Spanje. China en Japan. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. wai m litji UU voe U rde >ot roti jeve r is leci agti omt sur tsiej mm ooi 3 li !t feiü lana beii Staten zich zonder voorbehoud vereenigd hebben met de nieuwe orde van zaken, die uit den slag van Sédan en de overige overwinningen van Duitschland is voortgesproten, en dat zij vertrouwen in Duitschland stellen. Daarom zal de Duitsche j natie met dubbele vreugde de hooge gasten begroeten, en hun is dan ook overal eene uiterstj eervolle en hartelijke ontvangst verzekerd. Ook Europa mag met vertrouwen en voldoening de zamenkomst beschouwen; zij zal wel met militaire feestelijkheden gepaard gaan, maar is oitsluitend door vreedzame bedoelingen ingegeven. Zelfs bet feit, dat de beheerschers van Oostenrijk en Rusland te zamen vriendschappelijk de oefeningen der Duitsche troepen bijwonen, wijst aan, dat zij in de militaire magt van Duitschland een waarborg voor den vrede van Europa zien. De eensgezindheid tusschen de drie rijken moet tot geen ander doel dienen dan de handhaving van een vreedzamen en welgeordenden toestand van Europa. Ziedaar de betee- ienis der zamenkomst van de drie Keizers. De 1 September, de verjaardag van den slag bij Sédan, is in Duitschland niet onopgemerkt voorbij gegaan; de feestvieringen hebben zich echter voornamelijk tot feesten voor de schooljeugd bepaald. Een algemeen nationale ffeest- dag gelijk aanvankelijk het plan was, is die dag niet geworden; niet omdat het denkbeeld van een jaarlijksche nationale feestdag op zich zelf geen bijval gevonden heeft, maar omdat van verschillende zijden bezwaren tegen den 1 September zoodanig zijn ingebragt. Men wilde geen veldslag berdenken, geen wapenfeit en daardoor den hoogmoed des volks streelen en de verbittering van het overwonnen volk J levendig houden, maar de vestiging der nationale eenheid, de stichting van het Duitsche rijk, en daarvoor is door sommigen voorgesteld de 18de Januarij, de dag, waarop Koning Wilhelm te Versailles tot Keizer is uitgeroepen, door anderen de dag waarop de rijks-constitutie tot stand gekomen, die in het begin van Mei zou vallen en derhalve met het oog op het saizoen de voorkeur zou verdienen boven den 18den Januarij. De dagen van Grave- lotte en van zoovele andere wapenfeiten in de afgeloopen 1 maand zijn slechts in alle stilte, zonder gedruisch of ophef gevierd en herdacht, zoo zelfs, dat een buitenlandsch blad, Weener Neue Freie Presse, het noodig heeft geacht om op de bescheidenheid der Duitscliers de aandacht te vestigen en deze aan andere volken ten voorbeeld te stellen. Zondag den 25 Aug. heeft er een eigenaardige wedstrijd d®9 plaats gehad tusschen een velocipèdist eneen locomotief. Zekere heer A. uit Kalk verliet vier minuten vóór het mos vertrek van den trein het station te Neuwied en kwam 5t 1" ondanks de zeer belangrijke kromming van den straatweg, twee minuten vóór den trein te Andernach aan. Zijn tegenpartij, die in een der wagens zat, had hem blijkbaar daar nog niet gewacht, doch toen hij zich uit het raampje boog om te kijken hoever de veloicpèdist wel achter gebleven was, klopte deze hem tot zijn teleurstelling op den schouder. De afstand van Neuwied naar Andernach; is zeven minuten sporen of één uur gaans, waarbij genoemde kromming van den straatweg in aanmerking moet genomen worden. Een Madridsch dagblad deelt de volgende bijzonderheden nj mede omtrent de regtsvervolging in zake van den bekenden aanslag in de Arsenalstraat te Madrid, op het leven van den Koning. Dat proces, dat een rol zal vervullen onder de causes ■bojteïèftres, vormt een dossier van 976 bladen. De instructie