KATKNUPPELEN, EEN BOVEN- OF BENEDENHUIS, A D V E R T E N TI N. MUZIEK VOOR DEN DANS. u Rusland Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. SIMON BOON johanna" dekker. J. C. LABRAND .ng. ;apt. ireij, enè itivi- 1 IS igen. iiool- 1 tot nder- resultaat een bewijs van bet groote crediet, dat Frankrijk, afgescheiden van den regeringsvorm, overal vindt. Over en weer worden die stellingen volgehouden; de een wil n ander niet toegeven, en men zou wanen tot de bekende onderscheiding van 1830 tusschen het omdat en ondanks, waarover toen zoozeer getwist werd, teruggekeerd te zijn. De waarheid ligt nog geheel in de eene, noch in de andere stelling. De kapitalisten hebben Frankrijk hun geld niet geleend uit liefde voor zijn tegenwoordigen staatsvorm, cn, van den anderen kant, mag men gerust zeggen dat onze republiek noch aan de Franschen noch aan de overige natiën van Europa 1 dien schrik heeft ingeboezemd, welke de monarchalen, reeds op het hooren uitspreken van haar naam, schijnen te gevoelen. De waarheid is dat Franschen en vreemdelingen ons hun geld hebben toevertrouwd, omdat wij eene vlijtige natie en omdat wij eerlijk zijn, en voorts omdat die eigenschappen nooit zoo schitterend aan 't licht gekomen zijn als thans. Frankrijk is bezig aan de wereld het bewijs te leveren, dat het onder een republiek kan leven, zonder daarom zijne traditioneele begrippen van nationale eer te verzaken, en zonder de voorwaarden van orde 'en veiligheid te miskennen, de grondslagen van het bestaan der volken uitmaken. In dien zin kan men, zonder snoeverij of partijgeest, lerustelijk zeggen, dat de eer der uitkomsten van eene eening, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis, op rekening van het republikeinsche gouvernement moet gesteld worden. reet dit, n de der bten, issel, gt( .ienst wel som uit- ir de ming t, en [et is Het ïaker e niet op te oragt, ,e het )tteen, •s, de Naar men zegt zal de Prins van Wallis peter zijn van jonggeboren Belgische Prinses. Jl. Woensdag deelde de minister Forster in het Lager huis mede, dat te Hartlepool gevallen van runderpest ontdekt waren onder drie ladingen vee uit Hamburg. Bij gevolg kd de Privy Council besloten om zoowel op Sleeswijk- Holsteinsch, als op Duitsch vee wederom de bepaling toe passen, dat het dadelijk na aankomst in eene Engelsche iven behoort geslagt te worden. Dr. Livingstone heeft zijn verzegeld dagboek aan zijn achter, in Ierland woonachtig, gezonden, met bepaald rabod het vóór zijn dood publiek te maken. De cholera is te Petersburg nog altijd toenemende, lot den 25sten Julij (van 23 Junij af) zijn 1295 personen laagetast en 573 bezweken. Den 25sten Julij waren er 415 zieken in behandeling. Te Warchau hebben een menigte Polen een groote spinnerij aangetast; gebruik makende van de gelegenheid, dat het garnizoen naar een kamp was vertrokken. Uit Petrokoff zijn 1500 militairen per extra trein naar het tooneel des oproers vertrokken. Het proces van Stokes, den moordenaar van James H Jr., is te New-York voorloopig geëindigd. De jury ioa het niet eens worden. Zeven leden verklaarden zich ff het schuldig aan moord in den eersten graad, de vijf leren wenschten het schuldig aan manslag in den derden ad uitgesproken te zien. Er moet dus een nieuwe jury »rden benoemd, en een nieuw proces op