1872. N°.107. Vrijdag 6 September. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. Binnenland. ster ecto!. 1! ageti HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 17 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 12 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 19 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 15 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Sept., 's m. 6u. 25 m. tl,li alt, f361 dit orft iordb. f 195, f 811 !30 De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat wegens dringende herstellingen aan deMolenbrug, over het Heldersch Kanaal, de PASSAGE OVER en de VAART DOOR die Brug op aanstaanden Oaandag, Mingsdng en Woensdag, den 9, ÏO en 11 dezer maand, zal GESTREMD ZIJN. Helder, den 5 September 1872. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente &NNA PA ULO WNA brengen ter openbare kennis, dat ie Begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente, voor de dienst van 1873, op heden den Raad aangeboden, gedurende de eerstvolgendo veertien dagen op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, jP™ algemeen verkrijgbaar is gesteld. Anna Paulowna, 3 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JÓNGH, Secretaris. udca, :enii as ndeni linaiit 19,50, ijari? N.vil nome 13,1' aet lelt 31J 30 36 50 521 98j 99jï W 761 Zitting van Dingsdag den 3 September 1872. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren de Breuk en Bronovo, kennisgeving van verhindering. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting lorden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter herinnert, dat de Wethouder, de heer Boomsma, 16,'r olgens de bepalingen der wet aan de beurt der aftreding is en het doen eener nieuwe benoeming aan de orde. De uitslag stemming is deze: de heer Boomsma is met 14 stemmen her- terwijl 1 stem op den heer Braaksma was uitgebragt. Op deswege door den Voorzitter gedane vraag, verklaart de heer Sept kiomsma zich bereid de betrekking, waartoe hij op nieuw is ge- ozen, te blijven vervullen, waarna de Voorzitter hem met zijne ;5j erbenoeming geluk wenseht. jifi Er wordt gelezen eene missive van hh. Officieren der dienstdoende 301 artillerie—Schutterij, houdende verzoek om het vroeger ingezonden 25» lies, waarbij om eene subsidie uit de gemeentekas werd gevraagd 25jj behoeve van een op te rigten hoornmuziekkorps, ter zijde te Sgen. In deze missive doen adressanten uitkomen, datdemajoor- «amandant der Schutterij zich aanvankelijk niet tegen de oprigting )81 m zulk een muziekkorps had verklaard. Het verzoek om ter 36} iJe legging van 't bedoelde adres wordt toegestaan. 7oor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen des 39} oorzitters [5} Dat bij Koninklijk Besluit de verordeningen tot heffing van 33} thoolgelden op de openbare scholen in deze gemeente zijn goed- [9 tkeurden ;4 Dat door Burgemeester en Wethouders in hunne Iaatst- 29 pbudene vergadering voor den tijd van zes maanden is benoemd 29} <6 commissaris voor den afslag van visch de heer S. J. Groen. 91} i Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Braaksma het woord. 81} ji "ijst er op, dat reeds vroeger is aangedrongen op de wegrui- 30^ pï eener mestvaalt in de 1ste Vroonstraat alhier. Hij dringt 50} ™rop nader aan en geeft inlichting, waar deze onwelriekende 55^ "koeling te vinden is. De Voorzitter verzekert, dat er nu no'S zal gegeven worden aan de gemaakte opmerking, en sluit krop de zitting. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 September. Een zeer belangrijke tijding werd dezer dagen uit Turkije 't ons overgebragt. De nieuwe grootvizier, Mithad-Pacha, :eft namelijk besloten om ook de Christenen te doen ,;lnetnen aan de militaire dienst, waartoe hun tot dusver deelneming was ontzegd. Bij een besluit des Sultans, '1854 genomen, was zulks reeds bepaald, doch eerst nu 'ie bepaling ten uitvoer gelegd. Voor de toekomst van Turksche rijk is dit besluit zeker van groot gewigt. Onderscheidene grooten trekken in Duitscliland naar Berlijn heen, tegen dat de zamenkomst der Keizers aldaar plaats vindt. Aan uiterlijken glans zal het daar te dier gelegenheid niet ontbreken. Eenige vorsten des Duit- schen rijks zullen naast den troon des Keizers plaats nemen; de Koningen zullen zich door Prinsen van den bloede doen vertegenwoordigen. De komst van von Bismarck en Gortschakoff doet vermoeden, dat er niet onbelangrijke zaken aan de orde zullen komen. De