1872. N°. 93. Zondag 4 Augustus. 30 Jaargang. De Internationale in den Haag. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE >at. vits- Eu. rijm I.lil. kil 3 U :n :i alm E.V IIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Versohijiit Dïngsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. sJ franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels CO cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters óf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-lndië: via Triest 6 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 15 Aug. 's avonds 6 u. 25 ni. t Brindisi 8 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-ludië: viaSouthampton 15 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Aug.,'s morg. 6 u. 25 m. via Triëet 7 Aug.,'s m. 6u. 25 m. an q ligeni igerei De Internationale, de groote en gevreesde vereeniging, die haar leger onder glle beschaafde volkeren recruteert, en door hare organisatie en het aantal harer leden eene schier onwederstaanbare macht erlangt, alleen met het doel de positie der arbeidende klasse te verbeteren, zij 't ten koste van de belangen van de belangen van andere zij 't ook door omverwerping van de geheele in lichting der maatschappij, heeft haar jaarlijksch congres legen September te 's Gravenhags aangekondigd. Dat is verschrikkelijk, niet waar, dat de eerste woelgeesten der wereld, die niet vreemd zijn geweest aan zoo menige van oproer vergezelde werkstaking, ja, zelfs niet aan de brand stichtingen der Parijsche Commune, hunne gevaarlijke leerstellingen zullen komen verkondigen in ons rustige Nederland, waar het ook al niet aan ontevredenen ontbreekt, die er open ooren voor hebben en onze tot nog toe tamelijk ruBtige werklieden tegen hun lot verbitteren en jegens hunne patroons opzetten zullen In den Haagschen gemeenteraad is gevraagd, of de policie het houden van dit congres zou gedoogen, en 't antwoord daarop luidde, dat deze zaak de Rijks-, niet de gemeente- policie betrof. Men heeft toen adressen aan den mjnister 1 van justitie ter teekening gelegd, hem verzoekende, de sangekondigde vergadering niet te veroorloven. Genoemde inister moet dan ook reeds ernstig aan 't overwegen zijn, «f hij de bijeenkomst zal toelaten of verbieden, en, mag «en sommige couranten gelooven, dan is onze regeering, naar aanleiding van het aangekondigde congres, in onder bedeling getreden met andere mogendheden, dewijl de vrees bestaat, dat op hetzelve kolossale werkstakingen in heel westelijk Europa beraamd zouden worden. Of onze minister van justitie zoo druk zit te overwegen, i Juij B5f «61 87Ü 30 25Ü 2»ii 18 411 97} 76} 93} 245} 261 228} 227 100} 281} 69} 60 «ld 64} 256 668 156 53it 85 99} Horace Greeley. 76 7! 87} »di«P> Geachte Eedacteur! In een paar nummers van uw blad las ik kele zinsneden, betrekking hebbende op den man, wiens naam M het hoofd van dezen brief vermeld staat, en die hem niet alleen in een niet zeer gunstig licht plaatsten, maar zijne uitwendige persoonlijkheid en karakter dermate caricaturiseerden, dat het mij niet ongepast voorkwam een onpartijdig artikel aan hem te wijden i voor te stellen als den persoon die hij is, en wel als een vu Amerika's edelste zonen, sedert meer dan 80 jaren de politieke toongever en ongetwijfeld de meest populaire man der Yereenigde "aten. Horace Greeley, de tegenwoordige caudidaat voor het hoogste wbt ter begeving van het volk, het presidentschap, en daartoe door twee conventiën, de liberale republikeinsche en democratische, ge- vertegenwoordigende het beste en meest denkende gedeelte der ■die, werd den 3 Februarij 1811 te Amhirste in den staat New- nampshire geboren. Zijn vader was een arme landbouwer en verhuisde in 1821 naar den staat Vermont. De jonge Horace "deelde zijn tijd tusschen de boerderij en de lagere school en fttd eindelijk op 16jarigen leeftijd leerling op een drukkerij. Na harde leerjaren werkte bij achtereenvolgens op verschillende plaatsen en kwam eindelijk in Augustus 1831 te New-York aai, waar hij spoedig werk vond in een drukkerij in Chatkamstreet. Januarij 1833 rigtte hij met