Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. baten van de nationale schietwedstrijden. De schuld vloeit voort uit kosten voor den reeds voorbereiden, doch niet gehouden nationalen schietwedstrijd in 1870. Tot bestuursleden werden gekozen, in plaats van mr. L.J. A. baron Quarles de Quarles, overleden, mr. C. R. Merkus, en herkozen de heeren J. A. Kolff, jhr. mr. J. F. H. van der Feltz en J. des Amorie van der Hoeven. Elf In deze vergadering zijn voorts eenige mededeelingen gedaan, en zijn regelen vastgesteld voor de deelneming aan corps-wedstrijden. De Prov. Noordb. deelt mede, dat de opperwacht meester dienstdoend kwartiermeester bij de compagnie maréchaussee van Noordbrabant en Zeeland te 's Hertogen bosch," is gedeserteerd, met achterlating van een groot déficit in zijn kas en van zijn vrouw met zes jeugdige kinderen. Bij het uitdiepen van een put, welke door den land bouwer B., te Tilburg gebezigd wordt tot het wasschen van veevoeder, werd in de diepte een aarden kannetje gevonden, waarin 300 aan specie voorhanden was. De omstreken van Vlissingen zijn onkenbaar geworden door de toebereidselen tot den bloei der stad, want als zoodanig zijn de spoorweg, waarlangs het stoomtuig nog niet rijdt, de sluizen en dokken in aanleg te beschouwen. Men hunkert er algemeen naar de opening van de lijn, en te meer omdat er allerhande geruchten van vertraging in omloop zijn. 't Heet nu b. v., dat het wintersaisoen lang vóór den eersten trein zijn intogt zal doen. Wel moet de directie van den Staatsspoorweg geneigd en gereed zijn om de dienst te openen, maar Vlissingen is nog niet gereed om de reizigers en goederen behoorlijk te ontvangende toegangsweg van het hulpstation is nog verre van voltooid. Als 't eenmaal zoover is, mag men een plotseling ontwaken van den levensgeest verwachtenAntwerpsche huizen zullen de door hen op touw gezette stoombootdienst van Vlis singen op Engeland gelijktijdig met de spoorwegdienst openen de kantoren zijn er reeds; welligt tijgt dan ook de Engelsche Maatschappij, die Vlissingen van dokken en uitrustingswerven zal voorzien, aan het werk. Ook bestaat er kans, dat de handelsstad eens een veelbezochte badplaats zal wordende grondslag is er reedseen bescheiden houten ververschingsloods op een der duinen, badkoetsen enz. Wie weet hoe spoedig men er een wijdsch hötel van hecht arduin ziet verrijzen. In de torenklok te Ter Aa vindt men de volgende woorden gegoten: „Als 't Spaens gebroed hier was gelandt doen wierd verwoed mijn huijs verbrandt doch ick bief hangen door geluck 1568, nu ben ick door fransch geweld aen stuck gebroken 1673 en om weinich geit verkocht doch weer te recht gestelt 1676, de kerckmeesters Aa peters harmens haen en dirk jacobsen schout hebben mij doen gieten." Hoe hulpeloos men in een vreemd land staat, wan neer men de taal van 't volk niet magtig is, weet iedereen, hetzij door eigen ervaring of door sprekende voorbeelden van anderen. Dat men echter ook moet zorgen in de litteratuur van zoodanig volk geen volslagen vreemdeling te zijn, om het gevaar te vermijden van hartelijk uitge- lagchen te worden, bewijst de volgende comische scène, die jl. Zondag in een der restauratie-salons van het spoor weg-station te Arnhem plaats greep. Een Duitscher monsterde de verschillende annonces aan den wand van het buffet, en op een roode strook papier met groote witte letters wijzende, vroeg hij in gebroken Hollandsch aan de bedienende jufvrouw een glaasje „Lide- wijde." Tableau: Groote lachpantomime tusschen de juf vrouw en een of twee omstanders, die de vreemdsoortige bestelling hadden gehoord! Kwaadaardig gezigt van den Duitscher, die zich spoedig uit het gedrang maakte en misschien op 't oogenblik nog niet begrijpt, waarom hij zoo duchtig uitgelagchen werd! Zoolang dergelijke dementi's nog gegeven worden aan Duitschland's zoogenaamde Intelligent, behoeven wij nog geen ernstige vrees te koesteren voor annexatie. (D.) Jl. Maandag avond ontstond te Apeldoorn brand in een dennenbosch, toebehoorende aan den heer de Heus. Door vereenigde hulp slaagde men er spoedig in de vlammen te beperken. