bevorderen. De N. Arnh. Courant zag de komst van het nieuwe kabinet met schroom te gemoet en vreesde dat, „eene andere burgerregeering' optredende, deze weder de teugels voeren zou tot schade en schande van het land. Eene „burgerregeering," wat beteekent dit? „Slechts dan kan ons land weder goed bestuurd worden schrijft zij wanneer men terugkeert tot den weg die noch democratisch, noch bourgeois, maar de koninglijke, constitutioneele is. Op dien weg heerscht de eene stand niet over den ande ren." Wij wisten niet, dat in ons land de eene stand zoo heerscht over den anderen, vooral niet, dat de burgerstand zoo den baas speelt in de departementen van algemeen bestuur. Wel weten wij, dat er nog lieden zijn die naar zulk heerschen haken, maar hun tijd is voorbij. De cou rant kent hen wel, maar werpt liever een steen op den burgerstand, dan die eerzuchtigen te noemen. Zij bedoelt waarschijnlijk, dat het eerst dan goed en koninglijk en constitutioneel gaat, als het kabinet uit aristocraten, of minstens uit hooggetitelden, bestaat. Nu, zij mag gerust zijn. Het vorige bezat slechts één baron, het tegenwoor dige één baron en één graaf. Het nee plus ultra voor de N. Arnh. Ct. zou een kabinet met twee graven zijn, die zich eens onmogelijk hebben gemaakt. Wij voor ons vragen niet, of een ministerie bourgeois of aristocratisch is, indien hij de benoeming slechts niet op naam en afkomst, maar op karakter en talenten wordt gelet. Van de werkzaamheid van het nieuwe bewind zullen wij vooreerst niet veel vernemen; de geroepen staatsmannen moeten zich tehuis maken in hunne departementen en menig onderwerp bestudeeren, alvorens daarover eene wetsvoordragt te kunnen indienen. Bovendien, het zitting jaar der Kamer is reeds te ver verstreken, om zaken van eenig belang in behandeling te nemen. Wij zullen dus vertrouwend geduld oefenen, met de hoop, dat het. minis terie-de Vries, door alle weidenkenden gesteund, het vaderland ten zegen moge zijn. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Julij. Koning Amadeus van Spanje zal gevolg geven aan zijn moedig besluit om die streken, waar de Carlistische opstand heeft gewoed, met een bezoek te vereeren; o. a. zal hij eenigen tijd in eene badplaats in Biskaye vertoeven. Men vreest voor het uitbreken van een oorlog tusschen Brazilië en de Argentijnsche republiek, tusschen welke staten de verhouding zeer gespannen is. De heer Thiers heeft dezer dagen weder gezegevierd in het Parlement. Een voorstel tot invoering eener belasting op het cijfer der handelsomzettingen is door de meerderheid der Nationale Vergadering, zeer naar denzin van den Presi dent en zijne raadslieden, verworpen. De regterzijde liet zich echter bij het debat niet zeer hooren; men schrijft dit daaraan toe, dat men het den ouden heer niet wilde vergeven, dat hij de monarchale beginselen geheel over boord heeft geworpen en zijne overwinning nu zoo weinig mogelijk schitterend wilde maken. Vrij groot was de minderheid, die zich voor het voorstel verklaarde. De republikeinsche partij in Frankrijk steekt, welligt ook tengevolge van de verklaarde meening van den President, fier het hoofd op. Op morgen zullen te la Ferté—sous- Jouarre 1500 leden dezer partij, waaronder Gambetta, aan zitten aan een feestmaaltijd, om de inneming der Bastille te herdenken. Zr. Ms. stoomfregat Wassenaer is gisteren van de reede in de haven gekomen. Een poging tot brandstichting aan boord van het alhier op vertrek liggend barkschip Johannes, kapt. Nan- nings, is eergisteren gelukkig nog in tijds ontdekt en verijdeld. Jl. Donderdag hebben de beide Engelschen, met hunne zeer kleine en ranke vaartuigen, van wie wij reeds vroeger melding maakten, een togtjé gemaakt op het Heldersch kanaal. Gisteren is alhier teruggekeerd het detachement van het 3de bataillon 7de reg. infanterie, dat sedert den 10 Junij 11. in de Wiesselsche heide heeft gekampeerd. Eer gisteren is uit Hoorn alhier aangekomen een detachement infanterie, dat den lOden der vorige maand derwaarts was vertrokken, ter versterking van het garnizoen aldaar, ge durende den tijd dat een deel daarvan kampeerde. H. M. de Koningin is jl. Donderdag van H. D. reis naar Silezië, op het Huis ten Bosch teruggekeerd. Vanwege den Nederlandschen Weerbaarheidsbond wordt een nationale wedstrijd op alle wapens voor alle beoefenaars der schermkunst in Nederland georganiseerd, te houden in het kamp op de Wiesselsche heide, nabij het Loo, bij gelegenheid van het scherpschutters-concours op den 13 Aug. e. k. Mededingers moeten zich aanmelden, vóór den 25 Julij a. s., bij de regelings-commissie te Apeldoorn. Aanzienlijke vermindering van vracht wordt op de onderscheidene spoorwegen toegestaan aan leden van weerbaarheids-corpsen, hetzij in uniform of op vertoon van hun diploma; terwijl in het kamp uitmuntende gelegenheid zal bestaan om te dineren en verschillende ververschingen te gebruiken tegen zeer matige prijzen. Vóór 1 Augustus zullen, in een Gids voor bezoekers van den derden Natio- nalen Schietwedstrijd,'1 de meest noodige aanwijzingen wor den publiek gemaakt. De minister van Justitie, de heer mr. G. de Vries, heeft zijn bestuur aangevangen met aan zijne onderhoorigen het gebruik der spelling van de heeren de Vries en te Winkel voor te schrijven. De ambtenaren kunnen nu nieuwe taal kunde gaan studeeren, hetgeen aan sommigen van rijper leeftijd wel wat moet'elijk kan vallen en alles behalve vroolijk zal zijn, vooral als zij alweder aan eene fraaie rechterlijke inrichting moeten werken. (D.) Naar het D. v. 's Gr. verneemt, is de nieuwe minis ter van Koloniën, de heer Fransen van de Putte, naar Bohemen vertrokken, om zich daar gedurende drie weken aan een badkuur te onderwerpen. Op het zestal voor de benoeming van een Doopsgezind predikant te Sappemeer c. a. komt voor de naam van ds. S. G. Binnerts, te Barsingerhorn. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn voor Amsterdam bevracht, de schepen Ottolina en Anna Lucretia. Aan het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag o. a. aanbesteed: het voortzetten der strandverde- diging op het eiland Vlieland; minste inschrijver de heer F. van der Vlugt, te Hardinxveld, voor 73,079. Men schrijft van Texel, dd. 9 dezer: De schapenfokkerij alhier, een hoofdtak van bestaan, werpt thans rijke vruchten af, zoodat de veefokkers zich in een algemeene en nooit gekende welvaart mogen verheugen. De prijzen voor lammeren en nu voor zoogenaamde oude

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1