Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Duitschland es Oostenrijk. Vervolgens werd door den president van den Neder- landschen jongelingsbond in het Nederduitsch een korte rede gehouden, die in het Fransch, Engelsch en Hoogduitsch werd overgezet. Door prof. van Oosterzee werd een belangrijke rede uit gesproken, naar aanleiding van Psalm CX vs. 3, die door daverende toejuiching werd gevolgd. Prof. Schaff, van New-York, sprak daarna een woord tot de vergadering, waarin hij met nadruk aandrong op de bijwoning der evangelische alliantie, te houden in 1873 te New-York, in het gebouw der jongelings-vereeniging aldaar, welk gebouw 300,000 dollars heeft gekost. Jl. Zondag middag ten 2 ure hebben eenige honderden leden van de Internationale in hun Zondagsgewaad zich naar de woning van den burgemeester, op de Heerengracht te Amsterdam, begeven, om het antwoord te vernemen dat het hoofd der gemeente zou geven op hun adres, waarbij zij slechts een verbod tot uitvoer van levensmiddelen en goedkoope woningen verlangden. Tot teleurstelling van de groote economen, die welligt verwacht hadden dat de burgemeester het gewenschte verbod gereed had liggen, verklaarde deze magistraat hun dat het houden van optogten door de stad, zonder vergunning der politie, verboden was, en dat hij 's Zondags niet gestoord wenschte te worden, maar van Maandag tot Zaturdag op het stadhuis aanwezig was om grieven aan te hooren. Hij gaf overigens zijne verwondering over het bezoek te kennen, onder opmerking dat hij aan zekeren van der Hout, bij een onderhoud met dezen op het raadhuis, had gezegd, dat hij op het bedoelde adres niet kon antwoorden, omdat het niet gezegeld, niet gedagteekend en zelfs niet onderteekend was. Van der Hout hield eene rede, waarin hij verzekerde den optogt ontraden te hebben, maar op de voorafgegane vergadering in het lokaal Dalrust overstemd te zijn. Het bouwen van goedkoope woningen, de inkomstenbelasting, een uitvoerregt op de levensmiddelen en ten slotte het algemeen stemregt kwamen vervolgens nog ter sprake, maar aan al deze zaken verklaarde de burgemeester natuurlijk niets te kunnen doen. De mannen, door een steeds aangroeijend getal nieuws gierigen omringd, trokken ten slotte in goede orde af. Omstreeks denzelfden tijd hielden, in een ander deel der stad, de „Zandhoekers" zich met geheel andere dingen bezig. Bij gelegenheid van den verjaardag van Prins Alexander hadden zij den op het Realen-eiland geplaatsten „Oranjeboom" feestelijk versierd. (Kl. Crt.) Van Nieuw-Helvoet wordt geschreven, dat genomen proeven met de stoom-dorschmachine tot het dorschen van granen zeer goed voldoen. De groote zwaarte van locomo biel en machine (elk 2000 kilo) beletten echter er aan de overzijde van het Voornsche kanaal mede te werken. De vlotbruggen laten niet toe een zoo zwaren last er over te vervoeren en de nieuwe brug te Nieuwesluis is nog niet klaar. De heer Joh. Walbeek, te Abbenbroek, had anders de eerste proeve aan deze zijde van het kanaal doen nemen met dorschen van erwten. Op de 11de algemeene vergadering der „Maatschappij tot bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland", den 11 Sept. a. s. binnen Utrecht te houden, gelijktijdig met de viering van het vijftigjarig bestaan van's Rijks-Veeart senijschool, zullen onder meer andere belangrijke onderwerpen ook de volgende worden behandeld: „Welke vorderingen heeft de veeartsenijkunde hier te lande sedert de oprigting der veeartsenijschool tot haar 50jarig bestaan gemaakt? Wat was het lot van hare wetenschappelijke beoefenaren, en wat kan er met vrucht tot hare verbetering