touw worden "it. Hiermede zijn een paar maanden gemoeid, en blijft inmiddels in de Tombs verblijf houden. De (de graven) is de naarste gevangenis van geheel (ew-York. Het overseinen van Livingstone's beide brieven kostte ffl den New-York Herald ongeveer 24,000. In Pits County Indiana overleed dezer dagen een zeer ijk man. Zijn gansche vermogen heeft hij vermaakt aan weduwen, die in een omtrek van acht mijlen zijner leefden. Iedere weduwe krijgt een gelijk deel. an 11 aadde nede- Zijn rmate zijne aantal Welke alles an de wan- hield ïhoog, igdige ijks is ir, dal nijers, ot een mige1 in de n Van 26 Julij tot 2 Augustus 1872. ONDERTROUWDJ. Piek, sergeant bij het korps Mariniers en M. Beddorff. C. A. Pieterse, sergeant bij het korps Mariniers A. M. Loovenstijn. P. Goudswaard, timmerman en C. Eggert. GEHUWDA. J. Labout en M. de Wijn. E. J. Janssen en Vlasblom. J. B. Oldenhoven en H. E. Huurman. BEVALLEN: G. Brusus, geb. Selderbeek, (Z.). E. van 't Hert, Bijl, (Z.). M. M. de Vries, geb. van Brederode, (Z.). M. sivenvoorde, geb. Knapen, (D.). P. J. Veereschild, geb. Bebelaar, C. C. Éaak, geb. Lintelman, (Z.). M. IC. de Jong, geb. de 0!r> (D.). P. Gomes, geb. Janssen, (D.). T. Portuin, geb. de rnome, (Z.). E. C. van Haren, geb. Swart, (Z.). T. Minneboo, W. leijen, (Z.). M. E. de Ring, geb. Kamp, (Z.). M. Delver, ™- Noot, (I).). J. Dierendonk, geb. van Akkeren, (Z.). L. W. loonzajer, geb. Kleijn, (D.). L. T. Bosman, geb. Visser, (Z.). OVERLEDEN: L. Oostendorp, 10 maanden. A. Burkunk, 2 panden. T. M. A. Moormann, 3 maanden. A. Schulze, 3 maanden. Ludeke, 25 jaren. T. Grossewipper, 5 weken. L. van Luinen tart, 38 jaren. H. van den Hoek, 48 jaren. A. Steilberg, 3 'aanden. W. H. Kleinman, 3 maanden. G. C. Blokland, 8 dagen, btshalve ingeschreven 5. Van 18 tot 31 Julij 1872. ONDERTROUWD: Klaas van Twnijver, weduwnaar en Jannetje EIugenburg, wonende te St. Maarten. GETROUWD: Arie Houtkooper en Dieuwertje Grin. GEBORENGerard, oon van H. Japinga en B. Lion. Hen- ""a Anna, dochter van A. J. Swaerts en N. Mooijboer. Aafje, ™r van A. Kroon en M. Heddes. Jacobns, zoon van J. Dignum Dekker. Jan, zoon van P. Nieman en A. Zandburg. Jan, van D. Buisman en D. Neefjes. j OVERLEDEN: 'ieter, 8 jaren, zoon van F. Meijer en T. Koger. a Tates, 68 jaren, echtgenoot van G. Brak. Petrus, 6 maanden, ,an J. Sluis en P. van Nassau. Jaeoba, 4 maanden, dochter I- A. Thomasz en A. Ossen. Elisabeth Volkers, 65 jaren, IWe van S. Spaan. .AA .Hiiïbsiaqloxiö Aan de heeren Dr. J. Ensing en Ds. P. S. Bakels, te Texel. Geachte Vrienden De wijze waarop gij in de H. en N. D. Courant dd. 31 Julij uwe ergernis uitspreekt over de politieke onzedelijkheid, die bij de laatste verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad alhier, naar uwe meening, 'op den voorgrond trad, noopt mij u eenige nadere opheldering te vragen omdat gij eene leelijke kwalificatie geeft aan een beginsel, dat ik opentlijk voor onderscheidene per sonen, ook ais het mijne beleden heb, nl. het beginsel van ver tegenwoordiging der kerkgenootschappen in den raad, zooveel mogelijk in evenredigheid van liet ledental. Dit beginsel en de gronden waarop liet steunt, vindt gij nader omschreven en behoorlijk toegelicht in een anoniem woord aan de kiezers, waarmedeik mij, in dit opzigt, volkomen vereenig, mits