t Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Spanje. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMA ARSCHE MARKT VAN HEDEN. «tl n ee lat lij netiji is l*i ;n di; mne? len k i l vee rnni- wonl nabi >take lt k eld In k ihnir op 4 [enk iberij' nelijl innei en ïtst zult ehoet is dl aree ;r lit rrool- itlaoi Zijl da t v nige indet een 0 noeni noeml 1U1« schepsel. Soms besluit hij ontvangt men den indruk, alsof de reusachtige bijenkorf, welke men New-York heet, met een tooverslag veranderd is in het kasteel van „de schoone slaapster in het bosch." Een vélocipèdist en een voetreiziger van naam te Rouaan, de heeren de Grosieux en de Grandjean, hebben met elkander eene weddingschap van 50 louis d'or aange daan, welke gewonnen zou worden door dengene hunner, welke op den zesden dag nadat zij beiden op hetzelfde oorenblik uit Rouaan vertrokken waren, het eerst te Lyon op het plein Bellecour zou aankomen, de een op zijne vélocipède, de ander op zijne voeten. In dezen strijd is do voetreiziger overwinnaar gebleven. Men heeft te Rouaan den 14 dezer het volgende telegram ontvangen, hetwelk door de Grandjean des middags ten half vijf ure uit Lyon is verzonden„Aangekomen op het plein Bellecour ten 4 ure 22 min. 52 sec., volgens een voorloopend horologe. Ik verwacht de Grosieux en bied den inzet van 50 louis d'or aan de vaderlandsche inschrijving (tot bevrijding van het Fransche grondgebied) aan." De Corsaire verhaalt het volgende curieuse geval. Des morgens tegen 11 ure begaf een jeugdige schoone, de actrice B., zich naar het dames-bad op het eiland Saint- Louis. Zij werd aangeklampt door een reeds bejaard man, zeer fatsoenlijk gekleed, die, haars ondanks, aan hare zijde bleef en met den grootsten ernst, maar in de meest over dreven en dwaze uitdrukkingen, eene liefdesverklaring deed. ,Laat mij met vrede; ga uws weegs! Ik heb haast; zelf verspilt gij uwen tijd en doet mij tijd verliezen. Zoo had zij herhaaldelijk hem geantwoord, maar alles te vergeefs: de man bleef al aandringen, werd al lastiger. „Hoe, in 's hemels naam, kom ik toch van dien man af! „dacht de schoone, en op den Quai de 1'Hötel de ville gekomen, deed eensklaps een heerlijk denkbeeld het oog der wreed aardige schitteren. „Gij zegt, dat gij dol op mij verliefd zijt, dat gij eene dwaasheid zoudt doen om mij dit te be wijzen. Welnu, daar is de Seine; werp u er in, en ik zal jtelooven aan uwe onbluschbare liefdevlam." Zij waren nu op den Pont d'Arcole. Eensklaps, met een woedenden kreet, grijpt de man haar om den middel, maakt allen weerstand mi» vruchteloos en in een oogwenk slingert hij haar over de lege! bug in et water en springt haar na, voordat de omstan ders den tijd hadden het te beletten. Tien minuten later waren twee drenkelingen opgevischt: de een, de man, nog onbekend, was reeds een lijk; bij de vrouw gelukte het den toegeschoten geneeskundigen de levensgeesten op te wekken zij werd in een rijtuig naar huis gebragt. Men meldt uit Londen, dd. 17 dezer: „De gelief koosde uitspanning van onzen beau monde is terwijl thuis de koffers gepakt worden voor den grooten zomer- tour een ritje naar de vlakte van Wimbledon, waar de tam volunteers hun schietwedstrijd en jaarlijksche evolutiën houden. Noch de hitte van verleden week, noch de regen van de laatste dagen, zal in den Londenaar zijn toch reeds niet sterke liefde voor 't militaire leven hebben aange wakkerd. Maar kijken doet hij toch graag. Zoodat geen slof en modder den stroom hebben gedund van rijke equi pages, met brieschende vierspannen er voor, nette heeren en bekoorlijke dames, pasteijen en champagne