Kaap de Goede Hoop. Amerika. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. ken :kte eels t is. op, elijk aan. heet ilais of? zal eval ;and er te gt" een [uasi nde iden ning leid. 5000 iard- op ituks apen teek- mail, Izon van tield, over aluk- ieni den iken, tn te t, tij meen leer- ater- [eden i S' ir dit ei irini hand, was, itaire ance- daten ne rf iegel- me' hun helpers achterbleven, rukten de tirailleurs voorwaarts. Allengs vielen de gepredestineerde soldaten en bleven liggen waar zij vielen. De overgeblevenen deden wat zij tegenover werkelijken vijand wel niet zouden gedaan hebben, hetgeen de zaak der ambulance zeer gemakkelijk naaktezij formeerden zich in kolonnes en deden een aanval met de bajonet. De manschappen der ambulance vonden het slagveld met gewonden bedekt. Ieder zocht zijne bijzondere klasse van gewonden op, wier diagnose door de opgeplakte briefjes zeer gemakkelijk gemaakt was. De eerste hulp werd verleend; de gewonden werden ontkleed, (waarbij men met wrg moest te werk gaan, om ieder volgens zijn eigen etikette te behandelen) en achter af gebragt. Ligte ver wondingen werden dadelijk verbonden. Zij, die de namen van zware wonden op hun kapotjas droegen, werden weg gedragen. De standvastigheid der „gewonden" werd zeer ïeroemd. Zij, die als ligtgewond genoteerd waren, hielpen 'ooveel mogelijk hun kameraden van een erger klasse vervoeren en verbinden. Een soldaat was overtuigd, dat wond, die hem aangewezen was, doodelijk moest zijn, speelde zoo goed den doode, dat hij bijna de overigens Ker goed geslaagde uitvoering ten deele had doen mislukken. De manschappen der ambulance wisten volstrekt niet, wat jij met een „heusch" lijk of met een stervende moesten doen en liepen naar een officier van gezondheid. Deze was druk bezig met allerlei soldaten naar den eiscli van hun etikette te verbinden en wilde eerst niet komen, om medische hulp buiten het briefje te verleenen. Toen hij kwam, rigtte lij nog niet veel uit, maar gelukkig werd er verzamelen geblazen; de schijndoode sprong op en hernam zijn plaats het gelid. Hij verontschuldigde zich later met te zeggen, hij aan zulk een wond, als hem toegedeeld was, stellig dadelijk zou gestorven zijn en dat hij daarom zijn best lan had om dood te schijnen. De geneeskundige dienst schijnt echter reglementair bepaald te hebben, aan welke [onden men sneuvelt en aan welke niet en werd dus door iet eigendunkelijk sneuvelen van den soldaat eenigzins de war gebragt. Aan het Volksblad wordt dd. 5 Julij van boord van het iederlandsch oorlogschip Curaijao geschreven„Hoewel het reder op reis van Batavia naar hier over het algemeen verre van gunstig was te noemen, zoo heeft de kracht van den wind zich ook gisteren in deze baai op een onaan gename wijze aan ons doen gevoelen. Een der kettingen namelijk gebroken zijnde, was het tweede anker niet in staat om ons op dezelfde plaats te houden, zoodaf wij achter uit dreven en het vallen van een derde en vierde anker noodzakelijk werd. Om zoo weinig mogelijk windvang te veroorzaken, werden stengen en ra's neergelaten en stoom lakt om zoo noodig de ankers te steunen. Ook werd door de welwillendheid van den kommandant van 's lands werf ons, niettegenstaande het ruwe weder, een vierde auker bezorgd, daar men algemeen bevreesd was, dat wij des nachts wel eens aan den grond konden geraken, aan gezien wij gisteren avond nog slechts weinige vademen van in wal verwijderd waren. Gij ziet dus, dat men op een lê ook zeedagen kan hebben." Het état-major van de Curaijao is als