men het niet uit zijn verband rukke en make tot het omgekeerde van wat het is. Wie de schrijver is van dat woord doet niets ter zake, omdat daarin de zaak behandeld wordt afgescheiden van personen. Ik ontken alzoo dat daarop van toepassing zou zijn wat gij van het masker der anonymiteit zegt. Persoonlijke veeten en haat, waarvan gij spreekt, straalt daarin niet door. De waarborg voor de geschiktheid der daarin aanbevolen candidaten zou niet solieder worden als de schrijver zijn naam genoemd had, evenmin als het gezag uwer uamen de waarheid uwer beweringen kan staven. Uw schrijven vloeit over van harde beschuldigingen. Gij ergert u over begane politieke onzedelijkheid, over gezeur en verschrikkelijk gekwezel, over onwaardig en onmannelijk geknoei. Ik wou wel eens weten wat gij daarvan mij op rekening stelt, van wege het nu door mij met name beleden beginsel. Gij gebruikt wel groote woorden, maar gij bewijst daarmede niet wat bewezen moet worden. Zoo wraakt gij bijv. het door mij vooropgezette en aanbevolen beginsel, door de woorden„de oude scheidsmuren zijn immers allengs in puin." Dat wil zeggen: men hecht nn bijna niet meer aan het onderscheid tusschen R. Catholiek, Hervormd. Doopsgezind, enz. Ik wenschte wel dit op het gezag van uwe woorden te kunnen gelooven, maar ik kan het helaas niet. Gij moogt het u zeiven wijs maken, maar mij en zeer velen met mij niet, en het tegenovergestelde van uwe bewering zal ik, desgevorÜerd, bewijzen. Zoolang de oude scheidsmuren nog zoo hoog staan als ze staan, en de kwestie van kerkgenootschap bij verkiezingen zich toch voórdoet, zoolang houd ik mijn beginsel vertegenwoordiging der kerkgenootschappen evenredig naar het zielental aanbevelenswaardig, omdat daarmede die kwestie op de beste wijze geregeld wordt. Meent men dit beginsel te moeten afkeuren, omdat daarmede de enkele Israëlieten, Lutheranen, enz. uitgesloten zouden zijn, dan vraag ikwaar vindt gij een beginsel, dat onder alle omstandigheden tot in de kleinste bijzonderheden konsekwent doorgevoerd kan worden? In abstracto, of, als men zich illusies maakt, gaat dat gemakkelijk, maar met de lastige werkelijkheid gaat het zoo gemakkelijk niet. Daar moet met vaak van twee kwaden kiezen en dan komt het er op aan het minst kwade te nemen. Is de kwestie van kerkgenootschap, die vooralsnog niet weg te redeneren valt, op de wijze, als door mij voorgesteld wordt, geregeld, dan is het verder alleen de vraag: wie zijn de geschiktste personen Het door mij aanbevolen beginsel geeft voor de keus van geschikte manDen ruimte genoeg, aangezien ze in den boezem van ieder kerkgenootschap in voldoende getale te vinden zijn, ook al moest het contingent vijfmaal grooter zijn. Wat u aanleiding geeft tot de vraag: „Wat heeft toch in gods naam de godsdienst met de betrekking van lid van den gemeenteraad te maken is mij een raadsel. Dat gij, gelijk uit uw schrijven afgeleid moet worden, op die vraag meent te moeteu antwoorden: een lid van den gemeenteraad heeft met de godsdienst niets te maken, is alleen te verklaren uit het vervolg van uw schrijven, waar gij de godsdienst acht te bestaan in „het bediscussieeren van doopformules of iets dergelijks." Onverklaarbaar is bet, hoe gij zpo iets hebt kunnen laten drukken. Dat zoo iets een Medicinae Doctor uit de pen glipt