Benoeming-en, enz. Buitenland. zoowel der Kamer van Koophandel als onzen gemeente bouwmeester onze erkentelijkheid te moeten betuigen voor de plannen tot uitbreiding, die nu aan het oordeel van belanghebbenden werd aangeboden. Moge de regering aan deze plannen, zij het dan ook gewijzigd, hare goedkeuring schenken en daardoor toonen de belangrijkheid in te zien van een station voor den handel, zoo geschikt als er weinige havens in ons werelddeel worden aangetroffenReeds heeft men bij het gouvernement stappen gedaan, ten einde de uitvoering van rijkswege te verkrijgen. Dat de aanwezigen hunne instemming met de aangebodene plannen betuigden, zullen wij wel niet behoeven te ver zekeren. Ieder toch, die met den toestand van deze gemeente in betrekking tot handel -en scheepvaart eenigzins bekend is, zal moeten erkennen, dat uitbreiding der havenwerken dringend noodig is, en dat deze plannen in groote mate aanbeveling verdienen. Naar men verneemt zal de mailboot Conrad den 24 dezer weder naar Java vertrekken. Beroepen bij de Hersteld Evang. Luth. gemeente alhier, ds. G. Limperg, pred. te Medemblik. Nog altijd worden uit onderscheidene streken van ons land berigten ontvangen omtrent personen, die tengevolge van de buitengewone hitte in de afgeloopen week plotseling overleden zijn. Navolging verdient voorzeker het in sommige plaatsen gegeven voorbeeld om bij dergelijke hooge tempe ratuur op het heetst van den dag niet te laten werken. In enkele plaatsen wordt in de scholen alleen des ochtends onderwijs gegeven. Jl. Zondagavond is prof. E. A. Kaiser, hoogleeraar in de sterrekunde aan de Leidsche hoogeschool, na een langdurig lijden overleden. Hij had den ouderdom van 64 jaren bereikt. Beroepen bij de Evang. Luth. gem. te Middelburg de heer F. W. Stutterheim, te Stadskanaal. Zestal te SneekPloos van Amstel, te Hilversum Bartstra, te AarlanderveenCreutzberg, te Vlissingen Koelman, te Katwijk a/d RijnMossel, te RenkumSegers (Waalsch pred.), te Groningen. Bij de Doopsgezinde gemeente te Enschedé is het volgende zevental vastgesteld: S. G. Binnerts, te Barsin- gerhornS. Cramer, te EmbdenJ. Dyserinck, te den Helder; S. Kutsch Lojenga, te Zijpe; D. Lodeesen, te Hindeloopen; P. E. Lugt, te Noordbroek, en J. van der Ploeg, te Monnikendam. Men schrijft ons van Texel, dd. 31 Julij „De uitslag der gisteren gehouden herstemming is geweest als volgt: Wit stembriefje-. Jan Tijs Zijm 147, S. J. Keijser 97, W. H. Bruno Bok 9 en J. R. G. Coninck Westen berg 8 stemmen. Geel stembriefjeJ. R. G. Coninck Westenberg 132, S. Jz. Keijser 73, W. H. Bruno Bok 49 en J. T. Zijm 7 stemmen. Alzoo gekozen de heeren: J. T. Zijm en J. R. G. Coninck Westenberg." De opbrengst in publieke veiling der tienden van de te veld staande zaadgewassen te Texel bedroeg 935,50 zijnde 50 minder dan het vorige jaar. Het plan bestaat om te Schagen van af 1 Sept. a. s. des Vrijdags een tweede wekelijksche markt op te rigten voor vet vee van allerlei soort. Omtrent den brand, die jl. Zaturdag te Hoogcarspel uitbrak en in weinig meer dan één uur vijf huizen vernielde, mogen nog eenige bijzonderheden eene plaats vinden. De brand ontstond omstreeks half elf in den morgen, door een ouden fornuiskagchel, in eene woning, door drie gezinnen bewoond, aan de noordzijde van den weg. Nagenoeg de geheele mannelijke bevolking dezer plaats was afwezig, hetzij naar de markt te Hoorn, of naar den akker; geen enkele autoriteit was daar om orders te geven of orde te bewaren, die dan ook, naar men zegt, veel te wenschen overliet. Men snelde toe met brandspuiten, maar