1872. N°. 87. Zondag 21 Julij. 30 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. SCHUTTERIJ. JAARLIJKSCI1E OEFENINGEN MET DE BRANDSPUITEN. Binnenland. HELDERSCHE EV NIEUWEMEPE1 COURANT „W jj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per 1 wartaalƒ1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, K°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 23 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Aug. 's avonds 6 n. 25 m. Brindisi 25 Julij,'s avonds 6 u. 25 m. West-hidi'é: v'iaSouthampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Aug., 's avonds 6 n. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Julii, 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Julij, 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan bet Raadhuis, op Vrijdag den 26sten Julij e. k., des namiddags ten zes ure, tot bet onderzoekeu der redenen tot vrij stelling van dienst, die bij de onlangs gehouden loting en naloting zijn ingediend, zoomede tot het onderzoeken der redenen, tot vrij stelling of uitsluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van hen, die hij nommerverwisseling voor anderen verlangen op te tredgn. Wijdeim wordt in herinnering gebragt, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAX BOSSE, Burgemeester. den 19 Julij 1S72. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de Jaarlijksche oefeningen met de Brandspuiten der gemeente zijn bepaald als volgt: Met de spuiten No. 1, No. 2, No. 4, No. 5 en No. 6, op Woensdag den 24 Julij a. s., des namiddags ten zes ure, op het Molenplein, en met spuit No. 3 op Donderdag den 25 Julij e. k., des avonds ten zeven ure, te Huisduinen. Ter voorkoming van het toepassen van geldboete, worden de personen die voor het houden dezer oefeningen zijn opgeroepen, aangemaand om aan die oproeping stipt te voldoen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 20 Julij 1872. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Julij. Zoo talrijk voor eenigen tijd de staatkundige berigten waren, die uit Spanje tot ons kwamen, betreffende den toestand en de verwikkelingen aldaar, zoo schaars zijn thans de nrededeelingen van daar. Uit tijdingen, daaromtrent verspreid, blijkt, dat de (Jarlistisclie opstand in de Baskische provinciën wel is waar is onderdrukt, maar dat de insur- genten, in kleine benden verdeeld, in Catalonië alsnog stand bonden en hier en daar een schrikbewind over de bevolking uitoefenen. Ook op Arragonië heeft don Carlos liet oog gevestigd; hij heeft zelfs een opperbevelhebber over die provincie benoemd. Volgens de laatste berigten is een aan slag op 't leven der vorstelijke personen gepleegd. Griekenland beleeft dezer dagen weder eene ministeriële crisis. Twee verschillende staatkundige partijen, de Com- munduros en de Bulgaris, waren zamen aan 't bestuur; ieder dezer partijen had zijn contingent geleverd aan de samenstelling van bet bewind. Toch bleek het, dat er van ineensmelting geen sprake kon zijn, en men wachtte slechts op een twistappel om de kunstmatige vereeniging te doen ophouden. Die aanleiding was weldra gevonden in bet tractaat met Frankrijk en Italië, betreffende de mijnen van baurium. Terwijl de vreemde gezanten aandrongen op betaling der 16 millioen frs., weigerde de eene partij zijne medewerking en bet ministerie spatte uiteen. In de Nationale Vergadering te Versailles gaat bet nu en dan vrij onrustig toe en het valt niet te ontkennen, dat de houding van den heer Thiers daartoe vaak aanleiding geeft. De opmerking is dan ook al eens gemaakt, dat bet beter zou zijn als de president geen zitting nam in de vergadering en zich boven de partijen plaatste. Jl. Woens dag was aan de orde het rapport over het budget en nu bleek het op nieuw hoezeer de vriendschappelijke ver bonding tusschen den president en de regterzijde geschokt 's. Er had eene ernstige woordenwisseling plaats, te midden waarvan de heer Thiers uitriep: „Dat er een ernstig man tribune betrede!" Een lid der regterzijde eischte daarop, jtat de spreker tot de orde zou worden geroepen. De heer thiers noodigde daarop de regterzijde uit om eene gemoti veerde orde van den dag voor te stelllen, en verklaarde 'en slotte: „Zoolang gij het tegendeel niet verklaard hebt, geloof ik uw vertrouwen te bezitten." De linkerzijde juichte •leze woorden ten zeerste toe. Zr. Ms. instructievaartuig Urania, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. IV. Binkes, is gisteren alhier weder ter reede aangekomen, om in het begin der volgende week den oefeningstogt voort te zetten. Zijn wij wel ingelicht, zegt de Standaard, dan bestaat bij Z. K. Prins Frederik het voornemen, om eerlang Zijn hooge betrekking bij de Vrijmetselaarsloge neder te leggen, en zouden er pogingen worden aangewend, om een ander lid onzer Vorstelijke familie tot het aanvaarden van de grootmeesters-waardigheid te bewegen. De 1ste luit. plaatselijk-adjudaDt F. M. Keijser, zal zich, naar men verzekert, voor een raad van eer, die reeds is zamengesteld, te verantwoorden hebben. De Noordbrabanter zegt: Naar wij van goed onder- rigte zijde vernemen, zal vermoedelijk met 1 Aug. de opheffing der llijkstollen in de provincie Utrecht plaats hebben. Beroepen te Gorinchem ds. G. Boer, te Ouderkerk a/d IJssel. Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Wormerveer op 't Zuid ds. I. J. Ie Cosquino de Bussr, te Edam. Aangenomen hot beroep naar de Christ. Geref. gem. te Medemblik en Opperdoes door den heer E. S. Postma, pred. te Kockengen. Op den 1 dezer telde incn hij de Ned. Herv, kerk 28 candidaten tot de heilige dienst. Gedurende het eerste halfjaar waren 15 bevestigd en 13 beroepen. De heer W. Grijskamp, pastoor te Akersloot, over leden zijnde, is opgevolgd door den heer J. H. Muller, pastoor te Oude Schild, op Texel. Tot pastoor te Oude Schild is benoemd de heer II. P. Zeegers, kapellaan te Alphen, en tot kapellaan te Alphen de heer G. H. Rengs, assistent te Akersloot. Een Texelsche schoone, liefdesbetrekking aangeknoopt hebbende met een jongman, tegen den zin harer ouders, welke zich dan ook meermalen daartegen feitelijk hadden verzet, besloot, niettegenstaande dat, haren minnaar te moeten volgenzij vertrok voor eenige dagen in alle stilte via Engeland naar Amerika, alwaar haar minnaar reeds was heengegaan, die haar vandaar de reiskosten toezond; zij zullen nu spoedig onder de Amerikaansche wet trouwen. Bij do op den 17 dezer te Zijpe plaats gehad hebbende herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn 201 stembriefjes ingeleverd. Gekozen zijn de lieeren: Jb. Brommer met 144 en Sn. de Wit met 110 stemmen. Jl. Woensdagavond werd te Noordscliarwoude, op uitnoodiging van den heer Ph. Hulst te Zuidscbarwoude, een zamenkomst gehouden van vereerders van Thorbecke uit deze en omliggende plaatsen. Ter ondersteuning van de plannen der hoofdcommissie te 's Gravenhage tot huldi ging van Thorbecke's nagedachtenis werd er een subcom missie benoemd, bestaande uit de lieeren Hulst te Zuid scbarwoude, Kroon te Noordscliarwoude, Jelgerstna te Oudcarspel, van Bommel te Broek op Langedijk en Van de Vijzel te St. Pancras. Te Alkmaar is het den agent van politie Bonouvrié, door eenige ingezetenen bijgestaan, gelukt, een dollen bond, die reeds een kind en eenige andere honden gebeten bad, af te maken. Het kind, onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld, schijnt buiten gevaar te zijn. Op advies van den districts-veearts heeft de burgemeester het vastleggen of muilbanden der honden bevolen en de inge zetenen uitgenoodigd, hunne honden steeds van drinkwater te voorzien. Den 15 dezer vervoegde zich een bediende der lieeren Cohen Sander en C0., bij een der kassiers te Alkmaar, verlangende dat deze een geaccepteerde promesse, groot 630, ten laste van een firma aldaar, zou disconteren. Daar men geïnformeerd was dat een der bedienden van de bh. Cohen Sander C°., genaamd Krutenberg, om niet vleijende redenen, van dat kantoor ontslagen was, zoo ontstond er achterdocht en werd den vreemdeling gevraagd of hij niet Krutenberg heette. Deze ontkende dit en noemde zich Clenen. Daar men zwarigheid maakte om dezen keer zonder voorafgaande informatie te disconteren, zoo kwam men overeen, dat K., alias C., den volgenden dag, bij terugkomst van Helder, het gevraagde geld zou ontvangen. Spoedig bleek het, dat de betrokken firma aan den trekker geen post van ƒ630 of daaromtrent had loopen en dat het op de promesse gestelde accept valsch was. K. was met den trein van 10 u. 33 ni. vertrokken naar.... Amsterdam, en waande zich waarschijnlijk reeds ontsnapt aan de handen der politie, terwijl deze per telegraaf hare zuster te Amster dam van het gebeurde berigt gaf en genoegzame aanwijzing deed om K. te vinden en in verzekerde bewaring te brengen. Naar men verder verneemt heeft K. het valsche stuk wel vernietigd, maar toch reeds zijn misdaad bekend. (Amst.Crt.) De gemeenteraad van Loosduinen heeft besloten, de kermis aldaar dit jaar niet te doen plaats hebben. Jl. Donderdag werd te 's Hage aanbesteed het maken van een gemetselden doorgang nabij de brug van liet I Noordzeekanaal te Zaandam, ten behoeve van den spoorweg Nieuwediep-Amsterdam. Minste inschrijver de heer Becker, te Lent, voor 41,600. Te 's Hage is gisteren aanbesteed1. het vervaardigen en leveren van gegoten ijzeren buizen, en 2. het maken van filters, het hoogreservoir en de daarmede in verband staande