Benoeming-en, enz. Frankrijk. Nu is 't gevaar ten top: de Internationale gaat er bij zingen ook! (Arnh. Crt.) De opening der spoorweglijn Middelburg-Vlissingen zal op 1 Sept. plaats hebben. Uit het kamp op de Wiesselsche wordt gemeld, dat generaal Jackson gisteren het kamp en de daar vereenigde korpsen namens den minister van Oorlog heeft geïnspecteerd en bij die gelegenheid 's ministers sympathie heeft betuigd voor den weerbaarheidsbond en de wijze waarop deze werkzaam is. Generaal Jackson verklaarde zeer tevreden te zijn met de inrigting van het kamp en de houding der kamperenden. Van den uitslag van den persoonlijken strijd in de Wiesselsche heide tusschen alle mededingers op 300 passen is liet volgende bekend: 1ste prijs, een zilveren theeservies, geschenk van H. M. de Koningin; behaald door Boon Hartsink, van Pro Patria, te Amsterdam, met 48 punten. 2de prijs, een bronzen middelstuk op voet, geschenk van Z. K. H. Prins van Oranje; behaald door Vierling Jr., van de weerbaarheid te 's Hage, met 48 punten. 3de prijs, een vergulde pendule met stolp, geschenk per gemeente Apeldoorn; behaald door Heek, van de weerbaarheid te Maarssen, met 47 punten. 4de prijs, een fraaije buks, geschenk van den heer Delbeek aan de Meern; behaald door van Mens, van de weerbaarheid te Botterdam, met 47 punten. 5de prijs, een zilveren inktkoker, geschenk van den penningmeester van den bondbehaald door Sasse van Ysselt, van het 1ste reg. infanterie, met 46 punten. 6de prijs, twee karaffen met zilver gemonteerd, geschenk van den heer C. Schiffer van Bleiswijk, president van het Zilveren Kruisbehaald door D. Overdijking, van de kon. scherpschutters van de Veluwe, met 46 punten. 7de prijs, een zilveren saladetang, geschenk van mevr. Engelberts, geb. Quarles van Ufford; behaald door B. Feith, Claudius Civilis te Amsterdam. 8ste prijs, een étui met twaalf met zilver gemonteerde messen, geschenk van jhr. de Jong van Zwijnsbergenbehaald door Beek, luit. aan de normaal schietschool. 9de prijs, een kist met Champagne, geschenk van den heer Oostveen, te Amsterdam; behaald door Wal deck, te Loosduinen. 10 prijs, een sclieer-étui, geschenk van N. N.behaald door A. Nyenhuis, 5de reg. infanterie, allen met 45 punten. Zekere visscher J. T., te Doesborgh, wedde jl. Dingsdag met een ander, dat hij vroeger dan deze met zijne boot een bepaald punt op een der stadsgrachten zou bereiken. Hij had het geluk de weddingschap te winnen, en stond toen in de boot op, ten einde zich in zijne geheele lengte aan de toeschouwers te laten ziendoch door de luidruchtige beweging, die hij daarbij maakte, verloor hij het evenwigt en viel in het water. Vóór dat men hem met eene andere boot had kunnen te hulp snellen, was de onvoorzigtige overwinnaar in den roeiwedstrijd verdronken. De omgeko mene J. T. was pas drie maanden gehuwd. (Amst.Crt.) Volgens de Telegraaf heeft de nieuwbenoemde hoofd onderwijzer te Zwaag-Westeinde, het klokken luiden aldaar, waarvoor hij niets zal genieten, uitbesteed voor 25 cents per week. In een mode-correspondentie uit Parijs aan de Indé- pendance Beige wordt medegedeeld, dat het zwart vooral in de elegante costumes der dames een hoofdrol vervult en dat het fluweel algemeen als garnituur is aangenomen. Een aantal matrozen te Hamburg en Altona hebben strike gemaakt. Zij eischen dat hunne maandelijksche gage, thans 14 Hamburger thaler bedragende, met 4 thaler zal worden verhoogd. Het is echter gebleken, dat die strike niet is uitgegaan van de matrozen zeiven, maar van eenige houders van slaaphuizen. Deze eischen geen verhooging van logeerkosten, maar hebben de matrozen op het denkbeeld gebragt, dat een zeeman wel wat meer uitspanning en dus wat meer geld mag hebben. Volgens een particulier berigt uit Rome, zal eerstdaags eene benoeming van tien kardinalen plaats hebben, onder welke zich msgr. Dechamps, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, zal bevinden. In Hongkong laat de veiligheid te wenschen over. 