1872. N°. 96. Zondag 11 Augustus. 30 Jaargang. Fransche Schuld, Uitgever A. A. BAKKER Cz. ban. fits- MELDERSCHE EX IVIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- én Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, Jt". 163. Prijs der Ad verten tienVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-lndië: via Triest 20 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. n Marseille 15 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. t Brindisi 22 Aug, 's avonds 6 u. 25 m. a West-Indië: viaSouthampton 15 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. vit er g- >ch du iug it aieuit h aan- kwii Euim een jaar geleden opende de Fransche republiek, om aan hare hij het vredesverdrag jegens Duitschland aan gegane verplichtingen te voldoen, eene leening van 2000 miljoen francs, en, hoe geschokt en geteisterd Frankrijk ook was door der, rampspoedig gevoerden oorlog en het daardoor veroorzaakt verlies van twee rijke gewesten, en door den daarop gevolgden verschrikkelijken opstand binnen Parijs, voor niet minder dan 4500 miljoen werd binnen- luitenslands ingeschreven. Toen latere overeenkomsten met Duitschland de mogelijkheid hadden geopend om, door rervroegde stortingen der oorlogsvergoeding, eene vervroegde 'ontruiming van het Fransche grondgebied te erlangen, begreep de regering één enkel beroep te moeten doen op de financiëele hulp van landgenooten en vreemden, nog ééne leening te moeten sluiten, om daarmede de gansche duld aan den overwinnaar te kwijten. Zij opende eene inschrijving van 3500 miljoen, en de uitslag overtrof de stoutste verwachting; in- en buiten Frankrijk werd met meeste graagte ingeschreven, tot een gezamenlijk bedrag van 43000 miljoen. Dat zijn verbazende cijfers en stellen wij ons die in gemunt metaal voor, dan begint het ons voor de oogen te schemeren. Weinig menschen kunnen een eenigszins helder begrip maken van een miljoen men moet zich den tijd gaan voorstellen benoodigd om een miljoen muntstukken te tellen, de lengte of hoogte berekenen welke een miljoen van die stukken nevens of op elkander gelegd bereikt, en men komt tot cijfers die de verbazing opwekken, ïiar 3500 miljoen of 43,000 miljoen, dat zijn cijfers welke wij schier niet kunnen voorstellen, waarbij wij eiken maat staf ter vergelijking missen.*) Wat beteekent daarbij onze in 1844 van 127 miljoen gulden (een bedrag, dat aan lag" ohinsil -rif td vingdi lelbaai loterii! 65{ 66$ 88} 29}j 25$ 261 20 41} 99 86} 91! 151 931 253 228} 226} 100} 289 59} 65$ 64J} 260 561 1581 5!} Het jongste nummer van de Illustration tracht ons duidelijk te maken wat 3 en 5 miljarden zijn, door daarvan in koper, zilver goud triumfbogen en obelisken te bouwen, en die ter vergelijking plaatsen naast de triumfboog de 1'ÉtoiIe en de obelisk van Luxor, leide te Parijs, VICTORIA WOODHULL, ds grootste Humbug van Amerika. jdieP' i: (Slot.) Toen Victoria te St. Louis was, raadpleegde de overste James ood, commandeur van het zesde regiment van Missonri haar wer zijne gezondheid. Overste Blood was ook „de wettige deel- hebber van een zedelijk geseheiden echt," dat wil zeggenhij leefde gescheiden van zijn vrouw, zonder dat er een wettige echtscheiding «d plaats gehad. Nauwelijks zag de eene humbug de andere, of de vrouwelijke, nevrouw Woodhull, verviel in een magnet-ischen slaap, waarin zij M den verrasten overste openbaarde, dat zijn toekomend lot met hare door den echt verbonden zou worden. Zoo werden zij °P de plaats zelve door de geesten der lucht met elkander verloofd, feu zegt echter, dat behalve deze luchtige ceremonie, ook nog een Brdsehe en voor de wet verbindende heeft plaats gehad, maar dat ut huwelijk met wederzijdsch goedvinden volgens de vormen, die hor de wetten van den staat Illinois gevorderd worden, weder ontbonden is. Ik zou denken, dat het er niet veel op aan komt. Op het voorbeeld van beroemde tooneelspeelsters behield zij echter naam onder welken zij beroemd geworden was en noemde tw eu noemt zich nog: Mrs. Woodhull. Toen het zonderlinge paar ongeveer een half jaar na hun huwelijk k Cincinnati was, werden beiden op zekeren nacht gewekt