werken, beiden ten behoeve der duinwaterleiding aldaar. Minste inschrijvers waren: voor de eerste besteding de heer B. J. Zon, aldaar, voor 609,500voor de tweede besteding de heer F. H. van Malsen, aldaar, voor/356,674. Het D. v. Z. en 's Gr. doet in een artikel „de Inter nationale" o. a. uitkomen, dat bij ieder algemeen congres het vijfde zal nu in Sept. a. s. te 's Hage gehouden worden de genomen besluiten meer revolutionair zijn geworden. Is waarschuwing nog noodig, vraagt het Dagblad, tegen het Europeesch gevaar, waarvan onze residentie aldus tot het brandpunt wordt gemaakt? Omdat zoowel Frankrijk als Duitschland weigeren die vereeniging van oproermakers en roovers toe te laten, daarom alléén heeft 's Hage die eer. Van de tegenwoordige regering van Nederland ver wacht het Dagblad niets; zij staat te digt bij de revolutie om tegen de Internationale, hare politieke geestverwante, te handelen. (H. C.) Te Rotterdam werd jl. Dingsdag de jaarvergadering van het Nederlandscli Zendeling-Genootschap in het kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente door den voorzitter, ds. W. Francken Az., op de gebruikelijke wijze geopend. Eene talrijke opkomst van bestuurders en afgevaardigden uit alle deelen des lands kon van de belangstelling getui gen. Eenige voorstellen kwamen ter tafel, die ter overwe ging in handen werden gesteld van commissiën, en waarop nader zal worden teruggekomen. De secretaris deed mede- deeling van de bijdragen, in 1871 voor de instandhouding der scholen in de Minahassa ontvangen, en gaf verder eenige inlichtingen omtrent den stand van zaken betrekkelijk de zending, die het genootschap in Bolaang Mongondou, een aan de Minahassa grenzend rijkje, wenscht te beginnen. De commissie voor de belangen van het Zendelinghuis en de permanente commissie voor de bevordering van de be langen des genootschaps hier te lande bragten hare gewone jaarlijksche rapporten uit, waarna de zitting tot den vol genden dag werd verdaagd. De tweede zitting, jl. Woensdag gehouden, was voorna melijk gewijd aan de beraadslaging over verschillende rap porten. Uit de rekening bleek, dat het genootschap dit jaar een tekort heeft van ruim 6800, terwijl in het volgend jaar een nog aanzienlijker tekort te wachten staat. Een voorstel tot bezuiniging werd aan het hoofdbestuur in overweging gegeven. Voorts werden ds. B. J. Adriani te Amsterdam tot tertius-voorzitter en ds. A. van Toorenen- bergen te Groningen tot secundus-redenaar benoemd. Van wege het hoofdbestuur van het Nederl. Bijbelgenootschap werd aan den thesaurier, naar aanleiding van het 75jarig bestaan des genootschaps, eene som van 1000 als feest gave overhandigd. Ter gelegenheid van het 75jarig bestaan van het genoot schap werd jl. Woensdag avond in de Groote kerk te Rotterdam eene algemeene vergadering van leden en be gunstigers gehouden, tot bijwoning waarvan de burgemeester met den gemeenteraad, benevens verschillende andere auto riteiten en vereenigingen, waren uitgenoodigd. De bijeen komst, waartoe bovendien eene buitengewoon talrijke schare was opgekomen, werd door ds. W. Francken Az., voor zitter van het bestuur des genootschaps, geopend met eene inleidende toespraak, waarna gelijk meermalen bij afwisseling door een mannen— en vrouwenkoor met orgelbegeleiding toepasselijke liederen werden aangeheven. Vervolgens hield ds. K. F. Ternooy Apel, predikant te Amsterdam, eene rede naar aanleiding van het bijbelwoord: „Immanuel: God met ons!" Na in korte trekken te hebben geschetst, hoe het genootschap, te midden van de treurigste omstandigheden, waarin ons vaderland in 1797 verkeerde, te Rotterdam was opgerigt, deed hij inzonderheid uitkomen, met welke groote bezwaren, met wat al tegenwerking het steeds heeft te kampen gehad, welke moeijelijkheden het nog altoos ondervindt, welke onjuiste opvattingen er nu nog omtrent het zendingswerk bestaan, wat al nadeel den strijd der meeningen, ook in den boezem des genootschaps, heeft teweeggebragt, hoe op Java de zendingszaak nog op dit oogenblik eene donkere toekomst te gemoet gaat, enz. Hij meende echter niet te mogen voorbijzien, dat, gelijk meermalen van achteren is gebleken, bij vele moeijelijkheden de oorzaak bij het genootschap zelf moest worden gezocht, maar dat die ervaring dan ook niet is verloren gegaan. Bovendien heeft het bij alle tegenkantingen ook vele rede nen tot dankbaarheid en blijdschap. Nog altoos ziet het mannen van verschillende geloofsbelijdenis bij zich aan sluiten; nog altoos heeft het arbeiders in de heidenwereid, al zijn zij ook weinigen tegenover den grooten oogst; nog altoos is de Nederlandsche zending eene magt, die niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1