't Is er een gevaarlijk soort dieven, omdat zij de bewoners der huizen waar zij inbreken door vergiftige dampen verdooven. Daartoe dragen zij kaarsjes bij zich waarvan de walm be dwelmenden invloed heeft. De Oostenrijksche Consul onder vond dit en moet nu onderscheiden landgenooten teleurstellen. Onder de zaken welke hem, tijdens hij de verdoovingskuur onderging, zijn ontstolen, behoorden ook onderscheidene Siameesche orde-decoratiën in brillanten, welke hem waren ter hand gesteld om aan onderscheidene ministers enz. te worden gezonden. Een zeeman, die in zijne gesprekken menigen knoop liet vallen, had zich laten bewegen om deel te nemen aan het laatste zendingsfeest te Wolfhezen. Toen hij ook in den trein aan zijne slechte gewoonte den ruimen teugel vierde, voegde een der passagiers, die bij hem gezeten waren, hem met verachting toe: „Foei, ellendeling! Schaamt gij u niet? Als gij u niet verbetert, vaart gij regelregt ter helle." Och! was het antwoord, „verontrust u niet, wij hebben immers retourbiljetten!" Een koopman, die zeer eenvoudig, zelfs nog minder dan eenvoudig gekleed ging, en wiens echtgenoot daaren tegen met de prachtigste en kostbaarste toiletten verscheen, werd eens door een vriend over dit zoo in het oog loopend verschil aangesproken;/Ik kan mij niet begrijpen hoe gij u steeds zoo armelijk in de plunje steekt, terwijl uwe vrouw altijd met de meest mogelijke chique, en naar de laatste mode zich kleedt. „Laat u dat niet verwonderen, was het antwoord, „mijn vrouw kleedt zich naar het journaal, en ik kleed mij naar het kasboek." Nijverheids-Congres te Zwolle. Na afloop der eerste vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van Fabriek- en Handwerksnijverbeid had de Zwolsche IJsclub voor een schoon zomerfeest gezorgd, dat honderden op het feestterrein te zamen bragt en uitmuntend slaagde. Jl. Woensdag is de algemeene vergadering afgeloopen, nadat echter een aantal punten behandeld werden. Slechts de voornaamste zullen wij vermelden. Daaronder behoort een verzoek aan de regering om verhooging der arbeidsloonen, voor rijkswerken vast gesteld. Na grondige toelichting sprak de vergadering de wenschè- lijkheid uit van de oprigtiug van voorschotbanken naar het stelsel van Schulze-Delitsch. Het groote nut der ambachtsscholen deed de vergadering besluiten aan te dringen op vrijgevigheid bij het verleenen van vrijstelling tot het oprigten van burgeravondscholen voor die gemeenten, welke ambachtsscholen wenschen op te rigten en ook op het nemen van al zoodanige maatregelen die de oprig tiug van ambachtscholen kunnen bevorderen, zoo het noodig mogt blijken zelfs door wijziging der wet. Met groote meerderheid werd de wensch uitgesproken tot afschaffing van patent- en graanregten. Een reeds meermalen besproken punt was de koersnotering van industrieële waardener werd besloten dat elke afdeeling voor zich de wenschelijkheid daarvan zou onderzoeken. Over de verhooging der tarieven op de staatsspoorwegen werd wederom geklaagd; men zal de regering verzoeken daartegen maatregelen te nemen; ook zal men zich tot de regering wenden om meer overeenstemming te verkrijgen tusschen de tarieven op verschillende spoorwegen en ook voor verbeteringen in de postadministratie, zoo door het invoeren van postspaarbanken als door het beter verzekeren van de regeling en spoediger bezorging van brieven en paketten. Nadat besloten was de volgende vergadering te Utrecht te houden, werd den aftredenden secretaris dr. J. Th. Mouton, wien men, doch te vergeefs, had trachten te herbenoemen, dank betuigd voor de bewezen diensten, en aan den voorzitter voor zijne leiding. Na afloop der vergadering werd een rijtoer door Zwolle's fraaije omstreken gemaakt, waarna men zich aan