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het park van Z. M. de Koning onmiddelijk bedreigd ge worden zijn. Een weggeworpen brandende lucifer wordt als oorzaak genoemd. Jl. Donderdag avond vertrok met den laatsten trein van Zwolle naar Utrecht o. a. een Engelschman, zijnde een veehandelaar, die te veel sterken drank bleek gebruikt te hebben. Hij maakte het zijn medereizigers zoo lastig, dat men aan het station te Hattem verzocht, hem een plaats in een anderen wagen aan te wijzen. Hij weigerde zich hiertoe te laten bewegen en bleef ten laatste op het perron staan, terwijl de trein inmiddels vertrok. Nu wilde hij zich op den stationschef wreken, waarvan het gevolg was, dat er een gevecht ontstond, waarin beiden niet weinig werden toegetakeld. Gelukkig dat de politie van Hattem tusschen- beide kwam en aan het spectakel een einde maakte. Yoor eenige dagen begaf zich een ingezetene van Deventer, de heer v. L., met zijne familie op reis naar de badplaats Ems. Terwijl het gezelschap te Keulen op het perron van het station stond te wachten en mevr. v. L. eene portemonnaie te voorschijn haalde, om daarin eenig geld te zoeken, gleed plotseling een arm over haren schouder en ontrukte eene behendige hand met verbazende snelheid haar dat voorwerp, dat ongeveer 600 inhield. Vóór mevrouw nog van den schrik was bekomen, was de brutale dief met het gestolene verdwenen. Alle onderzoek bleef tot heden vruchteloos. Volgens de N. Kamper Crt., is het aantal Kamper- uijen weder met één vermeerderd. In meest alle bladen van Nederland is opgenomen, dat het muziekkorps der dd. schut terij van Kampen op het concours te Gent de gouden medaille met 300 frs. heeft behaald. En wat is nu het geheele gevalomdat dit korps het verstkomende was, werd het een kleine gouden medaille uitgereikt; verder kreeg elke vereeniging een herinnerings-medaille en viel het Kamper korps bij loting onder de vier beste korpsen de 300 frs. ten deel. Te Dalfsen heeft de hooibouw tot heden reeds een derde meer opgebragt dan het vorige jaarin tegenstelling daarvan bedroeg de pachtsom 20 pCt. minder dan vorige jaren. Ruim 500 oud-studenten der Groninger hoogeschool hebben zich bereid verklaard aan het eeuwfeest op 26 en 27 Aug. a. s. deel te nemen. Ongeveer 1500 van hen, die vroeger aan de hoogeschool aldaar studeerden, zijn nog in leven en bij circulaire uitgenoodigd aan de feesten deel te nemen. Men meldt uit Assen, dat het tweede Noord-Neder- landsche zendingsfeest jl. Dingsdag avond ten zes ure plegtig is geopend. De voorzitter der commissie, ds. Cesar Seegers, van Groningen, sprak daarbij een ernstig woord tot de nu reeds talrijke volksmenigte. Ds. Sijpkens, van Delfzijl, opende en besloot dezen avondstond met gebed en dank zegging. Het gunstige weder voorspelt morgen een drukken dagnaar men verneemt zijn er alléén aan de verschillende stations 10,000 programma's en bijgevolg even zooveel plaatskaarten afgegeven. Te Maastricht had jl. Maandag ochtend in een der magazijnen van de staatsspoor een begin van brand plaats, ontstaan door het broeijen van lompen. Jl. Zondag een dergelijk geval in de geweerfabriek van den heer Stevens, insgelijks door het broeijen van poetslompen. Beide branden werden bij het uitbreken ontdekt en tijdig gebluscht, zonder noemenswaardige schaden te veroorzaken. De Russische luchtreiziger Siewel heeft het plan voor eene eigenaardige Noordpool-expeditie op touw gezet. Hij hoopt met een Zuidenwind op te stijgen en heeft zich zoo ingerigt, dat hij des noods maanden lang op zijn gemak de Noordpool a vol d'oiseau kan bekijken. De Italiaansche provincie Cagliari is door zoo groote zwermen sprinkhanen bezocht, dat de oogst totaal is ver nield; alle bronnen en beken zijn onbruikbaar geworden. Om de groote trom, bij het muziekfeest te Boston gebezigd, te slaan, heeft men uit China een reus van drie meter 62 centimeter lengte moeten halen; diens voornaam is verkort: To-Re-Lhi-Vio-Lié-Gran-Bali Een bruidspaar in Amerika kwam dezer dagen naar de stad, om door eenen geestelijke, wien zij daarvoor bij voorkeur hadden uitgekozen, hun huwelijk te laten inzegenen. Ongelukkig was de geestelijke juist naar het station en op het punt te vertrekken. Het paartje, niet linksch, nam nu eenvoudig een vigelante, liet zich vliegend ook naar het bedoelde station brengen, stapte in dienzelfden waggon waarin de geestelijke heer zat en liet de plegtigheid onder weg voltrekken. Elodea Canadaensis, een waterplant uit Amerika overgebragt, woekert