er in, en die men 's avonds kan zien terngkeeren, oogenschijnlijk heel wat ligter dan de hoofden van de ingezetenen. Que diable! Men is geen millionair om te ontberen!" Te Londen werd jl. Dingsdag avond eene druk door Catholieke geestelijken en leeken bezochte vergadering gehouden, om te protesteren tegen de door de Duitsclie regering onlangs tegen do jezuïten en geestelijke congre gatiën genomene maatregelen, en tegen de bij de Italiaan- sche regering bestaande plannen ten aanzien der geestelijke orden te Rome. Onder de sprekers waren ook de aarts bisschop Manning en mgr. Capel. Zekere miss Scot Macdougal, eene aanzienlijke Schotsche dame, heeft, onlangs, met het doel om een voor beeld te geven aan alle afschaffers, op plegtige wijze den wijnkelder harer woning, Maherstown-House, doen ledigen, en de 270 daarin gevonden flesschen wijn en alcohol in een riool doen uitgieten. Zekere heer James Turnbull moet bij die gelegenheid tot de omstanders eene indruk wekkende toespraak gehouden hebben. Een Parijsch correspondent geeft in de Neue freie Presse eene beschrijving van het verkeer tusschen Parijs heef sn Versailles. Omtrent dat traject langs den spoorweg door de leden der Nationale Vergadering, zegt hij o. a. bet volgende: „Des morgens na het ontbijt staat de parlementaire trein tot het vertrek gereed. Een afgevaardigde loopt van coupé tot coupé, om eene plaats.... en iemand anders te zoeken. Eindelijk vindt hij wat hij zoekt: een minister. Met een wiendelijken glimlach neemt hij de vrijheid naast hem plaats nemen en geeft hij zich alle moeite om het discours op t gewensclite onderwerp te brengen, een plaatsje voor een zoon, een neef of een president van eene invloedrijke kiesvereeniging, en naar gelang de afgevaardigde met een Jules Simon of een Dufaure te doen heeft, stapt hij te Versailles bemoedigd of ontmoedigd uit den waggon. Deze soort van bedelaars is talrijk onder de afgevaardigden en bet liefst bedelen zij in den trein, waar de ontmoeting met den minister en het verzoek een heureux hasard kan worden genoemd. Nog talrijker, maar inderdaad veel interessanter is de soort der zelfbewuste afgevaardigden, der parlementaire poseurs. Men herkent hen aan een dikke portefeuille, waarvan zij zelden scheiden. De afgevaardigde A. gebruikt die als garderobe; wanneer hij op de prefectuur te Ver sailles te dineren gevraagd is, doet hij er 'smorgens een rok een schoon overhemd in. Voor den afgevaardigde B. 1! zij een voorraadschuur, waarin portwijn, pasteitjes, enz. •sgen dreigenden honger bewaard worden. Meestal natuurlijk ''"at zij de oratorische werken en plannen van karen eige ordei mod ijs zeffl :endf i va te ances idrd mot >ves et naar, en dezen moet men zien, wanneer hij, met waardigheid in den hoek van den coupé gedrukt, een half uur vóór den slag zijne batterijen stelt en zijne troepen monstert; men moet hem zien wanneer hij den inhoud der portefeuille op zijne knieën rangschikt, rapporten van commissiën, voorstellen en wetten voor zich uitspreidt, met een minachtend lagehen eene courant doorloopt, hoe hij zich daarna in liet bewustzijn zijner waardigheid in de rugkussens laat vallen, om met halfgesloten oogen nog eenmaal zijn redevoering te memoriseren, welke aan het land het recept eener onfeil bare redding geven zal. Deze is de serieuse, bejaarde poseur. Men ziet er echter ook van veel jonger leeftijd, men zou kunnen zeggen den lyrischen tenor van het parlement. Deze kiest het liefst coupés, waarin dames zitten, geeft zich alle moeite een echt staatsmans- gezigt te zetten, spreekt op luidruchtige wijze met zijne ambtgenooten