wist ze, ten deele niet of ten minste niet behoorlijk, te doen werken. Die van Westwoud moet goede diensten hebben bewezen; die van Lutjebroek was met zijne naar jenever dorstende spuit gasten een ballast. In een oogenblik stonde.n er drie huizen naast elkander in volle vlam, waaruit zoo goed als niets te redden viel. Toen sloeg de vlam over den weg in eene nog pas voor weinige jaren nieuwgebouwde boerenwoning, die weer het huis daarnaast aan de oostzijde aanstak. Inmid dels waren andere meest bedreigde huizen met dorschzeilen, die natgehouden werden, helegd, en zoo wist men gelukkig den verderen voortgang te stuiten. Intusschen zijn door deze ramp 10 huisgezinnen zonder woning en hebben drie hunner, die niet geassureerd waren, er al wat zij bezaten bij verloren. O jammerlijke onvoorzigtigheid(Enkh.Crt.) De magnetiseur J. J. Wetelingis door de arrondisse- ments-regtbank (kamer van vacantie te Amsterdam,) bij vonnis van gisteren op nieuw schuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst door het verleenen van geneeskundigen raad als bedrijf. Ditmaal bepaalde de veroordeeling zich niet tot een geldboete, maar werd aan de betaling eener boete van 100 de veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen toegevoegd. De aandacht van de KL Crt. is door eene onlangs bij D. Noothoven van Goor te Leiden verschenen brochure „Kijkjes in de huishouding der Marine" o. a. gevestigd op de lijfstraffen slagen met stukken touw die nog bij onze Marine worden toegepast. Op treffende wijze worden, zegt de KI. Crt., in de artikelen van de wet van 28 Junij 1854 de dikte van het touw en het weerstandsvermogen van den patiënt gewikt en gewogen. Er behoort aan boord geslagen te worden, maar met overleg. De doctor moet er bij staan, en de wet zelve heeft de touwen gekeurd, de knutteltjes bij bestek afgeteekend ten bate van jeugdige misdadigers. Haars inziens zijn negen einden oud getakelde loglijn voldoende. Voor matrozen boven de zestien jaren is vijftien draad op streng meer dan genoeg, drie strengs los geslagen touw volstaan.... Is 't niet, vraagt de KI. Crt., of de commissie, die deze wet voor Z. Exc. den minister van Marine bewerkt heeft, een en ander wederkeerig op eigen rug en lendenen geprobeerd heeft. Wat het velen oud-gasten ook koste, de knoet moet verbannen en het karakter der straffen in overeenstemming gebragt worden met de heerschende begrippen van „eergevoel en echten krijgsmansgeest." In het welbegrepen belang van onze marine moet de zedelijkewaarde van den flinken, ontwikkelden matroos stijgen en moet het niet zoover achter de plannen van den kleinen burgerman liggen, zijne jongens met een oorlogschip naar zee te sturen. (H. C.) Na de opneming en goedkeuring der Noordzeesluizen bij Velzen is door de aanwezigen op den bodem der groote schutsluis een collation gebruikt, hun bereid door de zorg van den agent der aannemers voor deze afüeeling van het werk. Onder de aanwezigen bevond zich mevr. S. Tate Freeman met hare zoons, de weduwe van hem onder wiens leiding de bouw der sluizen aangevangen werd. Aan de jl. Dingsdag te Voorschoten gehouden paarden markt viel een druk bezoek ten deel. Ongeveer 700 paarden waren aan de lijn. Vele aankoopen werden gedaan voor Duitsche en Engelsche, inzonderheid echter voor Fransche rekening. Voor jonge paarden werd f 500, ƒ600 en meer besteed. Reeds den avond te voren werden belangrijke koopen gesloten. Het in ons vorig nummer medegedeelde voorstel van burgemeester en wethouders van 's Hage, tot het aangaan eener leening van 250,000, rentende 