Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Zwitserland. Rusland Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. nier iget JRue vatte iaar- tit ol jacht lacht jtend te er en of it dt jder- zijn troepen op het schaakbord; de communicatiën zullen geen oogenblik meer afgebroken zijn en men zal zich voor goed verzekerd hebben tegen eene herhaling van rampen, 200 als de legers van Mac Mahon en Bourbaki in den jongsten oorlog ondervonden. Den 18 Sept. 1871 heeft op de spoorweglijn Parijs Lyon een ongeluk plaats gehad. De regtbank heeft thans uitspraak gedaan in zake de eischen tot schadevergoeding voor geledene verliezen. Aan een vader, wiens zoon en gade werden gedood, zijn 40,000 frs. toegekend, aan een ander 30,000 frs., aan een gendarme, die ongeneeslijke kwetsuren heeft opgeloopen, 40,000 frs., aan een zwaar gekwetsten gendarme 25,000 frs., aan een bloemist, die door langdurige ziekte, veroorzaakt door het ongeval, zijne vier kinderen niet heeft kunnen onderhouden, 20,000 frs., aan een abt die een stijf been aan deze gelegenheid te danken heeft, 40,000 frs., aan een heer en dame, beiden met ongenees lijke wonden behebt, wier kind van 18 maanden bij het ongeval den dood vond, 60,000 frs., aan een 20jarigen schoolmeester, met vele lidteekenen op het gelaat, 20,000 frs., aan een luitenant, die tengevolge van kwetsuren zijn ontslag uit de dienst heeft moeten nemen, 40,000 frs, aan een weduwe, wier lOjarige dochter gedood werd, 12,000 frs. en aan een andere weduwe, wier man bij het ongeluk het leven liet en twee kleine kinderen ten laste zijner vrouw deed blijven, 40,000 frs. Alles met betaling van interest van den dag dat de eisch is gedaan. De weder-opbouw van St. Cloud gaat goed vooruit. Wel is men aan het kasteel nog niet begonnen, maar reeds men met den herbouw van de groóte kazerne tusschen let park en het kasteel een goed eind gevorderd. Te Marseille is dezer dagen voor de eerste maal ipgevoerd Debragas, een parodie op Kagabas, van Sardou. Debragas, de held van het nieuwe stuk, is een soort van kwakzalver, koorddanser, met een medaille der Heilige Genoveva getooid, en wil nooit uit zijn tent te voorschijn komen: generaal Trochu wordt hier bedoeld. De graaf van Chambord wordt voorgesteld als ridder de la Jambe- Courte, admiraal de la Sourde-Oreille (de Prins van Join- ville) vertegenwoordigt de Prinsen van Orleans en in den sergeant-de-ville Capatesta, die een rooden broek draagt, moet men Napoleon III zien. De royalisten en de Bona- partisten zijn zeer verbolgen op de overheid, omdat zij de opvoering van dit stuk niet verboden heeft. De hertog van Edinburg heeft een wals gecomponeerd die met den naam van „Galatea" bestempeld. De lansmuziek is aan de prinses van Wallis opgedragen. J. B. Johnson, „de held van London-bridge en de kampioen-zwemmer van de wereld," heeft Zaturdag 24 Augustus 11., naar aanleiding van eene te Leeds aangegane weddingschap van 1000 p. st. tegen 30 p. st., ondernomen van Engeland naar Frankrijk te zwemmen. Mannen van het vak beweerden, dat, tengevolge van de sterke stroomen, hiertoe een afstand van 40 of 50 Engelsche mijlen zwem mende zouden moeten afgelegd worden. Johnson is te 10 u. 40 m. in den ochtend, ten aanschouwe van eene alrijke volksmenigte, op een afstand van ongeveer '200 len van het havenhoofd te Dover van de stoomboot, die ern, met zijnen broeder („den kampioen-duiker") en eenige menden aan boord, vergezellen zou, te water gegaan en leeft de eerste twee Engelsche mijlen in een half uur ifgelegd. Na een paar malen een glas portwijn gebruikt hebben heeft hij te 11 u. 45 m. verzocht aan boord kten, «nomen te worden, en alstoen is gebleken, dat tengevolge er koude de bloedsomloop gestremd was, zoodat Johnsons eei ieide beenen geheel verdoofd waren. twef De overlevering wil, dat 70 jaren geleden drie staats- ap dl aisdadigers, ten einde aan hunne straf te ontkomen, van i, zijn hlais naar Dover zouden gezwommen zijn. Een hunner gvai'erdronk; de twee andere kwamen op het strand aan, de uwei zoozeer uitgeput, dat hij weldra overleedde