over speciale commissiën, besluiten der fractiën en motiën, critiseert den president Grévy, prijst Chambord of Aumale, klaagt over de geringe welvaart van den Staat en scheldt op Thiers, ce petit-la, dien men toch tot rede behoorde te brengen. Vaak gaat de vlieger op: de dames raken in bewondering voor den jeugdigen, veel- belovenden staatsman,.... maar ook dikwijls hebben zijne manoeuvres niet het geringste resultaat. Natuurlijk zijn er nog meer typen in den parlementstrein, die niet allen hier beschreven kunnen worden. Interessant echter is nog de politieke nuancering in de waggons. Enkele coupés herbergen allerlei soortenwitten, rooden, driekleu- rigen, afgevaardigden, ministers, journalisten, secretarissen van Staatalles bont en vreedzaam door elkander. Velen echter nemen slechts plaats in coupés hunner kleur; anderen zóeken daarentegen juist het tegenovergestelde uiterste. Gambetta reist gaarne met Dahirel, Aumale versmaadt het gezelschap van Ordinaire niet, en wie het niet weet, merkt aan hun gesprek volstrekt niet dat zij elkander doodelijk haten en slechts dezen eenen gemeenschappelijken wensch hebben, om elkander wederzijds naar Cayenne te deporteren. Ook de luchtstreek en de ligging van hun departement speelt hierbij een groote rol, vooral bij de Zuidelijken. De vertegenwoordigers van liet roode Marseille 'blijven onaf scheidelijke reisgenooten, evenzoo de afgevaardigden van Bordeaux en van Toulouse; overeenstemming in politieke beginselen is echter een hoofdvereischte. Een legitimist van Quimperlé verdraagt misschien een half uurtje 't gezelschap van een radicaal uit Perpignan; radicalen en legitimisten van hetzelfde departement kunnen echter geen oogenblik te zamen in de enge ruimte van een spoorweg-coupé ver toeven, zonder elkander figuurlijk of inderdaad in de haren te vliegen. Zöo schreeuwde voor eenige dagen de radicale Rouvier zijn reactionairen collega Baragnon toe: „Gij kunt het er voor houden dat ik u een oorveeg heb toegediend." Dit gaf aanleiding tot een vreeselijk schandaal, en eerst aan den invloed van Jupiter Grévy gelukte het om den gefigeerden oorveeg ongedaan te maken. Te Munchen heeft het Gabelsberger-Stenographen- Centralverein een wedstrijd in ,het snelsehrijven gehouden, waaraan ook door dames werd deelgenomen. De eerste prijs werd voor het schrijven van 120 woorden in één minuut behaald door den heer Peter Thoma. Gisteren nacht omstreeks 12 ure kwamen IIH. MM. van den tuin van het Buen Retiro naar het paleis terug, toen door vijf personen op het rijtuig werd geschoten. Gelukkig zijn de vorstelijke personen niet getroffen. Een der moordenaars is gedood en twee zijn gevangen genomen. De verontwaardiging over de schanddaad is algemeen. De orde en rust zijn in geenen deele verstoord geworden. Het groote nieuws van den dag te New-York was den 3 dezer het proces van Edward S. Stokes, beschuldigd van moord gepleegd op den heer James Fisk Jr. Veertien dagen had men noodig om den jury te kunnen zamenstellen. Duizend personen moest men onderzoeken, vóór dat er twaalf onpartijdige mannen gevonden wei den, en deze twaalf staan thans bloot aan de aanvallen van de humoristische en satirieke bladen, waarin het met pen en teekenstift duidelijk gemaakt wordt dat zij domooren zijn. Het getuigenverhoor is thans in vollen gang. Stokes heeft een hoogst bekwamen verdediger, die, naar men wil, zal trachten te betoogen dat Fisk van plan was Stokes te vermoorden, zoodat laatst genoemde op zelfverdediging moest bedacht zijn. Volgens berigt van verscheidene nieuwsbladen is de HoogEerw. lieer H. Loos, aartsbisschop