Vrijdag 26 Julij. 1872. N°. 89. 30 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDÈRSCHE E.V NIEUWEDIEPER „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per wartaal1.80. H franco per post - 1.65. - Bureau: MOLENPLEIN, N°. 1G3. Prijs der Advertentiën: Yau 1—4 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 6 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. u Brindisi 8 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: vinSouthampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Aug.,'s in. 6 u. 25 m. ilta Op Vrijdag den 3 Augustus 18?2, des avonds ten 7 ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente, in liet open baar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het doen van eenige MERSTEEÏilïïGESr en VEK\1EI WI XU E aan de Molentirng, Het bestek ligt op de gewone kantooruren ter lezing lan .de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, door wien op Woensdag den 31sten Julij a. s., des voormiddags ten 10 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 24 Julij 1872. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Julij. Bij 't verzamelen van politiek nieuws wendt zich in deze dagen de blik allereerst naar Versailles heen, waar Thiers ijverig in de weer is om Frankrijk's financiën op een eenigzins geregelden voet, en door bespoedigde betaling van oorlogslasten de Duitsche troepen tot afinarsch in beweging Ie brengen. Thans is omtrent de leening officieel bekend gemaakt, dat de koers van uitgifte 84| zal zijn, terwijl de ischrijving a. s. Zondag en Maandag zal plaats hebben. De heer Thiers verlangt dat de inschrijving in de eerste plaats eene nationale zal zijn; in verband met dien wensch worden de oproepingen tot deelneming tot in de kleinste gemeenten van Frankrijk verspreid en worden inschrijvingen van 5 frs. zelfs aangenomen. Men houdt zich overtuigd, dat het bedrag der leening nog overschreden zal worden. Inmiddels verheugt men zich bij den Duitschen nabuur, wiens zakken gevuld worden met schatten, waarvoor frankrijk zich zoo diep in de schulden moet steken. Maar ieder, die iets verder ziet dan het betalen en ontvangen van millioenen, vraagt zich bekommerd af: moet dat zoo voortgaan? Moeten steeds zooveel schatten aan oorlogs- leening besteed en aan nijverheid en handel ontrukt worden Helke zullen van deze operatie de gevolgen zijn voor Frankrijk, dat na de geledene zware schokken zooveel behoefte had aan herleving van handel en nijverheid en dat door zware belastingen zoozeer is uitgeput? De Nationale Yergad'ering te Versailles gaat ijverig voort met de behandeling van het wetsontwerp, houdende belas ting op de grondstoffen. Thiers verheugt zich over het succes, dat hij bij de meerderheid behaalt. Op zijn wenk aj« reeds tal van grondstoffen belast. Inmiddels houdt de pers niet op, met nadruk tegen deze heillooze bepalingen te waarschuwen en er op te wijzen, dat deze zoogenaamde zegepralen van Thiers, inderdaad nederlagen zijn voor het land en voor de algemeene welvaart. De scheidsregterlijke commissie te Genève vergadert tegenwoordig dagelijks, uitgezonderd des Zaturdags en Zondags. Hare beraadslagingen worden alsnog geheim gehouden. Men meent echter te weten, dat de vraag aan de orde is °f aan Engeland werkelijk vergoeding van directe schade kan worden opgelegd. •Het Britsche Hoogerhuis heeft bepaald, dat aan de gravin Mayo, weduwe van "den vermoorden gouverneur-generaal vanBritsch-Indië, 1000 p. st. pensioen zal worden toegelegd. Gisteren in den laten avond kwam de mailboot Conrad, kapt. E. Oort, alhier ter reede ten anker. Met een paar salutschoten verwittigde zij hare aankomst. Vertrokken wan Batavia den 8 Junij 11., heeft zij de reis in 46 dagen wo'bragt, waarvan 2 dagen tot het laden van steenkolen te *ort Saïd zijn besteed. Zoowel op de tehuis- als op de heenreis is deze boot geheel vrij gebleven van averij, aeden voormiddag is de boot in de haven, gekomen, pherachter deelen wij de lijst der passagiers mede). De dd. schutterij telde op 1 Jan. jl. 38,574 man, werdeeld over 211 compagniën, van welke 28 voor de dia nst der vesting-artillerie zijn bestemd. Aangenomen het beroep naar Arnhem door ds. H. V. Hogerzeil, te Driebergennaar Zierikzee door ds. E. A. Remy, te Renswoude. De raad van onderzoek in zake den lsten luit. R. van N., heeft jl. Maandag uitspraak gedaan en hem met algemeene stemmen schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, terwijl de vraag, of hij daarom uit de dienst moest worden verwijderd, met 5 tegen 2 stemmen ontkennend werd beantwoord. Het Provinciaal Geregtshof van Noordholland heeft, hij arrest van jl. Dingsdag, het op 15 Febr. 11. door de arrondissements regtbank te Amsterdam tegen den magne tiseur J. J. Weteling gewezen vonnis, wegens de vorm kwestie vernietigd, doch op nieuw regt doende, hem evenzeer als de regtbank schuldig verklaard aan het onbevoegd uit oefenen der geneeskunst, door het verleenen van genees kundigen raad als bedrijf, en veroordeeld tot dezelfde straf, een geldboete van 100. De inschrijving voor de kapitaals-vergrooting der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen, groot 510,000, is gisteren volteekend. Z. K. H. Prins Hendrik teekende o. a. in voor f 48.000. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 dezer: De longziekte onder het rundvee in den Polder Eijerland op Texel gaat gestadig voort. De tongblaar onder de runderen heeft alhier ook een begin gemaakt aan het dorp de Hoorn. Jl. Zondag vierde de Doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel feest, en wel tot herdenking der vereeniging van de drie voormalige gemeenten tot ééne gemeente, nu honderd jaren geleden. Uit Heer-Hugowaard wordt van 23 dezer gemeld: „Gisteren namiddag kwam in deze gemeente een te Spierdijk woonachtig schilder op een treurige wijze om het leven. Van een paar andere personen vergezeld, keerde hij met een rijtuig naar zijne woonplaats terug, toen het paard eensklaps aan het hollen ging, met liet noodlottig gevolg, dat hij weldra tegen een boom werd geslingerd, en op de plaats dood bleef. De andere personen hebben geen letsel bekomen. De veldgewassen in den omtrek van Nieuwe-Niedorp staan over het algemeen gunstig. Met den veestapel gaat liet minder naar wensch. Nog steeds blijft de tongblaar heerschen, veelal door het klaauwzeer gevolgd en dezer dagen is weder bij een veehouder de longziekte uitgebroken. De Stoomvaartmaatschappij Nederland hield jl. Dings dag in het Odéon te Amsterdam eene algemeene vergadering. De voorzitter (de heer den Tex) deelde mede, dat de heeren, die in de vorige algemeene vergadering tot commis sarissen waren benoemd, bijna allen hebben bedankt. De brieven, door hen ingezonden, werden voorgelezen. Daaruit bleek dat de heer Commelin zich bereid had verklaard, de betrekking te aanvaarden. De heer Fould kon de betrek king niet aanvaarden, wegens gebrek aan tijd en met het oog op de meerdere werkzaamheden, waarmede de gewijzigde statuten het Collegie van commissarissen belasten. De heer Iloltzman zou ook zeer moeijelijk tijd kunnen vinden, maar de lust en moed zou hem bovendienontbreken, vooral na de manifestatiën, die in de vorige vergadering plaats liadden. De heeren A. C. Wertheim, M. M. de Monchy, P. C. Loopuyt, jhr. D. A. L. Tindal en J. G. Bunge bedankten, omdat de maatschappij werd beroofd van de goede diensten der. heeren A. A. Bienfait en J. E. Cornelisse, die in de vorige vergadering niet tot commissarissen werden herkozen. Zonder eenige discussie werd tot de stemming overgegaan. Slechts werd, op voorstel van een der aandeelhouders, in beginsel besloten dat commissarissen gemagtigd zijn, gebruik te maken van artikel 20 der statuten en met een minimum van acht leden kunnen regeeren, voor het geval dat sommige van de te benoemen commissarissen ongeneigd zouden worden bevonden als zoodanig te fungeeren. De uitslag der eerste stemming was dat benoemd werden de heeren Loopuyt met 255 van de 294 uitgebragte stemmen, de Monchy met 252 stemmen; Wertheim met 243 stemmen; Bunge met 222 stemmen; Bienfait met 198 stemmen en Cornelisse met 183 stemmen. De meeste stemmen daarna verkregen de heeren Tindal 141 en Fould 126, maar de volstrekte meerderheid was 148 stemmen, zoodat voor één lid eene nieuwe stemming moest plaats hebben. Zij leidde, na twee vruchtelooze stemmingen, tot den uitslag, dat de heer Tindal verkozen werd met 100 van de 195 uitgebragte stemmen. Voor zoo ver zij tegenwoordig waren, verklaarden de benoemden zich de keuze te laten welgevallen. Een aandeelhouder vroeg hoe het nu stond met het con tract met de firma de Vries Co.? Is die zaak nu definitief geregeld? In de vorige vergadering is het in twijfel ge trokken of het bestuur wel geregtigd was dat contract aan te gaan. Welke is thans de stand der zaak? De voorzitter antwoordde buiten magte te zijn op dit oogenblik de gevraagde inlichtingen te geven. De nieuwe commissarissen zullen een onderzoek instellen en bijaldien het noodig is een voorstel doen. Niets verder aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De ingenieur van den scheepsbouw, D. Boeke, te