en werd legédeeld, dat in een logement eeu zekere dr. Woodhull o® delirium tremens (jenever-beroerte) gekregen had, die in zijne ddere oogenblikken gesproken had van de vrouw van wie hij ischeiden was en die hij wenschte te spreken. Overste Blood haalde den ongelukkige dadelijk uit het hotel ei> het spiritualistische echtpaar hield den door te veel spiritus te gronde gegane echtgenoot zes weken bij zichvervolgens voorzag "en hem van eenige honderden dollars en zond hem naar een Mere stad, hem echter beduidende, dat hij als huisvriend altijd Wlkom zijn zou. Van dit verlof maakte de arme dronkaard dan jj® trouw gebruik als zyn geld op was, en Mrs. Woodhull leefde tebrijls een langen tijd met hare twee mannen te zamen. Ofschoon fï wegens zulk een edel gedrag geprezen moest worden, heeft let integendeel tot de schandelijkste miskenning aanleiding gegeven, tetwelk Mrs. Woodhull echter niet bewogen heeft om hem, wieni "°«a zij draagt, aan zijn lot over te laten, ym een vroegere voorspelling te vervullen en aan een hemelsche Wacht gevolg te geven, vestigde Mrs. Woodhull in 1869 een teik en een tijdschrift, de eerste onder de firma: Woodhull Jifflin en Comp, makelaars, 44 Broad-Street, New-York, en het vteihrift onder den titel van Woodhull en Clafflin's weekblad, •urs. Woodhull vestigde deze zaak in compagnie met hare zuster Bet behulp van een rijken, welbekenden heer, commodore van de verbazing opwekte der hier toen aanwezige Noordsche scheepskapiteins), of wel eene Fransch-keizerlijke leening van 500 miljoen francs? Kinderspel waren dergelijke financiëele operatiën in vergelijking der nu gesloten kolossale leening, die in reusachtigheid beantwoordt aan de groote werken en de groote oorlogen van onze zoo ont wikkelde en barbaarsche 19e eeuw! Naar men wil, bestond de verwachting, dat de leening, welke in verband met den koers van uitgifte eene rente van 6 pCt. beloofde, veel meer dan volgeteekend zou worden, en zijn daarom vele inschrijvingen opgevoerd tot verre boven het bedrag 't welk de inschrijvers beschikbaar hadden; zeer veel schijnt er ook uit speculatie-geest, in afwachting eener rijzing der tegen 80 j pCt. uit te geven certificaten, ingeschreven te zijnmaar niet te min kan men zeggen, dat Frankrijk door zijne deelneming een blijk van groote vaderlandsliefde gegeven, en dat Europa getoond heeft een zeer groot vertrouwen te stellen in het crediet van Frankrijk. Frankrijk is onbetwistbaar een rijk land, dat, hoe vaak het zijn schuldenlast ook vermeerderde, sterk genoeg in productief vermogen toenam om dien last gemakkelijk te kunnen torschen, en zelfs thans, nu zijne schuldenlast zoo bedenkelijk vermeerderd is, naar evenredigheid van uitge strektheid en zielental minder te dragen heeft, dan Engeland en Nederland het in hunne donkerste dagen voor lief moesten nemendaarbij heeft het, sedert de beruchte assig naten der eerste republiek, steeds getrouw aan zijne geldelijke verplichtingen voldaan, en zijn het eergevoel en de fierheid van het Fransche volk een waarborg voor de richtige voldoening van rente en latere aflossing. Wij noemden Frankrijk rijk, het is dit in dubbelen zin, zoowel door vruchtbaarheid van den bodem, mildheid van klimaat en gelukkige ligging tusschen twee zeeën, als door zijne opge- gaarde schatten, de vruchten van eene veelszins, inzonder heid op het gebied van smaak, ontwikkelde nijverheid en van het door Keizer Napoleon omhelsde, thans helaas verzaakte, vrijhandelssysteem, dat, wat ook enkele fabrikanten mochten klagen, de Fransche uitvoeren tot eene vroeger ongekende hoogte opgevoerd en vooral aan de Fransche wijnen eene uitgebreide markt verzekerd heeft, het laatste tot overgroot voordeel van den boerenstand, die zijne over winsten bijeen houdt en niet in vreemde fondsen belegt, maar ze met volkomen vertrouwen afstaat, wanneer zij voor eene nationale leening gevraagd worden. der Bilt. Men kan zich voorstellen welk een verbazing deze vrouwelijke makelaars opwekten, en hoe men zich over haar vroolijk maakte. Het kantoor was altijd vol nieuwsgierigen en de dagbladen waren opgevuld met karikaturen en met meer