A D V E R T E N TI N. Doitschland en Oostenrijk. Spanje. Turkije. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. nismaking bekroond met de vergiftiging van de schoone, die hem tot gezelschap had gediend. Volgens mededeeling van de Academie van Weten schappen te Parijs, was tijdens den oorlog het hooi voor de paarden zeer schaarsch en uiterst moeijelijk verkrijgbaar. Om daaraan eenigzins te gemoet te komen, liet men een <rroote hoeveelheid hooi uit Algerië komen. De troepen, die in Midden-Frankrijk gelegerd waren, verspreidden met dit paardenvoedsel, te gelijk een groote menigte zaden van grassoorten, zoodat thans niet minder dan 164 nieuwe soorten dezer Algerische planten op Franschen bodem zijn geacclimatiseerd. Zij ontwikkelen uitmuntend en de Aca demie acht het van groot gewigt, dat er zorg gedragen worde, om de zaden van die voedingsplanten, die het best kunnen bewaard blijven, in groote hoeveelheden uit Algerië in te voeren en hier in gebruik te stellen. Men verwacht mevrouw Lincoln, weduwe van den voormaligen president der Amerikaansche Unie, te Parijs, waar zij zich met haar zoon, den heer Robert Lincoln, met der woon zal vestigen. Deze week is in het instituut voor jeugdige blinden te Parijs een merkwaardig concert gegeven. Gelijk de executanten was ook de orkestdirecteur, de heer Lebel, blind. Hij sloeg de maat met een gespleten stokje in de holle hand, hetwelk een geluid gaf voor de toehoorders niet merkbaar, maar door het buitengewoon fijn en hoogst ontwikkeld gehoor der executanten, met zooveel juistheid werd vernomen en gevolgd, dat, zegt de berigtgever, zelfs menig deugdelijk theater-orkest een zoo uitnemend ensemble benijden moet. Jl. Woensdag avond te elf uur is te Parijs weêr een Orsini-bom ontploft, bijna op dezelfde plek, waar er verleden week een geworpen is, digt bij de Nötre Dame. Verschil lende personen zijn gèarresteerd, maar met zekerheid kent inen de daders nog niet. De laatste tijding in de kunstkringen te Parijs is dat de heer Charles Gounod, de vermaarde componist der Faust, Rmêo, enz., zijn début gaat doen als concertzanger te Londen. Het schijnt dat de heer Gounod een zeer heldere en bevallige stem heeft, welke hij met veel talent gebruikt. Ziehier een vertelseltje van den GauloisEen Pruissisch aannemer van publieke vermakelijkhèden kwam eergisteren bij den heer Jules Noriac, directeur der Bouffes Parisiens, tn stelde hem voor om met zijn troep voorstellingen van de Simbale d'argent te Berlijn te geven. De heer Noriac weigerde. Gisteren kwam de man weêr en bood 80,000, 100,000, ja zelfs 150,000 frs. Noriac bleef weigeren. „Maar hoeveel verlangt gij dan wel?" vroeg de Pruis. „Drie milliarden," antwoordde de directeur der Bouffes. De Pruis loopt nog. Niet onaardig is de opmerking, dat in Frankrijk, het land van de mise en scène en het théatrale bij uitnemendheid, juist schouwburgen het tooneel waren der gewigtigste han delingen met betrekking tot het vredestractaat met Pruissen. Zoo is het eerste tractaat aangeboden en goedgekeurd met meerderheid van stemmen in de zaal van het groote theater te Bordeaux en de overeenkomst, waarbij het met wederzijdsch goedvinden gewijzigd wordt, is nu laatstelijk in de opera- mi te Versailles aangenomen. Engeland. Te Londen werd dezer dagen weder eene tentoon stelling gehouden van bloemen, in potten voor de vensters gekweekt. Men weet, dat deze tentoonstellingen worden ip touw gezet en de prijzen worden uitgeloofd door eene vereeniging van philantropen, die het kweeken van bloemen in de achterbuurten willen aanmoedigen, ten einde op deze wijze en dikwijls roemen ze op hun uitnemend succès 't gemoed, den smaak, ja ook de gezondheid van 't volk te verbeteren, want aldus redeneren ze wie goed bloemen wil kweeken, moet dikwijls zijne ramen openen, en zoo komen de lieden als van zelf tot het onbe kende begrip van ventilatie. Onder de 302 tentoongestelde planten bevonden zich ware pracht-exemplaren, vooral fraaije fuchsia's en geranium's. Ze waren over 't geheel met zeer veel zorg gekweekt. In