heeft ook aanleiding gegeven tot andere processen, min of meer in verband staande met den aan- slag zeiven, bijv. de schoten, die in de straat de los Cachil- leros zijn gelost en den diefstal in het huis van een der dochters van Pastor, terwijl deze zich in de gevangenis bevond. Pastor werd in de Arsenal-straat gevat en als een dergenen berkend, die op de Koninklijke koets hadden geschoten. Botija werd den 19den te zijnen huize gevangen genomen; bij bevond er zich sedert den vorigen dag, in gezelschap van den alcade der voorstad waar hij woonde. Almendivar han 3 ZE 3Stf 151 let gan jnbi We rsoiï i scl ïen. Ie bi n ei w p P' ur de isagi ittaf plan len ht r igen ta nade midi [i 3 er i ie-di thee larf te» t bij val inds larö ers boni tbe» iani en Banero werden in het koffijhuis van Blaterias gevat, waar zij, volgens hun verklaringen, niet de wijk hadden genomen om te vlugten. Luiz Alba werd te zijnen huize gevangen genomenhet schijnt, dat hij den geheelen avond rail den dag te voren zijn woning niet verlaten had. Van Ducazal maakte men zich ook te zijnen huize meester, rara Eerst eenige dagen na het gebeurde werd de koetsier Losava g3* in hechtenis genomen, maar, uit gebrek aan bewijs, spoedig in weder in vrijheid gesteld. De instructie heeft niets met zekerheid aan het licht gebragt, omtrent den aard der schoten, die op het Koninklijk K® rijtuig gerigt waren. Het schijnt dat verscheidene der verdachten, zich, na den aanslag vereenigd hebben in de herberg van Pastor en een a-®1 der getuigen heeft verklaard, dat de wapenen per rijtuig laar de plaats waren overgebragt, waar de aanslag heeft plaats gebad." Het blad meent dat deze in geenerlei verband staat met eenige politieke of socialistische rigting. Slechts één der gevangenen, Luis Alba, zou, wegens sluikerij, vroeger een regtsvervolging hebben ondergaan. Hoewel in mindere mate dan in Japan, is men er ook w China op bedacht, zich de Europesclie ontwikkeling ten natte te maken. Ongelukkig blijkt dit het meest uit de verbetering welke het Hemelsche rijk in zijn militaire orga nisatie brengt. De toebereidselen om de hoofdstad Peking w verdedigbaren toestand te brengen, worden geregeld en ®et ijver doorgezet. In Tientsin is weder een stoomboot aangekomen met zes reusachtige Krupp-kanonnen, waar mede het groote gevestigde kamp tusschen Tientsin en Taka gewapend wordt. Zuidelijk van Taka wordt een nieuw fort aan den mond eener .rivier aangelegd, waar een kanonneer boot kan gestationeerd worden, die een krachtig vuur onderhouden kan. Soldaten werken hard aan het maken maken. De manschappen der Chinesche oorlogschepen worden dagelijks in het schijfschieten met Remmington-geweren geoefend, terwijl veel in het leger gebeurt, wat de Europeanen volstrekt niet te weten kunnen komen. Zeker is het, dat een vijandige onderneming tegen Peking op heel andere bezwaren zou stuiten dan 10 jaar geleden, en Palikao zou het zomer paleis van den Keizer niet gemakkelijk meer plunderen. In Canton is een groot Chineesch oorlogschip aangekomen, uitsluitend door Chinezen bemand en door Chinesche officieren gekommandeerdeen bewijs dat zij ook in het zeewezen belangrijke vorderingen maken. Met den stoom maken zij zich meer en meer vertrouwd en de oude voor- oordeelen wijken geheel. Zoo heeft Li Pi Tschuan, een ondernemend koopman, een stoomboot gekocht voor 1 millioen gulden, om tusschen Penang en de rijsthaven van Birma te varen, terwijl nog andere stoomschepen in Europa zijn besteld. Op het oogenblik dat dr. Livingstone zijn fameusen togt ter ontdekking van de nijlbronnen bijna met succes bekroond ziet, houdt zich een Amerikaansche