volgtkommandant e kapt. ter zee C. J. Damme; 1ste off. luit. ter zee lste kl. J. C. Joekes; luits. ter zee 2de kl. F. G. Engelbrecht, P. J. Lucardie, J. G. M. van Gorkum, J. Luitjes en van Scheers; off. van gez. 2de kl. J. C. Buijze; off. van idm. lste ld. J. C. Coopsadelb. lste kl. H. J. Kleijnhens, 1. C. Koster, F. Dalhuisen, E. P. II. graaf van Limburg itirum en J. A. Kloekscheepsklerken H. J. Knottenbelt en W. Pronk. De ontvangst van het état-major bij het aan wal treden in de Mosselbaai was zeer hartelijk. De heeren Vintcent en Vreede boden eene danspartij aan in het schoolgebouw alle families beijverden zich om dien avond zoo genotvol mogelijk te maken, hetgeen zeer goed slaagde. Den 27sten verliet de Cura9ao de baai en arriveerde den 29sten in de Simonsbaai, van waar de reis naar Nederland zou worden voortgezet. Men meldt uit Kaapstad, dd. 20 Julij: „Veel levendigheid aan deze stad heeft bijgezet het bezoek, dezer dagen hier door den Kussischen grootvorst Alexis en gevolg gebragt. Gelijk bepaald was, heeft Z. Exc. de gou verneur ter eere van Z. K. H. een prachtig gecostumeerd gegeven, waarop wel een 800tal personen genoodigd waren. Eene beschrijving te leveren van de honderden costumes, zegt het Volksblad, zou eene totale onmogelijk heid zijn. Alle rangen en standen in de maatschappij, persoonlijkheden uit de voornaamste tijdperken der geschie- en uit de voornaamste Engelsche en andere schrijvers en de fabelleer, hedendaagsche celebriteiten, verschillende Enropeesche en andere volkeren, de nacht, de dag, de laargetijden, consuls, vrijmetselaars en vrijwilligers in uni- alles was daar in bonte kleederdragt bijeen. Men zich eenigzins een denkbeeld vormen van de ongelijk soortigheid der verschillende groepen, die er alzoo bij ander kwamen. Zoo kon men bijv. hoflieden uit de jen van Karei II in vertrouwelijken omgang zien met hedendaagsche constabels, een woudnimf naast een lijvigen igt artillerist, eene dame uit den tijd van Karei II in warmen woordenstrijd met een professor van de oude talen, Gari baldi in druk discours met Anna Boleyn, of ook wel met den herfst, Jockey's met monniken, ridders en Turken, enz. Het bal was zeer levendig; tegen middernacht ving het souper aan in de smaakvol versierde groote zaal van het gouvernementshuis. Het woord „welkom" glinsterde in letters van goud; de festoenen, Russische en Britsche kleuren, kwamen toover- achtig uit bij tal van gassterren, die in spiegels weer kaatsten, enz. Onder de genoodigden bevonden zich de officieren van a' de juist in Simonsbaai liggende oorlogschepen van ver killende natiën. Bij het souper gaf de grootvorst, ten antwoord op een hem toegebragten heildronk, in zeer 'loeijend Engelsch, zijne bijzondere ingenomenheid te kennen over de gulle gastvrijheid en de vriendelijke ontvangst, hem ten deel gevallen, waarvoor hij der kolonie zijnen hartelijken dank betuigde. In du Vereenigde Staten wordt de reis van Stanley reeds gebezigd als een wapen om de verkiezing van den heer Greeley to bestrijden. Een Amerikaansch blad zegt, van Stanley vernomen te hebben, dat toen hij Livingstone mededeelde, dat Greeley zich candidaat stelde voor het presidentschap, deze antwoordde: „Houd op, gij hebt mij verwonderlijke dingen verteld, die ik met kinderlijk geloof voor waar heb aangenomen, maar daar is een grens voor alle dingen. Ik ben een eenvoudig Christenmensch en niet gewoon te vloeken, maar als gij mij vertelt dat Horace Greeley de candidaat der democraten is, breek ik met mijn verleden en zeg: ik mag