worden gedaan?" De opkomst van Nederlandsche veeartsen, oud-leerlingen en leerlingen van 's Rijks-Veeartsenijschool, belooft talrijk te zullen worden. Jl. Zaturdag werd te Utrecht een vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot dadelijke hulp aan onderwijzers en tot verbetering hunner jaarwedden, onder voorzitterschap van mr. D. J. baron Mackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal. Een kleine dertig belangstellenden waren opgekomen, waaronder niet minder dan drie afgevaardigden van afdeelingen. Alles ging goed, zoolang er niet behoefde gestemd te wordenbij acclamatie besloot de vergadering, dat het hoofdbestuur de hooge regering zoü verzoeken om het minimum der jaarwedde voor een hoofdonderwijzer op ƒ700 met vrije woning, en dat voor een hulponderwijzer op 350 te bepalen, en dit minimum bij maatregel van inwendig bestuur telkens te verhoogen, wanneer de behoefte dit zou vorderen. Maar toen de gevoelens zeer verdeeld bleken over de vraag, of de bezoldigingen der hoofdonderwijzers verschillend zouden zijn, en zoo ja, of zij naar het aantal leerlingen of naar het aantal dienst jaren of naar beide zouden worden geregeld, vond men het zelf al te dwaas om daarover slechts drie personen te laten stemmen. Intusschen, de overigen waren niet stemgeregtigd, en toen hun adviseerende stem werd gevraagd, bleek het dat een belangrijke minderheid tegen classificatie der trac- tementen naar het aantal dienstjaren, en bijna de geheele vergadering tegen classificatie naar het aantal teerlingen gestemd was; evenwel namen de drie afgevaardigden zoowel de eene als de andere met algemeene stemmen aan. Of een op deze wijze aangenomen adres veel invloed zal kunnen uitoefenen, is de vraag. Het beste zou welligt zijn, dat men de vergadering nog eens hervatte. (Vad.) Uit het artilleriekamp bij Zeist schrijft men o. a. aan het Utrechtsch Dagblad: Het vuren op de beweegbare schijf scheen jl. Vrijdag groote belangstelling te hebben opgewekt om het kamp te gaan bezoeken. Het was een vreemd en belangwekkend gezigt, op een afstand van 800 pas de schijf, als een schip met zwellende zeilen, met groote snelheid zeker die eener flink doorstoomende boot dwars door de heide zich te zien bewegen. Het mikpunt, niet hooger dan 2 en lang ongeveer 8 meter, scheen als doel van een kanon op 800 passen niet te groot. Toch waren de resultaten verbazend. Van 50 schoten vielen er ongeveer 35 doorheen, terwijl de enkele, die misten, er kort over, voor- of achter heenvlogen. De schijf, zeer ligt gebouwd met dunne ijzeren spijlen, leverde een treurig gezigt op, geheel en al, vooral in het midden, als het ware aan flarden. Van de 8 dunne staande spijlen, tot steun der zeilen aangebragt, waren 4 en de bovenregel stukgeschoten. De inrigting der baan, waarop die beweegbare schijf wordt voortbewogen, ruim 150 meters lang en als spoorweg ingerigt, is zeer belangwekkend en hoogst ingenieus aange legd. Zij doet den ontwerper alle eer aan. Een paar dagen te voren werden op 110Ó passen enfileer-schoten gedaan; naar wij vernemen, troffen van de 30 schoten er 21 zuiver het doel. Ten 4' uur lieten de mineurs 12 steenmijnen bij partijen van 4 aan 4 springen, hetgeen uitnemend slaagde. Daarna begaf men zich naar de cantine. Onder de mindere militairen bestaat een vrolijke en op gewekte toon, terwijl tevredenheid zich zoowel bij den mineur als den artillerist openbaart. De bakkerij, door de mineurs in het kamp gebruikt, is zeer eenvoudig en goed ingerigt; er zijn twee ovens, ieder voor 68 brooden. Het brood zelf, uitstekend bereid en gebakken, is zeer goed van