derde •wor citer zou hersteld zijn en jaren lang te. Dover gewoond schei ebben. daar Zie hier nog een getuige in zake het Tichborne-proces. st. !en zekere Anderson, zich noemende professor, en om de jarei itel nog smakelijker te maken, „De toovenaar van het t aai (oorden,verklaart dat hij in het jaar 1859 te Castlemaine Australië voorstellingen gaf. Daar vernam hij dat twee rectii ingelschen, waarvan een, naar men zeide, een baronnenzoon, hola 'egens paardendiefetal voor het geregt stonden. Uit nieuws- roni tërigheid begaf de „professor" zich naar het gebouw, Jelgï 'aarin de geregtszittingen werden gehouden en zag daar twa Ie beide beschuldigden, Tom de Castro en Arthur Orton, :enig juist vrijgesproken waren en door een aantal vrienden 'erden geluk gewenscht. De persoon, die thans als sir uvef (oger Tichberne zijne regten doet gelden, is, volgens il vai biderson, niemand anders dan Tom de Gastro uit Castle- a vai aaine, en zeer zeker niet Arthur Orton, zooals door zoo- wijs '«'en wordt beweerd. Is Anderson' omgekocht, of zou de iën tMin hiei bedriegen? Nog een honderdtal geregtszittingen ig it de waarheid zal uitgemaakt worden. ;atioi - De Times wijst den Britschen werkman op een nieuw S«'aar, dat hem uit het verre Oosten dreigt. De menschelijke i, zff fj'erheid en arbeidskracht, die sinds duizenden jaren in mede China en Japan zich ophoopten, maken zich gereed de jlijve *arde te overstroomen. Duizenden Chinesche arbeiders zijn istic; het werk in de Vereenigde Staten, in de West-Indiën, 'n de Australische koloniën. En geen plekje op de wereld poll veilig voor die invasie van vreedzame, nijvere Chinezen. Europesche en Amerikaansche werkman haat hen, luive ®wdat zij goedkooper en meer werken; ze hebben geen juvef pretentiesze drinken nietze sparen, ze zijn nijver, matig, jppei- rustig en in den regel handig en eerlijk. Vooreerst heeft ij ziti Europesche werkman de Chinesche concurrentie in Europa zelf nog wel niet te vreezen, maar die concurrentie miten Europa is voor hem niet zonder gevaar. Dezer ~gen is te Shanghai een oorlogs-stoomboot van 2700 ton 'febouwd door Chinesche arbeiders, onder leiding van «echts vier Europeanen. Ditzelfde kan in Japan gedaan '«den. "Weldra zullen zij in vele takken van nijverheid, ;lJ - lanta opi n fli zoowel op onze markt, als op de hunne, met ons wed ijveren. Zij bezitten kolen en ijzer. Aan ondernemingsgeest en kapitaal ontbreekt het hun niet. Maar zal de vrees voor het socialismus er den kapitalist niet toe kunnen brengen, zijn geld des noods in China veilig te beleggen? Zal de jman van energie er tegen opzien des noods naar Japan te gaan? Als genie en talent tot gewone slaven van de massa vernederd worden, als zij niets voor hebben: niets jliet hunne kunnen noemen, zullen zij dan niet de heer schappij van den Mikado boven die onvruchtbare dienst baarheid, dat ondragelijk despotisme stellen? Dat mogen onze werklieden-vereenigingen wel overwegen. Zij spelen met eene magt die henzelveu het eerst vernietigen kan. Zij kunnen Engeland van een digtbevolkt land veranderen in een woestijn, van een lusthof in een puinhoop. Zij be hoeven slechts eendragtiglijk voort te gaan op den inge slagen weg om al de elementen van rijkdom en welvaart Uit den lande te verjagen naar verre streken, waar arbeids kracht en bedrevenheid williger zijn. Een van beiden: pndernemingsgeest, kapitaal en bekwaamheid zullen heen gaan, waar arbeidskracht te vinden is, of wel de overvloe dige arbeidski'acht van andere, landen zal hierheen een uitweg zoeken. Zulke plotselinge ontwikkelingen van een sluimerende groote kracht hebben zich regelmatig geopen baard in de geschiedenis van ons wereldrond. Hoe hebben buskruid, boekdrukkunst, steenkolen, stoom, ijzer, katoen, de telegraaf en laatstelijk de ontginning der nieuwe goud mijnen, de wereld gerevolutioneerdJuist te elfder ure, wanneer de menschheid er als ware 't naar uitzag, kwam hulp opgedaagd, in den vorm van een ontdekking of een uitvinding. Zoo ook nu, op 't oogenblik, dat onze krachten tot productie uitgeput schijnen, treden