tegenstanders van Horace Greely in Amerika, die evenwel ook geen voorstanders van Grant's keuze zijn, zoeken tot nog toe te vergeefs naar een nieuwen candidaat. O'Connor, die 't meest in aanmerking kwam, heeft voor de candidatuur bedankt. De 32ste verjaardag van Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij het intreden van 's Prinsen 33ste levensjaar herinnert men er aan, dat het aantal troonsopvolgers, die reeds den vollen mannelijken leeftijd bereikt hebben, grooter is, dan velen waarschijnlijk weten. De meesten zijn zelfs huisvaders. De Kroonprins van Engeland is 31 jaar oud en gehuwd met de dochter van den Koning van Denemarken. De Kroonprins van Pruissen en het Duitsche Rijk is 40 jaar oud en gehuwd met de dochter der Koningin van Engeland. De Kroonprins van Rusland is 27 jaren oud en gehuwd met de dochter van den Koning van Denemarken. De Kroonprins van Denemarken is 29 jaren oud en ge huwd met de dochter van den Koning van Zweden en Noorwegen. De Kroonprins van Italië is 28 jaren oud en gehuwd met de dochter van wijlen den Prins van Savoye. De Kroonprins van Monaco is 23 jaren oud en gehuwd met de dochter van wijlen den hertog van Harailton. De Kroonprins van Saksen is 44 jaren oud en gehuwd met de dochter van Gustaaf Prins van Wasa. De vermoedelijke troonsopvolger in Zweden en Noor wegen is 43 jaren oud en gehuwd met de dochter van wijlen den hertog van Nassau. Het vertrek van de mailboot Prins van Oranje is bepaald op Zaturdag 5 October. Beroepen te Oostzaan ds. Oudegeest, pred. te Vlijmen. Op het drietal kwamen voor de hh. Vos, te Heenvliet en Bruyns, te Aartswoud. - Beroepen bij de Doopsg. gemeente te Westzaan op 't Zuid, ds. A. G. van Gilse, pred. te Wormer en Jisp. Drietal te Rotterdam: Hoedemaker, te Veenendaal; van Son, te Nijmegen; Nonhebei, te Middelburg. Bij de opening van de telegraafdienst tusschen Texel en deze gemeente is men voornemens feest te vieren. Reeds circuleren te Texel lijsten tot inzameling van gelden ter bestrijding van kosten. De heer C. de Pater, die als wethouder der gemeente Schagen, volgens den rooster moest aftreden, is in de open bare raadsvergadering van 3 dezer, met 6 van de 7 stemmen, als zoodanig herkozen. In de gisteren te Alkmaar gehouden raadszitting is tot leeraar in de wiskundige wetenschappen aan de burger avondschool aangesteld de heer H. van den Berg, onlangs benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare armenschool aldaar. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het over lijden van den heer A. Houter, is tot lid van den raad te Hoogcarspel verkozen de beer A. Stapel. Naar het U. D. verneemt, is de toestand van den kapitein Belzer, die bij het ongeval, dat de Gorkumsche stoomboot den 28 Augustus aan den Omval bij Amsterdam trof, zoo ernstig, dat zijn dood ieder oogenblik wordt tegemoet gezien; de brandwonden van den machinist zijn reeds zoover genezen, dat deze spoedig hersteld zal zijn. De dienst tusschen Gorkum en Amsterdam wordt inmiddels door de maatschappij met een andere stoomboot voorgezet. De schade aan de koopmansgoederen toegebragt en die het zinken van de boot na zich sleept, wordt op 9000 begroot. Volgens het Leidsche Dagblad zou men te Amsterdam welligt eene werkstaking van apothekersleerlingen kunnen verwachten; hooger loon en minder werktijd zou de leus zijn. Een eerste poging is echter mislukt. In de Statenzaal op het Prinsenhof te Haarlem zou heden ochtend ten 11 uur, door den voorzitter der commissie, den heer A. van Laer Jr., predikant te Egmond aan Zee, met een toespraak worden geopend eene tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak, van de meer dan 2000 prijzen namelijk, welke zijn bijeengebragt voor eene ver loting ten behoeve der oprigting van een gesticht voor ouden van dagen te Egmond aan Zee, waaraan aldaar dringende behoefte bestaat. Onder die prijzen komen er, behalve, gelijk men weet, een canapé-kussen, dat door H. M. de Koningin, en een fraai geborduurd tafelkleed, dat door de sedert overleden Prinses Hendrik geschonken is, een groot aantal in verschillend opzigt uitmuntende zaken voor. Zij zijn dezer dagen door eenige dames met smaak geordend, en de heeren Krelage, Kramer en van der Laan, bloemist, behanger en mannfacturier te Haarlem, hebben welwillend en belangeloos het daartoe vereischte verstrekt. Een en ander en het goede doel, waarvoor behalve de opbrengst der verloting ook de entrée's bestemd