1872. N". 104. Vrijdag 30 Augustus. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. r,ï Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Binnenland. m m '611 dili 261, Vat HËLDERSCHE E.V VIEIRE DIEPER COURANT. g. tcl „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Kaar Oost-lndië: via Triest 3 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 12 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. u Brindisi 5 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 31 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Sept., 's avonds 6 n. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. vut/ u via Triest 7 Sept.,'s m. 6 u. 25 m. priii linain 19,51, ijarij •1. vat De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt ter voor- iming van ongelukken aan de ingezetenen bekend, dat op ndagen den 1, 8 en 15 September e. k., des namiddags ten m ure, door de Schutterij dezer gemeente Schietoefeningen zullen :n worden met volle kogel van het fort Kijkduin in zuide- jke rigting, en dat het terrein in die rigting, hetwelk op de eirone wijze door roode vlaggen zal worden aangeduid, als uteilig moet worden besphouwd. Helder, De Burgemeester voornoemd, S8 Augustus 1872. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Augustus. De vrede van Europa zal ongetwijfeld niet worden verstoord door de vermeende beleediging, den sedretaris van het Spaansche gezantschap door een Belgische stationschef aan gedaan. De Spanjaard had den chef in de uitoefening van diens functie heleedigd en liep daardoor een pak slaag op. Te vergeefs heeft het Spaansche gezantschap zich bij den minister van Buitenlandsche Zaken hierover beklaagd en op genoegdoening aangedrongen. Het stelt zich met de 'egevene opheldering niet tevreden. Misschien dat in rroeger tijd om zulk een zaakje wel eens het zwaard werd «trokken maar die dagen zijn voorbij. In Belfast is de rust nu geheel wedergekeerd en begint i bevolking eenigzins tot bezinning te komen. Het onlangs medegedeelde gerucht, dat de heer Thiers oornemens is om na de vacantie Frankrijks vertegen Brieven uit het Noorderkwartier. 581 Ki n V lvere XI. (Slot.) Wij, bewoners van het Noorderkwartier, ofschoon we allen wel ea raadsleden zijn, zoo weten we toch wel uit andere vergade ren, dat de orde bij het behandelen der werkzaamheden, nog iets te wenschen overlaat. Het punt van handeling, waarom P50J len te zamen is, wordt dikwijls het minst besproken. Het hoofd- L929S n<^erwerP des gespreks hangt af van den tijd des jaars waarin ten leeft. In Maart bijv. zal er veel gesproken worden over liet alven der koeien en het oonen der schapen; in April over tt schrale gewas en den prijs der koeien op de Alkmaarder en ïlager marktenin Mei over het vele of weinige gras en den rijs der lammeren; in Juni over den kaasprijs en het ruime I schrale hooigewas en zoo verder heeft iedere maand zijne eigene B eigenaardige gesprekken, die op de vergaderingen besproken herkauwd worden. Ik heb wel eens gehoord dat die verga- enngen dan ook veel van een Joodsche kerk hebben, waarin iel gesproken wordt, maar niet altijd over de belangen der emeente. Dat is verkeerd en behoort niet te geschieden. Men ergadert op het raadhuis om andere zaken te bespreken en te shartigenDat er zoo veel gesproken en zoo weinig gedaan wordt, it hindert ons, en met recht. Maar laat ons de schuld daarom iit alleen op de raadsleden werpen, maar liever ons zeiven afvragen 'wij niet de hoofdschuldigen zijn. Wij verkiezen onze raadsleden, Haar welk beginsel bestuurt ons niet zelden bij onze keuze? 