5 ten honderd, is jl. Maandag door den raad aangenomen. In diezelfde zitting heeft de heer Mock eene interpellatie gerigt omtrent het houden van het congres der Internationale. Hij vroeg of reeds vergunning gevraagd is om dat congres te houden, of dat dit misschien zoo maar zonder vergunning van gemeentebestuur of raad kan geschieden. In het eerste geval zou hij er tegen zijn, in het tweede geval zou hij wenschen, dat oog en oor opengehouden werden voor hetgeen in die vereeniging voorvalt. De voorzitter kon geen bepaald antwoord op die vragen geven, daar het congres der Internationale eene zaak van rijks-politie was. Op het congres der Internationale, te houden te 's Hage, wordt o. a. uit New-York afgevaardigd de burger Dereure, een. der meest bekende leden van de Parijsclie Commune; hij is door een der Fransche krijgsraden bij verstek ter dood veroordeeld ter zake van belangrijke deel neming aan de moorden in 1871. Te 's Hage ligt een adres ter teekening, verzoekende aan den minister van Justitie, dat hij het houden van het congres der Internationale arbeidersvereeniging te 's Hage niet zal doen geschieden. - Op de jl. Maandag te Veenendaal gehouden wolmarkt was de aanvoer zeer groot. Er werden 21,500 vrachten aangevoerd, een gewigt van ruim 88,000 kilogram. Hier onder is niet begrepen de zeer groote hoeveelheid wol, aan de Klomp aangebragt, alsmede vele wagenvrachten, die bijna dagelijks aankwamen, meerendeels allen voor de stoomwolspinnerij aldaar bestemd. De handel was zeer levendig en de wol ging zeer vlug van de hand. De prijs was gemiddeld 1,95 per kilogram. Eenigen tijd geleden meldden wij van het vinden van een pasgeboren kind in eene blikken trommel aan de Bosch poort te Breda. Het is de politie gelukt, hiervan de daders op te sporen. Zekere A. S-, oud 23 jaar, ongehuwd, wo nende te Lage-Zwaluwe, was in den nacht van den 8 op 9 Julij in het geheim bevallen; haar zwager J. K. bragt het kind. met toestemming der moeder, in den nacht van 11 op 12 Julij gewikkeld in eene trommel naar de Bosch poort te Breda, en legde het daar te vinden voor de her berg van zekeren Jonkers. Beiden hebben, na eenige aar zeling, hunne daad volledig aan den brigade-kommandant beleden. (Arnh. Crt.). -Te Moergestel is men druk bezig om de witte kapel te vernietigen, want uit deze ontstaat de koolrups, en de duizende kapellen die er zijn, zouden oorzaak wezen der geheele vernietiging van den oogst, die zoo rijk belooft te worden. De landbouw-clubs krijgen daar burgerregt. In ver schillende gemeenten zijn er reeds opgerigt, en het is te hopen dat alle gemeenten weldra volgen, want men ziet het, welk een invloed dit uitoefent op den lokalen landbouw in Limburg; de Noordbrabantsche landbouw zal hierdoor zeer opgebeurd worden, en het is te hopen dat hij die vlugt krijgt als in het buitenland. De Heerenpeel, een veen, gelegen onder St. Anthonis, bij Boxmeer, staat sedert Maandag 22 Julij jl. over eene uitgestrektheid van 30 a 40 hectaren in brand. De brand is schijnbaar nietig. Men kan het bijna niet merken; alleen de bovenste mul gloeit; de turf, die er op stond en aan verschillende eigenaren toebehoorde, is grootendeels verbrandaan blusschen valt niet te denken, men heeft dit wel beproefd, doch er is geen water en door er grond op te gooijen, zag men in, dat de brand verergerde. Overigens bestaat er geen dadelijk gevaarde Peel ligt nagenoeg een uur van St. Anthonis verwijderd; bosschen zijn daar niet; men heeft door greppels den brand zooveel mogelijk afge bakend. De grond is goed vochtig, zoodat de