van Utrecht, voor de oud-Catholielien, in het begin dezer maand naar Duitschland vertrokken, ten einde aldaar in verscheidene gemeenten het sacrament des vormsels te bedienen. Op zijne reis van Utrecht naar Beijeren werd Z. H.Eerw. te Keulen door eene deputatie van oud-Catholieken opgewacht en ten huize van den pastoor, dr. Fangermann, ontvangen. Na een kort verwijl, waarbij het den waardigen opperherder vergund werd een blik te slaan in de krachtige ontwikkeling des godsdienst levens daar ter plaatse, is Z. H.Eerw. naar Munchen vertrokken, alwaar hij in de kapel, aan de oud-Catholieken behoorende, het sacrament des vormsels heeft toegediend. Prof. Friedrich hield bij deze gelegenheid eene toepasselijke redevoering voor de vormelingen, voor de gemeente en voor de geestelijkheid. Van Munchen is de aartsbisschop vervolgens gereisd naar Mering en Kempten, vanwaar hij, na volbragte bediening, vertrokken is naar Kiel'ersfelden, Kaiserslantern, Landau, Zweibrücken, in welke gemeenten het getal vormelingen vrij aanzienlijk was. Of Z. H.Eerw., zooals gemeld is, ook tot de wijding van een bisschop voor de oud-Catholieken in Duitschland zoude overgaan, en tegelijk eenige priesters zoude wijden, hieromtrent is nog niets met zekerheid bekend. De zamen- sprekihg met de hoofden der godsdienstige beweging, waaronder de achtingswaardige en geleerde prof. Döllinger, zal waarschijnlijk omtrent het toedienen dier wijdingen veel heslissen. Aan Texel's Ingezetenen, vooral nit de arbeidende klasse. Hoeveel het tot den welstand van ieder bijdraagt, dat hij in dagen van voorspoed iets voor den tegenspoed weet op te leggen, is zeker meer bekend dan dat het in beoefening gebragt wordt. Menigeen erkent dit tcch stilzwijgend, die 's winters met een wee moedig verlangen de zomersche dagen herdenkt toen zijn verdiensten groot waren. Waar al dat geld toen gebleven is, weet hij niet meer, maar 't is op, dat is de treurige zekerheid en nu moet hij de kwade, lange wintermaanden zoeken door te komen en meteen schrale verdienste, en met hier en daar te borgen en, wat alleen in gevallen van den allerhoogsten nood mogt plaats vinden, met tot bedeeling, die schande voor den arbeider, zijn toevlugt te nemen. Hoe strenger de winter, hoe minder de verdienste, hoe nijpender het gebrek. Had ik nog maar wat over.... 't Is toch maar gek dat ik zelf niet sparen kan. Er is hier ook geen gelegenheid waar 't geld beter bewaard is dan bij mij zelf. Waarom wordt daar niet voor gezorgd? Er wordt voor gezorgd, manGeleid door 't inzigt dat de gelegenheid tot sparen het sparen bevordert, dat ieder die zichzelf helpen kan, zichzelf ook moet kunnen helpen in lijd van nood en zoo fatsoenlijk man blijven, heeft het Departement Texel, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, 't besluit genomen tot de oprigting van eene spaarbank, dat is eene instelling waar ieder zijn geld in kan brengen en het er weder uithalen wanneer hij liet noodig heeft, terwijl hij daarenboven eene zekere rente, in dit geval drie ten honderd in 't jaar, geniet. Tot zijn zekerheid dient dat het bestuur der spaarbank verantwoordelijk is voor het goede beheer der gelden. Het departement heeft een daartoe ontworpen reglement goed gekeurd en vervolgens een bestuur benoemd, dat daarop in dezer voege is zamengesteldP. S. Bakels, voorzitter; J. Ensing, vice- voorzitter; Bolding, boekhouder-penningmeester; Stikkel, secretaris W. H. Bruno Bok, lid. De werkzaamheden zijn zoover gevorderd, dat met de maand Augustus de spaarbank voor het publiek kan worden geopend. Welnu, in deze dagen verdient ge goed geld, ge