deai^ Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. 279ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. De 1 m •men. ding leldfr it k 186) n, op ie meel nepen, sefdei :t liji r vai die l Sla! sterker uit door den oorlogsroem, die de nieuwe Diutsche Keizerskroon omstraalt. Toen was de Koning T3n Pruissen een vorst van den tweeden rang, nu is de Duitsche Keizer een geducht krijgsheld, die in twee veld- togten twee keizerrijken versloeg. Keizer Frans Jozef is dezelfde, die in 1850 te Olmutz verscheen, maar ook voor zijn de tijden veranderd. Toen zocht hij bij Czaar jjikolaas tweeërlei hulptegen Pruissen in de intrigues aan de kleine Duitsche hoven en tegen de ontevredenheid der verdrukte nationaliteiten in zijn eigen rijk. Aan de kleine Duitsche hoven laat hij zich thans niet meer gelegen liggen en hij streeft er naar de nationaliteiten te verzoenen en tevreden te stellen. In 1850 dwong Rusland zijne bond- reuooten, die bijna zijne vasallen waren, tot eendragt; in 1872 moet het zich naar hen regelen. Het Daily News bevatte gisteren het volgende berigt nit Rome, waarvan de hoofdinhoud reeds door den telegraaf vermeld werd „De kardinaal Antonelli heeft eene heftige woorden wisseling gehad met den Paus. De kardinaal verklaarde hij zijne betrekking zou nederleggen wanneer de Paus zich niet verzoende met de regering van Italië. Hij legde daarenboven de verklaring af dat, bijaldien de Paus niet tot eenig vergelijk met Italië kwam, de kerk nog veel meer schade zou lijden dan zij nu reeds had geleden. De kardinaal Antonelli deelde daarna mede wat verscheiden diplomaten als hunne meening hadden te kennen gegeven, en beweerde de politiek, welke Pius IX volgde, hem in eene valsche positie bragt, omdat hem de magt ontbrak om te verbieden tegen te houden wat hij voortdurend afkeurde. Men zegt dat de kardinaal Antonelli aan de clericale gbladen heeft verzocht voortaan geene melding meer te van de door den Paus gehouden redevoeringen." Moeten we onzen wintervoorraad van steenkolen thans ipdoen, of wachten totdat de prijs zal gedaald zijn? Deze vraag, die bij menig huisvader ook reeds zal zijn opgekomen, wordt door de Daily News besproken, doch niet direct beantwoord. Oordeelende naar den stand der markt, meent blad dat de prijs van het artikel, mogt hij al niet dalen, toch bezwaarlijk nog zou kunnen rijzen. Maar de consu lenten schijnen er anders over te denken, want om strijd iaat men te Londen brandstof in, zoodat alleen in de maand lij daar 103,331 ton meer is aangevoerd, dan gedurende dezelfde maand van den vorigen zomer. Dit feit strekt natuurlijk niet om den prijs te doen dalen. Met wachten u vermoedelijk dus niet te verliezen zijn. De Peruaansche gezant te Londen, de heer P. Galves, leeft omtrent de jongste, door middel van den telegraaf bekend geworden gebeurtenissen in zijn vaderland, van don Juan Antonio Ribeyro, den nieuwen president minister aldaar, het volgende van den 27sten Julij uit Lima gedagteekende officiële telegram ontvangen. Op den 22sten jl. heeft kolonel Guitierrez, de minister van Oorlog, den President, den kolonel Balta, afgezet, de voor- loopige vergadering ontbonden en zich zeiven het opper gezag aangematigd. De stad Lima heeft den 26sten de wapenen opgenomen, en na drie uren strijdens is de wet- ielijke orde hersteld. Daar de kolonel Balta den 22sten hor. de bewerkers der omwenteling in zijne gevangenis was ioodgeschoten, berustte de uitvoerende magt wettelijk bij den blonel Herencia Zevallos (vice-president). Heden heeft iet Congres zijne werkzaamheden hervat en het zal morgen jongt formeel geopend worden, ten einde onmiddelijk voor het volgende constitutionele tijdperk den