1. Zij die een plaats in de raadzaal mogen innemen, moeten de jjjksten in de gemeente wezen, alsof de rijksten ook de geschiktsten, verstandigsten, de nauwgezetsten, de eerlijksten zijn. Het jnt wel dat Éokke Simons in zijn comisch-ironiseh woorden- k, als we het woord «geld" opslaan, gelijk heeft, alwaar hij Mhematisch, logisch en physisch aantoont, dat een zak vol achten twintigen gelijk is aan een zak verstand. De leden van den raad moeten zoo wat de oudjes uit de lïffleente wezen, beneden de zestig komt niet te pas, boven de iQyj. Kientig is bqter. Jongere menschen in de kracht des levens, die l0g belang hebben bij maatschappelijken vooruitgang, die zich nog la baan moeten breken, leven veel te loszinnig met het geld der [emeente, zij zouden inrichtingen daarstellen die op een hoofde-, 'jkeo omslag of op de vermeerdering van den omslag zouden Op vele plaatsen in ons Noorderkwartier kan het taadhuis dan ook het best bij een oudmannenhuis vergeleken worden. Ouderdom en grijsheid, al is men idioot, schijnt alleen gehikt te maken voor raadslid. De macht van den tegenwoordigen onderwijs, wordt minder op prijs gesteld en wordt door die 'arijes, als te duur, ook minder gewaardeerd. Ik ken een gemeente 'M een jaar geleden van de zeven raadsleden maar een bij het TOderwijs voor zijne kinderen persoonlijk belang had, do zes "e"gen hadden geen kinderen, of zoo zij ze hadden waren ze iris zeer ver boven de schooljaren verheven. Wat zullen zulke ?Waen zich nu voor het onderwijs interesseeren. Wij kennen *fflers het woord, in ons Noorderkwartier zoo algemeen in gebruik: i™e kunnen er niet beter van worden." Aug. iB« 16? !8i 30^ 25U 25Ü 18{ 181 39Ü Ï&A Hf 18 521 29 261 11 iep. woordiging in twee Kamers te splitsen, wordt thans dooi de Times herhaald en wel met eenigen schijn van zekerheid. De Amerikaansche berigten luiden niet gunstig voor de candidatuur van den heer Horace Greeley. Men verzekert, dat zijne kans om benoemd te worden lang zoo gunstig niet meer staat dan een poos geleden. De oorzaak hiervan moet zijn eene scheuring in den boezem der democratische partij. De herkiezing van den heer Grant wordt hierdoor meer waarschijnlijk. Doch de verkiezing moet eerst over een paar maanden plaats hebben, en wie heet hoe in dien tusschentijd de kans nog verkeert. De mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, is den 25 dezer, des voormiddags, van Batavia vertrokken met volle lading, 25 passagiers en 24 kinderen 1ste klasse, 5 passagiers 2de klasse en 85 militairen. De mailboot Conrad, Zaturdag namiddag vertrokken, is Zondag des nachts ten 1 uur Dungeness gepasseerd; aan boord was alles wel. Met een volkstrein kwamen gisteren 1200 personen uit Amsterdam en uit Zuidholland een bezoek aan deze gemeente brengen, 's Avonds ten ruim half acht ure vertrok de trein weder van hier. Te Waal en Koog op Texel is toezegging van beroep verleend aan ds. J. W. Margadant, predikant bij de Herv. gemeente te Huisduinen. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Harlingen ds. J. Boetje, pred. te Koog en Zaandijk. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Sappemeer c. s. door ds. S. G. Binnerts, pred. te Barsingerhorn. -Bedankt voor het beroep naar Haarlemmermeer door ds. Boer, pred. te Ouderkerk aan den IJssel. De Hooge Raad heeft in de zaak van H. v. d. P., oud 41 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te 's Bosch, beklaagd van poging tot diefstal van eenige jonge ooijevaars uit een nest, staande op een boom in den tuin van den heer R. v. d. V., te Bosch, uitgemaakt dat de bedoelde jonge ooijevaars zijn afkomstig van niet tamme ooijevaars 3. Bij de verkiezing van raadsleden toonen we dikwijls geen achting voor ons zeiven te hebben. Eigenwaan hebben we in den regel meer dan genoeg, maar. we achten ons zeiven te weinig. Een kiezer heeft van A of B een stuk land in huur of wat geld ten gebruike op hypotheek, onder persoonlijken borgtocht, soms op zijn eerlijk gezicht; en nu waant land- of geldgebruiker dat hij verplicht is in alles zijn stem uit te brengen zooals landeigenaar en geldschieter begeert. Eigen overtuiging wordt verloochend om een ander te believen, men verlaagt zich tot een instrument, dat door vreemde kracht in beweging wordt gebracht. Dat is onmannelijk, dat toont dat men geen achting voor zich zeiven heeft. Men vergeet dat een landheer en geldschieter evenzeer om een land en geldgebruiker verlegen is, als