expeditie bezig met de opsporing der bronnen van de Mississippi. De expeditie bestaat uit twee booten, de eene, de Dolly Varden met een blanke equipage, de andere bemand met Indianen, die als gidsen dienst doen. De laatste berigten der reizigers zijn gedagteekend van het meer Ah-Shaw-Way-Se-Ta-Gen, den 7 Junij. Na op de oevers van de rivier de Wild-Rice gekampeerd te hebben, moesten de reizigers, met hun canots op de schouders, een honderdtal yards moeras doortrekken, alvorens hun togt weêr te water te kunnen vervolgen, Gedurende de twee eerste mijlen voeren zij toen tusschen drassige met een digt en lang gras begroeide oevers; vervolgens werd het terrein aan beide zijden hooger en links en regts ontwaarde hun verraste blik, zoover als hij reiken kon, uitgestrekte mastbosschen. Om het meer Wild-Rice te bereiken, moet men gedurende een uur roeijen. Dit meer 6 mijlen lang en 11 mijlen breed, en op geen enkele plaats dieper dan 5 voet, is in werkelijk heid een onmetelijk veld van wilde rijst, waar de Indianen uit het noorden van Minesota in den herfst hun voorraad rijst voor den winter komen halen. Ieder oogenblik ontmoetten de reizigers vlakten, van ver scheidene honderden voeten uitgestrektheid, geheel met gras bedekt, waar zij telkens de grootste moeite hadden, om er hun booten door te werken. Eindelijk bereikte men het einde van het meer en men bevond zich in de rivier, die op die hoogte buitengewoon bogtig, begrensd wordt door prairiën, welke zich over een breedte van ongeveer 5 mijlen uitstrekken en dan overgaan in kolossale wouden. Door de reizigers is een belangrijke ontdekking gedaan. Op een plaats gekomen, waar de rivier slechts 12 voet breed en 14 duim diep is, ontwaarden zij, dat zich daar een zeer snelle stroom, met helder en frisch water, uit het zuiden komende, in de Wild-Rice stort. Van den Indiaanschen gids vernamen zij, dat die water stroom uit hetzelfde moeras komt, waarin de Mississippi haar bron heeft. De Indiaan zeide, zeker van de zaak te zijn, en op zijn jagttogten dikwijls dien waterstroom te zijn gevolgd, waarbij hij hem tot aan het einde, tot het meer Itasca langs trok. Die vereeniging van de Mississippi-wateren met die van de Roode Rivier uit het noorden, maakt dus van de geheele oostelijke helft van het vaste land van Noord-Amerika een eiland, in 't noorden begrensd door de Hudson-baai en de Roolzee, in het oosten door den Atlantischen Oceaan, in het zuiden door de golf van Mexico en in het westen door de Mississippi, de Wild-Rice en de Roode rivier, het Winnipeg-meer en de Hudson-baai. De togtgenooten wilden nu de reis verder vervolgen langs den nieuw gevonden stroom tot aan het meer Itasca, maar de Indiaansche gids ontraadde hun zulks, verzekerende dat die reis wel vier of vijf dagen zou duren en dat daar tegen hun „kinderspeelgoed" niet bestand zou zijn. Met dien weinig eerbiedigen naam had de Roodhuid de boot Dolly-Varden gedoopt. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Sept. Willemv.d.Bey. A. de Jongh. Genua. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Sept. Zuiderzee. C. de Jonge. ZurMühlen&Co. Suriname. 3 AbbieNFranklin.A.W.Holbrook. v. Vliet Co. Philadelphia. 4 Bali. T. van Bossen. v.d.Brugh&Co. Batavia. 5 Medea. C. T. Geraud. Zur Mühlen Co. Bayonne. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Bee. T. Jefferson. Sunderland. Steenk. ZurMühlen &Co. Kingfisher. J. Robinson. Newcastle. Commander. F. Chambers.TutocorinviaSuez.Katoen. Mindet. O. E. Olsen. Sundswall. Hout. Amons Co. Margareth Milne. T. A. Olsen. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw Carhon. G. Reston. ZurMühlen&Co PER TELEGRAAF. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). osiefi i?n wegen, die de communicatie tusschen het hoofdkwartier tientsin en de genoemde rivierhaven tot Taka gemakkelijk a "HL Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh .jj procent. Toestand van de zee. <v m Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zo. 1.4k. 756.23 - 4.67 23.7 t 5.3 0.67 Vlak. 5 8 z. 0.2„ 758.22 - 2.69 18.2 f 2.0 0.92 u 5 12 zwtz. 7 758.95 - 1.96 21.6 f 3.3 0.78 wein golv 8 Paarden Ossen Stieren 58 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren 13 VetteRammen 626 Schapen 80al60 180a230 180a230 160a300 110al50 110al50 18a 25 50a 70 28a 30 Lammeren f 17 a .27 5 Bokk. en Geiten - 3 a 5 12 Magere Varkens- 16 a 26 42 Biggen - 8 a 13 Eenden c. a 90 Kippen - 50 al40 Boter per kop - 82$al05 KaasperK.G. - 32$a47| Kip-Eijeren per 100 -360 u400 Eend-EijeTen a Het Congres der Internationale te 's Hage. Weersgesteldheid: 4 Sept. 12 u. Bewolkt, beneveld, schoonweer. 5 Sept. 8 u. Digtbetrokken, regenbui. 5 Sept. 12 u. Helder, ligtbew., mooiweer. Het verzoek van onzen verslaggever, zegt het Vaderland, Dingsdag morgen aan de deur van het lokaal in de Lombardstraat te 's Hage gedaan, om tot de vergadering der Internationale te worden toe gelaten, was wederom vergeefs. De beschikking was, evenals jl. Maandag, afwijzend. Zoolang de hangende geschillen tusschen de afgevaardigden onderling niet in het reine waren gebragt, konden geen journalisten worden toegelaten dan onder voorwaarde van het lidmaatschap der Internationale te aanvaarden. Vele buiten- landsche journalisteu waren reeds leden of hebben zich thans als zoodanig aangemeld. Wanneer de zittingen voor de pers toe gankelijk zullen zijn, is niet met zekerheid te bepalen. Er heeft zich nl. een nieuw punt van verschil opgedaan verscheidene afgevaardigden weigeren hunne namen op te geven en verbergen zich achter pseudoniemen, die ook in den geloofsbrief voorkomen. De reden dezer weigering zou daaruit voortspruiten, dat enkelen hunner als crimineel-veroordeelden niet de zekerheid hebben onge stoord in de residentie te kunnen verblijven, wanneer hun ware naam bekend wordt gemaakt. De vraag is nu, of deze lieden al dan niet onder pseudoniemen zullen worden geduld. Het definitief bureel, dat de vergadering zal leiden, schijnt nog niet gekozen te zijn; de bestuursleden der federatie van de Noord en Zuid-Nederlandsche sectiën vormen nog altijd het voorzittende bureel, met een zekeren van den Abeele uit Gent al3 voorzitter. Jl. Maandag avond vergaderde men van zeven ure tot half twaalf in de Lombardstraat, terwijl een commissie tot onderzoek van enkele geloofsbrieven in het hotel Pico vereenigd was. Dit onderzoek moet de afwijzing van' enkele afgevaardigden tengevolge hebben gehad. De wijziging der statuten, het eenige onderwerp dat op de voor de pers toegankelijke vergaderingen zal worden behandeld, strekt tot vermindering van de magt van het centraal bestuur (den Algemeenen Raad) en tot het brengen van meer eenvoud in het beheer. Jl. Maandag avond zijn de Deensche afgevaardigden te 's Hage aangekomen. Voor zoover wij weten, zijn er thans vier gewezen leden der Parijsche Commune, die de vergaderingen der Internationale bij wonen, namelijk Dereure, Ranvier, Serailler en Leo Frankel. Het Vaderland vervolgt zijn berigt aldus: De Internationale bleef ook Woensdag voor oningewijden ontoe gankelijk. De kwestie van al- of niet toelating van enkele afgevaardigden, het onderzoek der geloofsbrieven en de daarmede in verband staande punten geven zooveel stof tot discussie, dat men zelfs nog niet gekomen is tot de verkiezing van een