een ander een dagblad op, de ring Post genaamd, dat echter slechts een maand leefde, maar Maart 1834 kwam hij weder met een nieuw blad, „de New- jotker», voor den dag, eeu weekblad flink van vorm en inhoud. paalde zich nu niet langer tot het technische gedeelte, maar «ad ook langzamerhand als redacteur op en kreeg spoedig als zoodanig een zeer goede reputatie, ferzelftler tijd schreef hij politieke artikelen voor een klein blad, Jeffersonian, en op den 10 April 1841, den dag waarop presi dent Harrison ten grave daalde, gaf hij, schier geldeloos en zonder ™'P> het eerste nummer uit der thans zoo alom betaamde New- I°tk Tribune. 1848 werd hij tot lid van het Congres gekozen, ter vervul- Mner opengevallen plaats, waar hij echter slechts voor een jaar !'°o hield. In 1851 maakte hij een reis naar Europa en was k Ia d'an<* VSn eerste 'ntematl°uale tentoonstelling Ia 1856 trad hij op als een heftig bestrijder der slavernij en een geschiedenis dier instelling uit, ofschoon hij later, bij het 'wreken van den oorlog der Zuidelijke rebellen, de stelling voor- u, dat de Zuidelijke staten zich in vrede zouden afscheiden, wanneer meerendeel harer bevolking zulks wensebte. Bij den aanvang vijandelijkheden echter gaf bij door zijn magtig blad een on- aardelijken steun aan het gouvernement. De oorlog geëindigd meenen wij te moeten betwijfelen en het bericht omtrent de geopende onderhandelingen volstrekt niet te moeten gelooven. Wij zouden althans meenen, dat de regeering 'wel iets beters en verstandigers te doen had dan het voorbeeld te volgen der Spaansche, die zich, hoewel met zeer weinig succes, tot alle kabinetten gericht heeft met het voorstel om gemeenschappelijk maatregelen te nemen tegen de Internationale. Dus zoudt gij -vraagt men wellicht de vreemde onruststokers maar ongestoord willen laten vergaderen en hunne dwaze theoriën laten verkondigen, terwijl toch de overheid het onbetwiste recht heeft, dergelijke bijeenkomsten van buitenlanders, die zich piet op het ons gewaarborgde recht van vergadering kunnen beroepen, te verbieden? Ja, dat zouden wij inderdaad willen. Wij zouden de vrijheid, welke wij voor ons zeiven begeeren om te mogen vergaderen, te mogen zeggen en te mogen doen drukken naar goedvinden, ook aan deze buitenlanders willen gunnen. En waarom niet, het congres voor de sociale wetenschappen en de Evangelische Alliantie zijn immers ook hier te lande gehouden? Meent gij, dat dit wat anders was? Wij bestrijden zulks niet, maar voor <le regeering valt dat moeilijk te beoordeelen. De statuten (Ier Internationale zien er zoo bar niet uit, als deze instel ling zich hier en daar wel eens in hare agenten betoond heeft. Maar zij zou die agenten in het openbaar misschien desavoueeren en vragen, of hare bekende grondstellingen reden kunnen geven om haar de gastvrijheid en de vrije uiting van gedachten niet te gunnen, welke aan andere yereenigingenwordt toegestaan. Nederland is, hoewel het in dit opzicht jegens eigen Zonen meermalen onbillijk was, van oudsher het oord, waar vreemdelingen, om do wille van godsdienstige, wijsgeerige ©f staatkundige begrippen uit hun vaderland verdreven, een veilig toevluchtsoord en een onbelemmerde drukpers Ier verspreiding hunner gedachten vonden. Wat zij ook verkondigden, het deerde ons volk niet in zijne godsdienst ©f zeden, hun verblijf en hunne werkzaamheid brachten geen oneer over ons land. Dat zal ook geene vergadering der Internationale doen. De Nederlandsche beginselen en staats instellingen loopen geen gevaar, al verkondigen eenige vreemdelingen theoriën en denkbeelden, die er lijnrecht tegen indruischen. Wij zouden ons werkelijk moeten schamen indien wij voor het tegendeel bevreesd waren. Wij, die de vrijheid liefhebben, moeten niet terugdeinzen zijnde, was hij ook weder de groote man om steeds een algemeene amnestie voor te slaan, en hielp hij het gouvernement uit eene zeer dubbelzinnige positie, door zich borg te stellen voor Jefferson Davis, den ex-president der Confederatie; een daad, die hem toen ih het Noorden zeer veel vijanden, maar in het Zuiden warme aanhangers