zijn, zal ongetwijfeld zeer velen tot een bezoek der ten toonstelling uitlokken. Te 's Hage kronkelde het einde van den stevigen staart van een vlieger, die door een jongen werd opgeloopen, zich om het hoofd van een daar passerende jonge dame, waardoor haar hoed en kapsel werden afgerukt en, alsof ze er aan waren vastgebonden, mede de lucht in stegen. Begaan met de verlegenheid van de aanvallige schoone, zette een voorbijganger den jongen na, die van dit ongeval niets gemerkt had, om hem in zijn vaart te stuiten. Toen dit gelukt was, stond de vlieger met zijn geroofden schat, meer dan een toren hoogte, statig en onbewegelijk stil in de lucht. Er ging nog al wat tijd verloren eer de vlieger gestreken was, en de jonge dame, die zich naar het station begaf, is vermoedelijk later dan met den voorgenomen trein afge reisd. (D. v. Z. H.) Bij gelegenheid van het 25jarig bestaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs wordt als van zelf, zegt het Vaderland, de aandacht gevestigd op de groote werken, in den laatsten tijd door onze ingenieurs tot stand gebragt. Men herinnert zich het woord van wijlen den heer Conrad„wat vroeger als onuitvoerbaar moest worden beschouwd, werd mogelijk, en de wetenschap van den ingenieur had geen andere grenzen meer dan de kosten.* En wie zal hem ongelijk geven, die op de stoute werken let, in het buitenland gelijk bij ons tot stand gebragt? 't Was Neêrland's roem, dat Conrad een werkzaam aandeel had aan de doorgraving der landengte van Suez, die onze dagen tot een keerpunt vormt in de handelsgeschiedenis. In Nederland werden de Zuidpias, de Haarlemmermeer drooggemaakt, en daardoor duizenden hectaren vruchtbaar land aan de wateren ontwoekerd; een werk, eeuwen lang besproken, gewenscht, door den stoom en den volhardenden ijver der deskundigen volbragt. Nog grootere waterplassen zullen daardoor eenmaal verdwijnen, en reeds ziet men de eerste stappen daartoe op de Zuiderzee gedaan, die van Diggelen, Beyerinck en Stieltjes van de kaart wilden doen verdwijnen, om het land ook hier zijn aloude regten te hergeven. Was men met den aanleg van spoorwegen hier te lande wat achteraan gekomen, men haalde de schade in. De Hollandsche en Rijnspoorwegen openden het nieuwe tijdvak op dit veld, en welhaast zal 't geheele net voltooid zijn, dat alle gewesten onderling en met het buitenland verbindt. Grootsche werken zijn daarbij volvoerd, waaronder tal van ijzeren bruggen, over de rivieren geslagen, toonen wat de kunst van den ingenieur tegenwoordig vermag. Men roemt vooral die van Kuilenburg, maar die wordt nog verre in de schaduw gesteld door die over 't Hollandsch diep, in 't nieuwste tijdperk tot stand gekomen. Tot datzelfde tijdperk behooren liet kanaal door Zuid- Beveland, de afdamming van de Ooster-Schelde, de groote werken op Walcheren, de uitgebreide havenwerken van Vlissingen, de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee door een nieuwen Maasmond, gelijk vooral ook liet nieuwe Amsterdamsche kanaal naar zee, met al de daaraan verbonden werken; dit is de taak, in de jongst verloopene jaren reeds grootelijks ten einde gebragt. Al die werken werden in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs rijpelijk overwogen, zoodat die instelling in den lof, daaraan toegezwaaid, wel haar deel heeft. En op menig ander gebied verdient zij dit, als op dat der calto- grafie, op de geregelde waarnemingen langs rivieren en kusten, op de herziening der noodpeilen, de vaststelling van het A. P. als algemeen waterpasvlak. Men brenge zich ook voor den geest, wat voor de uit breiding en verfraaijing van vele steden, wat voor de militaire genie en de schoone bouwkunst in het jongste tijdperk gewrocht is, en men zal moeten getuigen, dat het meergemeld Instituut in vele opzigten werkelijk het brand punt is geweest, vanwaar dit alles ten voorspoed en roem des lands is uitgegaan. Wel bereikte het dus zijn doel. Dit zij ook zoo in de toekomst! Bij den gemeenteraad van Rotterdam is eene aanvraag ingekomen van den heer Piccaluga, van Amsterdam, tot oprigting van fabrieken ter vervaardiging van oxygeen-gas en het leggen der daartoe noodige pijpen in de straten. Te 's Bosch hebben jl. Zaturdag, even vóór de komst van H. M. de Koningin, de kommandanten van schutterij en scherpschutterij twist gehad met den generaal-majoor van der Schrieck over de niet-toelating hunner officieren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1