hebt het niet alles noodig, ge weet dat ge er van over moet houden voor den winter, ge kunt zelf niet goed bewaren, ge gaat naar de spaarbank en betaalt het daar uit; indien ge zelf niet kunt dan zal een goed vriend 't wel voor u willen doen; de zekerheid van uw inleg ver krijgt se toch door een spaarbankboekje dat u uitgereikt wordt en waarin uw inleg staat opgeteekend als bewijs van ontvangst. Laat ge nu uw geld een half jaar of langer liggen, dan gaat er niet alleen niets af, maar er komt zelfs bij en ge kunt de vruchten van uw spaarzaamheid in rust en vrede genieten. Een ieder doe zijn voordeelZie advertentie hierachter. Nadere informatiën bij het bestuur. Vau 12 tot 19 Julij 1872. ONDERTROUWD: A. J. Lahout, scheepstimmerman en M.de Wijn. J. B. Oldenhoven, zeeman en H. E. Huurman, weduwe vau J. Tegelaar. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: E. Hagen, geb. Tholen, (D.). M. Zwaan, geb Rezel, (Z.). C. J. Jongkees, geb. Koopman, (Z.). D. Schuurman, geb. Molenaar, (Z.). A. Oortgijsen, geb. Gijzelaar, (Z C. Schenk, geb. Filmer, (D.). G. O. Slagwater, geb. Strikker, (Z.). A. Prins, geb. Sok, (D.). D. Anker, geb. Fasol, (D.). 0. Roosloot, (D.). A. Kluit, geb. van Wijk, (D.). N. de lluijter, geb. Rensmaag, (Z.). OVERLEDENE. Bosman, 7 maanden. S. Hoogendijk, 3 jaar en 4 maanden. G. Keet, 8 weken. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 15 Julij 1872. ONDERTROUWD: A. lloutkooper, weduwnaar van G. Struijf, 56 jaren en D. Grin, weduwe van W. Struijf, 46 jaren. GETROUWD: H. van Os en C. M. de Carpentier. J. Bood en A. Marees. GEBOREN: Geertje, dochter van H. Jimmink en M. Stam. Pieter, zoon van J. C. Groen en E. Schotvanger. Gerrit, zoon van G. Boekei en T. Bruin. Alida, dochter van J. B. Blaak en T. Wester. Maartje, dochter van P. Wagen en A. Over. Dirk, zoon vau J. Hoofd en M. Akkerhuis. Johannis, zoon van J. J. Merz en C. Heker. Aaltje, dochter van Gorter en T. Raven. Dirk, zoon van D. Brommer eu M. Grin. Maria Margaretha, dochter van P. Kerkhoven en Al. M. van Santé. Johannes Reijer, zoon van A. Mooijboer en R. Zwaan. Dirk, zoon van D. de Graaf en M. Smit. OVERLEDEN: Jan, 5 maanden, zoon van P. Zeeman en M. Schrijver. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer 0. Vochtigh. procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. 1 Al'w. 19 12 nw. O.lk. 1 763.41jf 3.47 17.4 - 2.3 0.74 Vlak. 20 8 ozo. 0.5„ 766.55 f 6.60 16.5 - 1.4 0.74 20 12 ozo. 1.0 766.48 6.53 18.2 - 1.5 0.62 H Weersgesteldheid: 19 Julij 12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 20 Julij 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiw. 20 Julij 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 18 Julij. Wilhelm. Si Elise. M. Pribee. Amons Co. Batavia. 20 GeesienaMaria.P.Ruardi Bek. Hoogl.&v.Herw. Passaroeang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhavon to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Vivid. W. Bedingfiehl. Duiuk.&Goedk. Glencairn. O. Larsen. Porsgrund. Hout. Hoogl.&v.Herw. Aangevoerd 614 stapels Kaas, wegende 128346 kilogram. Pryzen: Kleine f 34,50. ,i Commissie f 31,50. Middelbare f 33,50. Laagste prijs f 17, Ter zaadmarkt is ongeveer 100 hectol. goed Koolzaad aangevoerdf waarvan het beste voor f 13 verkocht is, 20 hectol. Karweizaad bedong f 18, Tarwe f 12,25. 5 Paarden bov.'tjaar f 45al65 Veulens - a 6 Koeijen -180a210 12 Nuchtere dito - 17a 22 79 Schapen - 21a 34 19 Lammeren - 13a 18 70 Magere dito - 14a 20 144 Biggen hen. 10 w.- 5a 9 4 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c75 a87-J

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3