is te vergeven, maar dat een Dominé dit mede onderteekent was wel niet të verwachten. Ik wijs hierop omdat ikin- geheel uw schrijven meen te ontdekken sporen van overijling, gemts aan preciesheid, eene zekere onbestemdheid, als ik het zoo noemen mag. B. v. gij interesseert u onder anderen ook om den goeden naam uwer mede-eilanders, maar uw artikel in de H. en N. D. Coufant zal buiten af aan dien goeden naam meer afbreuk doen dan al de anonyme verkiezings-advertentiën in die courant. Gij zegt dat de kiezers niet zijn wat zij verondersteld worden te wezen nl. onafhankelijke, moedige mannen, met een helder inzigt en een warm hart voor de beste belangen der burgerij. Wie ver onderstelt dat? Die veronderstelling heeft hier geene beteekenis als gij dat zegt van de kiezers in het algemeen, en bedoelt gij in het bijzonder de Texelsche kiezers, dan doet gij een verwijt, waar voor gij meer bewijs moest leveren dan gij doet. Het beweren dat bet ten dien aanzien met de kiezers op Texel slechter gesteld is dan elders, zou onkunde verraden ten aanzien van plaatselijke en maatschappelijke toestanden. Overal vindt gij bij verkiezingen advertentiën zooals er nu vau Texel in de II. en N. D. Courant voor kwamen, en daaronder ook die ik met u afkeur. Maar in het algemeen hebben de kiezers ditmaal zich laten leiden door een beginsel. Over de waarde of onwaarde van dit beginsel kan men van opinie verschillen, maar onthouden worden mag bun den lof niet, dat zij schier met algemeene stemmen uitspraak gedaan hebben, over een beginsel. Ik geloof dat wij het ten slotte met elkander meer eens zullen zijn dan wel uit uw schrijven blijken kan. Het is mij bij de lezing van uw artikel steeds alsof gij iets anders nog gewild dan gezegd hebt. Vergun mij eene gissing. Gij hebt een medicament voorgesteld in de vorm van eene op te rigten kiesvereeniging. Zal men dit medicament (die kiesver- eeniging) noodzakelijk, dringend noodzakelijk achten en als een heilzaam medicament tegen de kwaal (politieke onzedelijkheid enz.) aannemen, dan moet men van het gevaarlijke, kwaadaardige van de kwaal wel overtuigd zijn, maar kan uwe voorliefde voor het medicament (die kiesvereeniging) ook invloed gehad hebben op uwe ziektebesebouwingen van den patiënt, d. i. bet Texelscb kiezerspersoneel? Zoo iets is wel meer Doctors en ook wel meer Dominé's gebeurd. Intusschen kan ik u mededeelen dat er eene Texelsche kiesver eeniging staat opgerigt te worden. Of ze in uwen geest zal zijn moet de tijd leeren. Ik kan er u nog weinig van zeggen. Maar zoolang de bewuste scheidsmuren er nog zijn, blijf ik daarvoor aanbevelen het beginselvertegenwoordiging in den raad der kerk genootschappen evenredig naar het ledental, gelijk dit nader toegelicht is in het bekende woord „aan de kiezers." Artikel 1 zou dan moeten zijn: „Van de 13 leden worden 6 a 8 uit het Herv. en 2 a 3 uit het R. C. en uit het Doopsgezinde kerkgenootschap benoemd", en art. 2 kon dan luiden: „Naar de rigting op het gebied van kerk en staat wordt niet meer eenig en alleen gevraagd, maar naar de geschiktheid voor den Texelschen gemeenteraad." Gelooft mij als steeds te zijn, t. t. Texel, den 2 Augustus 1872. R. G. J. WIERINGA. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Julij. 3 Aug. NieuweWaterweg.J. van der Valk. Batavia. 