smaak, beter dan in den regel in de garnizoenen. Voor bezigheden der manschappen is behoorlijk gezorgd, hetgeen daaruit blijkt, dat enkele dagen van 's morgens 5 uur tot laat in den avond gearbeid is, om alle werkzaam heden behoorlijk met orde en spoed gedaan te krijgen. Na afloop der oefeningen was het in de cantine zeer vol; het getal gasten, waaronder verschillende hoofdofficieren en een van het Indische leger, verdubbelde het gewone getal van de leden der tafel. Het diner was eenvoudig, maar zeer goed. Er heerschte een gulle militaire vrolijkheid en vele har telijke woorden werden er aan tafel gesproken, getuigende van een allerprettigsten omgang en warme vriendschappe lijke gevoelens. De muziek van het regiment rijdende artillerie kwam ten zeven ure de feestelijke stemming nog verhoogen. Reeds vroeger was er sprake van de oprigting van een „Dienstbodenbond." Thans heeft mejufvrouw H een concept-reglement voor zoodanigen bond ontworpen en dat geplaatst in de Versnapering. Zij wensclit den bond te maken tot één ligchaam, om daardoor op de minder bekwamen en minder edelen gunstig te werken. Tot leden van den bond zouden kunnen worden toegelaten zij, die gedurende vijf achtereenvolgende jaren in één dienst niet alleen getrouw en eerlijk hebben gediend, maar ook als bescheiden, leerzame en de belangen der meesteressen voor staande dienstboden zich betoond hebben. Om het eijerleggen der hoenders te bevorderen, smelt men een ons Engelsch zout in een flesch water en kneedt met een gedeelte van dit vocht goed gaar gekookte aard appelen. Men geeft dit voedsel vier of vijf dagen lang; de opgegeven hoeveelheid is voor een zestal hoenders vol doende. Men geve hun in een ijzeren pot steeds zuiver drink water, waaraan zij nooit gebrek mogen hebben. (Huisvr.) Om goede melkkoeijen te veukkijgen. Het is, zegt het „Rhein Wochenschrift," met het oog hierop, van groot belang, de koeijen na het eerste kalven goed voort te melken. Het is toch bij ervaring uitgemaakt, dat de koeijen steeds omstreeks denzelfden tijd met melkgeven ophouden, waarop men ze het eerst droogstaan of aan zich zelf overliet. Als men b. v. eene koe die na het eerste kalven weder dragtig wordt, in de vijfde maand droog laat staan, dan zal bij alle volgende kalven, die zij ter wereld brengt, zoo niet vroeger, toch te zelfder tijd, de melk bij haar verdwijnen. Men melke daarom eene koe, die voor de eerste maal gekalfd heeft, minstens 8| maand lang, maar voedere haar daarbij zooveel mogelijk overvloedig en goed. De Koning en de Koningin van Spanje zijn met hunne kinderen te Madrid teruggekeerd; de reis des Konings in de noordelijke provinciën heeft overal een gunstigen indruk gemaakt. De kapt. ter zee J. M. I. Brutel de la Bivière, laatst bekoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en wegens langdurig verblijf aldaar den 22 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. A. van Hengel wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam, ter ver vanging van den luit. ter zee 2de kl. J. P. Hovy, wiens plaatsing met bovengenocmden datum op voornoemd wachtschip, wegens ziekte, wordt ingetrokken. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Sneek c. a. is benoemd de heer jhr. G. T. A. Calkoen, thans controleur te Zalt-Bommel. