1872. N°. 90. Zondag 28 Julij. ,..9 30 Jaargang. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE ig EN NIËUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinqsdaq-, Donderdag- en Zaturdaq namiddag. Abonnementsprijs per 1wartaal1.30. M franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 6 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Aug. 's avonds 6 u. 25 ni. Brindisi 8 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-Indiè: viaSouthampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Aug.,'s morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Aug., 's m. 6 u. 25 m. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAUIjOWNA, op Disigstdng den 30 Julij 18?3, des namiddags ten twee ure. Anna Paulowna, den 27 Julij 1872. De Burgemeester, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling 1. Aanbieding gemeenterekening 1871. 2. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Julij. De grondstoffen-belasting in Frankrijk is in deze dagen het hoofdonderwerp der staatkundige beschouwingen. Men verwondert zich ten sterkste over de gedweeë houding der Fransche wetgevers, die over het geheel eeno zoo hoogst belangrijke aangelegenheid, als eene zeer gewone, alle- daagsche zaak behandelen. Het eerste artikel der bedoelde wet is thans in zijn geheel aangenomen en daardoor het beginsel beslist. Nu moet men weten, dat dit artikel uit niet minder dan 300 paragrafen is zamengesteld, terwijl elke paragraaf een artikel aanwijst, dat belast wordt. Bijkans 240 paragrafen werden zonder eenige noemenswaardige discussie goedgekeurd. Goed en gaaf werd alles aangenomen, wat door Thiers en zijne raadslieden werd voorgelegd. Bij art. 240 evenwel kwam een hoogst belangrijke grondstof voor de nijverheid aan de orde: de ruwe zijde. De wereld beroemde industrie van Lyon en Saint Etienne was daarbij betrokken, en nu eerst begon de beraadslaging van eenig belang te worden, nu er gewezen moest worden op een zoo groot gevaar voor de Fransche zijde-fabrieken. Ofschoon de commissie van voorloopig onderzoek het gevaar erkende, ried zij met het oog op het goedgekeurd beginsel, de aan neming ook van deze paragraaf aan en de Vergadering volgde dien raad. Een der tegenstemmers motiveerde zijne stem aldus„Men schijnt te rekenen op de groote soliditeit der Fransche nijverheid; laat men voorzigtig zijn. Wij hebben ook gepronkt met de lauweren der Fransche legers, wij hielden ons voor onoverwinnelijk en wij zijn toch geslagen; laat men op zijn hoede zijn, dat de Fransche nijverheid niet evenzoo de nederlaag lijdt. Wat mij betreft, ik ben vrijhandelaar en ik zie met innig leedwezen den strijd losbarsten tusschen de vrijhandelaars van het zuiden en de protectionisten van het noorden, een strijd op leven Brieven uit Kennemerlnnd. Alkmaar 25 Juli. VIII. Mijn buurman rechts is naar het bad, Mijn buurman links is naar de baden, zoo zou ik, op zekere welbekende wijs, in eindelooze afwisseling kunnen zingen, 't Is in den vacautietijd der scholen, en deze wordt te baat genomen om lang beraamde uitstapjes en reizen te volvoeren De halve Langestraat, ik spreek natuurlijk van het deftige gedeelte waar ik woon, prijkt met voor de thuisblijvende burgers tergende aankondigingen „brieven en boodschappen enz.", en repa trieert de nu afwezige helft, dan belast deze zich met de ontvangst iler boodschappen en gaat de andere helft er van door. I)e minst gespekte beurzen gaan naar Zandvoort, de beter gevulde naar Scheveningen, nog meer gefortuneerde lieden trekken naar Ems, Baden en Ischl, naar de Saksische Schweitz en het Berner Ober land, ja, de hemel weet waarheen, misschien wel naar Gondskoro en Nieuw-Caledonië. Ik vermoed, dat de heete landen veel van hunne merkwaardigheid zullen verliezen, nu het hier zoo Africaansch heet 