24 1 Elevo. J. C. Strootman. Samaraug. 28 2 Ortelius. C. C. Duiuker. Bat.via.Newc. 28 3 Krommenie. B. Bijll. Suriname. 31 3 Pieter Adolf. O. Jaski. Batavia. 1 Aug. Cortese. L. Chiesa. New-York. - Vertrokken per Krommenie de heer M. van der Greef en 10 Chineezenper Pieter Adolf de heer Moren, mevr. von Noël en 2 kinderen; rnej. Bakker en een Javaansche bediende. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Steenk. Zur Mühlen Co. Londonderry. W. Slater. Duinker&Goedkoop Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 B Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i I procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zwtz. 0.4k. 753.91 - 6.45 18.6 - 1.6 0.71 Vlak. 3' 8 uw. 0.3„ 752.34 - 8.03 14.9 - 3.3 0.90 n 3 12 nnw. 0.7„ 753.53 - 6.84 16.7 - 3.5 0.75 ii Weersgesteldheid: 2 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi; 1 Aug. 8 u. Digtbewolkt, mooiweer. 1 Aug. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. Aangevoerd 585 stapels Kaas, wegende 116635 kilogram. Prijzen: Kleine f 37,75. Commissie f 35, Middelbare f 37, Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 327hectoliters, waarvan 118 Koolzaad, 50 Karweizaad, 18 Erwten, 42 Gerst en 70 Haver. Koolzaad kon geen f 18 bedingen, Karweizaad daarentegen steeg tot f 18,65, nieuwe Haver 45 kilogr. f 4,25, nieuwe Wijker Vale Erwten f 10, oude Gerst 70 kilogr. f 6,75. 2 Paardenbov.'tjaar f 65a Veulens - a 1 Koeijen - 140a 9 Nuchtere dito - 17a 30 164 Schapen - 16a 38 Lammeren - a 110 Magere dito - 15a 22 98 Biggen ben. 10 w.J 7a 13 4 Bokken en Geiten - 5a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 80al00 Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging 1 i>SWlROII»iiT1], Oosterend op Texel, 2 Augustus 1872. Hunne dankbare Kinderen. V ij f-en-twintigjarige Echtvereeniging VAN P. C. TIELROOIJ. S*11 Helder, 4 Augustus 1872. ffintiit> dnnkhn.rp. TTrn Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. gQOÜOQOQOGÖQOOO'QOaCOGOaOQOQOQOQOüOQOQOs Vijf-en-twintigjarige Echtvereeniging - (Vaïj in na oo t t .Gi.0 E. C. RIPPENS EN M. G R O O F F. Helder, 5 Augustus 1872. 1. Rippens. ül Ter voldoening aan artikel 1082 van het Burgerlijk Wetboek, worden opgeroepen de bekende en onbekende Scliuldeischers in de onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde nala tenschap van DIRK GRAAFF, in leven Mr. Smid te Helder, aldaar den 24 Januarij dezes jaars overleden, om op Dingsdng den 87 Augustus aanstaande, 's morgens 11 ure, te verschijnen ten kantore van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, Kanaalweg, No. 30, te Nieuwediep, ten einde namens de beneficiaire erfgenamen van genoemden erflater te hooren afleggen REKEAIAIG en VERAAfT- WOORDIATG van het beheer in zijne nalatenschap en indien er geen verzet plaats heeft derzelver schuldvorderingen te ontvangen, voor zooverre het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn. Tegen primo of uiterlijk medio September wordt TE HUUR gevraagd: bij voorkeur digt aan de Buitenhaven gelegen. Huurprijs 250 a 300 gulden. Reflecterenden gelieven franco brieven onder letter G in te zenden aan het Bureau dezer Courant. ZONDAG 4 AUGUSTUS 1878, des middags ten 4 ure, bij D. ZON, aan DE KOOI in het KOEGRAS, daarna

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3