zijn als ik 't geloof." Na eenigen tijd gezwegen te hebben, vervolgde hij„Mijn koffer is gepakt om naar huis te gaan, maar ik zal in Afrika blijven, want ten slotte kon het toch eens waar zijn en dan doe ik beter al mijne beschaving te vergeten." In een Amerikaansch blad verhaalt een vader in dezelfde advertentie: 1. dat hem een zoon geboren is, 2. dat zijn vrouw is overleden, 3. dat hij een min zoekt, 4. dat hij gaarne weder zou willen trouwen, 5. dat in zijn gunstig bekend linnenmagazijn alle bestellingen binnen 12 uur worden uitgevoerd, 6. dat hij eene directrice op eene bezoldiging van 200 dollars 's jaars zoekt, 7. dat d tout prix zal worden uitverkocht, 8. dat de zaak naar een andere buurt zal worden verplaatst en 9. dat in het nieuwe huis een verdieping voor 500 dollars te huur is. In de vorige week maakte ik gebruik van de aangeboden gelegen heid om de feesten te Schagen bij te wonen. Nevens vele anderen heb ik mij daar uitstekend geamuseerd. Vele bonderden bezoekers kwamen naar het stedeke Schagen tot bijwoning der festiviteiten en aan de aloude uitspraak: „het is niet goed dat de mensch alleen zij," werd, in 't bijeenzijn van zoovelen, eere toegebragt. 's Namiddags had eene barddraverij plaats, waaraan 12 paarden deelnamende prijs werd, behaald door het paard de Deugd van den heer C. Ursem, en de premie door het paard de Vlieg van den heer C. Eeeen. Vervolgens hadden concerten plaats van Schagen's harmonie-kapel en van chanteuses in de zaal van den heer Knikker. Ten 9 ure des avonds werd een fraai vuurwerk op het marktplein ontstoken, ten aanschouwe van duizenden inwoners en vreemde lingen. Een en ander werd door het schoonste zomerweder begunstigd en schonk aan deze marktplaats een druk vertier. Zou het niet mogelijk zijn, wanneer de ingezetenen dezer gemeente de handen in één sloegen om ook alhier jaarlijks zulk een volksfeest te doen plaats hebben. De communicatie is thans zóó, dat ook hier tal van vreemdelingen zouden komen, zeer in 't belang van neringdoende ingezetenen. Helder24 Augustus 1872. H. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). to p Windrigting en Kracht. zoto. z. nnw. nwtn. 0.6k. 6.0„ 5.0„ 6.0„ Barometer mm. Thermometer C. <D -£3 O O O Toestand vau de Stand. Afw. Stand. Afw. t> p. zee. 766.48 756.47 756.09 758.30 f 5.74 - 4.28 - 4.67 - 2.46 20.4 18.4 16.8 17.8 t 1-4 - 0.6 - 0.2 - 1.1 0.55 0.86 O.jBO 0.80 Vlak. Golvend, wein golv ii Weersgesteldheid: 25 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiw. 26 Aug. 12 u. Betrokken, stortregen, onweder. 27 Aug. 8 u. Losbewolkt, helder, mooi. 27 Ang. 12 u. Bewolkt, helder, mooi. Gevallen regen op den middag van den 26sten 11.5 milimeter of 11.5 liter per vierkanten meter. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Aug. 25 Aug. Etna. J. J. Schrijver. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Aug. Corveto. G. B. Balestrino. Zur Mühlen &Co. Taganrog. 26 Algonquin.W. B.Jurdan. Hoogl. v. Herw. Calcutta. 26 California. S. Deinum. Zur Mühlen Co. Banjoewangie. 27 Nina. J. Visser. Bordeaux. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Seaham. Newcastle, Steenk. Zur Mühlen Co. de Vries Co. Zur Muhlen&Co. Sundswall. Hout. Blikman Co. Ely. J. H. Jamieson. Swan. G. Annison. Emily Smeed. J. Bennett. Landbouw. A. Sissingh. TheodorParker.J. Berglund. Sirius. P. Elliot. Newcastle. Steenk. Elisa. II. Stanbridge. Seaham. FatherMatthevv. W.K.Watson. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Solid. J.B.Audersson. Sundswal. Andreas. A. Backer. Londonderry. W. Slater. Seaham. Flinn. R. Taylor. Matchless. T. Laurence. Esther. J. Eiskine. Sunderland. Iris. N.J.Cedergren. Sundswall. Hout. Gustaf Adolf. O. Fernström. Olga. J. N. Suiith. Hernosand. WilliamStHannah. T. Tullock. Newcastle. Steenk. ii Hout. ii Steenk. Eglantine. Egid ia. Activ. Silentia. Nicanor. Sandvicken. D. A. Clark. H. J. Basberg. J. Jensen. O. Basberg. Bones. Soderhamn. Hout. Hudichswall. Ornskuldsvick. G. E. Haasen. Sundswall. J. Hansens. Borga. Duink. ütGoedk. Hoogl.&v.Herw. van Vliet Co. ii Duinker&Goedk. Zur Mühlen Co. ii de Vries Co. van Vliet Co. Blikman Sz Co. ii Duinkerk Goedk. de Vries Co. Amons Co. Blikman Co. Amons Co. Herman deRuiter. L.H.Draijer. Ornskuldsvick. Mededeelingen, ontleend aan liet verslag van den toestand der provincie Noordholland in 1871, gedaan aan de Provinciale Staten door de Gedep. Staten van dat gewest. (Slot.) Hoofdstuk IX van het verslag, waarboven het opschrift „Armwezen" is geplaatst, vangt met de volgende mede- deeling aan: De strenge winter van 1870 op 71, die velerlei arbeid, onder anderen ook veldarbeid, belemmerde of verhinderde, en daarentegen meer dan gewone behoeften in het leven riep, verder de hooge prijzen van vele levens- benoodigdheden, kunnen geacht worden vrij algemeen een ongunstigen invloed op den toestand der behoeftigen en minvermogenden gehad te hebben. Daarbij kwam nog op verschillende plaatsen de ongunstige gezondheidstoestand, bepaaldelijk het heerschen van pokken, te Egmond aan Zee van typhus, waardoor vele hoofden van huisgezinnen werden weggerukt en een nog grooter getal gedurende geruimen tijd belet werd te wei-ken. Daartegenover is echter ook van vele gunstige verschijnselen melding te maken. Toen de winter voorbij was, kwam er reeds verbetering in den toestand. Toenemende welvaart der meergegoede klassen, levendige handel en krachtige ontwikkeling van velerlei takken van nijverheid hadden tengevolge, dat er over 't algemeen meer dan vroeger voor den arbeider werk was te vinden. In de zandstreken had de gunstige aardappelenoogst een weldadigen invloed. En wat de visscherij betreft mag de overvloedige spieringvangst in den winter niet onopgemerkt blijven. Tal van middelen zijn door of van wege de gemeente besturen aangewend of bestendigd om armoede te lenigen en de behoeftigen, vooral ook de zieken onder hen, bij te staan. In de rubriek „makingen en schenkingen aan armbesturen en andere liefdadige instellingen" worden o. a. de volgende genoemdaan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Alkmaar van J. Bruinvis 2 eert. 2| pCt. N. W. S., elk groot 1000, aan het Burgerweeshuis aldaar van denzelfde 500 en aan de diaconie der Doopsgezinde gemeente aldaar van denzelfde een stuk weiland, ter grootte vau 2 hectaren 30 aren, geschat op eene waarde van ongeveer 3315. In hoofdstuk Waterstaat wordt de toestand der haven het Nieuwediep gunstig genoemd. Volgens de dagelijksche waarnemingen aan de peilschaal in deze haven was de gemiddelde hoogte van de vloeden 0,267 M. boven A. P., van de ebben 0,877 M. onder A. P. en dus het gemiddeld verval 1,144 M. De haven te Barsingerhorn verkeert in zeer voldoenden staat. Door de sluis werden naar binnen geschut: 181 tjalken, 110 andere vaartuigen, te zamen 291, waarvan 138 vaartuigen met turf geladen. Naar buiten werden geschut: 21 vaartuigen met vlas en 140 bootjes tot uit oefening der visscherij, te zamen 161 vaartuigen. De haven te Terschelling werd bezocht door 28 rijks- vaartuigen, 2 buitenschepen, 107 binnenvaartuigen, 482 