eensklaps een onbeperkt aantal kinderlijke, handelbare wezens op bruikbaar voor, begeerig naar al de lagere verrigtingen dnzer nijverheid - lang geoefend in de school van ontbe ring en onderworpenheid. Indien ons volk dit niet bespeurt, het is, wijl 't zoo bezig was met den ellendigen strijd van klasse tegen klasse, dat 't niet aan den loop der groote menschelijke stroomingen kon denken. Doch dat China, Japan en welligt ook Indië een belangrijke rol zullen ver vullen in de zamenleving der toekomst dit is een waar heid, die in Amerika en in onze koloniën reeds erkend Wordt, en waarvoor ook wij op den duur de oogen niet kunnen sluiten. John Duxbury Ainsworth, schoolmeester te Blackburn is tot eene boete van één pond sterling en in de kosten van het geding veroordeeld, omdat hij vier stokken op den rug eens ongehoorzamen leerlings had stuk geslagen. De verwoesting, in Belfast aangerigt, moet ontzettend wezen: veel erger naar de Northern Whig verzekert dan zij was na de ongeregeldheden in 1864. Van geheele rijen huizen zijn niets dan muren en daken meer te vindenal de glasruiten werden verbrijzeld, al de meubels gestolen of vernield. De straten waren bezaaid met bedden- veeren, en tallooze hoopen asch toonden aan, waar het huisraad van onlangs nog welvarende gezinnen ten vure was gedoemd. De gewapende magt, op het oogenblik in de stad aanwezig, is bij de 4000 man sterk. De Duitsche infanteristen ontvangen tegenwoordig onderrigt in de wijze van laden en lossen van het nieuwe geweer, dat voortaan zal heeten „aptirtes Zündnadelgewehr". De handgrepen zijn van vijf op drie verminderd. De uitslag is allergunstigst en baart in militaire kringen veel opzien. Op de schijf troffen 60, 70, 75, ja 91 percent van de ge loste schoten doel. Het „aptirte" geweer zal echter binnen vier jaren voor een geheel nieuw moeten wijken, dat thans in de fabrieken wordt vervaai'digd. Bij de herfstmanoeuvres van dit jaar zal van het nieuwe wapen nog geen gebruik Worden gemaakt. In gansch Duitschland worden toebereidselen gemaakt dm den 2 September, verjaardag van den slag bij Sédan door volksfeesten enz. te vieren. Den 2 September zal voor de regtbank te Yverdun een begin gemaakt worden met eene procedure, ingesteld tegen een aantal personen, beschuldigd van het maken van valsche Kussisch-Poolsche banknoten. Onder die beschuldigden komt o. a. voor een voormalig beambte van den Zwitserschen Noord-Ooster spoorweg, Kulewsky genaamd; een voor malig geestelijke uit Block, Vincent Czymovsky geheeten; een Poolsch vlugteling, Stanislaus Dowmond Matujewicz, en eene dame Marcon geb. WickarsDit proces zal in alle opzigten belangwekkend zijn. Volgens eenige Russische bladen, lieerscht tegenwoordig de goudkoorts in geen geringe mate aan de oevers van den Amur. De op sommige punten gedane ontdekkingen, zegt het Journal de St. Petersbourg, de berigten, die om trent deze zaak in Russische bladen voorkomen, zamen- trekkende, hebben de gemoederen zeer opgewonden, en een ieder legt zich op het opsporen van het kostbare metaal toe. Sommigen slagen, maar velen verspillen moeite, tijd en geld zonder vrucht. De belangrijkste ontdekkingen dag- teekenen reeds van 1871 en zijn gedaan in het bekken van de Séléja (op sommige kaarten Silimja), een zijtak van de j Zéia (of Dzeya), die zich te Blagovestchensk in de Amur stort. De heer Apossof spoorde aldaar niet minder dan 26 rijke aderen op. Het meeste levert echter het district Nertchinsk op, waar men in den afgeloopen winter goudhoudend zand van een zeer voortreffelijk gehalte ge vonden heeft. Naar evenwel verzekerd wordt, bevinden zich in het bekken van de Amazar vier zoodanige zand groeven, die nog veel rijker zijn dan al de tot dusver voor rijks-rekening in het district Nertchinsk geëxploiteerde bij, elkander genomen. Men weet niet met juistheid wat zij opbrengen, want de exploitanten houden dit geheim; maar volgens een berigt- gever van de Börzen-Zeitung bevatten zij verscheidene CO 3 60 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. II Toestand van de zee. 3 <1 Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 ntw. 5k. 767.03 f 6.26 17.0 - 1.9 0.60 Slechtw. 