op vele plaatsen van ons land zoo sterk in vijvers en rivieren voort, dat de visschen er in sterven en zelfs de vaart gestremd wordt. De heer C. H. baron van Rhemen te Brummen, bij Doesburgli, deelt thans in de Arnli. Crt. mede, dat hij door een paar arbeiders den sterk met die plant bezetten vijver op zijn landgoed deed zuiveren en de planten verzamelen, die hem gebleken zijn een uitmuntende mest op te leveren, waarvan hij de waarde schat op 200 a 300. Een goede raad. Niets is nadeeliger in de tropische hitte welke we tegenwoordig hebben, dan het drinken van koud water bij groote hoeveelheden. IJswater is goed mits, niet snel gedronken. Met kleine teugen genoten, verfrischt het meer, dan wanneer ge in eens een glas vol gebruikt. Men gebruike echter zoo weinig mogelijk. Alcohol in deze dagen is uiterst nadeelig, Daarom, zware wijnen en spiritualiën zooveel mogelijk vermeden en u bepaald tot ligten rooden wijn met water, of ligt bier. Een voortreffelijk middel om het hoofd koel te houden is het dragen van een verscli koolblad of een natten zakdoek binnen in den hoed. Een koud bad tegen zonsondergang wordt zeer aanbevolen. Aan den kapt.-luit. ter zee J. A. II. Hugenholtz is vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Fransche Orde van het Legioen van Eer. De luit. ter zee 2de kl. H. H. Bowles wordt den 6 Augustus geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke. Aan den oppersohipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. J. Sporrij, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, is toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Bij beschikking van het Departement van Marine zijn W. J. van Dorp, J. J. C. van den Abeelen, M. F. van Schaik en C. M. Haccou gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden geplaatst als machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija. De jongeling J. T. Boogaard, van Harenkarspel, is toegelaten als leerling apotheker. Bij beschikking van 22 Julij 1872, No. 231, is aan A. Dalmeijer, te Hoorn, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een schroef- stoombootdienst, tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Botterdam en Hoorn. Onder de legaten, door maarschalk Vaillant vermaakt, bevinden zich de volgende: zijn ouderlijk huis, zijn door Horace Vernet geschilderd portret en twee groote porse leinen vazen aan Dijon, zijne geboorteplaats10,000 fr. aan de muziekschool aldaar; 30,000 fr. aan de armen en de kerken dier stad; 40,000 fr. tot instelling van een prijs aan de academie van wetenschappen; zijne werken over militaire onderwerpen aan de nieuwe artillerie- en genie school te Fontainebleau; de handschriften van militairen aard, aan het depot der fortificatiën, enz. enz. De dappere verdediger der kleine vesting Petite- Pierre, de sergeant-majoor Boeltz, is benoemd tot riddet van het Legioen van Eer. Ter maaltijd van Thiers genoo- digd, zal de president het kruis hem zelf overhandigen. Men berigt aan de Gaulois, dat de inhechtenisnemingen van personen, die zich onder de commune hebben prornitteerd, weder als van ouds beginnen en dat zij eenigen tijd zeer talrijk zijn. Het aantal gevangenen, di( voor de krijgsraden moeten teregtstaan, zou daardoor weder met 8000 personen vermeerderd worden. Deze arrestatiën die van groot belang zijn, zouden plaats hebben tengevolge van nieuwe ontdekkingen in papieren, die in beslag genomen of gevonden zijn en waarin de namen van alle ambtenaren onder de opstandelingen vermeld zijn. Sedert de jongste veroordeelingen moet er nog eei contingent van 900 personen in de huizen van detentie worden opgesloten. Daar nu al de gevangenissen reeds vol zijn, heeft men stappen gedaan bij de militaire administratie om de vergunning te verkrijgen, een der forten van Parijs in een gevangenis te veranderen. Daar hierop een formele weigering werd ontvangen, houdt men zich nu aan het ministerie van Binnenlandsclie Zaken ijverig bezig met plannen te beramen tot het bouwen eener nieuwe sterkte die de overtollige bewoners der centrale huizen van detentie zal kunnen bevatten benevens de 900 veroordeelden, voor wie het minder verkieselijk is, dat zij in de open lucht logeren. Te Parijs wordt een zonderling geding gevoerd, Den 23 Julij 1870 bood de heer Thomas, president der