Duitschland en Oostenrijk. Zweden en Noorwegen. China en Japan. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. den hertog van Chambridge en de Prinsen eene wapen schouwing gehouden over de te Wimbledon bijeengebragte troepen. De warmte was zoo groot „dat (zegt de verslaggever der Londensche Times) de Birmannische gezanten, voor wie eereplaatsen op de groote tribune waren opengehouden, na deze gedurende een uur te hebben ingenomen, hunne toevlugt tot hunne rijtuigen genomen hebben en weggereden zijn, verklarende „dat het 22 malen warmer was dan bij hen te lande."" In het British Medical Journal leest men het volgende: „De cholera nadert uit 't Oosten van Europa met zekeren, zelfs snellen, tred. Zij heeft reeds de westelijke grens van Rusland bereikt; en Berlijn begint zich bezorgd te maken. Dit laatste is niet zonder reden. Want, dank zij de achte loosheid van 't stedelijk bestuur van de Pruissische hoofdstad, werden, eenige jaren geleden, sommige van de breede bevaarbare grachten van Berlijn tot open riolen verkeerd., Sterftecijfer is er dan ook in de laatste vier jaren met li pCt. toegenomenen eene bezoeking van cholera zou dubbel gevoeld worden in eene stad, waar de zorg voor een behoorlijken afvoer van faecale stoffen zoo onvergeeflijk verwaarloosd wordt. Officiële berigten melden, dat de gevreesde ziekte te St. Petersburg is uitgebroken. Laat dus onze overheid onmiddellijk maatregelen nemen tot een streng toezigt op schepen uit de Oostzee. Reeds is diarrhoea de sterfte in Engeland komen vermeerderen. Vermoedelijk al dit in Aug. en Sept. nog in sterkere mate 't geval zijn, zoo de warmte mogt aanhouden." Het British Medical Journal vestigt de aandacht op de maatregelen, welke door den Conseil Hygiénique te Bordeaux worden aangeraden ter bescherming tegen de gevaren der hondsdolheid. „Het is wel bekend (zoo leest men in het Journal) dat de hondsdolheid tijdperken heeft, die men waarschuwend en onschadelijk zou kunnen noemen. Indien die tijdperken algemeen bekend waren, zouden de honden buiten de mogelijkheid gesteld worden om voor het publiek gevaarlijk te zijn. Te dezen aanzien geeft de raad de volgende aanwijzingen „Korten tijd, somtijds twee dagen nadat de dolheid den hond heeft aangetast, brengt zij in den gewonen toestand van het dier eene belangrijke storing teweeg. 1. Gejaagdheid en rusteloosheid; de hond keert ich gestadig in zijn hok om. Indien hij losloopt, komt en gaat hij, alsof hij iets zocht, blijft plotseling staan, alsof hij wachtte; vliegt plotseling op, hapt in de lucht, alsof hij eene vlieg wilde vangen, en werpt zich blaffende en huilende tegen den muur. De stem van den meester doet deze hallucinatiën ophouden; de hond gehoorzaamt, maar langzaam, aarzelend en schijnbaar met tegenzin. 2. Hij poogt niet te bijten, is vriendelijk, zelfs hartelijk; hij eet en drinkt, maar hij knaagt aan zijn mand, aan de randen van gordijnen, van kussens, dekens, karpetten enz. 3. Aan de beweging met zijne pooten langs de zijden van zijn open bek zou men meenen, dat hem een been in de keel hinderde. 4. Zijne stem heeft eene verandering onder gaan, die niet onopgemerkt kan blijven. 5. De hond begint niet andere honden te vechtendit is, indien de hond vreed zaam van aard is, zeer zeker een kenmerkend teeken. De nummers 3, 4 en 5 toonen eene reeds vergevorderde periode der ziekte aan, en de tijd is ophanden, dat de mensch, indien niet oumiddelijk maatregelen worden genomen, aan de gevaarlijke aanvallen van het dier zal blootstaan. De tod moet vastgelegd of, beter nog, afgemaakt worden." De raad verlangt, dat deze raadgevingen van tijd tot tijd in de dagbladen zullen worden opgenomen en, hetgeen ons zeer doeltreffend voorkomt, dat zij zullen worden afgedrukt op de keerzijde der honden-belasting-biljetten, kwitantiën van die belasting, en eindelijk achter op de jagtacten. Deze uitmuntende maatregelen behooren algemeen genomen te worden." Om een denkbeeld te geven van de vermoeijenissen en ontberingen, welke Stanley zich heeft moeten getroosten op zijne reis tot het opsporen van Livingstone, deelt men mede, dat hij, volgens een Britsch-Indisch blad, een ge zond en stevig man van 178 pond gewigt was toen hij Zanzibar