Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. h tractement is, met het oog op veel vraag en weinig aanbod, met 50 verhoogd. Ter gelegenheid dat de heer J. Debets, R. C. pastoor te Grootebroek, op Maria Hemelvaart zijn 25jarig priester schap vierde, werd o. a. door de parochianen, daar de jubilaris voor zich geen geschenken wilde aannemen, als feest- en dankgeschenk aan de kerk vereerd een kostbaar- zilveren expositie-ciborium, gelijk aan dat der cathedraal van St. Jan te 's Bosch, en van de zijde des pastoors een allerprachtigst zilveren remonstrans, met gouden luna en krans, rijk met diamanten en paarlen bezet. Beiden zijn ware kunststukken, vervaardigd door de heeren gebroeders van Gemert te 's Bosch en door den heer Hermans-Smits, te Eindhoven. De volgende kennisgeving is uitgevaardigd: „De burgemeester van Amsterdam, In ervaring gekomen zijnde, dat in den laatsten tijd hier ter stede, zónder zijne vergunning optogten zijn gehouden; Herinnert de ingezetenen aan artikel 94 der algemeene politieverordening, luidende als volgt: Het is verboden serenades te geven of optogten te houden, zonder vergunning van den burgemeester-, en noodigt de inge zetenen uit, door het getrouw nakomen van bovengemelde bepaling tot de handhaving der goede orde mede te werken." Te Amsterdam is gisteren aangekomen een escadron van het 1ste regiment huzaren, onder kommando van den ritmeester baron van Lijnden. De algemeene vergadering van de Stoomvaart-Maat schappij Nederland, jl. Dingsdag te Amsterdam gehouden, heeft benoemd tot directeuren de heeren: J. Boissevain, fungerend directeur; M. L. J. van Asperen, kapt.-luit. ter zee bij het Indische sedentaire zeewezen, laatst directeur van het marine-etablissement Onrust, met verlof in Neder land en C. W. J. Ramann, directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam. Jl. Woensdag morgen ten elf ure werd te Amsterdam de gedenksteen aan de herbouwing van den Amsterdamschen schouwburg gelegd door Gerrit den Tex, tweeden zoon des burgemeesters. Van de gisteren morgen ten 6 ure van Amsterdam naar Gorinchem vertrekkende stoomboot, Stad Gorinchem, gezagvoerder Belzer, is even buiten de stad, nabijden omval," de stoomketel gesprongen, waarbij de boot uiteen geslagen en gezonken is. De passagiers zijn ongedeerd aan wal gebragt, doch de kapitein is gewond naar het gasthuis vervoerd, terwijl ook eenige manschappen brandwonden hebben bekomen. De machinist is in het water gesprongen en ongedeerd gebleven. (Amst. Crt.) Het Vaderland deelt het volgende mede omtrent Isaac Salomon van der Hout, den man, die Zondag het woord tot den burgemeester van Amsterdam voerde Dezelfde van der Hout die thans zijn heil zoekt bij de „proletariërs," werd in 1863 door den toenmaligen burge meester van Amsterdam, Messchert van Vollenhoven, met een oranjelint, waarop het woord „volksredenaar," begiftigd, omdat hij zoo vaderlandslievend en opregt den burgemeester had toegesproken ter gelegenheid van de feesten, bij de herdenking aan de gebeurtenissen van 1813 gegeven. In het toen nog niet geheel voltooide Volkspaleis sprak dezelfde van der Hout, met het symbool van zijn patriotisme als sjerp omgeslagen, de werklieden van v. Vlissingen en van Heel toe, en alles ademde geestdrift voor Oranje en voor het Vaderland. Van der Hout echter, die geen ambacht schijnt geleerd te hebben, vond in zijn patriotisme waar schijnlijk weinig materiëel voordeel en zocht iets anders om naam te maken. Na als sjouwer te hebben gezwoegd en als kermisuitroeper aan een „welingerigte loge" zijn oratorisch talent wat te hebben ontwikkeld, trad hij in 1871 plotseling als volbloed Internationaal