nieuwen president te iroclameren. Eene vrouw in George-street (Worship-street) te tonden is tot eene geldboete veroordeeld, omdat zij in drie deine kamers aan 92 slaapgasten logies verhuurde. Vier moordenaars werden jl. Dingsdag in Engeland inken; tehangendrie te Maidstone, één te Stafford. Een vijfde veroordeelde stierf op dien dag in de gevangenis te Man- Loire chester een vrijwil ligen hongerdood. Bij de feestelijke voltooijing van den zeebreker te Portland, waarvan onlangs verslag is gegeven, zijn, bij het korte lemannen der ra's ter eere van den Prins van Wales, twee orwej jatrozen, tengevolge van den hevigen wind, uit de ra plagen en dood op het dek nedergestort. Het jaarlijksche congres van het geleerde Genootschap, stras ht onder den naam van the British Assoeiation bekend is, prekei t dit jaar den 14 dezer jl. te Brighton bijeengekomen, en werd door Keizer Napoleon bijgewoond, die, toen hij in de vergaderzaal vóór de opening van het congres binnentrad, boden Joor Jjgf van ]luIlne zitplaatsen opgestaan publiek luide -leid6 werd toegejuicht. Dr. Carpentier, die dit jaar de ver keringen als voorzitter leidt, heeft eene openingsrede wonel ^houden, waarin hij in het breede stilstond bij die werk ten ol laamheden voor den geest, waardoor de stof en de kracht, T" 1 oorzaak en het gevolg, de wet en de orde waargenomen worden; welke waarnemingen den grondslag vormen van dis wetenschappelijke redenering. In den loop zijner rede dr. Carpentier van dr. Livingstone en van de wel- jde onderneming van den heer Stanley, die, tegen woordig zijnde, tot tweemalen toe moest opstaan om zijnen dank te betuigen voor de luide toejuichingen, waarmede Z1jn naam werd begroet, en waaraan niemand op meer in het oog vallende wijze deelnam dan Keizer Napoleon. Engénie maakt op 't oogenblik met den Prins een toertje door de Schotsche hooglanden. Zij arriveerde jl. Zondag te (aanton, waar een groote menigte haar aan het station nd opwachtte, en, zegt de Dundee Advertiser, haar zeker een t vol eon hartelijk welkom zou hebben toegeroepen „indien het 1 in I Zondag ware geweest." Volgens de Amerikaansche bladen heeft den 1 dezer te New-York optogt van verschillende vereenigingen, ömengesteld uit Hollanders, plaats gehad, om een welkomst- Jroet en gelukwensch te brengen aan kapitein Bakker, gezagvoerder van het stoomschip Ariadne, en bemanning, 'Is zijnde genoemde bodem de eerste van dien aard, die in Regelde dienst in de haven van New—York is aangekomen. The Man. and Builder (een New-Yorksch blad) geeft In oaaffl if, o: op 8 iteit n rtx Is. I zoovt nst die» A naar® verslag van de grèves, die laatstelijk teNew-York hebbenplaats gehad en waaraan meer dan 40,000 werklieden hebben deel genomen. Dat blad berekent het verlies, 't welk de werk stakers geleden hebben, op ongeveer 300,000 fr. daags en in het geheel alzoo op 7,200,000 fr.; terwijl de grèves bovendien aan de bazen en patroons een verlies van 5,760,000 en aan de nijverheid en den Staat in het algemeen van 28,800,000 fr. hebben berokkend. „Derhalve (zegt het genoemde blad) komt die grève van eene maand het land op 42 millioen fr. te staan. Dit moest, dunkt ons, de werklieden diep afkeerig maken van de grèves, vooral ten onzent, waar de arbeid zoo ruim beloond wordt." De dagbladen gaan voort, nu de keuze van een nieuwe president op til is, met bijzonderheden te leveren over het huiselijk leven van den candidaat Greely, de journalist en directeur van het dagblad the Thribune en vooral spreekt men er over hoe mevrouw het zal maken. Men gist dat zij alles behalve zich met de hooge politiek zal inlaten, maar dat hye eerste en aanhoudende zorg gewijd zal zijn aan het toilet