visschersvaartuigenaan havengeld is ontvangen 388,97 i. Van de haven te Vlieland werd gebruik gemaakt door: 25 binnen- en 47 visschersvaartuigen, die aan havengeld opbragten f 72,26. Die te Texel werd bezocht door 190 binnenlandsvarende schepen, die het havengeld per reis betaalden, en waarvan er 34 op Texel tehuis behoorden. Bovendien werd bijna dagelijks van de haven gebruik gemaakt door de post- stoomboot Ada van Holland, zoomede af en aan door 20 tjalken, 14 kagen, 9 visschersvaartuigen en 79 haring schuiten, welker eigenaars of gebruikers zich mecrendeels per jaar voor het havengeld hebben geabonneerd. De ingekomen verzoekschriften van ingezetenen van Wieringen, alsmede van andere belanghebbenden tot het van rijkswege aanleggen eener haven aan den Oever op dat eiland, hebben geleid tot het instellen van een onder zoek en het opmaken van een ontwerp. Door de regering is evenwel te kennen gegeven, dat de haven niet van rijkswege kan worden gemaakt en dat het verleenen van een rijkssubsidie eerst dan in aanmerking zou kunnen komen, wanneer bleek, dat de provincie en de gemeente het hare voor de daarstelling van dit werk deden. In de mededeelingen omtrent de duinen komt het volgende voor omtrent schadelijk gedierte. Tengevolge van de ver gunningen tot het vangen van konijnen, die aan eenige mientbewoners op Texel zijn verleend, worden thans in de provinciale duinen aldaar weinig konijnen meer ge vangen. Meer treft men die aan in de duinen van het Horntje en Eijerland en in den grooten Zanddijk, alwaar minder jagt op deze dieren wordt gemaakt. In de duinen van den vasten wal tusschen de Heldersche zeewering en de grens der Heerlijkheid Callantsoog zijn de konijnen mede schaarsch geworden door de verleende vergunningen om die te vangen, doch in de duinen van Callantsoog, Petten, Castricum, Heemskerk en verder zuidwaarts tot aan de grens tusschen Noord- en Zuidholland zijn zij ruim schoots aanwezig. In hoofdstuk Landbouw lezen we o. a. deze opmerkingen en mededeelingen: „Het net van harde wegen, dat in de laatste 20 jaren over Noordholland is uitgespreid, vertakt zich al meer en meer, wat als een belangrijke factor is aan te merken in de waarde-vermeerdering der landerijen, die zoodoende nader gebragt worden tot de markten waarop hare producten worden afgezet. Onmiskenbaar is de wel dadige invloed van den Noordhollandschen spoorweg op de streek waardoor hij loopt. Krachtige pogingen worden in het werk gesteld om ook het oostelijk deel der provincie in het spoorwegverkeer te doen deelen." „Verbetering van bemalingswerktuigen, verbreeding, verdieping en egali satie van afvoerkanalen, verlaging 'van 't peil zijn aan de orde van den dag; de hooge waterstanden van den winter 1870/71 hebben de aandacht bijzonder op dit punt gevestigd. Krachtige stoomgemalen hebben in de laatste jaren op vele plaatsen de windkracht vervangen of zijn daarnevens in werking gekomende stichting van andere wordt voorbereid of althans reeds door velen ernstig gewenscht." „Op Texel zijn eenige grasmaaiwerktuigen ingevoerd, die vooral in drooge zomers voor het afmaaijen van het taaije gras zeer doelmatig zijn. Ook knollensnijders en hooiharken zijn in gebruik genomen en hebben zeer goed-voldaan." „Maaiwerktuigen zijn verder nog in gebruik genomen te Anna Paulowna, in den Waard en Groetpolder en te Twisk. Hooischudders, dorsch- en harkwerktuigen, stroo- of hakselsnijders, zaadpletters, kettingeggen en andere werktuigen worden meer algemeen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3