het officieel diner in het hötel de Zeven Provinciën vereenigde. Eene ontaarde moeder. Wegens ongehoorde, verregaande mishandelingen van haar 5jarig dochtertje, moest jl. Woensdag voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam teregt staan Trijntje Groen, huisvrouw van Hubertus Johannes Kuneweg, wonende iu de Ridderstraattegen de beklaagde die niet verschenen was, werd verstek verleend. Vier buren waren als getuigen gedagvaard; de eerste gaf met de welbespraaktheid, eigen aan de zwakkere helft van het menschelijk geslacht, een om standig verhaal van de gepleegde beestachtige gewelddadigheden die de ontaarde moeder zich tegen haar eigen kind had veroorloofd. Knijpen, slaan, schoppen, trappen, krabben, enz. enz. waven aan de orde van den dag; soms kwam die getuige tusschen beide, en als zij de beklaagde over haar schandelijk gedrag onderhield en haar als have raeening te kennen gaf dat zij het zeker langzamer hand wilde vermoorden, ten einde daardoor de gelden uit het begrafenisfonds te krijgen, antwoordde de beklaagde daar niet regtstreeks op, maar zeide dan dikwijls, hetgeen ook door andeven is gehoord, dat als haar man het kind niet den doodslag gaf, zij het doen zouwant ze kon het niet langer onder de oogen zien." Ook de man scheen van tijd tot tijd de behulpzame hand te bieden bij de mishandelingen van het kind, waarvan zijn vrouw vóór hun huwelijk bevallen en waarvan de vader „reeds 6 jaren geleden naar de West" vertrokken was; het was meestal slechts op aanstoken van de vrouw, terwijl het ook wel gebeurde dat hij er zich tegen verzette. Ook bij dezen man had de beklaagde een kind, dat ook nog al van haar te lijden had: want ze had erg het land aan kinderen, als ze nog aan de borst waren dan was het anders." Behalve deze mishandelingen liet de beklaagde haar kind honger en dorst lijden; eenmaal in de 24 uren kreeg het doorgaans wat eten; warm drinken kreeg het'in het geheel niet; voorts moest het vijfjarig kind allerlei boodschappen doen, heet water en vuur halen hetgeen meestal als het iets niet goed had gedaan, met een „pak ransel" werd beloond. De andere getuigen verklaarden de blaauwe plekken over het geheele ligchaam van het kind te hebben gezien, en ook dikwijls het schreijen van het wicht gedurende de mishandelingen gehoord te hebben. Een der getuigen had eens bijgewoond dat de moeder haar dochtertje met de nagels in het reeds verwonde gezigtje greep, en verklaarde dat de zwarte plekken onder de oogen daarvan het gevolg waven. 't Zou te ver heenvoeren, alle mishandelingen, die nog werden medegedeeld, op te noemen. Wij vermelden alleen nog dit, dat de laatste getuige, naaister van beroep, het kind gedurende 5 jaren kosteloos als haar eigen dochtertje heeft in huis gehad en verzorgd, dat het voor negen maanden, toen de moeder in het huwelijk trad, door de politie op verzoek der beklaagde werd weggehaald, en dat de 1ste getuige, toen de mishandelingen haar al te kras voor kwamen, de politie heeft gewaarschuwd, waardoor de vervolging mogelijk is geworden. Dezelfde getuige verklaarde nog dat het kind altijd „zoet" en nooit ondeugend of brutaal was, en dat de bewering van de beklaagde, dat het kind snoepachtig was, geheel bezijden de waarheid was; zij had het eens bijgewoond dat de beklaagde in Artis zijnde, het kind beval een bordje te stelen. De subst. officier van justitie mr. P. Verloven van Themaat, requireerde de schuldigverklaring der beklaagde aan het haar ten laste gelegde en hare veroordeeling tot eene cellulaire gevangenis straf van 4 maanden en tot betaling van 3 geldboeten ieder van f 25. De regtbank veroordeelde het onmensch tot de gere- quireerde straf. De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend en toegelaten als vice- consul van Denemarken te Nieuwediep, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. De heer