brand niet diep kan doordringen. De meeste veenwerkers hebben de gewoonte, een brandende turf bij hun werk te hebben, om van tijd tot tijd hunne pijp aan te steken. Nalatigheid van dezen of genen, die bij zijn vertrek den turf niet heeft uit gedoofd, wordt als oorzaak van den brand opgegeven. In de Middelb. Crt. leest men eene schets van Bazaine in gevangenschap, aan een Duitsch blad ontleend. Zij geeft eene persoonsbeschrijving van den maarschalk en zijne gade. De schrijver verhaalt dat hij een bezoek bragt in de ge vangenis van Bazaine, een klein huis met grooten tuin in de avenue de Picardie te Yersailles. Een sergeant deelde den verhaler mede, dat Bazaine aanvankelijk zeer wel te moede, maar thans zeer somber was. De eenige die hem kon opvrolijken was zijne vrouw. Nadat de geleider hem menige bijzonderheid had medegedeeld, bragt eensklaps de kamerdienaar van Bazaine berigt, dat mevrouw Bazaine kwam dineren, en daarom liet de maarschalk vragen om een schotel „kippensaladef, die steeds voor deze gelegenheid werd gereed gemaakt, en uit gehakt vleesch met truffels en verschillende groenten bestaat. Op hetzelfde oogenblik reed een open rijtuig de plaats op, waarin eene vrouw van 22 of 23 jaren zat (zij was 16 jaren toen de maarschalk haar in Mexico huwde), in ge zelschap van een 40jarige vrouw, die iets van een meid in Zondagskleeren had. Mevrouw Bazaine de kenmerken van de Creoolsche type; groote oogen, zwart, krullend haar en hartstogtelijke, zelfs scherp trekken. Zij is slank en heeft kleine handen en voeten, Ter naauwernood hield het rijtuig stil en was mevrom Bazaine uitgewipt, of daar verscheen de maarschalk a» de deur, in 'gezelschap van zijn a quatre épingles dosten adjudant. Bazaine is een groot, volbloedig, steii gebouwd man, wiens dik gelaat weinig energie of keni verraadt. Hoewel hij niets afstootends heeft, bezit hij weinig aantrekkelijks. In burgerkleeding zou men hemvo een slagersknecht, in uniform voor een kapitein der g darmen houden. Hij scheen mij toe tamelijk neerslagtij zijn, en inderdaad heeft de toestemming der Kamer, hem ter beschikking van den regter van instructie te stelles hem zeer onaangenaam getroffen. Tamelijk verstrooid boe hij zijne vrouw den arm en beiden verdwenen in dentnii terwijl de officieren eerbiedig groetten. Yan wege de Friesche Maatschappij van Landboin zullen pogingen worden in het werk gesteld tot het schrijven eener prijsvraag, betreffende„Het ontstaan en de beste geneesmiddelen voor de longziekte en tongblaar. De tongblaar neemt in Friesland toe. De heer W. Bavink, veèarts, die een werkje schreven heeft over de jagthonden, enz. en de verplegü hunner ziekten, geeft bij hondsdolheid twee kenteekenen die nimmer ontbreken en gemakkelijk opgemerk worde! Ten eerste is het de eigenaardig veranderde vreemde drukking der oogen en ten andere het zeer verandert blaffen. De stem is wat heesch en lager van toon aanslaan van 't blaffen wordt iets langer gerekt en aan einde wat hooger van toon, zoodat. daardoor een eigenaardig geluid, dat het midden tusschen huilen en blaffen 1 ontstaat. Deze verandering ontbreekt alleen in uiterst zame gevallen. Is de stem heesch en veranderd, maar ontbreekt daarlï de vreemde, om zoo te zeggen: onwijze uitdrukking oogen en meer andere kenteekenen van beginnende dolheid, dan kan de hond geheel vrij zijn van dolheid, maar een andere ziekte lijden, weshalve men daarop wel moet letten. De burgemeester en wethouders van zekere gemeenti deelden onlangs mede, „dat meester om een blinde kaart vat Nederland voor zijn school gevraagd