op, bij het congres der werklieden te Amsterdam. Daarna schreeuwde hij nog harder dan de Gentenaar Karei de Boos (wegens verduistering van gelden korten tijd daarna in de dag bladen bekend gemaakt) over kapitaal en arbeid, over regten en pligten, over onderdrukking en geweld. Doch toen in een der te Amsterdam verschijnende Israëlitische weekbladen het gedrag van van der Hout sterk werd gehekeld, en men hem toeriep dat hij zich schamen moest, voelde de ex-patriot weder wat van zijne oude overtuiging opwellen en schreef hij in een ingezonden stukje, dat het zoo erg niet gemeend was en dat hij het nooit weer zou doen. Spoedig echter heeft van der Hout zich weder tot andere gedachten laten brengen, want thans in hij lid van den bondgenootschappelijken raad der Internationale en leider der manifestatiën te Amsterdam. Of hij het geschenk van den heer Messchert nog bewaard heeft?" Men meldt uit 's Hage aan de Arnli. Crt.: „Na al de beweging, die men hier over het aange kondigde congres van de Internationale gemaakt heeft, zal waarschijnlijk, misschien ten spijt van de agitateurs, die bijeenkomst geen doorgang hebben, omdat de eenige locali- teit die men voor de vergaderingen hier had kunnen krijgen, naar men verzekert, niet meer ter beschikking van die zoo gevreesde heeren zou zijn. Van den eenen kant wordt beweerd, dat de politie hierin de hand heeft ge"had, maar veel waarschijnlijker is een ander gerucht, namelijk dat de eigenaar of verhuurder van het danslokaal Terpsichore de kans niet heeft willen loopen van de eventualiteiten, welke aan dit congres mogten verbonden zijn. Eene vereeniging die den eigendom wil afschaffen, kan dan ook bij den eigenaar niet veel sympathie vinden. In de jl. Zondag te Rotterdam gehouden 24ste ver gadering der „Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland" is verslag uitgebragt omtrent den toestand van en het verrigte door de vereeniging. Zij telt 8 afdeelingen, 80 donateurs en donatrices en 290 leden. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hh. dr. J. van Lier Ez., inr. A. M. du Mosch en mr. A. de Pinto. De volgende vergadering zal te Amsterdam gehouden worden, waarbij dan het 25jarig bestaan met eenigen luister zal herdacht worden. Als een zeldzaamheid wordt uit Krabbendijke gemeld, dat in den tuin van den heer C. C. van den Brink een aardappelplant is gerooid, die niet minder dan 210 aard appelen bevatte, uitgezonderd de kwade, en die een omvang had van 2 meters. Ongeveer op diezelfde plaats zijn dit jaar reeds voor de tweede maal aardappelen gepoot, die al een grootte hebben van een kippenei en kunnen gegeten worden. De massa pruimen, die dagelijks te Dalfsen wordt aangeboden, kan, hoe goedkoop ook, niet geplaatst worden, en dient derhalve totveevoeder. Ongeveer 550 oud-studenten van de Groningsche hoogeschool hebben gevolg gegeven aan de oproeping tot de réunie. Jl. Maandag avond had de feestelijke ontvangst plaats, welke voorafgegaan werd door de onthulling van liet gedenkteeken op het graf van den hoogleeraar Pareau, waarbij ds Thoden van Veisen, van Leeuwarden, eene rede uitsprak en ds. Heerspink een vers voordroeg. Mr. A. Pareau bedankte voor de eer, zijn vader bewezen. De welkomstgroet aan de feestgenooten werd des avonds in de groote zaal der Harmonie uitgesproken door dr. J. Baart de la Faille. Het verdere gedeelte van den avond werd onder muziek in opgewekte stemming doorgebragt. Frans Walluer verhaalt in zijn werk „Yom Nil" het volgende: De rotsen van een gedeelte van de Arabische bergketen vóór Beni Hassen zien er uit als zeeventalloos zijn de gaten, waarin op moorsche wijze de lijken van afgestorvenen zijn bewaard. Toen