J. J. C. Binkhorst, van Alkmaar, is benoemd tot surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. B u ite n I a n d. De Parijsche Liberté heeft dezer dagen een brief van een Brusselschen correspondent medegedeeld, waarin gemeld werd, dat de bekende Fransche demagoog Felix Pyat, gewezen redacteur van le Yengeur, den 2den Augustus uit Londen te Brussel is aangekomen en na aldaar een vijf- of zestal dagen vertoefd te hebben, naar Engeland is terug gekeerd. Die berigtgever heeft uit den mond van een der weinige goede bekenden, met wie Pyat gedurende zijn verblijf te Brussel in aanraking is geweest, het volledige wedervaren van dien communist sedert het dempen van het Parijsche oproer vernomen. Velgens dat verhaal, is Pyat eerst in de maand Maart jl. uit Parijs naar Londen vertrokken. Gedurende al dien tijd heeft hij zich, na zijnen zwaren baard afgeschoren en eenige andere voorzorgen genomen te hebben, doen doorgaan voor zekeren leeraar in de wis kunde, Bentz, een Elzasser, met wien hij gedurende het beleg van Parijs in kennis was gekomen en die kort vóór de zegepraal van het wettig gouvernement op de Commune, naar Zwitserland vertrokken is, na Pyat in het bezit zijnet papieren gelaten te hebben. Deze heeft dadelijk na het dempen van den opstand zijnen intrek in een hötel-garni in de Bue-Turenne genomen en zich, om op alles voor bereid te zijn, bij de Noord-Amerikaansche legatie, die met de waarneming der belangen van de Duitsche onderdanen belast was, een buitenlandsche reispas verschaft, onder voor geven, dat hij in den Elzas wilde gaan opteren, en werkelijk heeft hij een korten uitstap naar dat gewest gemaakt, ten einde zijnen pas door de Duitsche autoriteiten te doen viseren. Na zijn terugkeer te Parijs heeft Pyat altijd volgens den Brusselschen berigtgever verscheidene der voor de krijgsraden gevoerde processen van insurgenten in persoon bijgewoond en zeer dikwijls de schouwburgen van den boulevard bezocht. Op het einde van Maart hadden de menigevuldige arrestatiën, waartoe de militaire overheid toen overging, hem schrik aangejaagd en hem de wijk naar Londen doen nemen, waar zijne vrienden en zijne echt- genoote hem reeds lang dood waanden. Pyat is naar Brussel gekomen om eenige oude zaken te regelen. Zoodra de Brusselsche politie kennis van zijn aankomst bekwam, 1 zij hem uitgenoodigd België zoo spoedig mogelijk te verlaten. „De Hemel geve (aldus besluit de berigtgever zijnen brief), dat gij hem nimmer terug moogt zien, dan onder het geleide van een paar gendarmes." De Parijsche Liberté meldt, dat Hyacinthe en de abt Mic.haud voornemens zijn naar Nieuw-Caledonië te gaai om aldaar een kerk te stichten volgens hun leerstellingen, onder de politieke veroordeelden in die strafkolonie. Een der Fransche bladen deelt de volgende te Parijs plaats gehad hebbende gebeurtenis mede: Georg Framjois, een Belg, van geboorte, doch als koperslager te Parijs, 1 hoewel reeds 65 jaren oud zijnde, een schoon jong meisje gehuwd, dat hij met hart en ziel beminde. Naauwelijks 8 dagen na de bruiloft verdween de jonge vrouw uit hare woning, zonder dat eenige grond voor hare verwijdering bekend was. Yan af dit oogenblik zocht haar man haar overal en verscheen eindelijk niet meer in zijn werkplaats, Zijn vrienden, die eerst meenden, dat hij Parijs verlaten had, werden eindelijk ongerust en riepen de hulp der politie in, om zijn kamer open te breken. Daar gekomen, vond men hem schijnbaar slapende op zijn bed, doch een nader onderzoek maakte het duidelijk, dat hij zich reeds geruime! tijd geleden door stikking van het leven had beroofd. Dl politie deed nu de noodige verdere nasporingen en ki eindelijk in een aan de kamer grenzend donker vertrekje, waar men iii een kleêrkast tot aller schrik en ve' het lijk der jonge vrouw aan een ijzeren haak vond hangel, wier dood door den ongelukkigen Franipois