de gebruiker om landheer en geld schieter. Ik zou nog veel meer kunnen zeggen, om aan te toonen, dat het veel meer de schuld der kiezers dan de schuld der raadsleden is, dat er bij de plattelandsche gemeentebesturen zooveel te wenschen overblijft. Dit is echter onnoodig, ieder kan uit eigen ervaring veel aanvullen. Is het nu niet onrechtvaardig de 'verkozene aan sprakelijk te stellen voor onze slechte keuze? Die menschen hebben niets meer en kunnen dus niet meer geven. Staan nu hunne handelingen ons niet aan, verlangen wij bijv. openbaarheid van hetgeen in die raadsvergaderingen besproken en besloten wordt; wat belet ons die vergaderingen bij te wonen? De courage. Wij durven niet, we zijn te menschenvreezend. Ik geloof dat het hoogst verkeerd van gemeentebesturen is de publiciteit hunner beraadslagingen te schuwen. Niet anders dan laffe uitvluchten en doekjes voor het bloeden zijn de woorden: „Wat hebben anderen met onze gemeente van noode." Domme onwetendheid doet hen alzoo spreken. Ik wil het door een voorbeeld bewijzen. Een bewoner van den Haag is landeigenaar in een gemeente van ons Noorderkwartier. Het plaatselijk bestuur van die gemeente heft 10 of 20 opeenten op de grondlasten voor de gemeente. Heeft nu een bewoner van den Haag gebn belang bij de gemeente A of B in ons Noorderkwartier? Wil zulk een bewoner van den Haag niet gaarne iets vernemen hoe in de gemeente A of B door het plaatselijk bestuur de zaken worden geregeld Verder, de debatten die in eene raadsvergadering ten platten lande worden gehouden in eenig blad zoo getrouw mogelijk mede te deelen, het kan niet anders dan weldadig op de besturen terugwerken. Menige babbelaar zou wel tot zwijgen worden gebracht, als hij zijn praat gedrukt onder de oogen kreeg en als we al die kost, die daar in raads vergaderingen opgeschept wordt, door en bij elkander vonden, menig raadslid zou dan wel zoo het land krijgen, dat hij eerst leerde zwijgen en daarna tot het inzicht zou komen: hoe begeerlijk een zetel op het raadhuis mij ook sehijne, daar waardig een plaats bekleeden, neen dat kan ik niet, daartoe heb te weinig onderwijs genoten, daartoe begrijp ik mijn tijd niet genoeg. Het gevolg zou dus stellig wezen, dat er in de raadhuizen wat minder over koeien en kalven, schapen en varkens, tongblaar en klauwzeer zou worden gesproken, maar met wat meer ernst die werkzaamheden worden vervuld, waartoe de raadsleden in de gemeente geroepen zijn. Er is nog een tweede zaak, waarom openbaarheid van al het verhandelde in de vergaderingen des raads noodzakelijk is. Er en zaken zijn, die aan niemand toe behooren en dat der halve van diefstal van die vogels of poging daartoe geen sprake kan zijn, en deze zaak buiten vervolging gesteld. Er wordt te Texel veel gesproken over het brengen van een verbetering in de afwatering van den polder Waal-en-Burg en andere landerijen op dit eiland, welke wegens hare lage ligging en den waterplas grootendeels onvruchtbaar zijn, zoo zelfs, dat de huurprijs dier pOrceelen gemiddeld slechts 30 a 35 per hectare bedraagt. Men wil nu ter indijking van het noorden, een kanaal graven in verband met het noorden, het togten en slootennet verbe teren, zoodat men ten allen tijde meester zal zijn van die watermassa. Men rekent dan ook op het goedkooper mest- vervoer te water, ten einde schrale gronden te kunnen verbeteren en maakt zich sterk, dat door die werken ruim 4000 hectaren land, welke thans een gemiddelde waarde hebben van 400, dan minstens 1000 per hectare waar dig zouden zijn, alzoo in massa bijna 2| milliöen gulden. Te Warmenhuizen is jl. Maandag een der werklieden, aan de in aanbouw zijnde R. C. kerk werkzaam, door een vallenden emmer aan het hoofd gewond, met het ongelukkig gevolg dat zijn schedel gekloofd werd. Ondanks de genees kundige hulp, is de man aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Nieuwe Niedorp, dd. 26 dezer: „Ook in deze gemeente wordt bijgedragen voor een nationaal huldeblijk aan Thorbecke. Ofschoon zich