1872. N°. 98. Vrijdag 16 Augustus. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. SM, HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." iten Verschijnt Dingsdag-, Dondeedag- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 4,25 VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiê: via Triest 20 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 29 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 22 Aug, 's avonds 6 u. 25 ra. West-lndië: viaSoutJiampton 21 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop23 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. t uur i via Triest 22 Aug., 's m. 6u. 25 m. mail 64; £61. reder kleii mei, 33,- prim iniiii 9,tl, |ai l.til 11,1 HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Augustus. De stand der groote staatspartijen in Frankrijk is een der gewigtigste onderwerpen voor den heer Thiers, die van plan schijnt om steeds zoo te laveeren, dat hij de weder- ïijdsche klippen vermijdt. Thans heeft hij in de benoeming yan nieuwe prefecten weder concessies gedaan aan de republikeinsche partij, en ofschoon de monarchalen zich iierdoor zeer teleurgesteld gevoelen, is het niet onwaar schijnlijk dat de president door een of ander besluit spoedig ook de tegenpartij eens weder een blijk van hulde zal geven. Men moet al zoo wat doen om de goede gemeente te vriend te houden Uit de sluitings-rede, dezer dagen in het Britsche Parle ment gehouden, wordt door de dagbladen het medegedeelde betreffende den slavenhandel op de Oostkust van Afrika tot punt van beschouwingen en vertoogen gemaakt. Men wijst daarbij op het streven van dr. Livingstone, door wiens bemoeijingen het tegengaan van dien menschonteerenden grawel zeer bevorderd is. Tusschen Montenegro en de Turksche regering bestaat weder eene merkbare verkoelingmen vreest voor een nieuwen strijd, indien Rusland althans niet tot verzoening I aanspoort. De kapt.-luit. ter zee J. J. Boelen, kommandant van I, Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, heeft, naar en ons verzekert, zijn ontslag uit de zeedienst aangevraagd zal als zoodanig vervangen worden door den kapt.-luit. ter zee J. W. Binkes. Het 3de bataillon van het 7de regiment infanterie, alhier in garnizoen, is heden morgen ten half acht ure, 'it rader bevel van den majoor W. G.P. Troester, meteen extra VÏPi rein van hier vertrokken, ten einde te Millingen te kamperen. Ie sterkte van dit bataillon was vooraf aanmerkelijk toe- jenomen, door het in werkelijke dienst komen van de mili ciens der ligtingen 1868 en 1869. Jl. Woensdag kwam per trein van 12 u. 32 min. alhier n de 3de comp. 2de bat. 4de reg. infanterie uit Leiden, ander kommando van den kapt. van Gorkum, bestemd om 091! jedurende de afwezigheid van bovengenoemd bataillon de [arnizoensdienst te vervullen. De oudste leerlingen der Zondagschool van de Her- 'ormde Gemeente alhier hebben jl. Dingsdag per spoor, ader geleide hunner onderwijzers en van de commissie van «stuur, een uitstapje naar Alkmaar en Heilo gemaakt. K> lvew s zea .521! Aug. Ï5« !9j !5j 25} 18} 11} 86 17} 10 7SA 93} 48 53} 29} 26} 00} 87 60$ 60} 65$ 64} 66 59} 52} 85} 98$ 99} 76 76 76 87 lief. Geboomte in bet Noorderkwartier. (Slot.) Bij de keus van boomen dient men natuurlijk met den aard den grond en naar het oordeel van deskundigen te werk te »o; eiken, beuken, berken en dennen, die op het zand zoo voortkomen, zal men in het grootste gedeelte van het wderkwartier niet kunnen gebruikendaarentegen wel ijpe-, "1c-, essche-, kastanje- en vooral wilgeboomen, de laatste niet 'I minst, die, onbelemmerd in hunnen groei, een goed figuur ^1®, maar welke wij kwalijk anders dan in den wanstaltigen 'ons van knotwilgen kennen. Zal het geboomte slagen, dan moet !st met zorg