van haren echtgenoot, die in hooge mate zulk een zorg noodig heeft. Hij is nooit voegzaam gekleed en draagt b. v. een dwazen hoed, die den algemeenen lachlust opwekt, waar hij zich vertoont. Men verhaalt dat mevrouw Greeley het eens niet langer kon aanzien, de kleederen van haren man wegnam en, zonder iets te zeggen, in plaats van zijn pantalon, die bespottelijk kort, zijn jas, die jammerlijk kaal was, en zijn hoed, die een allergekst fatsoen had, nieuwe en naar den heerschenden smaak gemaakte kleêren voor in de plaats legde. Greeley zuchtte, maar berustte, en trok het nieuwe pak aan. Hij moest een meeting bijwonen, en had dus wel wat anders in het hoofd dan te debatteren met zijne vrouw over het hem opgedrongen toilet. Het ongeluk wilde, dat hij in zijn mooijen dosch het bureau van den Herald passeerde en dat de hoofdredacteur Bennet hem in het oog kreeg. Deze, voor wien alles stof tot een sensatie-artikel was, vatte dadelijk de pen op en kondigde aan het hoofd zijner kolommen de herschepping van Greeley in een fatsoenlijk gekleed man zijnen duizenden lezers aan. Zij was echter van korten duur en toen de lezers van den Herald er zich op spitsten om Greeley nu eens „in het nieuw" te zien, was het reeds te laat. Hij liep den volgenden dag al weer in zijn oude plunje. „Kindlief," had hij tegen zijne vrouw gezegd, „nu heb ik het, om u genoegen te doen, geprobeerd. Maar, waarlijk, het gaat niet. Ik stond op de meeting met den mond vol tanden. Al mijne ideën schijnen in mijn ouden rok en onder mijn ouden hoogen hoed te zitten. Bij mij ook maken de kleêren den man. Geef mij mijn oude spullen terug." Mevrouw zwichtte op hare beurt, en Greeley was de oude Greeley weêr. Wie weet of hij zijn kans, om door talent in woord en daad president te worden, niet verloren zou hebben, als mevrouw volgehouden en hij toegegeven had. Van 9 tot 16 Augustus 1872. ONDERTROUWDC. Siersma, aardewerker en C. Mangel. R. Doom, landman, wonende te Anna Paulowna en J. Poll. N. E. Willems, zeeman en G. Fleur. GEHUWD M. Smits en T. Miedema. O. A. Pieterse en A. M. Loovenstijn. J. Piek en M. M. Beddorff. 1'. Goudswaard en C. Eggert. J. F. A. de Ruijter en A. P. de Vries. J. G. Lut en C. Spil. G. L. Spil en F. Kramer. BEVALLENJ. Koch, geb. Brandt, (D.). L. Lastdrager, geb. Sok, (Z.). B. Klijn, (Z.). G. Bethlehem, geb. van Leeuwen, (D.). H. C. G. Boerrigter, geb. Barnaart, (Z.). C. Wesseling, geb. de Kloet, (D.). A. M. de Goeij, geb. Strikker, (D.). C. J. Vink, geb. Wessel, (D.). C. Lavell, geb. Koopman, (Z.). C. S. Rijkers, geb. van Oijen, (D.). J. J. Hoogerwerf, geb. de Boer, (D.). C. Huissen, geb. van Gurp, (Z.). A. G. Limonard, geb. Roeiofs, (D.). C. M. A. van Smirren, geb. van Zuijlen, (Z C. Snijders, geb. Riddersma, (Z.). J. Buijtendijk, geb. van Gelder, (Z.). G. de Bruin, geb. Jacobs, (Z.). M. J. Brems, geb. Zits, (D.). J. H. Hoogenbosch, geb. Winter, (D.). G. van der Hoeven, geb. de Roos, CD.). OVERLEDENS. Grunwald, 7 weken. J. van Doorn, geb. Oltkoft', 62 jaren. H. Buisman, bijna 4 maanden. R. B. Smits, 7 maanden. A. Nieuwenbuizen, 7 maanden. G. Osinga, 4 jaren en 11 maanden. C. Noot, 2 maanden. J. de Bruin, 7 maanden. C. B. Baris, 15 jaren. H. P. Vrieslander, geb. de Beer, 54 jaren. W. Visser, geb. Vuil, 77 jaren. J. Jongkees, geb. de Booijs, 34 jaren. G. Oudkelk, geb. Trijbetz, 22 jaren. R. van der Willigen, 1 jaar. W. Kemper, 37 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 15 Augustus 1872. ONDERTROUWD: Pieter Muijs, wonende te Wieringerwaard en Jantje Grootewal. GETROUWDGeene. GEBORENAntje, dochter van A. Louwe en M. Heddes. Maartje, dochter van G. Swarthoff en G. Nottelman. Neeltje, dochter van II. H. W. Meijer en A. Smit. Petrus Johannes, zoon van J. Len- gers en G. Kuiper. Pieter, zoon van C. Nobel en T. Nieuwland. Trijntje, dochter van P. Schrijver en R. Kok. OVERLEDENPieter, 1 maand, zoon van J. Brouwer en W. Ludeke. Willem, 7 weken, zoon van J. Gootjes en D. Sip. Jacob, 3 jaren, zoon van C. Kuilman en A. Kooij. Jaeob, 21 jaren, zoon van C. Zwaan en E. Dekker. X) E E D E K L A S S E Vierde lijst: No. 10007 400; No. 8577 en 11529 iederƒ100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Aug. Jan van Brakel. D. de Roever. Padang. 