wij in de nabijheid kwamen zagen wij uit die gaten bundels afwerpen, die in eene groote tent werden gebragt, terwijl een koopvaardijschip in de rivier voor anker lag. De bundels, die door bedouinen, vrouwen en kinderen, onder toezigt van een Europeaan, werden afgeworpen, weggedragen, gewogen en in het schip geborgen, waren mummiën. Een Engelsche maatschappij heeft van de regering concessie gekregen om het lijnwaad van mummiën te verzamelen, ten einde daarvan papier te maken, terwijl de beenderen voor andere chemische doel einden, als het zuiveren van suiker enz., worden gebruikt. Zonderlinger maatschappij bestaat wel niet op de wereld dan deze „vennootschap tot exploitatie van Egyptisch mummiën-lijnwaad ter vervaardiging van Engelsch papier." De zaak moet een goed dividend afwerpen, want het aan tal mummiën overtreft verre de raming. Men vindt ze somtijds dwars over elkander gestapeld tot eene aanzienlijke hoogte, en met de talrijke arbeidskrachten, die hier ten dienste staan, kan de exploitatie op zeer ruime schaal geschieden. De stoomdorschmachine te Nieuwenhoorn bewijst druk hare goede diensten. Bij goeden aanvoer levert zij 70 mud per dag schoon in den zak, ja zoo schoon dat 't op de gewone wijze zoo niet gaat. De kosten bedragen p. m. 50 ct. per mud. De granen worden geleverd schoon in den zak en nog wel naar gelang der zwaarte, in vier soorten. In 26 minuten levert de machine een voer erwten schoon af. Nu reeds weet de ondernemer 30 boeren waar hij achtereenvolgens werken moet. Er zal dus heel wat minder koren ongedorscht in de schuren worden opgeborgen, zeker zeer ten spijt der muizen, die anders ongevraagd 's winters het noodige er goed van namen. Nu rijdt men zijn oogst op de werf, de machine plaatst men er bij, en in enkele dagen heeft men alles schoon op den zolder, en zooals vroeger koren, staat nu stroo aan den berg. Gekleurd zaaizaad. Ieder landbouwer weet, van welk een groot belang de gelijkmatige verdeeling van het zaad bij het zaaijen is, en toch was er tot nu toe vooral bij zaad, 't welk wegens zijne kleur of grootte moeije- lijk op het land te onderscheiden is geen middel om zich met de oogen te overtuigen, of er gelijkmatig gezaaid werd. Thans is in Amerika een octrooi genomen op een middel om het zaad zóó te kleuren, dat men kan zien, waar het valt. Het zaad wordt ter zaaijing voorbereid, door het eerst te bevochtigen en vervolgens in meel of andere daartoe geschikte stoffen om te schudden, totdat het geheel en al daarmede bedekt is. Dit schaadt het zaad niet, doordien de daarop gebragte stof, het water opslorpt en het zaad, als het niet gezaaid wordt, spoedig droog raakt. Als het zaad in den grond is gebragt, bevordert deze laag, door opslorping en bewaring van het vocht, het ontkiemen. Doordien op deze wijze het zaad duidelijk zigtbaar wordt, kan de zaaijer onverschillig of hij met de hand of met de machine zaait voortaan elke begane fout gemakkelijk herstellen. De op het zaad gebragte stof kan ook naar mate harer bestandeelen vruchtbaarmakend werken. De oogst in Noordholland. Over bet algemeen zijn volgens de berigten der gemeentebesturen de verwachtingen buitengewoon gunstig. Alle granen en handels gewassen hebben zich voortreffelijk ontwikkeld en beloven een ruime opbrengst van goede hoedanigheid. Eene uitzondering hierop maakt het karweizaad, dat van de nachtvorsten in Mei veel heeft geleden en slechts een schraal beschot oplevert. De vroege aardappelen zijn goed uitgevallenop de latere soorten schijnen de groote hitte en de daarop gevolgde zware regens een ongunstigen invloed te hebben uitgeoefend. Ook vertoont zich op vele plaatsen weder de