alhier geene sub commissie heeft geformeerd, hebben toch eenige vrienden van den overleden staatsman, ook door geldelijke bijdragen, van hunne belangstelling in deze zaak doen blijken." Door den raad der gemeente Hoorn zijn, ter verle vendiging der Maandagsche veemarkt, premien uitgeloofd tot een bedrag van 400 's jaars aan hen, die gedurende een jaar het meeste vee ter markt aanvoeren en aan hen, die in datzelfde tijdsbestek het meeste vee koopen. Het verzoek der hoofdonderwijzers te Harenkarspel om verhooging hunner ontoereikende jaarwedden is door den gemeenteraad gewezen van de hand; dit besluit is genomen hoezeer de rekening der gemeente jaarlijks met een saldo van p. m. 2000-sluit. Het hulponderwijzers- geschiedt in sommige gemeenten nog zooveel dat strijdt tegen, de wet. Het zal wel de eerste verplichting van raadsleden zijn de wet onpartijdig naar letter en geest toe te passen, al is het dat men zelf of zijne kinderen er eenige schade bij lijdt. Zeer wijs is in de gemeentewet opgenomen, dat geen raadslid, geene n&iifve bloedverwant of verzwagerde van een raadslid eenige aanneming of leverantie aan de gemeente doen mag. Wij zien hoe nauw gezet Harlingen die wet toepast, waar een raadslid ontzet is, omdat hij hout had geleverd aan een aannemer, die een brug voor de gemeente moest daarstellen. Geschiedt dit in ons Noorder kwartier ook? O! wat is het. bij ons in sommige gemeenten nog anders. Ik ken een gemeente, waar de schoonzoon van den wethouder wel gemeentewerk verrigt, terwijl een ander, die hetzelfde ambacht uitoefent, nog al wordt voorbijgegaan. Nu moeten wij niét zeggen: wel laat de benadeelde zijn beklag bij den raad indienen, wat gaat ons dat aan? Och, we kennen ons volkje in het Noorderkwartier. Als de benadeelde durft klagen, dan wordt hij immers nog meer benadeeld. Neen, wij moeten voor den benadeelde in de bres springen. Het gaat ons wèl aan, want de wet waardoor we geregeerd worden wordt geschonden. Heden schendt men die tegenover een onzer medeburgers, maar morgen leggen wij aan de beurt. Wat waarborg hebben we, dat de raadsleden tegenover ons nauwgezet zullen handelen, als we zien wat ze onzen medeburger aandoen? Daarom, het kan niet anders dan goed, zeer goed werken, als elke gemeenteraad niet slechts zijne vergaderingen in het openbaar houdt, maar ook van zijne debatten en besluiten een verslag geeft in het een of ander dag- of weekblad dat in de gemeente hel meest gelezen wordt. Eu hoe woordelijker en getrouwer het verslag is, des te beter zou het wezen. Wat is nu het doel van dezen brief? Ik wil het gaarne zeggen. Ik ben begonnen met het spreekwoord der Latijnen: „Tempora mutantur, et nos mutamur in illisWij zien, de tijden zijn veel veranderd, en wij ook wel, maar nog niet genoeg; de tijd is ons vooruit, wij moeten nog veel veranderen, willen wij de voorrechten van onzen tijd waardig genieten. Daarom heb ik den vinger op de wond gelegd. Ik heb het niet gedaan •met het doel om te pijnigen, maar om de kwade stoffen uit te drukken, opdat er genezing kome. Openbaarheid is de beste waarborg voor onze goede trouw al het geheime en geheim zinnige wordt door redelijk ontwikkelden in onze dagen zeer verdacht gehouden. De domme menigte mag men daardoor nog overbluffen, die nadenkt kan aan obscure handelingen geen ver trouwen schenken. Al dat spreken met halve woorden en in bedekte termen, waarin veel bewoners van ons Noorderkwartier ver zijn, waarlijk, dat verwekt geen vertrouwen. Zoo is het ook met de raadsvergaderingen gelegen. Hoe meer openbaarheid des te heter, des te meer vertrouwen geniet de raaden als er nu plaatselijke besturen zijn die aan die billijke begeerte van gemeente naren niet verkiezen te voldoen, welnu, dat wij dan van ons recht als burgers gebrnik maken en alle vergaderingen bijwonen en door de pers mededeelen, wat wij meenen dat nuttig en noodig is, opdat de macht der openbaarmaking hervorme, wat hervorming noodig heeft.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1