Woensdag 17 Julij. 1872. N°. 85. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE E.V MEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verscïijnt Dingsdag-, Domdeedag- en Zaterdag namiddag. Abonnementiprijs per Irwartaal1.30. w franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN 1 Naar Oost-lndië: via Triest 23 Julij 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 18 Julij 's avonds 6 u. 25 m. a Brindisi 25 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Julij, 's m. 6 u. 25 m. HELDEE en NIEUWEDIEP, 16 Julij. De keuze van een president der republiek is thans in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika eene aangelegenheid van zeer groot belang. Ernstige bezwaren zijn van ver schillende zijden geopperd tegen den tegenwoordigen titularis, den heer Grant, die blijkbaar niet ten volle heeft beant woord aan de gunstige verwachtingen, die men bij zijn optreden van hem koesterde. Zijne herkiezing wordt dan ook ten sterkste bestreden en levendig strijden thans de beide staatspartijen, de eene die den overwegenden invloed van het Noorden wil handhaven, de andere die ook aan de wenschen der Zuidelijke Staten gehoor verleenen wil. In Frankrijk is de te sluiten leening een punt van be spreking. Orer het geheel is men vol vertrouwen op de hipbronnen des rijks, waardoor het landscrediet, ondanks de stijging der staatsschuld, ongeschokt zal blijven. In de bladen daar te lande wordt gewezen op andere landen, zooals Engeland, Nederland en de Noord-Amerikaansche Unie, die ook met zware schulden zijn beladen. Thiers schijnt vol moed, dat de leening wèl zal gelukken, terwijl in enkele bladen de zonderlinge houding der regterzijde in de Nationale Vergadering als het grootste struikelblok in zake de leening wordt genoemd. Thiers heeft Vrijdag, in de zitting der Fransche Kamer, geheel onverwacht 't geschiedde te midden der beraad slagingen over de belastingen en in eene redevoering over de grondstolfen-belasting twee allergewigtigste ver klaringen afgelegd. Ten eerste heeft hij medegedeeld, dat hij, nog vóór de vacantie, aan de Kamer een exposé zal geven van zijn staatkunde, en hoe dit ongeveer luiden zal blijkt genoegzaam uit de tweede der verklaringen, die we op het oog hebben, uit deze woorden namelijk: „Het land zal aan zich zelf de regering geven, welke het wenschelijk acht; maar wanneer ik er iets aan doen kan, dan zal 't wezen de conservatieve Kepubliek Gisteren zou te Madrid eene vergadering van volbloed- republikeinen plaats hebben, die met belangstelling werd verbeid. Vooral was men verlangend te weten, welke houding door Castelar en zijne vrienden in die bijeenkomst zou worden aangenomen tegenover de regering, wier hoofd zij aanvankelijk zochten te steunen. Bij de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbe steed de levering van aardappelen ten behoeve van het hospitaal der Marine, van af 1 Aug. tot 30 Nov. 1872. Ingekomen 1 inschrijvings-billet van den heer P. van Twisk ad 3.91 per 50 kilogrammen. Jl. Zaturdag en Zondag zijn hier windhoozen waar genomen, die echter, voor zoover wij weten, geene onge lukken hebben veroorzaakt. Maakten we in een onzer vorige nummers melding 'au een rozenstruik te Wormerveer, waaraan zich een roos bevindt uit welker kelk een nieuwe steel met knop is ge sproten, ook in den tuin van een onzer plaatsgenooten vertoont zich een dergelijke roos. De miliciens der ligting van 1871, alsnog in dienst hij de hier garnizoen houdende gedeelten van het 7de reg. infanterie en van het 1ste reg. vesting-artillerie zijn