geplant en met verstand behandeld worden, beter orgaans in steden en dorpen geschiedt door eene onge le snoeiwijze, welke telkens de verontwaardiging van de Beucker Pekte, zoo dikwijls hij Noordholland bezocht. Onze landlieden 'eken de boomen zooveel mogelijk de hoogte in te jagenmen mtneemt ze takken en bladeren om toch maar een hoogen top bekomen, zy worden lange naakte slieten met een pluim aan boveneinde. Dit euvel bestaat niet slechts bij particulieren, gansche beplanting van de Beemster wordt op die ellendige Sze mishandeld, ene wijze welke reeds een paar keeren duchtige keuring ondervond in de te Leeuwarden verschijnende «Almanak 'jf Landbouwers en Veehouders." Men geeft den jongen boomen "hjk tijd om eenige loten te vormen, zij moeten opgesnoeid, eeds opgesnoeid worden, tot ze, lang buiten alle evenredigheid hunne dikte en krachten, den wind niet kunnen wederstaan scheef groeien. Mochten toch allen de boomen beschouwen als de Beucker het als levende wezens, die men niet noodeloos kwetsen, ver- ei' en van de tot hun bestaan noodzakelijke organen berooven Takken en bladeren zijn voor een boom meer dan versiering, aju zoo noodig als de ademhalingswerktuigen voor de dieren. Beroepen te Halle (cl. Zutphen) de heer ds. J. W. Lem, pred. te Sint-Pancras. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Middelburg door ds. F. W. Stutterheim, te Stadskanaal. Er wordt algemeen naar droog weder verlangd om de tarwe te maaijen of het op schoven geplaatste graan binnen te halen, daar het laatste, wegens voortdurenden regen, niet vrij blijft van doorgroeijen. Men is niet zonder vrees dat de ziekte in de aardappelen, die zich nog maar in geringen graad vertoonde, uitbreiding heeft gekregen. Van peren en appelen is veel afgewaaid, hetgeen met het vooruitzigt op een kleinen oogst van boomvruchten nadeelig komt. Felle regen en wind hebben de snijbooonen ge teisterd, waardoor het beste van den groei is weggenomen. Het gewas stond zeer gunstig en talrijke verzendingen, o. a. uit de Yeenen ook naar Engeland, hebben daarvan plaats. (L. Crt.) De Utrechtsche schutterij heeft bij den 3den nationalen schietwedstrijd den eersten prijs behaald in den corps-wed strijd der schutterijen, waaraan 22 corpsen deelnamen. De schutterij uit Nijmegen behaalde den tweeden prijs. De eerste prijs werd behaald met 217, de tweede prijs met 205 punten. De jury van het dezer dagen te Brussel gehouden Nederlandsch-Belgische dramatische concours heeft een parig besloten het zeldzame talent, waarvan mejufvr. C. Beersmans blijken heeft gegeven, te erkennen door het toewijzen van een prix d'excellence, bestaande in eene prachtige gouden medaille. Zoover het geheugen der oudste bewoners van Texel zich uitstrekt, heeft het dorp de Koog op dat eiland nooit de weelde gekend eene broodbakkerij te bezitten. In dat ongerief is nu sinds eene maand voorzien. De bevolking vergast zich sedert des Zaturdag 's avonds aan de «warme bollen," eene ongekende weelde aldaar. Het aanhoudende natte weder met harden wind brengt aan het graangewas te Texel veel schade toehet meeren- deel staat aan schoven gereed op het land en wacht slechts op zonnig weder om in de schuren te worden geborgen. Ook voor het aardappelgewas is de regen nadeelig; men is bevreesd voor doorwassen, hetgeen de knol bederft. De meekrapteelt geeft dit jaar weinig beschot. De raad der gemeente Schagen heeft besloten, te beginnen met Vrijdag 6 Sept. a. s., eiken Vrijdag in die gemeente een tweede weekmarkt te houden, bepaaldelijk voor vet vee. Jl. Zondag heeft onder Durgerdam, op de Zuiderzee, tijdens het woeden van een vreeselijken storm, een noodlottig voorval plaats gehad. Vijf personen, waaronder een vrouw, zijn, in een sloep gezeten, een prooi der golven