bezorgde. Voorts gaf hij een welgeschrevene, uitge breide, maar wel wat eepzijdige geschiedenis der rebellie in het licht, benevens meer geschriften van politieken aard, alsmede een boek over den landbouw, van welk bedrijf hij een hartstogtelijk voorstander is. Steeds getrouw als hoofdredacteur en mede-eigenaar aan den Tribune verbonden, is zijn naam sedert tal van jaren bij het volk bekend geweest. Als den vriend van de landbouwende en werkende klassen heeft hij door de geheele Unie een grooten aan hang, dat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat de dage- lijksche en wekelijksche editiën van zijn blad schier een half millioen abonnenten tellen. Noord en Zuid, Oost en West bereisd hebbende, is hij persoonlijk met alle toestanden ten volle bekend. Als politicus is zijn woord een magtspreuk en heeft hij steeds op alle landszaken een verbazenden invloed uitgeoefend. Presidenten en kabinetten zijn door hem gemaakt en ontbonden en behalve dat is zijn persoon zoo verbonden met instellingen van allerlei en zoo uiteenloopenden aard, dat hij daardoor als het ware aan alle klassen toebehoort. Leg een kind een goed portret van hem voor, of een der tallooze caricaturen, die sedert jaren op hem vervaardigd worden door politieke tegenstanders of komische illus- tratiën, en het zal u zeggen„that 's old Horace." Greeley is een onvermoeid werker, en hoewel in vele opzigteu een natuurkind en iemand van zeer eenvóudigen aard, is hij vol strekt niet de man als hij door velen wordt voorgesteld in liet buitenland, als gekleed in een ouden witten jas, een versle ten hoed met touwtjes te zaam gehouden, enz. Wel had in vroegere jaren zijn persoon een zeer bijzonder voorkomen, door dat hij zich toen zeer weinig om zijn toilet bekommerde, zoodat de witte jas en hoed van vroeger dan ook spreekwoordelijk zijn geworden en ik onlangs nog in een Franseh blad eene correspon dentie zag van het Journal des Débats, die hem voorstelt als „vêtu en Jocrisse. Zijn uiterlijk voorkomen is thans geheel da} van een gentleman, terwijl zijn hoogst innemend, zachtaardig, goedig gelaat geheel berekend is om de harten der menigte te winnen. Als een redenaar (in welke kwaliteit ik zelf het genoegen had hem te zien en te hooren) munt hij niet uit en moet hij als zoodanig verre onderdoen voor een Wendell Philips, Baucroft of Sumner. Ook zijn schrift is zeer slecht en voor een oningewijde schier onleesbaar; eene eigenschap, die ook een onuitputtelijke bypn is voor paskwillen van allerlei aard. De groote aanbeveling, die Greely echter bij de natie heeft, is zijne eerlijkheid als politicus, daar hij steeds zijn eigene hei voor de consequentiën der vrijheid; wij moeten, vertrou wende op de kracht der vrijheid en der waarheid, evenveel aandurven als Zwitserland en Engeland, die alle staatkun dige vluchtelingen en dweepers vrij laten binnenkomen, vergaderen en praten, als Engeland vooral, welks mipistep van binnenlandsche zaken, op den wensch vap den heer Ballie Cochrane, om repressieve maatregelen Jegen de Internationale, hooghartig kon antwoorden, dat vrije landen dergelijke maatregelen niet noodig en van de Internationale niets te duchten hebben. Vereenigingen als de Internationale worden slechts ge vaarlijk daar, waar aan alle meeningen geene vrije uiting verzekerd wordt. Daar worden zij de middelen tot samen werking van alle staatkundige ontevredenen, die er zich van bedienen om hunne wraakgierige of oproerige plannen te beramen en steun te verschaffen. Hier te lande valt nergens tegen samen te zwerenwie 't beproeven wou zou geen eedgenooten vinden, maar met verachting bejegend of uitgelachen worden. En wie lust heeft, de eene of andere klasse of instelling der maatschappij in woord of schrift aan te vallen, hij ga gerust zijn gang, de wet is machtig genoeg om hem te straffen, indien zijne afkeurende woorden Jtlaats maaktpn voor werkelijke samenspanning, bedreiging of aanranding. Door het congres der Internationale te weren, zullen wij hare meeningen en bedoelingen toch niet kunnen buiten sluiten, zij zullen jn het geheim voortwoekeren en