of minder geestige artikelen. Het tijdschrift is een rommelzoo van verschillende artikelen, zooals slechts geesten ze kunnen samenstellen en zelfs mijnheer Tilton, de betaalde bewonderaar van de nieuwe profetes, kan niet nalaten de medewerkende geesten wat meer geest en methode toe te wenschen. Overste Blood is, zooals hij zelf zegt, een cosmopoliet of eigenlijk een radikaal van de radikaalste soorh en een vereerder der Inter nationale. Driemaal per week om elf of twaalf uur des nachts, zoo schrijft hij aan een vriend, houden hij en Victoria beraad slagingen met de geesten van wie ze alles geleerd hebben wat ze weten. Victoria valt in een magnetischen slaap, gedurende welken haar beschermgeest bezit van hare ziel neemt en door hare lippen gedachten en besluiten uitspreekt, die de overste opschrijft en die zonder verdere correctie gedrukt worden. Op deze wijze heeft Victoria hare tegenwoordige stelling als staatkundige en oeeonoom verworven. Toen zij in December 1869 in diepen slaap lag, ging haar Grieksche beschermgeest bij haar bed zitten en schreef op een rol het merkwaardige document, dat nu in de geschiedenis als het gedenkboek van lady Victoria Woodhull bekend is. De woorden waren zoo duidelijk geschreven, dat Victoria ze niet alleen dadelijk lezen, maar ook dadelijk aan haren altijd waakzamen secretaris en echtgenoot kon dicteeren. Het document was een verzoekschrift aan het congres der Vereenigde Staten, waarin voor de vrouwen, als burgers der Vereenigde Staten, het stemrecht gevraagd werd. Dit verzoekschrift scheen overste Blood zoo belachelijk toe, dat hij het voor het werk van een sleohtgezinden geest hield, eu toen hij het des morgens aan eenige vrienden getoond had, onder welke zich een bekend jurist bevond, maakten allen de logika en de redenering van dit document belachelijk. Mrs. Woodhull nam echter haren trouwen Demosthenes, die haar nog nooit in den steek gelaten had, in bescherming, en ging met zijn meesterstuk naar Washington. Voor de rechtskundige commissie van het congres verontschuldigde zij haar verzoekschrift met een redevoering, de eerste die zij openlijk op het Capitool hield. Men kan zich voorstellen welk een opzien dit ongewone voorval baarde. De galerijen waren stampvol. Of zij als Demosthenes sprak, weet ik niet, maar het gelukte haar eenige senatoren en leden van het congres belang in te boezemen. Toen de commissie een ongunstig rapport over het verzoekschrift uitbracht, verzekerde Mrs. Woodhull zich van den bijstand van eenige invloedrijke dames; onder deze waren de reeds vroeger genoemden Lady Stanton, Paulina Wright- Davis, Isabelle Beecher-Hooher, Susan B. Anthony en andere ijverige pleitbezorgers voor de rechten der vrouw, aan wier ver- Maar worden al deze waarborgen, welke Frankrijk en zijne bewoners den geldschieters aanbieden, niet te niet gedaan door den wankelbaren staatkundigen toestand, den naijver der verschillende naar den troon hunkerende dy- nastiën en hare aanhangers, door den strijdlust van het leger, de dwaasheid van zoo menig heethoofd, de wuftheid der nooit tevreden bevolking van eenige groote steden, door de gedurige revolutiën, waarbij de regeringen omver geworpen, de middelen van bestaan bedreigd en vernietigd en alle maatschappelijke instellingen op losse schroeven gesteld worden? Die revolutiën zijn niet zóó gevaarlijk, grijpen niet zóó diep als men zou vermoeden. Zij mogen in de groote steden soms geweldige beroering veroorzaken, het, voor het meerendeel van nature rustige en nijvere, Fransche volk is zoo gewend, dat alles van wege de hooge regering beheerd wordt, de centralisatie klemt zoo vast, dat eene nieuwe regeering, welke zich in de hoofdstad opwerpt en de bestaande verdringt, welhaast overal in den lande gehoorzaamd wordt. De dynastie, de naam van den regee- ringsvorm moge veranderen, in den grond der zaak blijft alles hetzelfde: dezelfde centralisatie, dezelfde ambtenaren, gebreken en gewoonten blijven bestaan, of het hoog gezag zich Koning, Keizer of President der Republiek noemt. Hiervan maken dan ook de republikeinen den heer Thiers een verwijt. Hij bestuurt als