geworden de pogingen tot redding bleken vruchteloos te zijn. Op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen heeft jl. Dingsdag een diner plaats gehad van een dertigtal der voormalige heeren studenten, behoord hebbende tot de compagnie vrijwillige jagers van 1830 der Leidsche hooge- Men zal dit begrijpen als wij zeggen, dat de grond aan de planten slechts het noodige vocht en de stoffen verschaft welke na ver branding als ascb terugblijven; maar de gansche houtmassa van een boom wordt ingeademd door de bladen, door welke het kool zuur van den dampkring opgenomen, de koolstof behouden en de zuurstof weder uitgeademd wordt. Vandaar de zuiverende invloed door de boomen in hunne omgeving uitgeoefend; alle door ver branding en door uitademing van mensch en dier bedorven lucht, alle door rotting van dierlijke stoffen ontstane, uit mestvaalten en ierslooten opstijgende, schadelijke gassen worden gretig ingezogen door de bladeren, die in ruil daarvoor de onmisbare, levenwekkende zuurstof afgegeven. Zoo houden dieren- en plantenrijk elkander in stand, zoo bevorderen boomen de ontsmetting van ongezonde plaatsen en daardoor den algemeenen gezondheidstoestand. Hoe, vraagt men na onze afkeuring der gewone snoeiwijze wellicht, moeten de boomen dan gesnoeid worden? Wij ant woorden: de boomen snoeijen zich zeiven, elke storm schudt de doode takken af. Ontneem den boomen vooral niet meer dan de onderste takken, en volstrekt niet hooger dan zij bet verkeer van voetgangers of rijtuigen belemmeren; alleen dan, wanneer de boom, door wind of andere oorzaken, aan de eene zijde sterker ont wikkelt dan aan de andere, zoodat hij het evenwicht dreigt te verliezen, moet de mensch de behulpzame hand bieden en de zwaarste takken, die het overhellen veroorzaken, verwijderen. Maar hij zorge daarbij, de wonde zoo gelijk en glad mogelijk bij te snijden en geen gedeelte van den tak te laten zitten, hetwelk verstervende tot inwateren moet aanleiding geven. In het Noorderkwartier heeft men voorbeelden in overvloed hoe men de boomen niet, minder hoe men ze wel moet behandelen. Krachtig ontwikkelde en fraai gevormde boomen zijn er zeldzaam. Zelfs te Bergen, Alkmaar en Heilo zijn dergelijke exemplaren betrekkelijk gering in aantal; eerst omtrent de Beverwijk (vooral op Marquette) en voorts buiten het kwartier, over het Noordzee kanaal, inzonderheid op de buitenverblijven om Haarlem, kan men zich overtuigen hoe prachtig zich het geboomte voordoe^ school, die aan den tiendaagschen veldtogt hebben deel genomen. Men schrijft uit Bad-Homburg aan het Vaderland: Niets kan ik u mededeelen van hetgeen de Pruissische minister van Eeredienst, dr. Falk, hier met den Keizer en Koning besproken heeft. Daarentegen kan ik u wel iets vertellen van hetgeen er is omgegaan tusschen Keizer Wilhelm en Adelina Patti. Mevrouw de markiezin de Caux toch is weer hier, om door haar goddelijke stem het badsaizoen op te luisteren. Voor de twaalf voorstellingen, waarbij zij zal optreden, worden haar 72,000 francs toegelegd. Ze kwam hier juist uit Londen aan, den dag vóór dat de Keizer vertrok. Natuurlijk was zij te moê om dien avond nog te zingen. Eerst Zaturdag, den 3 dezer, de Keizer verliet Homburg Vrijdag ochtend konden wij Patti als Lucia di Lammer- moor hooren. Dingsdag vervulde zij de rol van Margaretha in de Faust, en zij was de eerste Gretchen, die men zonder blonde haren zagzij prijkte ditmaal met haar eigen prach- tigen zwarten haardos. Zaturdag den 10 dezer zal zij als Nerine in Don Pasquale toonen, dat zij in het komische zanggenre evenzeer uitmunt als in het dramatische. Maar ik zou van den Keizer en van Patti vertellen! Wilhelm heeft haar schriftelijk doen uitnoodigen om in den aanvang van September, als hij