gisteren en eergisteren in het genot van onbepaald verlof gesteld en naar hunne haardsteden teruggekeerd. De predikants-vacature bij de Hervormde gemeente alhier, in Oct. des vorigen jaars ontstaan door het emeri taat, aan ds. L. V. Ledeboer Az. verleend, werd jl. Zondag vervuld, toen ds. J. C. Pool, van Oostzaan, zijn leeraars- ambt hier aanvaardde. Des voormiddags werd in de Wester berk de beroepen leeraar bij de gemeente ingeleid door den oudsten predikant ds. G. E. Bron, die naar aanleiding van Corinthen IV vs. 135: Wij gelooven, daarom spreken wij, wees op het beginsel waardoor de Evangeliedienaar wordt geleid, op de kracht waardoor hij wordt gesteund, op den mhoud waardoor zijne prediking zich kenmerkt. Met toe spraken tot den beroepen leeraar en tot de gemeente, werd deze leerrede besloten. Na de bevestiging werd door de gemeente gezongen: Evang. Gezang XCI vs. 3. s Avonds ving ds. Pool in de Nieuwe kerk zijn predik werk aan met eene rede naar 1 Corinthen IV vs 20: Het 'Oningrijk Gods bestaat niet in woorden maar in kracht. Deze waarheid werd door den spreker in het helderst licht geplaatst en de schijnbare tegenstrijdigheid met de rede des bevestigers voldoende wederlegd. Aan 't einde rigtte hij zich tot de aanwezige predikanten en tot de leden der onderscheidene kerkelijke corporatiën, telkens met herinne ring aan het tekstwoord. Met dat woord wendde hij zich ten slotte ook tot de gemeente, hare medewerking inroe pende bij de handhaving van dat beginsel. De stoombarkas van de Marine alhier is gisteren namiddag tengevolge van het weder op lager wal ge raakt. Aanhoudende pogingen zijn aangewend om dit vaartuigje af te brengen; heden voormiddag is men daarin geslaagd. Wij vernemen dat het vaartuig, bevattende de tent van de wed. J. Eis, gisteren ter hoogte van de Willemsluis, nabij Amsterdam, is gezonken. Met moeite zouden de opvarenden gered zijn. Volgens telegram van Port-Saïd had de mailboot Prins van Oranje jl. Zondag nieuwe schroefbladen aangezet en werd de geloste lading herscheept. Genoemde bodem zou spoedig de reis voortzetten. Z. M. de Koning heeft gisteren nacht de residentie verlaten, reizende naar Zwitserland. Z. M. zal ongeveer twee maanden aldaar verblijven. De nieuwe minister van Justitie, de heer mr. G. de Vries, heeft, gelijk het Dagblad berigtte, zijn bestuur aan gevangen met aan zijne onderhoorigen het gebruik der spelling van de Vries en te Winkel voor te schrijven. En pas hadden de ambtenaren zich een exemplaar van de woordenlijst de Vries en te Winkel aangeschaft, om de nieuwe spelling te bestudeeren, of er kwam contra-order. De overige departementen hadden geweigerd het voorbeeld van het hoofd na te volgen. (Amst. Crt.) Aangenomen het beroep naar Eavenstein door ds. E. Brink, pred. te Andijk. Jl. Zaturdag namiddag sloeg de bliksem in eene boerenwoning van de wed. Kater, te Barsinghorn. Het huis is geheel afgebrand.' Van den inboedel is niets gered. Gelukkig was alles verzekerd en kon men nog juist bij tijds een tachtigjarigen grijsaard, die niet meer loopen kon, naar buiten dragen. Op korten afstand werd een hooirook mede door den bliksem in brand gestoken en eene koe doodelijk getroffen. Te Wieringerwaard werd een koe door den bliksem gedood en te Anna Paulowna brandde een arbei derswoning af. De taxatie van de schade door den jongsten brand in den nacht van 10 op 11 dezer aan de Oostenburger Voor straat te Amsterdam, waarbij de stoom-rijstpelmolen en 9 buizen grootendeels vernield werden, bedraagt tusschen de 1,400,000 en f 2,000,000. Meer dan 40 