's, en dat daarom de keerkringsgewesten vooreerst wel niet tot het beloofde land onzer toeristen zullen behooren. Wat nu die groote volksverhuizing betreft, eensdeels is het gedurende het warme saizoen een noodzakelijk kwaad. Ik kan op bet gasthuis alhier geen bad nemen, of ik denk aan den moord 'su Marat; de sombere vertrekjes met de zinken kuipen jagen mij eene huivering op het lijf. En wat nu nog erger is, de man, die het bad bedient, is dezelfde, die de woningen der poklijders desin fecteert en hun beddegoed met behulp van petroleum tracht te "erbranden. Wel bekome het u! Anderdeels staat het jaar- hjks toenemende gebruik om gedurende eeuige weken van het jaar de stad te verlaten, verbazend deftig en soliede; ik meen zelfs, dat men zijn crediet er door bevordert. Men kan het, op z'jn fatsoen staande, eigenlijk niet laten, al zou men- zich ook een hjd lang op de hei of in den tielderschen Achterhoek begraven winkeliers en dergelijke inferieure lui kunnen zich natuurlijk deze Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. weelde niet veroorloven, en tiaar zij in kleeding het voorname publiek naar de kroon durven steken, is het goed, dat het onder scheid der standen althans op deze wijze blijkt. Ik heb er al ernstig over gedacht, ook eens een briefje voor mijn glazen te plaatsen en een week of vier op mijn boven-achterkamer te gaan logeereneene kostelijke gelegenheid om mijn schrijfwerk, waarmee ik zoo ten achter beu, eeus bij te makenmaar mijne vrouw ziet vooral met deze warmte geen kans om de melk vier weken goed te houden. Ter vergoeding voor zoovelen die ons verlaten, zenden Zur Mühlen en Bosman ons wekelijks booten vol bezoekers; daar zijn eronder, die eigen menage in karbiezen, mitsgaders eene groote parapluie, mededragen, maar daar zijn er ook velen, die door onze loge ment en stalhouders gaarne gezien worden, „'t Vrouwtje aan Duin" te Bergen profiteert er niet minder van. Kondt ge er vroeger pannckoeken en sla met eieren, op zijn best een flesch wijn krijgen, buffet en kelder worden steeds beter voorzien, om de eischen der talrijke bezoekers te bevredigen. Als gij het prachtige woud- en veldgezicht, dat men van de Berger duinen geniet, en die met zware beuken belommerde plek, waar het vrouwtje hare klanten onthaalt, kent, zult gij u het drukke bezoek kunnen ver klaren en er zeker zelf wel eens wederkeeren. Het „huisje aan duin" wordt thans het middenpunt van een net goede wegen, die het schilderachtig Schoorl, de 3 Egmonden, Bergen, Heyloo en Alkmaar onderling verbinden. Onder onze Amsterdamsche bezoekers waren onlangs een heer en eene dame, met hun hondje. Mevrouw maakte vergelijkingen tusschen het stinkende Amsterdamsche gracht- en ons heldere Kanaalwater, en besloot, vóór het vertrek der boot, haar lieveling een bad te vergunnen, 't Beest was zoo met het water in zijn schik, dat het zijne meesteres er hals over kop meê introk. Behulp zame handen in overvloed haalden haar op het drooge en boden haar voor den schrik ook een glas water aan. Maar hoort (daarom deel ik u de zaak meê) het verheven antwoord, dat deze fiere vrouw gaf: „Dank u, wij zijn Amsterdammers!" Zie, dat is jandorie Komeinsch of Atheensch of iets dergelijks. Waren alle Amster dammers zoo bewust van hunne grootheid, dan zou 'Thorbecke nooit gezegd hebben, dat de pols der hoofdstad flauw sloeg, 't Is Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. met die pols als met onze stedelijke geldmiddelen. Blijkens den reislust zijn de bijzondere buidels goed gevuld, maar met den collectieven buidel is het slecht gesteld, ons crediet daalt schrikba rend voor de nieuwe leening van f 40,000 is slechts f 12,000 ingeschreven Langs onze nieuwe Kanaalkade zijn een paar gebouwen verrezen, waaraan men den naam van villa's geeft (het eene