14 ii 17 Aug. Galilei. B.S.v. d.Meij. Soerabaija. Vertrokken per Galileimejufvr. C. C. van Steel, jongeheer Mala en een baboe. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Najaden. J. F. Edvardsen. Fredrikstad. Hout. Blikman Co. Johannis. F. Nannings. Soderhamn. Oscar I. T. Neumann. Kotka. Amons Co. NoraSophie. E. Zachariassen. Kasko. Jens Brandi. N. Einertsen. Helsingfors. 0} 3 en 3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. 1 Toestand van de 3 Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 16 12 noto. 0.2k. 767.93 t 7.37 16.8 - 2.9 0.66 Vlak. 17 8 ozo. 0.6„ 767.27 f 6.69 17.8 t 0.1 0.79 17 12 ozo. 1.2// 767.65 f 7.07 19.6 - 0.0 0.54 Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 16 Aug. 12 u. Helder, ligtbewolkt, schoon. 17 Aug. 8 u. Helder, ligtbewolkt, schoon. 17 Aug. 12 u. Helder, ligtbewolkt, schoon. Aangevoerd 511 stapels Kaas, wegende 100399 kilogram. Prijzen: Kleine f 42,50. Commissie f 41, Middelbare f 40, ;e prijs f 18, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 600 hectoliters, waar- 20 liectol. Koolzaad, 10 heetol. Mosterdzaad, 200 liectol. Karweizaad, 100 heetol. Erwten, 90 hectol. Gerst en 170 hectol. Haver. Bij zeer lustelooze markt is verkocht: Koolzaad f 12,90, rood Mosterd zaad f 20,25, Karweizaad f 17,50, Yale Erwten f 10,25, wakke groote Schokkers f 7,75, Rogge 72 kilo f8, Gerst als voren, Haver 45 kilo f 3,80, 55 kilo f 4,25. 8 Paardenbov.'tjaar f 45al50 Veulens - a 9 Koeijen - 185a260 14 Nuchtere Kalveren - 11a 26 171 Schapen - 16a 43 Lammeren - a 206 Magere dito - 19a 31 162 Biggen ben. 10 w.- 9a 14 6 Bokken en Geiten - 6a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c70 a 80 Een Concert a la Strausz. Aan een schrijven uit Baden-Baden, dd. 7 dezer, voorkomende in de Arnh. Crt., ontleenen wij de volgende regelen Duizenden van menschen waren te zamen gestroomd; niet alleen scheen geheel Baden en den omtrek elkaar rtndez-vous gegeven te hebben, maar 't geheele groothertogdom was vertegenwoordigd, en hoeveel vreemdelingen er in de stad vertoeven, ofschoon 't bij andere jaren vergeleken werkelijk leeg kan heeten, dat kwam dien avond duidelijk uit want allen waren om zoo te zeggen tegenwoordig. Er werd dan ook werkelijk een soort van internationaal muziekfeest gevierd, want Johann Strausz, uit Weenen, dirigeerde voor de eerste maal alhier zijn wereldberoemd geworden dansmuziek. Er zijn maar weinig artisten, die op dezen oogenblik een zoo groote mate van populariteit genieten als Johann Strausz; hij is overal geacht en wordt algemeen gaarne gehoord; hij wordt toegejuicht in de Oude Wereld en gevierd in de Nieuwe, hetwelk bij vele andere compo nisten niet altijd het geval is. Hij is een specialiteit, de vertegen woordiger van een nieuw genre; van dit standpunt gezien heeft hij geen concurrentie, en zal hij de stichter eener eigene school worden, want ten tijde van den ouden Strausz waren er nog wel twee partijen, en streed de eene voor Strausz, terwijl de andere dweepte met Lanner. Wien zoude men echter thans ais componist van dansmuziek kunnen stellen tegenover Johann Strausz? Ik ben zeker, dat niemand een naam daartegenover stellen kan. Er is b. v. geen wedergade van het succes, dat hij zich met zijn Donau-Walzer verworven heeft. Te Weenen vertelt men, dat de muziek van deze „schoone, blaauwe Donau, den gelukkigen schepper daarvan een prachtig huis heeft opgebragt, en dat zegt tegenwoordig zoo iets. Toch is dit niet het eeuige dat opgang heeft gemaakt; zijne compositiën kan men bij honderden tellen, en hoevelen daarvan zijn in alle orchesten en danszalen der wereld doorgedrongen en populair geworden! 