verliet en daar terugkeerde in zoo'n toestand van verval, dat niemand hem herkende. Hij woog nu nog maar 120 pond. In den dierentuin te Londen is dezer dagen een vrouwelijke rhinoceros ontvangen, die voor vijf jaren door een troep van 200 menschen in de omstreken van Chitta- gong gevangen en naar Calcutta gevoerd werd, door acht olifanten, in wier midden ze gebonden was. Door haar kracht en wildheid was 't bijna onmogelijk om het dier te vervoerendoch haar cornac heeft haar nachts, altijd maar zingende, te Calcutta in een schip Wen te krijgen, waarmee ze vervoerd is. Napoleon III met zijne gemalin en zijn zoon zullen "1 Augustus een reis naar Schotland maken. In de Köln. Ztg. wordt voor het stads-weeshuis te Elberfeld een „streng christelijk" machinestoker gevraagd, die ook kennis heeft van het „voederen van het vee." Dit 's dezelfde inrigting, waarin voor eenige jaren de „geeste lijke opwekkingen" der kinderen een zoo groot schandaal veroorzaakten. In Frankfort zat een heer, die sedert jaren lam was, tengevolge var. rheumatisme op zijne reizen in Zweden en Noorwegen opgedaan, op zijn balkon. Een donderbui 'verviel hem en niemand was in de nabijheid om hem in Z1jne kamer te helpen. Hij trachtte toen alleen naar binnen 'e gaan en greep zich vast aan de ijzeren balustrade. Juist *erd deze door den bliksem getroffen en de lamme stortte J'der. Acht uren lang bleef hij buiten kennis, maar toen •'J bijkwam was hij volkomen van zijne lamheid hersteld. Te Wiesbaden hebben de koetsiers het werk gestaakt en de hotelhouders rijden zelf hun gasten naar het spoor; verder moet iedereen loopen; toenemende dorst van de k()etsiers is, zegt men, een der oorzaken van de werkstaking, Erdoor de paarden zeer in hun schik zijn. Te Christiania is jl. Donderdag het duizendjarig bestaan van het koningrijk Noorwegen feestelijk gevierd. Prins Oscar onthulde, in tegenwoordigheid der ministers en afgevaardigden uit den Storthing en van alle wetenschappe lijke en regtelijke ligchamen des lands, het ter herinnering aan den grondlegger dos Noorsclien rijks, Koning Harald, opgerigte monument, bij welke gelegenheid hij eene rede voering uitsprak, die veel belangstelling wekte en de opge wektheid zeer verhoogde. Ook in andere steden van het rijk werd de feestdag door buitengewone kerkelijke plegtig- heden en volksfeesten gevierd. De berigten omtrent den moordaanslag op hunne Spaan- sche majesteiten blijven nog steeds zeer verward. Hoewel het aantal der gearresteerden vrij aanzienlijk is, weet men omtrent hunne herkomst nog weinig. Sommige bij hen gevonden zaken doen wel vermoeden, dat men met een complot te doen heeft, maar met zekerheid kan men er nog niets van zeggen. Omtrent de hoofdgebeurtenis zelve is men beter op de hoogte. Ziehier wat de meeste berigten omtrent deze treu rige zaak bevatten. Het schijnt zeker te zijn, dat de Koning vooruit van een te plegen moordaanslag verwittigd was, en onbegrijpelijk onvoorzigtig is het dus, dat Z. M. van zijn oude gewoonte om 's avonds nog uit te rijden niet afstapte, ja zelfs de Koningin meenam. Deze laatste wist van den aanslag niet het minst; om haren onrust niet op te wekken, had de Koning haar niets gezegd. Vergezeld van een verdubbeld escorte reden HH. MM. uit, toen plotseling van beider zijden eener straat 4 of 5 schoten knalden, zoo als later bleek uit een zeker soort geweren, die met meer dan één kogel geladen waren en trabucos genoemd worden. Door het snelle rijden troffen de kogels hun doel niet. Slechts een der paarden werd door 7 kogels doodelijk ge kwetst en de deuren aan weerszijden van de straat droegen de sporen van kogels. De Koning, vrij bedaard, plaatste zich met het ligcliaam voor de Koningin, ten einde haar te beschermen tegen een tweede salvo, maar de politie en het escorte hadden inmiddels daarvoor gewaakt en zich met vrij groote moeite meester gemaakt van enkelen der moordenaars. Twee wisten evenwel te ontkomen. Ook de Madridsche politie was van de geheele zaak eenigzins ingelicht, althans reeds den ganschen avond hadden politie-agenten in burgerkleeding voor zeker ver dacht wijnhuis geposteerd gestaan, en omstreeks denzelfden tijd van den aanslag hadden zij een 15- a 16tal verdachte