zijn broeders van Oostenrijk en van Rusland bij hem te Berlijn ontvangen zal, de drie keizerlijke gemoederen te komen betooveren door haar orgelend keelgeluid. Maar Patti heeft deze vereerende uitnoodiging moeten afslaan. Zij is toch reeds haar woord kwijt. Wanneer zij Homburg zal hebben ver laten en naar Moskou en Petersburg zal zijn geweest, moet zij juist tegen het begin van September, op verlangen van den president Thiers, te Parijs komen zlbgen voor de in den laatsten oorlog verminkte Franschen. En, welk een toovenaresse zij ook zij, ze kan niet tegelijk zingen voor de gewonden en voor hen die de wonden sloegen. Misschien echter is ze blijde een reden van verschooning te hebben. Als vrouw van een Franschman zonden toch de Franschen het haar noode vergeven, indien ze te Berlijn optrad. Daarom ook nam ze haar reis naar Homburg zoo, dat ze er te laat kwam om nog voor den Keizer te kunnen zingen. Deze vond dit echter van zijn kant geen reden, om haar niet bij zich te noodigen in zijn hoofdstad, waar hij zulke hooge gasten beidt. Als een bewijs dat men niet te ligtvaardig in huizen moet komen, alwaar de pokken heerschen, en hoe gemak kelijk men daardoor deze ziekte naar een andere gemeente overbrengt, diene het volgende: Met de paardenmarkt te Numansdorp (8 Junij) bezocht iemand van den Nieuwendijk, onder de gemeente Zuid-Beijerland, een huis, waarin poklijders waren. Na verloop van eenige dagen krijgt deze man de pokkentijdens zijn ongesteldheid werd hij opgepast door zijn schoonzuster, welke vervolgens ook de pokken kreeg|; die beiden hebben ze echter in een ligten graad gehad en waren dan ook spoedig beter. Na de herstelling dier vrouw worden hare vier kinderen en ook haar man door die Wanneer het in zijne ontwikkeling niet belemmerd, maar verstandig geleid wordt. Waar wij de boomen als een sieraad van het landschap be schouwen en ze daarom voor onze provincie zoo dringend wensehen, spreekt het van zelf, dat wij het geldelijk voordeel van door ons niet begeerde houthak en velling buiten rekening laten. Maar geenszins onmogelijk is het, den aanplant winstgevend te maken, indien men zich van vruchtboomen, note-, appel-, pere- of pruimeboomen, die op vele plaatsen zoo goed vooruit willen, bedient. De bedenking, dat de vruchten door het publiek niet ontzien zullen worden, vervalt door de gewoonte, even als die tegen het niet ontzien van bloemen in publieke wandelingen. Aan den IJsseldijk tusschen Gouda en Botterdam en in andere oorden van ons vaderland staan evenzeer vruchtboomen langs de openbare wegen. De boomen zullen de grasveilingen van de bermen der wegen in opbrengst doen verminderen, hoorden wij wel eens beweren. Bij de immer stijgende prijzen zal de opbrengst in ieder geval door de weinige ruimte welke de boomen beslaan niet verminderen de verpachting van vruchtboomen zou daarenboven eene aanzienlijke bate kunnen geven. Plant ik boomen om mijn land werd ons ook wel eens toegevoegd dan zullen zij de aan het graan zoo schadelijke vogels er heen lokken. Dit moge waar zijn, wanneer het door een enkel persoon als bij uitzondering geschiedt, niet waar de publieke wegen beplant worden. Bovendien begrijpt men meer en meer, dat de vogels, door het vernielen Van schadelijke insecten, veel meer voordeel dan nadeel teweegbrengen. Behalve het voordeel der vruchten, de aan ieder inwoner genot gevende verfraaiing van ons gewest en de zuivering van den damp kring, zullen de boomen de onweders minder gevaarlijk maken en de zandverstuiving van onze straatwegen verminderen. Moge ons schrijven er iets aan toebrengen, dat het behandelde onderwerp door gemeente- en polderbesturen besproken en in ernstige overweging genomen wordt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1