Kamer van notarissen, in de Petit Moniteur aan om 200,000 frs. te verwedden tegen 400,000, dat de Fransclien vóór of op 15 Aug. te Berlijn zouden zijn. Zekere k man Monillac te Parijs nam de weddingschap aan, en hiervan per brief in de Petit Moniteur behoorlijk kennis. De verliezer weigert nu de 200,000 frs. te betalen en winner vervolgt hem voor den regter. Deze zal moeten uitmaken, of soortgelijke weddingschappen door de wet worden toegelaten. Een onderzoek naar de schade, door Parijs ten gevolgf van den oorlog en de Commune geleden, heeft aan den dag gebragt, dat er voor meer dan 75 millioen aan particulier eigendom vernield is ten minste deze som stelt de commissie voor als schadevergoeding te geven. Wegem het bombardement der Pruissen vroegen 1703 personen 5,210,676 fr. schadevergoeding; dit is teruggebragt 2,207,274. Voor de schade, door het leger van Versaillei aangerigt, werd 16,763,193 fr. gevraagd en slechts 933, toegestaan. De schade onder de Commune werd opgegeven 85,189,455 fr. maar teruggebragt op 55,581,682. Het bardement door de Pruissen heeft dus betrekkelijk weinig schade gedaan. De schrijver der muziekale kronijk in de Temps ver haalt van een aap uit Anamboe, in den zoölogischen tuin te Parijs, die eene prachtige tenorstem heeft. Als bezoeker hem een stuk brood geeft neemt hij het aan, vraagt meer, in de meest welluidende toonen. Een andere aap tracht met hem te concurreren, maar zijn talent is veel geringer. Jl. Dingsdag gaf een straatkunstenaar te Parijs voor stellingen met de tanden hief hij voorwerpen van ont zaggelijk gewigt op. 't Was mooi weêr en daardoor hal hij veel volk, zoodat hij na elkander twee voorstellingen zou geven. Bij de laatste wilde hij goede zaken maken: hij moest nog 60 centimes op zijn kleedje vinden, vóórdat zijn toeren zouden aanvangenmen bragt ze bijeen en meer dan voldaan zou de Hercules zijn voorstelling opluisteren door een buitengewoon meesterstuk. Hij nam met de tanden een zware ton op en wilde deze over 't hoofd achter zich neerwerpen, doch op eens hoorde men een akelig gekraak en de man viel dood ter aarde; hij had den ruggegraad gebroken. Dezer dagen trad een heer een telegraafbureau in de nabijheid van Parijs binnen en overreikte het volgend tele gram Madame Duval X, straat 15, Parijs. Berigt met droefheid dood oom Vincent. Kom spoedig tot opening testament. Geloof wij zijn erfgenamen. Durand. De telegrafist telde de woorden en zeier zijn er twee- en-twintig. Dus twee woorden te veel, mijnheer. Zoo? antwoordde deze en keek het telegram nog even door. Haal dan met droefheid maar door. 0 it Bordeaux wordt gemeld, dat er een hevige brand ontstaan is in de pijnbosschen tusschen Pessal en Merignac. De oorzaak van de ramp is niet bekend, de verslagenheid groot en er is hulp gezonden uit de omstreken. - Het kasteel Monte Christo, waaraan Alexander Dumas in zijn goeden tijd schatten heeft verspeeld, is dezer dagen voor een appel en een ei verkocht. Op den dag waarop het kasteel met een feest door hem werd ingewijd, sloeg iemand Dumas de weddingschap voor, waarvan de inzet tienduizend francs was, dat hij niet binnen 65 uur een roman in twee deelen in octavo, elk van 300 bladzijden, kon schrijven. Dumas ging den pari aan. Men sloot hem dienzelfden avond ('t was in den zomer) in een kamer op, met al wat hij tot schrijven en om te leven noodig had, en liet alle toegangen tot die kamer nacht, en dag bewaken, zoodat er niemand in noch uit kon en ook niets van buiten tot hem kon komen. Toen het zestigste uur geslagen was, schelde de vruchtbare romancier, De tegenpartij was dus vol hoop, dat Dumas de eenzaam heid moede was en de weddenschap opgaf, doch groot was zijn verbazing, toen Dumas hem de „Chevalier de laMaison Rouge," een zijner boeijendste werken, in manuscript aan bood. Den volgenden dag verkocht Dumas dien roman voor 100,000 francs, behoudens eenige copieregten. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Wales en Prins Arthur hebben zich jl. Zaturdag met hun gevolg naar Wimbledon begeven, alwaar de Prinses van Wales de prijzen heeft uitgereikt aan de overwinnaars in den nationale» scherpschutters-wedstrijd, die sedert eenige dagen aldaar had plaats gehad. Na den afloop daarvan is door Z.K-H-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2