definitief bureel. Nog altijd blijft van den Abeelen voorzitter. Aan den ver slaggever was dan ook weder dezelfde ontvangst als de vorige dagen beschoren; alleen gunde men hem een kijkje in de zaal. Daar zaten ze allen eendragtelijk en broederlijk bijeen, sommigen in hemdsmouwen, daar de temperatuur alles behalve frisch was, anderen in nonchalante houding hun papieren doorsnuffelende, weder anderen in druk gesprek gewikkeld. De zaal zelf is niet sierlijk ingerigt. De tafels zijn niet eens met het overdragtelijke groene kleed bedekt. Op de tribune, die men langs een smal trapje aan den ingang bereikt, zitten de leden der Internationale die geen afgevaardigden zijn. Daar zal ook de plaats der journa listen zijn, wanneer de vergaderingen openbaar zullen zijn. Als een bewijs hoeveel moeite men heeft om het over de betwiste punten eens te worden, meldt men, dat over de al- of niet geldigheid van één geloofsbrief ruim twee en een half uur werd gediscussieerd, zonder dat men tot een afdoend resultaat kwam. Wat de afgevaardigden betreft, men ziet ze weinig buiten de buurten waar zij hun verblijf hebben genomen. Enkelen hunner bezoeken de koffijhuizen op de Kalvermarkt; ook in het Café Franqais gebruikten eenigen hunner zeer vreedzaam een hartver sterking. In de Lombardstraat wordt het nieuwsgierige publiek dagelijks kleiner. Woensdag morgen was het aantal vrouwen en kinderen tot een paar dozijn verminderd. Volgens den correspondent van een buitenlandsch blad zijn nog op het congres aanwezig Cournet en Vaillant, gewezen leden der Parijsche Commune en Longuet, ex-redacteur van het Journal Officiel der Commune. De te Nizza gevestigde afdeeling heeft zekeren Cyrilla afgevaardigd. Onder de journalisten, die zich ter gelegenheid van het congres aldaar bevinden, noemt men nog de heeren Bellina, redacteur van het Journal de St. Pétersbourg, en Strass, redacteur van een te Pesth verschijnend Hongaarsch blad. Naar men verneemt, zal Donderdag des morgens ten tieu ure een openbare zitting worden gehouden, waartoe de verslaggevers der dagbladen en het publiek toegang zullen hebben. Men leest in de Haarlemmer Courant van heden de volgende annonce: „Mijne poging in de Haarl. Crt. van Dingsdag 3 September jl., No. 207, om op de lijdende positie vau onzen eens zoo gevierden vaderlandschen zanger W. P. DE CHAVONNBS VRUGT de, alge- meene aandacht te vestigen, is geene overijlde of geïsoleerde daad. Er is hoop op medewerking. Aan eene voor mij liggende gedrukte circulaire, dd. 's Graven- hage 15 November 1870, door twaalf geachte mannen, waaronder zeer bevoegde beoordeelaars, onderteekend en door bijzondere om standigheden tot heden niet verspreid, ontleen ik onderstaande welsprekende woorden: „Daar leeft nog, maar grijs, krank en in kommervolle omstan digheden een landgenoot, wiens schoone stem eens onder ons wonderen uitwerkte, die door hare heerlijke melodiën de edelste gewaarwordingen in het gemoed der toeluisterenden wekte, en het goud overvloedig stroomen deed op het altaar des vaderlands en der lijdende menschheid, waar de Vorst zijne burgerij te wapen riep, of het ontboeide water-element onze vruchtbare landouwen herschiep in een peillooze kolk van smart en ellende. Te midden dier jammertooneelen, deden van VRUGT's lippen hartverheffende en zielroerende toonen zich booren, zoo als er nooit te voren vernomen waren, en de offers van liefde, voor de edelste bestemming aangebragt, schonken den verheven zanger het onschat baar loon der zelfvoldoening in den boezem, en het ridderkruis; der Eikenkroon op de fiere borst. 1 riwnwuwwjB

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3