verdient zulks), een derde is besteld, voor een vierde is dezer dagen de grond gekocht. Zoo mogen wij hopen na een 25 jaren eene kleine na bootsing van de Arnliemsche Rijnkade te erlangen. Met het nieuwe gewas gaat het niet voorspoedig; het deed zich zeer goed voor, maar er is zeer veel gestorven, spijtig voor den kweeker, die een leverancie van een paar duizend gulden f 900 beneden de begroo ting aannam, en spijtig voor lieden van mijn leeftijd, die reeds beginneu te twijfelen, of zij hier en daar, waar zooveel het onderste boven is gehaald, wel weer schaduw zullen beleven. De commissie voor het hier a. p. gevierde Piusfeest heeft zijne taak breed opgevat, en van de verzamelde gelden een grondsteen gelegd voor een fonds tot stichting van een 1'iushuia vcor oude en behoeftige roomsch-catholieke mannen. Zij heeft op haar voor nemen de bisschoppelijke goedkeuring ontvangen en zich thans geconstitueerd tot eene vereeniging, welke naar de verwezenlijking van dit doel streeft. De ziel dezer 'beweging is een grijsaard, „Vader" Hintzen, die nimmer deze zijne stichting uit het oog verliest en dus zijnen ouderdom nuttig en gezegend maakt voor het nageslacht. Egmond aan Zee zamelt ook nog steeds voor zijn gesticht voor ouden van dagen; waarlijk geen overbodige zaak. De verloting ten voordeele er van is voorafgegaan door eene tentoonstelling der geschonken prijzen, hetgeen voor dit visschersdorp wel eene on gewone gebeurtenis mocht genoemd worden. Tegelijk had in den Schermeer eene andere tentoonstelling plaats van wege de afdeeling van het Roode Kruis, welke een goed middel gekozen heeft om de, met den oorlog afgenomen belangstelling levendig te houden en tevens in eigen kring nuttig te zijn. Zij heeft namelijk eene verzameling aangekocht van al zulke den zieken dikwijls noodige hulpmiddelen, welke moeilijk in alle gezinnen nagehouden kunnen worden, en nu, waar 't noodig is, in bruikleen te bekomen zijn. en dood, waarin de nijverheid zal worden vermoord." Als blijk van verbazende inconsequentie ontleenen we nog aan de verslagen der zittingen deze opmerking: 150 leden voorstemmers hadden in de zitting van 10 Jan. II. bij stemming verklaard, dat de grondstoffen-belasting de slechtste was, die ooit kon uitgedacht worden. Die mannen brengen het spreekwoord prachtig in beoefening: een man een man, een woord een woord. Maar daarvoor zijn het ook Franschen! Terwijl von Bismarck vacantie houdt en de warmte alle niet dringend noodzakelijke bezigheden, tot meer koele oogenblikken doet verschuiven, is het stilletjes in de staatkun dige wereld, vooral in Duitschland. Middelerwijl komen de berigten uit Italië ons vertellen, dat de liberalen bij de gemeenteraads-verkiezingen gezegevierd hebben, en dat Koning Amadeus van Spanje bij zijne onderdanen in de provinciën met luide vivats wordt begroet. Maar overi gens verkeert men - in ons anders gematigd klimaat onder den indruk der buitengewone hitte, die zelfs de revues der troepen hier en daar zoo goed als onmogelijk maakt. De telegraaf berigt den dood van Juarez, president der Mexicaansche republiek. (Zie verder hierachter onder de buitenlandsche berigten). Jl. Donderdag, per trein 4 u. 45 m. van Haarlem naar Helder, had een passagier, zekere S., koopman te Dirkshorn, de roekeloosheid om op de hoogte van Zijdewind, waar de trein zijn volle vaart heeft, uit het raam van het portier te springen, om een uur gaans loopen te voorkomen. Hij is er met een ligte hoofdwond afgekomen, maar heeft desniettemin de plegtige verzekering gegeven, van zoo'n wanhopigen sprong nooit meer te zullen beproeven. Naar men verzekert zullen de Rijks-ambtenaren der belasting van uniform worden voorzien, en met een revolver worden gewapend. Bedankt voor het beroep naar Urk door den heer A. Janssonius, pred. te Hollum