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Groningen is benoemd dr. H. J. van Aukum, leeraar aan de hoogere burgerschool te Botterdam. Tot directeur van het postkantoor te Brielle is benoemd de heer W. F. Slegt, thans commies 2de kl. De heer J. Brill, conrector te Kampen, is benoemd tot directeur van het gymnasium te Bloemfontein, in den Oranje-Vrijstaat, welke betrekking door hem in het begin van het volgend jaar zal worden aanvaard. Aan D. Oudt, gewezen rijksveldwachter der 2de kl. te Purmerend, is pensioen verleend ten bedrage van f 163 's jaars. Zooals men zich herinneren zal werd in den afgeloopen zomer eene geheele batterij, die zich te Sint Vincennes bevond, gestolen door soldaten van de bezetting. De krijgs raad heeft thans in die zaak uitspraak gedaan, en een der artilleristen tot 10 jaren tuchthuisstraf, anderen tot 6, 5 en2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Drie zijn er vrij gesproken. Als men er nog aan twijfelt of de heer Thiers wel op zijne wenken bediend wordt, dan leze men het volgende, aan den Figaro ontleend: Zijn kleêrmaker zond hem onlangs een kamerrok naar Trouville. Des avonds past de heer Thiers in tegen woordigheid van mevrouw Thiers, mejufvrouw Dosne en de jufvrouw van gezelschap het kleed aan en vindt het te lang. De rok behoeft niet teruggezonden te worden, zegt de heer Thierser kan hier wel een 30 centimeters van afgenomen worden. In den loop van den avond vindt mevrouw Thiers een ledig uurtje, om den rok wat in te korten en weêr netjes te zoomen. Mejufvrouw Dosne, daarvan onkundig, neemt den rok naar haar slaapkamer en verrigt er, vóór zich ter ruste te begeven, dezelfde operatie aan. Bij het krieken van den dag ziet de gezelschapsjufvrouw het kleed op een meubel liggen, loopt er fluks meê weg en neemt er 30 centimeters af, om de dames die moeite te besparen. Twee uur later vraagt de heer Thiers zijn kamerrok. Hij is al in orde, roepen de drie dames tegelijk. De kamerrok was schier tot een vestje ingekrompen. Tableau! In het krankzinnigengesticht Salpétrière is overleden een gewezen Fransche actrice, mlle Boisgoutier. Deze dame bezat in vroegere dagen een zilveren waschkuip, die, toen de schoonheid der actrice verwelkte, in francs werd omgezet, In de grootste ellende stierf de eens in weelde badende vrouw, Met de stoomboot Washington is het muziekcorps der republikeinsche garde, dat in Noord-Amerika concerten heeft gegeven, te Havre teruggekeerd. Het corps werd met feestelijkheden ontvangen. hur Aft waa een maa maa met liet klas brie verl zorg etiki wom van gedr; geroi zoo VI vervi Hh en s] zeer De c zij n Joen druk etiket tulp n Aan de Times wordt uit Philadelphia onder anderen geschreven, dat van wege de regering der Vereenigde Staten een onderzoek in loco was ingesteld naar de roove- rijen, waaraan de Amerikaansche landbouwers welke in Texas in de nabijheid der Roode Rivier wonen van de zijde der Mexicanen bloot staan. Blijkens de aan de derwaarts gezonden commissie gedane verklaringen waren door Mexi- caansche vrijbuiters niet minder dan 60,000 stuks vee ter waarde van een millioen dollars, op die wijze ont vreemd. De te Brovrnsville gevestigde ambtenaren hebben daarenboven verklaard dat de rooverbenden aangevoerd werden door officieren van het Mexicaansche leger, hetwelk in het noorden van Mexico tegen de opstandelingen opereerde. Men begint zich in Engeland zeer bezorgd te maken over den aardappelenoogst. De bekende aardappelenziekte heeft in Groot-Brittannië en in Ierland den oogst goeddeels vernield, zoodat men voor een aardappelennood beducht is, De ex-Keizerlijke familie houdt zich te Cowes op. Men heeft opgemerkt dat de man van Sédan zeer moeijelijk loopt en een dikken stok noodig heeft om regt te blijven staan. Het dagblad Leeds Mercury kondigt aan, dat de heer J. B. Johnson, te Leeds woonachtig, van Dover naar Galais zwemmen zal, een afstand van 21 Engelsche mijlen of 7 uur ongeveer