bekende ziekte. Men is dan ook bevreesd dat de kwaliteit der late aardappelen niet zeer goed zal zijn. De weilanden hebben van vroeg in het voorjaar af een ruim en goed gewas opgeleverd en de hooioogst is bijzonder voordeelig, terwijl men nog vrij wat nahooi denkt te winnen. De tuinbouw heeft reeds gunstige uitkomsten opgeleverd en belooft ook verder nog eene ruime opbrengst van goede gewassen. De vruchtloomcn zijn door de nachtvorsten te zeer geteisterd om meer dan een schralen oogst te geven. De veestapel heeft veel te lijden gehad van tongblaar en klaauwzeer, waardoor zelfs vele kalveren bezweken zijn. Bovendien hebben die ziekten een nadeeligen invloed op de zuivèlproductie uitgeoefend. Alles te zamen genomen meent men echter te mogen aannemen, dat het jaar 1872 voor landbonwers en veehouders een voordeelig jaar zal blijken geweest te zijn, vooral wanneer men acht slaat op de hooge prijzen die zij voor hunne producten kunnen bedingen. Bij de dd. artillerie-schutterij alhier is aan den heer N. A. A. Berghuijs als kapitein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De luit. ter zee 1ste kl. W. J. Adams, laatst behoord hebbende tot het cader in Oost-Indië en vandaar, wegens langdurig verblijf, den 25 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 2de kl. J. Beijer en D. A. van der Laan wor. den met den 11 Sept. a. s. geplaatst respectievelijk aan boord van het ramschip de Buffel en het schroefstoomschip het Loo. Aan mr. B. C. Cau is, op zijn verzoek, op de meest eervolk wijze ontslag verleend als burgemeester te Zierikzee, onder dank. betuiging voor de in die betrekking bewezene diensten. P uit W we 30. het ger ziel niei die 40,1 lijkt ong schc frs., onts een en i leve van Wel het Debi kwal Sent komt van Cour yille) serge, moet partii opvoe en d dansn kamp: van het v: hierto mendi 10 u alrijk Thiers heeft de begrooting voor het onderwijs met 2] millioen fr. verhoogd en die voor oorlog met 100 millioen, Henri Rochefort, wiens ziekte toenemende is, is op raad der geneesheeren van het kasteel Oléron naar eiland Martin de Ré overgebragt. Volgens het Journal des Debats kost in Frankrijk het leger 12 maal meer dan het onderwijs, de marine 4 maal en de justitie 2 maal meer. Het onderwijs bedraagt slechts 1| pCt. van de geheele begrooting. Markies d'Ourches heeft op zijn sterfbed 20,000 frs. aan de Académie Médicine vermaakt om te dienen als prijs voor de aanwijzing van een gemakkelijk, snel en onfeilbaar middel tot onderkenning van dood en schijndood. prijs moet eerst in 1873 worden toegekend en reeds de Academie 91 antwoorden op de uitgeschreven ontvangen. Bij den laatsten brand in de straat Chaufourniet te Parijs, heeft de politie {le hand gelegd óp eene van deugnieten, door de agenten la Bande rouge, onderling Salamandres geheeten, die het werk van diefstal bij eet brand uitstekend verdeeld hadden. Eenigen dringen in brandende huizen onder voorwendsel van iemand te reddet en pakken iets meê. Buiten gekomen, doen zij alsof z} zich ernstig gebrand hadden en zetten het op een loopen, geven het gekaapte aan anderen over, die er verder mei gaan, en laten zich dan neervallen en beklagen. De „Sala mandres" zijn meest jongelui beneden de achttien jaar. Dezer dagen werd op het kerkhof la Chapelle-Saint- Denis een zekeren Etienne Salles begraven, die op 82jarigen ouderdom was overleden. Die man had vele jaren aan hel hoofd gestaan van eene inrigting, welke gansch Frankrijk door bekend is. Hij was het, die bij het afbreken dei straten, welke bij de Halles Centrales uitkomen in No. 2( der Rue aux Fers, het beroemde wijnhuis had, dat ge woonlijk met den naam van Paul Niquet werd