en Ballum op Ameland. De hoogste inschijvers voor de verpachting wierwaard in de Mok te Texel, zijn de heeren Koning en C°., aldaar. In de wol gaat thans niets omden prijs 1.85 per kilo besteedt men niet meer. De brood- en koekbakkerij van J. K., te Hyppolitus- hoef op Wieringen, bewoond door drie gezinnen, en die pas eenige weken geleden belangrijke brandschade leed, is bij het jl. Dingsdag nacht aldaar geheerscht hebbende hevige onweder, door den bliksem getroffen, en ondanks alle pogingen tot blussching bijna geheel afgebrand. Huis en inboedels waren meerendeels tegen brandschade verzekerd. Beroepen te Hippolitushoef de heer Bakker, pred. te Ouwerkerk in Duiveland. Nevens den beroepene stonden op het zestalEbbinga, op Markendu Saar, te St. Maarten c. a.; van Slee, te Herwijnen; Pareau, te Anna Paulowna en Schröder, te Oosterland c. a. op Wieringen. Het klassikaal bestuur van Alkmaar heeft in hooger beroep afgewezen het verzoek van P. S. Zijlmans c. s., te Haarlemmermeer, waarbij deze nietigverklaring vroegen van de stemming, die aldaar op den 8 Aug. 11. gehouden is en waardoor het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen gedurende de eerstvolgende tien jaren aan den kerkeraad opgedragen was. De R. C. kerk en toren, te Obdam, bij Alkmaar, is aangenomen door J. R. Gerritsen, te Dieren, voor 59,663. De gemeenteraad van Zaandam heeft het voorstel tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool verworpen met 13 tegen 2 stemmen. De Telegraaf verneemt, dat eerlang in het binnen gasthuis te Amsterdam eenige vrouwelijke hulpapothekers zullen worden aangesteld. Uit Leiden wordt aan het Dagblad van den 22 dezer geschreven „Wederom werden de militairen begeleid ter bijwoning der voormiddag-godsdienstoefeningen voor de Hervormden, Roomsch Catholieken en Lutherschen. Op eene aanschrij ving van den nieuwen minister van Oorlog is het kerkgaan voor het garnizoen door den garnizoens-kommandant, den kolonel von Wrangel auf Lindenberg, op nieuw geregeld: verpligt kerkgaan, maar vrije keuze van de kerkhet beginsel van orde en vrijheid, toegepast door het bevoegd gezag." Aan de punten van beschrijving voor de 26ste alge- meene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Donderdag 26 Sept. a. s., des middags ten 12 ure, in de groote zaal der sociëteit „de Vereeniging" te 's Hage te houden, is het volgende ontleend: De onderwerpen, op die vergadering te behandelen, zijn o. a. I. Verslag van den staat der maatschappij, der hande lingen van het hoofdbestuur en der afdeelingen, sedert de vorige algemeene vergadering (art. 22 der Wet). NB. Schriftelijke berigten omtrent ziekten van paarden, rundvee, schapen en varkens, alsmede omtrent proefne mingen met kunstmeststoffen, zullen bij het hoofdbestuur worden ingewacht, om na gescliiktbevinding in de Med. en Ber. der maatschappij op te nemen. IV. Besluiten omtrent het al of niet toekennen van den prijs aan de ingekomen antwoorden op de prijsvraag: „Model aanteekeningboek voor den Landbouwer, Veehouder en Vetweider. Zie Med. en Ber. 1871, blz. 342. V. Voorstellen der afdeelingen (art. 11). A. Van de afdeeling 's Hage en omstreken: De inënting van het rundvee ter voorbehoeding van de heerschende longziekte zal door de maatschappij bevorderd worden met alle middelen die haar ten dienste staan. De algemeene vergadering zal over die middelen van gedachte wisselen en het hoofdbestuur de noodige magti- ging verleenen, met spoed en met kracht te handelen. B. Van de afdeeling Medemblik en omstreken: Naar aanleiding van de vraag, door het hoofdbestuur gedaan in de Mededeelingen en Berigten 1870, bl. 247, punt 3, neemt de afdeeling Medemblik en omstreken de vrijheid, aan uwe vergadering voor te stellen de vraag:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1