zoozeer was betreurd, dat hij er zich zeiven het leven om had ontnomen Men verdiept zich in allerlei gissingen over deze ontdekking en hoopt, dat het geregtelijk onderzoek de noodige opbelde ringen in deze geheimzinnige zaak zal kunnen geven. De postdirecteur te Parijs is veroordeeld tot he betalen eener schadevergoeding van 1932 fr., omdat in 186S een brief, waarin genoemde geldswaarde was besloten, straat is afgegeven aan den broeder der geadresseerden deze zich die som had toegeëigend. In hetpark Monceaux te Parijs wandelde dezer dagen eet jong paar. Plotseling wordt de dame door iemand aangegrepen die haar teeder omhelst. De jonge man wil den onbeleefde! kerel ter verantwoording roepen, doch op hetzelfde oogen blik schiet zich deze een kogel door het hoofd. De jongt dame valt in zwijm en wordt bij een apotheker, het lij! van den zelfmoordenaar naar de Morgue gebragt. Vóór een paar dagen vond men aan den oever vai de Marne, bij Champigny, het lijk van een man, die ii ,on(len zijn zak het volgend briefje had: ]e;ne j „Ik heet Jan Faucher, wonende in den Faubourg Sb Antoine. Ik was volstrekt niet van plan me te verdrinken rehange ik wilde alleen maar een koud bad nemen." reroordi De dagbladen uit het departement van de Loin thester maken gewag van een zonderling meteorologisch verschijnsel, j. dat zich jl. Woensdag te Aux heeft vertoond. Er viel nl Portla.n( een kikvorschenregen, zoodat de geheele omtrek in korts iemann( tijd schier met die beesten was bedekt. De geheele spoorwei aatroze; was er mede bezaaid. 'eslagen Te Cherbourg is het volgend berigt aangeplakt: g „Het is aan de officieren, zelfs in klein tenue en op straffi lat 0nd( van arrest, verboden, op straat te wandelen of te spreke!dit ja met vrouwen, wier reputatie niet gecontroleerd is don fer(] j0 den maire. tergader Ook is zoowel aan burgers als aan militairen verboden ]00r jle genoemde creaturen naar de stalles d'orchestre te geleide teid to of met haar in de baignoires te spreken." pdering In het departement van den Bovenrijn zien de inwonei ehoudei no Di 73 Di t0£ de: hei ver Du en ten gen: 187: uit verr wissi dat zich daar: tot e schat Anto als h of tej M. opdoe vraag, wordt beantv let bl toch lentei laat i Mij natunr leeft van d: ministe Lima den 2! Oorlog, loopige gezag wapene 7;e l»r df jei ;olonel Coi Irmeel 'olgend toclair - 1 niet op tegen de moeijelijke en langdurige formaliteiten zich op nieuw als Franschman te doen inschrijven. In stadje Cerney woont een 70jarig man, Bobeihem geiiaami die zich voor eenige dagen naar la Chapelle begaf, daar zijne nationaliteit te bevestigen. Hij is dood op dl weg teruggevonden, met het bewijs zijner nationaliteit de hand. h Ie j"pamhedi oorza, "orden; •11e wete 'Prak di Geheel Engeland speeltzoo meldt men o. a, Londen aan de N. R. Crt., op 't oogenblik. De bl zijn opgevuld met verslagen omtrent den afloop van rot en zeil- en cricket-partijen in alle steden des lands. vreemdeling, die deze verslagen leest, en er met zoovi belangstelling naar ziet grijpen, haalt glimlagchend schouders op. Laat hem lagchen! Gelukkig nog 't vol harte dat aan een zeilwedstrijd en een gezond balspel inc ê«en Zon open lucht de voorkeur geeft boven de verdierlijkende a» doeningen van rouge et noir! De Daily News zegt, dat de Keizer-bijeenkomst Berlijn zeer de aandacht verdient en misschien zeer gewigtf gevolgen zal hebben. Het blad roept de zamenkomst de vorsten van Rusland, Oostenrijk en Pruissen te C' in 1850 in de gedachte en wijst op de verandering, 22 jaren heeft plaats gegrepen. Nog is de Czaar, g{'ï' toen zijn vader, de meester van vele legioenen, maaiJ' schaduw van Sebastopol is op de Russische vlag en b woordig dank te 2)jn naan hot oog igéni de Granton, opwachtte Volgen te New—1 "amengesi poet en '1' zijnde Regelde The

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2