aangeduid Men weet, dat dit wijnhuis vaak de verblijfplaats was van alle vagebonden, de vergaarbak van het schuim dei maatschappij. Men kwam er binnen door een langen, smallen, vochtigen, slecht verlichten gang, die in de Ene aux Fers uitkwam. De groote regthoekige zaal bevatte een aantal tafels, die aan den grond vast waren, en daar omheen waren een aantal kabinetjes voor vier, acht ol tien bezoekers. Een driehonderdtal personen kwamen hier eiken nacht eene schuilplaats zoeken, want men kon er den nacht Ben doorbrengen. Het waren menschen met een terugstootead em, voorkomen, boeven van eiken leeftijdmen ontmoette ei vrienc ook vrouwen zonder naam, met lompen bedekt, dronken ol beft op weg om het te worden en jongelieden, wier gelaat ds ifgele sporen vertoonde van losbandigheid of vroegtijdigen ouder- Ie he dom. En die allen dronken, aten, schreeuwden, vloekten, enon zongen en twistten. Ier k Dit huis was, in den tijd dat Salles het bestuurde, een ieide der merkwaardigheden van Parijs. Er waren dan ook twee De der kabinetjes zóó geplaatst, dat men het gezigt had op ds nisdai geheele zaal. Daar ging men voor zijne uitspanning heen, zijl Mais vermaak zoekende in het schouwspel der verdierlijking vu rerdrc den mensch. Men zégt zelfs, dat fatsoenlijke vrouweisn z somtijds daarheen gingen, om deze treurige gewaarwor- ichter dingen te ondervinden. Volgens de legende, die intusschei) lebbe: niet zeer waarschijnlijk is, zou ook Lodewijk Philips daai eens met den prefect van politie Delessart zijn geweest, len z Etienne Salles, die nu begraven is, had in weinige jarel tel daar fortuin gemaakt en de stichter, Paul Niquet, liet aai Boord zijne erfgenamen een half millioen achter. Au De Liberté berigt, dat men van plan is, onder direct» -ngeh van den heer de la Pierre de Roo, militaire duivenscholei 'ogen op te rigten. De heer de Roo is een der eerste grom jerigl leggers en bevorderaars van de duiven-societeiten in Belgis narir en heeft nu op zich genomen, om zich gedurende tw« Ie bei jaar te belasten met de leiding dier scholen, zonder eenigi ie jui andere belooning dan de eer om Frankrijk te dienen. 'erdei Parijs zal als centraal station en zetel van het gouver ioger nement 25,000 postduiven bezitten, ten einde, in geval vat tader invasie, 500 duiven ter beschikking te kunnen stellen val róie, eiken kommandaut der bedreigde vestingen, en op die wij» ,e'en altijd een middel van gemeenschap met de provinciën t "hijn kunnen bewaren. Ingeval van een nieuwe insluiting za ®n de Parijs eventuëel vervangen worden door een tweede station dat dan te Bordeaux zal worden gevestigd. Sjvaai Elk legercorps, dat zich op marsch mogt begeven, zo "Hyerl uit Parijs of uit de vestingen postduiven met zich mede China voeren, om voortdurend in gemeenschap te kunnen blijvei 'orde met het gouvernement en den kommandant van de vesting he waaruit het tot ontzet of hulp vertrokken is. de Elke vesting van Frankrijk zal minstens duizend post veil duiven bezitten. "5 E Zoodra de oorlog uitbreekt, heeft de wisseling van duive °ndat tusschen de hoofdstad en de vestingen plaatshet gouvef Pretenl nement deelt ze vervolgens gedeeltelijk uit onder de of bevelhebbers van de ondersteuningslegers, waardoor zij de gelegenheid zullen zien geopend om de kommandantf der ingesloten stad dag aan dag en uur aan uur op 4 hoogte te houden van hunne bewegingen. Door middel van dit vernuftige stelsel zal de opperhel' hebber, die de draden der beweging in handen houdt, alljjl zeer naauwkeurig ingelicht zijn omtrent de stellingen fl> rustig Je E, Europi Buiten gen gebo 'lechts hordei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2