huisgezinnen zijn van huisraad en inboedel beroofd. In de zitting van den gemeenteraad te 's Hage van 11 Julij jl. is een adres ingekomen van den heer P. Outshoorn, ingenieur-architect te Amsterdam, die daarbij tien hectaren (bunder) duingrond aan de noordoostzijde van het gemeente-badhuis te Scheveningen in erfpacht vraagt, ten einde daarop, overeenkomstig een aangeboden plan, een aantal villa's te bouwen. Burgemeester en wethouders hebben daaromtrent een gunstig praeadvies uitgebragt. Den 22 dezer zal te 's Hage een feest gevierd worden, zeldzaam in de jaarboeken van het Nederlandsche leger. Een vijftigtal officieren der genie zullen zich dien dag aldaar bevinden, om den inspecteur-generaal van fortificatiën, den generaal-majoor W. S. van der Hart-Beek, hunne hulde te brengen ter gelegenheid zijner vijftigjarige dienstvervulling. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van de arrondis- sements-regtbank te Eotterdam is weder een zaak behandeld geworden van personen, die op 1 April zich het regt hadden aangematigd om bij hen, die geen vlag hadden uitgehangen, binnen te gaan, hen te noodzaken te vlaggen, enz. Een 20tal personen begaven zich op gemelden datum naar een boerenwoning te Vlaardingen-Ambacht, alwaar de driekleur nog niet was uitgestoken. Ten 11 ure bij het huis gekomen en binnengelaten, vroeg een hunner aan den zoon des huizes waarom niet gevlagd werd, waarop zij, overal zoekende, vlaggedoek vonden, en na een stok opgezocht te hebben er de vlag aandeden en uit het ven ster hingen. Dit echter was niet voldoende; zij hebben opgegeten wat er te vinden was, huisraad stukgeslagen, ruiten gebroken, geld afgedwongen, en toen door den zoon 2.50 gegeven was, was deze genoodzaakt nog 2.50 er bij te doen. Vervolgens hebben zij nog den zoon en de moeder gedwongen om hardop te roepen„Oranje boven!" en „Leve de Watergeuzen!" Slechts vier personen werden in hechtenis genomen, zijnde geen anderen herkend. Van deze vier werden drie vrijgesproken van het hun ten laste gelegde feit, terwijl één veroordeeld werd tot gevangenisstraf van acht dagen, als aangeklaagd van moedwillige verbreking van afsluiting, Jl. Vrijdag is te Haastrecht, in den polder Koozen- daal, halfwege Haastrecht en Oudewater, de hofstede afgebrand, bewoond door Eaaphorst. De aanleidende oor zaak tot dezen brand was niet alledaagsch. Genoemde boer, een voer hooi op zijn wagen geladen hebbende, om dat naar huis te brengen, sloeg achter den wagen met zijn vuurslag vuur, waardoor vonken in het hooi sprongen en dit aan het smeulen ging, zonder dat de boer zelf het bemerkte. Onder het rijden nam het branden toe; her haaldelijk werd hem door onderscheidene personen, die op het land bezig waren, toegeroepen, dat er onraad aan zijn wagen was, maar hij, meenende dat het enkel stofwolken waren, die hij achter aan den wagen zag, reed door en wel tegen zijn hooischuur aan. Al heel spoedig- vloog ook deze in vlam en daarop de geheele hofstede, met het ongelukkig gevolg, dat alles uitbrandde en, niettegenstaande de hulp der Haastrechtsche spuit, niets gered werd. Naar men verneemt, zijn zoowel woning als inboedel tegen brandschade verzekerd. (V.) Dezer dagen is het derde eeuwfeest van den dood der Gorkumsche martelaren herdacht door het houden van bedevaarten naar hun graf te Brielle. Naar men verneemt hebben meer dan 2700 pelgrims zich derwaarts begeven. In het onder de gemeente Zeist in de volgende maand te houden artillerie-kamp zullen o. a. ook proeven genomen worden met de mitrailleuses. Van den uitslag dezer proeven