per stoombootvaart, en dat hij vergezeld zal worden van zijnen broeder (in een boot), voor het geval dat hij bezwijken mogt. Het zal den zwemmer vergund zijn ververschingen te gebruiken, doch zonder het water te verlaten. Deze verbazende zwemtogt zou eerstdaags ge schieden. Gebroeders Johnson zijn dezelfden die zulk een rol speelden bij de brug van Londen, toen de eene quasi van eene stoomboot in het water viel en de andere van de hooge brug sprong om den vreemdeling te redden. Beiden aan wal gekomen, wilde de redder niets van belooning j wpfpn pr» wpvrï Viii mpf rrrnnt- rrPimVli Kprrrnpf Pn Bprrplpirl r he it h schijn wndi iet e Aai ieder reder verre den genam uit di noodz: door t werf anker n ezien en v lê oo Het weten en werd hij met groot gejuich begroet en begeleid. Later bleek het, dat de zaak afgesproken werk was. Te Johnstone (Ierland) vergaderden dezer dagen 3000 menschen, die zich verbonden geen versch vleesch of aard appelen te gebruiken, tenzij de prijs van het eerste op 7 pence (35 cent) per pond was gedaald en die der laatste op 6 p. (30 cent) per 14 Eng. ponden (32 Ned. om Wie de overeenkomst breekt zal een pak slaag ontvangen met algemeen goedvinden. In de provincie Dorsetshire zijn thans 13,000 stuks vee ziek aan de tongblaar en het klaauwzeer. De schapen lijden het meest. Harding, de op eigen belijdenis en uit onwederspreek- bare feiten schuldig bevonden dief van de kostbare mail, die op 8 Mei 11. van de diamantvelden naar Kaapstad zou worden gezonden en onder anderen voor eene waarde van twintig a dertig duizend pond sterling aan diamanten inhield, heeft voor den criminelen regter teregt gestaan. Het over hem uitgesproken vonnis is vijf jaren dwangarbeid. Volgens te Weenen ontvangen berigten zijn aan de ongeluk kige Keizerin Charlotte de laatste sacramenten toegediend. - Een Oostenrijksch blad meldt het volgende: „Te Vöslau, waar zich dezen zomer vele dames uit den aanzienlijken stand ophouden, om de baden te gebruiken, bevindt zich ook de jonge vrouw van een koopman te Weenen, die om hare bedrevenheid in de zwemkunst, bij de andere dames hoog staat aangeschreven en algemeen de Admirable" genoemd wordt, ook omdat zij, als leef meesteres der andere dames, met deze allerhande „water manoeuvres" op kommando uitvoert. Eenige dagen geleden kwam de bedoelde dame wat later dan gewoonlijk aan he' zwembassin en vond er hare gezellinnen reeds gereed staan en als het ware op haar kommando wachten. Door gezigt aangevuurd en vergetende dat zij zelf nog niet ger was, kommandeert zij op eens: een! twee! drie! en springt te gelijk met haren hoed op en een parasol in de hand in het bassin. Hoewel zij eene uitmuntende zwemster wat liet hare japon haar niet vrij genoeg in hare bewegingen en zou zij ongetwijfeld gezonken zijn, zoo men haar niet spoedig ware te hulp gekomen." De Invalide geeft eene beschrijving van nieuwe militaire oefeningen in het kamp van Grodno, die wel de aandacD verdient. Op den 29 Julij werden de troepen in slagorde geschaard, vergezeld van de geneeskundige en de ambulance dienst. In iedere compagnie waren op eenige soldaten briefjes geplakt, waarop de benaming van de eene i andere wijze van verwonding geschreven stond. Het spiegel gevecht begon. Terwijl de officieren van gezondheid C. P. var idm. I C. itiruir :n W De de i Vr le f nogeli rerliet Si wordei „Ve dezer jevolg verneu bal ge waren, costum heid 2 persoor denis e en de laarget soortig hedend artiller woordt baldi i den he Het souper gouver Het festoen achtig kaatste Ond al de schiller antwoo

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2