had." Wethouder 1 wilde eerst weten, wat een blinde kaart was. Wethoiéi B. hielp hem uit den droom. „Een blinde kaart is kaart waar niks op staat!" waarop A. adviseerde: dan weet ik goeden raad laat dan Hein de verwer ouwe kaart, die in de school hangt, maar met wit pa beplakken, dan zijn we goedkoop klaar." En ook denzulks is, in gemeenten beneden de 3000 zielen, het toezigt oplt onderwijs toevertrouwd Voor de nieuwe Fransche leening is, volgens de Frar sche bladen, te Amsterdam voor 1120 millioen frs. en in Nederland voor 3| milliard ingeschreven. België heeft vu negen milliard ingeschreven. De inlandsche kolen zijn in Engeland zoo duur, It zich het zeldzame geval voordoet, dat sommige Engelsck fabrieken Belgische kolen stoken. De verbazende stijging der prijzen is onder meer liet gevolg van de aanhoudende loonsverhooging. De kapt.-luit. ter zee "W. Enslie, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Iudië en vandaar den 26 Julij in Nederland terug gekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. L. Voute, de off. van adm. 2de kl. F. K. .1. van den Bussche en die der 3de kl. J. Gallas, allen behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië, en vandaar den 24 Julij 11. in Nederland teruggekomen, worden met dien datum op non-acti- teit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. D. C. Visser, en de off. van adm,,3ileH, J. L. Kroese, respectivelijk dienende aan boord van het raderstool» schip de Valk en monitor Krokodil, worden met den 10 Aug. op non-activiteit gesteld, en met den 11 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. F. Kouwenberg, en den off. vat adm. 3de kl. M. C. Hazenberg; voorts wordt met laatstgemeld™ datum de off. van adm. 3de kl. W. D. .T. Bezemer, geplaatst ai boord van het wachtschip te Willemsoord. Met gunstig gevolg heeft de heer G. Dambrink, tweede machinist bij de Marine, examen afgelegd als machinist 1ste klasse. Benoemd zijn bij het 7de reg. infanterie tot 2den luit. de kadet J. H. A. Balbian van Doornbij het 1ste reg. vesting-artillera de kadet W. A. P. E. L. Roversbeiden herkomstig van de Kou. Militaire Academie. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs is benoemd tot Isten luit. de 2de luit. J. W. N. Cramer. Tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw zijn benoeml de heeren A. Vlielander, burgemeester van Numansdorp en A. vat Driel, burgemeester van Puttershoek. Tot officier der Leopolds-orde is benoemd de hoogleeraar E. H. von Baumhauer, secretaris der Holl. Maatschappij van Wetenschappen De Koningin is jl. Dingsdag bevallen van eene dochter, Moeder en kind zijn zeer wel. De jonggeborene geen troonopvolger zijnde, zoo werden 21 saluutschoten gelost en geen 101. Tegen den afloop van een in de vorige week te Brugge gehouden roeiwedstrljd is eene overzetpont, waarop zich een veertigtal personen, mannen, vrouwen en kinderen bevonden, omgekanteld, waardoor al de passagiers in het water zijn geraakt. Toen dit plaats had, stonden de leden'der Brusselse!» roeiclub Boy al sport nautique) gereed den laatsten wedstrijd aan te vangen. Zonder zich te bedenken sprongen allen in de rivier en mogten zij de voldoening smaken om, bij gestaan door eenige leden van de vreemden-club, binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek al de passagiers der pee' te redden. Waren deze rappe maats niet in de nabijheid geweest, dan zou men ongetwijfeld te Brugge een aantal verliezen te betreuren hebben gehad. De rille eze e 1 w al hor (j 'an et

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2