de zitting van het Internationaal Gevangenis- Congres van jl. Maandag voerde o. a. eene jonge dame, i Carpentier, het woord, om het belang van een zachte en welwillende bejegening van jeugdige misdadigers met warmte en talent te bepleiten* Dezer dagen geraakte een der rijtuigen van een spoor trein, die van King's-cross station naar Kensington loopt, in een tunnel in brandde verwarring en angst onder de reizigers waren ontzettend, doch allen kwamen met den schrik vrij. - De heer Fr. Stone, uit Doncaster, maakt attent op een passage in den brief van den heer Stanley, die hem twijfelen of diens ontmoeting met dr. Livingstone wel 1 plaats gehad. Stanley schrijft, dat hij te Uijij, te midden van een hoop Arabieren, een bleek man zag met een grijzen baard, wiens blanke kleur een scherp kontrast vormde met de verbrande gezigten zijner omgeving. Daar entegen verzekert de heer Stone, dat reeds voor tien jaren Livirigstone's gelaatskleur zoo donker als mahonijhout was, zoodat hij zelfs naast het zwartste gezigt der wereld niet Meek kan genoemd worden. - In Ierland trouwt het meerendeel der bewoners slechts sis de oogst van aardappelen goed geweest is. In het ar van 1871 was dit het geval en fluks werden een aantal huwelijken gesloten. In Schotland zijn districten, J* men tot dat doel een goede haringvangst afwacht. herring, no wedding, luidt het daar. De heer Bebel, die wegens poging tot hoogverraad '°t vestingarrest was veroordeeld, is bij een tweede vonnis, *egens majesteitschennis in eene openbare rede, gecondem- "serd tot negen maanden gevangenisstraf en verlies der bij openbare verkiezing verkregen regten. Hij houdt alzoo op van den Rijksdag te zijn. - Er zijn reeds verschillende toestellen bekend, die ®enen om de snelheid van rijtuigen en spoortreinen aan wijzen, doch allen zijn veelte zamengesteld voor het gebruik. In Duitschland is een zeer eenvoudige registreertoestel uitgedacht, bestaande in een met papier bedekte schijf en een ronddraaijende schrijfstift. De schijf wordt door het rijtuig en de stift door een uurwerk in beweging gebragt. Staat het rijtuig stil, dan beschrijft de stift een cirkel, doch beweegt lïet zich, dan ontstaan er lijnen van ver schillende kromming, waaruit de snelheid kan worden afgeleid. Onder de bezoekers van Ems, die zeer de aandacht tot zich trekken, behoort gerangschikt te worden de luite nant Haas, een der slagtoffers van den jongsten oorlog. Gedurende het gevecht bij Le Mans ontving hij bijna „de volle laag" van een mitrailleuseniet minder dan op 22 verschillende plaatsen werd hij gewond. Hij is thans in zooverre hersteld, dat hij met behulp van een kunstbeen en twee stokken van tijd tot tijd kan gaan; in den regel echter neemt hij beweging in de vrije lucht, met moeite zittende in een rolwagentje. Twee zijner broeders hebben den jongsten oorlog insgelijks bijgewoond; hoewel zij min der talrijke wonden hadden gekregen, hebben zij beiden het leven er bij ingeschoten. Dr. Steinbach, leeraar aan de Reaalschool te Potsdam, heeft het ongeluk gehad om, bij het afscheid nemen van een vriend die in een spoorwegrijtuig gezeten was, uit te glijden en van het perron onder den trein, die reeds in beweging was, te vallen. Een arm werd terstond van het ligchaam afgerukt, en bovendien werd de ongelukkige aan hoofd en borst zoo ernstig gewond, dat hij weldra onder het vreeselijkst lijden den geest gaf. In het district Heilbronn werden in dit jaar zeven en twintig en een half millioen stuks meikevers verzameld. Uit de kolendistricten in Westfalen en den Beneden-Rijn wordt het volgende geschreven. In de kolendistricten heeft de werkstaking over het algemeen nog hetzelfde karakter als vroeger. In eenige groeven ontbreekt het wel niet aan arbeiders, die terugkeeren, maar het zijn slechts diegenen, welke weinig loon ontvangen. Die houwers, die 400 a 500 thaler en meer ontvangen, blijven nog weg, zoodat het kolengewin nog altijd ophoudt. Eigenaardig is het, dat juist die bergwerkers, welke het meeste geld verdienen, het hardst klagen. „Meer loon