zal de invoering van dergelijke vuurwapenen afhankelijk gesteld worden. (U. D.) De gemeentebode Adriaanse te Tiel heeft bij gele genheid van zijn 50jarige trouwe dienst van den gemeente raad een zilveren gedenkpenning en eene gratificatie van 100 ontvangen, onder toespraak van den burgemeester uitgereikt. Over Tiel en omstreken hebben in de laatste dagen hevige onweders gewoed, soms met hagel, die echter weinig schade heeft aangerigt, gepaard. Jl. Zaturdag, 's namiddags zat de landman de B., wonende op een eenzaam gelegen landhoeve, ruim een half uur van Tiel, met zijn 9 kinderen, een oude vrouw van 70 jaren en een dienstmeid, in een niet zeer groote huiskamer. De vreeselijke bliksemstralen en donderslagen vervulden allen met angst en schrik. De bliksem sloeg in den schoorsteen van het huisvertrek, maakte eenige gaten in den muur, scheurde een stuk hout af, wierp verschillende borden en andere voorwerpen op den grond in duizend stukken, vervulde geheel het vertrek als met vuur, keerde daarna door den schoorsteen terug, verbrijzelde van dezen een gedeelte, als ook eenige dakpannen, en toch bleven alle personen ongedeerd. Jl. Vrijdag morgen vroeg, ongeveer ten 3i ure, werd de heer Stoops, te Breda, die even buiten de voormalige Boschpoort bezig was eenigen arbeid te verrigten, door iemand opmerkzaam gemaakt op een pakje of doosje, dat aan de woning stond van den koffijhuishouder Jonkers en waaruit eenig geluid voortkwam, naar hij meende van jonge konijnen of andere dieren. Stoops, hierdoor nieuwsgierig geworden, ging er terstond op af, en bevond alstoen, dat het bewuste pakje of doosje bestond in een nieuwen, lang werpig vierkanten blikken trommel, omgeven door een perkallen foudraal. Ook leven in den trommel bespeurende, nam hij de vrijheid hem te openen, maar hoe groot was zijne verbazing, toen hij daarin een bijna naakt kindje ontdekte. Naar het bureau van politie overgebragt, bleek dat het een kind was van het mannelijk geslacht, hetwelk, naar de verklaring der geneesheeren, 6 h 8 dagen oud was. Weldra vond men eene vrouw, die de voorloopige verpleging, er van met bereidwilligheid op zich nam, bij welke vrouw het nu ook, voor rekening van het burgerlijk armbestuur, ter verdere verzorging is besteed geworden. Nog kan als nadere bijzonderheid omtrent dit kind wor den medegedeeld, dat het eene medaille om het halsje had, met de beeldtenis van de H. Benedictus, waaruit men met grond mogt besluiten, dat het eene E. C. vrouw tot moeder heeft. Het is dan ook onmiddelijk gedoopt, waarbij het de namen ontving Benedictus Breda. Ofschoon dit kindje zoo goed als naakt was, schijnt men er toch nog eenige zorg voor te hebben gehad. Binnen den trommel althans waren, bij wijze van bedje eenige vellen watten neergelegd, welke zoo waren gevormd, dat zij ook als hoofdkussentje dienden; daarenboven was een stuk van een gordijn als bedden lakentje gebezigd. Ook had men het kind, ter voorkoming van schreeuwen, een dotje in den mond gestopt, en het deksel van den trommel, om toevoer van versche lucht mogelijk te maken, van drie gaatjes voorzien. De werking dezer laatste werd echter, door het genoemde foudraal, zeer belemmerd, zoodat, indien er niet spoedig hulp was komen opdagen, het ongelukkige kind zeker binnen korten tijd zou zijn bezweken. Door meer dan een ingezetene van Breda is bij het gemeentebestuur reeds aanzoek gedaan om dit kind als het hunne te mogen aannemen, onder voorwaarde dat het hun naam ontving en Overigens geheel en al als

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1