daardoor jdes te schadelijker en gevaarlijker xyorden. Laat daarom de Internationale ongehinderd, openlijk en yrij vergaderen in het vorstelijk 's Gravenhage; laten de buitenlandsche gedelegeerden in onze vrije lucht verkon digen wat zij elders slechts durven fluisteren, al wat zij op 't harte hebben, wat zij willen,,en hoe zij tot volvqering van hunnen -syil denken te gerake». Wij z.ullen luisteren' als belangstellende hoorders, en licht ook iets.leshesj. Tegen opgeschroefde, hoogdravende, holje redeneeringen en .theo riën, zullen wij des noodig bedaard ons gevoelen ontwik kelen; wij zullen trachten, liet „hoort en wederhppat" in practijk te brengen, onze Nederlandsche werklieden, die reeds meermalen getoond hebben nipt zeer vatbaar te zijn voor de inblazingen der hier weinig bijval vindende Inter nationale, zullen, bezadigd en voorzichtig en niet v&i na tuurlijk verstand misdeeld als zij zijn, onze redenen wegen tegen het gesprokene. ,Zjj zullen» iumg nationaal» het dere inzigten volgt en niet te koop is voor geld of eer, in tegenstelling van meest alle zijne ambigenooten. Wat hij zijn pligt in het belang van het algemeen denkt te zijn, doet hij. Toen hij zich borg stelde voor Jefferson Davis, werd het hem dringend voor gehouden, hoe zijn blad, tijdelijk duizenden abonnés verliezen zoude,, dat een groot gpldelijk verlies hem te wachten Btoqd yppr de uit gave van bet tweede deel zijner „Geschiedenis dfsr rpbqffie," algmede dat hij er zjjn kans mede verspeelde om senptor der Vereenigde Staten te worden. „Gentlemen!" was zijn antwoord, „dat alles weet ik even goed als gij, maar ik geloof, dal iic in dézen niet anders mag handelen," en hij téekende zijn naam. Ook in zijn particulier leven heeft hij zich tallooze malen de vriend van anderen betoond en veelal tot zijne schade, daar zijne goedhartigheid hem dikwijls verleid heeft voor anderen in de bres te springen, waardoor hij vaak aanzienlijke sommen verloren heeft. „Zonderling," zeide hij onlangs, „dat men, als het eet» borg stelling betreft, altijd mijn schrift zoo goed lezen kan, tenyjjl men apders klaagt, dat men er schier niet wijs uit kan worden. Ongeveer dertig mijlen van New-York, te Chappagua, hepft hij een soort van modelhoeve; hij brengt daar wekelijks eeu paar dagen door, meestal met landelijken arbeid, en nog verleden week be- rigtten de bladen, dat Horace Greeley drie uren lang bout gekapt liad. Toen de commissie der liberale republikeinsche conventie hem officieel het berigt kwam brengen zijner benoeming als candi- daat voor het presidentschap, vonden zij hem als een soort van modernen Cincinnatus bezig met het boomen snoeijen. Tot de bijzonderheden zijner politieke gevoelens behoort nog te worden aangemerkt, dat hij een gfpot voorstander is van het „protective tariff" of de belasting op den invoer ter bescherming van het inlandsche fabriekwezen, alsmede van het presidentschap voor slechts één vierjarige term, zoodat die magistraatspersoon niet her kiesbaar is. Hij is een groot vereerder van wijlen Charles Diekens en zat bij het laatste verblijf van dien genialen schrijver in Amerika voor bij het banket, dat de pers van New-York bem (Diekens) aanbood. Op godsdienstig terrein is hij een lid der Unitarian Church, zijnde de m,eest liberale kerk in dit land. Verdraagzaamheid is zijn motto, vandaar dat ook de Catholielfen hem in hunne organen zper aanbevelen. Sedert zijn candidatuur is hij persoonlijk als redacteur afgetreden, om in geen dubbelzinnige positie te staan. Alles in aanmerking genomen, is hij een tilet te minachten tegenstander voor generaal Grant, en is zelfs zijne verkiezing verre van onwaarschijnlijk. Zeker is het, dat de strijd zeer hevig zal zijn, want de Grant-clique is met de bajonetten controle in het Zuiden en het beheer der financiën in het Noorden, niet minder invloedrijk, eij steunt daarbij meer op gezag dan rede. De uifslag te voorspellen behoort natuurlijk niet tot het heden. De natie zal daarover in November uitspraak doen. Kansas City, 12 Julij 1872. J. W. v. d. H.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1