en minder werk," is het wachtwoord van deze mensehen, welke op de onderste sporten der maatschappijke ladder staan en, in verhouding tot andere klassen, in staat zijn, een aardig sommetje over te leggen of zich eene onge hoorde weelde in eten, drinken en kleederen te veroorloven. De heeren bergwerkers dragen gouden horologiën en ket tingen, hunne vrouwen en dochters hoeden met veêren en sluijers. Dat er evenwel zijn, die met armoede en gebrek te kampen hebben, is niet te ontkennen, evenmin dat er ook arbeiders zijn die zich over deze of gene directie te beklagen hebben. De werkstaking in massa is echter slechts eene dwaasheid, en de besturen der mijnen handelen daarom verstandig, wanneer zij de werkstakers maar laten begaan, tot deze zeiven den arbeid weder opnemen. Het minste toegeven zou aan deze sociale ziekte een chronisch karakter schenken, en het sociaal-democratisch comité een middel aanbieden tot voortdurende werkzaamheid. Een radicaal geneesmiddel slechts kan baten, lioe duur dit den arbeidgevers ook te staan kome. In de mijnen onder Mühlheim kan de werkstaking als geëindigd worden beschouwd. Het grootste gedeelte der bergwerkers heeft het werk hervat. Een aantal gaat heen om daar arbeid te zoeken, waar het dien onder gunstiger omstandigheden meent te kunnen vindenwat hun evenwel moeijelijk zal vallen. In de omstreken van Dortmund heeft de werkstaking geen bijval kunnen vinden. In twee mijnen hielden de werklieden op, maar keerden spoedig terug, dank zij de flinke houding der overheid tegen het drijven der sociaal democraten, vooral in Dortmund en Horde. Tocke, Richter en Winter zeiden, dat hier geen zaken waren te maken; de raddraaijers werden daar in hechtenis genomen. Bij deze gelegenheid had er een volksoploop plaats, waarbij de gendarmen met steenen werden geworpen en de menigte met geweld uiteen moest worden gejaagd. Sedert dien t'yd heeft er geen rustverstoring plaats gehad. Italië. De conservatief-liberale florentijnsche Gazetta d'Italia roemt zeer de bescheidenheid van Garibaldi, die zich op zijn belastingbillet heeft ingeschreven, als Garibaldi, landman. De hitte te Madrid is gedurende de laatste dagen on dragelijk. Verscheidene personen zijn aan den zonnesteek bezweken. Men ziet thans op den dag bijna geen mensch op straat. De onderkoning van Egypte is den 25 Junij jl. te Kon- stantinope! aangekomen, ten einde aan den Sultan een bezoek te brengen. Hem was, naar men aan de Kölnische Zeitung berigt, een zeer goede ontvangst ten deel gevallen en men vermoedde, dat zijn verblijf in de hoofdstad van Turkije drie weken duren zou. De Turksche journalisten genieten een bijzonder soort van belooningen. De hoofdredacteur van het dagblad Hakaik is in zijne officiëlen rang tot de tweede klasse bevorderd. De redacteurs van verschillende inlandsche bladen in de hoofdstad zijn in het bezit van graden, die hen regt geven op de hooge onderscheiding om een rok zonder omgeslagen kraag te dragenNu en dan krijgen zij ook meer degelijke complimenten, zooals onlangs het geval was met een hunner die een „douceur" van 6000 ontving voor een prachtig artikel over de troonrede. In den vroegen morgen van den 22 Junij jl. heeft op den Canadaschen Grand-Trunk-spoorweg, niet ver van Belleville, een jammerlijk ongeluk plaats gehad. Tengevolge van eene onbekende oorzaak ontspoorde de locomotief van een trein, die in oostelijke rigting van Toronto spoorde, waardoor een goederenwagen en twee passagierswagens op elkander stieten en over den verbrijzelden locomotief tui melden, aan welks ontsnappenden stoom de opgesloten passagiers gedurende eenigen tijd blootstonden. De passa giers van het ongedeerde gedeelte van den spoortrein boden zoo spoedig mogelijk hulp. Vijf personen werden dood gevonden en 60 anderen hadden hevige brandwonden bekomen; vóór den avond waren reeds 23 hunner over leden en den 25sten bedroeg het aantal slagtoffers der ramp niet minder dan 40. Op denzelfden dag had nabij Connellsville, in westelijk Pennsylvanië, eene botsing plaats tusschen twee spoor