personen te voorschijn zien komen, die zich in groepjes van 4 personen in de straat verspreidden, terwijl een op den hoek wacht hield. Het groote aantal moordenaars, hun schamele kleeding, het bij hen gevonden geld, doet het waarschijnlijk voor komen, dat het huurlingen waren. Over de geheele gebeurtenis ligt nog een waas van geheimzinnigheid, die spoedig weggevaagd moge worden. De positie van het koningschap in Spanje is er intusschen zeer door verbeterd, de op den vorigen dag met geen juichtoon ontvangene Vorst werd den ganschen volgenden nacht met manifestatie op manifestatie geluk gewenscht en het: „leve Koning Amadeus!" galmde nog uren lang door de straten van Madrid. Ook de berigten uit de provinciën bevatten enkel juichtoonen over het gelukkig ontkomen aan den snooden toeleg. Te Rome heeft men bijkans evenveel vreugde aan den dag gelegd over de redding van Koning Amadeus als te Madrid. De Heilige stad was met vlaggen getooid en 's avonds had, voor de woning van den Spaanschen gezant, eene indrukwekkende manifestatie plaats. Aan Koning Amadeus en aan diens vader, Victor Emmanuel, werden eene menigte adressen van gelukwensching toegezonden. De Japansche vloot is op het punt een bezoek aan Shanghai te brengen. De regering heeft een wet op de patenten uitgevaardigd. Door de overheid is een Japannees gevangen genomen, omdat hij onderwijs gaf in de Catlio- lieke godsdienst. Voortaan zullen de vrouwen gelijke regten als de mannen hebben tot het bezoeken van tempels enz. In het verbrande gedeelte van Yeddo zullen straten worden aangelegd, 90, 60 en 48 voet breed. Voortaan zijn alle onwelvoeglijke vertooningen en de verkoop van onze delijke platen en speelgoed verboden. Te Yokohama zal binnen kort gas gelegd en te Yeddo een fraaije hangbrug gebouwd worden. Te Nügata is een oproer onder de pachters uitgebroken, dat door de militaire magt is onderdrukt; aan vreemdelingen was daarbij geen leed gedaan. De gewoonte, om' in tegenwoordigheid van den Keizer op handen en voeten te kruipen, is afgeschaft. De Japansche regering stelt zich yoor te Berlijn, Londen, Petersburg, Parijs en Washington vaste gezantschaps- posten op te rigten; tot gezant te Berlijn is de vice-minister Yamajathsiis aangesteld, die zich reeds als lid van een buitengewoon gezantschap op weg naar Europa bevindt. Te Shanghai is een fregatschip van 2700 ton te water gelaten; het grootste vaartuig, dat nog ooit in China gebouwd is. Het heeft machines van 400 paardenkrachten en voert 26 veertig- en 2 negentigponders. Met uit zondering van vier vreemdelingen, een scheepsbouwmeester, een ingenieur, een teekenaar en een meester-timmerman, is het geheele vaartuig uitsluitend door Chineezen ver vaardigd; wel een bewijs van den vooruitgang, dien de Chineezen in de laatste jaren in den scheepsbouw gemaakt hebben. Het Russische consulaat te Hongkong heeft aan de schepen onder Russische vlag het vervoeren van koelies verboden. (China Mail.) Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'a Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 wzw. O.lk. 760.55 f 0.49 21.6 t 1-8 0.86 Vlak. 85 8 s O O *00 761.36 f 1.26 22.3 f 4.3 0.91 u 25 12 otz. 1 761.38 f 1.28 25.9 f 6.1 0.76 <1/ Weersgesteldheid: 24 Julij 12 u. L'glbewolkt, helder, schoonw. 25 Julij 8 u. Losbewolkt, mooiweer. 25 Julij 12 u. Helder, bencv., sehoonweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Julij. NieuweWaterweg.J. van der Valk. Batavia. 24 Flevo. J. C. Strootman. Samarang. 24 25 Julij. Adelheid. D. Cramer. Montevideo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Noordholland. T. B. Bloos. Nerva. Hout. Amons Co. Ogir. J. Andersen. Riga. van Vliet Co. Conrad. E. Oort. Batavia. Stukg. de Vries Co. Passagiers der mailboot Conradresident van Deinse, echtgenoot en 4 kinderen., assistent-resident van Alphen, assistent-resident van Duijvenbode Varkevisser, secretaris Chauvignij de Blot, echtg. en 6 kinderen, de kapt. der infanterie van der Swaagh en familie, kapt. de Boer, luit. ter zee Voute, v. d. Bussche en Gallas, de heeren de Vogel, Cook, Strick van Linschoten, de Dieu Stierling, Bauermann en 2 kinderen, Knufman, de Nijs en kind, Sirière, echtg. en 6 kinderen, familie Kramer, familie v. d. Beek, mevr. Keiler en 2 kinderen, mevr. Pet en 4 kinderen, mevr. van Zijll de Jong en dochter, jufvr. Meeter, 10 onder-officieren, 80 militairen, 11 geeondemneerden en 2 ontslagen veroordeelde militairen. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f130 a200 Ossen -100 a200 Stieren -100 a200 50 Gelde-Koeijen -150 a280 Kalf-Koeijen -200 a350 Vaarzen -150 a Hokkelingena 4 Nucht.Kalveren - 18 a 23 VetteRammen - a 700 Schapen - 15 a 37 Lammeren f a Bokk. en Geitena 6 MagereVarkens- 11 a 22 30 Biggen - 6 a 8 Eenden e. a Kippen - 40 a 70 Boter per kop - 85 a 95 Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -260 a280 Eend-Eijeren -825 a Mededeelingen, ontleend aan liet verslag van den toestand der provincie Noordholland in 1871, gedaan aan de Provinciale Staten door de Gedep. Staten van dat gewest. De uitgebreidheid van liet verslag, dat eene ruimte van 763 pagina's beslaat, laat niet toe dat we den inhoud, zij het dan ook verkort, weergeven. We achten het onze taak om datgene wat voor deze gemeente en die in haren omtrek gelegen meest belangrijk kan worden geacht, zoo beknopt mogelijk mede te deelen. Het eerste gedeelte van het verslag handelt over het gebeurde ten opzigte van het provinciaal bestuur in het vorige jaar, over de verkiezingen en de kwestiën die,zich daarbij hebben voorgedaan, over de genomen beslissingen ten aanzien van voorkomende geschillen in het huishoudelijk bestuur der gemeenten, over de financiën der provincie en die der gemeenten, over waterscliapsbelangenkortom over de aangelegenheden, waarbij het provinciaal bestuur in het vorige jaar betrokken was. In onderscheidene gevallen was de beslissing des ministers of van den Koning hierbij noodig. Nevens de gemeente Helder worden in'dit gedeelte van het verslag genoemd de gemeenten Edam, Oost- zaan, Ransdorp, Terschelling, Urk, Vlieland en Zaandam, als voortdurend behoefte hebbende aan de heffing van sommige accijnsen. Wat de gemeente Ransdorp betreft, het gering bedrag der accijnsen regtvaardigde het toestaan eener uitzondering niet, terwijl ook Edam zonder verbruiksbelasting hare huishouding wel zou kunnen regelen. Beide die gemeenten, gelijk mede Zaandam, dat op de gemaakte bedenkingen van 't voornemen van verdere heffing afzag, zagen zich dus genoodzaakt, zonder dat middel van inkomst hare uitga ven te bepalen. Voor de overige der genoemde gemeenten zijn, zooals bekend is, indertijd uitzonderingswetten vastgesteld. Niet minder dan twee jaar tijd is besteed aan de be werking van de uitkomsten der in 1869 gehouden vijfde tienjarige volkstelling. Tal van onderscheidene werkzaam heden zijn noodig geweest om ten laatste te komen tot het opmaken van de verzamelstaten. De kosten der bewerking ter provinciale griffie zijn geweest 2780.50. Die telling blijkt een ware reuzenarbeid te zijn geweest, vooral ten gevolge van de vele onnaauwkeurigheden, door anderen begaan. De volkstelling wijst voor deze provincie eene jjevolking aan van 277395 mannen en 300041 vrouwen, totaal 577436 zielen. De bevolking op 31 December 1871 was in de navolgende gemeenten aldus: Anna Paulowna 2418 zielen, Barsinger- horn 2386, Callantsoog 590, Harenkarspel 1925, Heer- hugowaard 2405, Koedijk 1010, St. Maarten 1062, Nieuwe Niedorp 1497, Noordscharwoude 779, Oude Niedorp 1172, Oudkarspel 1071, St. Pancras 465, Petten 379, Schagen 2853, Terschelling 3112, Texel 6377, Vlieland 724, Wieringen 2167, Wieringerwaard 1275, Winkel 1621, Zuidscharwoude 953, Zijpe 4711, Alkmaar 11601 en Helder 19517 zielen. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat in 1870 onder de bevolking van Anna Paulowna geene huwelijken of echtscheidingen hebben plaats gehad. De opgaven echter omtrent die gemeente zijn voor een deel des jaars begrepen onder die van de gemeente Zijpe, waartoe Anna Paulowna tot 1 Aug. 1870 behoorde. In de verschillende garnizoensplaatsen was op 31 Dec. 1871 het aantal manschappen aldus: Hoorn 150, Naarden 336, Amsterdam 868, Haarlem 853, Helder 246; van de zeemagt te Amsterdam 323 en te Helder 1606. Gevangenen waren er 317 te Hoorn, 141 te Alkmaar, 193 te Amsterdam en 6 te Haarlem. Krankzinnigen 734 te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3