President thans de Fransche republiek, maar van republikeinsche instellingen is niets te bespeuren. Zij verlangen, dat de proefneming met de republiek, den regeringsvorm die, zooals Thiers zeide, „ons het minst verdeelt," loyaal genomen en niet door anti- republikeinsche legitlmistische of Bonapartistische invloeden en ambtenaren zal tegengewerkt worden. De legitimisten voelen zich als door een wesp gestoken bij zoodanig ver langen, de naam van republiek hindert hun reeds. Zij beschouwen den tegenwoordigen toestand als een provisoriuin (te Bordeaux werd de republiek aangenomen, de beslissing omtrent den definitie ven regeringsvorm tot later reserveerende), waaraan niet te spoedig een einde kan worden gemaakt, door de verheffing van den Bourbonschen pretendent Hendrik V, „den eenigen wettigen Koning." Betoont de heer Thiers zich welwillend jegens de repu blikeinsche linkerzijde, stemmen hij en zij toevallig overeen, dan beschuldigen de legitimisten hem van het provisoriuin niet te eerbiedigen, de republiek te begunstigen. Vallen verkiezingen voor de Nationale Vergadering ten gunste i eenigden invloed het gelukte, een rapport van de minderheid der commissie te verkrijgen, dat door generaal F. Butler van Massachusetts en door den rechter Loughridge van Jowa onderteekend was. Het was een beduidend succes, de onderteekening van Butler verkregen te hebben, want hij is een invloedrijk, ofschoon meer gevreeed dan geacht man, wiens naam in den grooten burgeroorlog door de Zuidelijken slechts met verwensehingen genoemd werd, ofschoon hij hun als generaal nooit nadeel deed. Als mrs. Woodhull daardoor veel hoop verkreeg, was zij daartoe volkomen gerechtigd. Steunende op het volgens hare meening op de staatsregeling gegronde stemrecht der vrouw, en ook om de opmerkzaamheid der laatste meer op te wekken, stelde zij zich candidaat voor het Presidentschap der Vereenigde Staten en schreef tegelijk een reeks van artikelen over politiek en financiewezen, die in de New-Yorker Herald werden opgenomen, en sedert onder den titel van „The Principles of Government" (de beginselen der Regering) in één boekdeel in het licht gegeven zijn. Ik heb, helaasde artikelen niet gelezen, en kan daarom niet over hunne waarde oordeelen. Daar zij echter vervaardigd zijn door Demosthenes, die een met den tijd meêgaanden geest schijnt te zijn, zullen zij wel niet geheel en al dwaas wezen. De „Victoria Lague," eeu geheim, eenigermate jakobijnsch genootschap, als welks president van der Bilt genoemd wordt, heeft de candidatuur van Mrs. Woodhull aangenomen en haar bepaald als zijn candidaat erkend. Victoria is tegenwoordig 34 jaar oud en al is ze ook geenzins schoon, zoo heeft ze toch een meer aangenaam, dan onaangenaam uiterlijk, zij is van middelbare grootte, noch te dik noch te mager, en waarschijnlijk ten gevolge van hare lichaamsoefeningen gemak kelijk en elastisch in al hare bewegingen. Zij kan rijden als een Indiaan, klimmen als een koorddanser, zwemmen, roeien, billurten en dansen, en wat bij de Amerikanen zeer zeldzaam gevonden wordt, zij kan een langen tijd te voet gaan. Ziet men haar portret van den linkerkant, dan heeft zij regel matige Romeinsehe trekken, van de andere zijde gezien, schijnt haar gelaat onregelmatiger te zijn. Het gezicht van voren gezien is vrij breed met vooruitstekende wangbeenderen en leelijke trekken om den neus. Zij heeft zeer dik donker haar. Daar zij echter met het friseeren er van alle dagen te veel tijd verloor, heeft zij het afgeknipt en draagt het nu als een man. De uitdrukking van haar gelaat is zeer veranderlijk. Somtijds ziet het er dom, alle daags, ja zelfs onaangenaam uit, terwijl het dikwijls ook weder een uitdrukking aanneemt, die men bij fanatieke menschen waar neemt. Ik geloof, dat zij de uitdrukking van haar gelaat vrij wel in haar magt heeft en dat hare korte loopbaan als tooneelspeelster niet geheel zonder nut voor haar is geweest. In het gesprek is zij in den beginne verstrooid en blijft dikwijls steken, maar spreekt vloeiender als het onderwerp haar belang inboezemt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1