't Zijn toch niet alleen de danslustigen, die hem hunne hulde brengen. Ik heb met zeer ernstige, hoogst deftige artisten gesproken, zoo als men hier meer dan bij ons vindt, die hun leven nooit gedanst hebben, maar wier heldere oogen onwillekeurig fonkelden zoodra de melodiën van Strausz zich deden hooren, en die er met een altijd nieuw genot naar luisteren, vooral wanneer hij die zelf doet weerklinken. Er ligt werkelijk in zijne muziek iets verleidelijks, iets betoove- rends, iets wegslepends, dat niemand terug kan geven noch opwekken. Men heeft Strausz dikwijls, al te dikwijls zoeken na te bootsen, en niemand is daarin tot heden kunnen slagen. In alle groote steden, in kleinere zelfs, geeft men „concerten a la Strausz," doch eigenlijke Strausz-concerten kan hij alleen slechts geven, 't Is onmogelijk deze. fijnheid na te bootsen in de verandering van de maat, die dichterlijke vlugt, dat electriserend vuur, die energie in de uitdrukking der weelderige gedachten; dat alles is een aange boren zaak, dat is een eigenaardig genie, dat men niet leeren kan en dat niet kan onderwezen worden. Het is de magt der indivi dualiteit welke hier beslist, en deze oefent een gelijken invloed uit op de toonkunstenaars en op het publiek. Johann Strausz, met ongeduld verwacht, werd met een oorver- doovend handgeklap en gejubel ontvangen. De man begrijpt zijn tijd en zijne positie. Een deftige liverei-bediende, met breeden gouden galon om de nette, glimmende reispet, neemt zijn demi- saison over den arm en blijft aan den voet van den dirigeerstoel staan, en Strausz vertoont zich voor 't publiek in onberispelijk baltoilet. Hij opent het concert met de bekoorlijke wals Kunstler- lelen, die onlangs te Boston zulk een geestdrift verwekte. Her haaldelijk teruggeroepen, neemt hij zelf de viool in de handen en speelt zijn Kaizerstadt-Polka, een echt Weener kind vol vunr, gloed en leven. Dat was geen louter toeval. Want in 't afgeloopen saizoen nam hij daarmede afscheid van het hem op de handen dragend publiek. Hij liet vervolgens zijn welbekende Egyptischer Marsch uitvoeren, een der meest geliefkoosde stukken, die 't talrijk publiek dan ook volstrekt tweemaal heeft willen hooren. Eindelijk heeft hij, na afloop van zijn programma, zijn Donau-Walzer nog eens zelf gespeeld, hetwelk door een eindeloos applaudissement gevolgd werd. Zoo gaf hij vijf nommers in plaats van de toege zegde drie, hetwelk hij gewoonlijk doet en waarmede hij zich overal zoo populair maakt. Twee reusachtige bouquetten en een lauwerkrans met de Oostenrijksche kleuren werden aan zijne voeten nedergelegd en door zijn liverei-bediende zorgvuldig weggeborgen. Later viel aan het bergen van de massa bouquetten niet meer te denken. Strausz is aan dergelijk huldebetoon lang gewoon, maar het bewijst toch dat men hem waardeert, ook waar dozijnen van natiën vertegenwoordigd zijn. Heden avond zal hij ons ten tweedenmale op een concert onthalenlaat ons hopen dat de sluizen des hemels zich tijdig sluiten, opdat het vocht zich in den sponsachtigen grond terugtrekke en wij met volle teugen van zijne opwekkende toonen kunnen genieten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3