Onrust, bespreekt in het Batav. Hbld. de mogelijke oor zaken, waarom de maatschappij Nederland zoo ongelukkig is met hare mailbooten. Hij toetst hetgeen de maatschappij zelve als de oorzaken aanvoert en toont daarvan het onhoudbare aan, waarna hij zegt: „Als van zelf rijst nu echter de vraag, hoe een firma (Eider en C°.) die, jaar in jaar uit mailbooten bouwt, bij dozijnen te gelijk voor schier alle zeevarende natiën, en die haar welverdiende reputatie steeds schitterend hand haafde, in een zoodanige dwaling kan vervallen als hier (de omstandigheden bewijzen het onloochenbaar) op één of meer dezer drie punten heeft plaats gevonden. Nóch het vermogen, noch de gemiddelde snelheid der Nederlandsche mailbooten toch is, tegenwoordig althans, exceptioneel, en het eenige, waarin zich deze van andere dergelijke vaar tuigen onderscheiden, is de groote afstand, dien zij, zonder onderweg te stoppen, met volle kracht stoomende, achtereen hebben af te leggen. Deze is namelijk veel aanzienlijker, dan op de meeste lijnen in den regel het geval was of is, daar zelfs de Fransche en Engelsche mailbooten, die thans ook regelmatig het Suez-kanaal bezigen, telkens tusschen- plaatsen aandoen en zelden meer dan 8 a 10 etmalen achtereen dóórstoomen. Is het nu misschien mogelijk, dat, bij die lang aangehouden werking, door de met snelheid rondgedreven, krachtige werktuigen op de (gegoten ijzeren) schroefbladen uitgeoefend, zich daarbij een dergelijk ver schijnsel openbaart, als b. v. bij de assen van locomotieven en spoorrijtuigen, die steeds, na eenigen tijd gebruikt te zijn, minder vertrouwen verdienen, en bij de in den regel nood lottige ongevallen, door haar plotseling breken veroorzaakt, gewoonlijk de blijken vertoonen, dat de structuur van het zamenstellend materiaal een algeheele en nog niet afdoend verklaarde verandering heeft ondergaan'" De heer Boeke dringt er ten slotte op aan, dat de maatschappij zelve een onderzoek zal instellen naar de redenen van hetgeen met hare schepen gebeurd is, en dit wereldkundig zal maken. In den middag van jl. Dingsdag ontstond er brand in de van ouds gunstig bekende likeurstokerij „'t Loosje," op de Rozengracht te Amsterdam. De drie bovenste ver diepingen zijn uitgebrand. Donderdag 18 Julij hadden van het talrijk personeel (70 man) van den heer Sijthoff te Leiden allen, op 3 na, te kennen gegeven, dat zij tevreden waren en in het werk weDschten te blijven. Jl. Maandag morgen hebben de ketelmakers in de fabriek der heeren Christie, Nolet de Kuyper te Delfs- haven, ten getale van 87 man, het werk gestaakt. Eenigen hunner hebben zich vervolgens schuldig gemaakt aan onge regeldheden en den boekhouder mishandeld, die gelukkig nog in tijds door een baas-bankwerker is ontzet. De werkt, lieden in de overige afdeelingen der fabriek hebben aan de werkstaking geen deel genomen. Volgens het Weekblad van Voorne en Putten ziet het er met de financiën voor het Asyl te Brielle niet schit terend uit. Die appreciatie, zegt het U. D., hangt voor een goed deel af van het standpunt, waarop men zich plaatst. Naar men verneemt, is er tusschen de f 70,000 en 80,000 voor de zaak beschikbaar én komen nog altijd giften in. Nu is het plan der commissie om het Asyl te doen bestaan uit „Vrije woningen", en daarvoor is met de genöemde som, toch nog al wat te doen. Zoo heel treurig staat het er dus, naar het schijnt, niet mede. Men meldt van het eiland Voorne: >1 „Door de groote warmte zijn op het veld verscheidene arbeiders onder het werk bezweken, veelal ook als een gevolg van het te veel gebruiken van koud water.-" Uit het verslag, in de jl. Maandag te Utrecht gehouden zesde algemeene vergadering van den Nederlandschen Weer baarheids-Bond uitgebragt, blijkt, dnt adressen aan; den Koning en de ministers, alsmede aan de Vertegenwoordiging, betreffende de algemeene oefen- en weerpligtigheid zijn ingediend; dat van wege Z. M. den Koning Zr. Ms. hooge ingenomenheid met het ontwikkelde denkbeeld is betuigd, maar dat er verder niets van vernomen is. Een paar weerbaarheids-vereenigingen zijn te niet gegaan of ont bonden, eenige zijn er bij gekomen, zoodat de Bond 67 vereenigingen telt. Het cijfer der werkende leden bij de vereenigingen is over het algemeen afnemende, met gunstige uitzondering voor enkele jeugdige vereenigingen. De rekening sluit met een kas-saldo van 166 en een schuldenlast van ongeveer f 6000 aan het scherpschuttersfonds, onder ge houdenheid van dit overschot terug te betalen uit eventuele

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1