29 8 wtz. 4.6 763.38 f 2.60 17.6 f 0.7 0.84 wein golv 29 12 wzw. 6.4„ 763.28 f 2.50 19.0 t 0.2 0.79 atfir aston duizenden puds. Van het bekken van de Amur is nog niet het honderdste gedeelte doorzocht, en desniettemin heeft de maatschappij, welke die streek sedert een viertal jaren ontgint, daarin reeds meer dan 750 pud verzameld, ëene waarde van ruim 10 millioen roebels vertegenwoor digende, en dit geëxploiteerde gedeelte kan, meent men, nog nagenoeg 600 pud opleveren. Het is, gelijk de genoemde berigtgever zegt, te hopen, dat de administratie van Oost- Siberië het hierbeen zal trachten te rigten, dat de kapitalen die het Amur-bekken oplevert, dienstbaar worden gemaakt aan eene dergelijke en regelmatige ontwikkeling van het land, in welks bodem zij woi'den gevonden. Een depeclie uit Lima, gedagteekend van 12 dezer, meldt, dat Manuel Pardo, met eene zeer groote meei'derheid tot president van Peru verkozen is, en dat er eene volkomene rust heerscht. De lijken der gebroeders Guittierrez, waren op een openbaar plein, in tegenwoordigheid van 50,000 personen, verbrand geworden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (LandskeetJ. Weersgesteldheid: 28 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 29 Aug. 8 u. Digtbewolkt, mooiweer. 29 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Aug. Napoleon. 29 California. B. Jones. H.Reinwale. Duink.&Goedk. Calcutta. Akiab. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Riga. Fauna. Hero. Hermano9. Fredrikke. Flora. Minerva. Ansgar. Alma. Walcheren. Gezagvoerder. C. Tobiassen. J. Hansen. H. Nielsen. P. Araldsen. A. Ulleberg. J. Maulin. Herkomst. Lading Riga. Hout. Abö. Hudichswall. Hernosand. H Ornskuldsvick. Quebec. H. Heegaard. Stockviken. O. Hansen. Nerva. A. Gundersen. Soderhamn. T. Larsen. Borgo. Eensgezindheid.S. J. Seinstra. Riga. Neptun. N. Pehrson. Elise. M. Knudsen. Drammen. Nordstjetnen. C. Swendsen. Sundswall. Noordster. B.H.Andreassen. Wijborg. Angenieta. G. Visser. Hudichswall. Ellida. T. M. Hansen. Soderhamn. Balder. L. Isaksen. Hudichswall. Se Sostris. P. Erichsen. Kotka. Trofast. R. Tergesen. Soderhamn. Frits. O. Christensen. Johann Sraidt. M. Moe. Sundswall. Victoria. A. Pedersen. Kaskoe. Rogata. J.Christophersen. Akala. Europa. H.C Lorentzen. Fredrikstad. Fredrikstad. J. Sundby. Ekenes. Soridderen. O. C. Larsen. Ornskuldsvick. Jubinnl. M. Hansen. Nerva. Pamana. H. M. Nielsen. Husum. Dagny. G. Arvesen. Kotka. Ogir. J. Andersen. Drammen. Ocean. J. Mathiesen. Abö. Tistedalen. O. Bagge. Sundswall. Lijna. O. A. Knudsen. Amphitriete. G. Johnsen. Nyland. Bric. C. Taarvig. Sundswall. Delft. W.J.v.d.Meer. Hudichswall. Cargadoor. Amons Co. van Vliet Co. Amons Co. ZurMühlcn&Co. Amons Co. Blikman Co. van Vliet Co. Amons Co. IIoogi.&v.Herw. van Vliet Co. Amons Co. van Vliet Co.' n ti Hoogl. &v.Herw Blikman Co. Amons Co. van Vliet Co. u !j'j ui Amons Co. van Vliet Co. Biikman Co. Duink.&Goedk. LIJST V\\ BRIEVEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet Post kantoor alhier, van 16 tot 31 Julij 1973. P. Kreijns, L. Smidt, A. Koethof en B. Metz, allen te Amster dammej. M. van Gelderen, wed. van Paasschen en C. G. Riel, allen te 's Gravenbage; Neeltje Veldhuis, te Haarlem; H. Niewold, te Makkinga; M. Smit, te Rotterdam. Van het hulpkantoor te Anna Paulowna Polder: W. Hendriks, te Zijpe. Van het hulpkantoor te Wieringen II. Franszen, te Akersloot. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E E. i PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 130a275 Ossen 160a210 Stieren - 160aS30 Gelde-Koeijen - 160a330 65 Kalf-Koeijen, - 120al60 Vaarzen - l20al60 Hokkelingena 8 Nucht.Kal veren- 20a 28 VetteRammen - 30a 45 980 Schapen - 24a 40 Lammeren f 18 a 26 Bokk. en Geiten - a 40 Magere Varkens- 19 a 85 47 Biggen - 10 a 14 Eenden c. a 160 Kippen £60 al50 Boter per kop - 85 a 95 KaasperK.G. - 30 a 46 Kip-Eijeren per 100 -320 a340 Eend-Eijeren - a r

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3