treinen, waarbij drie personen om het leven kwamen en 8 doodelijk gewond werden, en brak bij een apotheker te New-York een brand uit, waarbij 20 spuitgasten ernstige wonden bekwamen, zoodat aan het leven van 4 hunner gewanhoopt werd en men vreesde, dat verscheidene der anderen het gezigt zouden verliezen. Dezer dagen is te San Francisco 1500 pond nytro- glycerine in de lucht gevlogen. Zes gebouwen werden totaal vernield en in den grond werd een gat geslagen van 12 voet diep en 125 voet in omtrek. Menschen kwamen er niet bij om. Als getrouw bezoeker der muziek- en zanguitvoeringen, gedurende de kermis in 't Centrum alhier gegeven, ontging het mijne opmerk zaamheid niet, dat de heer Leyding, rekenende op ruime deelneming, niet dan met geldelijke opoffering die uitvoeringen deed plaats hebben. Thans, nu dat gezelschap van artisteu is heengegaan, zou het gewag maken van deze bijzonderheid weinig van belangjzijn, indien niet door genoemden koffijhuishouder plan werd gevormd om eerstdaags een gezelschap Nederlandsche artisten te engageren. Gaarne maak ik van het bovenstaande melding, eerstens om den heer L. daardoor aan te sporen zijn plan bepaald door te zetten ten anderen om het kunstminnend publiek ter dezer plaatse op te wekken om, bij 't doorgaan van het plan, zijne ondersteuning daaraan niet te ontzeggen. Nieuwediep, 12 Julij 1872. G. Van 6 tot 12 Julij 1872. ONDERTROUWD: M. Smits, schipper, weduwnaar van G. Karsten en T. Miedema. S. E. de Greef, matroos bij de Marine en E. Engelmeijer. L. van der Plaat, smid en M. Plens. GEHUWD: J. van Scheijen en C. Dalmeijer. G. M. Kist en M. B. Winkelman. 1). Bielsma en A. Steggerda. W. H. Klein- man en D. Frankfort. BEVALLEN: M. van Waardenburg, geb. van Wijk, (Z.). IJ. Blokmaker, geb. de Vries, (D.). G. Tuinder, geb. Hof, (Z.). E. Koster, geb. Bakker, (D.). M. van der Eijk, geb. Bais, (Z.). M. Sleehuis, geb. Koster, (Z). A. de Haan, geb. Visser, (DJ- OVERLEDEN: R. Veen, 67 jaren. A. de Wolf, geb. Has- sing, 41 jaren. M. de Klerk, geb. Bernion, BI jaren. M. Toorn vliet, geb. Smak, 40 jaren. J. T. F. Kelbling, 5 jaren. W. J. Enters, 13 jaren. T. Rezel, 16 dagen. J. Slijkerman, 3 maanden. S. F. Gersthagen, 10 weken. J. Pronk, 37 jaren. M. J. de Vries, bijna 6 maanden. G. Jorisse, 76 jaren. F. Smit, 20 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Junij. B.R.H.(exLeucothea)D.L.J.Weissenbruch.Batavia. 12 Julij. 12 Julij. Ilecla. J. K. Bakker. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Julij. Kosmopoliet. F. H. Klein. Hoogl.&v.Ilerw. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading ip de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Raijah. H. Knodt. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. VVestphalia. L. Schou. Wassa. Hout. Amons Co. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Iloogl.&v Herw. CountessofZetland. E.Baines. Seaham. ZurMühlen&Co Lady Ann. A. Raekley. Sunderland. Duinker &Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeetj. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. 12 12 ozo. zw. zzw. 1.4k. 5.0„ 1-4» 761.30 759.41 759.80 Afw. f 1.19 - 0.67 - 0.24 Thermometer C. Stand. I Afw. 25.0 18.0 19.0 f 5.5 f 0.3 - 0.5 4ï J= u O O h 0.66 0J 0.77 Toestand van de zee. Vlak. wein golv Slechtw. Weersgesteldheid: 12 Julij 12 u. Ligtbewolkt,benev.,schoonweer. 13 Julij 8 u. Ligtbewolkt, mooi weer. 13 Julij 12 u. Losbewolkt, mooiweer. Aangevoerd 683 stapels Kaas, wegende 146446 kilogram. Prijzen: Kleine f 34, Commissie f 31, Middelbare f 32,50. Laagste prijs f 17, 6 Paardenbov.'tjaar f 85al75 Veulens 5 Koeijen 9 Nuchtere dito 77 Schapen 16 Lammeren - 110al96 - 16a 21 - 17a 35 - 12a 21 84 Magere dito - 15a 25 251 Biggen ben. 10 w.- 5a 10 4 Bokken en Geiten - 5a 7 Kleine dito c ~a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c77ja 90 Dertigjarige Kehtvcreenigliig 'p 83 VAN W 1 J. M. HARMS I I EN D. KUIT. Helder, 14 Julij 1872. 1 Uit naam hunner dankbare Kinderen, jij ij Behuwd- en Kleinkinderen. m

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3